PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk Olmak

KAFKASKAR
07.02.2008, 09:33
Aslında çok şeydir, Türk olmak. Türk olmak, Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı

gibi. Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını

vermektir.

Türk olmak Kıbrıs'ta, Hocalı'da, Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırıma uğrayıp, yapmadığın soykırımla

suçlanmaktır. Türk olmak faşist olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıktığınca. Türk olmak demokrat ve

çağdaş olmaktır, vatanına, yurduna, tarihine sahip çıkmadığınca.

Türk olmak lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini anlatamamaktır.

Avrupa'da hor görülmek Türk olmaktır, ataların bir sürü asır önce Viyana'yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir,

sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığın için.

Türk olmak Selanik'te Pontus Anıtı'nın, Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve Malta'da papazın üzerine

bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.

Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir. Üç kıtadan dönüp, bir küçük yarımadada misafir muamelesi

görmektir. Sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır, aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

Arabaya koşulan ilk atın vatanında, ilk yazılı antlaşmanın imzalandığı yurtta, yazının bulunduğu, paranın icad

edildiği her metrekaresinden bereket fışkıran bu yurtta, kalkınmak için yabancı sermaye beklemektir.

Türk olmak; Troya'dan bu yana, Sümer'den bu yana serpilerek gelse de, tarihten eski bu topraklarda, bütün

zamandan damıtılarak gelen yüksek değerlerine rağmen, bir haftalık hafıza ile yaşamaktır.

Doğu Roma'yı da Batı Roma'yı da yıkıp, yeni Roma olan AB'ye girmeye çalışmaktır Türk olmak. Türk olmak,

Mostar'da köprüdür, Kerkük'te kaledir, İstanbul'da Kızkulesi'dir, Anadolu'da buğdaydır, Çukurova'da pamuktur,

Ege'de tütün, Karadeniz'de fındık, Trakya'da ayçiçeğidir.

Türk olmak Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında

kendi hastanene taşımaktır.

Düşmanın ardından rahmet okumak, kanlından helallik almaktır. Sabahları odana rahmet dolsun diye, camı

açmaktır. Kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir. Balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek

kırıntısı, yazın su koymaktır. Yağmura rahmet, kara bereket diye bakmaktır.

Türk olmak, harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile,

paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.

Türk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak, annenin

ardından "bir oğlum daha olsun, onu da göndereceğim" demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez

dokunurken "vatan sağ olsun" demesidir.

Türk olmak "Türk çayında radyasyon olmaz" yalanları ile, "gusül abdesti alana aids bulaşmaz" dolanları ile

yaşamaktır. Her hükümetin enkaz devraldığı, ama asla ardında enkaz bırakmadığı ülkede olmaktır.

Türk olmak, ecdadın yaşadığı kıtlıktan dolayı, çayın yanında gelen şekerden fazla olanı garsona geri vermektir.

Aynı nedenle Türk olmak, yemeği ziyan etmekten korkmaktır. Göz hakkına, diş kirasına saygıdır Türk olmak.

Evindeki bir kap aşın yarısını tanrı misafirine vermektir. Kendi yerde, misafiri döşekte yatırmaktır Türk olmak.

Türk olmak, milli maçta ağlamaktır. Ayhan Işık'a, Belgin Doruk'a aşık olmaktır. Türk olmak, aşkını ölesiye

sevmektir. Aşkı için ölmektir, öldürmektir. Sevdiceğinin elini bir tez tutamadan, toprağa girmektir.

En güzel aşk şiirlerini yüreğinde hissetmektir. Eşkıyaya türkü yakmaktır, Türk olmak. Milletine sövmektir, ama

başkasına sövdürmemektir, Türk olmak. Türk olmak Yunus'u bilmektir, Aşık Veysel'i sevmektir. Mevlana'yı, Hacı

Bektaş-ı Veli'yi ve Hoca Yesevî –tek bir satırını okumasa da- yüreğinde taşımaktır.

Türk olmak, saz çaldığında, ney üflendiğinde, kös dövüldüğünde ve kaval çaldığında, yüreğinin derinlerinde bir

sızı sezmektir, bir de Yemen Türküsü'nde...

Hayatın sana verdiklerine "nasip", vermediklerine "kısmet" demektir. Her işin "hayırlısına" inanmaktır ve

"feleğe" küfretmektir ve ağlamamak için çok gülmekten çekinmektir.

Türk olmak, Asya'da batılı, Avrupa'da doğulu diye tepki görmektir. Irk sözünü bilmeden yaşamak, yaradılanı

Yaradandan ötürü sevmektir.

Magazin programları ile dizilerin arasına sıkışsa da, silkinip üzerindeki ölü toprağını atabilmektir. Türk olmak,

mahalle maçı için aynı saatte, on kişi buluşamazken, milyon kişinin bir araya gelmesidir. Tavla oynarken bile kavga

ederken, milyon kişinin kavga etmeden gösteri yapabilmesidir.

Türk olmak, buhran zamanında Arjantin'de de mağazalar yağmalanırken, daha ağır buhranda sorumlusuna en

ağır cezayı tek bir cam kırmadan sandıkta kesmektir.

Türk olmak en zayıf gününde bile dünyaya meydan okumak, en dertli gününde bile her ufunetin bir şafakta

biteceğini bilerek tevekkül göstermektir.

Zor iştir Türk olmak. Türk olmak Anadolu'da her düşen yağmur damlasına hamdetmek, her çıkan başak için

şükretmektir. Türk olmak, medeniyetler mezarlığı Anadolu'da dik durabilmektir

özdemir
07.02.2008, 10:12
Ne mutlu Türküm diyene. Teşekkürler paylaşım için

altuntas58
07.02.2008, 11:10
Tükr olmak Türklüğün vecibelerin yerine getmekten gecer türk olmak hem çok kolay hemde çok zor bir iştir Türk olmak Çanakkale'de ölmektir. Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir, onun yaralısını sırtında
kendi hastanene taşımaktırTürk olmak, harap bir ülkede, zengin ülkelerin müstemlekesini reddedip, tahtadan kılıç ve ipten üzengi ile,

paylaşacak ve sahiplenecek tek varlığı fakirlik olmasına rağmen, yedi düvele meydan okumaktır.

Türk olmak askere davul-zurna ile uğurlanmaktır, belki de dönmeyeceğini bilerek. Türk olmak, annenin

ardından "bir oğlum daha olsun, onu da göndereceğim" demesidir. Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez

Türk olmal öyle dışardan göründüğü kadar kolay deil

KAFKASKAR
07.02.2008, 11:41
ÇOK ÇOK TŞKLER CAN HEMŞEHRİLERİM

Türk olmal öyle dışardan göründüğü kadar kolay deĞil

seva
07.02.2008, 20:00
türk devlet anlayışı yapısı üzerine söylemek istediğim sözler var..
şimdi biz batını demokrasi anlayışına sahib olmak istiyoruz..
aslında türklerde demokrasi, hukuk devleti anlayışı bilinen en eski türk devleti olan hunlara dayanır..
ileride türklerin daha da eski tarihi öğrenildiğinde demokrasinin türk devletlerinde yerleşmiş olduğu görülecektir..
zamanla bu devlet idare anlayışımızda çeşitli sebeplerden değişmeler olmuştur..
ancak türkler demokrasiyle yeni karşılaşmış değil bu yüzden de şuanda demokratik devlet olarak geçinen pek çok devletten ileride daha da demokratik olacağımız kesindir..
türk insanının doğal yapısında adaletli olmak hukuka dayanmak vardır..
batıdaki devletler de türkiye hakkında yargıda bulunurken bu adil yapımızı nedense pek hatılayamıyorlar..

sivaslıgenç
07.02.2008, 20:05
Türk olmak gibisi var mı ya.Gerçektende Ne Mutlu Türküm Diyene.

KAFKASKAR
07.02.2008, 20:12
ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER CAN HEMŞEHRİLERİM

CrSivaslim58
07.02.2008, 21:10
ben cok iyi bir türküm.payllasim icin tesekürler.

KAFKASKAR
09.02.2008, 19:45
DUYARLILIĞINIZA ÇOK ÇOK TŞKLER ÇOK SAĞOLUN

sivaslıgenç
09.02.2008, 20:06
Sende böyle bir konu eklediğin için asıl biz sana teşekür ederiz.

abuç
11.02.2008, 14:37
"Türk olmak. Milletine sövmektir, ama başkasına sövdürmemektir" bunu açıklayabilirmisiniz?
Ne Mutlu Türküm Diyene!

abircan
11.02.2008, 14:57
TÜRK OLMAK DÜNYA COĞRAFYASINDA MAZLUMUN YANINDA OLMAKTIR

altuntas58
11.02.2008, 15:17
"Türk olmak. Milletine sövmektir, ama başkasına sövdürmemektir" bunu açıklayabilirmisiniz?
Ne Mutlu Türküm Diyene!

Bu yazdıklarınız ne anlama geliyor lütfen siz acıklayınızda sayenizde bilgi sahibi olalım

KAFKASKAR
11.02.2008, 22:42
orhan pamuk var ya türk olmaktan gocunanlar için

KAFKASKAR
11.02.2008, 22:44
türk olmak mazlum milletlerin ve öz kardeşleri mazlum türklerinde yanında olmakta var

abuç
12.02.2008, 11:22
Bu yazdıklarınız ne anlama geliyor lütfen siz acıklayınızda sayenizde bilgi sahibi olalım

başkalarına sövdürülmesede ,milletine sövmek bana göre hoş bir tabir değil.insanlar meziyetleri ile övünürler demek istedim.milletine sövmek burada meziyet olarakmı kullanılıyor onu öğrenmek istedim.zat-ı alilerinize arz ederim.

altuntas58
12.02.2008, 13:56
başkalarına sövdürülmesede ,milletine sövmek bana göre hoş bir tabir değil.insanlar meziyetleri ile övünürler demek istedim.milletine sövmek burada meziyet olarakmı kullanılıyor onu öğrenmek istedim.zat-ı alilerinize arz ederim.

Sayın abuç belliki siz beni yanlış anladınız ben size lütfen acıklayında bilgi sahibi olalım dedim ama yanlış anlaşıldım benim sizden öğrenmek istediğim kim benim şanlı milletime sövüyor onu anlamak istedim ayrıca yeri gelmişken dünyada hiç kimse benim asıl milletime sövemez sövene bende binlerce kere söverim bazı sivri dilli yazar bozuntularına defalarca mesaj cekerek ağzının payını verdiğimi bilmenizi isterim

sonbahar5803
12.02.2008, 14:37
Çok güzel bir paylaşım, çok duygulandım.

tekniker58
12.02.2008, 14:38
paylaşım için teşekkürler. fakat ezici olan hainlik yapanlar.sonrada satıp gidenler.ve bu datıp gidenlere tekrar kapıların açılması. örn. bakan şahıs orhan pamuk

KAFKASKAR
24.02.2008, 23:30

Bu yazıdan milletime kötü bir söz kullanılmamıştır yok ve sövdürmemde
çok düşünürek okursanız anlarsınız yüzeysel okursanınız anlıyamazsınız

rumuzuma bakarsanısınız nasıl bir düşüncede olduğumuda çok anlarsınız

dark_yamtar58
11.09.2008, 13:14
Ve dediler ki birgün binlerce yıl evvelinde bir suyun, bir rüzgarın sesi var iken daha tarihe tarih denmeden var olan bir millet geçmişi tarihten eski olan koca bir millet. Türeyiş destanın öncesinden var olan bir millet.Sonsuzluğa uzanan bir millet.

Atam Oğuz'dur Türklük.

Çin sarayını basıp milletinin yüreğinde bağımıslık ateşi yakan Kürşat'tır. Ergenekon'dan çıkışta Bozkurt batıya doğru ilerleyiş ile Atilla olan, bilgeli ile nam salan Bilge kaan, Anadolu'yta giren Alparslan, karadan gemi yürüten Fatih...

Dört tarafa nam salan bir ırkın adıdır Türk..

Elleri titreyerek imza atılan sevr'e gidenlere inat çarıksız, parasız ancak bir o kadarda onurlu bir direniş destanı yazandır Türklük.

Ve dört taraftan sarılan bir vatanın sahibidir Türk...

Yok oluştan varoluşa sonsuzluğa ulaşan, karanlıkları yırtıp aydınlığa kavuşturan Atatürk...

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

Deyip ölüm emrini bekleyen TANRI'nın gel buyruğuna gülümseyerek biad eden ön siperindeki karındaşının şehadetine tanıklık edip kendini milletinde eriten bağımsızlık aşkı ile yanıp tutuşan Mehmetçiktir Türk.

Koca bir ırk Türk ırkı ancak ve ancak Tanrı'nın buyruğundan, Töre'nin öğretilerinden vazgeçmedikçe,üstteki mavi gök çökmedikçe, alttaki yağız yer delinmedikçe hasılı kelam İsrafil sur'a üflemedikçe var olacak yegane ırktır.Türk Irkı....

Ve ben Yamtar diyorumki...Delinse yer çökse gök Yansa yıkılsa dörtyan yüce dileğe doğru yürürüz yine yayan....Tanrı Türkü korusun ve Yüceltsin.......

ötükenindelisi
11.09.2008, 18:03
türk olmak bir ayrıcalıktır ?ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN ---------NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE-----------kardeşim teşekkür emeğine salık

SAWAS
11.09.2008, 19:33
Ben her zaman derim Elhamdülillah Müslümanım,çok şükür TÜRK üm...
Ötükendelisi kardeşimin dediği gibi TÜRK olmak bi ayrıcalıktır...

seva
11.09.2008, 19:56
türk olmak tarih boyunca başı dik olmaktır.... paylaşım için teşekkür ederm

Dilsad Hatun
27.12.2008, 20:31
Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.

ALPARSLAN TÜRKES

Önce Müslüman sonra TÜRKÜM Allahima sükürler olsun .

HaKaaN
27.12.2008, 20:39
Kurudu göze pınarlar
Canım içre canım gitti
Devrildi iri çınarlar
Nice gül fidanım gitti

Bölünmesin diye millet
Bâki kalsın diye devlet
Dağlar gibi kemikle et
Seller gibi kanım gitti

Paramparça idi ruhum
Ellerinde bir güruhun
Tufanı bu mudur Nuh'un
Diye arşa ünüm gitti

Ey yakınlar uzaklar
Bekler pusular tuzaklar
Tayfuna dönsün sazaklar
Gözışığım günüm gitti

Yetim kaldı körpe çağa
Feryadımı nice boğa
Gün doğmak üzere ağa
Gün batarken inim gitti

Bu bir nesildir süreklli
Gözü pek, çatal yürekli
Zor günlerimde gerekli
Tuğ gibi beş binim gitti

Sakarya nesli yiğitler
Bağrı kan süslü yiğitler
Süphan göğüslü yiğitler
Gittiyse benim gitti

ayçin58
27.12.2008, 20:41
böyle bi paylaşımın için öncelikle teşekkür etmek isterim.....
çok güselve çok anlamlı yazılar bnlar...
türk olmak ne mutlu..bu gurur verici bişey..
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

dark_yamtar58
03.01.2009, 14:37
Dünyaya tarihi....................

...................Dünya Milletleri.......

.............................. ................Dünya Milletlerinin Efendisi.

.............................. .............................. ............................Bü yük Soylu Asil

.............................. ...............TÜRK..........M illeti.....................

gezgin_58
03.01.2009, 15:02
TURK olmak bır ayrıcalıktır bunun yanı sıra adam gıbı adam olmak gereklı

WåñTêd_øØ7
03.01.2009, 18:20
emegıne ve yuregıne saglık qardesım : )

iyiki MÜSLÜMAN ve TÜRKÜZ !!!

çılgın_türk
03.01.2009, 19:00
eğer bende bazı fevkaladelikler görüyorsanız , bunu TÜRK olmama bağlayınız ... M. Kemal

abdussvs
03.01.2009, 20:35
Elhamdülillah Müslüman. Çok Şükür ki Türküz...

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]