PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YENİ SİGARA YASASI

Sayfa : [1] 2

Sivaslilar.Net
04.01.2008, 00:28
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]
Lokanta, bar, hastane, cami, okul bahçesi, vapur, stat gibi yerlerde sigara içmek yasaklanıyor.

Yasak alanlarda sigara içene 50 YTL, sigara içilmesine izin veren işyeri sahibine ise 5 bin YTL'ye kadar ceza verilecek.. Sigaraya karşı yasa teklifinin yeni yılın ilk günlerinde Meclis'te yasalaşması bekleniyor. Bu yasayla Türkiye barlarda da sigarayı yasaklayan çağdaş Avrupa ülkeleri arasına girecek. Yasa yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içinde lokanta, bar, otel, gece kulübü gibi eğlence yerleri, salonlarında, sigara içenler için ayrı bölüm hazırlamak zorunda, görünür biçimde "sigara içmek yasaktır" levhaları asacak. Başta zabıtalar görevli kamu memurları gerekli cezayı vermiyorsa disiplin cezasına çarptırılacak. Yasanın getirdiği yenilikler şöyle:
STADYUMDAN ATILACAK: Hastane, özel sağlık kuruluşu, eğitim-öğretim kurumları, kültür, spor hizmeti veren açık kapalı yerlerde sigara içilemeyecek. Yani statlarda ve Aspendos gibi açık tiyatrolarda da sigara içilemeyecek.
ŞOFÖRLER DE İÇEMEYECEK: Kamu hizmeti veren ulaşım araçları, taksiler, toplu taşım araçları ile bunların bekleme salonlarında da sigara yasak.
KAHVEDE SİGARA YASAĞI: Fuar, alışveriş merkezi, düğün, kongre, toplantı, konferans salonu, kafeler, internet cafeler, atari, bilardo salonları ile resmi ve özel kurumların her türlü kapalı ve açık alanlarında sigara içilemeyecek.
CAMİ AVLUSU: İbadethane ve çocuklara yönelik eğitim tesislerinin açık ve kapalı alanları da yasak kapsamına alındı.
SİGARA ODALARI: Kapalı yerlerde sigara alışkanlığı olanlar için iyi havalandırılan yerler hazırlanacak.
REKLAM YOK: Sıkı reklam yasağı uygulanacak. Sigara dağıtım araçlarının üstünde firmanın amblemi bile kullanılamayacak.
ROL GEREĞİ DE YASAK: Diziler dahil tüm televizyon programlarında rol gereği de olsa sigara kullanılamayacak.
VİTRİNDE SERGİLENEMEYECEK: 18 yaşından küçüklere sigara satılmayacak. Marketler, sigaraları dışarıdan görünmeyecek şekilde düzenlenecek dolaplarda satışa sunacak.
ÜNİFORMA İLE İÇİLMEYECEK: Özel ve resmi kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları veya TSK personeli, üniformalarıyla halka açık yerlerde sigara içemeyecek.
İŞTE CEZALAR: Yasak yerlerde sigara içmeye izin verenler önce uyarılacak eğer hâlâ önlem almamışlarsa 500 ile 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak. Okul, dershane, tiyatro, spor salanlarında sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek. Sokaklarda tane ile satanlar 250 YTL ödeyecek. Reklam, dağıtım ve satış yasaklarına uymayan firmalar 50 bin ile 250 bin YTL arasında ceza ödeyecek. Valilik, kaymakamlık, belediyeler, RTÜK ve Tütün Piyasası Kurulu cezaları vermekle görevlendirilecek. Kamu kurumları vapur, belediye, okul vb. yerlerde cezadan kimlerin görevli olduğunu saptayacak. © (SABAH)

EYLÜLDE UYGULANACAK Nargile de sigarayla aynı statüde değerlendirilecek. Yasadan, "Nargile içilen mekánlar" ifadeleri ayıklanacak. "Tütün ürünü" tanımı genişletilecek ve "Tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, kısmen de olsa tütün yaprağından imal edilmiş" bütün ürünler yasağa takılacak. Bu amaçla yasağın uygulanacağı mekánlara, uyum için 8 ay süre tanınacak. Yasa bu ay Cumhurbaşkanı’nca onaylanırsa yasak kararı, Eylül 2008’de uygulanmaya başlayacak. Bu boyutta yasak, şu ana kadar sadece, İrlanda, İngiltere, İtalya, İsveç, Norveç ve ABD’nin bazı eyaletlerinde uygulanıyor. Fransa da gelecek yıl bu uygulamaya hazırlanıyor. Önergenin gerekçesinde, "Dünya Sağlık Örgütü önerileri ile Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi hükümlerine uygun hale getirilmiştir" denildi.

Efe Cemil Şeker
04.01.2008, 00:37
Durduk durduk çok abartık bu kanunu,uygulanması o kadar zor ki,bazı açık alanlarında yasak kapsamına girmiş olması anlamsız. Uygulanabilir kanunlar gerekiyor. Sigara içenleride mağdur etmemeli,sigara kullanmayanlarıda korumalı.
Bu arada haberde kullanılan fotoğrafta sigaraya teşvik ediyor,yasak kapsamında ceza gelmesin :D

albina58
04.01.2008, 06:39
Türk halkı her zaman olduğu gibi kendine has duygular içinde,yasaklar çiğnenmek için konulmuş desduru ile olaya yaklaşacak veyada yasak konulması ters oranda tetikleyici olacakdır.
Bir souç alınır mı ? hayır.
Kime faydası olacak yasakların? Malum.

En doğru olanı ise her zaman her işte olduğu gibi doğruyu,düzeni kökünden çözüm getirmek yerine sonradan uyduruk, el gördülük cezalarla yaklaşmak verim sağlamaz.
Spordan,sanata benzer her konuda kesim çözüm,EĞİTİM'dir.

abircan
04.01.2008, 09:26
YASKLARA SEVİNİYORUM ÇÜNKÜ SİGARA İÇMİYORUM

ceylankimya
04.01.2008, 09:31
Sonuna kadar destekçisiyiz....

FurkaN
04.01.2008, 10:45
Yasakları gelmesi güzel özellikle benim gibi sigara içmeyen birisi için... Ama biraz düşünelim kahvehanlerde, birahanelerde, stadyumlarda, eğlence merkezlerinde bunun önüne nasıl geçilecek... Sigara kullananların zaten en çok sevdiği ve en rahat ettikleri yerler buralar... Sivas için konuşayım bir Çerkezin Kahvesinde bu yasanın uygulanması gerçekten zor... Bence biraz abarttılar bu yasayı...

_DuMaN_58
04.01.2008, 15:07
Kesinlikle doğru ama ben olsam direk sigarayı yasaklardım!...
İşe yarar mı yaramaz mı zaman göstercek...

abircan
04.01.2008, 15:15
yakında tekelin sigara bölümü özelleşecek ben olsam hepten kapatırım, ben yıllarca ssk primi yatırdım, bağkur primi yatırdım bırak doktora gitmeyi daha sağlık karnesi çıkarmadım , ama millet sigara ve türevlerinin doğurduğu hastalıklardan hastenelerden taşıyor, dünyada en çok röntgen tomografi bizde ilkokul mezunu olmayan odacıların elinde günde ancak dört saat kullanılıyor, ama yüksak primleri ben ödüyorum, daha aspirin almış değilim devletten, ama malesef ssk sağlık sistemi iflasın eşiğinde , geçen yıl sağlık bakanlığı ayrılan ödeneği ağustos ayının sonunda bitirdi 4 ay sıfır çektiler cepten yedi devlet, buna bir yerde dur denmeli, sigara vb kullananlar sık hastalananlardan daha fazla kesinti yapılmalı, kullanmayanlardan daha az kesinti yapılmalı diyorum

puar
04.01.2008, 17:26
sigaraya hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

xwst
04.01.2008, 18:03
Ya yapilmaya calisan ne hic bir fikrim yok fakat barlarda yasaklamak kadar sacma bi durum olamaz.Sigarasiz biraya kim katlanir ki:D Artik ickimizi de evde icmek zorunda kalicaz desenize:(

altuntas58
04.01.2008, 21:22
Ben bu yasanın işe yarayacağını düşünüyorum 35 sene içtim 2.5 senedir bıraktım allahım sana binlerce defa şükürler olsun beni bu illeten kurtardın darısı icenlerin başına allah sizleride kurtarsın sigara icenler için cıkarılan yeni kanunun herkese hayırlı olmasını dilerim

UTKUM_58
04.01.2008, 21:48
ISE YARICAKTIR ALLAHIN IZNI ILE EN AZINDAN ORNEK OLUR COCUKLAR GENCLER ALISMASLAR O ILLETE..

züleyha1990
05.01.2008, 00:08
şu sigara içenleri anlamıyorum hepsi özenti ile başlıyor ama sigara içenler kabul etsinki en büüyk aptallık

pirmahsuni
05.01.2008, 00:20
Hükümetin herzamanki boş ilerinden biri amaç yasayı uygulamak veya çıkartmak değil gündem oluşturmak baksanıza burada bile gündem oluşturmuş.

fertelliyim
05.01.2008, 12:32
Belki bu yasa iyi de Olabilir Ancak toplu taşıma araçlarında biliyorsunuz yasaktı bu yolculara uygulanıyordu mavin ve şöför hala yasağa uymuyor madem yasak bu kural herkese olmalı yolcu içemiyorsa şöförde içmemeli ben sigara kullanıyorum şöför benim gözümün ününde içiyor haliyle bende içme arzusu doğuyor bu yasadaki kurallarda uzun bir süre yıkılacaktır Belki zamanla oturur birde bu 18 yaşından küçüklere sigara satışı yasakya kaç satıcı uyuyar bu yasağa bana söyleyebilirmisiniz mahalle bakkalları kesinlikle uymuyor nedeni çocuk bakkala gidiyor bakkal amca babam yada annem bir paket felanca sigaradan istedi diyor bakkalda veriyor bilmiyorki çocuk babasını veya annesinin adını kullanarak sigara alıyor ve kendi kullanıyor ne ise dilerim bende dahil tüm kullanıcılar bu illetten kurtulur.

Necmi58
05.01.2008, 20:19
Hepsininin sehrimiz icin ayri ayri onemi var ama bana kalirsa en onemlisi SIVASSPORUMUZUN BASARISI

drummer
06.01.2008, 21:42
ben iyi bir içiciyim ama yasaklansın

serkanka58
07.01.2008, 09:34
şu sigara içenleri anlamıyorum hepsi özenti ile başlıyor ama sigara içenler kabul etsinki en büüyk aptallık

saçma sapan yorum yapmayın!! senin yakınlarındanda içenler vardır onlardamı aptal!!
hem herkes farklı nedenlerden dolayı içiyo.
ben mesala zevk alıyorum içiyorum.bu kimseyi enterese etmez.
üstüne vazife olmayan şeyler hakkında karşı tarafı aşalayıcı yorumlar yazamazsınız?
ok?

ceylankimya
10.01.2008, 14:16

"Sigaraya hayır"
ama benim çevremdede içen var bu yüzden lütfen yorumlarımıza dikkat edelim...

RüStü ElmaS
10.01.2008, 18:36
Bence çok güzel bir uygulama.
Uygulaması herhalde zor olacaktır, ama başlangıcı yapmak çok önemlidir.
Avrupa' da benzeri şekilde yaptılar, başlangıcta çok zordu ama şimdi yavaş yavaş millet alışıyor.
Doğru bir karar,tam destekliyorum.

altuntas58
10.01.2008, 20:27
Günümüzde sigara icenler artık rahat rahat öyle her istediği yerde icemeyecekler yeni cıkan kanun inşallah caydırıcı olur hayırlı olsun

CrSivaslim58
12.01.2008, 23:01
adam delimi ne yapiyor zigaraylan vay be

HeDeF_58
18.01.2008, 21:19
inşAllah bu uygulama vesilesiyle bizler de şu mereti bırakırız .ne diyelim hayırlısı..:)

altuntas58
20.01.2008, 16:04
inşAllah bu uygulama vesilesiyle bizler de şu mereti bırakırız .ne diyelim hayırlısı..:)

İnşallah kardeşim bu kanun vesile olurda bırakırsınız şu sigara denen mereti allah sizlere ikrahını versin

HeDeF_58
20.01.2008, 16:41
amin..sağolasın hemşom.içmeyenler içenlere dua etsinler.:)

çılgın-sedat
25.02.2008, 11:47
ben haytım o boyunca sigarıyı bile elime almadım çok şükür başlamadım inşallah başlamamda
ama bu yasanın işe yarayacağını sanmıyorum

gürün_güzeli
25.02.2008, 13:12
inşallah herkes uyar da kimse içmez artık şu lanet illeti bıktırdı artık ya bıktırdı...

asitane3458
25.02.2008, 16:14
walla mıletımızın yararına olsaada bazı yerlerde saçma olmuş kahvede mesela insan kahveye muhabbete,okeye,çaya bide sigaraya gıder o gibi yerlerde sıgaranın yasaklanması bence yanlış ama geri butun maddeler doğru.. :)

serhat3358
30.03.2008, 19:45
Bence çok güzel karar hem herkesi ölümün kaynaklarından biri olan olan sigaradan uzaklaştırmaiaya yarar bu yasa ben işte bu yüzden doğru karar ve işe yarayacağını düşünüyorum inşallah işe yararda hiç kimseye sigaradan zarar gelmez genede önlemimizi alalım öyle değil mi?Asıl konuya gelince ben 1.yi işaretledim yani doğru karar işe yarar şıkkını bencede o şık çünkü zaten milletin ölene kadar bu yasadan kaçacak değil ya mutlaka bir gün yakalanacak bu yüzde 1. şık.

ofgurleyuk78
30.03.2008, 22:46
STADYUMDAN ATILACAK: Hastane, özel sağlık kuruluşu, eğitim-öğretim kurumları, kültür, spor hizmeti veren açık kapalı yerlerde sigara içilemeyecek. Yani statlarda ve Aspendos gibi açık tiyatrolarda da sigara içilemeyecek.
ŞOFÖRLER DE İÇEMEYECEK: Kamu hizmeti veren ulaşım araçları, taksiler, toplu taşım araçları ile bunların bekleme salonlarında da sigara yasak.
KAHVEDE SİGARA YASAĞI: Fuar, alışveriş merkezi, düğün, kongre, toplantı, konferans salonu, kafeler, internet cafeler, atari, bilardo salonları ile resmi ve özel kurumların her türlü kapalı ve açık alanlarında sigara içilemeyecek.
CAMİ AVLUSU: İbadethane ve çocuklara yönelik eğitim tesislerinin açık ve kapalı alanları da yasak kapsamına alındı.
SİGARA ODALARI: Kapalı yerlerde sigara alışkanlığı olanlar için iyi havalandırılan yerler hazırlanacak.
REKLAM YOK: Sıkı reklam yasağı uygulanacak. Sigara dağıtım araçlarının üstünde firmanın amblemi bile kullanılamayacak.
ROL GEREĞİ DE YASAK: Diziler dahil tüm televizyon programlarında rol gereği de olsa sigara kullanılamayacak.
VİTRİNDE SERGİLENEMEYECEK: 18 yaşından küçüklere sigara satılmayacak. Marketler, sigaraları dışarıdan görünmeyecek şekilde düzenlenecek dolaplarda satışa sunacak.
ÜNİFORMA İLE İÇİLMEYECEK: Özel ve resmi kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları veya TSK personeli, üniformalarıyla halka açık yerlerde sigara içemeyecek.

Benim bildiğim hastane ve cami bahçesi dışında hiç bir yerde içilmeyecek. Tarihte 4. Murat vardı. Onun yasaklarına benziyor. Eeee vatandaş nerde içecek sigarayı. (Ben içmiyorum) Stadda içme, kahvede içme yolda içme... Sana ne be kardeşim vatandaşı rahatsız etmeyen her yerde içilmeli. Hangi amaçla bunu yapıyor düşünmek lazım. İçkili lokantalar gittikçe azalıyor. İçki satışları gittikçe kısıtlanıyor. Yakıda kokusu çıkar.

Arif Coşkun
08.04.2008, 14:33
Ya yapilmaya calisan ne hic bir fikrim yok fakat barlarda yasaklamak kadar sacma bi durum olamaz.Sigarasiz biraya kim katlanir ki:D Artik ickimizi de evde icmek zorunda kalicaz desenize:(

O kadar hefeslenme evdede yasak;).Dumanınla başkalarınıda rahatsız edebilirsin .Bundan sonraki yeni yapılan binalarda 1+3 den sonra içki ve sigara zıkkımlanma odası ilave etmek gerekecek, güzel güzel gelişmeler:D

altuntas58
08.04.2008, 15:26
Ülkemizde bazı kanunların yerleşmesi için çok uzun zaman geciyor bu sigara ile ilgili kanun tam anlamıyala devreye girmeli bazı kapalı yerlerrde sigara icme yasağı ileri tarihlere ötelenmiş mesela kahvehanelerde meyhanede vs,vs, gibi yerlerde halbuki böyle bir kanun cıktıysa uygula arkadaş kimine bu gün kimine başka gün uygulama olmazki

58memo
16.04.2008, 15:43
Kural tabiki iyi, ama düsüncem bunlar fazla tutulmaz. Yarin bakarsin Hastanede Adamin biri icio.Insallah gendi iyilimiz oldugunu düsünürler

Arif Coşkun
16.04.2008, 16:19
Esikiden şehirlerarası otobüslerde sigara içilirdi.
Bir gün seyehattayız. Otobüste yaklaşık 40 kişi var.
Şans öylede çok sigara içen yolcular denk gelmişki, otobüsün içi kısa sürede sigara dumanı ile dolmuş,havalandırma yeterli gelmiyor. Tavan havalandırmasını açınca diğeri bağırıyor kapatın şunu üşüyoruz.:)
Gözlerimiz dumandan rahatsız olmuş ciğerlerimiz zaten bayram ediyor.
Bolu yakınlarında otobüsümüz mola veriyor, şükür diyoruz kendimizi dışarı atıyoruz.Yemek, çay derken yarım saat molamız bitiyor.
Otobüse geliyorum havalandırılmış, temizlenmiş.
Oturuyorum koltuğuma, yolcular yavaş yavaş biniyor haraket saati yaklaşıyor.
Oda ne? Amcam yemeğini yemiş çayınıda içmiş,daha otobüsün kapısından adımını atarken içeri,sigarası ağzında çakmağını çıkarıyor sigarasını yakıyor.İçerinin havasını bozacağı için biraz endişeliyim ama yakma içemede diyemezsin.Neyse sigara ağzında koridorda yerini ararken,diğerleride teker teker sigarasını yakmaya başlıyor.
Kısa bir süre sonra eskisinden beter bir hal alıyor otobüsün içi.Ve uzun yolda bu havayı uzun uzun teneffüs ediyoruz.

Otobüslerde sigara yasaklanacak denmişti, yasaklanacağı zaman kimse buna inanmıyordu.Yok yaa dinlemez herkes içer yine deniyordu. Görüldüki zamanla herkes bu yasağa uydu (şöför hariç:) ve içtirmediler.
Şimdi bu yasada zor görünsede zamanla buna da uyulacağını düşünüyorum.Çokta zor birşey değil.

dEmEt
20.04.2008, 16:32
sagra ya bence de hayır resmen kendinlerin ölüryorlar sanki içince en oluyorsa

fadomii
20.04.2008, 16:38
zehir zıkkım olsun hakkı hoca gibi gararın emi

kangallim
22.04.2008, 08:10
inşallah işe yarar da pasif içicilikten bizde zarar görmeyiz....

seva
22.04.2008, 08:14
Sigara ve içki içene saygım yok baba içsin :D ALLAH dumanıyla boğsun inş. İçki içeninde boğazında kanserler dolsun inşallah

Eğer bi insan sigara içerek kendine zarar verirse ona hiç saygım yok çünkü ALLAH,ın verdiği bedene zarar veriyor...

altuntas58
22.04.2008, 09:31
[QUOTE=seva;256151]Sigara ve içki içene saygım yok baba içsin :D ALLAH dumanıyla boğsun inş. İçki içeninde boğazında kanserler dolsun inşallah

Eğer bi insan sigara içerek kendine zarar verirse ona hiç saygım yok çünkü ALLAH,ın verdiği bedene zarar veriyor...[/QUOTE

Size katılmıyorum herkes ne yaparsa kendine yapar size ne bize ne içmeyin diye dilek ve temennilerde bulunabilirsin sigara ve icki icenler kendi cebinden alıp iciyorlar allahın bizlere verdiği bedene zarar veriyorlarsada yine kendileri bilir hem bu dünyada hem öteki dünyada cezasını cekerler sizin bu düşüncelerinizi insanlara negatif yaklaşımınızı yadırgadım doğrusu
hoş görüyü elden bırakmamak lazım diye düşünüyorum

myigitsoy
22.04.2008, 11:03
Aynen İçen Adam Her Yerde İçer Bi Yolunu Bulur :) Sigaranın Kuralı Olmaz

seva
22.04.2008, 11:51
kendi eden kendi bulur evet ama ben içmeyin diye de yalvarmıyorum cevrenizdekilere zarar vermeye ne hakkınız var ve hoşgörü diyorsunuz evet hoş göre göre çocuklara kadar gitti.Çok yumuşak davranmak,çok sert davranmak kadar kötüdür. derlerya Yanlış olanı kabul etmek bence hoşgörü değil sadece görmezden gelmektir.Bu da hoşgörüden ayırmamız gereken bir kavramdır. ayağına basan kişinin iyi boks yaptığını anlıyan bir kişinin aldırmazlığıda, hoşgörümüdür değildir. Hoşgörü doğru'nun tek olmayabileceğini, tek olduğu hallerde bile ortak yaşamın ancak uzlaşmayla mümkün Sık sık duyduğumuz, “karşı fikirlere de tahammül etmeliyiz” sözleri dahi, hoşgörünün dayanması gereken anlayışı değil her an patlamaya hazır bir tepkiyi anlatmaktır.
Hoşgörü, tahammül demek değildir. Sürekli olarak hoşgörülü olmayı nasihat etmek yerine niçin hoşgörülü olamadığımızı sorgulayan uzlaşmaya hazır bir topluma ihtiyacımız var

Benim düşüncem budur

zarara rizasiyla gidene merhamet edilmez ve layik degildir ..'' sonra durumunuzdan sekvaci olmayiniz

kendi düşen kendi iradesine sahip olur ok .

İradenizin gücünü kanıtlayarak, çevrenize iyi örnek olursunuz.

SİGARANIN KİMLİĞİ
Adı:Tütün
Soyadı: Sigara
Ana adı:Yaprak
Baba adı:Kök
Cinsi:Nikotin!!
Görevi:Kanser
Adresi:İnsan
Durağı: Dudak
Sokağı:Gırtlak
Caddesi:Bağırsak
Mahallesi:Akciğer
Kenti:ÖLÜM!!!
Eşi:Azrail
Sonu:MEZAR!!

nasihat almayana müsibet gerek heralde.

mesaj tan çok müsibet lazım dimi o zaman hak verirsiniz

altuntas58
22.04.2008, 12:20
Sigara ve içki içene saygım yok baba içsin :D ALLAH dumanıyla boğsun inş. İçki içeninde boğazında kanserler dolsun inşallah

Eğer bi insan sigara içerek kendine zarar verirse ona hiç saygım yok çünkü ALLAH,ın verdiği bedene zarar veriyor...

Ben ne sigarayı nede ickiyi savunuyorum ben sadece sizin insanlara beddualarda bulnmanızı tasvip etmiyorum icen icer kardeşim sanane icenlerden biriside kalkıp sana beddua veya yanliş bir şey yazsa siz kabullenebilirmisiniz bu karış vermek beddua etmek hakkını siz nerden aldınız ne hakkınız varda icenlere bu derece ağır ithamlarda bulunuyorsunuz devlet üretip satıyor sana ne oluyor varsa tepkin mahkemelerin yolu acık git derdini orda anlat eğer bu memlekette demokrasi varsa insanlarda domokrasi dışına cıkmıyorlarsa o zaman senin yazdıkların bu insanları hiçe saymaktan öteye gitmez

seva
22.04.2008, 13:00
Ben ne sigarayı nede ickiyi savunuyorum ben sadece sizin insanlara beddualarda bulnmanızı tasvip etmiyorum icen icer kardeşim sanane icenlerden biriside kalkıp sana beddua veya yanliş bir şey yazsa siz kabullenebilirmisiniz bu karış vermek beddua etmek hakkını siz nerden aldınız ne hakkınız varda icenlere bu derece ağır ithamlarda bulunuyorsunuz devlet üretip satıyor sana ne oluyor varsa tepkin mahkemelerin yolu acık git derdini orda anlat eğer bu memlekette demokrasi varsa insanlarda domokrasi dışına cıkmıyorlarsa o zaman senin yazdıkların bu insanları hiçe saymaktan öteye gitmez

Gebersinler :D banane kardeşim sigara içenden içki içenden gebersinler babam içiyor kardeşimde geberin diyorum bundan geberinde görün diyorum bundan dahs ağır bişey olamaz heralde bundan ağır ceza olamaz zaten hem devlet satıyorsa bize bizde sizde almayın

altuntas58
22.04.2008, 13:10
Gebersinler :D banane kardeşim sigara içenden içki içenden gebersinler babam içiyor kardeşimde geberin diyorum bundan geberinde görün diyorum bundan dahs ağır bişey olamaz heralde bundan ağır ceza olamaz zaten hem devlet satıyorsa bize bizde sizde almayın

Kullandığınız bu cümleleri bir hanım olarak size hiç yakıştıramıyorum bırakın el alemin ickisini sigarasını size bu konuda söz söylemek düşmez el alem için kötü düşüncelerinizi ,içinizde saklayın siz hanım hanımcık yorumlarınızı yazın bende diyorumki benim için ne düşünüyorsan allahta sana iki mislisini versin

seva
22.04.2008, 13:27
Kullandığınız bu cümleleri bir hanım olarak size hiç yakıştıramıyorum bırakın el alemin ickisini sigarasını size bu konuda söz söylemek düşmez el alem için kötü düşüncelerinizi ,içinizde saklayın siz hanım hanımcık yorumlarınızı yazın bende diyorumki benim için ne düşünüyorsan allahta sana iki mislisini versin

insanlara çok iyimser yaklaşımız var galiba bence iyimser yaklaşmayın hep iyiler kaybediyor :D

sizin hakkınızda benim düşünmem size düşmez ne derseniz deyin umrumda değil.

altuntas58
22.04.2008, 13:44
insanlara çok iyimser yaklaşımız var galiba bence iyimser yaklaşmayın hep iyiler kaybediyor :D

Sizin bahsettiğiniz alışkanlıklardan birinide ben kullanamazmıyım bana haksızlık etmiyormusunuz sizin ne haddinizeki tiryakilere icki icenlere beddua ediyorsunuz eger siz bu alışkanlıkları yapanlara böyle düşünüyorsanız bende onların içinde olduğuma göre diyorumki benim için ne düşünüyorsan allahta sana ik katını versin ne demek istediğim gayet acık ve net

Arif Coşkun
22.04.2008, 13:45

Siz yaşınızın iki katından fazla birine böylemi hitap ediyorsunuz? Bence bu şekli öğrenip ondan sonra akıl vermeye kalksanız çok daha iyi edersiniz.Belki bilmeyerek yaptınız ama, hiç hoş değildi.Çok garipsedim bu tutumunuzu.

seva
22.04.2008, 14:01
Sizin bahsettiğiniz alışkanlıklardan birinide ben kullanamazmıyım bana haksızlık etmiyormusunuz sizin ne haddinizeki tiryakilere icki icenlere beddua ediyorsunuz eger siz bu alışkanlıkları yapanlara böyle düşünüyorsanız bende onların içinde olduğuma göre diyorumki benim için ne düşünüyorsan allahta sana ik katını versin ne demek istediğim gayet acık ve net
Herkes için geçerli diyorum büyük küçük farketmiyor siz içiyorsanuz
ne deyim ALLAH yardımcın olsun tabi sevenlerininde

marifetse içmeye devam edin

inatmış o zaman sigarayı bırakmada inat edin kardeşim zormuş zorlukla beraber kolaylıkta gelir kardeşim..

bırakamıyormuş bırak kardeşim daha sabret etki sabrının karşılığı elbet verilir.

abartmaymış miş mişda şuymuşta buymuşta bunlarla bahane bulupta kendinizi kandırmayın.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] f6c917a.jpg ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] pg)

seva
22.04.2008, 14:04
Siz yaşınızın iki katından fazla birine böylemi hitap ediyorsunuz? Bence bu şekli öğrenip ondan sonra akıl vermeye kalksanız çok daha iyi edersiniz.Belki bilmeyerek yaptınız ama, hiç hoş değildi.Çok garipsedim bu tutumunuzu.

ben sadece sigara içenlere karşıyım bu büyükte olsa küöükte olsa karşıyım

altuntas58
22.04.2008, 14:21
[QUOTE=seva;256303]Herkes için geçerli diyorum büyük küçük farketmiyor siz içiyorsanuz

inatmış o zaman sigarayı bırakmada inat edin kardeşim zormuş zorlukla beraber kolaylıkta gelir kardeşim..

bırakamıyormuş bırak kardeşim daha sabret etki sabrının karşılığı elbet verilir.

abartmaymış miş mişda şuymuşta buymuşta bunlarla bahane bulupta kendinizi kandırmayın.

Bakın seva hanım benim sabrımı zorlamayın iyi niyetimi suistimal etmeyiniz size sizin gibi sizin konuşma tarzınız gibi konuşmasınıda gayet iyi bilirim konuşmuyorsam bunu benim pasif olduğuma yorumlamayın size nasıl hitap ettiğimin farkındasınız biraz anlayışlı olun ve hemen derhal benden ve bütün site sakinlerinden özür dilemelsiniz aksi taktirde sizi normal insan sınıfına koymayız cünkü normal insanlar sizin gibi davranmazlar şu yazdıklarınla benim yazdıklarım arasında hiç benzerlik varm sacma sapan iddalar ortaya atıyorsunuz

seva
22.04.2008, 14:22
ben sadece sigara içenlere karşıyım bu büyükte olsa küöükte olsa karşıyım

ayrıca kendisine saygısı olmayanın başkalarından saygı beklememelidir.

_DuMaN_58
22.04.2008, 14:26
Bu konuya bence şöyle bakılmalı. Sigarada haram gibi bir şeydir. Çünkü bir şeyin haram olması için insana yani insan vücuduna zarar vermesi gerekir. Ki sigara da insan vücuduna o kadar çok zarar vermektedir. Bunu herkes farklı algılayabilir. Ama insan vücuduna zararlı bir şeyi kim kabul edilebilir?

seva
22.04.2008, 15:19
[QUOTE=seva;256303]Herkes için geçerli diyorum büyük küçük farketmiyor siz içiyorsanuz

Bakın seva hanım benim sabrımı zorlamayın iyi niyetimi suistimal etmeyiniz size sizin gibi sizin konuşma tarzınız gibi konuşmasınıda gayet iyi bilirim konuşmuyorsam bunu benim pasif olduğuma yorumlamayın size nasıl hitap ettiğimin farkındasınız biraz anlayışlı olun ve hemen derhal benden ve bütün site sakinlerinden özür dilemelsiniz aksi taktirde sizi normal insan sınıfına koymayız cünkü normal insanlar sizin gibi davranmazlar şu yazdıklarınla benim yazdıklarım arasında hiç benzerlik varm sacma sapan iddalar ortaya atıyorsunuz

Ben özür dileyecek bir şey yapmadım sadece tepkimi ortaya koydum idda değil bunlar benim düşüncem .

Siz benim hakkımda ne düşünürseniz düşünün beni ilgilendirmez bu sizi İlgilendiren bir şey.

pasif olduğunuza göre bir yorum okudunuz mu acaba sadece saygı duymadığımı belirtim bu sadece pasif olduğunuz için değil nefsinize karşı iradesizliğiniz içindir

Kusura bakmayın ama ben acılıyımdır :D

şaka bi yana ALLAH kimseyi iradesiz bırakmasın kimseye böyle alışkanlıklarda edilmesin alışkanlığı olanlarında bırakması dileğimle..

altuntas58
22.04.2008, 15:59

Bu yazıklarına inşallah sen muhatap olursun hem k..... duası kabul olsa gökten kemik yağardı sen ne laftan anlamaz şeysin be senin gibi insanların anlayacağı dilden konuşmak zamanı geldi hodri meydan!!!!!

seva
22.04.2008, 16:15
Bu yazıklarına inşallah sen muhatap olursun hem k..... duası kabul olsa gökten kemik yağardı sen ne laftan anlamaz şeysin be senin gibi insanların anlayacağı dilden konuşmak zamanı geldi hodri meydan!!!!! inş ben olurum tamam mı oldumu doğru söyleyeni dokuz kovarlar demişler aynen inş ben olurum.

summerstar
30.04.2008, 01:28
bu italyada yıllardır böyle
almanyada geçti bu olaya
ben orda yaşıyordum yakın zamana kadar
ve biz hayatta ollmaz diyorduk ama oldu
herkeste uyuyor yasaya
yani ben cafede, barda veya diskoda nasıl sigarasız dururum diyordum
duruluyormuş
yani türkiyedede olur bu

ofgurleyuk78
30.04.2008, 15:30
Öncelikle sigara içmiyorum bunu bilin. Deli dumrul gibi kanun çıkarmakla işler bitmiyor. Uygulanabilir olması önemli. Parası olan, dayısı olan içecek yeri de bulur cezasını da öder. Ya gariban ne yapacak. Nerde sigara içecek. 4. Murat Kanunları gibi gibi kanun çıkarılmaz. Sahi bu kanunun uygulanması niye mahalli seçimlerinden sonraya ertelendi. Bundan bir korkuları mı var. Sigara bir tek nerede içilecek miş biliyormusunuz. Camii ve hastane bahçesinde. Pek akıllı işi değil.

havacı
30.04.2008, 17:28
yok yok oralardada yasak olsun
hem garibansa sigarayla ne işi var nedenmi
Birkere hastalansa kendine baktıramar yani bedenine yazık
birde kesesine yazık ona verecegi parayla ihtiyaçlarını giderir
onunla ne ihtiyaç giderilirmiş demeyin ekmegini alır .
zenginde ister içsin ister içmesin bundanda garibana.
tahminime göre sizde biliyorsunuzdurda sadece muhalefet olsun diye böyle yorumlar yapıyorsunuz dur
Şu anakadar çıkardıkları en güzel yasa teşekkürler ikdidara
NOT= sigara içen birisi olarak yazıyorum

aozdemir
01.05.2008, 19:22
yasağı şiddetle savunuyorum. sigara kalabalık olan her yerde yasaklanmalı. ben sigara dumanından çok rahatsız oluyorum.

çılgın-sedat
04.05.2008, 15:09
ybu ülkede ysaklara ne zaman uyulduki şimdide uyulsun
sigara içenler
adamlar sigara paketinin ustune kufur ederi gibi
SAĞLIĞA ZARARLI
SİGARA İÇEN GENÇ YAŞDA ÖLÜR
diye çeşitli yazılar görüyorum
ama bu kurallara neden uymuyolar ben onu anlamıyorum

gürün_güzeli
12.05.2008, 17:43
ohhhhhhhhh çoookkkkkk iyi olmuş valla......................... .içmesinler...

ersoy_34
12.05.2008, 20:01
mayısın 19 unda iyişallah yasayla bende bırakacağım kurtulacağım bubana bi vesile herkes bıraksın

seva
14.05.2008, 17:42
aslında piyasadan içki ve sigaayı hep kaldırsalar daha iyi olur!!

seva
18.05.2008, 20:25
yarın 19 mayıs bakalım milet uyacak mı

Arif Coşkun
18.05.2008, 20:39

SİGARAYLA SON GECE,
BUNDAN SONRA GENİŞ BİR KAPSAM ALALINDA SİGARA YASAK!
LÜTFEN BU BİR ŞAKA GİBİ GELMESİN...
HERKES ÜZERİNE DÜŞEN HASSASİYETİ GÖSTERİP UYSUN UYMAYANLARI UYARSIN!
TOPLUM OLARAKTA BENİMSEYELİM.
İLLADA BİRŞEYLERE UYMAK İÇİN CEZAMI YEMEK GEREK?
HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK,SAĞLIĞIMIZ OLMASA HAYATIN NE ANLAMI VAR?

SİGARA İÇME İÇİRTME, HAYATINI RİSK ETME...

Abdurrahman 58
18.05.2008, 22:20
abi şimdi açık alandadamı yasak yaa?:S:S:S

sonbahar5803
18.05.2008, 22:22
Hayır, açık alanda yasak değil. Ama izmariti yere atmanın cezası var.

Arif Coşkun
18.05.2008, 22:23
Benim bildiğim her kapalı alan ve bazı yerlerin önünde yakınında vs. içmek yasak yere izmarit atmak 59 ytl olması lazım yanlış değisem eğer.

Abdurrahman 58
18.05.2008, 22:25
Hayır, açık alanda yasak değil. Ama izmariti yere atmanın cezası var.

o kadarda eşek değiliz afedersiniz:)laf aramızda günde 3 veya 4 adet içiorm.
yaa bu istasyon caddesinde napıcazz.çöp kovası yok bşi yok!öyle yerlerde ceza veremez abicm.çöp kovası vardıda atmadıkmı!.

sonbahar5803
18.05.2008, 22:48
yaa bu istasyon caddesinde napıcazz.çöp kovası yok bşi yok!öyle yerlerde ceza veremez abicm.çöp kovası vardıda atmadıkmı!.

Estağfurullah, sadece hatırlattım yasayı.

Ama sorun orada işte, bir çok yerde uygun çöp kutusu yok. Nasıl yapacaklar bilmiyorum.

Abdurrahman 58
18.05.2008, 23:10
ŞU AN YASAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ 19 MAYISIN İLK DAKİKALARINDAYIZ.

EyüphanAydın
18.05.2008, 23:55
Doğru karar ve işe yarar.

Gerçekten Bu Yasanın Daha Önceden Çıkartılması Lazımdı.

Kısmet Buguneymiş.

Olsun Sonuçta Çıktı

altuntas58
19.05.2008, 09:40

Ben bugün sivastan geldim özellikle dikkat ettim direklere monte edilmek suretiyle istasyon caddesinde her 10 metrede bir cöp kutusu var farz edelimki cöp kutusu yok cöplerimizi yeremi atacağız özellikle bu cöpte sigara izmaritiyse caddelere atmamız çok ayıp olur bunun en güzel yolu bu zıkkımı derhal bırakmalıyız özellikle gencler yolun henüz başındayken sigarayı bırakmalı bırakmıyorum diyene inanmıyorum ben tam 35 sene günde 2 paketten fazla içiyordum ama şimdi 3 senedir içmiyorum yardım isteyenede sonuna kadar yardım etmeye hazırım hatta şunu söyleyeyim 7 günde sigara bıraktırıyorum Türkiyenin ve dünyanın neresinde olursanız olun her yere ulaşıp sigaraya son verebilirim yeterki beyinimize hükmetmesini bilelim isteyen bana ulaşabilir

fertelliyim
19.05.2008, 10:17
Dumansız günler başladı, sigara yasağı çadıra da girdi

19 Mayıs 2008 07:55

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bugün itibarı ile yürürlüğe girdi.

Sigara yasağı "kapalı alan" özelliği taşıyan alanlarda uygulanacak. Çadır ve güneşlikler "kapalı alan" özelliği taşıyacak. Yasak bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL ceza verilecek.

KAPALI mekanlarda sigara içme yasağı getiren kanun dün geceyarısı itibarı ile yürürlüğe girdi. Böylece sigara tiryakileri kamu hizmet binaları, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içemeyecek. "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"a göre, taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarında da sigara içme yasağı uygulanacak. Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Balkonda serbest

Sigara yasağının uygulanabilmesi için belirlenen alanlar, "kapalı alan" özelliği taşıyacak. Bunun için de kapalı alanın öncelikle tavanı veya çatısı olması gerekecek. Bu yer, bir bina, hatta çadır da olabilecek. Söz konusu alanların kapısı, pencereleri ve giriş yolları dışındaki bütün yan yüzeyleri tamamen kapatılmışsa burası yine kapalı alan sayılacak. Tavanı, çatısı olup, yan yüzeylerinin toplam alanının yarısından daha azı açık bulunan yerler de, kapalı alan şeklinde değerlendirilecek. Sigara içme yasağı bulunan kapalı mekanların balkonları ve yangın merdivenleri, üstü kapalı olsalar da açık alan sayılacak ve tiryakiler buralarda sigara içebilecek.

Reklam da yasak

Ancak, yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan deniz yolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek. Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek. Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtım yapılamayacak.

Önce yazılı uyarı

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan her kategoride televizyon ve radyolar, ayda en az 90 dakika tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı, eğitici yayın yapacak. Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında ise mahalli mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza verilecek. Lokanta, kahvehane ve kafeterya gibi yerler için yasaklar ise 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe girecek.

Sigara yasağına uymayanlara kimler müdahale edecek

SİGARA içme yasağı getirilen yerlerde, üst düzey yöneticiler, yasakların uygulanması konusunda bir yetkili görevlendirecek. "Sigara İçilmez" levhalarının altındaki "Şikayet İçin" bölümüne bu kişinin ad ve soyadı ile telefon numaraları da yazılacak. Aynı şekilde taksiler dahil, toplu taşım araçlarına da, taşıtın büyüklüğüne göre, tüm yolcuların görebileceği ve okuyabileceği şekilde, "Sigara İçilmez" yazıları asılacak.

Trafik cezası gibi tahsil edilecek

Sigara yasaklarına aykırı hareket edenlere verilecek cezalar, trafik cezaları gibi tahsil edilecek. Önce kişiye tebligat yapılacak ve cezayı yatırması istenecek. Yatırmazsa, o zaman cebr-i icra yöntemlerine başvurulacak. Bu yöntemler arasında, cezanın kişinin maaşından kesilerek tahsili de bulunuyor.

Sigara içmek nerelerde yasak nerelerde serbest olacak

Çadır ve güneşlik

Sabit veya seyyar bir tavanı ya da çatısı (çadır, güneşlik v.b) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup, yan yüzeylerin toplam alanının yarısından daha azı açık bulunan yerler, ’kapalı alan’ olarak değerlendirilecek ve bu alanlarda tütün ürünleri tüketilmesi önlenecek.

Kamu binaları

Kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, koridorlar dahil, her türlü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan, birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanları ve taksi hizmeti verenler dahil, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu tolu taşım araçlarında tütün ürünleri tüketilmeyecek. Bu alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi için tahsis edilmiş alanlar varsa, bunlar kaldırılacak.

Bakımevi ve hapishane

Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve ceza infaz kurumlarında, şehirlerarası veya uluslararası güzergáhlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde toplam alanın yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecektir. Bu alanlar, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmiş ve standartlara uygun havalandırma tertibatı ile donatılmış, tavanı, kapı ve pencereleri dışında dört tarafı sert zemin veya duvarla kaplı olacak.

Eğitim kurumları

Dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyecek.

Stadyumlar

Kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketilmesi mümkün olmayan ticaret merkezi, iş hanı, sinema, tiyatro, havaalanı, otogar, spor ve eğlence tesisi, alışveriş merkezi ve benzeri yerlerin içinde olup tütün ürünlerinin tüketilmesine müsaade edilmeyen alanlardan tecrit edilmemiş ve hava geçişi engellenmemiş şekilde faaliyet gösteren lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ürünleri tüketilmeyecek.

Hürriyet’te üç aydır yasak

KAPALI mekanlarda sigara içme yasağı, Hürriyet Medya Towers’da 25 Şubat’tan bu yana uygulanıyor. Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın isteğiyle iki yıl önce bina içinde sadece belirlenen alanlarda sigara içilmesine izin verildi. 25 Şubat Pazartesi gününden itibaren bina içinde tüm kapalı mekanlarda sigara yasaklandı.

Dünyada sigara yasakları nasıl

ABD: ABD’nin Kaliforniya eyaleti, dünyada en sıkı ve geniş çaplı sigara yasağının uygulandığı yerlerden biri. 1993 yılında devlet binalarının içinde ya da 1.5 metre yakınında sigara içmek yasaklandı.

FRANSA: Fransa, 2003’de, halka açık alanlarda sigara tüketimini düşürmek için sigara fiyatlarını yüzde 20 arttırdı. 1 Şubat 2007’de iş yerlerinde sigara yasaklandı.

KANADA: Kanada’da 15 yaşın üzerinde sigara içenlerin oranı yüzde 21. Toplum sağlığı uzmanlarına göre bunun sebebi, ülkede uygulanan sert sigara içme yasağı.

İRLANDA: İrlanda 2004 yılında publar, restoranlar ve kapalı iş yerlerinde sigara içilmesini yasakladı. Hükümet, bu mekanlarda sigara içerken yakalanan kişilere 3 bin Euro para cezası verilmesini kararlaştırdı.

HOLLANDA: 16 milyonluk nüfusunun yüzde 30’u sigara içen Hollanda, 1 Ocak 2004’ten itibaren, tren istasyonları, umumi tuvaletler, iş yerleri de dahil olmak üzere halka açık bir çok yerde sigarayı yasakladı.

İSPANYA: İspanya’da iş yerleri, hastaneler, kültür merkezleri ve toplu taşıtlarda sigara yasağı, 1 Ocak 2006 itibariyle yürürlüğe girdi. Yasa, 100 metrekareden geniş iş yerlerinde, kahvehane ve restoranlarda içilen bölüm bulundurulmasına izin verse de, küçük mekanlarda yasadışı sigara tüketimi devam ediyor.

AVUSTRALYA: Avustralya’da havaalanları, devlet daireleri, klinikler ve işyerlerinde sigara içmek yasak. Ülkede bir çok eyaletteki restoranlar ve alışveriş merkezlerinde de sigara içilmiyor.

İTALYA: İtalya’da sigara yasağı iki yıldır yürürlükte. Hükümet, sigara içmenin yasak olduğu mekanlarda kuralı ihlal eden kişiye yaklaşık 2 bin Euro para ceza kesiliyor.

NORVEÇ: 1 Haziran 2004’te restoran, bar ve kafelerde sigara içmek yasaklandı. Norveç’te tütün ürünlerinin reklamını yapmak, 30 senedir yasak. Bir paket sigaranın fiyatı ise yaklaşık 6 Euro.

İSVEÇ: Mayıs 2005’ten bu yana ülkede bar ve restoranlarda sigara içmek yasak. Sigaraya izin vermek isteyen işletmelerin ise özel havalandırma sistemi bulundurmaları ve sigara içilen bölümde yiyecek-içecek servisi yapmamaları gerekiyor.

PORTEKİZ: Portekiz’de sigara yasağı sadece hastane, okul ve devlet binaları için geçerli. Toplu taşıtlarda seyahat süresi bir saati geçmiyor ise, taşıt içinde sigara içmek yasak. Portekiz hükümeti barlara ve restoranlara bu kararın getirilmemesine karar kıldı.

İNGİLTERE: İngiltere’de geçtiğimiz yıldan beri, umuma açık alanlarda sigara içmenin cezası 50 sterlin. Londra İmperial Koleji’nin araştırmasına göre, 65 yaşının altında sigara içen kişilerin oranı yüzde 30.

HÜRRİYET

fertelliyim
19.05.2008, 10:30
Sigara terörü sonuç vermeyecektir

Efendim, mahut ‘Sigara Yasağı Kanunu’nun TBMM Adalet Komisyonu’nca kabul edilen ilk şeklinde; lokantalarda, eğlence yerlerinde, kahvehanelerde ve kapalı mekânlarda sigara yasağı getirilirken, bu yerlerde sigara içilebilecek alanların oluşturulması öngörülmüştü. Bu alanlar, havalandırma tertibatıyla donatılacak, koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilerek sigara içmeyenleri rahatsız etmeyecek tedbirler alınacaktı. Ancak, TBMM Genel Kurulu’nda, sigara düşmanlığında yarışan bir kısım aklı evvel üyenin gayretkeşliği yüzünden bu alanlar kaldırıldı.
Şimdi sormak lâzım; yetişkin nüfusun yarısının, yani yaklaşık 25 milyon kişinin, sigara içtiği bir ülkede, bu derece sert, müsamahasız ve yasakçı bir kanun halk oylamasına sunulsaydı, kolayca kabul edilebilir miydi?!..
Nüfusun yarısına hayatı dâr edip yaşanmaz hâle getiren ve âdeta terör estiren bir kanunun uygulanabilmesi mümkün müdür?..

Tezatlar, tezatlar, tezatlar...
Efendim, mademki sigara sağlığa ve insanlığa bu derece zararlıdır, o halde aynen ‘eroin’ gibi kökten yasaklayıp işi bitirelim.
Bütün dünyada tütün ekimi yasaklansın; sigara fabrikaları kapatılsın; sigara satanlar hapse tıkılsın da meseleyi temelinden halledelim.
Lâkin şu garip manzaraya bir bakınız: Tütün tâcirleri, sigara kartelleri, tröstleri kazançlarına kazanç katmaya devam ediyorlar. Devletler de sigaradan aldıkları vergilerle bütçelerine büyük miktarlarda gelir sağlıyorlar. Beni en çok da, o cazip ambalajlı sigara paketlerinin üzerindeki ‘Sigara sağlığa zararlıdır’, ‘Sigara öldürür’ gibi ibareler güldürüyor. Kardeşim, sigara öldürüyorsa toptan yasaklarsın olur biter.
Hem ‘Sigara öldürür’ diyeceksin, hem de cebini doldurmaya devam edeceksin.
Bu arada, bir de fukara halkı sıkıntıya sokacak kanunlar çıkarıp rahatsız edeceksin.
Perhiz bize, lahana turşusu size mi?...

Sigara yasağı komedisi
Efendim, eski bir devlet memuru olarak beni kamu görevlilerinin durumu çok düşündürüyor. Malûm ya, yarından itibaren kamu binalarında sigara içilemeyecek. Üstelik bu binalarda sigara içenler için ayrılmış alanlar da bulunmayacak.
Düşününüz bir kere, 3 milyon kamu görevlisinin yarısı sigara tiryakisi olsa, demek ki 1,5 milyon kişi mesaisini günde en az 10 defa keserek sigara içmek için yer arayacak ve kendisini kamu binasının önündeki caddeye ya da varsa bahçeye atacak. Kamu binalarının önünde, ellerinde sigara tablalarıyla sövüp sayarak sigara içen bir güruhu, peşlerinden koşan iş sahibi vatandaşları ve saçını başını yolan âmirlerini tasavvur edebiliyor musunuz?
Helalarda sigara içerken yakalanan fukara memûrin, pencereyi açıp sigarasını tüttürürken astları tarafından basılan müdürler, bodrum katlarında sigara âlemleri ve daha nice trajikomik tablolar... İş verimi, huzuru dersenüz hak getire... Bu arada, iş yerlerinde sigara içenlerden kimin ceza alacağı da hâlâ meçhul. Artık herhalde, müdür memurdan, genel müdür müdürden, müsteşar genel müdürden, bakan da müsteşardan ceza alacaktır. Bakanın da dokunulmazlığı var nasılsa...

Kahvehanelerin hâli harap
Efendim, bir defa kahvehaneler artık boşalacak; evlerinde sigara içen beylerin de hanımlarıyla başları belaya girecektir. Her şeye rağmen kahveye gidenler de bol bol kavga edecektir. Düşünsenize, iki vatandaş tavla oynuyor; birine devamlı iyi zar geliyor, diğeri hâliyle sinirleniyor ve sinirini alabilecek tek unsur olan sigara yasak. Yenilen vatandaşın tavlayı alıp rakibinin kafasına indirmesine kim mâni olacak?
Lokantalarda, kafelerde ve pastanelerde hesap açıkları ortaya çıkacak. Nasıl mı? Vatandaş yemeğini ya da pastasını yerken ‘Ben dışarıda bir sigara içeyim’ deyip kapının önüne çıkacak; sonra da fırsatını bulup kirişi kıracaktır.
Barlarda ve birahanelerde sigara yasak. Yani, iki yudum birasını içen kişi dışarı çıkıp sigarasını tüttürecek, tekrar içeri gelip birasını içecek sonra tekrar dışarı...
Bu durumda mekân içinde yoğun bir trafik olacak. Zaten alkollü olan ve yalpalayarak bu trafiğe girecek vatandaşlar arasıdaki çarpışmaları ve hır-gürleri kim önleyecek?
Bu arada, ispiyonculuk müessesesi hız alacaktır.
Diyelim ki, tiryaki yasak olan bir yerde sigara içiyor. Etrafta tiryakiye gıcık olan biri varsa, hemen muhbirlik içgüdüsü depreşerek zabıtayı haberdar edecektir. Böylece bir ‘espiyonaj toplumu’ haline geleceğiz.

Pratik çözümler
Efendim, devlet dairelerinde sigara içen memurların alt katlara yani caddeye yakın odalara konuşlandırılmaları zaman tasarrufu sağlayacaktır. Bir başka çözüm de şudur: Her memurun masasına, bir ucu pencereden çıkan borular monte edilmeli; memur sigarasını içip dumanını bu borudan dışarıya üfleyebilmelidir.
Üstünde çatı olan her yerde sigara yasaklanacağına göre, çatısız mekânlar icat edilmeli ya da mevcut mekânların çatıları kaldırılmalıdır. Böylece yurdun dört bir yanında üstü tamamen açık, çatısız kahveler, lokantalar, birahaneler olacaktır, Devletlûler, bu mekânları insan sağlığı adına merasimle hizmete açacaklardır.
Ne diyelim, Allah akıl fikir ihsan etsin...

Alıntı.........

Arif Coşkun
19.05.2008, 10:36
Adı:SİGARA
Soyadı: ZEHİRLİDUMAN
Doğum tarihi: 15.yüzyıl civarı
Doğum yeri: Amerika
İnsanda yaptığı tahribatlar:

AĞIZ KOKUSU,
DİŞ ETİ HASTALIKLARI,
GIRTLAK KANSERİ,
BEYİN HÜCRELERİNİN ÖLÜMÜ,
GÖZDE KATARAK,
DAMAR SERTLİĞİ,
KALP KRİZİ,TANSİYON YÜKSELMESİ,
İKDİDARSIZLIK,
KARACİĞER YETMEZLİĞİ,
MADDİ KAYIP,
gibi daha pek çok sayacağımız nedenler, bedenimiz için bunca şeyleri taşıyan
böyle mikrobik bir şeyi inatla hala benimsiyor içiyorsak kimse kusura bakmasın ama bunu ancak aklından zoru olan yapmazmı?
"KENDİNE BİLE BİLE ZARAR VERENE NE DENİR"
Sigarasız,tertemiz bir dünya ve sağlıklı nice yıllar dilerim.

fertelliyim
19.05.2008, 10:44
Adı:SİGARA
Soyadı: ZEHİRLİDUMAN
Doğum tarihi: 15.yüzyıl civarı
Doğum yeri: Amerika
İnsanda yaptığı tahribatlar:

AĞIZ KOKUSU,
DİŞ ETİ HASTALIKLARI,
GIRTLAK KANSERİ,
BEYİN HÜCRELERİNİN ÖLÜMÜ,
GÖZDE KATARAK,
DAMAR SERTLİĞİ,
KALP KRİZİ,TANSİYON YÜKSELMESİ,
İKDİDARSIZLIK,
KARACİĞER YETMEZLİĞİ,
MADDİ KAYIP,
gibi daha pek çok sayacağımız nedenler, bedenimiz için bunca şeyleri taşıyan
böyle mikrobik bir şeyi inatla hala benimsiyor içiyorsak kimse kusura bakmasın ama bunu ancak aklından zoru olan yapmazmı?
"KENDİNE BİLE BİLE ZARAR VERENE NE DENİR"
Sigarasız,tertemiz bir dünya ve sağlıklı nice yıllar dilerim.

Bu demek oluyorki bütün sigara içmiş ve içmeye devam edenlerin aklından zoru var Hatta (Alıntı ) Yarın ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’... Tesadüfe bakınız ki Atatürk hızlı bir sigara tiryakisiymiş; bir rivayete göre günde sekiz paket, hem de o filitresiz sert sigaralardan içermiş. Sakın, sigarayı yasaklamanın Atatürkçülüğe aykırı olduğunu söyleyeceğimi zannetmeyiniz. Lâkin, Atatürk yaşasaydı, herhalde kendi hesabına bu durumdan fazla hoşnut olmazdı. Kimbilir, belki de O’nun hatırı için kanuna bir istisnaî hüküm konulurdu!

Ben bu yazıdan onu anladım

Arif Coşkun
19.05.2008, 11:04
Bu demek oluyorki bütün sigara içmiş ve içmeye devam edenlerin aklından zoru var Hatta (Alıntı ) Yarın ‘Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’... Tesadüfe bakınız ki Atatürk hızlı bir sigara tiryakisiymiş; bir rivayete göre günde sekiz paket, hem de o filitresiz sert sigaralardan içermiş. Sakın, sigarayı yasaklamanın Atatürkçülüğe aykırı olduğunu söyleyeceğimi zannetmeyiniz. Lâkin, Atatürk yaşasaydı, herhalde kendi hesabına bu durumdan fazla hoşnut olmazdı. Kimbilir, belki de O’nun hatırı için kanuna bir istisnaî hüküm konulurdu!

Ben bu yazıdan onu anladım

"Kaideler istisnayı bozmaz"mış derler fertelli kardeşim. Kendimize yönelik kötü birşey zarar verici birşey yapınca birbirimize "aklından zorunmu var" deriz. Bu kişinin iyiliği için sarfedilen bir sözdür.Yoksa kötüleme anlamında değil tabiki.Şimdi konuyu farklı yerlere çekmeye ne lüzüm var anlamadım.Bunları bilerek kendine zarar vermek istiyorsan, o zaman o cümleyi değiştiriyorum,"Kendine bile bile zarar verenlerin akıllarından zoru hiç yoktur" Sanırım bu şekilde olmalıydı sana göre. Atalarımız boşa dememiş."Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az" :D sağlıcakla kal ve sigarasız kal lütfen.

FurkaN
19.05.2008, 11:45
Çok iyi oldu bu yasak... Okullarda öğretmenler odası kahvehaneler gibiydi... Öğrenciye iyi bir örnek olması gereken öğretmen elinde sigara ile çocuğun karşısına çıkıyordu... Şimdi her yer temiz olacak... Allah razı olsun bunu düşünenden...

fertelliyim
19.05.2008, 12:20
Elbetteki Güzel oldu Bende bir tiryakiyim Ancak beni endişelendiren bu yasakların nederece gecerli olacağı ne derece uyulacağı ve dahada önemlisi bu yasakları çiğneyenleri denetleyen olacakmı olacaksa ne derece uygulayacak İnşallah uygularlar
Ve daha da önemlisi yeni bir Rüşvet zincirimi oluşturacak Nedenmi İzmarit atmak 50 YTL denetliyiciye 5-10 YTL verirse gercek cezayı uygularmı Benim Endişem bu.

ekingölü
19.05.2008, 18:05
Geç bile kalındı,Hükümeti tebrik ediyorum.

havacı
20.05.2008, 15:41
ilk defa iş yerinde biraz rahat ettim nedeni sigara yasak hertarafta uyarı yazıları var az içen birisi olarak ondanda kurtuluyorum kimseninde içesini istemiyorum bu sayede rahat ediyorum bunce en çok begendigim yasaklardan birisi oldu teşekkürler hükümet

gürün_güzeli
21.05.2008, 13:39
allah bu yasayı çıkarandan razı olsun.....pasif içicilikten bi nebze de olsa kurtulduk...........

Arif Coşkun
21.05.2008, 13:43
allah bu yasayı çıkarandan razı olsun.....pasif içicilikten bi nebze de olsa kurtulduk...........

AB' kriterlerinde bu var,sanırım iyi bir işe yaramış oldu İnsanlık için.Yoksa bu kolay kolay çıkmazdı bilesin:)

altuntas58
21.05.2008, 14:14
Bence çok yerinde bir kanun cıkardılar şimdiye kadar istemeyerekte olsa içenlerin etkisinde kalarak pasif içici durumunda kalıyorduk bundan sonra bu gib olaylarla karşılaşmayacağız allah sizede ikrahını veriri inşallah ne mutlu sigara icmeyenlere

Abdurrahman 58
22.05.2008, 01:08
Ben bugün sivastan geldim özellikle dikkat ettim direklere mote edilmek suretiyle istasyon caddesinde her 10 metrede bir cöp kutusu var farz edelimki cöp kutusu yok cöplerimizi yeremi atacağız özellikle bu cöpte sigara izmaritiyse caddelere atmamız çok ayıp olur bunun en güzel yolu bu zıkkımı derhal bırakmalıyız özellikle gencler yolun henüz başındayken sigarayı bırakmalı bırakmıyorum diyene inanmıyorum ben tam 35 sene günde 2 paketten fazla içiyordum ama şimdi 3 senedir içmiyorum yardım isteyenede sonuna kadar yardım etmeye hazırım hatta şunu söyleyeyim 7 günde sigara bıraktırıyorum Türkiyenin ve dünyanın neresinde olursanız olun her yere ulaşıp sigaraya son verebilirim yeterki beyinimize hükmetmesini bilelim isteyen bana ulaşabilir

Abi bana yardım et bırakmamk istiyorum...........

albina58
22.05.2008, 02:46
Bence bu yasa hiçbirşeye yaramayacak.

Biz genlerimizde var olan yasağı delme arzusundan yola çıkarak,içen arkadaşlar iki katı içer olacak.Normalde 45 dakikada bir siğara içen arkadaş,bir saat mola verdiğinde veya yasak olan bölgeden uzaklaştığında,o içeceği siğara adedinin iki katı içer bir hale gelecek.

Öte taraftan,toplumsal olarak böylesi bir meretten kurtulmak için,kültürel bakış açısı olarak(Suç ve benzeri diğer caydırıcı özellikler hariç) yasaklamaktan ziyade,anne*baba dan,okullarımıza,eğitsel olarak çocuklarımıza bu bilğiyi aşılayıp,temel özellikleriyle zararlarını aşılayarak caydırma yönüne gitmek daha faydalı olacaktır.

Arif Coşkun
22.05.2008, 09:14
Bence bu yasa hiçbirşeye yaramayacak.

Biz genlerimizde var olan yasağı delme arzusundan yola çıkarak,içen arkadaşlar iki katı içer olacak.Normalde 45 dakikada bir siğara içen arkadaş,bir saat mola verdiğinde veya yasak olan bölgeden uzaklaştığında,o içeceği siğara adedinin iki katı içer bir hale gelecek.

Öte taraftan,toplumsal olarak böylesi bir meretten kurtulmak için,kültürel bakış açısı olarak(Suç ve benzeri diğer caydırıcı özellikler hariç) yasaklamaktan ziyade,anne*baba dan,okullarımıza,eğitsel olarak çocuklarımıza bu bilğiyi aşılayıp,temel özellikleriyle zararlarını aşılayarak caydırma yönüne gitmek daha faydalı olacaktır.

Katılıyorum çok güzel tafsiyeler, fakat kusura bakmazsan yalnız ufak bir ilavede bulunmak istiyorum.
Baba, yada anne.
Çocuklarına sigara konusunda nasihat ederken,
Sigara elde,yada ağızda, "Çocuğum sigara çok zararlıdır" denirse bu hiç bir işe yaramaz aksine daha çok teşfik olur.
Bizde çok güzel bir söz vardır."İmam..o.........cumaat...s.... .. Onun için bu konuda anne babayada çok iş düşüyor,özendirici değil caydırıcı olmalılar.

Kaptan-58
22.05.2008, 11:01

altuntas58
22.05.2008, 14:20
Abi bana yardım et bırakmamk istiyorum...........

TEK UMUT BİTKİSEL BAHARAT KARIŞIMININ KULLANIMI

Ürünün kullanımı;çay kaşığının ¼ kadar dilinizin üstüne konularak,5-6 saniye ağızda emilir ve yutulur.7 gün boyunca hiç sigara içmeden,canınız sigara içmek istediği zamanlarda bitkisel karışımdan aynı miktarda alınır ve 7 gün bu şekilde tamamlanır.
(Günde 20 kez sigara içme isteği olursa,20 kez bitkisel karışımı kullanabilirsiniz.Hiç bir yan etkisi olmaz)

(7 GÜN BOYUNCA KESİNLİKLE SİGARA İÇİLMEYECEKTİR)

Yedi gün tamamlanınca 8. ve 9. gün sabah aç karna,sigara duman gargarası yapılması gerekir.(Bir sigara izmariti temin edilir,yakılır,duman içe çekilmeden ağza doldurulur,su gargarası yapar gibi duman ağızda dolaştırılır ve üflenir.Bu arada DİKKAT edilmesi gereken bir husus,Kişi 7 gün sonra sigaranın etkisini görmek istediğinden,dumanı içine çeker,böylece formülü bozmuş olur,gargara yaparken duman kesinlikle içeri çekilmeyecektir.)
Bu gargara da uygulanınca onuncu gün,bitkisel karışımı tam olarak uygulayan kişinin canı,sigara içme isteği bir yana,sigara dumanı bile kişiye iğrenç gelecektir.

VE…YENİ HAYATINIZA HOŞ GELDİNİZ!

ÖNERİLER & DİKKAT

-Sigarayı bıraktıktan sonra KİLO ALMAMAK için şunları yapabilirsiniz: 30-35 gün yemeklerden önce meyve suyu ve mevsim meyvelerinden yiyerek iştahınızı azaltabilirsiniz.Böylece aynı kilonuzu koruyabilirsiniz.Zaten pek çok sigara tiryakisi,bu çirkin alışkanlığı bırakmamalarının sebebini kilo alma korkusu olduğunu söylerler.Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

-Sigarayı bıraktıktan sonra VÜCUTTAKİ NİKOTİNİ ATMAK için şunları yapabilirsiniz:Vücuttaki nikotin,genç ve sporcularda 5-6 sene,orta yaşlılarda 9-10 sene,yaşlılarda 15-16 sene sonra çıkar ama 40 gün boyunca günde 1 adet orta boy kırmızı mor soğan yenilirse 2-3 ay içinde vücutta nikotin diye bir madde kalmaz (denenmiştir). (Soğanın faydaları: Hücreleri canlandırır, tıkalı damarları açar, karaciğerin en iyi dostudur, kandaki kolestrolü yakar, tabi insülin ihtiva ettiği için şekeri yakar. Vücuttaki nikotini temizler.

-Sigarayı bıraktıran sonra vücuttaki ALERJİLERDEN KURTULMAK için şunları yapabilirsiniz:Sigarayı bırakan 100 kişiden 3-4 kişide alerjik ağız yaraları,diş eti ve dişlerde rahatsızlık olabilir.Bunun tedavisi için sigara izmariti ile 2-3 gün sabah aç karna duman gargarası yapılır.Hem vücut sigaradan tiksindirmeyi yinelemiş hem de alerji tedavi edilmiş olur[/B]

kangallim
22.05.2008, 15:20
valla kanunlar içinde en güzeli diyebilirim :)

FurkaN
22.05.2008, 16:27

FurkaN
22.05.2008, 16:32

FurkaN
22.05.2008, 16:33

altuntas58
22.05.2008, 17:11
[ ] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
İşte tipik bir tiryakisi

kronik
22.05.2008, 17:15
TEK UMUT BİTKİSEL BAHARAT KARIŞIMININ KULLANIMI

Ürünün kullanımı;çay kaşığının ¼ kadar dilinizin üstüne konularak,5-6 saniye ağızda emilir ve yutulur.7 gün boyunca hiç sigara içmeden,canınız sigara içmek istediği zamanlarda bitkisel karışımdan aynı miktarda alınır ve 7 gün bu şekilde tamamlanır.
(Günde 20 kez sigara içme isteği olursa,20 kez bitkisel karışımı kullanabilirsiniz.Hiç bir yan etkisi olmaz)

(7 GÜN BOYUNCA KESİNLİKLE SİGARA İÇİLMEYECEKTİR)

Yedi gün tamamlanınca 8. ve 9. gün sabah aç karna,sigara duman gargarası yapılması gerekir.(Bir sigara izmariti temin edilir,yakılır,duman içe çekilmeden ağza doldurulur,su gargarası yapar gibi duman ağızda dolaştırılır ve üflenir.Bu arada DİKKAT edilmesi gereken bir husus,Kişi 7 gün sonra sigaranın etkisini görmek istediğinden,dumanı içine çeker,böylece formülü bozmuş olur,gargara yaparken duman kesinlikle içeri çekilmeyecektir.)
Bu gargara da uygulanınca onuncu gün,bitkisel karışımı tam olarak uygulayan kişinin canı,sigara içme isteği bir yana,sigara dumanı bile kişiye iğrenç gelecektir.

VE…YENİ HAYATINIZA HOŞ GELDİNİZ!

ÖNERİLER & DİKKAT

-Sigarayı bıraktıktan sonra KİLO ALMAMAK için şunları yapabilirsiniz: 30-35 gün yemeklerden önce meyve suyu ve mevsim meyvelerinden yiyerek iştahınızı azaltabilirsiniz.Böylece aynı kilonuzu koruyabilirsiniz.Zaten pek çok sigara tiryakisi,bu çirkin alışkanlığı bırakmamalarının sebebini kilo alma korkusu olduğunu söylerler.Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

-Sigarayı bıraktıktan sonra VÜCUTTAKİ NİKOTİNİ ATMAK için şunları yapabilirsiniz:Vücuttaki nikotin,genç ve sporcularda 5-6 sene,orta yaşlılarda 9-10 sene,yaşlılarda 15-16 sene sonra çıkar ama 40 gün boyunca günde 1 adet orta boy kırmızı mor soğan yenilirse 2-3 ay içinde vücutta nikotin diye bir madde kalmaz (denenmiştir). (Soğanın faydaları: Hücreleri canlandırır, tıkalı damarları açar, karaciğerin en iyi dostudur, kandaki kolestrolü yakar, tabi insülin ihtiva ettiği için şekeri yakar. Vücuttaki nikotini temizler.

-Sigarayı bıraktıran sonra vücuttaki ALERJİLERDEN KURTULMAK için şunları yapabilirsiniz:Sigarayı bırakan 100 kişiden 3-4 kişide alerjik ağız yaraları,diş eti ve dişlerde rahatsızlık olabilir.Bunun tedavisi için sigara izmariti ile 2-3 gün sabah aç karna duman gargarası yapılır.Hem vücut sigaradan tiksindirmeyi yinelemiş hem de alerji tedavi edilmiş olur[/B]

evet üst komşum bu bitkisel karışımı kulanarak sigarayı bıraktı küçücük bir kavonozda ve fiyatı 60 ytl ilginenlere duyurulur

altuntas58
22.05.2008, 18:01
evet üst komşum bu bitkisel karışımı kulanarak sigarayı bıraktı küçücük bir kavonozda ve fiyatı 60 ytl ilginenlere duyurulur

Evet sizin değiniz gibi bitkisel bir karışım ağıza alındığında hoş bir tat bırakıyor ben şahsen en az 15 kişiye sigarayı bıraktırdım insanlar bu sigara tiksindiricisine 60 tyl ye pahalı diyorlar hiç bir şey insan sağlığından önemli değildir şöyle küçük bir hesap yaparsak bir haftalık sigara parasından bile az olduğunu göreceğiz işte size sitemizden bir örnek

Veli Bircan
25.05.2008, 19:24
böyle şeymi olur yaw..insanın özgürlüğünü kısıtlayan hiç bir yasa yürümez...karşıyım bu yasaya..

seva
26.05.2008, 15:28
Aman yine mi sigara yahu demeyin!
Son günlerde sigara ile ilgili o kadar çok şey okudunuz,ve izlediniz ki belki şu an onun adını bile duymak size kasvet veriyordur ama gelin kendinize bir şans daha verin, buna değer!

Sigara ile oldukça bilimsel ama okuması oldukça rahat ve yormayan, baskı kalitesi ve görselliği ile okumayı kolaştıran ve içinde yer verdiği nüktelerle okurunu sıkıntıya sokmaksızın konuya odaklayan oldukça özenle hazırlanmış hoş tasarıma sahip bir kitap öneriyoruz bugün sizlere. Baştan belirtelim ki gündemdeki konuyu hiç bir eser bu kadar bilimsel analiz etmemiş ve bu kadar okunması rahat bir tasarımla sunmamıştı.

Nevzat Canan'ın Altınburç Yayınları Bilim ve Sağlık serisinden yayınladığı Dumandan bir Ağ kitabı, sigara içinlere şiddetlere önerdiğimiz bir eser. İçmenler ise içenlere hediye ederek onlara yardımcı olmayı deneyebilirler...

Dumandan bir ağın bütün dünyayı sardığını ve bu dumanın gençleri ve şimdilerde de çocuklarımızı tehdit ettiğini herkes görüyor. İşin kötü yanı bu öldürücü ağın ciğerpare yavrularını da sardığını gören anne ve babalar bu duruma karşı sessiz kalıyorlar hatta onlar da bu zehirli dumanın yayılmasına yardımcı oluyorlar.

Elbette sigaranın o boğucu, rahatsız edici, kötü kokulu dumanından bahsediyoruz. İnsan sağlığını tehdit eden en yaygın zararlı olan sigaradan kurtulmanın yollarını ilmi edebi ve zaman zaman mizahi bir üslupla anlatan eser okuyucuyu sigara hakkında ciddi ciddi başka bir ifadeyle kara kara düşündürüyor.

İronik bir üslupla sigara içenlerin itiraflarına ve iftihar cümlelerine yer verilen kitapta okuyucu zaman zaman gülse de bu gülümseme hep acı bir tonla noktalanmak zorunda kalıyor.

Sigaraya bağlanma sebeplerinden, sigaranın tarihçesine ve bağımlılığın tedavi yollarına kadar birçok konunun anlatıldığı eser görsel yönden de muhtevası kadar zengin bir özellik gösteriyor.

Zaman zaman şiirlerden vecizelerden ve fıkralardan örülü bir anlatımın yer aldığı kitabın okunma kolaylığı ve okunma zevkinin bir hayli yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Sigaradan kurtulma metotlarının uzun bir bölümle anlatıldığı eser, sigara içenleri bir vicdan muhasebesine götürecek ve dikte etmeyen; fakat düşünmek zorunda bırakan içerik ve üslubuyla farklı bir çalışma.

Eserin sonunda yer alan Sigara ve Dinler bölümünün yanı sıra mizahi bir üslupla yazılan Grep Zanidet adlı hikâye hayli etkileyici. Özellikle Kanlı Bıçak adlı anekdot sigaranın zararlarını her yürekte hissettirecek güçte. Eser edebi ve ilmi yönüyle okullarda ve ailelerin kütüphanelerinde yer almayı fazlasıyla hak eden bir kalite sergiliyor. Baskı kalitesi ve muhtevasıyla başarılı bir eser.

Kuduz aşısını geliştirebilmek için, Pasteur, gece gündüz çalışıyordu. Her problem onu çözecek gayretli insanlar, her sıkıntı onu aşacak fedailer gerektirir. Fedakârlık yapılmadan hiçbir güçlük yenilemez, sebat edilmeden hiçbir engel aşılamaz. Dumandan Bir Ağ, insanlığın problemleriyle mücadele eden azimkârların gösterdiklerine benzer bir gayretle, tabir caizse, aşkla meydana getirilmiş renkli, canlı, sımsıcak bir eser. Çocuklarda ve gençlerde sigaraya karşı bir aşı etkisi gösteriyor. Sigara bağımlılarında ise, sigarayı bırakma yönünde yüksek bir motivasyon oluşturuyor. Üstelik bütün bunları, ürkütmeden, korkutmadan, sanatın sıcaklığı ve sevginin şefkatli rehberliğiyle yapıyor. Sigaranın zararlarını tekrar tekrar saymak yerine, bağımlılığı analiz ediyor ve okura, öykülerin, şiirlerin ve bin bir nüktenin içinde kendi ruhunu çözümleyebilme fırsatları sunuyor.

Sigara içenlere hediye edilebilecek şıklıkta bir çalışma.

Kitapla ilgili teknik bilgiler ve internet üzerinden sipariş şartları

altuntas58
27.05.2008, 12:24

Arif Coşkun
27.05.2008, 16:15

Bunları okuyunca birkez daha tiksinti duydum gerçekten.Teşekkürler paylaşım için.

yiğidoturan
01.06.2008, 10:25
YASKLARA SEVİNİYORUM ÇÜNKÜ SİGARA İÇMİYORUM

hayret abircan ilk defa muhalefet olmadığını gördüm :D:D:D:D:D

yiğidoturan
01.06.2008, 10:27
CIĞARAYI BIRAKMA KAMPANYASI

Cığara içmek için bu millet
Yılda bir trilyon 200 milyar sayıyor...
Bu zebella meblağın yüzde altmışı
Dolaylı vergi olarak kaydediliyor
Bütçenin yüzde yani...
Madem emir büyük yerden geliyor
Be bakın bütün kokarcalar

'Zehir bu içtiğiniz!' diye bas bas bağırıyor,
Sağlığımızı geçik, yok ya zaten!
Sırf görülsün diye kim mert, kim namert
Bırakalım çocuklar, bu mereti,
Şu Dr. Nikotin denen kafirin icadını
Bırakalım hep birden Allah Aşkına!
Dişimizi sıkalım biraz!

Gün gelir, püfürdetiriz sonra
Neşemiz neşe,
Elcağızımızla ekip derlediğimiz,
İplere dizip güneşlerle kuruttuğumuz
Güzelim sarı sarmalarımızı
Tüttürdüğümüz fabrika bacaları gibi
Bu rejimin cenazesine karşı
Günahı yöneticilerin boynuna!
Emir onlardan,bizden uyması!...

Can YÜCEL

Abdurrahman 58
01.06.2008, 19:06
DUMANINI YEL ALIR,PARASINI EL ALIR, E ZEHİRİDE İÇENE KALIR...

seva
01.06.2008, 19:20
Sigarayı içerken yakalayan ve çekene 50 bin ytl veriyorlar yanlış hatırlamıyorsam :D

HaYLaZ
01.06.2008, 19:26
Allaha Cok Sükür Agzıma Bir Kere Bile Sigara Sürmedim..Yasakda İyi Olmus Ama Ülkede Yasaklar Cignenmek İcin Diyen Bir Cok Vatandasımız Var..Onun İcin Pek İse Yaramaz..!!!

seva
01.06.2008, 19:33
Allaha Cok Sükür Agzıma Bir Kere Bile Sigara Sürmedim..Yasakda İyi Olmus Ama Ülkede Yasaklar Cignenmek İcin Diyen Bir Cok Vatandasımız Var..Onun İcin Pek İse Yaramaz..!!!

Böyle giderse tuvaletlerde bile kamera olacak yakında içmeyi görürler o zaman bütün medya türkiyede sigara çilesi diye :D

altuntas58
05.06.2008, 12:45
4207 sayılı Kanunda yaptığımız düzenleme ile tüm toplumumuzu ve özellikle gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumayı ve herkesin temiz hava soluyabilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Sigara ve tütün ürünlerinin dumanına maruz kalmak, sağlık için ciddi tehlikeler oluşturur ve bu dumana maruz kalmanın güvenli bir düzeyi yoktur. Tıbbi ve bilimsel araştırmalar, tütün dumanının akciğer kanseri, kalp hastalıkları, astım krizleri, çocuklardaki solunum yolları hastalıkları ve akciğer yetmezliği gibi ciddi hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını ve ani bebek ölümlerine neden olabildiğini göstermektedir.

Bu yasa, tüm bu nedenlerden dolayı, gelecek on yıl içerisinde binlerce kişinin yaşamını kurtarmayı, ciddi hastalıkları önlemeyi ve kapalı mekânların herkesin rahatlıkla çalışabileceği ya da ziyaret edebileceği daha temiz ve sağlıklı yerler olmasını sağlayacaktır.

Dumansız ve sağlıklı bir hayat için tüm Türkiye'yi havasını korumaya ve dumansız yaşamı desteklemeye davet ediyorum.

Sağlık Bakanı
Prof. Dr. Recep Akdağ

yararlı linkler tıkla ve izle

seva
05.06.2008, 14:48
Günde 40 milyon dolara sigara!

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, yaptığı açıklamada, sigaraya ilişkin çarpıcı istatistikler verdi. Türkiye'de yaklaşık 17 milyon sigara içicisi olduğunu söyleyen Kazık'ın sözleri şöyle:

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, günde 40 milyon dolarlık sigara içildiğini bildirdi. Prof. Dr. Demirkazık, sadece sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle sağlık harcamasının ise 3 milyar dolar civarında olduğunu söyleyerek, "Türkiye'de yılda 100 bin kişiden fazla insan kaybediliyor, 10 bin civarında da pasif içici var, onlar da ciddi hastalıklara sahip oluyorlar" dedi.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, yaptığı açıklamada, sigaraya ilişkin çarpıcı istatistikler verdi. Demirkazık, Türkiye'de yaklaşık 17 milyon sigara içicisi olduğunu söyleyerek "Günde 40 milyon dolarlık sigara içiliyor. Bunun yıllık maliyeti ise 15 milyar dolar. Türkiye'deki ilaç pazarının 10 milyar dolar civarında olduğunu düşünürsek, tüketilen sigara pazarı ilaçtan çok daha fazla. Sigaraya çok daha fazla para harcanıyor" dedi. Sigara nedeniyle insanların hasta olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirkazık, şunları söyledi:

"Sadece sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle sağlık harcaması ise 3 milyar dolar civarında. Buna iş gücü kaybı ve bağlı kayıplar dahil değil. Sigaraya bağlı biraz karamsar bir rakam vereceğim. Türkiye'de yılda 100 bin kişiden fazla insan kaybediliyor, 10 bin civarında da pasif içici var, onlar da ciddi hastalıklara sahip oluyorlar."

Sigara kullanımının gençler arasında da hayli fazla olduğuna değinen Prof. Dr. Demirkazık, Türkiye'de üniversite öğrencilerinin yüzde 50-70'inin sigara bağımlısı olduğunu ve bunların yüzde 70'inin sigaraya üniversitede başladığını, 11-13 yaş grubu çocukların ise yüzde 11'inin bağımlı olduğunu dile getirdi.

SİGARAYI BIRAKMAK ÇOK KOLAY

Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek ise, sigaranın yapay bir afet olduğuna değinerek, "Sigara bırakmak çok zor, sigarayı bıraktığınız zaman çok ciddi sıkıntılarınız olur gibi bir takım söylentiler devamlı bilinçaltımıza pompalanıyor. Aslında sigarayı bırakmak çok kolay. Çünkü sigara içen kişi, uyuyarak her gün sigarayı bırakıyor, yatınca sigarayı bırakmış oluyor. Dolayısıyla sigarayı bırakmak zannedildiği kadar zor değil" dedi. Sigarayı bırakırken, ufak tefek sıkıntıların mutlaka olacağına işaret eden Prof. Dr. Bavbek, "Herkes çok yakın bulduğu bir şeyden vazgeçtiği zaman mutlaka sıkıntı yaşayacaktır. Dolayısıyla öncelikle sigarayı bırakmanın çok zor olduğu kanısından kurtulmamız gerek" diye konuştu.

Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Sevil Bavbek özellikle erişkinlerin, hastalıkla doğrudan ya da dolaylı olarak karşılaşmış kişilerin sigarayı bırakmasının oldukça kolay olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Tüm dünyada artan bir trend var; sağlıklı yaşam. Özellikle ABD bu konuda çok başarılı, sigara içimini kontrol altına almış durumdalar. Sigara gerçekten bir madde bağımlılığıdır. Çünkü sigarayı çekiyorsunuz ve saniyede beyninizde bir uyarı oluyor. Sonra hep o uyarıyı arıyorsunuz. Daha light sigarada daha derin çekiyorsunuz, daha çok içiyorsunuz. Bu kanıtlanmış bir şey. Light sigaralar daha derin çekildiği için daha uç yollarda kanser yapıyor."
ANKA

Kaptan-58
05.06.2008, 14:54

altuntas58
05.06.2008, 16:24
Dünyada en çok sigara tüketen ülke, erkek nüfusunun %60’ının, kadınların ise %8’inin sigara içtiği Çin’dir. Bu ülkede toplam 385 milyon sigara tiryakisi yaşamaktadır. Buna bağlı olarak her yıl 750.000 kişi sigaranın yol açtığı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. DİKKAT EDİN BU SADECE ÇİN’DE SİGARA YÜZÜNDEN ÖLEN KİŞİLERİN SAYISIDIR!

Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybetmektedir. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu sayı, önümüzdeki 20 yılda 10 milyona ulaşacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada en büyük sağlık sorunun sigara olduğunu ilan etmiştir.

Türkiye’de ise her yıl 100.000 insanımızı erken yaşlarda sigaraya kurban vermekteyiz; eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yılda bu sayı 250.000’e çıkacaktır.

Her yıl 100 bin kişi ne anlama geliyor?

Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor
Her yıl yüz bin nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor
Her gün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor

seva
05.06.2008, 19:04
--------------------------------------------------------------------------------

Sigara gerçekleri..
SİGARA KONUSUNDAKİ GERÇEKLER

Dünya sağlık örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 40 yılda yüzde 250 oranında artış gösteren akciğer kanserine sadece ABD'de her yıl 160 bin kişi yakalanıyor. Türkiye'de ise her yıl 30-40 bin kişide akciğer kanseri görülüyor.

Bir başka araştırmaya göre akciğer kanserinin yüzde 85'i, kronik bronşit'in yüzde 75'i, kalp hastalıklarının yüzde 25'i kaynaklanıyor. sigaradanUzmanlar, 100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin akciğer kanserine yakalanma oranının yüzde 0.1-0.2, günde bir paket içenlerde yüzde 44, 1-2 paket içenlerde 58, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 72 olduğuna dikkat çekiyor.

Marmara Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MARÇEV) ile Sigara ve Diğer Alışkanlık Yapıcı Kimyasallar Etkileşim Birimi ve Dünya Sağlık Teşkilatı kaynaklarından alınan bilgilere göre tütün ve sağlık konusunda bilinmesi gereken gerçekler şöyle sıralanıyor.

1. Tütünde sağlığa zararlı hangi maddeler bulunuyor?

En iyi bilinen ve en tehlikelileri karbon monoksit, nikotin ve katrandır.

2. Bu maddeler nasıl öldürücü etki yapar?

Karbon monoksit: Arabaların egzoz gazının aynısıdır. Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır.

Nikotin:Kokain ve Morfin kadar bağımlılık yapar. Kan basıncını (tansiyon) ve kalp hızını arttırır. Karbon monoksit ile birlikte koroner arter hastalığı ve beyin damar hastalığına yol açar.

Katran: Kanserojen (kanser yapıcı) olup akciğer kanseri, amfizem ve kronik bronşit yapar.

3. Düşük katran ve nikotin içeren sigaralar az mı zararlıdır?

Hayır. Kanda azalan miktarları telafi etmek için alışkanlığı olanlar daha fazla içer ve daha çok içine çeker.

4. Filtreli sigaralar zararsız mıdır?

Hayır. Filtre karbon monoksit ve diğer zehirli gazları temizlemez. Filtreli sigara içicisi yine de kalp hastalıkları ve inmeye (felç) yakalanabilir.

5. Sigara neden kadınlara daha zararlıdır?

Menopoz 5-10 yıl daha erken olur. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar arasında sigara içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme şansı 10 kat fazladır.

6. Dünyada sigara tüketimi ne kadardır?

Gelişmiş ülkelerde 15 yaşın üzerinde sigara içenlerin günde ortalama 7-10 sigara içtiği saptanmıştır.

altuntas58
05.06.2008, 19:31

SİGARA İÇİYORSANIZ SAĞ TARAFTAKİ İÇMİYORSANIZ SOL TARAFTAKİ CİĞER SİZİN SEÇ BEĞEN AL

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] jpg ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
ABD’nin Minnesota eyaletinde yapılan ve sonuçları İngiltere'de yayımlanan Cancer adlı tıp dergisinde açıklanan bir araştırma, akciğer filminin sonuçlarını gören sigara tiryakilerinin hiçbir destekleyici uygulamaya gerek duyulmadan sigarayı bırakabildiklerini ortaya koydu. Araştırmaya göre akciğerde röntgen filmiyle yapılan kanser taraması sırasında, film sonuçları kendilerine gösterilen 901 hastadan, 14'ünün hiçbir etkiye ve desteğe gerek kalmadan bir yıl içinde sigarayı bıraktığı belirtiliyor. Bu oran, normal koşullarda sigarayı bırakma oranının tam iki katı.

seva
20.06.2008, 18:22
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Sigarayı bırakmak benim için çok zor. Ben yapamam

Yanlış: Nikotin biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerle alışkanlık yaratan bir maddedir. Dolayısıyla sigarayı bırakmak zor olabilir fakat bilimsel çalışmalarda bugüne kadar sigarayı bırakamayan veya kolaylıkla bırakabilen özel bir kişilik yapısı bulunamamıştır. Bırakmak bazı kişiler için diğerlerine kıyasla daha zor olabilir, ancak gerçekten bırakmak isteyenler denemeye devam ettikleri taktirde başarılı olacaklardır.

Asla vazgeçmeyin. Ya bir başka stratejiyi ya da aynı stratejiyi bir defa daha deneyin. Sigarayı bırakma ihtimaliniz her deneyişinizde artacaktır. İkinci veya üçüncü deneyişinizdeki bırakma ihtimali ilk deneyişinizden daha yüksek olmaktadır. Türkiye'deki istatistikler henüz bilinmemekle birlikte yaklaşık 30 milyon Amerikan vatandaşı yardımcı programların katkısıyla sigarayı bırakmayı başarmıştır. Dolayısıyla, sigara bırakılabilir!

Sigarayı bıraksam bile her zaman sigara isteyeceğim.

Yanlış: Sigaradan ayrı kaldığınız her gün sigara içmeyen bir kişi olarak daha da güçleneceksiniz. Sigara içme ihtiyacınız gittikçe zayıflayarak yok olabilir. Bununla beraber sigara içme düşüncesi aklınızda kalabilir fakat bu düşünce yoksunluk belirtileri sırasında ortaya çıkan sigara içmek için duyulan ve karşı konulması zor olan istekten farklıdır. Size ayrıca, sigaradan uzak kalmanızı kuvvetlendirecek aktiviteler içinde bulunmanız önerilmektedir. Böylece sigara içilmeyen bir hayata kendinizi entegre etmeniz kolaylaşacaktır.

Sigarayı azaltarak bırakmak daha iyi bir yoldur.
Yanlış: Sigarayı bırakmanın en iyi yolu belirli bir tarihte sigarayı tamamen kesmektir. Bu belirlenen güne kadar bir hafta kendinizi sigara içerken gözlemeniz çok faydalı olacaktır. Bu süre içinde nerelerde, hangi sebeplerden ötürü ve ne kadar sigara' içtiğinizi yazılı olarak kaydetmeniz gerekir. Araştırmalar kendini sigara içme sıklığı açısından gözleyen ve kayıt tutan kimselerde doğal olarak sigara içme sıklığının azaldığını göstermektedir. Dolayısıyla planlanan sigara bırakma gününe kadar içilen sigara miktarında doğal bir düşüş yaşanabilmektedir.

Ben, sigaranın sebep olduğu hastalıkları geliştirecek kadar içmiyorum.

Yanlış: Koyu tiryakiler amfizem, kalp rahatsızlığı ve kanser geliştirme açısından daha fazla risk taşımaktadırlar. Öte yandan, sigara içen biriyle aynı odada uzun süre çalışılması bile sağlık risklerini arttırır. Nikotinin her miktarı tehlike arz etmektedir. Sigara içmeyenlere kıyasla hafif ya da orta derecede tiryakiler de hastalık geliştirme açısından daha yüksek risk taşımaktadır.

Unutmayın ki hastalıklara olan yatkınlık yalnızca nikotin alımıyla artmamaktadır. Sigara içmek kendi başına bir yaşam tarzı oluşturmakta ve olumsuz etkilerin bir kısmı, oluşan bu tarzdan kaynaklanabilmektedir.

Benim endişe etmeme gerek yok çünkü azaltılmış katran/nikotinli sigara içiyorum.

Yanlış: Her ne kadar sigara şirketleri hafif (light) sigaranın daha az risk taşıdığı izlenimi vermeye çalışsalar da güvenli sigara diye bir şey yoktur. Düşük ziftli veya nikotinli sigaralar daha fazla karbonmonoksit üretmektedirler. Bazı tiryakiler alıştıkları miktarda nikotin alabilmek için daha derin ve sık nefes çekmektedirler. Ayrıca eksik olan nikotini karşılamak için daha fazla sigara da içebilmektedirler. Daha güvenli sigara içtiğini düşünen içiciler böylece daha fazla sigara tüketmekte ve daha fazla para harcamaktadırlar.

Hava kirliliği gibi bir sürü faktörün yanında sigara ne kadar önemli olabilir ki?

Yanlış: Hava kirliliği sigara dumanı kadar tehlikeli değildir. Sigara dumanındaki zehirli maddeler direkt akciğerlere gider. Bununla beraber hava kirliliği yaratan maddeler açık havada hafiflemiş oranlarda bulunurlar. Eğer akciğerleri tehdit edecek boyutta hava kirliliği yaşanan bir yerde yaşıyorsanız neden daha fazla zehirli madde alasınız? Sigara dumanı ile birlikte hava kirliliği sağlık için sadece hava kirliliğinden çok daha fazla olumsuz koşullar yaratır.

Senelerce sigara içtim. Bundan sonra bıraksam ne fark eder?

Yanlış: Çok şey fark etmektedir. Bilimsel çalışmalar, sigarayı bırakma anından itibaren fizyolojik yararların görülmeye başlandığını ve bu yararın giderek arttığını göstermektedir. Sigara bırakıldığı anda vücut daha fazla oksijenle daha etkin ve sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlamaktadır. Sigarayı bırakmanın önemli psikolojik faydaları da vardır. Bırakmak için gücünüzün ve becerilerinizin olduğunu düşünmek kendinizi daha iyi hissetmenize yol açar. Ayrıca sizin sigarayı bırakmanız çocuklarınız gibi sizi örnek alan kişilerin sigara içmeme ihtimalini arttırmaktadır.

Sigarayı bırakmak istemiyorum, çünkü beni rahatlatıyor.

Yanlış: Nikotin tam tersine vücuttaki hareketi hızlandırır. Sigara, kalp atışlarını, metabolizma hızını ve kan basıncını arttırır. Eğer sigara içiyorsanız, gevşemek için hiç şansınız yoktur. Gerçek fizyolojik gevşeme, istenen ve olumlu tarafları olan bir tecrübedir. Sigara vücudun alışık olduğu nikotin miktarını karşılar ancak, karşılanan andaki tecrübe gevşeme değildir. Sigarasız kaldıkça kandaki nikotin miktarı gittikçe düşer ve nikotin yoksunluğu belirtileri görülmeye başlanır. Sigaradaki nikotin bu hoş olmayan yoksunluk belirtilerini durdurur. Aradaki farktan dolayı bu durum yanlış bir şekilde gevşeme veya rahatlama olarak ifade edilir.

Nikotinin kaygı ve gerginliği bloke edici bir etkisi de vardır. Bu nedenle sigarayı bıraktığınızda kendinizi daha fazla kaygılı hissedebilirsiniz. Bunları önlemek amacı ile sigaradan daha etkili ve gerçek anlamda kaygıyı ve tansiyonu azaltıcı gevşeme teknikleri öğrenebilirsiniz.

Sigara iştahımı kontrol ediyor. Bırakırsam kilo alırım.

Yanlış: Sigarayı bırakan herkes kilo almaz. Bazıları kilo vermektedir. Bilimsel araştırmalar sigaranın iştahı etkilediğini göstermektedir. Nikotin metabolizma dahil vücut sistemlerini hızlandırır. Dolayısıyla sigara bırakılınca bırakan kişinin iştahı artabilir ve metabolizma yavaşlayabilir. Bu kombinasyon kilo almaya neden olabilir ancak, bu durum uzun bir süre devam etmez. Metabolizma hızı zamanla normale döner ve iştah geriler. Sigara bırakma döneminde kilo kontrolü için yapılabilecek dengeli bir diyet takibi ve egzersizler vücuda daha fazla sağlık kazandıracaktır.

Daha önce denedim fakat başaramadım. İstesem bile sigarayı bırakamam.

Yanlış: Her deneme yeni bir öğrenmedir. Pek çok sigara bağımlısı bir denemesinde öğrendiklerini bir sonraki denemede kullanır. İlk denemeler sigara çekilme belirtilerine tahammül etmenin o kadar da güç olmadığını kişiye gösterir. Daha sonraki denemeler "bir tane içince bile tekrar içmeye başlama riskinin yüksek olduğunu" kişinin anlamasını sağlar. Ayrıca, geçmiş denemeler nüks olunan durumlara karşı kişinin daha hazırlıklı olmasını sağlar.

Sigara bağımlılığının tedavisi yoktur.

Yanlış: Hem nikotin içeren preparatlar (sakız veya cilde yapıştırılan bantlar) hem de bupropiyon (zyban) sigara bağımlılığında etkinliği gösterilmiş medikal tedavi yöntemleridir. Bu yöntemlerle birlikte yaşantınızı değiştirecek psikolojik yaklaşımlar da uygulanırsa sigarayı bırakma olasılığı belirgin olarak artmaktadır.

Doç. Dr. Faruk Gençöz

Doç. Dr. Çiğdem Soykan

Prof. Dr. Atilla Soykan

Doç. Dr. Tülin Gençöz

altuntas58
20.06.2008, 19:30
Tek Umut, Umut Grup

Sigara bıraktıran baharat karışımı

BİTKİSEL BAHARAT KARIŞIMININ KULLANIMI

Ürünün kullanımı; çay kaşığının ¼ kadar dilinizin üstüne konularak, 5-6 saniye ağızda emilir ve yutulur. 7 gün boyunca hiç sigara içmeden, canınız sigara içmek istediği zamanlarda bitkisel karışımdan aynı miktarda alınır ve 7 gün bu şekilde tamamlanır.
(Günde 20 kez sigara içme isteği olursa, 20 kez bitkisel karışımı kullanabilirsiniz. Hiç bir yan etkisi olmaz)

Yedi gün tamamlanınca 8. ve 9. gün sabah aç karna,sigara duman gargarası yapılması gerekir. (Bir sigara izmariti temin edilir, yakılır, duman içe çekilmeden ağza doldurulur, su gargarası yapar gibi duman ağızda dolaştırılır ve üflenir. Bu arada DİKKAT edilmesi gereken bir husus, Kişi 7 gün sonra sigaranın etkisini görmek istediğinden, dumanı içine çeker, böylece formülü bozmuş olur, gargara yaparken duman kesinlikle içeri çekilmeyecektir.)
Bu gargara da uygulanınca onuncu gün, bitkisel karışımı tam olarak uygulayan kişinin canı, sigara içme isteği bir yana, sigara dumanı bile kişiye iğrenç gelecektir.

ve YENİ HAYATINIZA HOŞ GELDİNİZ! İSTEYEN HERARKADAŞIMA YARDIMCI OLURUM

yiğidoturan
20.06.2008, 21:13
SİGARAYI BIRAKMAK NE KADAR ZORSA DA O KADAR KOLAY ASLINDA YETERKİ BEYNİMİZDE BİTİRELİM GERÇİ BEN DAHA BAŞARAMADIM

seva
21.06.2008, 10:07
SİGARAYI BIRAKMAK NE KADAR ZORSA DA O KADAR KOLAY ASLINDA YETERKİ BEYNİMİZDE BİTİRELİM GERÇİ BEN DAHA BAŞARAMADIM

müsluman kardeşimiz nefsine karşı yenik düşmemeli güçlü olmalıdır.

haythuyt
21.06.2008, 10:15
sigarayı bırakmak ıcın ıllaha bı yasagın olması gerektıgını dusunmuyorum içene deıl içmeyene yararı oldu sıgara kokularından toplu mekanlara gıdılmez oluyordu
sigara ile ilgili insanın basına ole bır olay gelmelıkı bırdaha agzına vurmasın, tabı bıde nefisssssssssssss

seva
21.06.2008, 10:21
sigarayı bırakmak ıcın ıllaha bı yasagın olması gerektıgını dusunmuyorum içene deıl içmeyene yararı oldu sıgara kokularından toplu mekanlara gıdılmez oluyordu
sigara ile ilgili insanın basına ole bır olay gelmelıkı bırdaha agzına vurmasın, tabı bıde nefisssssssssssss

ben sana bir örnek veriyim

milyar kişi sigara kurbanı olacak"

Dünya Sağlık Örgütü dünyada 20. yüzyılda 100 milyon insanın ''sigara salgını'' yüzünden öldüğünü, eğer önlem alınmazsa bu rakamın 21. yüzyılda 1 milyara çıkabileceğini açıkladı Sağlık örgütünün ilk kez yayınladığı ''Küresel Sigara Salgını-2008'' adlı raporda, Türkiye dünyada sigaranın en fazla içildiği 10 ülke arasına girdi.
Dünya Sağlık Örgütü Raporu'nda hükümetler, sigara salgınını önlemek ve sigara kullanımının azalmasını sağlamak için acil ve kararlı önlemler almaya çağrıldı.
Hükümetlerin her yıl sigaradan aldıkları verginin miktarının 200 milyar dolardan fazla olduğu kaydedilen raporda, hükümetlerin bu vergi gelirinin binde 2'sinden bile azını sigara kullanılmasının azaltılması için çeşitli programlar geliştirme yolunda kullandıkları belirtildi.
Raporda tüm ülkeler özellikle gençlerin sigara kullanmaya başlamalarını önleme, sigara kullananları bırakmaya teşvik etme ve sigara içmeyenlerin sigara dumanına maruz kalmalarını önleme için aldıkları önlemleri artırmaya davet ediliyor.
Rapor bu amaçla hükümetlere ''Sigara Kullanımının Kontrol Altına Alınması'' başlığı altında 6 önlemi hayata geçirmelerini tavsiye ediyor.
Raporda bu önlemler ''hem sigaranın, hem de sigaradan alınan verginin arttırılması; sigara reklamlarının ve sigara kullanımın özendirilmesinin yasaklanması; insanların sigara dumanından korunması; sigaranın zararları konusunda bilinç oluşturulması; sigarayı bırakmak isteyenlere yardım edilmesi ve sigara kullanımının yakından takip edilmesi'' olarak sıralanıyor.
Rapora göre dünyada sigara kullanan insanların neredeyse üçte ikisi aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkede yaşıyor.
Bu ülkelerin başında Çin ve Hindistan gelirken Endonezya, Rusya, ABD, Japonya, Brezilya, Bangladeş Almanya ve Türkiye ilk 10 ülke arasında.
Sigara kullanımının özellikle düşük gelirli ülkeler arasında arttığı belirtilen raporda, her yıl bu ülkelerde yaşayan milyonlarca insanın sigara bağımlısı haline geldiği belirtiliyor.

ihaklısın ama yasak gerekli en azından cevresindekilere zarar vermez.

yiğidodoğan
24.06.2008, 15:29
doğrukarar ama ben ce türkiyede siğara satışlarını durdurmaları daha iyi bir yöntem olurdu diye düşünüyorum herkeze 1 sene mühlet vericekler sigarayı bırakmalarına sonrada türkiyede sigara satışı durdurulacak yani benim görüşlerime göre...

titizyiğido
24.06.2008, 20:49
evet doğru bi karar kimsenin kimseyi zehirlşemeye hakkı yok

!~+4upn| q!y4rI
24.06.2008, 23:02
Fikir İyi Ama İşe Yaramaz !

MiLLet Bırakamıyor Sigarayı....

yiğidodoğan
24.06.2008, 23:18
ya dediyim gibi ya türkiyede siğara satış yasaklanacak yada yasaklanacak herkeze bırakmaları icin 1 sene vericekler ve sonradainşallah herkez sıgarayı bırakacak yani benim görüşlerim...

sandalli
22.07.2008, 21:11
artik sigara yok, herkes kafasina iyice soksun, ben 4 yildir icmiyorum, cok memnunum.

altuntas58
15.08.2008, 14:27

alkol ve sigara öldürmeden önce süründürür !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!

ayparcam
16.08.2008, 13:01
Sigaranın zararları ve sigarayı bırakmanın yolları hakkında bilgiler bulacaksınız bu sayfalarda. Sigarayı bırakmanın yöntemlerine geçmeden önce sigara hakkındaki bazı gerçeklerden ve sebep olduğu onlarca hastalıktan bahsetmek en doğru olur.

Keşke vücudumuzun içini gösteren özel aynalar olsaydı da insanlar her içtiği sigaradan sonra vücudunda ne gibi hasarlar meydana geldiğini görebilseydi. Aşağıdaki soldan ilk resim sağlıklı bir akciğerin diğerleri ise kanser sonucu ölmüş olan akciğerlerin resimlerini göstermektedir. Bu resimleri iyice inceledikten sonra diğer sayfaya geçiniz.

HaYLaZ
16.08.2008, 16:30
Sigarasýz Hayat..Dumansiz Hava Sahasi..
icim Rahat..Kafam Rahat..
Tek Kötü Aliskanligim Var Oda Bilgisayar..Ondanda Vazgecem.. :)

ByKaRaM
16.08.2008, 19:57
bence böyle bir yasanın ta baştan getirilmesi gerekiyordu son yıllarda sigara içenlerin sayısı baya bi artış göstermeye başladı bunların önüne geçilmesi gerekiyordu.Sigara tiryakileri için baya bir zor olucak ama bırakılması gerek hayatımızı bile bile kötüye götürüryoruz.umarım en kısa zamanda herkes bırakır payalşım için teşekkür ederim

yigidoss
16.08.2008, 20:13
Arkadaşlar sigaraya hayır tamam. Sigara illet bir şey tamam. Ama Benim abartı milletimin göz ardı ettiği bir şey var. Ben bir öğretmenim. Okulda sigara içmek YASAK, koridorda YASAK, bahçede YASAK, ben bu sigarayı içeceksem ki içeceğim, okul bahçesinin dışına çıkıp çocuklarınızın gözü önünde içeceğim. O zaman ne olacak gelip bana mı tepki göstereceksiniz? Hiç kimse buna hakkı olduğunu söyleyemez çünkü ben o çok düşünceli devletimin büyüklerinin koyduğu yasaklara uyuyorum. Daha şimdiden okuldu öğretmenler arasında ayrılıklar çıktı. Sigarg içenlerle içmeyenler 80 öncesi Sağ-Sol bağnazlığı gibi ikiye ayrıldı. Eğitimde birlik ve öğretmenler arası dayanışma şarttır. ama bırakın dayanışmayı dirsek dayama başladı. Velhasılı kelam;
Sigara odası çok makul bir çözümdü, ama BÖYÜKLERİMİZ böyle buyurmuş Avrupalı olacaz ya aman ha meslektaşlarıma kızmayın
Saygılarımla

Sivasprensi
28.08.2008, 00:29
sigarasız hayat ınanın daha ıyı ve ben karardan memnunum.sıgarayı bırakalı 5 ay oldu ve sıgarayı bıraktıgım hafta faydasını gördüm

CrSivaslim58
31.08.2008, 09:55
Dogru karar ve ise yarar bence;)

seva
19.09.2008, 09:53
şu mubarek günde bırakmanız dileğimle inş...

seheresma
09.10.2008, 22:55
KESINLIKLE YERINDE BIR KARAR SIGARA ICENLER DÜSÜNCESIZ DAVRANMAYIN LÜTFEN ,,,,GIDIYORUM IKBALE KAHVALTI YAPMAK ISTIYORUM 3 YASINDAKI KIZIMLA AMA MALESEF YANIMIZDA SIGARA ICEN [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])
ADAMIN YÜZÜNDEN YEMEK KIZIMA ZEHIR OLDU BILMEM ANLATABILDIMMI?

SAWAS
10.10.2008, 00:34
Ah bi bırakabilsem...............

seheresma
10.10.2008, 00:38
Ah bi bırakabilsem...............
SEN ISTE YETERKI BIRAKIRSIN BEN BIRAKTIGIMA GÖRE:D

SAWAS
10.10.2008, 00:40
Ben üstelik Bronşit hastasıyım kac kere denedim olmadı
Hani derlerya "Gavura kızıp oruc yedim" diye benimkide ona benzer.3 ay bıraktım en son,tam bitti derken birine kızdım yaktım bitane arkası geldi

yerliturkuaz
11.10.2008, 14:54
Cok dogru ve yerinde bir karar insanlari ve kendilerini zehirliyorlardi artik sigara icerek sadece kendilerini zehirleyecekler...

gezgin_58
08.11.2008, 14:11
ben sıgaradan ınat cıktım 6 ay oldu bırakalı hıcbır sey benden ınat deıldır sıgarayı yendım

seva
08.11.2008, 14:40
ben sıgaradan ınat cıktım 6 ay oldu bırakalı hıcbır sey benden ınat deıldır sıgarayı yendım

sevindim bıraktığına.........

darısı bırakamayan kardeşlerime ağabeylerime....

Sivasprensi
08.11.2008, 18:03
ottan meden ummak sacmalık yok streslıyım yok moralım bozuk yok sınırlıyım baska seylerde aramalı dermanı sıgaradan dost olmaz bende ıctım kac sene bırgün dedımkı daha ıcmıyorum odur budur daha ıcmedım kafamda bıtırdım cünkü hayat o kadar uzun dııl......

seva
17.11.2008, 16:29
Cezaları ağırlaştırmak yerine uygulasalar daha iyi :D
Çok merak ediyorum hiç sigara yasağına uymadığı gerekçesi ile ceza alan gördünüz mü veya duydunuz mu?

muratsivasli
20.11.2008, 21:16
dunyayi yonetenler,ulke baskanlarina soyluyorum sigara icmeyi yasak edebiliyonuz,pekiii fabrikayi neden kapatamiyonuz,??imal etmek serbestse icmeside serbest olmali,rahatsiz olan kahveye gitmesin,yalniz toplu tasima araclarinda yasak olsun. ha bu arada benim umurumda degil sigara kullanmiyorum.:DD:

dertli58
11.12.2008, 21:43
Cok guzel ve turkiyemiz memleketimiz icin dogruda bir karar dogru bi yasa ama karar dogruda ise yaramaz bisim insanlarimiz malesef bolesi iyi yasalari cigneyip geciyorlar ne guzel bu yasada hepimizin sagligi icin biraz duyarli olalim lutfen yasalara kararlara uyalim uymayanlari uyaralim olmazmi

çılgın_türk
04.01.2009, 01:09
sigaraya hayır yaşasın nargile ..............:D

harbikiz58
04.01.2009, 02:05
Cok guzel ve turkiyemiz memleketimiz icin dogruda bir karar dogru bi yasa ama karar dogruda ise yaramaz bisim insanlarimiz malesef bolesi iyi yasalari cigneyip geciyorlar ne guzel bu yasada hepimizin sagligi icin biraz duyarli olalim lutfen yasalara kararlara uyalim uymayanlari uyaralim olmazmi

BIZIM INSANLARIMIZ MALESEF YASA FALAN DINLEMEZLER ONLAR AKSINE YASALAR NICIN VAR CIGNEMEK ICIN VAR DIYORLARR

Sabiha Serin
04.01.2009, 02:33
Sigara tiryakisi değilim, ama ara sıra kullanıyorum. Bir paket 15-20 günde ancak biter sürekli sigara kullanan birisi değilim.Zaten astım rahatsızlığım var , sakıncalı.Sigaralı kalabalık ortamlarda bulunamıyorum.
Bence bu karar abartılmış. Yok daha neler... Yasaklarla birlşey elde edilmez.
Ben bu kanunu çıkaranlara diyorumki!

Yasaklar arzu uyandırı, yasaklarla sigara terkedilmez.Eğer vatandaşın sigara içmesi istenmiyorsa onlara sigaranın zararlarını anlatan eğitim seminerleri verilmelidir. Yazılı ve görsel basında bu konuda sık sık aydınlatıcı
bilgiler olmalıdır.Unutmayalımki her zaman herşey beyinde biter.Önemli olan sigaranın zararını o kişi beyinde bitiriyormu,işte gerçek budur. İlkönce psikolojik olarak buna inanması gerekir. Bir çocuğa " Bu oyuncağı alırsan üzerindeki sivri ve kesici maddeler sana zarar verir" derseniz o oyuncağı hemen b ırakır. Ama tam aksine o çocuğa " Bu oyuncağı almanı yasaklıyorum sana hııı" derseniz o çocuk ne yapıp yapıp ısrarla o oyuncağı almaya çalışacaktır.
Önemli olan da bence budur.
Sigaradan uzaklaştırmak yasaklarla değil, eğitimle çözümlenir diye düşünüyıorum ve bu kanunu tasvip etmiyorum.
Elbette sigara içmek zararlı, sigara içenlerde bunun bilincinde ama vazgeçemiyorlar. Temennim inşallah günün biirinde doğru kararı verip kendi öz iradeleri ile kendisinin, ailesinin ve çevresinin zarar görmemesi için sigarayı yasaklarla değil kendi kendine bırakmalarıdır..
Sağlıklı olmak için lütfen SİGARAYA HAYIR diyelim....

seva
04.01.2009, 11:06
-EĞİTİM: Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında sigara yasak...

en çok buna sevindim...

altuntas58
20.03.2009, 08:52
sigara yasası her yerde uygulanmalı ben bu yasayı sonuna kadar destekliyorum

seva
22.03.2009, 22:37
Tütün ya da sigara içiminin sağlığa olan zararları yanında ekonomiye olan zararları da azımsanmayacak boyuttadır. Bu alışkanlık sebebiyle oluşan ekonomik kayıpları iki grupta toplamak mümkündür: Doğrudan ve dolaylı kayıplar. Amerika’da yapılan hesaplara göre sigaranın sebep olduğu doğrudan kayıplar yılda yaklaşık 15 milyar dolar,dolaylı kayıplar ise 35 milyar dolardır. Tütün üretimi sırasında zararlı ot ve böcekleri öldürmek amacıyla kullanılan pestisit ve insektisitlerin gerek çevreye, gerekse çalışan tarım işçilerinin sağlığına ciddi zararlar verdiği bilinmekte ve bu yolla oluşan dolaylı ekonomik kayıpların tutarı ne yazık ki hesaplanamamaktadır. Sigara içimi dışında tütün üretimi sırasında oluşan bazı ekonomik kayıpların varlığı da söz konusudur... Bu kayıpların başında ormanların ve tarıma elverişli alanların,tütün üretimi için tahribi ile bilinçsizce kullanılan tarım ilaçlarının yarattığı tehlikeler gelmektedir.

Daha basit bir deyimle üretilen her 15 paket sigara için Üçüncü Dünya Ülkeleri’nde iki ağaç yakılarak yok edilmektedir. Ülkemizde şu anda 1 paket sigara ortalama 1 milyon. Günde 1 paket içen için ayda 30 milyon. Yılda en az 360 milyon TL.30 yılda yaklaşık 11 milyar TL. Bu para çalıştırıldığı taktirde yine en az 25 ilâ 30 milyar TL...emekli olan vatandaş için uygun bir daire...Dilerse oturur,dilerse kiraya verir ve güzel bir gelir kapısı açmış olur. Bu mâlî meblağ,tiryakinin sadece sigaraya ödediği ve aile gelirinin her ay en az %15’ini götüren fuzûlî bir masraf kapısıdır. Bu fuzûlî masraf ayrıca 3 zarara sebep olmaktadır:
•Bu gider,aile efradının eksik beslenmesine sebep olmaktadır.
•Bu masrafla tiryaki;kendisine,aile fertlerine ve kapalı yerlerde diğer insanlara hastalık ve bu yolla akla gelmedik tedavi masrafları yüklemektedir.
•Tiryaki erkek ve kadınlar doğan ve doğacak nesillere de,parasal hesabı yapılamayacak sayısız zararlar vermektedirler.
Sigara içen bir kişi çalıştığı firmaya yılda 4 bin 600 dolar ek yük getirmektedir. Amerikan İşçi Sağlığı Örgütü,sigara içen bir kişinin çalıştığı firmaya ek maliyet yüklediğini,bu maliyetin içinde sigara dumanının çevreye verdiği zararın yanı sıra,çalışan kişinin sigara içmekten doğan hastalık giderlerinin de bulunduğunu saptadı. Firmalar bu tespitten sonra, çalışanlar için sigara içme yerleri yaptırma yerine,onları sigara içmekten alıkoyacak yöntemleri bulmak için çaba sarfetmeye başladılar. Bu arada bazı işyerleri İşçi Sağlığı Örgütü’nün bulgularını gerekçe göstererek çalışanlara,çalıştıkları süreler içerisinde sigara içmeyi yasak ettiler. Sigaranın ülkemizde halk sağlığına verdiği zarar,her yıl sağlanan kârın tam dört katıdır. Bunlar sağlık masraflarına dayalı bulgulardır. Gerçekte sigaradan her yıl meydana gelen 160 bin ölüm, bundan çok daha fazla insana getirdiği ömür boyu süren hastalık ve sakatlıklar ve de sigaradan meydana gelen ölü doğumların ve düşüklerin parasal hesabı yapılamaz.

sinan58_34
17.04.2009, 19:36
baya agır kurallar koymslar ama tabıkı bunu denetleyecek ekipte olması lazım ben kullamadıgım ıcın boyle konusuyorum tabi sigara kllananlar bu yasa hakkında ne dusunur onu bılemem

pendikoviç
19.04.2009, 22:11
bence mükemmel bikere fırına gidiyorum ekmek almaya adamın ağızında sıgara ekmek yapıyo hiç hoş olmuyo hoşolmaktan ziyade pis oluyo şimdi yasak daha güzel oldu............

kerami58
21.04.2009, 20:00
karar güzel ama uygulamada başarılı olabilineceğini sanmıyorum...

memet24
21.04.2009, 20:07
karar güzel ama uygulamada başarılı olabilineceğini sanmıyorum...

aynen sana katılıyorum kardeşşşş..................... ......

bjkli metin 21
22.04.2009, 06:41
Ben sigara içmeyen birisiyim ve yanımda birisi içtiği zaman çak rahatsız oluyorum bu nedenle bu yasayı yerinde buluyorum bu yasa sayesinde içmeyen insanlarda pasif içici durumuna düşmeyecek

sivas_sevdamiz
30.04.2009, 12:09
Yasanın çok doğru olduğunu düşünüyorum ama Türkiye'deki "ölü doğmuş" yasalardan biri bence. Yasak yerlerde sigara içenlere ceza verilsin, yasa uygulansın diyoruz ama öyle şeyler yaşanıyor ki şaşırıp kalıyoruz.

21 Nisan 2009 tarihindeki Sivasspor-Fenerbahçe maçını izlemek için 4 Eylül stadındaydım. Bir polisin stadın içinde sigara içtiğine şahit oldum. Devletin polisi yasaya uymazsa halk nasıl uysun?

İnşallah cezalar artırılır ve ciddi bir şekilde uygulanır...

Sivaslisandy-58
03.05.2009, 01:48
gecen kis TR.ye geldim cok memnun kaldim ben
böye devam etmesini temenni ediyorum.
eglence ve barlara gelince büyük yerler iki mekanli yapabilir avrupada oldugu gibi!
kücük yerlerdede malesef icmek isteyen disariya cikacak ayakli tütün tablasinin etrafinda toplanacak:D

seva
04.05.2009, 14:16
Dumansız günlerin yakın olmasını diliyorum...

ErdalGüler
05.05.2009, 16:09
Bu ülkede bir şeylerin değişebilmesi için ilk önce yasalaşması gerekiyor zaten sonrası kendiliğinden geliyor. Örneğin 2002 yılında çıkarılan bir yasa sayesinde şu anda nerdeyese yok denecek kadar az kaçak yapı yapılıyor. Bu yasanında ilk zamanlarında tam manasıyla uygulanamasa bile kısa zamanda meyvelerini vereceğine inanıyorum...

Salim58
06.07.2009, 17:34
yasaklansa güzel olur uzun yıllardır içtiğim sigarayı 10 gün önce bıraktım inşallah geri dönmem

H_Turan
06.07.2009, 17:39
yasaklansa güzel olur uzun yıllardır içtiğim sigarayı 10 gün önce bıraktım inşallah geri dönmem

Bıraktığına iyi Yapmışsın Hem Parana Yazık Hem sağlığına.

altuntas58
06.07.2009, 20:22

Aman salim sakın başlayayım deme allah sana sabır verir yeterki sen bırakmak iste

58_SEMİH_58
06.07.2009, 20:23
Sigarayada zam geldi bundan sonra bir düşüş olabilir içen sayısında :).....

altuntas58
06.07.2009, 20:37
Sigarayada zam geldi bundan sonra bir düşüş olabilir içen sayısında :).....

Sigaraya gelen zamdan dolayı içenlerde düşüş olmaz ben 35 sene içtim iyi bilirim bu zıkkımı 5 senedir içmiyorum dahada içmem allahın izniyle

Salim58
19.07.2009, 13:14
Aman salim sakın başlayayım deme allah sana sabır verir yeterki sen bırakmak iste

bırakmıyorlar abi bi hafta ne güzel bıraktım ama malesef

sivaslı fd
19.07.2009, 13:40
Sigaraya gelen zamdan dolayı içenlerde düşüş olmaz ben 35 sene içtim iyi bilirim bu zıkkımı 5 senedir içmiyorum dahada içmem allahın izniyle

Bende aynı fikirdeyim millet ekmek alacak param kalmadı diye tasalanmıyor ama sigara alacak param kalmadı diye tasalanıyor. Tabi bende buna hiçbir anlam veremiyorum :rolleyes:

ofgurleyuk78
19.07.2009, 16:32
Sigara içenlere kolay gelsin......

İçmeyin şu mereti. Artık dışlanıyorsunuz. Kül tablası gibi kokuyorsunuz.

suzii
19.07.2009, 16:41
artık nargileye de ceza geliyor.bence bu yasa ve zamlar sayesinde içmeyenlerin sayısı artacak.

seva
19.07.2009, 16:41
Evet ben artık boğluyorum bu sigaradan :))

65serdal58
19.07.2009, 18:44
sigara içenlere özgürlük................:D

içmeyenlere saygım sonsuz....

banada lütfen...........

Salim58
20.07.2009, 06:16
iyi birşey değil ama malesef içiyoruz en büyük düşmanızız sigara bence

Glock23
20.07.2009, 10:04

Keske birakilsen, babam 25 sene sonra birakti, tekrar dene hemserim sagligin icin.

Salim58
20.07.2009, 10:05
Keske birakilsen, babam 25 sene sonra birakti, tekrar dene hemserim sagligin icin.

ramazanda kesin kararlıyım inşallah bırakacağım tabi o güne çıkarsak

Glock23
20.07.2009, 10:11
ramazanda kesin kararlıyım inşallah bırakacağım tabi o güne çıkarsak

Hayirlisi olsun, Rabbim sana omurler versin Hemserim.

candy_58
20.07.2009, 10:35
bence çok iyi oldu bazen görüyoduk bir elinde sigara bir elinde iş yapmaya çalışanları bence iyi karar :D:D:D:D inşallah uygulanırda yararlı olur

Salim58
20.07.2009, 10:37
bence çok iyi oldu bazen görüyoduk bir elinde sigara bir elinde iş yapmaya çalışanları bence iyi karar :D:D:D:D inşallah uygulanırda yararlı olur

tam beni anlatmışsın:D:D

LaEdri
20.07.2009, 10:54
Kapalı mekanlarda yasaklanması güzel oldu.Zamlar da olunca bırakanların sayısı ciddi oranda artar.Bazen pide fırınına gidiyorum,bir yandan sigara içiyor bir yandan da hamura şekil veriyor.Bre insafsız ben elinin sigara kokusunu ekmeğime sürmek zorunda mısın?
Sonra içiyor dumanı hamurların üstüne üflüyor.Olmaz ya!

Cley
21.07.2009, 16:08
tam beni anlatmışsın:D:D

Senin işin iyi tarafı gıda ile ilgili değil. Sen iç içebildiğin kadar. Yiğiter'in dediği gibi bir elinde sigara bir elinde hamur çalışanlar vardı.

deniz kızı
21.07.2009, 16:50
valla bu karar bence süper oldu süper. hem saygı göstermeyen o kadar çok insan varki içiyorlar içmeyenler şikayet edince de saygısızca cevap veriyorlar.ben sağlık sektöründe çalışıyorum ve bizden ilaç almaya gelen insanlar içeri sigara ile girmeye hiç çekinmiyorlar. sigarınızı dışarı bırakın deyince de başka yerden ilacımı alırım deyip öfkeyle çıkıyorlar. çok sinirlerim bozuluyordu iyi oldu oooooohhhh:D:D:D

arikarinkuchi
21.07.2009, 20:02
kahveciler çok dertli yaa :)
sabah bi çay içtik adam nasıl üzgündü :S

Sivaslisandy-58
22.07.2009, 00:20
bir kardesimizin dedigi gibi su fabrikalari kapatip neden toptan cözüme kavusturmuyorlarki!?
hem sattirmasinlar hemde zam yapmasinlar,ama biliyorum kapanirsa devlete para aktarilamayacak iste ben buna iki yüzlülük diyorum...

seva
23.07.2009, 15:46
insanın sağlığının değeri bu mu yani

FurkaN
23.07.2009, 21:37
Kahveler çok komik :) İnsanlar oyun oynuyorlar mola verip sigara içmeye çıkıyorlar :D tam bir komedi yaşanıyor kahvelerde...

Salim58
24.07.2009, 06:32
Kahveler çok komik :) İnsanlar oyun oynuyorlar mola verip sigara içmeye çıkıyorlar :D tam bir komedi yaşanıyor kahvelerde...

evet burdada durum aynı şu an yaz ayları adam birkaç masa atmış kapıya sigara içenler orada peki yarın kış gelince ne olacak bak ozaman komik olaylara

Klimasuyu
24.07.2009, 07:33
Çok isabetli bir karar bu yasa sayesinde çok sayıda tiryaki sigarayı bırkıyor, bu da demek oluyorki yeni sigara yasası çok etkili olmuş :)...

ayten58
24.07.2009, 10:35
yoo bence hiçde iyi olmadı ne bırakması aksine dahada kışkırtıcı oldu dün büfeye girdim yarım saat kadar beklemem gerekiyordu yeminle eskiden bir paket
alıp çıkanlar üçer beşer alıp çıkıyor şaırdım vallahi sizin oraları bilmem ama
buralarda büfeler sigara yetiştiremiyor bu yasak değil teşvik oldu bence.

Salim58
24.07.2009, 17:21
çıkan kanuna saygılıyız ama içmeyenlerin hakkı korunduğu kadar içenlerinde hakları korunsa daha güzel olur bence bu konuda ilk çalışma izmir kahveciler odasından geldi ve bu konuda biraz esneklik istemek amacıyla danıştaya dava açıyor bunun devamıda gelir gibi geliyor bana

seva
24.07.2009, 20:39
faydalı olur inş bakalım...

ayten58
25.07.2009, 01:17
hee bizim haklarımızda korunsun bizi ölüdenmi sayıyolar yoksa dur hele
kimin önce öleceğini allah bilir bakarsın ölmeyiz ne bilelim allah allah.

Sivaslisandy-58
25.07.2009, 01:27
BENCE ADALETLI OLUNMALI KARARDA AVRUPADA OLDUGU GIBI IKI BÖLÜMDEN OLUSMALI KAPALI ALANLAR HAVALANDIRMASI VE KAPISI OLMALI GECISLER ICIN:
YOKSA BÖYLE YASAKLAMA PIYASAYA DAHADA DURGUNLUK VERIR KIMSE IS YAPAMAZ HALE GELIR KAPATIRLAR BUDA COK YAZIK OLUR BENCE.
BIRDE SU SÖYLEM VAR ACIK ALANLARDADA YASAK UYGULAMAK ISTIYORLARMIS!
INS:BÖYLE BIR KANUN CIKMAZ BEN ANCAK BU KADARINADA OHAAAAA DERIM KUSURUMA BAKMAYIN ABILER KARDESLER DÜNYANIN HAVASINI SADECE SIGARA ICENLER BOZMADIGI ICIN.

ayten58
25.07.2009, 02:11
vallahi sandycik size hak veriyorum kardeşim manyaklarmı nedir yav utanmasalar bizi eskiden cüzzamlıları dağ başlarına attıkları gibi atacaklar terbiyesizler.gı
anam ben gene yavaş yavaş sivasın yerlisi oluyom gorüyonmu dilim gaydı vakıt geç olduya
felaam şaşdı çahdırmadan gahıyım daha on denede yasin ohuyacaam.zabahı bulur
uşah ben bir gayfe içip uyhuyu daadıyım hadin gorüşüruk geceniz hayırlı olsun aman geceniz ırahat olsun.

Kardelencicegi
25.07.2009, 02:16

Kardesim insan düsmaniyla bir arada yasarmi?:D:D:D Bir an önce birakin bence azimle ins basaracaksiniz.....

seva
25.07.2009, 15:14
dünki gazete yazıyordu içecek yerim kalmadı diye sigarayı bırakıyor :D:D:D

Salim58
29.07.2009, 11:55
dünki gazete yazıyordu içecek yerim kalmadı diye sigarayı bırakıyor :D:D:D

Türkiye’de 19 Temmuz’dan itibaren umuma açık kapalı mekanlarda tütün ve tütün mamüllerinin kullanımının tümüyle yasaklanmasının ardından, İstanbul Kağıthane’de Suat Karakaya, müşteri kaybına uğramamak için yeni bir yöntem geliştirdi.
İŞTE HORTUMLU ÇÖZÜM

‘Hortumlu sigara’ adını verdiği yönteme göre, ince bir hortumun ucuna bantlanan sigara pencereden dışarı bırakılıyor. Masasının başında oturarak hortumla dumanı çeken müşteriler, tahliye hortumu ile de sigara dumanını tekrar dışarıya üflüyor. Bu sayede içeride duman birikmesinin önüne geçiliyor. Hortumlu çözümün mucidi Karakaya, nargileden esinlendiğini anlatıyor.

Çareler tükenmez

Kahvenin ortaklarından Mehmet Kayadibi ise, ‘hortumlu çözüme’ ilişkin, “Demokrasilerde çare tükenmez. Mecburen her masaya hortum çekeceğiz” dedi. Sigara yasağının başlamasından sonra işlerin giderek kötüye gittiğini anlatan Kayadibi, yöntemde duman içeri verilmediğinden cezası olmayacağını savunarak, “Denetleme sonrasında net sonuç ortaya çıkar” şeklinde konuştu. Kahvenin müşterilerinden, 35 yıllık tiryaki Naci Ahıs ise, yaz aylarında bu çözümün rahat uygulanabildiğini, kış aylarında başka bir yöntem düşünülmesi gerektiğini savundu

sen bide bunu oku yasalara bile kafa tutuyoruz artık:D

altuntas58
29.07.2009, 12:47

Bu hükümetin yaptığı en iyi kanun bu olmalıYeni sigara yasası çok iyi gidiyor hayırlı olsun

Salim58
29.07.2009, 13:12

Bu hükümetin yaptığı en iyi kanun bu olmalıYeni sigara yasası çok iyi gidiyor hayırlı olsun

abi çok iyi gidiyorda üstteki yazımda formülünü bulup bu yasayı delmişler herşeyin formülünü bulmakta üstümüze yok :D

ayten58
29.07.2009, 13:52
öyleyizdir övünmek gibi olmasın evet salim kardeş o hortumlu çözümü gördüm bende kağıthanede olduğumdan ama çok güldüm yaa yeminle bizim türklere boşa çılgın türkler dememişler dimi.

gönlüm58
29.07.2009, 14:26
Bu sigara yasası hükumet'in yaptıgı tek iyi iş,her ne kadar yasaklara karsı olsamda duydugum en iyi yasak.Umarım maçlarda'da uygulanır yoksa yanımda olanlar yandı.....Kombine aldıklarına pişman olacaklar....

Salim58
29.07.2009, 14:29
Bu sigara yasası hükumet'in yaptıgı tek iyi iş,her ne kadar yasaklara karsı olsamda duydugum en iyi yasak.Umarım maçlarda'da uygulanır yoksa yanımda olanlar yandı.....Kombine aldıklarına pişman olacaklar....

hortumlu çözüm yakında stadlarada girer :D siz rahat olun kardeşim

altuntas58
29.07.2009, 14:49
Bence sigara tiyakileri son cırpınışlarını yapıyorlar hortum felan gecici işler bence tutunamazlar bütün dünyanın yasakladığı insan öldürme makinasını biz neden benimseyelimki kendi sağlığımız acısından kapalı alanlarda sigara içenleri ve içirenleri bir vatandaş olarak ihbar ederim

Salim58
29.07.2009, 14:54
Bence sigara tiyakileri son cırpınışlarını yapıyorlar hortum felan gecici işler bence tutunamazlar bütün dünyanın yasakladığı insan öldürme makinasını biz neden benimseyelimki kendi sağlığımız acısından kapalı alanlarda sigara içenleri ve içirenleri bir vatandaş olarak ihbar ederim

abi geçen izledim izmirde bi lokantanın lavabosunda galiba adam içerken yakalanmış işyeri sahibi ihbar etmiş yakalanmış 63 tl ceza adanı bide kamaraya çekmişler

qio
30.07.2009, 00:17
Böyle bir kanunu protesto ediyorum. Sigara içen insanlar mağdur ediliyor , içmeyenlere saygım sonsuz keşki bizde bırakılbilsek ama bırakılmıyor meret. Sigara içen bir insan nasıl mağdur edilir kısaca açıklıyayım. Ben şahsen uluorta sigara içmesinden hoşlanan bir insan değilim , bunun içinde genelde cafe köşeleri yada herhangi bir mekanı tercih ediyorum , ama bu kanunla kendimi apaçık zorunlu olarak deşifre ediyorum. Ben bu kanunda esnetmeler olacağını düşünüyorum.

Klimasuyu
30.07.2009, 00:37
Ben hala çok isabekli bir karar olduğunda ısrar ediyorum ...

Salim58
30.07.2009, 02:01
Böyle bir kanunu protesto ediyorum. Sigara içen insanlar mağdur ediliyor , içmeyenlere saygım sonsuz keşki bizde bırakılbilsek ama bırakılmıyor meret. Sigara içen bir insan nasıl mağdur edilir kısaca açıklıyayım. Ben şahsen uluorta sigara içmesinden hoşlanan bir insan değilim , bunun içinde genelde cafe köşeleri yada herhangi bir mekanı tercih ediyorum , ama bu kanunla kendimi apaçık zorunlu olarak deşifre ediyorum. Ben bu kanunda esnetmeler olacağını düşünüyorum.

hortumlu tercih ist başlamış yakında izmire gelir hiç merak etme

yigidoss
04.08.2009, 01:17
-EĞİTİM: Okul öncesi eğitim kurumları, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında sigara yasak...

en çok buna sevindim...

Sevgili Sewa kardeşim daha önce de yazmıştım ama bir daa açıklama ihtiyacı duydum. Ben 9 senelik öğretmenim ve bu zıkkımı yaklaşık 16 yıldır kullanıyorum. Ama bu güne kadar hiç bir öğrencim benim elimde sigara görmemiştir. Babamdan sakınmadığım kadar öğrencilerimden sakındım sigarayı. Sigara odası yokken bile ben girip afedersiniz WC de içiyordum sigaramı. Tabii ki bu seneye kadar. Okulun içinde ve bahçesinde yasak olduğu için okul bahçesinin dışına çıkıp içiyorum sigaramı. Kim buna ne diyebilir? Kanun bunu gerektiriyor. Unutmayın ki öğretmenler öğrenciler için birer rol modeldir.
Bu kanun ya esner ya da şağka kanununa döner bu gidişle.

bahh işte gızdım bi ciğara yahıyım :) :)

ayten58
04.08.2009, 11:24
hee esneklik istiyoh valla bende klup havuza gatılıyom valla sigara içecek yer bulamıyom dışarı çıhdıım zaman dün üsküdarda iskelede içmek zorunda kaldım neydiyim heryerde yasah.

altuntas58
04.08.2009, 11:30

Yeni sigara yasası yerinde bir uygulama yetkililere teşekkür ederim

Salim58
04.08.2009, 11:33
bende içiyorum ama içmeyenlerede saygı gösteriyorum yakında bende içmeyenlerden olurum inşallah

ayten58
09.08.2009, 01:39
he salim gardaş inşallah içman.altındaş abi saaa nooluyor yav bizi safdışı ediyon biz noorduk saaaa yeni yasadan yanı oldun eşgosun hemen sattın bizi bahıyomda noorak canın soolsun gardaş boonnerde geçer helbet bir gun içmiyennerde yanı siz bizim elimize düşersıız.

doğan bulut
09.08.2009, 11:47
he salim gardaş inşallah içman.altındaş abi saaa nooluyor yav bizi safdışı ediyon biz noorduk saaaa yeni yasadan yanı oldun eşgosun hemen sattın bizi bahıyomda noorak canın soolsun gardaş boonnerde geçer helbet bir gun içmiyennerde yanı siz bizim elimize düşersıız.

aman guldane kardeşim bırakacaksan bir an önce bırak yarın çok geç olabilir inşallah olmaz ama olmazdeme olur çünki ben sıgara maduruyom sıgaranın yüzünden hayatımın baharından akciyerden 35 yaşında amaliyet oldum şimdi içmiyorum ama gençliğimi aldı gitti bi rgün gelir sıgara sizi bırakır ona o fırsatı tanımayın gelin siz onu bırakın bu konuda ısrar ediyorum yazık gençliğinizi ona vermeyin benim başıma geldi anlatım ben bunu anlatmasaydım mabalda kalırdım gel şu kardeşinizi dinleyin sıgarayı bırakın SAYGILAR....

sivaslı fd
09.08.2009, 11:59
aman guldane kardeşim bırakacaksan bir an önce bırak yarın çok geç olabilir inşallah olmaz ama olmazdeme olur çünki ben sıgara maduruyom sıgaranın yüzünden hayatımın baharından akciyerden 35 yaşında amaliyet oldum şimdi içmiyorum ama gençliğimi aldı gitti bi rgün gelir sıgara sizi bırakır ona o fırsatı tanımayın gelin siz onu bırakın bu konuda ısrar ediyorum yazık gençliğinizi ona vermeyin benim başıma geldi anlatım ben bunu anlatmasaydım mabalda kalırdım gel şu kardeşinizi dinleyin sıgarayı bırakın SAYGILAR....

Gerçekten çok doğru insan kendi kendini ateşe atabilirmi ya siz kendinizi düşünmezseniz başkası hiç düşünmez. Biran önce bırak abla zararın neresinden dönersen kardır..........

Salim58
09.08.2009, 12:31
azimli ve kararlıyım inşallah ramazanda elveda edeceğim seni bu defa tuş edeceğim hain cuvara

sivaslı fd
09.08.2009, 12:43
azimli ve kararlıyım inşallah ramazanda elveda edeceğim seni bu defa tuş edeceğim hain cuvara

İnşallah abi herşey senin elinde yapabilirsin :D Hadi ALLAH yardımcın olsun...

Salim58
09.08.2009, 12:50
İnşallah abi herşey senin elinde yapabilirsin :D Hadi ALLAH yardımcın olsun...

inşallah kardeşim dostun kim deseler sayamayacağım kadar çoktur düşmanın kim deseler hemen sigara derim inşallah kurtulurum bu düşmanımdan

doğan bulut
09.08.2009, 13:16

hadi inşallah kardeşim ama gel ramazanı bekleme sen kardeşim nalet olsun de bırak son pışmanlık fayda etmez sağlık ele geçmez ben şimdi eski sağlığımı geri almak için neler fermezdim ama nafile bana doktor amaliyet olmadan birkaç sene önce nededi biliyormusun sen sıgarayı bırakmaz isen otuz veya otuz beş yaş arası bastonu eline alırsın demişti ve ensonunda akciyeri kestirdik şimdi iyiyim ama neçare gençlik gitti niçin gitti hiç uğruna lütfen hemen şeytana nalet de bırak kardeşine dua edersin zararlı çıkmassın korkma zararlı çıkarsan zararını ben öderim hadi kardeşim hem paketi yırt at ..

Salim58
09.08.2009, 13:29
hadi inşallah kardeşim ama gel ramazanı bekleme sen kardeşim nalet olsun de bırak son pışmanlık fayda etmez sağlık ele geçmez ben şimdi eski sağlığımı geri almak için neler fermezdim ama nafile bana doktor amaliyet olmadan birkaç sene önce nededi biliyormusun sen sıgarayı bırakmaz isen otuz veya otuz beş yaş arası bastonu eline alırsın demişti ve ensonunda akciyeri kestirdik şimdi iyiyim ama neçare gençlik gitti niçin gitti hiç uğruna lütfen hemen şeytana nalet de bırak kardeşine dua edersin zararlı çıkmassın korkma zararlı çıkarsan zararını ben öderim hadi kardeşim hem paketi yırt at ..

öncelikle geçmiş olsun kardeşim evet zararları belli bunu biliyoruz yazını özellikle birkaç kez okudum ve bi tane yanlış kelime bulamadım bende bi kardeşimi kıracağımı hiç aklıma getirmedim ve getirmemde son cümlem son cümlene karşılık kırdım attım bidaha inşallah dönmem rabbim sabırlar verir inşallah istemesini bilirsek karşılığını alırız inşallah

doğan bulut
09.08.2009, 16:17
öncelikle geçmiş olsun kardeşim evet zararları belli bunu biliyoruz yazını özellikle birkaç kez okudum ve bi tane yanlış kelime bulamadım bende bi kardeşimi kıracağımı hiç aklıma getirmedim ve getirmemde son cümlem son cümlene karşılık kırdım attım bidaha inşallah dönmem rabbim sabırlar verir inşallah istemesini bilirsek karşılığını alırız inşallah

inşallah bidaha eline dai almasın rabbim yarve yardımcın olsun kardeşim oruç tutmuyormuz akşamaca nasıl yemek yemeden su içmeden duruyoruz bunada sabredeceyiz iradene sahip olacaksın sana bir önerim var cebine çekirdek koy veya sakız koy sıgara canın isdediğinde bitane ağzına ciklet al çiğne iki dakika sabret sıgara isteğin geçeçektir eminim ondan sonra sakızı tükür gitsin bir iki hafta sabret bak nekadar rahatlıyacaksın unutma sabır.irade meselesi...başarılar..

vanlıyam65
24.08.2009, 01:17
BEN SİGARA KULLANIYORUM HEMEN BELİRTİYİM.ANLAMADIĞIM HERKES BU ARALAR SİGARA KARŞITI OLDU.YAWWW TAMAM İÇİLMESİN,İÇİLMESİN DE NİYE BU KADAR ÇOK SİGARA ÇEŞİDİ VAR PİYASADA KARDEŞİM.
SEN İNSANINA İÇMEMESİNİ ÖĞRETECEĞİNE SİGARA İÇİLMEYECEK MEKANLAR OLUŞTURUYORSUN...SATTIRMA OLSUN BİTSİN

qio
24.08.2009, 01:54
Sevgili Sewa kardeşim daha önce de yazmıştım ama bir daa açıklama ihtiyacı duydum. Ben 9 senelik öğretmenim ve bu zıkkımı yaklaşık 16 yıldır kullanıyorum. Ama bu güne kadar hiç bir öğrencim benim elimde sigara görmemiştir. Babamdan sakınmadığım kadar öğrencilerimden sakındım sigarayı. Sigara odası yokken bile ben girip afedersiniz WC de içiyordum sigaramı. Tabii ki bu seneye kadar. Okulun içinde ve bahçesinde yasak olduğu için okul bahçesinin dışına çıkıp içiyorum sigaramı. Kim buna ne diyebilir? Kanun bunu gerektiriyor. Unutmayın ki öğretmenler öğrenciler için birer rol modeldir.
Bu kanun ya esner ya da şağka kanununa döner bu gidişle.

bahh işte gızdım bi ciğara yahıyım :) :)

Hocam bundan sonra öğrencilerin görecek ne acıdır , gören öğrencilerde sigaraya teşvik edilecek. Ya bayanlarımız , bugüne kadar dışarda çok nadir bayanları sigara içerken görüyordum , nedense bugünlerde çok çok fazla rastlıyorum. Esnekliler acilen yapılmalı.

ömer yalcin
24.08.2009, 02:42
yasaklar cignenmek icindir....................... .........

Glock23
31.08.2009, 06:54
Umarim yasalara herkes uyar!

Lokantaya yemek yemege gittigimde, dumanlarin icinde bogula,bogula, ne yedigim anlamiyorum. Burada yavas,yavas geliyor sigara icme yasagi.Bana kalsa Alcohol da yasaklarim, heleki ailelerin, coluk ,cocugun gittigi yerler.

Salim hemserim, nasil gidiyor senin sigarayi birakma savasin? Allahini seversen vazgecme, sonunda hem saglik, hemde maddi durumdan kazancli olacaksin.:)

Maddi derken, 1 paket sigara kac lira Turkiyede simdi?

seva
31.08.2009, 14:58
Yasalara uyanlar varda yasa olmayan yerlerde içiyorlar ama :)

ONuR
03.09.2009, 23:24
Bu yasaya elimden geldiğince karsıyım.Özelliklede tribünde :D

altuntas58
03.09.2009, 23:44
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])Bu hükümetin en iyi icratı sigara yasasını cıkarmak olmuştur ben sonuna kadar destekliyorum sigara icen kardeşlerimede allah ikrahını versin diyorum

A_B_U
04.09.2009, 13:37
Çok komik adamlar bunlar yaa:D kahvede ve statta nasıl yasak olabilir akıl mantık işi mi?

seva
04.09.2009, 23:47
Çok komik adamlar bunlar yaa:D kahvede ve statta nasıl yasak olabilir akıl mantık işi mi?

Komik olan asıl iradesine sahip çıkamayan nefsinin esiri olanlardır yasak olan yerde içemeyince cıldıranlardır :):D

ayten58
05.09.2009, 00:17
doğan bulut kardeşime geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum salim kardeşimede allahtan sabır ihsan ediyorum beni bu işlere bulaştırmayın ben halimden memnunum şu sigara karşıtlarınıda esefle kınıyorum yav kardeşim ne uğraşıyosunuz bizimle biz size karışıyormuyuz sigara bizi bırakana kadar böyle devam edecek naapıyım bırakamıyom zorlamı hııı

qio
05.09.2009, 00:56
Sigara yasağını tribünlerde yasaklıyacak zihniyetin aklından zoru vardır. Eğer tribünlerde içenlerede ceza uygulanacaksa ben bu insanlarda art niyet sezerim. Sıkıyorsa tribünde birine ceza yazsınlar.

A_B_U
05.09.2009, 01:13
Komik olan asıl iradesine sahip çıkamayan nefsinin esiri olanlardır yasak olan yerde içemeyince cıldıranlardır :):D

Yapmayın yaa kahvede sigara yasak olur mu insanlar sigara içmek için gidiyor oraya:)

65serdal58
06.09.2009, 18:49
ben su an başkaledeyim....:)

buraya yasak daha gelmemiş:D

58_SEMİH_58
03.01.2010, 20:52
Bakkalların yaptığı zam akşam saatlerinde resmileşti. İşte hükümetin yaptığı zam sonrası yeni sigara fiyatları;

Sigaraya beklenen zam geldi. Sigara üreticisi Philp Moris Sabancı'dan yapılan açıklamada zammın gerekçesi şöyle açıklandı:

"Bakanlar Kurulu’nun, Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2009 tarihli sayısında yayınlanan kararı ile sigaraya uygulanan vergi yüzde 30’un üzerinde bir oranla arttırılmıştır. Maliyetlerimize doğrudan yansıyan bu durum karşısında ürünlerimizin fiyatlarının yeniden belirlenmesi zorunlu hale gelmiştir.

Bu doğrultuda, Philsa, Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından İzmir Torbalı tesislerinde üretilen ürünlerimizin perakende satış fiyatlarında, 4 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 15’lerden başlayan oranlarda artış yapılmıştır. "

ÜRÜN ESKİ FİYAT (TL) YENİ FİYAT (TL)
Marlboro Uzun 5.75 7.00
Marlboro Kısa 5.50 7.00
Parliament Uzun Kutu 6.00 7.50
Parliament Super Slims 6.00 7.50
Parliament Uzun Paket 5.75 7.25
Parliament Kısa Kutu 5.75 7.25
Muratti 4.30 5.25
Chesterfield 4.50 6.00
L&M Uzun Paket 4.25 5.25
L&M Slims 4.25 5.25
L&M Kısa Kutu 4.00 5.25
L&M Mark Kısa Kutu 3.75 5.25
Lark Uzun Paket 3.50 4.50
Lark Kısa Kutu 3,50 4.50
Lark Blue 3.50 4.50
Lark Slims 3.50 4.50
Bond Street Uzun Paket 3.50 4.50
Bond Street Kısa Kutu 3.50 4.50
Lider Uzun Paket 3.25 4.25
Lider Kısa Kutu 3.25 4.25

KARAMELLL58
03.01.2010, 20:53
içenlere iyi olmuş artık bırakırlar inşallah

EyüphanAydın
03.01.2010, 21:05
Daha çok artması tek dileğim :) İnşallah en yakın zamanda içenlerde Mevlamın izniyle bırakırlar.

gönlüm58
03.01.2010, 21:14
Bence hala çok ucuz sınırsız zam yapılması lazım...

kolsuz_kerim
03.01.2010, 21:17
ya bune ya muratti ne olmuş öyle günde iki baket içiyoz ayıpya bıraksınlar ayağına bune zamya madem içmesinler diyosalar yasaklasınlar satılmasın milleti kandırmasınlar

barikat58
04.01.2010, 01:13
Vayyy beeee tamı tamına 95 kuruş yada 950 bin yada 1 liradan 5 kuruş eksik yada 1 milyondan 50 bin eksik her neyse işte o kadar zam koymuşlar :) bütçenin açığı tütünle kapatılabiliyor teknoloji olarak bayağı bir ilerledik 10un gelmesiyle :)

Günde 1 paket sigara = 5,25
5,25 = 6 Ekmek (üstede 45 krş artıyor bide :D )
5,25 = 4 Lt Su

Hadi bize acımıyorsunuzda öğrencilere acıyın motivasyon kaynaklarını nasıl temin edecekler :confused: :)

ömer yalcin
04.01.2010, 01:23
Aslinda iyi olmusta . Simdi millet ne yapacak, ya hirsizlik , ya kapkaccilik yada daha kötü seyler yapacaklar. gidisat iyi degil bence

ayten58
04.01.2010, 01:33
sevinenlere sesleniyorum ben tiryakiyim 36 yıldır kullanıyorum sigara sevinenler siz ekmek yemeden ne kadar durabiliyosunuz söylermisiniz sevinince elinize ne geçiyor bakkaldan almamda kaçak alırım ama alırım dimi bir ben değilim benim gibi yüzlerce tiryaki var onlarda kaçak alır konan zam yanlarına kalır ve hiç bir şeyde yapamazlar kendilerine yaparlar.

doğan bulut
04.01.2010, 01:51
keşke paketi 50 tl olsa

Salim58
04.01.2010, 06:42
ben bu zam paketine uymuyorum.:) yeni zamla birlikte sigaramda maziye karıştı. paradan önce sağlık önemli tabi ,para bulunur ama sağlık zor bulunur bu açıdan düşündüm ,ve sigaraya son verdim paydooos.

Glock23
04.01.2010, 07:29
ben bu zam paketine uymuyorum.:) yeni zamla birlikte sigaramda maziye karıştı. paradan önce sağlık önemli tabi ,para bulunur ama sağlık zor bulunur bu açıdan düşündüm ,ve sigaraya son verdim paydooos.

Salim hemserim,
Cok sevindim sigarayi biraktigina, epey bir zaman once birakmayi dusunuyordun hatirladigim kadariyla, kutlarim seni!

kolsuz_kerim
04.01.2010, 20:46

abi sigara bırakılırmıya nasıl başardın bizede söylede sırrını bizde deneyelim abi çok denedim ama başaramadım en fazla bi gün dayanıyorum

altuntas58
04.01.2010, 20:57

helal olsun sana salim işte irade buna derim bu iş önce beyinde bitecek gerisi kolay ben tam 35 sene içtim 6 sene oldu bırakalı allah herkese ikrahını versin tebrikler kardeşim inşallah tekrar başlamazsın

EyüphanAydın
05.01.2010, 12:20
Yeni yasanın gelmesine gerek yok :) Sigara fiyatları tavan yaptı,artık kimse içmeyecek gibi :D

seva
05.01.2010, 12:28
Yapmayın yaa kahvede sigara yasak olur mu insanlar sigara içmek için gidiyor oraya:)

İçmeyin canım kim zorluyor iç diye Allah Allah

Salim58
05.01.2010, 12:30
Ben bu yasaya daha fazla direnemedim pes ettim ve sonunda sigarayı bıraktım.:)

seva
05.01.2010, 12:38
Sigara kendi mezarını kazmaktır Sigarayı bırakamayanlar için kendinize acıyın veya kiminle kalıyorsanız onlara acıyın...

EyüphanAydın
05.01.2010, 12:40
Ayda 7 Tl,Bir sigaraya verene kadar :) Verin bana 5 TL öğrenci harçlığı yapım :D:D:D

seva
05.01.2010, 12:46
Ben bu yasaya daha fazla direnemedim pes ettim ve sonunda sigarayı bıraktım.:)

Senin adına sevindim rahatsın dimi şimdi ?

58Sivas58Yigido
27.01.2010, 17:15
daha da pahalansin da insanlar kanserden kurtulsun

klozet_kapagi
10.03.2010, 01:13
inşallah tütüne kıran gelir !!!