PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SİVAS`IN DAGLARI


SivasLady
22.01.2008, 19:06
Dağlar
İldeki dağlar, III. Zamanda başlayan Alp Kıvrımlaşması sırasında Kuzey ve Güney Anadolu dağ sistemleri de belirgenleşmiştir. Kuzey Anadolu Daığlarının güneye, Güney Anadolu Dağları’ nın kuzeye açılan uzantıları il alanının büyük bölümünü kaplamaktadır.

Kuzey Anadolu sistemine bağlı dağlar; Kelkit Vadisi ile Kızılırmak Vadisi arasını doldurarak batı-doğu doğrultusunda uzanır. Tüm Güney Anadolu’yu batıdan doğuya doğru geçen Toroslara bağlı dağlar ise Şarkışla’dan başlayıp ilin ortalarına doğru sokulur. Bu iki sıranın dışında kalan ve genellikle tek tek yükselen dağlar, ilin ikinci derecede kabartıları durumundadır.

Köse Dağları: Kuzey Anadolu sıradağları’nın güneye açılan en önemli kollarından biri olan Köse Dağları, gerek yükselti, gerek uzunluk, gerek kapladıkları alan açısından Sivas’ın en önemli dağlarıdır. Yıldızeli’nde 2.537 m yükseltili Yıldız Dağı ile başlamaktadır. Doğuya doğru Asmalı Dağı (2.406), Tekeli Dağı (2.621 m), Köse Dağı (3.050 m) ve Kızıldağ (3.015 m) ile süren bu dağlara kimi kaynaklarda Kızılırmak Yayı Dağları, kimilerinde de Yeşilırmak Yayı Dağları denir. Bu yüksek sıra Doğu Anadolu Dağlarıyla birleşmektedir. Kuzeyde Kelkit Vadisine doğru yükseltisi hızla azalan Köse Dağları’nın büyük bölümü Karadeniz Bölgesi’nde kalmaktadır. Bu nedenle, Karadeniz ikliminin etkileri güçlüdür. Köse Dağları’nın kuzey yamaçları yer yer iğne yapraklı ağaçlarla, geniş yapraklılardan meşe ve menengiç ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır.

Tecer Dağları: Torosların kuzeye açılan bir kolu durumunda bulunan Tecer Daları, Gemerek-Şarkışla arasından başlar, kuzeydoğuya doğru geniş bir yay çizer ve Sivas-Kangal arasında Kulmaç Dağları adını alır. Huma Çayı Vadisi, Tecer Dağlarını ikiye ayırır. Kuzeydeki sıra çengelli, güneydeki sıra Deli Dağı adını alır. Bu iki sıra doğuya doğru uzanarak Doğu Anadolu dağlarıyla birleşir.

Eskiden meşe ve ardıç ormanlarıyla kaplı olan bu dağ günümüzde seyrek ağaç kümeleri dışında çıplaktır.


Akdağlar: Kızılırmak Vadisi’nin batısından başlar. Kuzeydoğu yönünde uzanır.

Sivas-Tokat ve Sivas-Yozgat sınırını oluşturur. Kalın Çayı ile Kızılırmak Vadisi arasındaki üçgen alanı bütünüyle kaplayan Akdağlar, fazla yüksek değildir. Kolay geçit veren; yavaş yavaş yükselen bir kütledir.

Kuzeyden az da olsa Karadeniz iklimine açık olduğu için dağların yüksek kesimleri geniş ve iğne yapraklı ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli orman serisini oluşturur.

İncebel Dağları: Toros sistemine bağlı olan İncebel Dağları, Gemerek yöresinde Tecer Dağları’ndan ayrılır. Kızılırmak Vadisi’yle Gemerek-Şarkışla çöküntü oluğu arasını doldurarak kuzeydoğu yönünde uzanmaktadır. Fazla yüksek olmayan, aşınarak kütleşmiş bu sıra Kızılırmak’ın kollarınca parçalanmıştır. En yüksek dorukları, 1.712 m. Yükseltili Karayüce Tepe ile 1.789 m. Yükseltili Yücepınar Tepe’dir. Deniz etkilerine kapalı olan İncebel Dağları’nda iklim çok serttir. Bu nedenle genellikle bitki örtüsünden yoksundur.

Yama Dağı: Volkanik yapılı bir dağdır. Çatlı Suyu’nun kollarıyla sıkça parçalanmıştır. Divriği-Çetinkaya yöresinde çok sayıda yüksek plato tarafından kuşatılmıştır. Genellikle Çıplak; bitki örtüsü açısından fakirdir. Otsu bitki örtüsü bakımından zengin sahalara Malatya yöresinde rastlanır.

Sivas İlinde, bu dağların dışında tek tek yükselen çok sayıda dağ ve tepe vardır.

yerliturkuaz
22.10.2008, 11:51
Yeryuzu sekilleri bakimindan cok engebeli bir araziye sahip ilimiz...

ekselansmustafa
22.03.2009, 09:28
bizlere sunmuş olduğun bu değerli bilgiler den dolayı teşekkür ederim saol.paylaşımlarını her alanda görmek isteriz.......

zaralı ülkücü
22.03.2009, 09:32
emegıne saglık ablacım bılgılerın ıcın

altuntas58
22.03.2009, 09:48
ilimizin dağı bol ama yeşili çok az zamanında ormanlarımıza sahip cıkamamışız

Kuzey
04.04.2009, 14:37
Yukarı Tekkeden Gözüken Bir dağ var Doğu tarafında Yukarı Tekkenin doğu tarafında dağların arasında Karlı bir dağ o dağın ismini bilen varmı Çok merak ettim.

ŞemsettinAKILLI
22.04.2009, 12:25
Kuzey gardaşım o dağın adı gürlevik dağıdır. selamlar.

H_Turan
02.06.2009, 10:30
Yukarı Tekkeden Gözüken Bir dağ var Doğu tarafında Yukarı Tekkenin doğu tarafında dağların arasında Karlı bir dağ o dağın ismini bilen varmı Çok merak ettim.

O sadece Yukarı tekkeden ne bir şekilde gözükür diğer noktalardan gözükmez.

Salim58
02.06.2009, 10:35
dağlarını taşlarını suyunu toprağını özledik güzel sivasımın

H_Turan
21.06.2009, 15:41
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

gürlevik Dağının resimleri Yukarı tekkeden

58_SEMİH_58
21.06.2009, 16:20
Bu da tecer dagı kendi çekimim :D

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

H_Turan
21.06.2009, 16:26
Sivasta Çok güzel dağlar varda Tanıtılmıyor malesef

bahar5834
21.06.2009, 16:40
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

sivas deli kayalari...........

H_Turan
02.02.2011, 15:39
Sivasta Çok güzel dağlar varda Tanıtılmıyor malesef

Bu mesajımı yaklaşık iki sene önce yazmışım.

Çok doğru Malsef Ne dağlarımız var Gürvelik,yıldız,kzıldağı, bunlar sadece bir kaçı sayamadıklarımda var ama Kış sporu yapılamıyor destek yok doğru düzgün kayak merkezi yok bakıyorum Kayseriye hali hazırda kayak merkezi var erciyez birde master projesi uyulayıp Turizim potansiyelini Artırmayı Türkiyede Davos modeli yapmak istiyorlar bu sayede Organize sanayi kadar İşsizliğe çaresi olacağını ve insanlara iş kapısı olacağını ayrıca Şehire organize sanayyi kadar para getireceğini söylüyorlar.

Şimdi Soruyorum Size bizim Ne eksiğimiz var Sivasta kar yokmu kış yokmu dağ yokmu asıl eksiğimiz Aklı başında Siyasetçimiz yok.