PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SARKISLA-Samankaya

SivasLady
10.05.2007, 21:21
Köyün Adı : Samankaya
Hane Sayısı : 275
Nüfusu : 2540
İlçeye olan uzaklığı : 27 km.
Mezraları : Var
Kuruluşları : Cami, Okul, Sağlıkevi
Geçim Kaynağı : Tarım ve hayvancılık
Ekilebilir tarım alanı (dk) : 20.000

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

SivasLady
10.05.2007, 21:22
Samankaya köyünün eski adı EBESİL,dir.ebesil kelimesi EBULEYSİ SEMERKANDİ nin isminden gelir. ebesil köyü semerkantlı EBULEYS HZ nin torunları nın yerleşimi sonucu oluşmuş bir köydür. köyün ilk yetrleşimi kapaklıpınar köyü ile şimdiki samankaya köyü arasında yer alan halen eskiebesil olarak bilinen mevkide olmuştur. o dönemde uzunyaylada yerleşim yoktur nedeni agır iklim koşulları uzunyaylada yaz mevsiminde bile kar bulundugu söylenmektedir.uzunyayla kafkaslardan çerkes,ler gelince yerleşime açılmıştır.SAMANKAYA köyünün net bir kurulum tarihi yoktur söylenenler ve tahminlerin 1600 lü yıllar oldugu kesin olmasada çok güçlü olasılıklardan biridir.EBULEYS sülalesinin şimdiki varisleri HACIOSMAN lar ve HACIKA ler dir.daha sonra diger kabilelerin yerleşmesiyle şimdiki konumunu almıştır

kale058
25.05.2007, 15:48
Kültür Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya Sivas iline 111 km, Şarkışla ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2492
1997 2172

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ali Karagülle
1999 - Arif cinar
1994 - Arif cinar
1989 - Yusuf tastan
1984 - Yusuf tastan

Altyapı bilgileri Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt deyil stabilizedir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

SivasLady
25.01.2008, 17:53
NERDE O ESKİ KIŞLAR - Abdulkadir KÖKER - Köyden anilari

O eski kışları hep özlemle arar olduk.eskilerden anlatırken "nerde o eski kışlar hani diye anarız. o yıllarda bambaşka bir kar yağardı.Kar senesi var senesi derlerdi.1965 te Ağustosun 16.günü saplar sürülüyordu.Akşam üzeri aniden kanak tarafından bir poyraz esmeye başladı ki düvenden öküzleri koyurup eve gelinceye kadar üşümüştük.malamayı hemen bilezik yapmak için çalgıları sürgüleri harmana taşıdık.Aman Ya Rabbi Mübarek sanki zemheri soğuğuydu.Sabah uyandığımızda kar yağmış en az 20 santim kar vardı müdebbir olanlar malamalarını toplamışlar adam birşey olmaz diyenler karlı tarafla alttaki kuru tarafı ayırmaya çabalıyorlardı.Yine Bekçi Caminin damından dellal bağırıyor.Bu günden itibaren mal davar ekin arasına
gitmeyecek bir hafta kanak tarafına gidilecek diyordu.çünki kanak kumsal olduğu için yağan karı hemen eritir mallar doyar diğer taraftaki özlü topraklı kısımlardaki otlaklar zarar görmezdi.Köyün güz gelmiş çatmış herkes kış hazırlığı yapıyordu Rahmetli kavurma nuri emmimde sürekli çobanlıkla uğraşırdı.Bir gün un öğütmek için davarlarını diğer çobanlara katmış uzunyaylaya değirmene gitmişti.Ebuleys le beni diğer çobanlara yardımcı olmak için kanakta yanlarına gönderdiler körmahmut emmi kekeç Bekiremmi osmangilin mustafa emmi davarları durmuşların ağılının önüne yatırmlışlardı. vakit akşam olmuştu.bize "haydin şu küçük helkelerle şitilleri alın bahçacikten bir su getirin vardığınızınan geldiğiniz bir olsun dedilir.zaten karanlık basmak üzereydi. koşa koşa gidip geldik. geldiğimizde baktıkki bir davar kesmişler ateşiyakmışlar ateş adam boyu alevlenip duruyor zaten çalıyı çırpıyı önceden ağılın içine hazırlamışlar.bir küçük kuyu deşmişler bizim getirdiğimiz sudan biraz döktüler içini sıvadılar biraz daha su döküp çekildiler bu arada kestikleri davarı tuluh yüzmüşler kadınların oklavadaki yufka salladığı gibi ateşin üstünde değneğe takmış sallıyor davarın kıllarını ütüyorlardı.biraz sonra kısa saplı kazma ile bir taşın üzerinde davarı parçalayıp bu tuluh derinin içine doldurdular.ağzınada bir avuç tuz koydular boğaz kısmını iyive bağladılar su dökülen kuyunun içine bir kapak taş koydular üç tanede derinin devrilmemesi için kuyunun içine kazık çaktılar. tuluğu kuyuya indirdiler Tekrar kuyunun üzerini kapatacak kadar bir kapak taşla kapattılar etrafınıda çamurla sıvadılar üzerine öncekinden daha büyük bir ateş yaktılar.bu sefer kalın odunları yakıyorlardı.bir müddet sonra tamam gayri çıkarak dediler. kapağı kaldırdılar ters dönderip üzerine pişen davarı koydular etler öyle pişmiştiki dışındaki deri dahi pişmişti kemikleri salladığın zaman etler ayrışıyordu.heybelerinden çıkardıkları iri baş soğanlara birer yumruk vurup dağıttılar bizede birer parça verdiler.pişen deriyide itlere yedirdiler.kemlklerini deşdikleri kuyunun içine doldurdular çıkan toprağıda doldudular fazlasını abanın arasına koyup akara attılar.Keçekeç Bekir emmi Ula mahmt bunu benim davardanmı senin davardanmı kestin diye sorduğunda yokla korkma ne senin ne benim bizim çivcinin bir davarı asik olur diyor bir yandanda malı gibi yiyordu.bir keresinde mahmut emmi çok davar yedin yüzü buldumu dediğimizde yüzde ne var düdülesem bir sürü gelir diyordu.bu zamana kadar hiç öyle pişmiş et görmedim ömrüm olursa vadim var köye gidip bir davar alıp aynı usülle pişirip dostlara ziyafet vereceğim.Yalnız bu sefer aradaki fark helalinden alın terimden olacak inş.

SivasLady
25.01.2008, 17:55
KOCA KÖYÜN BİR RADYOSU - Abdulkadir KÖKER - Köyden anilari

İnsalar doğup büyüdüğü yerleri yetiştiği muhitleri çocukluklarının geçtiği köy veya mahalleleri kolay kolay unutamazlar.çünki onların emekleme
ile başlayan algılama dönemleri günümüz teknolojisi ile baktığmızda gözleri kamera,Kulakları ahize Duakları mikrofon beyinleri sürekli kayıtta bulunan bilgisayarlar hafızaları boş disketler cd ,ler gibidir.sürekli etrafındaki olayları izlemekte yaşananları kaydetmektedir.bizim çocukluk yıllarımızdaki teknolojik ve elekronik alet sadece bataryalı veya pilli radyolardı.eniştem duvar ustalığı yapar zar zor geçimini sağlardı.Adanada çalıştığı dönemlerde gençliğin verdiği bir hevesle Kocaman bir kasalı radyo almış yanındada kocaman kocaman bataryaları vardı kalın kablo tellerinden birde anten yapmış yılgınlığın tepelerinde sesini yankı yaptırırdı.Eniştem adanada çalışırken ablam zavallı ne kadar da eniştemin yolunu beklemiş için için "Ah şu herif gelsede güz günü bir inek alsak çocuklar katıksız kalmasa yavrularımı boz katıksız koymasa"derdi :Hey hat ne görelim eniştem umursamaz bir biçimde koca radyo ile çıka gelmiş ablamın göz yaşları sel olmuştu.Ablam enişteme"Herif hiç Allahdan korkmadın mı bu soyhayı aldın geldin bunu alana kadar yavrularımıza bir inek alsan kötümü olurdu der demez eniştem küphlere bindi "Yav sen nasıl avratsın elin içinde koca köye bir radyo getirdim sevineceğin yerde öfkeleniyon hele bir kuruyum dinle o zaman ineği danayı unutursun.Ablam nesini dinleyim herif potuz Ali emminin gıramofonu vardı çalar çığırırdı onların karnınımı doyuruddu yarin seninkide çalıp çığıracak karnımızı mı doyuracak dedi.Eniştem aldığına alacağına biraz pişman gibiydi fakat yinede belli etmiyordu.Akşam Babama eniştemin geldiğini kocaman bir radyo getirdiğini söyledim.Babam deme yahuesahtan mı vay vay yavrum dört gözle inek bekliyordu ula bunu kötü dedin haydin hazırlanın oraya gidek dedi köyümüz çevremizdeki köylerin en büyüğü olduğundan bir uçtan bir uca bir kilometreden fazla mesafesi vardı.bizim ev köyün doğu kısmında Ablamın evi tam batı kısmında sondaydı.Babam elindeki asa ile ağaç kapıyı tıkırdatarak kapının açılmasını istedi .Kapıyı eniştem açmış ve hemen içeri kaçmıştı.Babam Hem kayınbabası hemde dayısıydı.Hoş beşten sonra söz yine radyonun başında dolaşmaya başladı.Babam giderken bir helke(Bakraç) de yoğurt götürmüştü.Kaça aldın yiğenim güle güle kullanın dedi Eniştem altmış dayı altmış dedi Anam hayırlı olsun enişte der demez Ablam ne hayırlı olacak anam soyha kalsın uşağın katığını buna bağlamış gelmiş Akıl olmayınca neylesin sakal kayışı tarladan çıkaran çakal demişler akıl olmazsa bizim ki gibi elindeki ineğin parasına bir kötü iradyoya dahar gelir dedi Hava bir anda elktriklendi eniştemin gözleri pırçak yemiş camız gözü gib oldu kıpkırmızı kesildi ırsi olarakta asabi bir aileye mensuptu.Fakat Babam havayı yumuşatmak için :Kızım canı sağolsun gençtir gönlü kalmış almıştır sizin katığınız yoksa bizim var yaza kadar idare ederiz yazında hasan yine çalışır bu seferde inek alır can sağlığı olsun Her şey bulunur para dediğin yiğidin elinin kiri öyle değilmi yiğenim dedi.Eniştem öyle dayıda gel kızına haber anlat keşke bunun kızacağını bilsemde almasaydım dedi ortam yumuşamıştı.Anam hasan oğlukm çok para vernmişsin altmışa bir inek bir düve eder dedi keşke demeseydi bu seferde Babam anama yav asiketekli ben ne diyom sen nörüyon hele bir dur bakıyım hasan şunu bir açsında dinliyek dedi .Eniştem babamdan cesaret alarak radyonun bataryalarını bağladı.Anten fişlerini taktı.Radyonun düğmesini küçük bir çıt sesi ile açtı fakat açılıncaya kadar da nasıl bir şeymiş diye biz heyecanla bekledik.Açılır açılmaz "Evet sayın dinleyiciler Ankara radyosundan türküler dinlemektesiniz.Şimdi sizlere egenin yetiştirdiği halk mlüziğimizin Yetenekli ve genç bir elamanlarından Özay Gönlüm çözdal Gavurun kızı çözdal türküsünü okuyacak. Pür dikkat dinledik.Babam başındaki takkesini dizinin üzerine koydu tam köşeye yaslandı.Odanın döşemesi hasır üzerinde kilim ve oturma yerlerine ablam çaputtan minder yapmıştı.Eniştem kardeşlerinden ayrılalı bir yıl kadar
olmuş yeni yeni ev diziyorlardı zaten Babasınında pek bir şeyleri yoktu.Çayları içtikten sonra Babam biz gidelim dedi tam kapıya çıkacağımız zaman eniştem bizim götürndüğümüz yoğurdu benim elime tutuşturdu.Baktımki yoğurdu geri veriyor hemen oraya bıraktım Ablam da yanımıza geldi Onun niye veriyon dedi eniştem onuda başıma kalkarsın onun için veriyorum dedi.Ablam korkma korkma babam onu senin benim için getirmedi çocuklarımız için getirdi.Yavrularımın kaç gündür kursakları boz katık görmedi biliyormusun dedi.Babam Ya hasan yavrum benrim haberim olsa bunları katıksız bırakmazdım kızım bu kadar ihtiyatlıdır.derdini içine atmış yavrular katıksız yatmış inşallah yaza alırsınız dedi.Ben radyonun hevesi ile eve gitmedim .Babamgil uzaklaşır uzaklaşmaz eniştem yine köpürdü bana bak avrat bu Baban ne demek istiyor yaza alırım almam benim aldığım inek kendi ahırınamı bağlanacak kendine ne yav ne tuzsuz insanlar var diye çıkıştı Ablamda bize göre yerden göğe kadar haklıydı.Ablam Asıl tuzsuzluk senin yaptığına derler babamda bizim için diyor ne köpürüyon.Senin iyiliğine söyledi.Olursa oluyor olmazsa Bunelek tutmuş tosun gibi vızılıyon daha eve gelmeden gene huysuzlanıyon.dedi Enişteml baktı ki ablam kendinden baskın çıktı eeeh sus gayri ben bir yanlış yaptım keşke almasaydık koca köyün bir radyosu olsun dedik millet ajansı neyinen dinleyecek.Ablam Sen köyün kahyasımısın Aj<ans dinletecekse köyün muhtarı var bekçisi var sana neydi dedi. işi fazla uzatmadılar.Eniştem Adanadan gelirken bir torbanın içinde Elma portakal limon da getirmişti.Yavaş yavaş durumu düzeltmek istergibi konuşmaya başladı.Bak hele kız dayım kızı şu benim getirdiğim torbada öteberi var getirde yiyek .Ordan dayımgilede verseydin dedi. Ablam yarın helke boşalınca içine biraz onlardan birada taze ajanstan kor gönderirim dedi.Eniştem ula bu avrat milleti böyle devekinlidir.daha hala radyoyla uğraşıyor tamam dedik gayri tamam oldu ne diyon kazmayı getiriyim de kırıyım mı
Ablamda fazla üzerine gittiğini anlamış olacak ki ne olur herif allah rızası için bunu yaptın bir daha yapma dyerek konuyu kapattılar.

SivasLady
25.01.2008, 18:07
GARDAŞ EBESİLDEN (=SamanKayaKöyü) SEN KİMLERDENSİN
Abdulkadir KÖKER-Şarkışla -Ebesili Köyü'nden

Kanak boylarında seyran ederken
Efkarlanıp köye doğru giderken
Bir çobanı gördüm koyun güderken
Gardaş bizim köyden sen kimlerdensin

Şıh mıstafalardan bağlardanmısın
Çobanlardanmısın Ağ(a)lardanmısın
sen beni tanıyan sağlardanmısın
Gardaş bizim köyden sen kimlerdenisin

Hacıeyiplerden mi kemeşlerdenmi
Kürtbekirlerden mi emeşlerdenmi
Curallerdenmisin abeşlerden mi

kayelerdenmisin vezirlerden mi
Tekkeşingilden mi kizirlenden mi
Zagoş ismailden Azizlerden mi
Gardaş Ebesilden sen kimlerdensin

Mulla yusuflardan hatiplerden mi
Şepli hocalardan katiplerden mi
Büyük hafızlardan Alimlerden mi
Gardaş ebesilden sen kimlerdensin

Mamilerden misin herle diyenden
Hacıedelerden köfte yiyenden
Yahyalardanmısın kaçan düvenden

Cümelerdenmisin aynı tabaktan
Hacı veli gilden koca kabaktan
sağır Hasan bağırırdı sabahtan

Hacı ismallerden hambalcılardan
Kasımgildenmisin tam balcılardan
Çapar mahmutlardan esk(i)hancılardan

Hacı bekirlerden iri kuşlardan
Solakalilerden kör baykuşlardan
Karagilden belki şu ağkaşlardan

Marangözler var ya nacarlardanmı
Mulla sanilerden pancarlardan mı
Tilkilerden alicavarlardan mı

Helimlerdenmisin kellerdenmisin
Delihalillerden dellerdenmisin
Emmi dayı bilmez ellerdenmisin

Ağıllardan karabekirdenmisin
Pinti osmanlardanh şekirdenmisin
Karagüllemisin tekindenmisin

Kelmecitgildenmi gazoğlandanmı
Kurthasangildenmi lazoğlandanmı
Osmangildenmisin feyzoğlandanmı
Gardaş ebisilden sen kimlerdensin

Küççükaligilden delomardan mı
Tarihi odalı çaparlardanmı
Hacıka mi Demirkoparandan mı

Hamzalardanmısın emirlerden mi
Eminçelerden mi kömürlerdenmi
Cümeden soy ismi demirlerdenmi

Fehmi dayı hasan düşermi hısım
Akraban olurmu halfeyle asim
kimdensin demiyon benmiyim hasım

İsmiiller memmet beratlıdan mı
Körosmanlardanmı kör tatlıdan mı
Kaburgası kalın kırk katlıdan mı
Gardaş ebisilden sen kimlerdensin

Melikgazi gilden haydardanmısın
Emingildenmisin aybar danmısın
Kurtoğullardanmı aslandanmısın

Mahbubi der bende ebesilliyim
Kizirler sülalem soyu belliyim
Gençlik gayri gitti yaşı elliyim
Gardaş bizim köyden kimlerdensin

58isyankar
09.02.2008, 13:29
syn ebesıllı kardeş ben de
eskı adıylakanaklıyım ıyı bılırım ebesılı
erazımız bırleşık

altuntas58
13.07.2008, 13:36
Burdan bütün samankayalı kardeşlerime selamlar saygılar

SivasLady
22.08.2008, 17:33

seva
19.09.2008, 01:34
Köyde İç Anadolu Bölgesinde olan adetlerin dışında değişik adetler vardır.Bunlar Düğünden önce düğün sahipleri tarafından düğüne davet edilecek kişiler için şeker hazırlanır ve bu şekerler köyde düğüne kimin gelinmesi isteniyorsa o kişilerin evine bir yada iki kişi ile gönderilir ve şeker ikram edilerek düğüne davet edilir. Ayrıca bu adet nişan da da aynen uygulanır. Düğünde düğünü yönetecek kişiler seçilir ve bunlara Kahya denir.

Sivas iline 111 km, Şarkışla ilçesine 28 km uzaklıktadır. Ayrıca köyün iki adet yaylası bulunmaktadır. Bu yaylalar Köseveli- nin Gediği ve Karapınar (Ağıl) dır. Bu yaylalarda tarım ve hayvancılık köye göre daha gelişmiştir.Bu yayladalarda ikamet eden aileier çaparlar Karabekir'ler ve Molla Sanilerdir samankaya köyünün kurucu sülaleridir dedeleri...

mehmetcakir
26.10.2008, 19:20
hersey harika olmus lady tesekkür ederim

altuntas__58
20.12.2008, 13:01
abdulkadir abi elllerine saglik siir cook guzel olmus ben cumelerden faik'in ogluyum slmlar abi

A.Polat
05.01.2009, 21:04
Bütün Samankayalılara selamlar, ben Ahmet Polat.

metin altuntaş
14.01.2009, 10:44
gercekte site güzel olmuş siteye emek veren lerin elinesalık
herkese hayırlı günler

delicocukFURKAN
16.01.2009, 12:20
herkese benden slm olsun
bu sıteyı duzenleyen herkımse ellerınden
opmek lazımdır dıye dusunuyorum
ve herkese tesekkur edıyorum
hepınızın elllerıne saglık

delicocukFURKAN
16.01.2009, 12:23
metın abı ben furkan bu sıteyı kım yapmıssa benden slm soyle eelrınden
operım selçuk enıstem ne yapıyor nasıl o onada slm soylede darılmasın barı hadı kendıne ıyı bak allaha emanet olun

delicocukFURKAN
16.01.2009, 12:25
ABDULKADİR abı sıır cok guzel abı ellerıne saglık ben zagosun ZİNNURİ nın olu FURKAN ellerıne saglık abı

delicocukFURKAN
16.01.2009, 19:03
sevdik seni bir kere baskasınız sevmeyeyız

delicocukFURKAN
17.01.2009, 13:32
burdan butun samakayalılara saygılar sevgıler herkese slm olsun
ben denızz furkan

delicocukFURKAN
19.01.2009, 18:11
hic kımse gırmıyormu bu siteye bızım koyden nasıl samankayalısınız sız sıteyı actrırmısınız hıc gırmıyonuz neyse herkese ıyı gunler mutlu bır hayat dılerım

delicocukFURKAN
21.01.2009, 18:37
herkese slm
nasıl gıdıyor sıtedekı arkadfaslar

delicocukFURKAN
21.01.2009, 18:43
slm cakır abı sıteye hıc gırmıyon hergun sarkısladasın

altuntas58
21.01.2009, 19:15
SARKISLA-Samankayalı dostlar hepinize selamlar saygılar

delicocukFURKAN
22.01.2009, 18:05
herkese slm arkadasalr abıler ablalar

A.Polat
08.02.2009, 19:04
furkancıgım sana helalolsun senden başka bizim köyden mesaj yazan olmamış
hep böyle köyüne baglı kalmanı dilerim. seni tanımıyorum inşaallah birgün tanışırız.
ben ahmet polat istanbuldan selamlar

hakan alacahan
09.02.2009, 16:45
SLM BEN HAKAN ANTALYADAN SİTE GUZEL OLMUŞ ELLERİNİZE SAGLIK

sado58
14.02.2009, 23:19
cok gec farkina vardim ama inanin cok duygulandim vede ic cektim hakikaten bende cok ozlemisim
ozellikle siiri yazan arkadasa cok tesekkur ediyorum bu arada istanbuldan ahmet polat bu vesileyle senide duyms oldum tabi memnunda site icin emegi gecen arkadasa biraz daha gayret deyip koylulerimizle daha yogun irtibat halinde olabilmemiz icin konuyla ilgili taraflari bilgilendirmesini rica ediyor hepinize saygilarimi sunuyorum adima gelince supriz olsun tabi bir muddet ama ipucu derseniz siiri dikkatli okuyanlar varsa soyle soyleyim halifenin torunu asimin yegeniyim saygilar .

eyuphulagu
15.02.2009, 01:08
Ben Samakaya Köyü Ş.S.S.İÖ.O. sınıf öğretmeniyim. Hepinize saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.Tüm Samankayalıları bu sitede sohbete davet ediyorum.

A.Polat
17.02.2009, 20:07
sado58 merhaba seninle akrabayız ama çıkaramadım yinede saglık olsun bu sitede yazışmakda güzel köylülerimizle hasret gidermek dahada güzel.ayrıca köyümüzün öğretmeninede teşekkürler bizlere iştiraklarından dolayı.herkese saygılar sevgiler.istanbuldan ahmet polat

ziyaçakır
29.03.2009, 15:00
öncelikle tüm sivas halkı ve türkiye nin başi sağolsun. muhsin abi sivas sevdalısı biriydi sivasta onun gibi birisi daha gelmez .tam bir dava adamıy dı.davası ugruna çok çile çekti. mamak cezaevinde işkencelere maruz kaldı,elektrik verildi daha neler neler yapıldı duyunca insanın tüyleri diken diken oluyor.hepimizin başı sağolsun sevenlerine ve yakınlarına ALLAH sabır versin.....................

s.a nasılsınız köylülerim köyde seçimleer nasıl gidiyor kim kazanır sizce.Ama bir kac saat sonra belli olur köyümüz için hangisi hayırlısı ise o olsun

metin altuntaş
31.03.2009, 13:54
yozgatın yolları uzak ,
yıgıte kurmuşlar tuzak ,
nasıl gavur dagına düştün ,
işlememiş kanı kızak aman yıgıdım ,
yıgıdım dört gun dagdamı uyudun,
böyle kötü kadermi olur, hep çile ile büyüdün

kar yagarda erirmi ola
gün degerde kururmu ola
başkanımın kulaç kolları kara toprakta çürürmü ola

ben aglarım gözüm yaşlı, sivasın yolları taşlı
ne duruyon yigit başkan partide işin başlı
musinde sütün kaymagı, hep yandı sivas oymagı
cenaze kapıya gelmiş yarıya indirin bayragı

aman başkanım aman,
daglarıda almış duman
sen başımızdan gıdersen
bu samankayanın hali yaman

yorulmuşta çıkamamışlar gavur dagının başına
emir almış geri dönmüşler hemen izinin başına
özüm deyip bakamıyorum ben kiprigine kaşına
kur banlar olayım yıgidim mezarıyın taşına

gavur dagının başı sisli bugun hikmetin gözu yaşlı
seni mevlamdan dilesem mevlam seni verirmi ola
bir koptumda bir yurudum dizlerime vura vura
ben köylülere hay kestim acep yigidim sagımı ola

yol üstünde altı mezar
biri hepsinden güzel kazadan birşey olmazdı ona yigide ugramış nazar
heli kopterede yeni biniyor
sanki ölecegini biliyor
bize gizlice veda ediyor
acı haberi sisniceden geliyor

başkanımda yükseklerden ucmamış
dostu düşmanını hicte secmemiş
gavur daglarından gecememiş
yolver daglar yolver yigit başbugu geliyor

yigidimin yarası cok derin
doktorlar verememiş serun
kurbanlar olam mevlam yigidimi geri verin

eline hic kına vurmamış azı dolusu hiç gülmemiş
dört gün daglarda kalmış kimse ne cektigini bilmemiş
hani oglun hani kızın kimseye gecmemiş
tatlı sözun sana kötülük edenlerin kör olur inşallah iki gözü

şahin kayasıda katil dagları
bügün yandı cigerimin bagları
sana gelmek istiyorum bulamıyorum yolları
anası oturmuş aglar, eşi karaları baglar
bunasıl bır acı idi tüm yürekleri dagladı

şahin daglarını duman bürümüş
üçbin askerde peşine yürümüş
yigitin yüzünü karlar bürümüş
yigidim oralarda çokmu üşümüş

caglayan cırıtın ekini biter yekini yekini
nasıl kıydın gavur düşman O SİVASIN MİLLET VEKİLİYDİ
ben aglarım biti özüm daglara taşlara geçmedi
sözüm acı haberini duyunca sivasta kalmadı
gözüm yakın olsa varacagım ben mezarıyın başına murat almadı

yazsınlar mezarıyın taşına herzaman birlik derdin BÜYÜK BİRLİGİ SEN kurdun
tamda iktidar olacaktın bizi cigerimizden vurdun
bizi boyle koyup gittin aman YAZICIOGLU aman
bu sivasın hali yaman
MUHSİN öldü diyorlar gözlerime indi duman

daha söyleyemem kalmadı sözüm
aglayı aglayı kurudu gözüm
parti kazan sa bile sen YOKSUN YA kalmadı gözüm
RUHUN ŞAAD OLSUN BASBUGU

HİKMET ÖZKARA saman kaya köyü şarkış la sivas

Kardelencicegi
31.03.2009, 13:58
Seni Unutmayacağız Yiğit Adam !

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

HEPIMIZ MUHSINIZ HEPIMIZ ALPRENIZ........

mehmetcakir
31.03.2009, 14:47
yozgatın yolları uzak ,
yıgıte kurmuşlar tuzak ,
nasıl gavur dagına düştün ,
işlememiş kanı kızak aman yıgıdım ,
yıgıdım dört gun dagdamı uyudun,
böyle kötü kadermi olur, hep çile ile büyüdün

kar yagarda erirmi ola
gün degerde kururmu ola
başkanımın kulaç kolları kara toprakta çürürmü ola

ben aglarım gözüm yaşlı, sivasın yolları taşlı
ne duruyon yigit başkan partide işin başlı
musinde sütün kaymagı, hep yandı sivas oymagı
cenaze kapıya gelmiş yarıya indirin bayragı

aman başkanım aman,
daglarıda almış duman
sen başımızdan gıdersen
bu samankayanın hali yaman

yorulmuşta çıkamamışlar gavur dagının başına
emir almış geri dönmüşler hemen izinin başına
özüm deyip bakamıyorum ben kiprigine kaşına
kur banlar olayım yıgidim mezarıyın taşına

gavur dagının başı sisli bugun hikmetin gözu yaşlı
seni mevlamdan dilesem mevlam seni verirmi ola
bir koptumda bir yurudum dizlerime vura vura
ben köylülere hay kestim acep yigidim sagımı ola

yol üstünde altı mezar
biri hepsinden güzel kazadan birşey olmazdı ona yigide ugramış nazar
heli kopterede yeni biniyor
sanki ölecegini biliyor
bize gizlice veda ediyor
acı haberi sisniceden geliyor

başkanımda yükseklerden ucmamış
dostu düşmanını hicte secmemiş
gavur daglarından gecememiş
yolver daglar yolver yigit başbugu geliyor

yigidimin yarası cok derin
doktorlar verememiş serun
kurbanlar olam mevlam yigidimi geri verin

eline hic kına vurmamış azı dolusu hiç gülmemiş
dört gün daglarda kalmış kimse ne cektigini bilmemiş
hani oglun hani kızın kimseye gecmemiş
tatlı sözun sana kötülük edenlerin kör olur inşallah iki gözü

şahin kayasıda katil dagları
bügün yandı cigerimin bagları
sana gelmek istiyorum bulamıyorum yolları
anası oturmuş aglar, eşi karaları baglar
bunasıl bır acı idi tüm yürekleri dagladı

şahin daglarını duman bürümüş
üçbin askerde peşine yürümüş
yigitin yüzünü karlar bürümüş
yigidim oralarda çokmu üşümüş

caglayan cırıtın ekini biter yekini yekini
nasıl kıydın gavur düşman O SİVASIN MİLLET VEKİLİYDİ
ben aglarım biti özüm daglara taşlara geçmedi
sözüm acı haberini duyunca sivasta kalmadı
gözüm yakın olsa varacagım ben mezarıyın başına murat almadı

yazsınlar mezarıyın taşına herzaman birlik derdin BÜYÜK BİRLİGİ SEN kurdun
tamda iktidar olacaktın bizi cigerimizden vurdun
bizi boyle koyup gittin aman YAZICIOGLU aman
bu sivasın hali yaman
MUHSİN öldü diyorlar gözlerime indi duman

daha söyleyemem kalmadı sözüm
aglayı aglayı kurudu gözüm
parti kazan sa bile sen YOKSUN YA kalmadı gözüm
RUHUN ŞAAD OLSUN BASBUGU

HİKMET ÖZKARA saman kaya köyü şarkış la sivas

mehmetcakir
06.04.2009, 13:45
Seni Unutmayacağız Yiğit Adam !

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

HEPIMIZ MUHSINIZ HEPIMIZ ALPRENIZ........

mekanın CENNET OLSUN BAŞBUG

bekirtemeltas
30.04.2009, 13:49
SELAM SAMANKAYA KÖYÜNÜN GÜZEL İNSANLARI TUNCELİDEN HERKESE SELAM

SAYIN SAMANKAYALILAR İNŞAALLAH TEMMUZDA ORADAYIM. SABIRSIZLIKLA KÖYE GELMEK İÇİN BEKLİYORUM. HABERİNİZ OLSUN

bekirtemeltas
31.07.2009, 15:12
Samankayalı tüm dostlarıma selamlar saygılar
herkesin MÜBAREK KANDİLİNİ EN İÇTEN DUYGULARIMLA KUTLAR ÇALIŞMALRINIZDA KOLAY GELSİN.
BEKİR TEMELTAŞ

İdari ve Mali İşler Daire
MEMURU /TUNCELİ

alihocaninkizi
29.08.2009, 01:29
bu siteyi yapanlara cook tessekkur ederim ayrica samankaya koyunde sen kimlerdensin siiri cok guzel soyleyenin agzina yazanin elline saglik

mehmetagca
15.03.2010, 22:36
Selam köylülerim... ben mehmet Agca. bende artik bu siteliyim, bu siteyi yapanlarin ellerine saglik hasretimizi bunlarla gideriyoruz cok sagolsunlar. Yazlari köyümüze variyoh gördüklerimize seviniyoz göremediklerimizinde hasretini cekiyoh. Hepinize saygilar. Ahmet polat, ahmet kardes cok yillar oldu seni görmeyeli üstelik tertibimsin seni cok özledim saygilarla gözlerinden öpüyom. Abdulkadir abi bu yazdin siirler icin gercekten cok sagol gercekten cok güzel yazmizsin. Sayin samankayalilar sizleri ve köyümü cok seviyom gurbeti birakip köyümüze dönelim görüyom ki cok göc vermis köyümüz, geri dönmek sizlerin elinde sizleride orda görmeyi isterim. Büyüklerimin ellerinden kücükleriminde gözlerinden öperim, Haaa, bu arada osman tatliyada selamlar olsun tatli emminin türküsünü cok güzel dile getirmissin osman senide özledim gardas hasretle gözlerinden öpüyom, siteye giren tüm samankayalilarada saygilarimla selam ben danimarkadan Mehmet Agca.:)

A.Polat
11.04.2010, 20:41
Selam köylülerim... ben mehmet Agca. bende artik bu siteliyim, bu siteyi yapanlarin ellerine saglik hasretimizi bunlarla gideriyoruz cok sagolsunlar. Yazlari köyümüze variyoh gördüklerimize seviniyoz göremediklerimizinde hasretini cekiyoh. Hepinize saygilar. Ahmet polat, ahmet kardes cok yillar oldu seni görmeyeli üstelik tertibimsin seni cok özledim saygilarla gözlerinden öpüyom. Abdulkadir abi bu yazdin siirler icin gercekten cok sagol gercekten cok güzel yazmizsin. Sayin samankayalilar sizleri ve köyümü cok seviyom gurbeti birakip köyümüze dönelim görüyom ki cok göc vermis köyümüz, geri dönmek sizlerin elinde sizleride orda görmeyi isterim. Büyüklerimin ellerinden kücükleriminde gözlerinden öperim, Haaa, bu arada osman tatliyada selamlar olsun tatli emminin türküsünü cok güzel dile getirmissin osman senide özledim gardas hasretle gözlerinden öpüyom, siteye giren tüm samankayalilarada saygilarimla selam ben danimarkadan Mehmet Agca.:)

Mehmet Ağca gardaşım ben de seni çok özledim. Mail adresin varsa mesaj olarak gönder, görüşelim. Danimarka'ya selamlar, sevgiler..
Ahmet POLAT

OSMAN ECE
11.04.2010, 21:00
cevdet yılmaz asker arkadaşım tanıyan bilen varsa saygı selamlar

SivasLady
05.02.2011, 21:36

SivasLady
01.06.2011, 12:49
köyün girisine tabela yapmislar :) hayirli olsun

Salim58
01.06.2011, 13:27
Bu köy sizin köymü yoksa.? Bizim köyden güzelmiş.:)

SivasLady
01.06.2011, 13:44
Bu köy sizin köymü yoksa.? Bizim köyden güzelmiş.:)

abi bu annemin köyü :)
babaminki Catalyol Köyü :) orada fotograflar var