PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölümü En Son Ne Zaman Düşündünüz?

_DuMaN_58
31.03.2008, 20:03
Arkadaşlar acaba en son ölümü ne zaman düşündük belkide bu konuyu ne zaman görürseniz aklınıza ölüm gelecektir inşaAllah.

ÖLÜM NEDİR?

Ölüm yokluk değil, hiçlik değil, bitiş değil, bir ebedi uyku değil; bilakis bir var oluştur. Aynen bir tohum gibi;
yerin altına girer fakat vakt-i merhunu gelince, bir sünbül olarak arz-ı didar eder.Yine o, bir hiç hükmünde
olan dünyadan her şey olan ALLAH’a yürüyüştür. O, bir başlangıçtır. Esas veebedi hayatın başlangıcı. Ve o
bir uyanıştır. Hazreti Ali Efendimiz’in ifadesiyle, bu dünya bir rüyadır. İnsanlar ölünce uyanırlar. O bir
vuslattır; aşığın Maşuk’a, dostun Dost’a vuslatı. Sahabeden Huzeyfe el Yemanî, son demlerini yaşarken şöyle
diyordu: “Dost aniden geldi, dostun gelişine pişman olan asla iflah olmaz.” Ölüm yıllardır süren vatan
hasretinin bitişidir. Zira, inanan bir insanın ana vatanı cennettir. Oraya göre bu dünya ise bir zindandan
ibarettir. Hadiste, dünyanın mü’min için bir zindan olduğu ifade edilir. Ölüm, bir istirahate çekiliştir. Zira
insan yıllarca bu dünyanın yükünü çekmekle yorulmuştur. Ölümle o yükü sırtından atar ve rahatlar. Hadisin
ifadesiyle; “Mü’minin armağanı ölümdür.” Zira, bu dünya cennete kıyasla bir zindan gibidir. Ölen bu
zindandan kurtularak en büyük hediyeyi kazanmış olur. Ölüm bize bayram sevinci, Yolda bulunmuş inci.
Ölüm, bu dünyadan öbür dünyaya atılan bir adımdır. Niceleri vardır ki, “ah ne olur, bir adım atsam ve sanki
şu evin bir odasından diğer odasına geçer gibi öbür tarafa geçiversem” diyerek ölümü çok rahat
karşılamışlardır. Fakat nice çok okumuş, çok görmüş insanlar da vardır ki, ölüm karşısındaki ürpertilerini
yenememişlerdir.Ölüm, hadisin ifadesiyle bir nasihatçidir.

RaZZcE
31.03.2008, 20:26
dün gittigim sohbette "cennet ve cehennem" konusunu konustuk
en son dün ölümü düsünmüstüm..
ama ins. bu konuyu hep görünce hergün düsünürüm :)

fertelliyim
31.03.2008, 20:41
Ölüm Her An Ensemde tabi bu tehlikede olduğum anlamına gelmiyor (insanlar dan) Ne varki Ölüm Nefes alıp vermek kadar yakınımızda bunu düşünüp buna göre yaşamak gerek ne zaman ve ne şekilde bizi yakalayacağını yanlız ve yalnız Yüce Allah bilir. Allah bütün mügminlere Güzel ölüm Nasip etsin Amin.

xwst
31.03.2008, 20:48
Olumu dun dusundum,simdi yine dusunuyorum,yarın da dusunecegim.Simdi Denizin savunmasını ve gulerek olume gidisini izliyorum.Farklı degil sonumuz,ya kızılderelerde ya da dar agaclarında can verecegiz genc yasta.Olsun,vatan sagolsun

arikarinkuchi
31.03.2008, 20:55
hayatta hep şu vakit ölecekmişiz gibi çalışmalıyız
buna az çok dikkat ediyorum

sonbahar5803
31.03.2008, 21:35
Her gün düşünürüm ölümü...

Allah hayırlı ve imanlı ölümler nasip etsin.

sonbahar5803
31.03.2008, 21:43
Yazıyı okuyunca aklıma bir anım geldi:

Lisede çok değer verdiğim bir din dersi hocam vardı. Mükemmel ders anlatırdı, okulda sevmeyen yoktu onu.

Bir gün ölüm konusunu anlattı ve dediki:

''Arkadaşlar, ölümden neden korkuyorsunuz? Ölüm bir yok oluş, bir bitiş değildir. Aksine yeni bir başlangıçtır.''

Sınıftakilerin cevabı:

''Hocam, biz ölümden değil; ölümden sonra olacaklardan korkuyoruz!'' :D

Olacakları biliyorsak, görevlerimizi tam yerine getirdiğimizde korkacak bir şey olmadığını anlarız.

bilalfındık
31.03.2008, 22:35
ÖLÜM HİÇ AKLIMDAN ÇIKMIYORKİ EVDEN ÇIKARKEN ĞERİ ĞELECEM DİYE ÇIKMIYORUM
--HER CANNI BIRĞÜN ÖLÜMÜ TADACAKTIR----

bulutum
08.04.2008, 22:39
cenabı hak buyuruyorki
eğer ölsenizde öldürülsenizde hep allah'ın huzurunda toplanacak ve hesaba çekileceksiniz (al-i imran suresi,ayrt:158)
peygamberimiz buyuruyor ki
<<insanların akıllısı ölümü çokça düşünen ve ona hazırlık yapandır>>
insanın ölümden evvelkı hallerı dunya hayatı olup bu cabucak gecer gıder öldukten sonrakı haller ıse ahıret olup bakıdır ve bıtmez
ölumun hakıkatı ruhun beden aletını kullanmaması demektır.
Ölüm insanın bedenindeki mücerred bir hayal olan insan ruhunun bedene olan bağlılığını kesmesi ve ondan çıkmasıdır ölenin ruhu mü'min ruh ise ölümün içne girer eğer ölen mü'min ruhu değil ise_ki o korkunç ve çok kötüdür ruhun hayaline girer işte bu mücerret cismin yani ruhun bedenden ayrılıp diğer ruhların bulunduğu meclise girmesine ölüm denir.
insanın ölümü şöyledir
İnsanın vücudunda herhangi bir sebeple hastalık yada illet arız olur bu durum hayvani nefsin düşkün ve zayıf bir hale gelmesine sebep olur hastalık giderek vücudu iyice zayıf hale düşürür bazen birtakım hareketler yaptığı görülür hasta arasıra gözlerini açar ve dünyaya hoş bir nazarla bakar öyleki hem kendisi hemde çevresinde olanlar onun sıhhatine kavuştuğunu zannederler esasen hastalık bedene yerleşmiş olup hayvani ruha galip gelmiştir bu sönmek üzere olan hayvani ruhun bir anlık parlaması yani hareketidir

Ertugrul
08.04.2008, 23:22
Ölümü düşünmemek elde mi ? Her gün büyük şehirlerde birer sela duyarız, haberlerde şurda şu kadar kişi öldü diye dinleriz, kış gelir bembeyaz kar bize kefeni hatırlatır. Bahar gelir kuşlar, ağaçlar, çiçekler cennet arzusu depreşir, ölümü düşünürüz. Ölümü düşünmemek elde değilde, ölüme hazırlanmak elde. Allah son nefeste iman nasip etsin cümlemize.

altuntas58
10.04.2008, 14:49
İnsanlar doğar büyür ve eceli gelince ölürler bu bir doğa kanunu allah bütün herkesi imanlı kuranlı ölümler nasip etsi

aozdemir
10.04.2008, 14:58
ölüm, insanı daha sorumlu davranmaya, yaptıklarının muhasebesini yapmaya ve başkalrını da düşünmeye iten en önemli etkenlerden biridir.

LaEdri
18.04.2008, 18:45
her namaz,her rekat,her secde aslında bir nevi öümü hatırlama değil midir..

nıl
18.04.2008, 18:47
her an her dakkıka yasadıgımıza ve yasayacaklarımıza sukrederek yasıyorum her canlı ölümü tadıcak belkı bu gun belkı yarın..............

Arif Coşkun
18.04.2008, 21:07
Ölüm yok oluştur.
Kalsa da bedenimiz,
Ucan giden ruhumuzdur.
Ölüm ayrılıktır.
Sonu olmayan.
Ölüm değişimdir.
Ve de hiç değişmeyendir.
Ölüm evladadır.
Her şeyini;
Çocukluğunun,
Gençliğinin,
Ve de,
Tüm yaşamışlıkların arkada bırakmaktır.
Ölüm ayrılıktır.
Tüm sevdiklerimizden,
Ölüm acı bir hoşçakalın demektir.
Ölüm;
Acı da olsa,
Ölüm ölmez.
Ölüm bitmez,
Ancak;
Hepimizin ve de tüm mahlükların,
Tadacağı bir acıdır.
Acıda olsa ölüm yaşanır.
Yanşıyorsa bu hayat,
Yaşıyorsun demek..
Yaşıyorsan varsın.
Yaşamıyorsan…
O zaman yoksun.
Ve de ölüsün demek…
Allah Rahmet Eylesin.
Yinede;
Güzelliği olmasa Ölümün,
Neden ölümü tatsın,
Yaşamış tüm peygamberler.

çılgın-sedat
19.04.2008, 18:25
geçen sene geçirmiş olduğum buyuk trafik kazasında geldi aklıma
çok şükür allahıma ucuz kurtulduk o kazadan

dark_yamtar58
19.04.2008, 19:18
ölümle ölüm korkusuyla en ufak bir pıroblemim yok.ölümü hezaman düşünürüm genelde korkmak değil ölümden sonraki bilinmeyenleri merak ederim.benim motorlubisikletlere özel bir ilgim var hanımım kızım istememesine rağmen oğlumdala ben bu işe hastayız.17.04.2008 tarihinde mesaiden sonra motorla gezmeye çıktım.ilk başta güzel bir gezi oluyordu ama karşıma çıkan 3 arkadaşla it dalaşı yapmaya başlayanakadar.6 kilometrelik dik bir yokuşta iniş aşağı allah ne verdiyse basıyoruz.önüme aniden çıkan genç bir arkadaşa çarpmamak için kendimi riske ettim.ufak çürüklerle atlattım on onbeş dakika yanlızca oturduğum yerde ölümün zor olmadığını,bizede çok yakın olduğunu düşündüm.ölümden korkum sadece dünyadaki sevdiklerimden ayrılmak.başkada korkulacak bir yanı yok.

ersoy_34
26.04.2008, 14:05
ölümü herzaman düşünürüm heran aklımdadır

SEMİH-58
26.04.2008, 14:07
bugün araba'da cemal kuru'nun Kabrimin ilk gecesi ilahisini dinlemiş ve ölümü düşünmüştüm...

recosan58
26.04.2008, 14:07
ÖLÜMÜ DÜŞÜNMEYEN ASLINDA YAŞAYAN BİR ÖLÜDÜR

Abdurrahman 58
26.04.2008, 14:09
TABUT

Tahtadan yapılmış bir uzun kutu;
Baş tarafı geniş, ayak ucu dar.
Çakanlar bilir ki, bu boş tabutu,
Yarın kendileri dolduracaklar.

Her yandan küçülen bir oda gibi,
Duvarlar yanaşmış, tavan alçalmış.
Sanki bir taş bebek kutuda gibi,
Hayalim, içinde uzanmış kalmış.

Cılız vücuduma tam görünse de,
İçim, bu dar yere sığılmaz diyor.
Geride kalanlar hep dövünse de,
İnsan birer birer yine giriyor.

Ölenler yeniden doğarmış; gerçek!
Tabut değildir bu, bir tahta kundak.
Bu ağır hediye kime gidecek,
Çakılır çakılmaz üstüne kapak?

NECİP FAZIL KISAKÜREK...

recosan58
26.04.2008, 14:12
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

Abdurrahman 58
26.04.2008, 14:15
Ölünün Odası / Necip Fazıl Kısakürek

Bir oda, yerde bir mum, perdeler indirilmiş;
Yerde çıplak bir gömlek, korkusundan dirilmiş.
Sütbeyaz duvarlarda, çivilerin gölgesi;
Artık ne bir çıtırtı, ne de bir ayak sesi...
Yatıyor yatağında, dimdik, upuzun, ölü;
Üstü, boynuna kadar bir çarsafla örtülü.
Bezin üstünde, ayak parmaklarının izi;
Mum alevinden sarı, baygın ve donuk benzi.
Son nefesle göğsü boş, eli uzanmış yana;
Gözleri renkli bir cam, mıhlı ahşap tavana.
Sarkık dudaklarının ucunda bir çizgi var;
Küçük bir çizgi, küçük, titreyen bir an kadar.
Sarkık dudaklarında asılı titrek bir an;
Belli ki, birdenbire gitmiş çırpınamadan.
Bu benim kendi ölüm, bu benim kendi ölüm;
Bana geldiği zaman, böyle gelecek ölüm…

recosan58
26.04.2008, 14:33
Eğer 9 canlı olsaydın,
En çok 8 kez kaçabilirdin ölümden..
Bilki 7 düele sultan olsan dahi,
Yerin 6 mekan olacak sana.
En fazla 5 metre kumaş götürebileceksin..
Kapatacaksın 4 açsanda gözünü.
Bu dünya 3 günlük dünya..
Elbet 1 gün öleceksin.
İşte o zaman herşey 0 dan başlayacak

Kaptan-58
26.04.2008, 15:41
Hiç ölmeyecek gibi dünya işlerini yap, yarın ölecekmiş gibi ahiret hazırlığı yap.

dark_yamtar58
26.04.2008, 17:13
Ölümü kabullendim şimdi ölümle arkadaş oldum.Ölüm bana arkadaşım kadar yakın Sivas kadar uzak.

ersoy_34
04.05.2008, 01:38
ölüm hiç aklımdançıkmadıki ölümdaima bizimle ölümden korkan galatasaraylı olsun

kangallim
06.05.2008, 07:55
ölümü hemen hemen hergün düşünüyorum, bende birgün omuzlar üzerinde gideceğim ve giderken sevinçlimi üzüntülümü olacağım diye düşünmüyor değilim, acaba azrail A.S. beni nasıl karşılacayacak yani herşey aklıma geliyor...
yeterki iman üzere olalım rabbim merhametlilerin en merhametlisidir bizleri bağışlar...

sivaslı_gız
07.05.2008, 18:20
genellikle kabir azabından behsedilince sohbette önce irkilirim ve kendi kendime ahiret için ne kadar sevap kredim var acaba diye düşünürüm:)

seva
08.05.2008, 13:05
bugün bu yazıyı gördükten sonra ve herzaman düşünmemiz gerekenlerden biride bu.

gürün_güzeli
08.05.2008, 13:13
ölümü en son dün akşam düşündüm.......

EyüphanAydın
18.05.2008, 10:12
Ölüm Bir Tokat Gibi Yakınımızdadır.

Gerçekten Düşünmemek Elde Bile Değil..

Her Zaman Bişey Yaparken Aklımdadır

yiğidoturan
18.05.2008, 11:45
ne olursan ol ölüm var ölüm ölümü unutunca her şey sarpa sarar

unutmamak sık sık hatırlamak lazım

dark_yamtar58
18.05.2008, 11:47
Mesela.?...................... .........................

SéHéKéRŞéY
18.05.2008, 11:47
ölümü arkadaşlarla birarada olduğumuz zaman camide ibadet ederken düşünüyorum bazen yalnız kaldığım da düşünüyorum

58memo
18.05.2008, 11:50
Ben yaklasik hergün düsünüyorum, ölümden kacis yoktur bi zamani gelip bizde bu hayata son verip ebür dünyaya gidecegis orayi düsünmek cok cok cok daha mantikli ve önemli hakiki hayar süpesizki orda olacaktir.

bayatlı kenan58
11.06.2008, 10:17
ölüm güzel şey budur perde ardından haber
hiç güzel olmasaydı ölürmüydü PEYGAMBER

ınsan hıc olmeyecekmıs gıbı dunya ıcın, yarın ölekmiş gıbı de ahiret için çalışmalı. ınsan kafasını yastıga koydugunda ölümde yastıgın altındaymıs gıbı dusunmelı ve ona gore hazırlık yapmalıdır

yigidonun_kızı
11.06.2008, 10:26
insan ölümü en son darda kaldığı zmn düşünür yani ben öyleyim mesela bundan 1 hafta önce öyleydi ölümün bana hemen gelmesini istiyordum ama şimdi hayatın tadını çıkarıyorum iyiki varsınız arkadaşlar

seva
11.06.2008, 12:50
Sevenleri ayıran o
Ocakları söndüren o
Kapı,kapı dolaşan o
Ölüm,ölüm zalim ölüm

Kaptan-58
11.06.2008, 12:51
Sevenleri ayıran o
Ocakları söndüren o
Kapı,kapı dolaşan o
Ölüm,ölüm zalim ölüm

Zengin,fakir ayırmayan
Makam,mevki tanımayan
Güzel,çirkin acımayan
Ölüm,ölüm zalim ölüm

dark_yamtar58
11.06.2008, 12:57
Ölümü bugün Sela veriliyordu o an düşündüm..................

EyüphanAydın
11.06.2008, 22:56
Hiç Aklımdan Çıkmıyorki.

Her Zaman Aklımdadır

altuntas58
14.06.2008, 17:30
Ölüm insanların değişmez kaderi ondan kacış yok ölümü her zaman düşünürüm

kocak58
10.08.2008, 19:52
az önce.......................

titizyiğido
10.08.2008, 21:29
ölüm yaşamımızın bi parçası her an düşünürüz

bilalfındık
10.08.2008, 21:45
ölümü hiç aklımdan çıkartmam ğeri döneceğim diye evden çıkmam 6 ayda ölümü yaşadım 12 saatte 3 kere kalbim durmuş balıkesirde amaliyatla kalbime sitent takıldı onunla yaşıyorum allah kimseyi zor durumda bırakmasın
:confused:

HaYLaZ
10.08.2008, 22:35
Ölüm Her Zaman Aklımda..Cünkü Her An Hic Ummadıgımız Bir Yerde Ölebiliriz..
Aklımda Bir Allah Korkusu Birde Ölüm Vardır..

NESLİ
11.08.2008, 11:22
DAHA BU SABAH ÖLÜM DÜŞÜNCESİYLE İŞE GELDİM GECE GÖRDÜĞÜM RÜYA OKADAR ETKİLEDİKİ BENİ VE SABAKTAN BU YANA HİÇ AKLIMDAN ÇIKMIYOR.. HER ANAKLIMDA ÖLÜM BUNU HERCANLI MUTLKA TADACAK KAÇIŞ YOK ÖLÜMDEN. AMA GERÇEK DÜNYAYA NE GÖTÜRECEĞİZ BUNU DAHA ÇOK DÜŞÜNÜYORUM

CrSivaslim58
11.08.2008, 11:26
Ben asil da demimn Ölümü düşndüm.
........

mertveilkeli
11.08.2008, 18:01
doğrusu bu sabah bir radyo kanalında erken saatlerde bir hoca efendiyi dinledim hz.ÖMERİN . adaletinden bahsediyordu bazı örnekler verdi benimde bu sabahtan beri ölüm aklımdan çıkmadı

burcum
19.08.2008, 23:47
Ölüm her an aklımdadır !
Ama dün değil önceki gün gördüğüm rüyayla hiç çıkmıyor aklımdan zaten
:(:(:(
Rabbim hayırlı ölümler versin inşAllah ;)

GuNaY
19.08.2008, 23:57
Günlük meşakkete, işe, aileye o kadar çok bağlanmışızki aklıma geliyor desemde onu hissetmedikçe gerçek anlamda düşünüyorum sayılmaz. Hergün sayısız defa mezarlıkların önünden geçiyorum, her geçtiğimde nereden geçtiğimin farkındayım ancak üstünkörü bir farkındalık oluyor...
Hissetmek lazım...

dark_yamtar58
20.08.2008, 07:52
Hiç aklımdan çıkmıyorki Ölüm heran aklımda....................... .....

ABDULLAH DUMAN
20.08.2008, 08:43
ben herzaman düşünüyorum................... ........

SONMEZ
20.08.2008, 09:13
Rivayet edilir :
Hz. Ömer, kendisine sadece ölümü hatırlatması için,
bir görevliyi maaşla tutar.
Ne zaman ki, saçına bir ak düştüğünü görür;
adamın işine son verir.

Nedense bizler, ölümü ve sonrasını pek düşünmek istemeyiz...?
Nedense bizler, ölümü ve sonrasını hiç yaşamayacakmışız sanırız...?
Nedense bizler, ölümü ve sonrasını hep başkaları yaşayacak sanırız...?

''Küllü nefsün zaikat'ül mevt'' :
''BÜTÜN CANLILAR ÖLÜMÜ TADACAKTIR...!''

SivasLady
20.08.2008, 09:15
Cuma günü ucaga bindigimde :rolleyes:

jacop162000
20.08.2008, 10:20
düşünmüyorum aslında. sonuçta hepimiz olecez ama bugun ama yarın. allah hayırlı olum versin............

ayparcam
20.08.2008, 10:30
olumu her an dusunmeye calisiyorum ancak dunya isleri dunya mesguliyetiyle bazen unutuluyor malesef :( isterimki RABBIM heran hersaniye olumu dusunenlerden eylesin bizleri ..ecmain insALLAHHH

aglayanagac
20.08.2008, 10:31
ölüm her zaman aklımda bi an benimde nefesim kesilcen bi an bende kara topragın yari olcamı düşünüorum yer altını düşündükce ürperiorum

bilalfındık
20.08.2008, 11:46
ölüm her zaman aklımda bi an benimde nefesim kesilcen bi an bende kara topragın yari olcamı düşünüorum yer altını düşündükce ürperiorum

allah korusun sana kıyılırmı biz balmaya kıyamıyouz allah yakınlarına sevdiklerine bağışlasın

bilalfındık
20.08.2008, 11:48
ölüm insan lar için dir biliyosunuz 6 saat gidip geldim orda bnle baş edemediler geri yolladılar vay geldi sizin başınıza......

tatli-dilli
20.08.2008, 12:27
ölümü düsünmek güzel bisey degil, ama dinimiz geregi bunun esasen hep bilincinde olmamiz gerek. Hazirlikli olmak lazim o anlamda...

hepimiz birgün mutlaka ölecegiz ister cok yasayalim ister kisa, önemli olan arkada birakabildiklerimiz, ve bizi kimin hangi sekilde hatirlayacagi....

MeLody58
20.08.2008, 12:36
ÖLümü Dün Yatsı Ezanı Okunurken Aklıma Geldi Söyle Bir Düşündüm Dünya o Kadar Boşmuş ki Biz ne Yapıyoruz Allahım Dedim İnsanlara Bakıyorum Sanki Hiç ÖLmeyecekmiş Gibi Günah Nedir? Sevap Nedir ? Bilen Yok Ortam o Kadar Kötü ki İnsan Düşünüyor Allahın Huzuruna Ne İle Gidecegim Hangi İbadetimi Yerine Getirdim. Bu dünyaya benim Geliş Varoluş Nedenim Nedir Gezmek Eglenmek Degim Yerindeyse Hayatımızı Yaşamayamı Geldik. Ahiret sonu olmayan Sonsuz bir Ebedi Alemdir o Alemde Boynu Bükük OLmamak için inşallah Bazı Görevleri Yerine Getirmek Lazım Diye Düşünüyorum ( ALLAH TÜM MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİN YARDIMCISI OLSUN ! ! ! )

tatli-dilli
20.08.2008, 12:39
cok inanilmaz haklisin, insaniz ne de olsa asil varolus sebebimizi bize bu nimetler nicin verildi, bunun sükrünü nasip yapipta yaradanimiza minnetimizi bir nebze de olsa gösterecegimizi dahi unutuyoruz.

Kaptan-58
20.08.2008, 12:41
Hiç ölmeyecek gibi dünya işlerini yap, yarın ölecekmiş gibi ahiret hazırlığı yap.

tatli-dilli
20.08.2008, 12:49

aradigim cümle buydu ya, aklima bir türlü gelmedi geldiyse de eksik ve yanlisti o yüzden yalan yanlis yazmak istemedim : )) hay agzina saglik...

EyüphanAydın
25.10.2008, 21:08
İnsan yetiştirmek için yine toprak olmalı; cennete ehil olmak için yine toprak olmalı.
Toprak olmak istiyorum Allah´ım.
İnsanlar beni gördükleri zaman topraktan gelip yine toprağa gideceklerini hatırlasınlar... Her gidişin Sana olduğunu bilsinler...

Güller bitsin üzerimde ve yükselsinler göğe doğru...
Bülbüller şükrederek şakısınlar seher vakitleri, güllerin koynundan güne merhaba derken... Sevgi için...

Bir ağaç kollarını Sana doğru açsın benden, dua ederken kollarım olsun... Sonbaharda sarı yaprakları süzülerek düşsün üzerime, benimle toprak olmak için, "ben" olmak için...

Kışın kar örtsün üzerimi, yalnız kalayım kendimle... Sonra içime ilham ettiğin kardelenlerle Sana doğru yöneleyim. (ki duruşum da Sana doğrudur)... Kardelenlerim baharı müjdelesin insanlara... Umut için...

Bahar´da... Yeni güller için, gül olur mu hiç bülbülsüz; bülbül için bahar gelir mi yağmursuz; "yağmur" için, yağmur yağar mı duasız; dua için ve hiçbir şey olmaz rızansız; rızan için...

Bir söğüt fidanı dursun ilkin üzerimde... Sonra söğüt fidanının duası bir küçük ağaçcık...Ve bir gün söğüdümün gölgesinde dinlensin dünya... Ve bir millet uyansın; utangaç, başı yerde, gönlü fezanın derinliklerinde ve söğüdümün gölgesinde Senin davan için... Davan ki davamdır...

Yanında Kevser pınarları aksın şırıl şırıl, ben de Kevser selinde coşmuş ve Sana doğru yönelmiş bir avuç toprak... Cennetinde...

gezgin_58
25.10.2008, 22:17
walla bos bir zaman bulursan dunucem

ofgurleyuk78
25.10.2008, 22:22
Olumu dun dusundum,simdi yine dusunuyorum,yarın da dusunecegim.Simdi Denizin savunmasını ve gulerek olume gidisini izliyorum.Farklı degil sonumuz,ya kızılderelerde ya da dar agaclarında can verecegiz genc yasta.Olsun,vatan sagolsun

Senin ölün değil, dirin lazım bizlere. Böyle genç yaşlarda düşünmeyin ölümü. Ölüm gençlere yakışmıyor. Atatürk tanımıyla Genç: yaşı kaç olursa olsun kendisini genç hissedendir. Zaten sitemize de yakışmamış bu anket. Ölümü değil yaşamayı düşünelim. daha çoook güzel günler var önümüzde.

ofgurleyuk78
25.10.2008, 22:24
İnsan yetiştirmek için yine toprak olmalı; cennete ehil olmak için yine toprak olmalı.
İnsanlar beni gördükleri zaman topraktan gelip yine toprağa gideceklerini hatırlasınlar... Her gidişin Sana olduğunu bilsinler...

Güller bitsin üzerimde ve yükselsinler göğe doğru...
Bülbüller şükrederek şakısınlar seher vakitleri, güllerin koynundan güne merhaba derken... Sevgi için...

Bir ağaç kollarını Sana doğru açsın benden, dua ederken kollarım olsun... Sonbaharda sarı yaprakları süzülerek düşsün üzerime, benimle toprak olmak için, "ben" olmak için...

Kışın kar örtsün üzerimi, yalnız kalayım kendimle... Sonra içime ilham ettiğin kardelenlerle Sana doğru yöneleyim. (ki duruşum da Sana doğrudur)... Kardelenlerim baharı müjdelesin insanlara... Umut için...

Bahar´da... Yeni güller için, gül olur mu hiç bülbülsüz; bülbül için bahar gelir mi yağmursuz; "yağmur" için, yağmur yağar mı duasız; dua için ve hiçbir şey olmaz rızansız; rızan için...

Bir söğüt fidanı dursun ilkin üzerimde... Sonra söğüt fidanının duası bir küçük ağaçcık...Ve bir gün söğüdümün gölgesinde dinlensin dünya... Ve bir millet uyansın; utangaç, başı yerde, gönlü fezanın derinliklerinde ve söğüdümün gölgesinde Senin davan için... Davan ki davamdır...

Yanında Kevser pınarları aksın şırıl şırıl, ben de Kevser selinde coşmuş ve Sana doğru yönelmiş bir avuç toprak... Cennetinde...

Şu sözler 15 yaşında söylenecek sözler mi? Allah uzun ömür versin daha göreceğin güzel günlerin olmalı. Bunları düşünmelisin ölümü değil.

yerliturkuaz
25.10.2008, 22:52
Ölümü düşünmek Peygamber efendimiz günde en az 10 kere ölümü düşündüğünü söylemiş oysa bizler acaba günde kaç kere aklımıza gelir veya haftada kaç kere...

Sivasprensi
26.10.2008, 00:19
ölümü hemen hemen her saat düsünürüm son zamanlarda olan bısey bu eskıden bu kadar sık düsünmezdım yakın zamanda gecırdıgım trafık kazası neden oldu buna.

basbelasi459
13.11.2008, 16:34
ölümü sabah düşündüm. ölümden korkmuyorum. ne zaman nerde öleceğimizide allahdan başkası bilmez ama benim hep içimden bir ses 36 yaşına kadar yaşamayacayımdır. nedendir bilmiyorum ama sanki ben hiç 36 yaşına gelmiycekmişim gibi geliyo

love_me_58
19.01.2009, 20:50
her zaman düşünürüm...

sivaslii58
10.07.2009, 00:55
Aslinda ölüm heran aklimizda olmasi gerekiooo...Ama iste olmuyor..Ama dogruyu sölemek gerekirse bugün bi ara aklima geldi...Bazen öle düsüyor aklima...

Salim58
10.07.2009, 01:10
bu yalancı dünya bize herşeyi unutturduğu gibi ölümüde unutturuyor bizlere gördüğüm herşeyden baktığım her yerde genelde hep ölümü düşünürüm birgün bu gördüklerimi artık göremeğeceğim diye ölüm herzaman aklımdan hiç çıkmaz ama genelde günlük ara sıra sürekli düşünürüm ölümü çünkü ölümden kaçış yok birgün bizi yakalayacak nerde nezaman nasıl

Türk Kızı_58
10.07.2009, 01:10
Hemen hemen her gün düşünürüm.Yarına çıkmaya senedimiz yok :)

sivaslii58
10.07.2009, 01:30
bu yalancı dünya bize herşeyi unutturduğu gibi ölümüde unutturuyor bizlere gördüğüm herşeyden baktığım her yerde genelde hep ölümü düşünürüm birgün bu gördüklerimi artık göremeğeceğim diye ölüm herzaman aklımdan hiç çıkmaz ama genelde günlük ara sıra sürekli düşünürüm ölümü çünkü ölümden kaçış yok birgün bizi yakalayacak nerde nezaman nasıl

Keske herkes senin gibi düsünse salim abiii...
Cok güzel yazmisin.

qio
10.07.2009, 01:37
Ölümü herdaim hatırlıyorum özellikle Tam Bağımsız Uygur Devletin'deki yoldaşların kahpece katledilişini gördükçe ölümün kutsal olunabileceğinide algılıyabiliyorum. Böyle ölüm gelecekse hoşgeldi sefa geldi.

WåñTêd_øØ7
13.08.2009, 10:33
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur.
"Ölümün zikrini çokça yapın! Çünkü ölümü anmak günahtan siler. Dünyayı gözünüzde küçülterek kıymetsiz kılar. Ayırt edici olarak ölüm kafidir. Vaiz olarak ölüm yeter."
Peygamberimizin bu hadisini hatırlatmak isterim

Yüce rabbim bizleri ölümü düşünüp fâni dünyanın zevklerine dalmayan, kabir ve Cehennem azâbından kurtulan kullarından eylesin.

Amin !

Salim58
13.08.2009, 10:47
ölümün zamanı ve mekanı asla belli olmaz her an hatırlamak en güzeli ama bu fani dünya bizlere ölümü unutturuyor bazen

asi elbeyli1990
13.08.2009, 11:19
ölüm insan için bi başlangıçtır bence herkesin de bildiği ve söylediği gibi arkadaşlar hiç ölmüyecek gibi dünya için her an ölecek gibi ahiret için çalışalım allah hayırlı ölümler nasip eylesin rabbim cennetlik kullarından eylesin

ömer yalcin
17.08.2009, 02:23
ÖLÜMSÜZ YER VARMIKI ?
ALLAHIM TÜM MÜSLÜMANLARA HAYIRLI ÖLÜM NASIP ETSIN
HER SAATTE EN AZ BIR KERE HATIRLARIM ÖLÜMÜ..........

qio
17.08.2009, 02:29
Ömer abi eğer sen realdede insanlara karşı uslubun böyleyse ölmekle bayılmayı karıştırıyorsun uyarayım :)

ömer yalcin
17.08.2009, 02:37
ben sana hakaretli sözler yazmiyorum sende saygili ol lütfen
benim bildigim bana dogru senin bildigin sana.
sen bildiklerini yaz bende benim bildigim dogrulari.
olurmu clup arkadasim,kirici olmayalim bir birimize.
herkes kendi dogru bildigi seyleri anlatmakta özgürdür.
ikimizde arastiralim dogrulari ve yalnislari okaymi................

ayten58
17.08.2009, 05:09
ölümü her saniye düşünürüm çünkü 10 yılın içinde başta babamı sonra dedemi babaannemi yengemi amcamı en son annemi ikiyıl önce kaybettim habirde 86 yılında 3.5 aylık erkek bebeğimi kaybetmiştim
ölümü yatarken başının altında kalktığında karşında bil demişler kimmi efendimiz hazretleri,ölüm demişki kaşla göz arasındayım ama yinede çok uzaktayım
ölümü daima hatırlamakda ayrıca ömrü uzatırmış her gün sabah yüzünü yıkayıp aynaya bakarken lailahe illallah rabbime hamd,ü senalar olsunbugünde hayattayım demenin çok sevabı varmış bunu ben darende somuncu babanın damatları merhum hulusi beylerden dinlemiştim mekanı cennet olsun ne mutlu banaki bende o ziyaretin torunuyum.ve yine ne mutlu banaki o zatı muhterem beni ziyarete gelmişti ama layık olamıyoruz o ayrı ama hep dua ederim ruhu şaad olsun.

Salim58
17.08.2009, 06:53
ölüm çok yakın düşünemediğim kadar yakın bana düşünürüm ama o heran gelecek ölüme hazırmıyım hazırlanıyormuyum bu beni derin düşüncelere götürür inşallah ölüm gelmeden önce ölürüz de birşeyler hazırlarız rabbim hayırlı ölümler nasip eder inşallah

vanlıyam65
28.08.2009, 01:35
ÖLÜMÜ HER AN HATIRLARIM.YAŞAM ANLIK BİŞEYDİR SONUÇTA

sivaburs
28.08.2009, 03:18
ÖLÜM

Ölüm kulakta ezgi, ölüm insandan ırak,
Hangi insan bilmez ki, ölüm sonuncu durak.

Ölüm sonsuza giden, tabeladaki tek yön,
Öldü ninenle deden, yüz yıl öncesine dön.

Bir anda gelir bulur, ölüm anlık bir vaka,
Sırtlar ona götürür, saniye ve dakika.

Şu an için kaç değer, ölümün eşiğinde,
Gücün yeterse eğer, kal bebek beşiğinde.

Ölüm cihanı gezmiş, yeşil başlı engerek,
Ölenle ölünmezmiş, ölenle ölmek gerek.

Ölüm kulakta ezgi, ölüm insandan ırak,
Kader bir ince çizgi, ölüm sessiz çıngırak.

Halit Gültekin