PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rüşvet Nedir? Rüşvet Nasıl Alınır?


sade58
13.03.2008, 12:15
Sizce Rüşvet Nedir?
Maalesef son günlerdede halen gündemimizde olan Rüşvet konusunda bir araştırma yapmak istedim, maalesef internette tam anlamıyla bir cevabını bulamadım.
Bulduğum sadece buydu:
Kişinin hak etmediği görevi karşılığı olmaksızın elde ettiği kazanç veya menfaatlere rüşvet denir.

Sizce gerçek anlamı nedir? Bu yukarda yazan yeterlimi sizce?

1. Rüşvetin toplumsal hayatı nasıl etkiler?

2. Rüşvet Türkiye' de sizce ne kadar yaygındır?

3. Acaba rüşvet bizim için normalmi olmaya başladı?

3. Sizde bir rüşvet olayı yaşadınızmı?

Gelin hepberaber bu konuya bir açıklık getirelim.

sade58
13.03.2008, 12:20
Sizlere Rüşvet Örnekleri:

Rüşvette, alışmış kudurmuştan beter

Rüşvet, hakkında 2 bin yı önce yazılmış kitap olan bir ’illet’. Derlediğimiz rüşvet hikayelerinden anlaşıldığı kadarıyla, bir alışan, bir daha bırakamıyor. Kimi düzenli rüşveti tayini çıkınca yerine gelene devrediyor, kimi bazılarına rüşvet vermeyi öğretememekten yakınıyor, kimi baskında bile çekmecesine para atmaya devam ediyor...

İKİ bin yıl önce, Hint Kralı Kautilya, rüşveti ele alan ’Arthashastra’ adlı bir kitap yazdı. Yedi yüzyıl önce, Dante, rüşvetçileri cehennemin en derinlerine koyarak, Ortaçağ’da yolsuz davranışlara duyulan nefreti yansıttı. Shakespeare, bazı oyunlarında yolsuzluğa önemli yer vermişti. Amerikan Anayasası’nda da, ABD Başkanı’nın yargılanarak görevden uzaklaştırılması hususunda rüşvet ve vatan hainliği suçları açıkça ifade ediliyor. Peki bizdeki manzara ne? İşte, memleketimden bahşiş manzaralarının bugünkü bölümü...

TAYİNİM ÇIKTI ABİ ARTIK ARKADAŞI GÖR
(Vatandaş G.A. - İSTANBUL) "40 yaşına kadar askerden kaçtım. Dosyam, ikametim olarak gösterdiğim 3 farklı kent arasında yıllarca gitti, geldi. Bir gün, sahibi olduğum çiftlik ürünleri dükkanına üniformalı bir polis geldi, ’Sonunda yakaladım seni G. abi’ dedi. Gülüştük, ahbap olduk. Her ay başı dükkána geliyor, G. abisinden cep harçlığını alıyordu. Satın aldığı yumurta, peynir filan parasını da ısrarla ödüyordu. Yıllarca böyle beni ’idare’ etti. Derken bir ay başı, yanında bir memur arkadaşıyla geldi. ’G. abi,’ dedi, ’Tayinim çıktı, İzmir’e gidiyorum. Senin dosyana bundan böyle bu arkadaşım bakacak artık.’ Yani bir polis memuru beni, hava parasıyla diğer bir polise devretti."

ANTALYALILAR’A İŞİ ÖĞRETEMEDİK HÁLÁ

(Vatandaş K.B. - İSTANBUL) "Kendi otomobilimizle Antalya’ya tatile gitmiştik. Yolda trafik polisi çevirdi, ’Hız limitini aştınız’ dedi. Hiç tartışmadım. Cebimden bir kağıt para çıkarıp, memurun mendil cebine sokuşturdum. İtiraz etmedi. Eğilip plakaya baktı, sonra yanındaki polise döndü, ’Yahu abi’ dedi, ’Gözünü seveyim şu İstanbullu şoförlerin. Bak, adam nasıl da anlayışlı. Dört senedir buradayım, Antalyalılar’a öğretemedik şu işi hálá...’

GÜNEŞLENEN MEMURA MAVİ TURDA TESLİMAT

(Mimar K.A. - MUĞLA) "İstanbul’dan, 12 yıl önce Muğla’nın bir turistik ilçesinde villa yapıp satmaya başladım. Ben yüzde 10-15 imar durumuna uygun villalara ruhsat alamazken, 200 bin YTL’lik villa yerine 600 bin dolarlık villa yapanlar ruhsat alabiliyordu. Satış yapmakta zorlanıyordum. Çıktığım günübirlik tekne turlarından birinde, belediyenin imar ve fen işlerinde görevli memurla tanıştım. Hazırlıklı gitmiştim. O güneşlenirken, çantasına 10 bin YTL koydum. Bu mavi turları tekrarladım ve villalarıma daha bitirmeden ruhsat almaya başladım."

İKİ VİLLA BİR MERCEDES ALDI KEYFİNE BAKIYOR

(İşletmeci A.C. - BODRUM) "Muğla’nın turistik bir ilçesinde, su sporları merkezi iştetiyordum. Bunların ruhsatları her yıl yenileniyor ya da yeni ruhsat alınıyor. Ruhsat yenilemeleri 400 dolar, yeni ruhsat bin dolardan aşağı olmuyordu. Müdür rüşvet işini o kadar azıtmıştı ki, Rusya’ya turizm fuarlarına gidiş paralarını bile bizden istiyordu. Yakalatmaya karar verdik. Konudan bir savcının ve bir kaymakamın haberi vardı. Ancak parayı alacağı sabah yıllık izine ayrıldı, bir daha da rüşvet istemedi. Şu anda aldığı iki villa ve Mercedes arabasıyla, emekliliğin tadını çıkartıyor."

SABAH ŞİRKETE AKŞAM KENDİNE
(Esnaf E.A.) "Aydın’ın bir sayfiye ilçesinde esnafım. Bir çok esnaf gibi, ünlü giyim markalarının taklitlerini satıyorum. Bir gün bir avukat, beraberinde polislerle geldi. Temsil ettiği firmanın markasını taşıyan tüm malzemeleri aldı ve tutanak tutturdu. Sonra da bana, 45 ile 80 bin YTL arasında ceza alabileceğimi söyleyip gitti. Aynı avukat, akşam üzeri tekrar geldi ve 10 bin YTL istedi. Kendisine 9 bin YTL verdim; o da sabah tutturduğu tutanakları yırttı ve mallarımı iade etti."

BU PLAN OLMAMIŞ SEN EN İYİSİ BİZE BIRAK

(İşadam A.Y.) "Yeni bir işyeri açmak istiyordum. Projesini çizdirdim. Onay için belediyeye götürdüm. Üst düzey yönetici, ’Bu plan olmamış, yeniden çizilecek. İşinin hallolmasını istiyorsan bize bırak’ dedi. Yeni plan yüklü bir miktarda para karşılığı, belediyede görevli birisiyle bağlantılı işyerinde çizildi. İşyerimin bulunduğu yeri kentsel dönüşüm alanı dışına bırakmaları için yine yüklü bir rüşvet verdim. Hem proje onaylandı hem işyerimi yapacağım yer, kentsel dönüşüm alanı dışında bırakıldı."

YUKARI ÇIK TOMBİK İŞİ SANA ÖĞRETSİN

Ê(Muameleci A.D.) "Denizcilikle ilgili bir firmada çalışıyorum. Denizcilik İşletmeleri’ne ilk gittiğim gün hiçbir şey bilmiyordum. Memur, 50 lira evrak paras istedi. Anlamadım. ’Aşağı mı yatırılacak harç parası’ dedim. "Hayır hayır; çık Tombik sana öğretsin, bilir bu işleri’ dedi. Tombik, parayı defterin arasına koydu, memura, ’Abi ilk sayfada teknenin adını hatalı yazmışsınız galiba, bi kontrol eder misin’ dedi. Adam, ’Ha tamam, düzelttim ben onu’ dedi, aldı parayı. Ben de sonunda işi kaptım. Defterin arasında, dosyanın içinde ya da tokalaşırken avuca veriyorum. Zincir olmuş, tıkır tıkır işliyor sistem. Maaş gözlerinde yok."

Bunu alırım ama önce helal et

(Vatandaş A.G. - ANKARA) "Bir arkadaşın emekliliğini kutlarken, bir kadeh şarap içmiştim. Gece yanlışlıkla sis farlarını da yakınca, polis durdurdu. Alkol sorusuna da ’Var’ dedim. ’Şimdi ne yapacağız. Alkollü araba kullanıyorsun. Daha önce de yakalandıysan, ehliyetini almam gerekir’ dedi. Cüzdanımdan 40 YTL çıkarıp verdim. Ama polisin şartı vardı. ’Bu parayı helal edersen alırım, yoksa almam’ dedi. Bir an ’Etmiyorum’ demek geldi içimden."

Telekızlarla ’rüzgárlık’ gönderin

(Yatçı S.K. - BODRUM) "Yaptığımız yatları çeşitli ülkelere satarken, liman başkanlığından, uluslararası denize elverişlilik belgesi almamız gerekiyor. Görevliler, ’Rüzgárınız bol olsun, rüzgárlığınız var mı’ deyip gidiyorlardı. Tüm cep telefonlarını bize ödettikleri yetmiyormuş gibi, bir de telekız isteyip, ’rüzgárlığı’ yani rüşveti onlarla göndermemizi istiyorlardı. Polisin bir baskında yakalanan telekızlardın ifadeleri sonrası, durulur gibi oldu, sonra yine başladı. Birçok yat imalatçısı, 80 bin doları bulan rüşvet nedeniyle işini bırakmak üzere."

Polise niyet hemşireye kısmet

(İşçi E.T.) "Eğlenmek için gittiğimiz İzmir’den, otomobille Manisa’ya dönerken çevirmeye yakalandık. Otomobili kullanan arkadaşımız, 52 promil alkollü çıktı. 50 YTL verdik. Polis memuru parayı beğenmedi. ’Biz burada 3 kişi görevliyiz’ deyip, 200 YTL istedi; vermedik. Polis memuru, ’O zaman arkadaşın ehliyetine 6 aylığına el koyacağız ve 600 YTL para ödeyeceksiniz’ dedi. Ben de kan tahlili istedim. Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne gittik ve kan tahlili yaptırdık. Ben hemşireye 50 YTL verdim. Rapor 39 promil geldi, kurtulduk."

Yılardır alıyorum

(Müfettiş C.L) "Bazı araç vergi dairelerindeki memurların trafik muamelecilerinden düzenli olarak rüşvet aldıkları ihbarı üzerine soruşturma başlatılmıştı. Tescil Şube Müdürlüğü içinde bulunan Maliye Bakanlığı Vergi Dairesi’ne girdik. Yoğun kalabalıkla uğraşan bir vergi memuru, işin ciddiyetini kavrayamamıştı. Muamelecilerin getirdiği dosyaları ayırıyor, içinden çıkan paraları çekmecesine atıyordu. ’Baskın oldu, hala gözümüzün önünde para alıyorsun’ dediğimizde, şu yanıtı verdi: ’Ben yıllardır alıyorum. Benden öncekiler de alıyormuş. İşi çabuklaştırmak için bahşiş veriyorlar’. Tabii tutukladık."

Kimine son model cep telefonu kimine nakit para

(Vatandaş B.T) "Babamın arkadaşı A.K.’nin TIR şirketi var. Bir gün Ankara’ya giderken, sürekli cebi çalıyor. O da, ’Tamam, emanet hazır; falanca kilometrede teslim ederim’ diyordu. ’Bu emanet ne’ dediğimde, ’Bize tonaj sınırı var. Bu gün 10 araba çıkarttım. Polisleri görmezsen, 3 bin 500 YTL cezayı ödersin. TIR geçişlerimin olduğu günler beni ararlar. Kimisi karısına zayıflama ilacını, kimisi Nokia’nın en son çıkan telefonunu aldırır. Kimisi de 500 YTL’ye kadar para ister’ dedi. Bu arada bizi arayıp duran arkadaş, park etmiş bekliyordu. A.K., arabadan inip, sivil bekleyen (izin günüymüş) polisin yanına giderek emaneti verdi."

puar
13.03.2008, 12:53
Rüşvet haksız yere gelir veya çıkar elde etmektir. Malesef toplumuzuda bunun örnekleri özelliklede kamu alanında çok sık görülmektedir. bunun önüne sadece bilinçli Ahlaklı Vede Allahtan korkan bir toplumla gecebiliriz. o yüzdenki Ahlaklı bir eğitim herşeyin önüne gecerek insanlar arasındaki eşitlik ilkesinide yerine getirmiş olur.

Arif Coşkun
13.03.2008, 13:19
Biryerden Ctrl+c yapmadan yazayım:) Şahsi görüşüm. Rüşvet: Hak edilmeden emek, alın teri olmadan gizlice bir iş karşılığı için alalnın avanta kazandığı, verenin usulsüz haksız bir şekilde işini yaptırdığı sinsi ve de kirli bir iş alışverişi.Nasıl tanımladım ama:D

RüStü ElmaS
13.03.2008, 13:39
Rüşvet sıralamasında kaçıncıyız?


Kuruluşun yaptığı araştırmaya katılanların verdiği yanıtlara göre, en çok rüşvet suçunun işlendiği ülkelerin başında Kosova, Kamboçya, Kamerun ve Arnavutluk geliyor.

Bu ülkelerde kamuoyu yoklamasına katılanların yaklaşık 4'te 3'ü son 12 ayda en az bir kez rüşvet verdiğini söyledi.

Uluslararası Şeffaflık Kuruluşu, 60 ülkede 63 binden fazla kişiyle görüşerek hazırladığı yıllık Küresel Yolsuzluk Barometresi'ni yayımladı.

Türkiye'de rüşvet

Araştırmaya katılanların verdiği yanıtlara göre, bu ülkelerin çoğunda en çok rüşvet alanların başında polis geliyor, Avrupa ülkelerinde en çok sağlık hizmetleri alırken rüşvet veriyor.

Türkiye'de ise yoklamaya katılanların yüzde 6'sı hizmet almak için rüşvet verdiğini belirtti. "Avrupa" olarak bilinen Avrupa Birliği ülkeleriyle İzlanda, Norveç ve İsviçre'de yoklamaya katılanların yaklaşık yüzde 5'i geçen yıl sağlık hizmeti almak için rüşvet verdiğini belirtti. Sağlık alanının, bu ülkelerde en çok rüşvet verilen alan olduğu belirtildi.

Yoksullar için rüşvet vergi gibi

Sanılanın aksine zenginlerin etkilerini artırmak için rüşvet vermesinin yerine, yoksullar temel hizmetleri almak için rüşvet vermek zorunda kalıyor.

Şeffaflık kurumu, "Rüşvet, zorla alınan ve azalan (oranlı) bir vergi gibi yoksulların zaten kıt olan kaynaklarını eritiyor" dedi.

Yoksullar hem zengin hem de fakir ülkelerde daha fazla rüşvet veriyor. Afrika rüşvetin, özellikle polis ve eğitim alanında olmak üzere en çok etkilediği kıta olurken, Afrikalılar rüşvete karşı mücadelenin başarılı olacağından en çok umutlu olan insanların başında geliyor.

Genel olarak Afrika dışında bütün bölgelerde hükümetlerin rüşvete karşı mücadelesinin başarılı olacağı konusunda şüphe hakim. Kuzey Amerikalı ve "Avrupa" ülkelerinin halkları ise hükümetlerin rüşvete karşı mücadelesi konusunda karamsar.

Rüşvete en çok bulaşan kurumlar
Yoklamaya katılanların yüzde 70'i siyasi partileri "çok yolsuzluğa bulaşmış" ve "yolsuzluğa bulaşmış" olarak nitelerken, bunu yüzde 55 ile meclisler ve yüzde 50'nin biraz üstünde bir oranla polis takip ediyor.

Toplamın 100'den fazla çıkmasına, katılanların nerede rüşvet verdikleri sorusuna birden çok yerde rüşvet verdiklerini söyleyerek yanıt vermeleri neden oluyor.

Yoklamaya katılanların yüzde 54'ü gelecek 3 yılda rüşvetin artacağını belirtirken, yüzde 26'sı aynı düzeyde kalacağını, yüzde 20'si düşeceğini belirtiyor. Halbuki son olarak 2003'te yapılan aynı araştırmada rüşvetin artacağını düşünenlerin oranı yüzde 43 idi.

"Son 1 yılda rüşvet verdim" diyenlerin oranlarına göre, rüşvet oranının en yüksek (yüzde 30'dan fazla) ve en düşük (yüzde 3'ten az) olduğu ülkeler şöyle:

Kamerun - Yüzde 30
Kamboçya - Yüzde 72
Arnavutluk - Yüzde 71
Kosova - Yüzde 67
Makedonya - Yüzde 44
Pakistan - Yüzde 44
Nijerya - Yüzde 40
Senegal - Yüzde 38
Romanya - Yüzde 33
Filipinler - Yüzde 32
Danimarka - Yüzde 2
Hollanda - Yüzde 2
Avusturya - Yüzde 1
Kanada - Yüzde 1
Fransa - Yüzde 1
İzlanda - Yüzde 1
Japonya - Yüzde 1
Güney Kore - Yüzde 1
İsveç - Yüzde 1
İsviçre - Yüzde 1

CNNTurk

altuntas58
13.03.2008, 14:30
Rüşvet utancverici,yüz kızartıcı, haksız kazanc,toplumun en büyük yarası Malesef toplumumuzda halen rüşvet olayları ile her an karşılaşıyoruz

sonbahar5803
13.03.2008, 14:47
Millet rüşvet vermeye zorlanıyor resmen. Vermezsem işim hallolmaz korkusuyla da kimse ses çıkarmıyor. Kanunlar bunun önüne geçemez, toplumda ahlak ve Allah korkusu olmadıktan sonra.

Belki hatırlarsınız, Antalya'da bir kurum full rüşvet üzerine çalışıyordu. (Birileri mağrdur olmasın diye kurum adını vermiyorum.) Topluca bir bölüm açığa alındı, çalışanları dağıttılar. İnanın 1 hafta sürmedi, benzer kadro hemen tekrardan oluştu. Rüşvetli çalışmalara aynen devam!

Polis teşkilatına gelince anlatmaya bile gerek yok. Durumları ortada. Sırf benim tanık olduğum rüşvet durumları anlatmakla bitmez...

Sadece rüşvet değil sorun. Biz toplum olarak bazı şeylerin kolay yolunu bulmuşuz. Konuşuruz ama uygulamaya gelince yok.

Mesela kaç kişi bankada tanıdığı memurun ''İşini öncelikli halletme'' teklifini geri çevirip sırada bekliyor?

puar
13.03.2008, 15:22
Mesela kaç kişi bankada tanıdığı memurun ''İşini öncelikli halletme'' teklifini geri çevirip sırada bekliyor?

Kimse desek doğru olur herhalde...
mesela onceki sene kpssden 73 puan aldım iski ye işçi alınacaktı başvuru yaptık v.s 70 barajını gecemeyenler alındığı halde ben alınmadım sebebmi? o kurumda üst kademede adamımım olmaması....uzun lafın kısa kamudunun her alanında rüşvet adamcılık almış başını gidiyor malasef....
çözümmü?? az rüşvetle çok işi yaptırabilmek :)

sade58
22.07.2008, 21:06
Diğer konulara baktığımda yüzlerce yorum görmekteyim,ama ne iştirki böylesine önemli bir konuda sadece bir kaç yorum gördüm.Şaştım kaldım doğrusu.
Galiba bu konu Türkiyede hiç yaşanmadığından olsa gerek.:rolleyes:

sandalli
22.07.2008, 21:48
millet görevlilere zoraki rüsvet veriyor, tek suclu alan degil bence verende ayni, isim yürüsün diye veriyorlar, bircok yerde istemeden veriyor vatandas.

sandalli
22.07.2008, 22:06
Ögretmenlere rüsvet vererek sinif gecenlerin oldugu bir ülkede rüsvetin her türlüsü normaldir.

sade58
22.07.2008, 22:13
Ögretmenlere rüsvet vererek sinif gecenlerin oldugu bir ülkede rüsvetin her türlüsü normaldir.

neeee??? Inanmıyorummm.
Bu konuda ciddimisiniz???

sandalli
22.07.2008, 22:29
Uludag Üni.de ögrenci iken matematik Prof.ünün iki ögrencisinden dersten gecirmek icin rüsvet alirken sucüstü yakalandigini gördüm. Olaya bizzat sahit oldum, Polisler O`nu götürürken cok garipti. Özellikle köylerde ögretmenlerin bircogu rüsvet alir, bunuda bizzat yasadim.

sade58
22.07.2008, 22:36
Uludag Üni.de ögrenci iken matematik Prof.ünün iki ögrencisinden dersten gecirmek icin rüsvet alirken sucüstü yakalandigini gördüm. Olaya bizzat sahit oldum, Polisler O`nu götürürken cok garipti. Özellikle köylerde ögretmenlerin bircogu rüsvet alir, bunuda bizzat yasadim.
Bizzat yaşadığına göre biraz konuyu açıklarsan sevinirim.İsim vermene gerek yok,önemli olan böyle bir şeyin nasıl gerçekleştiği ve hem alan hemde veren nasıl bir kılıf uyduruyorlar merak ediyorum.Bizleri aydıntattığın için teşekkürler.
Polisler götürürken nasıl garipti yani?

sandalli
22.07.2008, 22:53
Aslinda Prof. birazda tuzaga düsürüldü. Ögrenciler arasinda rüsvetci oldugu söyleniyordu zaten, matematikten problemleri olan iki kiz ögrenci bir miktar para teklif etmisler ve O`da kabul etmis, kizlarda olayi polise bildirmisler, daha önceden nuamaralari tesbit edilen paralari alirken sucüstü yakalandi, bir süre hapis yatti sonradan haber alamadim. Aslinda matematik dersinden herkes problemli idi. Prof. ait dershaneye gitmeyen cok zor gecerdi matematikten, ama daha sonra haber alamadim. belkide dershanesinde calisiyordur. Polisler götürüken cok degisik geldi, yikilmis, yorgun, sanki havasini kaybetmisti. Belkide akademik kimligini rezil etmenin ezikligini yasamistir. Olayin üzerinden cok uzun zaman gecti, ama ben yinede onun adina üzülmüstüm.

sade58
22.07.2008, 23:08
Bence en doğrusunu yapmışlar,bu kişiyi yakalatmak ile.Bide işin kötü tarafı,dersanesine katılmayanın işi zordu diyorsun ve de bu kişiye üzülüyorsun.Gördüğün gibi,o dersanesine gelmeyen çocukların durumunu kötüye düşürüyor ve onların haklarını vermiyor.
Kusura bakma ama rezil olmayı kesinlikle haketmiş.
Bana kalsa,kendi dersanesi olan veya başka bir yerde özel ders verenin ünide ders vermesinin önüne bir türlü geçmek gerek.
Bu konular hakkında bizleri biraz daha aydınlatırsan memnun olurum,en azından burdaki insanlar bu konuda bazı gerçekleri görürler ve gerekli tedbirleri alırlar.

sandalli
22.07.2008, 23:33
Aslinda dersaneler hocalarin adina degil baska kisilerin adina aciliyor, böylece olayin önüne gecilmesi de zorlasiyor, yani kanunen bir sakinca kalmiyor. Prof. basarisiz olan ögrencilere o dersaneyi tavsiye ediyor. Isin ilginc yani dersaneye giden ögrencilerin derslerinde ki iyilesme, iyilesmeyi sadece aldiklari not ile izah edebiliriz. Benim üzülmem konusu O`nun yakalanmasi degilde, Koskoca Prof, ün düstügü alcaklik. Köylerde özellile sinifta kalabilecek kiz velileri kizlarinin biran önce okuldan kurtulmasi icin rüsvet verirler, bu belki para olamaz da baska seyler mesela yiyecek, yakacak türü seyler olur. Burada köylerde yasamis arkadaslar varsa bunu destekleyici aciklamalar yapabilirler.
Türkiyede sadece polisler rüsvet almiyor, askerden izinli gelmistim, izini uzatabilmek icin doktor raporu gerekti, doktor benden 200 mark almadan rapor yazmadi, bircok kezde köy muhtarina rüsvet verdim, baska hatirlamiyorum.

kocak58
23.07.2008, 00:58
rüşvet almayan neredese yok ama onlar rüşvet değil hediye
bence normal olmaya coktan başladı eğer bir kurumda rüşvet almaya bir kişi varsa ya zorla aldırılıyo yada işten çıkartılıyo

sandalli
23.07.2008, 01:36
rüşvet almayan neredese yok ama onlar rüşvet değil hediye
bence normal olmaya coktan başladı eğer bir kurumda rüşvet almaya bir kişi varsa ya zorla aldırılıyo yada işten çıkartılıyo

Eger biri rüsvet almiyorsa bence almaya zorlanyor, digerleri kurum icinde böyle birini istemiyorlar, en sonunda o da teslim oluyor. Rüsvet almayanlar cok zor geciniyor zaten, adamin tipinden belli oluyor.

kasparix
23.07.2008, 02:56
YAPMAYIN ARKADASLAR HARAMI HELALI BIR DAHA DUSUNUN..GÜNAH İŞLEMEYİN DENMİYOR YAKLAŞMAYIN O GÜNAHLARA DENİYOR..RÜŞVET HAKLI OLMADIĞINIZ YADA HAKKINIZIN OLMADIĞI ŞEYELRİ ELDE ETMEK İÇİN SUNULUR YADA YENİLİR...HAKIMIZIDA KIMSE YİYEMEZ...KİMSENİN HAKKINIDA YEMEMELİYİZ..

sandalli
23.07.2008, 20:35
Rüsvet konusu acmadi galiba, aslinda cok önemli bir konu..

ogeday3358
08.03.2009, 00:42
ben bir isimi halletmek icin gecen aylar birine 15 bin euro teklif ettim :)))) ama yinede olmadi :((((

ofgurleyuk78
08.03.2009, 00:53
Rüşvet verip almak bir medeniyet göstergesidir. Ama malesef günümüzde bu marifetmiş gibi kanunlaşmaya başladı.(Tapu memurlarına verilen bahşişmiş. Mahkeme böyle karar verdi. İçinizde okuyan olmuştur sanıyorum.)

ogeday3358
08.03.2009, 01:23
kanunlarin yetisemedigi yerde para yardimimiza kosuyor bu kadar basit :)

Salim58
09.06.2010, 15:34
Rüşvet her kapının anahtarı olmuş.

Yeni adı hediye.:)

aysima58
09.06.2010, 15:41
evet hediye rüşvet allah korkmaz kuldan utanmaz fakirin fukarının çoluk çocuğunun rızkına göz dikenlerin basit bir işi zora sokup sonrada biraz para atarsan çok kolay hallederim dedikleri yemdir yani haram rızıktır ama maalesef günümüzde salim bey kardeşiminde dediği gibi adı hediye oldu.