PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GEMEREK-Bulhasan


SivasLady
11.05.2007, 19:10
Sivas iline 156 km, Gemerek ilçesine 37 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

seva
18.10.2008, 20:12
Köy halkı, Oğuz Türkleri'nin İlbeyli boyuna bağlı Sungur kolundandır. Osmanlı arşivlerinden alınan bilgilere göre köy, Emlek yöresi köylerinden olup kuruluşu 18. yüzyıl sonlarına uzanmaktadır. Köyüün kuruluşuyla alakalı pek fazla resmi bilgi olmayıp elde olan bilgiler de rivayetlere dayanmaktadır. Tahmini olarak 1750 -1800 yıllarında Afganistan dolaylarından gelen ve göçebe olarak hayat süren halkın izine ilk olarak Gemerek ilçesine baglı Burhan köyü civarında, Kızılırmak kenarında rastlanır. Buradan da göçen halk Bulhasan bucağı denilen Keklicek köyünün güneydoğusundaki Kızılırmak kenarındaki mevkiye yerleşmişlerdir. Bir süre hayatlarını orada sürdürdükten sonra köyün şu anda bulunduğu 2100 rakımlı Karababa dağının eteklerindeki vadiye yerleşmişlerdir.

İlk rivayete göre; Bulhasan bucağında otağı kurmuş ailelerden birinden baba ve oğlu, o tarihte ormanlık olan Karababa dağına gezmeye gitmişlerdir. Baba ve oğul, bir pınarın başında dinlenirken (edindiğimiz bilgiye göre bu pınar köy içinden geçen derenin kenarındaki Çatıöz pınarıdır) karşılarına altın sarısı büyük bir yılan çıkar. Baba ve oğul irkilirler. O sırada yılan gözden kaybolur. Babası oğluna "oğlum bul Hasan" diye seslenir ve yılan o sırada gözden kaybolur. Sonra bu mekanlar hoşlarına gider ve Kızılırmak kıyısında bulunan dğer aileleleri buraya davet ederler.

Aynı rivayetin başka versiyonunda Hasan'ın ormanda kaybolduğu ve babası oğlunu günlerce ormanda aradığını ve bulunca da sevinip "Buldum Hasan'ı" diyerek nidalar attığını, sonraları diğer aileleri buraya çağırdığı, köyün de böylece kurulduğu rivayet edilir.

Diğer ve daha güçlü olan rivayete göre ise, şu an ki köy sınırları içinde yer alan Ziyaret dağı adı verilen dağda metfun bulunan zatın yedi kardeşi vardır[1]. Yedi kardeş Afganistan’ın Kuzeydoğusunda yer alan Bulhasan adı verilen bölgeden gelmişlerdir[2]. Yedi kardeşin tamamı, yapılan bir savaşta şehit olurlar ve cenazeleri birbirini görür konumdaki yedi ayrı dağa defnedilir. Ziyaret dağında[3] metfun bulunan zatın adının da Bulhasan Devlet-lû olduğu, köyün adının da buradan geldiği diğer bir rivayettir. Zaten köyün yaşlılarından alınan bilgiye göre köy, kuruluşu itibariyle de yedi hanedir ve köydeki sülaleler de bu ailelerden gelmektedir.

Sülale de isimleri 1750 - 1800 yıllarındaki bu ailelerin büyüklerinden almıştır .

seva
18.10.2008, 20:12
Nüfusu kesin olarak bilinememekle birlikte yurtiçi ve yurtdışında yaşayanlarla 1000'in üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra yaşanan Avrupa’ya işçi göçünden köy de nasibini almıştır. Özellikle Almanya’da onlarca Bulhasan'lı aile yaşamaktadır. Bu ailelerin de toplam nüfusu tam olarak bilinememektedir. Gurbetçilerin köy, hatta ilçe ve il ekonomisine katkısı büyük olmuştur. Döviz girdisiyle beraber yaşam standartlarının yükselmesiyle köy halkı en faydalı yatırımını eğitime yapmış, emeklerinin karşılığını da fazlasıyla almıştır. Yüksek öğrenim gören öğrenci sayısı hızla artmış ve bu insanlar arkalarından gelen nesillere örnek olmuşlardır. Sonuç olarak 80 hanelik köyde olağanüstü bir tablo ortaya çıkmıştır[4]. Bu ortalama; yöre, hatta Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Yurtiçinde ve yurtdışında özel ve kamusal sektörlerde değişik kademelerde görev yapan Bulhasanlılar, köylerine olan bağlarını genellikle koparmamışlardır.

Genç nüfus özellikle kış aylarında yok denecek kadar azdır.Özellikle son yıllarda Yeniçubuk ve Kayseri başta olmak üzere çevre il merkezlerine işçi olarak giden gençler yaşamını bu şekilde sürdürmekte yaz aylarında köye dönmektedir. Köy şu anda tatil köyü hükmündedir. Yaz ve kış aylarında nüfusu çok büyük farklılıklar göstermekte, yazın nüfus ikiye üçe katlanmaktadır. Köyde son yıllarda yapılan sosyo-ekonomik faliyetler köyü yörenin cazibe noktası haline getirmiştir.

seva
18.10.2008, 20:13
Köyde yaşam asıl olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlk zamanlar odun kesimi-satımı ve meşe odunlarından kömür yaparak hayatını idame ettiren Bulhasanlılar bir süre sonra büyük ve küçükbaş hayvancılığa girişmişlerdir. Önceleri büyük çaplı yapılan hayvan yetiştiriciliğine rağbet kalmamış, hatta tükenme noktasına gelmiştir. Büyükbaş hayvancılık da genelde emeklilerde kendi süt, yoğurt vs. ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bir hobi olarak kendini göstermektedir. Küçükbaş hayvancılığa da eski talep kalmamış, birkaç ailenin yaptığı bir uğraş haline gelmiştir. Önceden yaygın olarak yapılan arıcılık unutulmaya yüz tutmuştur. Tarım ise karasal iklim dolayısıyla genellikle buğday, arpa, yulaf, yonca, yer yer de mercimek ve nohut üzerinedir. Yaş sebze ve meyve yetiştiriciliği ise çok seyrektir.

seva
18.10.2008, 20:13
Ulaşım, eskiye nazaran günümüzde daha kolay hale gelmiştir. 2006 yılında köy halkının yoğun çabaları ve lobi faliyetleri sonucunda KÖY-DES programı dahilinde köy, asftalt yola kavuşmuştur. İçinden şehirlerarası otobüs terminalinin ve istasyonun da bulunduğu ilçeye bağlı Yeniçubuk'a 35km, Sivas merkeze, Şarkışla üzerinden 120 km, Kayseri'ye ise 125 km. uzaklıktadır.

seva
18.10.2008, 20:13
34 Öğretmen
9 Doktor
7 Mühendis
5 Subay - Astsubay
4 Sağlıkçı
4 Gazeteci
4 Avukat
4 Sağlık görevlisi
3 Eczacı
2 Maliyeci, 1 iktisatçı
1 Cumhuriyet Savcısı
1 Emniyet Müdürü
1 Yayınevi editörü
1 Veteriner hekim

Sivaslisandy-58
02.05.2009, 04:40
bu yorumlardan dolayi cok tesekkür ederim babamin köyü hakkinda bayagi bilgi edindim elinize saglik:D