PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Örenlice köyümüzü sitesinden gezelim haydi buyrun :)

kangallim
17.04.2008, 07:54
ben başlayayım önce;

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ

Köyümüz, Tecer dağının eteğinde kurulmuştur. doğusunda Kertmeşenyurt batısında Eski karahisar, kuzeyinde Tecer dağı, güneyinde Kurmaç Dağı ( Kangal ilçesi sınırı ) bulunmaktadır.
Anadolu'da uzun yıllar göçebe olarak yaşayan ve hayvancılık yapan köyümüzün ilk gelenleri değişik Türkmen aşiretlerine mensuptur. zorunlu iskana tabi tutulduklarında (Hatay) oralara gitmeyerek, Göçebe yaşam sırasında bildikleri yaylalara gelerek ve bugün ki bu bölgeye yerleştikleri, anlaşılmaktadır. Divriği, Gürün, Malatya,Sivas gibi bölgelerde de köyler kurdukları bilinmektedir.(köyümüzde hala buralarla irtibatını koparmamış sülaleler vardır.)

Köyümüzün; eski ismi Sert Mahmut dur. 1700’lü yılların sonlarında, sert mizaçlı Mahmut isminde bir kişinin buraya yerleşmesi, ardından da diğer insanların buraya gelmeleriyle Örenlice köyü kurulmuştur. Köyümüz bu güne kadar değişik adlarla anılmıştır. Çevresinde bulunan eski ören yerlerinden ötürü (Virane) Veranlıca denilmiş uzun bir süre bu adla anılmıştır. Şuan da resmi kayıtlar da ÖRENLİCE geçmektedir, Halk arasında ise genelde SERTMAHMUT KÖYÜ olarak anılmaktadır.

Köyümüzden Birinci Dünya Savaşında katılıp şehit ve gazi olan kişi sayısı toplam 35 kişidir.

cenan58
21.04.2008, 08:43
SİTEDEKİ RESİMLER HARİKA!!! ŞEHİRDE GÖREMEDİĞİMİZ RENGARENK TABİAT, TECERİN TEMİZ VE SERİN HAVASI, SAF GIDA (ençok mantar közlemesine takıldım :), belki birgün bizde nasipleniriz)

kangallim
21.04.2008, 08:45
SİTEDEKİ RESİMLER HARİKA!!! ŞEHİRDE GÖREMEDİĞİMİZ RENGARENK TABİAT, TECERİN TEMİZ VE SERİN HAVASI, SAF GIDA (ençok mantar közlemesine takıldım :), belki birgün bizde nasipleniriz)

inşallah herzaman :)..........

ersoy_34
26.04.2008, 13:04
buköyün bütün halkına selamlar hürmetler

ekremakkuş
27.05.2008, 20:30
ÖRENLİCE KÖYÜ WEB ADRESİN VERİRİMİSİNİZ

kangallim
09.06.2008, 14:03
ÖRENLİCE KÖYÜ WEB ADRESİN VERİRİMİSİNİZ

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

buyrun üsteki link köyümüzün web adresi...

kronik
09.06.2008, 15:07
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

buyrun üsteki link köyümüzün web adresi...

bu site yeni kuruldu önceki sitede modluk yapıyordum meğe saygı yoktu ziyaretçi yoktu inşallah yeni site daha verimli olur köyümün sitesi olmasından dolayı gurur duyuyorum bende örenlice köyündenim ilgilenmen çok hoşuma gitti teşekkürler