PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KANGAL-Seçenyurdu

Serd@r
14.05.2007, 22:42
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
Nüfusu: 152

İle Uzaklığı: 110 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

SEÇENYURDU KÖYÜNÜN İNTERNET SİTESİ İÇİN TIKLA!! ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Yok
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Yok

sadettin58
04.07.2007, 15:55
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] köyümüzün resmi internet sitesidir.

sadettin58
04.07.2007, 15:57
Koyumuz Secenyurdu
Sadettin Koyumuz hakkinda yazi yaz demisti
Bende cocuklugumda hatiralarimda kalan anilarimi yazayim dedim
Onumuzde Kurban bayrami var dolaysiyla
Bu yazimda koyumuzdeki bayramlari yazacagim , Kultur bir milletin ozu dur herseyidir, Kulturunu kaybeden milletler maalesef kimligini ve kisiliginide kaybediyor .Koyumuzden istanbula giden genc nesiller belkide bu bayramlarda anlatacagim bayram havasini ve tadini maalesef belkide bu gun yakalayamamaktadirlar
Bayram Yaklasirken koyumuzde muthis bir sevinc havasi hissedilirdi cunku :
Gurbet evet adini gurbet koymuslardi ,Secenyurdu koyunden her evden en az bir kac kisi Istanbula calismaya giderlerdi ,dolaysiyla kocalarini bekleyen gelinlerde acaba hayalini aylardir kurup bekledigi… gelecekmiydi bayramda ,veya gelemezse bayramda geleceklerle bir selam veya mektupmu gonderecekti , evet bayramda gelemeyenler bayramlik ailelerine para gonderir cocuklara gidenlerle elbise gonderirlerdi.
Gurbetten gelen koylumuz biliyordu ki butun koylu kendisine hos geldine gelecek dolaysiyla seker ve kolonya ,evet hacidan gelenler nasil zemzem ve hurma getirirse
Gurbetten gelen yolcu muhakkak seker ve kolonya sini hazir eder di koye gelince
Butun koyluler hos gelidne gider ve hal hatir faslindan sonar muhakkak haber soracagi veya haber alacagi bir gurbetcisi de kendsinin olurdu
Birinci fasil demekki bayramlardan ayladir birbirinden ayrilanlarin gurbetcilerin evlerine donduklari anlardir
Ikincisi : Butun ev hanimlari hummali bir calisma ile evlerini sirelerlerdi .Cidden bu cok zor bir isti smdi dusunuyorum o vefakar secenyurdu koylu hanimlari saglik ve sihhata zararali olan beyaz toprakla ellerinde bezlerle butun binalari beyazlarla boyarlar
Yani badana yaparlardi ,demekki bayramlar ayni zamanda evlerin yillik temizlik lerinin yapildigi bir zaman dilimidir
Yine Cilekes anadolu kadinlari ,analarimiz bayramdan once tandirlarda Yufka ekmeklerini pisiriler ve her ev muhakkak Biz de (Sini) diye tabir ettigimiz yani baklava yaparlardi .muhakkak her evde baklava olurdu .
Bayram aksami butun evlerde yemekler piser ve bayram sabahi evet her evde sofralar kurulmaya hazirdir .Koyde Herkes o sabah sabah namazina ve bayram namazina gider ,bayram namazi sonrasi her koylu komsusundan birini yani koylulerden birini veya bir kacini misafirlige goturur her evde muhakkak sofra kurulur ve ikramlar olurdu
Yemekler yendikten sonra artik yaslilar haric butun koyluler bir birlerini istisnasiz ziyaret eder .kucukler kendinden buyuk olanlarin ellerini operler hatir hatir sormalar o gun gun boyu devam eder
Daha onceden hasbelkader bilvesile darginliklar veya kirginliklar var ise bu bayramlar vesilesi ile unutulur ,barisilir ,birlik ve beraberlikler yanilenir
Ozellikle kucuk cocuklar icin bayramlar cidden unutulmaz ,unutulmasi mumkun olmayan mustesna bir gundur .her zaman seker yeme imkani olmayan cocuklar bu bayramlar munasebetiyle hayal ettikleri en guzel ve her cesit sekeri bu bayramlarda tadarlardi
Kurban Byaramalrin da kurban kesenler

Kurbanlarini pay eder ve hummali bir pay dagitma dolasmalri baslardi .cidden unutulmasi mumkun olmayan cok guzel bayaramlardi .eski bayramlar
Buyuklerde muthis bir merhamet duygusu ,kucuklarde mukemmel bir saygi nin oldugu o guzel bayaramlar yasanmaktaydi koyum Secenyurdunda

Onumuzdeki kurban bayrami vesilesiyle rahmetli olan koylulerimden hepsine Cenabi Allah dan Rahmet niyaz ediyorum
Haytta buyuklerimin ellerinden hasretle ve hurmetle opuyorum vet um Secenyurdu koylulerimin bayramlarini tebrikl ediyorum

sadettin58
04.07.2007, 15:59
Nüfusu: 152

İle Uzaklığı: 110 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

SEÇENYURDU KÖYÜNÜN İNTERNET SİTESİ İÇİN TIKLA!! ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
Yok
İlköğretim Okulu
Yok
Taşımalı Eğitim Yapılıyor
PTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
Var
Su Şebekesi
Var
Kanalizasyon
Yok

.............................. .............................. .....................

sadettin58
04.07.2007, 16:02
köyümüzün derneği
SİVAS KANGAL SEÇENYURDUKÖYÜ
YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA VE
GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ..

nurettin.
20.11.2007, 23:27
kıymetli hemşehrim köyünüzle ilgili güzel çalışma yapmışsın tebrik ederim. ellerine sağlık. bende m.yeniköylüyüm daha hayatımda 1 kere bile olsa seçenyurduna gitmişliğim yoktu. sağolasın sizlerin sayesinde birazda olsa tanıma imkanımız oldu. köyünüzden ibrahim çoban'ın hanımı nazmiye ile kızkardeşi güley hala babamın amcasının kızları olur. çok aşırı derecede bir akrabalık ilkşkilerimiz vardı. halada benim kallbimde aynılar. ne yazıkki yeniköyde kardeşinin oğlu (abdullah) dost-düşman bilmeyen biri sayesinde yıllardır konuşmaz hale geldik. nazmiye halamın oğlu bekir abinin rahmetli olduğunu duyduğumda dünya başıma yıkıldıağladım sızladım. ama ne yazıkki bi telefon açıpta birine başınız sağ olsun diyemedim çünkü cesaretim yok. ALLAH bu duruma getirenlerden ve ona alet olanlardan hesap sorsun anşaallah. kusura bakmayın ancak bu site sayesindederdimi dökme imkanım oldu. ama herşeye rağmen benim içimde onlara karşı olan akrabalık duygu ve hislerim aynı. siteniz aracılığıyla ben yinede başınız sağ olsun diyor, büyüklerimin ellerinden küçükleriminde gözlerinden öpüyorum. bekiy abiyede ALLAH'tan kana kana rahmet geride kalanlarada sabrı cemilller diliyorum. nurettin GÜNEYLİ

seva
18.09.2008, 21:31
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

sabri
14.12.2008, 20:26
SECENYURDU KOYU
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi

SECENYURDU KOYU
yaklasik 1918 lerde alacahan kasabasinda ayrilarak Bir kac ailenin yerlesmesiyle olusmudtur
ALacahan dan SECILIP gittiler diye gittikleri yurda SECENYURDU adi verilmistir
Secenyurdu koyu eskiden de bir yerlesim yeridir . Koyde masatlik diye bir yer var bu isimden sunu anliyoruz: MASATLIK demek Ermenilerce kullanilan mezarlik anlamina gelir. bu cumleden olarak ERMENI toplumu burda yasamistir . ermeni GOCUNDEN SONRA Alacahan Kasabasindan gidip yerlesenlerce verilen bir addir SECENYURDU KOYU
Sabri DEMIR