PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ulaş eskikarahisar köyü

fonart58
20.02.2008, 11:34
Eskikarahisar köyü Tecer dagları etekleri yakınında kurulmuş 1960 yıllarında 200 haneye yakın yazın yeşilliklerle kaplı bir köydü.1980 lere kadar merkeze baglayan yol toprak ve bozuktu hayvanlarla cekilen kagnılar heran devrilebiliyordu.1965lerde iki sınıflı ilk okulumuz vardı.Bir tane sınıf ögretmenimiz olurdu.Bizleri güzel yetiştirirdi.Kolaylıkla bir kuruma girebilme imkanı olurdu.Bilgi yönünden yüksek okula giden zorlanmazdı.Köyümüzün içme suyu yumuşak tatlı sudur içebildigi kadar iç dokunmaz mide,bagırsakların çalışmasına yardım eder Eskiden kaynak suyumuz cimentodan yapılmış pöhreklerle gelirdi.Yazın su çok soguk ve tazeligini kayıp etmezdi Köyümüde üçtane sokak çeşmesi vardı yaz kış kol kalınlıgında gece gündüz akardı Depo yokdu halk susuz kalmazdı.şimdi ise insanımız içme suyunu bag bahce sulamada kullanıyor birdemlik cay suyunu bulamadıgımız günler oluyor İşllah düzelir.küçük bir vadi içinde olan köyümüzde tarımsal bitgiler ve meyveler yetişir.degerlendiren halk az köyümde egitime çok önem verilmekte her dalda bilim adamı yetişdirilmiştir bu yönden gurur duyarız her hanede bir iki emeli mevçutdur.Köyümüzde piknik alanı çok yazın gitmeye deger köy halkının çogu çeşitli sanayi gelişmiş illere göçmüşlerdir .Fakat dede yurtlarını unutmazlar sag olsunlar gelir ziyaret ederler ben köyümü çok seviyorum.bu siteyi kuranlara teşekkür ederim.Emekli memur sadettin İçer Allaha emanet olunuz hoşça kalınız

altuntas58
20.02.2008, 11:43
Güzel köyümün güzel insanları sizleri hasret ve muhabbetle kucaklarım bende bir eski karahisarlı olamtan gurur duyuyorum her köy muhakkak çok güzeldir ama benim köyüm bir başka güzel ve şirindir buradan bütün eskikarahisar köylülerini selamlarım

ersoy_34
26.04.2008, 13:08
buköyün bütün halkına selamlar hürmetlar

seva
20.09.2008, 15:54
Tarihi===Köyü, KAYE takımı olarak bilinen sülalenin ( Koçtürk,Cesur,Hatip,Ünal) ataları Horasandan gelerek kurmuştur . Eski küçük bir hisar kalıntısından Karahisar adını almıştır. Yeni Karahisar köyünü kuranlar eski Karahisardan ayrılıp gelenler olduğu için iki köyde bulunan halk akrabalardır. Belde olan Karahisar "Kara Hisar-ı Cedid " ismi ile anılırdı. Eski Karahisar'da "Karahisar-ı Atik" olarak adlandırılırdı. Cumhuriyet döneminde "atik" ve "cedid" kelimeleri eski ve yeni tabirleri ile değiştirildi. Alimler yurdu olarak bilinir. Ali Kayeler köye yerleşen ilk ailedir. Köye ikici gelen aile Kocaimam'dır (kocaimam veya İmamgiller diye de bilinir).Bunlar Erzincan-Kuruçay-İslam köyü'nden Zara Tuzlagözü'ne gelmişlerdir.Orada bir müddet kaldıktan sonra Gezbel'den aşıp Eskikarahisar köyünü izlemiştir ve köye gelerek ikinci yerleşen kişi olmuştur. 9 oğlu ile birlikte köye yerleşen Kocaimam daha sonra oğullarının bir kısmı Tokat'a yerleşmiştir.Oradaki aile ise Tokat Merkez'e bağlı Gazi Osman Paşa Köyü'ne yerleşmişlerdir.Şu anda o köyde ise 45 aile vardır.CİVAN ailesi Köyün Tren istasyonuna 2 Km yukarısında ikamet etmektedir.Kurt Mustafa olarak köye yerleşmiş ve soyunu devam ettirmişlerdir. Çavuş Lakaplı Ahmet CİVAN köyün sayılan ve sevilen şahsiyetlerindendir. Kocaimamın soyundan gelen aileler şu soyadlarını taşımaktadır :Dogan, Bahtiyar,Kip,Yıldız,Derviş,Dem irkan,Saydan,Kılıç,Bulut ve Tokat'takiler ise Yıldız soy ismini taşımaktadır. Köye gelerek yerleşen üçüncü aile bunlar Recepkayegil(muhit)ler diyede anılmaktadır. dördüncü aile Velioğullarının Şarkışla'dan geldiği bilinmektedir. Eskikarahisar köyüne dördüncü olarak gelen aile ise Şeyhlar'dır (bu aile müderrisler olarak ta bilinmektedir). Şeyhlar bu köye 22. ev olarak yerleşmişler ve İmranlı'nın Durucin köyünden gelmişlerdir. Şeyhların İmranlı-Durucin de kalan akrabaları "Sarıgül" soyadı ile anılmakta, Eskikarahisarda bulunanlar ise "Alim" soyadını almışlardır. Şeyhların aslı Azerbaycan-Bakü'ye dayanmakta ve Erzincan da bir müddet konakladıktan sonra (Erzincan'daki "Terzi Baba" isimli evliya bu soydandır) ailenin yarısı İmranlı ya gelerek yerleşmiştir. Köye gelen beşinci aile Deliceler'dir. Bu aile de İmranlı-Durucin Deliceler köyünden gelmişlerdir. Köye gelen altıncı aile Tokat-Zile'den gelmiş olduğundan "Zileliler" adıyla anılmaktadır. Daha sonra tamamı da Malatya-Hekimhan'dan Hanımoğlugil, Kızkapanlar, Sarıyusufgil, Köseler, Pangulotlar isimli aileler gelerek, köye yerleşmişlerdir. ,,,

YAKOMOZ
10.11.2008, 20:16
selam memleketimin topragımın tüm insanları ben,de, eskiköylüyüm şu an istanbulda yaşamaktayım elimden geldigin,ce heryıl memleketime gitmeye calışıyorum gitmeden o,topragımın kokusunu almadan yapamıyorum zamanı gelince bu acımasız şehri terk edecegim ve özüme topragıma gidecegim turan çevik saygılar sevgiler.

EmreKoctürk
06.02.2009, 14:48
benden tüm koylülerime s.a

Azizem_58_58
24.01.2012, 15:16
Annemin köyü. Bi kere gittim. . Çok sevdim . Hele ki o irmak bi başka güzel.

NECMEDDİN ÖZBEK
24.01.2012, 18:59
diğer bir adıda dağ içi karasardır çok değerli dostlarım var insanlarını gerçekten çok severim

Azizem_58_58
24.01.2012, 19:07
Bende çok severim mesela annem :D

Rasimsivasli
24.01.2012, 20:09
Güzel köyümün güzel insanları sizleri hasret ve muhabbetle kucaklarım bende bir eski karahisarlı olamtan gurur duyuyorum her köy muhakkak çok güzeldir ama benim köyüm bir başka güzel ve şirindir buradan bütün eskikarahisar köylülerini selamlarım

bende sertmahmut köyündenimm gardas

NECMEDDİN ÖZBEK
24.01.2012, 20:13
desene gardaş rahmetli can dostum mustafa kartalcının köylüsüsün

Rasimsivasli
24.01.2012, 20:14
bende sertmahmut köyündenimm eskiköy karasar ile kertme köyü yanyana zaten

NECMEDDİN ÖZBEK
24.01.2012, 20:20
bende sertmahmut köyündenimm eskiköy karasar ile kertme köyü yanyana zaten

ben elbeyinin güney köyündenim dostum sertmahmuttan rahmetli mustafa kartalcı ali kartalcı süleyman tirşo yakın ve çok eski arkadaşlarım

Azizem_58_58
24.01.2012, 20:33
Rasimsivasli sizin köyden 40 gün önce biri vefat etti. Soyadı zafer bilir misin?