PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ULAŞ-Acıyurt

Acıyurt58
16.09.2007, 00:01
Ulaş ilçesine bağlı olup,Sivas merkeze 62 km,ulaş'a 24 km. dir,köyde bulunan Mehralibey konağı geçen yıl onarılarak turizme açılmış olup,ayrıca köy camisi ve Nağdalı çeşmeside tarihi eserlerdendir,eğitim seviyesi yüksek bir yapıya sahip köy mualesef devlet hizmetlerinden yeterince pay alamamaktadır.

Güner
16.09.2007, 00:03
Tarihi
Köyün adının nereden geldiği bilgi yoktur. Köy 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Ruslardan kaçarak Kafkasya'dan göç eden Karapapah adlı Türk boyu tarafından kurulmuştur. Bu boyun beyi Mihrali Bey'dir. Kuzey Kafkasya'da Kür nehri civarından buraya gelerek yerleşmişlerdir.

Coğrafya
Sivas iline 59 km, Ulaş ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy nüfusunda okur yazarlık oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. %80'lik kısmı üniversite mezunudur. Köyde yaz aylarında nüfus yoğunluğu oluşur.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

abuç
18.09.2007, 09:46
mihralibey konağını görmeyi çok istiyorum ilk fırsatta gideceğim

Zalatorya
17.10.2007, 17:06
Acıyurt'a sevgilerle...

orda ..
bir köy var uzakta...
o köy bizim köyümüzdür...
gitmesek de...
görmesek de...
o köy bizim köyümüzdür...

altuntas58
17.10.2007, 17:33
Acıyurt köyü sivasımızın adından çok konuşulan bir köyüdür burdan acıyurt köyü sakinlerine selamlar saygılar

Zalatorya
21.10.2007, 04:25
Eyvallah...sizlere de selam olsun gardaşım...Yüce Allah'a emanet olun...

abuç
27.11.2007, 22:01
Ulaş ilçesine bağlı olup,Sivas merkeze 62 km,ulaş'a 24 km. dir,köyde bulunan Mehralibey konağı geçen yıl onarılarak turizme açılmış olup,ayrıca köy camisi ve Nağdalı çeşmeside tarihi eserlerdendir,eğitim seviyesi yüksek bir yapıya sahip köy mualesef devlet hizmetlerinden yeterince pay alamamaktadır.
bilgiler için teşekkürler Hasan abi

mtnky
03.01.2008, 08:18
Acıyurtlu Bedir GÜLTEKİN'den herkese Selamlar ALLAH'A Emanet

YALÇINERLER
12.01.2008, 21:52
Görmedi çorak torpağım ihaneti..En güzeliyle sevdi memleketi.Demedi kürt türk alevi sünni.İnsanız dedi hepimiz aslında .İnsan olmak güzelde sevemedi ihaneti bi türlü bu yaban elin insanı.Dosta ihaneti ,eşe ihaneti,aşka ihaneti helede VATAN a ihaneti hiç ama hiç sevemedi.Türban dediler 'balam zaten gardaşız 'dedi sarmadı anasını kardaşını kara çarşafa.Aydın oldu yiğit oldu ama oluncada en böyük ATATÜRK oldu bu kıraç elin yiğit insanı.

YALÇINERLER
12.01.2008, 21:54
bedir abi ordamısın.ben izmirden murat sanırım ugur kaya yı tanırsın

altuntas58
12.01.2008, 22:08
Görmedi çorak torpağım ihaneti..En güzeliyle sevdi memleketi.Demedi kürt türk alevi sünni.İnsanız dedi hepimiz aslında .İnsan olmak güzelde sevemedi ihaneti bi türlü bu yaban elin insanı.Dosta ihaneti ,eşe ihaneti,aşka ihaneti helede VATAN a ihaneti hiç ama hiç sevemedi.Türban dediler 'balam zaten gardaşız 'dedi sarmadı anasını kardaşını kara çarşafa.Aydın oldu yiğit oldu ama oluncada en böyük ATATÜRK oldu bu kıraç elin yiğit insanı.

sevgili kardeşim güzel paylaşımın için size çok teşekkür ederim

YALÇINERLER
13.01.2008, 18:34
Çok acılar çektik .kiminde öldük kiminde öldürüldük.Birileri sofralarında istakoz yerken bizim ekmeğimizle siyaset yapmayı hiçte yadsımadı.Emekli maaşımızla alamayacagımız saatleri utanmadan sıkılmadan taktı bileklerine..bilekleri vardı da yüreklerini kaybetmişlerdi.akılları vardı da duygularını kaybetmişlerdi belki? kimbilir .Gemiciğin yoksada yada mısır tüccarı oğlun yahut sonradan medya patrunu damat filan o da mı yok..ne gam.. öpülecek tertemiz alnın da mı yok.işte onu bırak yarınlara..Çocuklarımız için aydınlık yarınlara inşallah

sadecesivas
20.01.2008, 13:29
gültekin ailesine selamlar. mesajlarınızı bekliyorum

murat aydoğan
20.01.2008, 18:11
tüm acıyurtlu hemşerilerime selamlar önder erdemli yi tanıyan varsa asker arkadaşın kertmeli murat aydoğanın selamı var dersiniz saygılar ist maltepe

cafein58
05.02.2008, 17:21
selamunaleykum. ben yasin gültekin herkese saygılar.

Acıyurt58
02.09.2008, 22:10
[QUOTE=sadecesivas;226891]gültekin ailesine selamlar. mesajlarınızı bekliyorum[/QUO merhabalar Şamil gardaş ,,nerelerdesin sen hiç görünmüyon,,,memleketten kucak dolusu selam ve sevgiler

mancılık aşkı
19.09.2008, 21:08
selam olsun acıyurtlu gardaslara benım annem acıyurtlu ben ılk defa acıyurdu internette gordum cok sevındım.cok guzelmıs en kısa zamanda zıyaret dusunuyorum.

seva
20.09.2008, 16:50
Köy 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Ruslardan kaçarak Kafkasya'dan göç eden Karapapah adlı Türk boyu tarafından kurulmuştur. Bu boyun beyi Mihrali Bey'dir. Kuzey Kafkasya'da Kür nehri civarından buraya gelerek yerleşmişlerdir.

oğuzyalçıner
11.10.2008, 11:52
Siteyi yen i keşfettim, tüm yalçınerlere selamlar, sevgiler,

namyelüs
25.11.2008, 22:48
herkese selamlar ..arkadaşlar atanesli araştırması yaparken bir bilgiye ulaştım..sizlerle bu bilgiyi paylaşmak istedim..ben..bir (terekemeyim)yani garapapag türküyüm..dedelerim tiflisten gelmiş 1918 yılında
şu anki gürcistan devleti içerisinde .....BORÇALI....denen bir yer ...ve DARVAZ ...denen bir köyden veya kasabadan ..ulutürk yurdu borçalı..
adlı bir siteden mektup yazdım...mektubuma cevap olarak müşfik borçalı kardeşim bana yazdı....dediğine göre darvaz kenti mehrali beyimizin geldiği kenttir..neyse yazışma aynen şöyleki....

selamun aleyküm gardaşlarım::EFENDİYEV..neslin den olan kim varsa tanışmak istiyorum..ben süleyman çelik..türkiyede istanbulşehrinde
yaşıyram..menim atam borçalıdan gelmiş türkiyeye seferberlik zamanında..atamın nesline efendiler derlermiş..ben dedemi hiç görmedim ama babamın anlattığı kadar ağbulak veya garabulak
diye bir köy olabilir..arıxlı diye bir yer olabilir fazla bir bilgimiz yok ama bir ümit işte orada kalan dedem süleymanın babası abdullah ve amcası abdurahman ve gardaşı delikeriş lakaplı
efendiler neslinden birilerine ulaşmaya çalışıyorum bana bu konu hakkında bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim..
dedem süleyman türkiyeye dayısı yusuf kişi ile birlikte geçmiş
dayısı yusuf kişinin nesline CEFERLER derlermiş..
erzurumun hınıs kasabasının çamurlu köyüne gelmişler 9 sene orada kaldıktan sonra devletimiz sivas ilçesinde bir yer vermiş
oraya taşınmişlar...şu anki köyümüz sivas şehri....gürün ilçesi
kürkçü köyü

bu benim yazdığım mektup...

buda mektubuma cevap yazan kardeşimiz..

Hörmetli Süleyman Çelik efendi!
Salam!
Əfəndi nesli, Efendi Ocaği - Nureddin, Abdurrahman, Dellekler -- şu soyadları Borçalının Darbaz köyünde var, bir tanınmış nesildir ve Sizin dediklerinize uyqun gelir. Onlardan da Sivasa gedenler olmuş ve hazırda Sivasda - Acıyurtda yaşayanlar var...
Mehrali beyin ve Alıağanın neveleri də, Reşdü Bey de mehz bu DARBAZ köyündendir....
Bu barede Sivasda Doqan Kaya ve Beşir Sönmez isimli alim-yazarlar var. Onların Darbaz köyü ile elaqeleri var.
Bu barede hazirda Ankarada Bilkend Universitetinde 6-cı Uluslararası Türk Dili Kurultayında olan doktor professor Meded Çobanov da Size etraflı melumat vere biler.
Hörmetle Müşfiq Borçalı.

Sayin Süleyman Çelik Əfəndi!

Sizə doğma Darbaz köyündən ateşin salamlar!

Sizi BORÇALI sevginise ve şeirlerinizə görə Sizi alqışlayıram!..
Men 1970-de Darvazda doquldum. 1990-dan Bakidayam. Aileliyem. 2 evladim var. Hazirda "Borcali" neshriyyatinin mudiriyem, "Tehsil" ve "Sherqin Sesi" qezetlerinin Bash yazariyam.

Sizi ne vaxt imkaniniz olsa Bakiya ve Darbaza qonaq- musafir devet edirem. Oz arabamla Sizi babalarinizin yashadiqlari yerlere apararam.
Bilirsiz nece gozel ve sefali, daqlar qoynunda, buz bulaqlar ehatesinde olan bir koydir. Quyu-Bulaq, Qirx-bulaq, Orta-bulaq, Qaraarxac, Qizlar bulaqi....

Qohumlarinizi da yaxshi taniyiram. Onlar hem de menim qohumlarimdi. Demeli, biz de qohumuq.

evet arkadaşlar durum böyle inşallah ben gidecem birgün borçalıya
acıyurttan olan arkadaşlarla da tanışmak isterim

allaha emanat olun hepiniz

Ozunu ve Mektublarini bekleyirem.

m-borcali@mail.ru

abilerim gardaşlarım allah bu birliğimizi bozmasın inşallah
GEÇMİŞİNİ UNUTANIN GELECEĞİ OLMAZMIŞ...
gelin geçmişimizi unutmayalım hep yaşatalım..bu gavurlar atalarımızı param parca bölmüş dağıtmış ama birlik olmak bizlere düşer ..gelin kimin torunları olduğumuzu tüm dünyaya gösterek.
buna bizlerin gücü yetmeyecekse ne yaşayırık bu dünyada
yetmeyecekse yerin altı bize daha eyidi..
allah cümlenizden razı olsun.....süleyman çelik.....türkiyeden