PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

sivaslifani
12.03.2008, 22:32
Maddi sorun
Sevgi veya aşkın ortadan kalkması
Aldatma
Geçimsizlik
Alkol sorunu
Cinsel sorunlar
Diğer (Eklemek istediğiniz düşüncelerinizi belirtebilrsiniz)

_DuMaN_58
12.03.2008, 22:38
Bence Geçimsizlikten dolayı Boşanmalar oluyor...

Serd@r
13.03.2008, 01:37
Diğerleride boşanma nedenlerinden sayılabilecek konular yalnız,bana göre geçimsizlik yani yaşamsal hakların sınırının kısıtlanması veyada aşılması sonucunda ortaya çıkan iletişim bozukluğu...

albina58
13.03.2008, 01:50
Bence geçimsizlik diye bir sorun yoktur.Bu hukuk sisteminde bir gurup içindeki sorunların toplamını kapsayan genel bir söylemdir.

Geçimsizlik kavramının açılımını yapalım;Geçimsizlik aile içinde var olan,başında maddiyata dayanan daha sonrasında kültürel farklılıklar sosyal hayat yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı her iki tarafında ayrı düşdüğü konularda ki ben buna kültür eksikliği olarak adlandırıyorum,kavga ortamı oluşuyor.Bu genelde o insanın o konudaki bilgi eksikliği sonucu iki çift laf edememesi,derdini anlatamaması gibi durumlarda şiddet olarak kendini gösterir.Kavga veya kavga edemeyenlerin sessizlikle beraber içlerinde biriken kinin dışa vurumu geçimsizliğin bir durumu olarak karşımıza çıkar.

En nihayetinde bu durumlara vesile her geçimsizliğin ve diğer şıkları kapsayan ana konu paradır.Zira,günümüz el gördülük yaşam şeklinde,bak ayşe hanım perdesini değiştirdi,vay ahmet bey araba aldı gibi her iki taraf arasında başlayan,maddi imkansızlıklar sonucu bireylerin bilinç altında eziklik-fakirlik gibi olguların bir müddet sonra eşler arasında kutuplaşmalara,bunun sonucunda ise keskin ayrışmalara neden olur.

Tabiki en nihayetinde boşanmalar kaçınılmaz bir hal alır.

bulutum
13.03.2008, 02:24
Bence geçimsizlik diye bir sorun yoktur.Bu hukuk sisteminde bir gurup içindeki sorunların toplamını kapsayan genel bir söylemdir.

Geçimsizlik kavramının açılımını yapalım;Geçimsizlik aile içinde var olan,başında maddiyata dayanan daha sonrasında kültürel farklılıklar sosyal hayat yaşam tarzı gibi nedenlerden dolayı her iki tarafında ayrı düşdüğü konularda ki ben buna kültür eksikliği olarak adlandırıyorum,kavga ortamı oluşuyor.Bu genelde o insanın o konudaki bilgi eksikliği sonucu iki çift laf edememesi,derdini anlatamaması gibi durumlarda şiddet olarak kendini gösterir.Kavga veya kavga edemeyenlerin sessizlikle beraber içlerinde biriken kinin dışa vurumu geçimsizliğin bir durumu olarak karşımıza çıkar.

En nihayetinde bu durumlara vesile her geçimsizliğin ve diğer şıkları kapsayan ana konu paradır.Zira,günümüz el gördülük yaşam şeklinde,bak ayşe hanım perdesini değiştirdi,vay ahmet bey araba aldı gibi her iki taraf arasında başlayan,maddi imkansızlıklar sonucu bireylerin bilinç altında eziklik-fakirlik gibi olguların bir müddet sonra eşler arasında kutuplaşmalara,bunun sonucunda ise keskin ayrışmalara neden olur.

Tabiki en nihayetinde boşanmalar kaçınılmaz bir hal alır.

iyi güzel acıklamısın ama turkıye genelınde bosanmaların % 60 ını okumus ve zengın kesım olusturuyor fakır ve halk arasında cahıl olarak adlandırılan kesımben katılmıyorum tabı kı buna okumamıs kesım lerde bosanma oranı %10
kalan %30luk kısım dakı bosanmaları ıse yurt dısı ve tr den evlen mıs olan kesım olusturuyor malesef bunun bana gore tekbır nedenı var
EVLİLİĞİN GERCEK MANASINI KISILERIN BILMEMESI

bulutum
13.03.2008, 02:26
YUVA KUTSALDIR KUTSAL YUVANIZI HERNE SEBEPILE OLUR ISE OLSUN BOZMAYIN

maweraa
13.03.2008, 08:01
Öyle büyük bir yara ki tutulacak yeri kalmamış, sanki gangren...Nasıl kesilip atılacak, nasıl tedavi edilecek ? İnsan bazı sebepleri duyunca hayrete düşüyor. Bu nasıl yuvadır ki şu dünya malının yokluğu onu yıkıp da varlığı ayakta tutuyor.
Hazmedilmemiş hazır bir dünya sunumu ile gençler başbaşalar. Olmazsa olmazlar var evlilikte...Paylaşılmadan elde edilmiş herşey...
Şahsiyet arayışı ve saygı ön koşul sayılmıyor artık.
Eşini saygıyla anan hanımların sayısı yok denecek kadar azaldı. Bir nankör davranış biçimi aşılandı ki çağa, adına hak arama diyorlar. Sanki yuva savaş meydanı , sanki ring...Vur diyorlar , vur ki hakkını al...
Sanki erkekler "kavvam" olduklarının pek mi farkında...Yok onlar da değişti çoktandır...Ne erkek kavvam gibi ne kadın ona refika...
Kim ne almış, kim ne takmış çetelesini tutuyor...Aklı takanda takıştıranda....Takmayanda olmayanda değil...
Şu ortamda ne hava var, ne toprak yumuşak, ne de su verecek insan var...Nasıl bunca fidan yetişip ağaç olacak...
Öncelikle bir yağmur duasına çıkma vaktidir. Kanaat yağmuru isteme zamanıdır.
Altın günlerini Filistin günlerine çevirip çocukların gözü önünde kardeşlerine para ayırma vaktidir.
Şu bencillik elbisesini çıkarıp bize en güzel yakışan kisveyi bürünme vaktidir.
Nankörlük gözünü kör edip , var olanları sayarak şükretme vaktidir.
Allah yâr ve yardımcımız olsun.

sivaslıgenç
13.03.2008, 08:22
Bence ilk Geçimsizlik geliyor.
Daha sonrada Maddi sıkıntılar.

bayatlı kenan58
13.03.2008, 09:31
bosanmak basıde alınacak bır olay degıldır.ınasanlar evlılıgın ıslamdakı yukseklıgını bosanmanın da alcaklıgını bılseler belkıde bosanmak kelımesını agızlarına dahı almazlar

Hz. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz

"Evleniniz, fakat boşanmayınız!. Zîrâ Allâh, zevkine düşkün erkek ve kadınları sevmez..." (189) buyururlar.

Diğer bir hadîs-i şerîfde:

"Sırf zevk için sık sık kadın değiştiren erkeklerle, sık sık koca değiştiren kadınlara Allâh lânet etsin!.." (190) buyrularak, boşanmayı âdet hâline getiren eşler, şiddetle îkâz olunmaktadır.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

"Boşanmak, Allâh katında mübah olan şeylerin en sevimsizidir." (191) buyurur.

Yine bir hadîs-i şerîfde:

"Evleniniz, fakat kurduğunuz bu âile yuvasını talâkla (boşanmakla) yıkmayınız!. Talâk var ya, onun fenâlığından arş-ı ilâhî titrer." (192) buyurulur.

ınsanlar tıvı lerden magazınlerden gorerek bosanmanın cok basıt oldugunu bılınc altılarına yrlestırıyorlar halbukı ıslamın hangı durumlarda bosanmayı ongordugunu bılseler (bılıyorlardır ama) belkıde turkıyedekı bosanmalar bu denlı cok olmaz
bence belkıde cogu ıslamı bılgısızlıkten meydana gelıyor '''''kurtulus ıslamda''''''

aozdemir
13.03.2008, 10:16
son dönemlerde kadınlar kadın hakları adı altınta hep kocaya karşı isyana teşvik ediliyor. bunun sonucunda beklentiler artıyor ve kavga gürültü başlıyor. bu da boşanmaya kadar gidiyor.

fertelliyim
13.03.2008, 10:16
Diğerleride boşanma nedenlerinden sayılabilecek konular yalnız,bana göre geçimsizlik yani yaşamsal hakların sınırının kısıtlanması veyada aşılması sonucunda ortaya çıkan iletişim bozukluğu...

Size katılıyorum ve boşanmalara en büyük etkenler gecimsizlik, sadakatsizlik, eşler arasında iletişim kopukluğu olmakta bence

fertelliyim
13.03.2008, 10:29
İPLERİ BİRBİRİNİZE VERİN.........

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Sürekli kavga ediyor ve ilişkinize zarar veriyorsunuz. Bu duruma dur demenin artık vakti geldi belkide...Ama nasıl?

Sevgilinizi ya da eşinizi seviyorsunuz fakat artık bazı şeylerin yolunda gitmediğiniz düşünmeye başladınız. Eski günleri özlemeye başladınız. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey ilişkinizdeki ipleri ele almak için doğruları görmektir.

Kabullenin:
İktidar ilişkileriyle sarmalanmış bir dünyada iktidardan, güçten arınmış bir ilişki kurmak zordur. Kendi gücünüzü karşınızdakini ezmek için kullanmayın ve var olan güç dengesinin kalıcı olmayacağını bilerek içinizi ferah tutun. İkincisi, bir insanın hep aynı şiddette sevmesi mümkün degildir, bunu da kabul edin.

İzin verin:
Karşınızdakinin "Kendisi" olmasına izin verin; size uymayan yanlarını bile düzeltmeye kalkmayın. Siz de uyum sağlamak için kendinizi eksilten bir çabaya girişmeyin.

İki kişilik bir dünya:
Kanepede uzanıp yaptığınız dedikodularla, komik küçük sohbetlerle sadece ikinizin anlayacağı bir dil ve bu dilin etrafında iki kişilik bir evren kurun.

Zaaflarınızı kullanmayın:
Hiçbir kavgada onun kişiliğini yıkacak şeyler söylemeyin. Onun zaaflarını kavgada koz olarak kullanmayın. Sevdiğiniz insanla "Yenmek" için kavga etmeyin. Bir insan kendisini aşağılayan bir ilişkiye katlanmaz.

Yıkılmayın:
Hiçbir üzüntünde onun üzerine yıkılmayın. O sizin doktorunuz, psikoloğunuz değil, sevgiliniz. Kendi derdinizi kendiniz halledin. Sorunlarınızı paylaşın, ama onu "Bana ne kadar katlanabiliyor" diye test etmeyin.

Öğrenin:
Birlikte yeni şeyler görün, yeni maceralar yaşayın. Tembellik etmeyin. İlişkinin enerjiye ihtiyacı varsa, kendinizi akışa bırakmayın.

Emek harcayın:
"Sevgi emektir" cümlesi eksiktir. "Beni sev, birbirimizi çok sevelim" cinsinden niteliksiz bir emek sadece yapış yapış bir debelenmedir. O emeğin içine zeka katın. İlişkinin ihtiyaçlarını saptamaya gayret edin.

altuntas58
13.03.2008, 14:41
Günümüzde insanlar en çok gecim sıkıntsı,kültür farkı,vede en önemlisi sadakatsizlikten boşanıyorlar allah kimsenin yuvasını dağıtmasın

asitane3458
14.03.2008, 08:10
alkol kumar dayak olabilir,...................

abircan
14.03.2008, 09:53
görücü usulü evlilikler artık eskisi gibi yürümüyor maymunun gözü açıldı sevmeden gezmeden dolaşmadan uzun nişanlılık yaşamadan yapılan evlilikler çatırdıyorrrr
hersene 4 evlilik oluyorsa artık 1 de boşanma oluyorrr
boşanmaların hızı giderek artıyorrr malesef, sağlıksız bir toplum olmaya doğru gidiyoruz aile yapılarımız çatırdıyor, ne varsa eski kuşakların yüzü suyu hürmetine yaşayıp gidiyor evlilikler
yüzünü dahi görmeden yapılan evlilikler var bu çağda dahi,

abircan
14.03.2008, 09:54
şıklar yetersiz onun için şıkkımı seçemedim kusura bakmayın burada aynı sorun hep var tüm anketlerdeki cevaplar yazanın niyetini içeriyor o kadar geneli düşünmüyor malesef ,

Sweetgirl
14.03.2008, 10:05
görücü usulü evlilikler artık eskisi gibi yürümüyor maymunun gözü açıldı sevmeden gezmeden dolaşmadan uzun nişanlılık yaşamadan yapılan evlilikler çatırdıyorrrr
hersene 4 evlilik oluyorsa artık 1 de boşanma oluyorrr
boşanmaların hızı giderek artıyorrr malesef, sağlıksız bir toplum olmaya doğru gidiyoruz aile yapılarımız çatırdıyor, ne varsa eski kuşakların yüzü suyu hürmetine yaşayıp gidiyor evlilikler
yüzünü dahi görmeden yapılan evlilikler var bu çağda dahi,

Senin dediginde yine gecimsizlige giriyor
Neden catirdiyor? cünkü birbirlerine tahammül edemiyorlar
Neden bosanliyor? Eskisi gibi insanlarda saygi sevgi hosgörü kalmiyor. bunlarda kalmayinca ister istemez gecimsizlik oluyor.....

bu arada söylemeden gecemicem abi
lütfennnn veee lütfennn insanlari maymunlara, sözün gelisi gibicesine bile olsun, benzetmeylim....
bizim hayvanlardan farkimizi oldugunu unutmayalim lütfen

Bawo
14.03.2008, 11:03
YAA arkadaşlar. geçimsizlik diye bi madde koymanız yanlış. diğer maddeler saten sebeptir geçimsizliğe.

abircan
14.03.2008, 12:31
Neden bosanliyor? Eskisi gibi insanlarda saygi sevgi hosgörü kalmiyor. bunlarda kalmayinca ister istemez gecimsizlik oluyor.....

lütfennnn veee lütfennn insanlari maymunlara, sözün gelisi gibicesine bile olsun, benzetmeylim....

deveye sormuşlar neren eğri
deve ne demiş sen söyle sweettgirrllllll hanım kızımız
ne demiş deve , bu kadarda şartlanmışlık olmazki ayıp be lafın gelişinide yazarken senin hassasiyetini düşüneceksem bunada yuhhhh olllsunnnn
ne demiş sevgili müslüman türk kızı sweeettgirrllll hanımmm
deve nededmişşş söylermisinnn sweeeeetttgirrlllll hanım kızım
deve nedemişşş ha biliyorsan yazarmısın deve nedemişşşşş ????

ero
14.03.2008, 12:35
maddiyatta büyük sorun asgari ücretle çalışan biri bakmakla sorumlu olduğu eşini ve çocuklarını geçindiremeyip ayrılıyolarsa ..suç devlette-maliyedemidir...açlık sınırının 750 ytl olduğu dönemde 500 ytl civarı kazanan bu insanlardamıdır???

Bawo
14.03.2008, 12:38

EVETT çok haklısınuız. hayvanlardan farkımız var..Bİz insanlar doğanın dengelerini bozarken onlar doğanın dengelerini sağlıyorlar,Bizler çıkarlarımız için savaşlar yaparken,on lar gene bizim yok etrtiklerimize karşı denge sağlıyorlar,bizler din dil ırk ayrımı yaparak birbirimizi yok ederken onlar böyle bir ayrım yapmıyorlar,bizler kendi kendi çocuklarımıza taciz edecek kadar aşağılık davaranışlar sergilerken onlarr çocuklarını koruyorlar,Kısacasııı bizlerr günahkar olma konusunda yarışırkaernn onalarr günahsızlarr.Evet farkımız olmalı. hemde çok büyük farklar var.

Sweetgirl
14.03.2008, 13:39
deveye sormuşlar neren eğri
deve ne demiş sen söyle sweettgirrllllll hanım kızımız
ne demiş deve , bu kadarda şartlanmışlık olmazki ayıp be lafın gelişinide yazarken senin hassasiyetini düşüneceksem bunada yuhhhh olllsunnnn
ne demiş sevgili müslüman türk kızı sweeettgirrllll hanımmm
deve nededmişşş söylermisinnn sweeeeetttgirrlllll hanım kızım
deve nedemişşş ha biliyorsan yazarmısın deve nedemişşşşş ????

abi niye hemen saldiriyorsun
ben sana ne yaptimki yaniii
ayip etmiyormusun
pess yaniiii sanada hic birsey söylenmiyormus yaaa
sana halen abi diye hitap ediyorum ona göre davranirsan memnun olurum

Sweetgirl
14.03.2008, 13:53
EVETT çok haklısınuız. hayvanlardan farkımız var..Bİz insanlar doğanın dengelerini bozarken onlar doğanın dengelerini sağlıyorlar,Bizler çıkarlarımız için savaşlar yaparken,on lar gene bizim yok etrtiklerimize karşı denge sağlıyorlar,bizler din dil ırk ayrımı yaparak birbirimizi yok ederken onlar böyle bir ayrım yapmıyorlar,bizler kendi kendi çocuklarımıza taciz edecek kadar aşağılık davaranışlar sergilerken onlarr çocuklarını koruyorlar,Kısacasııı bizlerr günahkar olma konusunda yarışırkaernn onalarr günahsızlarr.Evet farkımız olmalı. hemde çok büyük farklar var.

asil konudan ciktiginizin farkindamisiniz....

sonbahar5803
14.03.2008, 14:03
Boşanmaların sebebi olarak maddi sıkıntıların gösterilmesini bahane olarak buluyorum.

Evlilik, iyi günde kötü günde beraber olmak değil midir?
Bizden öncekiler ne kadar zenginlik içinde yaşıyorduki.

Annemle babamın çocuklukları yoksulluk içinde geçtiği gibi, evliliklerinin ilk dönemleri de hep yoksullukla devam etmiş. Babam hamallık ve el arabasıyla satış yaparak evi geçindirmeye çalışıyormuş. Hatta bir gün sabah evden çıkarken evde yiyecek hiçbir şey yokmuş. Annem:
''Sen gidiyorsun ama ben ne yiyeceğim?'' diye ağlamış. Babam, ''Allah büyüktür.'' diye çıkmış işe.
Öğleye doğru 1 koli yumurta, 1 ekmek, biraz üzüm ve 1 sana yağ ile dönmüş.

Sorun,
İnsanların bir türlü bitmek bilmeyen doyumsuzlukları, her konuda ama!
Bayanların itaatsizlikleri (Ben de bayanım bu arada)
Erkeklerin sadakatsizlikleri
Fakirin zengine; Doğu'nun Batıya; kadının erkeğe; erkeğin kadına özentisi,

Daha saymakla bitmeeeez.

İnsanlara (özellikle erkeklere) Peygamber Efendimiz'in evlilik yaşantısını okumalarını tavsiye ederim. O zaman ne şiddet kalırdı ne de kadın da itaatsizlik...

abircan
14.03.2008, 14:48
ayrılmak için o kadar çok sebep yaratırki insan
kadınımız perişan, erkeğimiz dahada perişan malesef çaresizlik , işsizlik kaderimiz olmaya doğru gidiyor

FatihCan
14.03.2008, 15:24
Hepsi cevabını vermek istiyorum.

leblebi82
14.03.2008, 15:26
Hepsi cevabını vermek istiyorum.

Evet bence de "Grup Hepsi" yüzünden oluyor boşanmalar. :)

puar
14.03.2008, 15:29
Evet bence de "Grup Hepsi" yüzünden oluyor boşanmalar. :)

aralarında halledilebilecek tek sorunda maddi sıkıntı bence diğerleri bir erkek için olmazsa olmazlar arasında.

sivaslifani
14.03.2008, 15:46
şıklar yetersiz onun için şıkkımı seçemedim kusura bakmayın burada aynı sorun hep var tüm anketlerdeki cevaplar yazanın niyetini içeriyor o kadar geneli düşünmüyor malesef ,

Şıklara diğer diye bir seçenek de koydum ve yanına eklemek istediğinizi belirtin dedim. Siz de bu şıkkı işaretleyip düşüncenizi belirtebilrdiniz. Ben sizin aklınızı okuyamam ki herkesin düşüncesine göre bir şık ekleyim.

Önyargıdan uzak durmanızı tavsiye ederim. Şayet bir niyetim olsaydı seçeneklere "İslamiyeti hakkıyla yaşayamamak" cümlesini de eklerdim. Zira şıklardaki bütün olumsuzlukların oluşmasındaki tek neden bence bu. beyatlı kenan 58'in belirttiği hadisleri okuyup idrak edebilseydik bu denli boşanmalar olmazdı...

abircan
14.03.2008, 15:53
Şıklara diğer diye bir seçenek de koydum ve yanına eklemek istediğinizi belirtin dedim. Siz de bu şıkkı işaretleyip düşüncenizi belirtebilrdiniz. Ben sizin aklınızı okuyamam ki herkesin düşüncesine göre bir şık ekleyim.

Önyargıdan uzak durmanızı tavsiye ederim. Şayet bir niyetim olsaydı seçeneklere "İslamiyeti hakkıyla yaşayamamak" cümlesini de eklerdim. Zira şıklardaki bütün olumsuzlukların oluşmasındaki tek neden bence bu. beyatlı kenan 58'in belirttiği hadisleri okuyup idrak edebilseydik bu denli boşanmalar olmazdı...

hayda tam bay bay demiştim kardeşim fani cevap yazmış
el cevap : bak ne güzel demişsin bu yazdığın fizik matematik değilki şıklar yetersiz demişim sende ifade buyurmuşsun
bende tam onu demiştim sende şıkkını yazamamışsın bende
mesala ten uyumu, elektrik alam averme meselesi temel unsurdur
arada ten uyumu ve elektrik yoksa ne halt olursa olsun gerisi hikayedir, seven insan sevdiğinin herşeyiyle beraberdir gerisi hikaye
açlık yoksulluk vs vs hepsi aşılır eğer gerçek aşk sevgi varsa

saygılar hepinize iyi hafta sonları sivassporuma 3 puan diliyorum güzel allahımdan

adislibekir
14.03.2008, 17:01
Tabiki boşanmaların çeşitli sebeplerden dolayı sınıflandırmak mümkün.Bizim memleketimizde (Sivas) genellikle aile içi geçimsizlik,aldatma başı çekiyor.Metropollerde ise madi sıkıntılar ön pilana çıkıyor hane içerisinde bütçe açık verdikçe borçlarda kabarmalar oluyor bunun akabinde aile içinde huzursuzluklar kırıcı ve hakarete varan kavgalar başlıyor.Herşeyin bittiği an boşanma oluyor.Benim tanıdığım birkaç aile bu yüzden ayrılmak zorunda kaldılar ayrılan eşler belki ileride kendi durumlarını düzeltiyor ama ortada kalan günahsız çocuklar bunun izlerini bir ömür taşıyorlar.Temennim odurki hiç bir sebepten dolayı yuva yıkılmasın bizim Milletimiz aile bağlarının güçlü olması nedeniyle her badireye göğüs geriyor.Aile kavramı zarar görürse hiç iyi olmaz.

ofgurleyuk78
15.03.2008, 17:33
Evlilik bence beyin işidir. Kültür işidir. Ayni kültürde iki insanın anlaşması daha kolay olur bence. Maddiyat da önemli bir etkendir. Evliliğe beyni hazırlamak ve eşine sadık kalmak lazım. Laf olsun (cinsellik düşünülerek) evlenmenin sonu hüsrandır. Mutlaka aşk bir gün bitecek.

umitbsr58
17.03.2008, 14:04
Allah kımseye yuvasının bozulmasını nasip etmesin.
bence gecimsizlik ama gecimsizlik bi sonuc
mesela alkol sorunu denmıs bunun sonucunda gecımsızlık ortaya cıkıor...

omercoskun
19.03.2008, 23:55
biraz argo olacak ama öyle yani
kadın dırdırından

sivaslifani
20.03.2008, 19:23
biraz argo olacak ama öyle yani
kadın dırdırından

Erkeklerin hiç suçu yok yani. Öyle mi?

Arif Coşkun
12.04.2008, 12:00
Para her şey değildir desekte,yinede büyük bir çoğunluğunu maddiyatsızlık oluşturuyor. Çünkü ekonomik durumu iyi olan kesim sorunalrını daha kolay çözüyor.Zorlukların üstesinden daha iyi gelebiliyor.Diğer faktörlerde etken değilmi,elbetteki etken. Bunlar bir araya geldiğinde işte istemediğimiz o olumsuzluk ortaya çıkıyor.

*TUĞBA*
12.04.2008, 12:02
Metaryalizm ülkemizi o kadar çok etkilediki bu çedirdek aileyi bazen Tarumar ediyor.

SEMİH-58
12.04.2008, 12:08
adamlar televizyona çıkıp hiç tanımadıgı kişilerle evleniyo sonrada geçinemiyo boşanıyolar...

Sonuçda Boşanma davaları artıyor...

seva
12.04.2008, 12:12
İnsanlar neden evlenir derseniz mutlu olmak için vs.

İnsanlar maddiyatta önem verdiği için evleniyor..

Veya bir şekilde ailevi sorunları varsa kurtulmak için evleniyorlar.

Her sebeple evlenen oluyor işte.

Gelelim soruya en çok neden boşananlara aslında çok sebep var sayım.

1. Psikolojik sorunlar

2. Maddiyat kaybı

3. Sonradan çıkan sağlık sorunlar ve Hastalık veya özür.

4. Allah'ın emrettiği şekilde yaşamaktan kaçınmak, İslami emirleri uygulamamak

5.Şiddetli Geçimsizlik ve Kötü Muâmele.

6. Zinâ.

7. iletisim bozuklugu.

8. boşluk.

9. Savurganlık,

10. Akrabalarla anlaşmazlık,

12. Karakterlerin uyuşmazlığı,

13. beklentiler.

köyüm
07.06.2008, 01:27
evet en önemlisi hele istanbul gibi insanları bunalıma sokan bir şehirde yaşıyorsanız yandınız 2 sırayı günümüzün modası aldatma adamın biraz parasıda varsa kesin 3 sırada geçimsizlik yada çocuk olmaması allah kimsenin yuvasını yıkmasın....

Kaptan-58
12.06.2008, 13:18
bence en önemli neden AVRUPA HAYATINA ÖZENMEK. dost hayatı yaşa, evlen, sıkıldım boşan.... Bakalım AVRUPA ÖZENTİSİ daha başımıza ne çoraplar örecek...

altuntas58
12.06.2008, 13:18
Boşanmalarda benim şahsi fikrim şiddetli gecimsizlik sevgi ve saygının ortadan kalkmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum

Alibaba58
13.07.2008, 08:07
Bence en önemli boşanma nedenlerinden biri de kadına uygulanan şiddet. Eğer kadın şiddet görmüşse bunu çoğu zaman hazmedemiyor eski ninelerimiz gibi yine kocasının dizi dibinde oturamıyor eğer mesleği varsa kesinlikle boşanmayı tercih ediyor ve yapılan araştırmalarda okumuş kesim daha çok şiddet uyguluyor.

sivaslibebeq_
13.07.2008, 11:24
sidetli geçimsizlikten dolayı ve çok boş sebeblerden dolayı boşanmalar oluo ve simdiki aşklar şöyle başlıo parkta tanısıp mahkemede bitriolar yani...

kronik
13.07.2008, 12:39
bi de madolyonun öteki yüzü var bazı nisanlarda maddi yetersizlikten dolayı çocuklardan dolayı boşanamıyor herşey bitmiş arada sevgi saygı aşk kalmamış (belkide hiç olmamış) ama buna rağmen eli kolu bağlı herşeyi sineye çekmiş bi çok madur kadın var bunları da göz önünde tutmak lazım

altuntas58
13.07.2008, 13:19
Sevgi veya aşkın ortadan kalkması bunun yanı sıra gecim sıkıntısıda önemli rol oynuyor

EslemNida
14.07.2008, 19:13
Maddi sorunn
Geçimsizlikk
bncee .....

sivaslibebeq_
14.07.2008, 19:40
bence siddetli geçimsizlikten dolayı boşanmalr oluo ve simdiki aşklar parkta baslıo mahkemede son buluo

sandalli
14.07.2008, 19:42
Asiri gecimsizlik, eslerin birbirini aldatmasi, maddi yetersizlik ve aillerin gelini yada damadi kabullenememeleri baslica bosanma sebepleri.

haythuyt
14.07.2008, 19:43
askı ınsanlar artık oyuncak dukkanından oyuncak alır gıbı alıyolar pılı bıtınce atıyolar
pılsız oyuncak almakta herbaba yıgıdın harcı deıl gıbı

kasparix
15.07.2008, 01:14
ünlü sosyolog büyüğümüz aşkı bir hastalık gibi tarif etmişdi.her insan aşık olur bu kaçınılmaz bırseydır ummadığı zaman ve sartlarda yakalar senı.ve nihayetinde aşkda mantıklı yetişkinleri beraberinde evlilk gibi bir müesse ile neticelenmesini zaruri kılar...eğer aşık yada maşuk olanın aşkı sevgisi inanın anlam ifade etmez hatta ölümüne sevmek filanda ancak aşkı sevgiyi üzerine kurdukları saç ayakları önemlidir...ve birbirini EN SEVGİLİNİN ölçüleri ile sevenlerin ben sorun yasayacakalrını sanmıyorum ha eğer hala yasıyorlarsa boşanmakda tabııkı o celsede onlar için daah uygundur sanırım...eminim evlendikden sonra sadece cismanı saplantılarla evlilik yapılmışsa sevgim aşkım muhabbeti bitecek ve her iki tarfda artık evliliğini sorgulayacak ve huzursuzluklar baş gösderecekdir kanaatımce...ve nihayetinde olan masum çocuklara olacakdır...bunlar sevgiyi ALLAHA itminanla sevilenlerin sevgisini kazanma gibi duygularla sevgilerini taçlandıramayanlar ve sevgilerine aşklarını canlı kılacak bu formatı ataamyan insanların sevgisidir...ve birde sevgisini eğer evliik gibi bu türk toplumunn kutsal makamlarından olup milletimizin çimentosu olan müesselerini resmi nikahlı ve hayırlı düşüncelerle birbirini dünya ahiret sevecek ii ve kötü günleri beraber aşacak ey rabbımız bızı sev ve bırbırımıze daima sevdir diye niyazda bulunacak islamı milli gelenekleri ailesinde tüm yasamında uygulaaycak ki sağlam bi evlilik olsun inş...ekonomik durum da önemli tabiiki...ama anlamıorum bızm zamnmzda çockların altına bez sarrlardı apartmanda bir ev tlfonu olurdu bır aile bır tabakdan yerdı yemekler kanantlı yapılır ekmek ısraf edılmezdı ..ancak şimdi her aile ferdinde bir telefon çocuklar canbebli ekmekler israf edilir ve herkese ayrı sofra kurulur ayrı tabakdan yer...standartlar geçim sıkıntısını getirio bence az miletin nazarını dıkkate almayalım sabredelım gurur olmasın zamanla standartların yakalanacağına bende emınım.....ekonımı denen sebep bence azimli çalşkan insanlar için ayrılma sebebi olmaz mantıklı düşünnce...şiddetli geçimsizlik hikayeleride demekki bir birilerini zevk için sevmişler aşk bitincede bitmiş demek anlamına gelir...birde ülkemizde statüye göre evlilik vardır...dokdor doktrla öğretmen öğrtmenle filan gibi bir nevi güzel işde o yuzden bayanlarımıza okumalarını tavsiye ediyorum evlennce isterlerse okumasın çalşmasınlar ama o statuyu de kazansınlar..hadı babanın evıne dıyebılınecek yanlış geri asalak zihniyete karsı başları dik alınları açık olsun çünki...statuye göre evlılıkde bır nevi daha ii olur ayrılsa bıle ılerıde tekrar huzurlu mutlu olma sansları daah ıı olur ve tüm bu boş sebep nedenlerden sonra en onemli olayın ise birbirini allah rızası için sevme birbirleri ni dinleme anlayışla karsılama ailede islamı değerelrin dısıplının yasanması yasatılması milli değerlerimizlede süslenmesi istişareye büyük önem verilmesi peygamberimizin ve değerli büyüklerimizi bu konudakı hayat tarzları izlenm lerini hayatımıza uygulayabılırsek inş mutlu bır aile oluruz..bu düüüncelrle evlilik olursa inş eşimizle ahirettede beraber olacak ve sonsuzluğada beraber adım atacağımız mulahazası ıle yani sadece gençken değil yaşlı ıkende hatta mevtayı füsku fücur eylemişkende sevecek ilahı aşkın birbirine daha çok kenetleyeceği aşıklar olacak ve bu sayede sağlam örnek bir aile olacak milletimiz devletimiz tüm insanlık da bundan nasibini alacak ahirettede en güzel aşk meyveelri yenilecekdir...bu nedenle aile ve ailenin uzerine kurulacağı sevginin saç ayağı önemlidir...TÜRK MİLETİ AİLELERİ İLE BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR...SEVGİ ALLAHA OLURSA ALLAH DA SEVMEYE VE SEVİLMEYE LAYIK GÖRÜR ÜMİDİYLE..

MaViRuMuZ
15.07.2008, 03:27
benim baktığım kadınlar kocalarını boşuyo:P

şaka tabiki:)

para bitince aşkta evlilikte bitiyo

güleyşa_58
16.07.2008, 13:37
bayanlarımıza okumalarını tavsiye ediyorum evlennce isterlerse okumasın çalşmasınlar ama o statuyu de kazansınlar..hadı babanın evıne dıyebılınecek yanlış geri asalak zihniyete karsı başları dik alınları açık olsun çünki...statuye göre evlılıkde bır nevi daha ii olur ayrılsa bıle ılerıde tekrar huzurlu mutlu olma sansları daah ıı olur ve tüm bu boş sebep nedenlerden sonra en onemli olayın ise birbirini allah rızası için sevme birbirleri ni dinleme anlayışla karsılama ailede islamı değerelrin dısıplının yasanması yasatılması milli değerlerimizlede süslenmesi istişareye büyük önem verilmesi peygamberimizin ve değerli büyüklerimizi bu konudakı hayat tarzları izlenm lerini hayatımıza uygulayabılırsek inş mutlu bır aile oluruz...

Çok güzel bir yorum olmuş... Gerçekten çok doğru bir düşünce, Rabbim cümlemize hayırlı eşler nasip eylesin, Hakkımızda hayırlı olana gönlümüzü razı eyleyerek öylesine değil ölümüne sevdalar yaşatsın!...

LaEdri
16.07.2008, 13:50
bir kızım ve bir oğlum olsa ve sadece birini okutacak kadar maddi imkanım olsa kızımı okuturum...

annelerin sırf çocukları hatrına bazı görgüsüz aptal eşlerin altında ezilmesinden tiksiniyorum..maddi imkanı olsa ezilmez..

ABDULLAH DUMAN
16.07.2008, 13:54
HER ŞEKİLDE BOŞANMALAR OLUYPR AMA ANLAŞMAZLIKTAN DAHA ÇOK ÜSTELİK MAHKEME ÇİFT TARAFLI GEÇİMSİZLİKTE İLK MAHKEMEDE BOŞUYOR

yerliturkuaz
06.12.2008, 22:31
Ülkemizde geçimsizlik nedeniyle boşanan çiftler çoğunlukta sanırım ondan sonrada aldatma geliyor galiba....

EyüphanAydın
06.12.2008, 23:40
Maddi sorun
Sevgi veya aşkın ortadan kalkması
Aldatma
Geçimsizlik
Alkol sorunu
Cinsel sorunlar

Bu nedenler ile boşananlar çoğumlukta,Bazende ummadık bişeylerde çıkarıyorlar.

sevgim 58
07.12.2008, 01:24
o kadar basit olmus ki hersey sanki dükkandan giysi almis ve onu geri görütüyorsun. Eskiden böyle degildi insalar evliligi icin savasiliardi, caba gözterilerdi simdi en kücük seyden bile bosaniyorlar hersey cok ucuz olmus. dünyanain sonu geliyor arkadaslar ......
kiyamet yaklasiyor....

dark_yamtar58
07.12.2008, 10:29
Türk kadınlarının boşanma nedenleri
Kadınların eğitim düzeyi arttıkça boşanma nedenleri de farklılaşıyor. İşte Türk kadınları üzerine yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kadınlarımızın hali pür melali:

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğünce yapılan Aile Yapısı Araştırması'nın ileri analizine göre, eğitimli kadınlar aldatılma ve şiddete maruz kalma eğitimsiz kadınlar ise çocuk sahibi olmama ve eşinin ailesiyle geçinememe gibi nedenlerle boşanıyor.

Türk aile yapısının genel görünümünü ortaya koymak üzere 2006'da gerçekleştirilen Aile Yapısı Araştırması'nın cinsiyet ve eğitim durumlarına göre analizi gerçekleştirildi.

Buna göre, ilk evlenme yaşı giderek artıyor. Türkiye'de erkekler için ortalama ilk evlenme yaşı 1990'da 26.1 iken 2000'de 26.9 oldu. Kadınların eğitim düzeyi arttıkça evlenme yaşı da yükseliyor. İlk evlenme yaşı eğitimsiz kadınlarda 18 yaş altı ve 18-24 yaş, eğitimli kadınlarda ise 18-24 ile 25-29.

Kadınların eğitim düzeyi arttıkça boşanma nedenleri de farklılaşıyor. Eğitimli kadınlar aldatılma, şiddete maruz kalma ve madde bağımlılığı gibi erkeğe bağlı nedenlerle evliliklerini bitirme kararı alıyor. Eğitimsiz kadınlar ise çocuk sahibi olmamak, eşinin ailesi ile geçinememek, ekonomik olarak evin geçiminin sağlanamaması gibi aileyle ilgili sebeplerden boşanıyor.

sevgim 58
14.12.2008, 01:28
neden gözünün üstünde kasin var...??????
Anlayan anladi............

dark_yamtar58
14.12.2008, 01:29
Kadınların anlama kapasitelerinin az olması boşanma nedeni.........

sivaslı_şeytan
19.12.2008, 13:52
gerçekten eşler birbirini seviyorsa anlaşabiliolarsa birçok sorunu ortadan kaldırabilirler ama ortada güçlü bi sevgi aşk yoksa en ufak bi sorun bile göze batabilir boşanma sebebi olabilir

gezgin_58
19.12.2008, 13:54
Kadınların anlama kapasitelerinin az olması boşanma nedeni.........

dark yamtar sen sımdı kadınlara bır nevi salak diyorsun ama senınde benıde doguran bır bayan bunu uutmayalım bosanmanın sebeblerınden bırı maddi digeerı ıse manevıdır kazanılan para yeymıyorsa sorun vardır eser arasında adakatsızlık varsa bosanmaktan baska cozum yoktur ıstesenıw yuzlerce sayıla bılır ama temel ıkı sebeb bu bence

love_me_58
19.01.2009, 21:05
Geçimsizlik ve maddi sorun

KARAMELLL58
13.11.2009, 22:45
sevgi,aşkın ortadan kalkması bide aldatma diye düşünüyorum.

seva
21.11.2009, 10:28
sevgi,aşkın ortadan kalkması bide aldatma diye düşünüyorum.

Ve birbirlerini tam olarak tanıyamadıklarıda evliliği bittirmenin ilk adımı diye düşünüyorum evlenmeden önce gerçekçi davranmıyorlar ilk adımda burdan başlıyor zaten...

Urumçi
10.02.2010, 02:45
Kültürel yozlaşma ve özentilik neticesinde milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşma en büyük sebeplerinden birisi, bir de ekonomik şartların insan psikolojisi üzerinde uyguladığı baskı bu tarz çözünmelere sebebiyet veriyor.

Urumçi
10.02.2010, 02:48
Ve birbirlerini tam olarak tanıyamadıklarıda evliliği bittirmenin ilk adımı diye düşünüyorum evlenmeden önce gerçekçi davranmıyorlar ilk adımda burdan başlıyor zaten...

Valla sevacım şu konuda seninle hemfikir gibiyim yani tanıma önemli bir şey bu hususta ama, eskilere baktığım zaman insanlar belli bir yaşa geldiklerinde tanımadığı ama aile adabı ve milli ahlaka sahip insanlarla evlendiriliyor, neticesinde bir çoğu daha mutlu ve huzurlu oluyor. Bu veri karşıma çıkınca ikilemde kalınmaması elde değil bu konuda... Belki de günümüzde tanıyıp evlenenlerin sorunu daha öncede değindiğim gibi ahlaki çözünme ve kültürel yozlaşmayla, ekonomik şartların daha kötüye gitmesi. Bir de insana her zaman bir şey istemesini sağlayacak televizyon programlarınında etkisi var bu hususta. Mesela ben televizyonu açınca insanlığımdan utanıyorum, Müslüman ülkeyi bırak inançsız bir toplumda bile açıklanamayacak şeyler özendirici bir sosyeteyle sunuluyor karşımıza...

Sivaslisandy-58
10.02.2010, 21:20
ben bu siklarin hepsini icinde barindiriyor diyorum.
seviyoruz evleniyoruz diyorlar ve o kadar esya aliyorlar:confused:
hic bir seyden geri kalmak istemiyorlar:rolleyes:
kim bu devirde bir hasirla mindere razi oluyorki!?
erkeklerin gözü disarda egitimsiz kadinlarimizinda cinsel bilgisi az,
yeri gelince her iki tarafda mangalda kül birakmazlar her biri birinden üstündür!?
olacagida bu bir birlerini tasiyamiyorlar denge saglanamiyor komnikasyon olmayinca esler arasi ayrilik`ta kacinilmaz zaten.
hangi esler bir birlerine zaman ayiripda konusmayi tartismayi deniyor hangi problemler cözülüyor!?
hangisi elinde olana sükrediyor!?

65serdal58
11.02.2010, 00:36
şiddetli geçimsizlik kesinlikle

akademik
11.02.2010, 19:51
Öyle büyük bir yara ki tutulacak yeri kalmamış, sanki gangren...Nasıl kesilip atılacak, nasıl tedavi edilecek ? İnsan bazı sebepleri duyunca hayrete düşüyor. Bu nasıl yuvadır ki şu dünya malının yokluğu onu yıkıp da varlığı ayakta tutuyor.
Hazmedilmemiş hazır bir dünya sunumu ile gençler başbaşalar. Olmazsa olmazlar var evlilikte...Paylaşılmadan elde edilmiş herşey...
Şahsiyet arayışı ve saygı ön koşul sayılmıyor artık.
Eşini saygıyla anan hanımların sayısı yok denecek kadar azaldı. Bir nankör davranış biçimi aşılandı ki çağa, adına hak arama diyorlar. Sanki yuva savaş meydanı , sanki ring...Vur diyorlar , vur ki hakkını al...
Sanki erkekler "kavvam" olduklarının pek mi farkında...Yok onlar da değişti çoktandır...Ne erkek kavvam gibi ne kadın ona refika...
Kim ne almış, kim ne takmış çetelesini tutuyor...Aklı takanda takıştıranda....Takmayanda olmayanda değil...
Şu ortamda ne hava var, ne toprak yumuşak, ne de su verecek insan var...Nasıl bunca fidan yetişip ağaç olacak...
Öncelikle bir yağmur duasına çıkma vaktidir. Kanaat yağmuru isteme zamanıdır.
Altın günlerini Filistin günlerine çevirip çocukların gözü önünde kardeşlerine para ayırma vaktidir.
Şu bencillik elbisesini çıkarıp bize en güzel yakışan kisveyi bürünme vaktidir.
Nankörlük gözünü kör edip , var olanları sayarak şükretme vaktidir.
Allah yâr ve yardımcımız olsun.
Hocam ağzınıza klavyenize sağlık söylemek istediğim duyguları o kadar güzel, o kadar sade ve billur taneleri gibi sözlerinizle ifade etmişsiniz ki, bu kelamın üstüne ne desem boş.Fikirlerinizi soluksuz sonuna kadar okudum ve altına imzamı atarım.Kalın sağlıcakla.

seva
14.02.2010, 06:29
Senin paran bitti evlilikte bitiyor :)

65serdal58
22.02.2010, 21:12
şiddetli geçimsizlik