PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SUŞEHRİ-Karacaören

SivasLady
11.05.2007, 17:15
Sivas iline 169 km, Suşehri ilçesine 38 km uzaklıktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

son.sivasli
12.02.2008, 18:55
Bu köye gitmek bir türlü nasip olmadı hersene burda festival oluyo ama bir türlü gidemedim inş bu sene gidecem

seva
19.10.2008, 15:04
Köy halkının 1877-1878 yıllarında Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Suşehri´ne göçtükleri bilinmektedir. Göç ettikleri yerler, Şenkaya ve Sarıkamış´tır. Köylüler, Erzurum ve Kars ağzı ile konuşmaktadırlar. Karacaören köyünün bir de Karataş adında bir mezrası vardır. Burası köyün yaklaşık 6 Km. kuzeybatısındadır. Karataş mezrasının ahalisini de Erzurum Tortum'dan gelenler teşkil eder.

Her yıl Temmuz´un ilk haftası Karataş mezrasında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Köyün başlıca oyunları Horon (horan), 3 ayak, 2 ayak bar ve diğer Sivas oyunlarıdır.

Köy yemekleri; kesme hamur çorbası, madımak, saç ketesi, katıklı (ayranlı) çorba, sütlü çorbadır.

Suşehri ve İmranlı ilçelerini birbirine bağlayan anayol güzergahındadır. Sivas iline 169 Km., Suşehri ilçesine 32 Km. uzaklıktadır. Dağlık bölgededir. Köyde başta Karagöl olmak üzere Turnagöl (Durna) ve batak göller bulunmaktadır. Ayrıca 50-60 hanelik yaylası vardır..

Kuzeye doğru gidildikçe sık sarıçam ormanları, güneye (İmranlı) gidildikçe bozkırlara rastlanmaktadır.

seva
19.10.2008, 15:05
Başlıca üretim fasülyedir. Köy halkı, kendine yetecek kadar üretim yapar.

ottomanmurat
07.07.2011, 23:08
Karacaören Güzel Bir Yer 95 in sonlarına dogru gitmiştim dügün için halkı baya cana yakın

ottomanmurat
13.12.2014, 19:00
Ayrıca Annem Karacaorenlidir dedelerimin erzurumdan göçtügünden bahsetmektedir yukardaki arkadaşın dedigi gibi .