PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şortluya var, başörtülüye yok mu?'

Sayfa : [1] 2

Kaptan-58
18.07.2008, 07:52
Şortluya var, başörtülüye yok mu?'

ÖSS ve OKS'de dereceye girenler için yapılan ödül törenininde başörtülü kızının sahneye çıkartılmamasına sinirlenen anne mikrofonu eline alıp haykırdı:

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ödül töreninde tam bir skandal yaşandı. İl genelinde ilk 500'e giren öğrencileri ödüllendirmek amacıyla düzenlenen törene ÖSS Sözel-2 dalında Türkiye 50.'si olan Zehra Öztürk adlı öğrenci kürsüye çağrılmadı. Tören sonunda aniden kürsüye çıkan kızın annesi Melek Öztürk, kızının başörtüsünden dolayı çifte standart uygulandığını belirterek tepki gösterdi.

Antalya'da ÖSS ve OKS'de başarı elde eden öğrenciler altın ve kitapla, okul idarecileri ise teşekkür belgesiyle ödüllendirildi. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül törenine okul müdürleri, öğrenciler ve velileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Antalya'nın iller arası sıralamada ortalarda bulunmasını sınıf mevcutlarının yoğunluğuna bağladı. Şuan okul öncesi eğitimde Türkiye ortalamasının üzerinde bulunan Antalya'nın daha önce aynı sıralamada geri planda kaldığını belirten Gülay, "Ancak eğitimde atılan adımlar ve hayırseverlerin destekleri ile bu olumsuzluklar bir bir ortadan kalkıyor. Antalya kısa sürede eğitimde daha başarılı sonuçlar elde edecektir." dedi.

KIZIM MAHRUM BIRAKILDI

Gülay'ın konuşmasından sonra başarılı öğrenciler için düzenlenen ödül törenine geçildi. Ödül töreni sürerken kürsüye çıkan Melek Öztürk isimli veli, kızı Zehra Öztürk'ün ÖSS sözel puanda Antalya 3.'sü ve Türkiye 50.'si olduğunu ancak başörtüsünden dolayı törene çağrılmadığını bildirdi. Töreni düzenleyenlerin çiftçe standart uyguladığını vurgulayan anne Melek Öztürk, "Kızımdan daha az puan alanlar buraya şortla, plaj elbisesi ile çıkabiliyor ama benim kızım hakkından mahrum bırakılıyor." dedi. Öztürk, konuşmasını tamamlamadan görevliler tarafından kürsüden indirildi. Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay'a olaydan sonra tüm aramalara rağmen ulaşılamadı.

gürün_güzeli
18.07.2008, 08:01
ayıp yaa ayıp.......................... .....

umit_koc
18.07.2008, 08:39
YAZIK BU GERÇEKTEN BÜYÜK BİR AYIPTIR.

BAŞ ÖRTÜLÜNÜN KİME ZARARI VAR.

HEPİMİZ İNSANIZ VE BAŞKASININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAMAK ŞARTIYLA KENDİ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VAR.

VE NASIL OLUYORDA HALKININ % 90 NI MÜSLÜMAN OLAN BİR TOPLUMDA BAŞ ÖRTÜSÜNE KARŞI ÇIKANLARIN SAYISI FAZLA OLUYOR.

MÜSLÜMAN OLAN HERKEZ BAŞ ÖRTÜSÜNÜN ANLAMINI BİLİR.

ACABA %90 DEDİĞİMİZ RAKAM ESİ GÜNLERDEMEİ KALDI.......

madımak_58
18.07.2008, 09:04
YAZIK BU GERÇEKTEN BÜYÜK BİR AYIPTIR.

BAŞ ÖRTÜLÜNÜN KİME ZARARI VAR.

HEPİMİZ İNSANIZ VE BAŞKASININ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAMAK ŞARTIYLA KENDİ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VAR.

VE NASIL OLUYORDA HALKININ % 90 NI MÜSLÜMAN OLAN BİR TOPLUMDA BAŞ ÖRTÜSÜNE KARŞI ÇIKANLARIN SAYISI FAZLA OLUYOR.

MÜSLÜMAN OLAN HERKEZ BAŞ ÖRTÜSÜNÜN ANLAMINI BİLİR.

ACABA %90 DEDİĞİMİZ RAKAM ESİ GÜNLERDEMEİ KALDI.......

bu eski günler dediğiniz süre ne zamana dayanıyor acaba? eskiden tesettür diye birşey yoktu.şimdi de sanki modaymış gibi her gün bir genç kızımız kapanıyor...
kapanmak,Allahın emir ve yasaklarına uymak baş örtüsüyle olmuyor.eminim o kızda içinden gelerek kapanmamıştır.aile baskısı çok fazla.bu olaya ayıp diyebiliyorsunuz,ama en azından içinde zulüm yok...

Kaptan-58
18.07.2008, 09:15
bu eski günler dediğiniz süre ne zamana dayanıyor acaba? eskiden tesettür diye birşey yoktu.şimdi de sanki modaymış gibi her gün bir genç kızımız kapanıyor...
kapanmak,Allahın emir ve yasaklarına uymak baş örtüsüyle olmuyor.eminim o kızda içinden gelerek kapanmamıştır.aile baskısı çok fazla.bu olaya ayıp diyebiliyorsunuz,ama en azından içinde zulüm yok...

o kızın içinden gelerek kapanmadığına nasıl bu kadar emin olabiliyosunuz... benim etrafımdaki bütün başörtülü kardeşlerim ablalarım kendi iradesiyle ve isteğiyle kapanan kişiler.. lütfen yorum yazarken mantıklı düşünerek yazın ve ortalığı germeyin...

ero
18.07.2008, 09:25

katılıyorum geçenlerde kocaeli çayırovaya gittim 9-10 yaşındaki kızlarda türban takmış...Her yer türbanlı insanlarla dolu....bi an nerde olduğumu şaşırdım....bu küçük kızlar daha din nedir bilmiyo.....ne inancı ne kendi iradesi......bırakın yaaa..........

BN artık daha fazla bu sitede vaktimi geçirmicem....bn üye olduğumda bu sitede daha kaliteli insanlar vardı......şu an bi boş kalabalık var bazı canlar dışında.......bn hiç bi hakaret ve küfür rtmeden 3 defa BAN landım. SADECE DÜŞÜNCEMDEN DOLAYI... dUMAN_58 AMa gördümki yAKAMOZ-GÜRÜN GÜZELİ- ERSOY 34 VE DAHA NİCELERİİ NELER NELER SÖYLEMİŞ..... banlanmayı bırak yazısı silinmemiş bile ....yinede herşey için tşk ederm.....Hepiniz in yolu açık olsun....yinede.ARADA bakar çıkarım yorum yyok

bana gelen özel msjların çoğu silindi ama bazıları hala duruyo.....ahlaklısınız ya bozulmayacaksa göndereyim bi kaçını size anlayn....

madımak_58
18.07.2008, 09:26
bakıyorum fetva makamı olmuşsunuz. kendi kafanıza göre başörtüsünü dinimizin emri olmaktan çıkartmışsınız. bu yetkiyi nerden aldınız.

Allah ın emir ve yasaklarınauymak Kuran ı Kerim deki emir ve yasakları uygulamakla olur. Başörtüsü de Allah ın bir emridir. Provakatif cümleler kullanmayın vebaşörtüsünü küçümsemeyin.

O kız eminim ki kendi iradesiyle kapanmıştır.
kendi iradesiyle kapanmadığını iddiaediyorsanız ben de sizin kendi iradenizle bu mezhebi seçmediğiniz iddasında bulunurum ve bu durum sizin ne kadar hoşunuza gider acaba!!!!!!!

Provakasyon yapmayalım

ne alakası var provakasyonla,acaba şurda laf sahibi olan kaç kişi açıp Kuran okumuştur.örtün! bunun anlamı baş örtüsümüdür?
istediğiniz iddia da bulunabilirsiniz,o konuda bişey demem.çünkü insan ben alevi doğdum aleviyim,ya da ben sünni,hristiyan,ermeni doğdum öyleyim dememeli.önce bütün dinleri mezhepleri araştıracak,bilgi sahibi olacak,cahil kalmayacak,sonra da kendisine en yakın geleni tercih edecek.bu böyledir.beyin yıkamalarla olmaz bu iş.herkesin kendi iradesi,aklı fikri var.bunu başkasına kullandıramaz ve başkasının görüşlerine de saygılı olur. burda kendi fikirlerimizi söylüyoruz diye provakatör ilan edildik...
amacım ortalığı da germek değil.neden hemen bu şekilde algılıyorsunuz.ortamı germemek adına kendi düşüncelerimden ödün verip,aaaa çok haklısınız diye iki yüzlülük mü yapayım...

benim çevremde de kapalı arkadaşlarım var merak etmeyin.onlarında içini dışını biliyorum ben... küçücük çocuğu kapatıyorlar.o ne bilsin daha kapanmayı.böylelikle beyinleri yıkanıyor küçüklükten...

Pusula_58
18.07.2008, 09:37
Kaç defa AİHM den dönmüş,Türkiye'de yargı görmüş bir dava sonuçlanmış.Onun yüzünden bir parti kapatılma noktasına gelmiş. Hala neden bunu kaşırlar? Bunu gündemde tutma çabasımı? Unutturmama çabasımı? Bu kime ne fayda sağlar? O törene katılan yüzlerce kişinin kafası çalışmıyorda sırf o öğrencinin velisinin kafasımı çalışıyo? Bence provokatörlüğü o öğrencinin annesi yapmış, artık bu tür şeylerin gündemden kalkması lazım,şimdiye kadar nasıl devam edildiyse eğitime şimdide devam edecek elbette.Artık bunun gündemden kalkması lazım.

sonbahar5803
18.07.2008, 10:14
katılıyorum geçenlerde kocaeli çayırovaya gittim 9-10 yaşındaki kızlarda türban takmış...Her yer türbanlı insanlarla dolu....bi an nerde olduğumu şaşırdım.[/B]

Hz. Fatıma da tesettürlü değil miydi? Dinin emri değildiyse Arabistan'ın sıcak çölünde neden kapanma ihtiyacı duydu o dönemin mübarek insanları hiç düşündün mü?

Bir şeyi de çok merak ediyorum.

Rabbim sen ve senin gibilere Peygamberimiz zamanında yaşama imkanı verseydi,

Hz Ali'yle aynı yolda yürümeyi, aynı nefesi tenefüs etmeyi nasip etseydi,

O Allah'ın Aslan'ına diyeceğin şey ne olurdu?

''Bu ne kapalılık, şaşırdım yaw!'' :confused:

Hem inkar, hem iftira var şu yazdıklarında.

Biraz Şîa-i Velâyet koluna mensup kardeşlerimizi örnek almanızı tavsiye ederim. Onlardan öğreneceğiniz çok şey var.

ero
18.07.2008, 10:37
abla daa öncede konuşmuştuk...iftira neresinde anlayamadm.bn iftira atmam gördüğümü sölerim....ya sen napiosn gün boyunca anlatsana abla bi bence sen kafanı bazı mistik şeylerle çok yormuşun......ne demek hz.Ali zamanı.... kendinde açıklamışın çöl ortamı-sıcaklık v.b... şartlara uyum.....peki 9 -10 yaşındaki kız da ortamamı uyum sağlamış . herkes türbanlı diye. 10 yaşındaki kız ne iradesi olacak...ne düşüncesi olacak...ÇOK YANLIŞSINIZ.......bn sana inanamıyorum abla....sen bana bişeler demiştn hatırladn mı....değiştiğini felan....kaç yaşındaydn.....bu yaşlar gitgide küçülüyo....bn sende çok kötü bi içe kapanıklık da hissettim....sanki bişeyleri ister istemez söylüyosun sakın yanlış anlama bn senin kardeşn sayılırım ama düşüncem böyle
bnide kötü tanımlyosun iftiracı diye...iftira burda abla sen iftira ettin şimdi.....cvp bekliorm...çıkçam ltfn

DUMAN ilk yazımı oku çifte standart yapıosnz..sn demişsn bana güvenmiomusun bn bu hareketten sonra güvenemem kardeşm...ne yazılar okudum dün brz vaktim oldu.....ooo neler yazılmış neler....siz işinize geleni dikkate alıyosunuz.

madımak_58
18.07.2008, 10:39
Hz. Fatıma da tesettürlü değil miydi? Dinin emri değildiyse Arabistan'ın sıcak çölünde neden kapanma ihtiyacı duydu o dönemin mübarek insanları hiç düşündün mü?

Biraz Şîa-i Velâyet koluna mensup kardeşlerimizi örnek almanızı tavsiye ederim. Onlardan öğreneceğiniz çok şey var.

keşke Allah o zamanlarda yaşatsaymış.en azından o zamanlar herkesin birbirine saygısı vardı,duracakları yeri biliyorlardı.sapıklıklar yoktu,tecavüz olayları yoktu...

o zamanlarla şimdiki zamanı birbirine benzetemezsiniz.bizlerinde anneanneleri,babaannelerinin başı kapalı.ama tesettür şeklinde değil.olması gerektiği gibi.bu şekilde sorun oluyor mu,hayır... eee,daha niye tesettür tartışılıyor bu memlekette.konuşulacak,yapılac ak daha önemli şeyler yokmu? ekonomik kriz almış başını gidiyor,insanlar maddi sıkıntıdan dolayı çocuklarını okutamıyorlar,işsizlik desen o da malum.okumuş insanlar bile evde oturuyor,ya da boş boş geziyorlar...

eee,istenen bu mu? daha Allah'ın varlığını bile bilmeyen küçücük çocukların başına geçirdikleri türban mı kurtaracak bu devleti.biraz mantıklı düşünün artık.bu hale neden geldik.siyasetle din birbirine karıştırılıyor...

Kaptan-58
18.07.2008, 10:43
eee,istenen bu mu? daha Allah'ın varlığını bile bilmeyen küçücük çocukların başına geçirdikleri türban mı kurtaracak bu devleti.

bak kardeşim hani demişsin ya Allah'ın varlığını bilmeyen küçücük çocuk diye.. bak sana bişey diyim benim sadece 7 yaşında bir abimizin kızı var ve o kızımızın geçen ay kuran-ı kerimi hatmettiği için mevlidi vardı... Allah'ın varlığını anlamak için akıl yeterli yaş önemli değil......

sonbahar5803
18.07.2008, 10:53
abla daa öncede konuşmuştuk...iftira neresinde anlayamadm.bn iftira atmam gördüğümü sölerim....ya sen napiosn gün boyunca anlatsana abla bi bence sen kafanı bazı mistik şeylerle çok yormuşun......ne demek hz.Ali zamanı.... kendinde açıklamışın çöl ortamı-sıcaklık v.b... şartlara uyum.....peki 9 -10 yaşındaki kız da ortamamı uyum sağlamış . herkes türbanlı diye. 10 yaşındaki kız ne iradesi olacak...ne düşüncesi olacak...ÇOK YANLIŞSINIZ.......bn sana inanamıyorum abla....sen bana bişeler demiştn hatırladn mı....değiştiğini felan....kaç yaşındaydn.....bu yaşlar gitgide küçülüyo....bn sende çok kötü bi içe kapanıklık da hissettim....sanki bişeyleri ister istemez söylüyosun sakın yanlış anlama bn senin kardeşn sayılırım ama düşüncem böyle
bnide kötü tanımlyosun iftiracı diye...iftira burda abla sen iftira ettin şimdi.....cvp bekliorm...çıkçam ltfn

DUMAN ilk yazımı oku çifte standart yapıosnz..sn demişsn bana güvenmiomusun bn bu hareketten sonra güvenemem kardeşm...ne yazılar okudum dün brz vaktim oldu.....ooo neler yazılmış neler....siz işinize geleni dikkate alıyosunuz.

Bu çocukların din nedir bilmediğini, kendi iradeleriyle kapanmadıklarını iddia ediyorsun. Bu ailelerine iftira değil de nedir?

Seni kötü tanımlamıyorum kardeşim, sen yanlış anlıyorsun. Ben senin yazdıklarından yola çıkarak yorumda bulundum.

Gel de seni yeğenlerimle tanıştırayım, din nedir biliyorlar mı bilmiyorlar mı...
Nasıl yetişirsen yaşam tarzın da öyle olur.
Allah ve Peygamber sevgisi ile büyüyen insanlara kapan demeye luzüm kalmaz, emin ol.
Hz. İbrahim Allah'ı tek başına bulduğunda çocuktu...

madımak_58
18.07.2008, 10:57
bak kardeşim hani demişsin ya Allah'ın varlığını bilmeyen küçücük çocuk diye.. bak sana bişey diyim benim sadece 7 yaşında bir abimizin kızı var ve o kızımızın geçen ay kuran-ı kerimi hatmettiği için mevlidi vardı... Allah'ın varlığını anlamak için akıl yeterli yaş önemli değil......

:) işte en iyi örnek kardeşiniz o halde.bana çok acayip geliyor böyle şeyler.sakın ha dalga geçtiğimi falan düşünmeyin!
bazı insanların buna fazlaca gönül vermesi,abartmasından dolayıdır zaten 2 liğin oluşması.bizlerin Kuranı bilmediğini düşünüyorsunuz,yanılıyorsunuz. oruç tutmadığımızı sanıyorsunuz yanılıyorsunuz,namaz kılmadığımızı sanıyorsunuz,yanılıyorsunuz.na mazın şekli yoktur zaten...
bizim bişey bilmediğimizi söyleyenler var,ama herşeyi siz biliyorsunuz diye de bir anlam çıkaramazsınız bundan.her insanın iyisi kötüsü vardır.
ben bugüne kadar hiç ayrım yapmadım,kimseyi dışlamadım.türban olayında bazı arkadaşlarıma canım sıkılsada yorum yapmadım.onun görüşüdür dedim.ama onun görüşünde alevilerle görüşmemek vardı ki,benim alevi olduğumu öğrenince bir daha konuşmadı benimle.kendi isteğiyle değil ha,ailesi görüştürmedi.neden sizce?

abircan
18.07.2008, 11:00
ooofff konu yine afilli salla salla savur duvara yaz yaz gitsin , kaynat kaynat bitmez bu çorba :)
sıcak güneşin altında cayır cayır yanerken yine kızdıran bir onu bulunmuş
ne zaman ama nezaman şöyle bir haber duyacağız gönüllü olarak başını açan kızı babası abisi teşekkür etti, bu senin seçimindir saygı duyarız dedi
heralde bu cümle o dünyada yaşayan insanlar için asla kabul edilmeyecek ve duyulmayacak bir söz olarak kalacak, nedense hep 4 , 5 , 6 , 7 yaşındaki kızlar baba aile abi vs baskısı olmadan yaşıtlarından ayrı olarak bugünlerde tesettürlü modaya uyma ihtiyacı duyuyorlar allah allah ne iş acaba, ve bu tesettürrü inanç şartı ve geleneğin olmazsa olmaz koşulu olduğuu sürgit yazıp konuşup gösterip zorla uygulamaya çalışıyor bu demokrat çevreler

abircan
18.07.2008, 11:17

çöldeki kum fırtanalrı bir sebep olmasın aceppp aceppp recep

abircan
18.07.2008, 11:20
Bu çocukların din nedir bilmediğini, kendi iradeleriyle kapanmadıklarını iddia ediyorsun. Bu ailelerine iftira değil de nedir?

Seni kötü tanımlamıyorum kardeşim, sen yanlış anlıyorsun. Ben senin yazdıklarından yola çıkarak yorumda bulundum.

Gel de seni yeğenlerimle tanıştırayım, din nedir biliyorlar mı bilmiyorlar mı...
Nasıl yetişirsen yaşam tarzın da öyle olur.
Allah ve Peygamber sevgisi ile büyüyen insanlara kapan demeye luzüm kalmaz, emin ol.
Hz. İbrahim Allah'ı tek başına bulduğunda çocuktu...

allah öyle aramakla bulunmazki, heryerde aldığın nefeste gözündeki ışıkta damarındaki kanda uçan kuşta uçan uçakta , ıspata gerek yok anlaman yeter, çokda izaha gerek yok heryerde herzaman her nefeste

sonbahar5803
18.07.2008, 11:26
Kusura bakma ero kardeşim, cevabı geç yazdım. Çıktın galiba.

Senden gelecek cevaplara karşılık veririm sadece.

Bu hususta detaylıca konuşalım İnşAllah birbirimizi kırmadan.
Ben de çıkmak zorundayım şimdi.

Seni de kırdıysam kusura bakma, senin yazdıklarına cevaben yazıyorum sadece.

Selametle.

madımak_58
18.07.2008, 11:32
Kusura bakma ero kardeşim, cevabı geç yazdım. Çıktın galiba.

Senden gelecek cevaplara karşılık veririm sadece.

Bu hususta detaylıca konuşalım İnşAllah birbirimizi kırmadan.
Ben de çıkmak zorundayım şimdi.

Seni de kırdıysam kusura bakma, senin yazdıklarına cevaben yazıyorum sadece.

Selametle.

bu ne demektir böyle,yeni üyeyi muhattab olarak almıyorum mu!

biz burda herkesi insan görüp,taraflı olmanın önüne geçmeye çalışıyoruz,yazılan cevaba bak.sonrada diyorsunuz ki,kavga çıkarmaya mı geldiniz...
sizden böyle cevaplar gelirse,bizde bunu alttan alamayız,kusura bakmayın...

moonlight_58
18.07.2008, 12:39

Allah ın emir ve yasaklarına uymak başörtüsüyle olmuyor demişsin.Peki sana bir soru kapanmak Allah 'ın emri mi değil mi?

moonlight_58
18.07.2008, 12:45
ne alakası var provakasyonla,acaba şurda laf sahibi olan kaç kişi açıp Kuran okumuştur.örtün! bunun anlamı baş örtüsümüdür?
istediğiniz iddia da bulunabilirsiniz,o konuda bişey demem.çünkü insan ben alevi doğdum aleviyim,ya da ben sünni,hristiyan,ermeni doğdum öyleyim dememeli.önce bütün dinleri mezhepleri araştıracak,bilgi sahibi olacak,cahil kalmayacak,sonra da kendisine en yakın geleni tercih edecek.bu böyledir.beyin yıkamalarla olmaz bu iş.herkesin kendi iradesi,aklı fikri var.bunu başkasına kullandıramaz ve başkasının görüşlerine de saygılı olur. burda kendi fikirlerimizi söylüyoruz diye provakatör ilan edildik...
amacım ortalığı da germek değil.neden hemen bu şekilde algılıyorsunuz.ortamı germemek adına kendi düşüncelerimden ödün verip,aaaa çok haklısınız diye iki yüzlülük mü yapayım...

benim çevremde de kapalı arkadaşlarım var merak etmeyin.onlarında içini dışını biliyorum ben... küçücük çocuğu kapatıyorlar.o ne bilsin daha kapanmayı.böylelikle beyinleri yıkanıyor küçüklükten...

Doğru kendi fikirlerini söylüyorsun ona birşey dediğim yok ne anlatırsan anlat hiç önemli değil.Ancak sen toplumun kabul ettiği değerleri alaylı bir ifadeyle dile getirirsen işte orada dur derim.Küçük çocukları kapattırıyorlar zorla demişsin ve beyinlerini yıkıyorlar demişsin.Sana soruyorum küçük çocukları kapattırarak terörist mi yetiştiriyorlar veya ne bilim uyuşturucu,kaçakçılık gibi yöntemler için mi kapattıryorlar da beyinlerini yıkamış oluyorlar.Bu nasıl bir mantıktır.Beyefendi küçük çoıcukları zorla kappattıran yok kapanan olursa da allah emrettiği için kapanıyor başkaları için değil.

madımak_58
18.07.2008, 12:47
Allah ın emir ve yasaklarına uymak başörtüsüyle olmuyor demişsin.Peki sana bir soru kapanmak Allah 'ın emri mi değil mi?

kapanmanın şekline bağlı.kapatacağın yerler belli değil mi arkadaşım,gerisi boş... başını kapat diye bir şey yazmıyor.örtün diyor.vücud hatların belli olmayacak şekilde örtün.herkes kafasına göre yorumluyor.görüyoruz sokaklarda başı kapalı ama yaptığı hareketlerle,düşüncesi birbirine uymayan kızları.ne diye kapatıyorlar başlarını anlamam.ya adam gibi kapan o zaman,ya da kapanma.siz her kapalıyı dini için mi kapandı diye düşünüyorsunuz... sadece kendi pencerenizden bakıyorsunuz hayata,kabuğunuzdan dışarı çıkmıyorsunuz.genelleme yapmakta istemem.yüz yüze tanımıyoruz birbirimizi.sadece burda söylenen sözlerden yola çıkarak tanımaya çalışıyoruz...

moonlight_58
18.07.2008, 12:50
katılıyorum geçenlerde kocaeli çayırovaya gittim 9-10 yaşındaki kızlarda türban takmış...Her yer türbanlı insanlarla dolu....bi an nerde olduğumu şaşırdım....bu küçük kızlar daha din nedir bilmiyo.....ne inancı ne kendi iradesi......bırakın yaaa..........

BN artık daha fazla bu sitede vaktimi geçirmicem....bn üye olduğumda bu sitede daha kaliteli insanlar vardı......şu an bi boş kalabalık var bazı canlar dışında.......bn hiç bi hakaret ve küfür rtmeden 3 defa BAN landım. SADECE DÜŞÜNCEMDEN DOLAYI... dUMAN_58 AMa gördümki yAKAMOZ-GÜRÜN GÜZELİ- ERSOY 34 VE DAHA NİCELERİİ NELER NELER SÖYLEMİŞ..... banlanmayı bırak yazısı silinmemiş bile ....yinede herşey için tşk ederm.....Hepiniz in yolu açık olsun....yinede.ARADA bakar çıkarım yorum yyok

bana gelen özel msjların çoğu silindi ama bazıları hala duruyo.....ahlaklısınız ya bozulmayacaksa göndereyim bi kaçını size anlayn....

Bence de senin şimdiye kadar çoktan banlanman gerekirdi ama ne hikmetse sende banlanmamışsın. kardeşim bizler açık gezenlere saygı duyuyorsak sizler de kapalılara saygı duyacaksınız bu kadar basit...

madımak_58
18.07.2008, 12:58
Doğru kendi fikirlerini söylüyorsun ona birşey dediğim yok ne anlatırsan anlat hiç önemli değil.Ancak sen toplumun kabul ettiği değerleri alaylı bir ifadeyle dile getirirsen işte orada dur derim.Küçük çocukları kapattırıyorlar zorla demişsin ve beyinlerini yıkıyorlar demişsin.Sana soruyorum küçük çocukları kapattırarak terörist mi yetiştiriyorlar veya ne bilim uyuşturucu,kaçakçılık gibi yöntemler için mi kapattıryorlar da beyinlerini yıkamış oluyorlar.Bu nasıl bir mantıktır.Beyefendi küçük çoıcukları zorla kappattıran yok kapanan olursa da allah emrettiği için kapanıyor başkaları için değil.

öncelikle ben beyefendi değilim.
2. side bu da sizin düşünceniz.ben çevremde çok gördüm.bi kararda duramayıp,kapanıp açılan.ya da evden kapalı çıkıp,gideceği yerde başını açan.hatta ailesinin baskısıyla kapanan...
insanın içinde olacak kapanmak.dinde zorlama yoktur diyoruz.nerde kaldı...
ben bunları sizin için söylemiyorum.bazen o kadar kaptırıyorki kendilerini insanlar,gerçekleri göremiyorlar.

moonlight_58
18.07.2008, 12:59
kapanmanın şekline bağlı.kapatacağın yerler belli değil mi arkadaşım,gerisi boş... başını kapat diye bir şey yazmıyor.örtün diyor.vücud hatların belli olmayacak şekilde örtün.herkes kafasına göre yorumluyor.görüyoruz sokaklarda başı kapalı ama yaptığı hareketlerle,düşüncesi birbirine uymayan kızları.ne diye kapatıyorlar başlarını anlamam.ya adam gibi kapan o zaman,ya da kapanma.siz her kapalıyı dini için mi kapandı diye düşünüyorsunuz... sadece kendi pencerenizden bakıyorsunuz hayata,kabuğunuzdan dışarı çıkmıyorsunuz.genelleme yapmakta istemem.yüz yüze tanımıyoruz birbirimizi.sadece burda söylenen sözlerden yola çıkarak tanımaya çalışıyoruz...

Başı kapat diye birşey yazmıyor yani örtün diye yazıyor.Yani başını kapatmayacaksın örtüneceksin öyle mi:) nerde yazıyor bu?Peki nasıl kapanacaksın?Bir kere yaptıklarından dolayı herkesin kendisi ALLAH a hesap verecek.Ben kesinlikle kendi penceremden bakmıyorum senin sokakta gördüğün kapalılarla toplumun bütünü hakkında yorum yapıyorsan o da senin problemin.İstersen genelleme yapma yani.O zaman bende açıklar hakkında çok daha kötü şeyler gördüm ama genelleme yaparsam işte o zaman yanlış yapmış olurum.

moonlight_58
18.07.2008, 13:02
öncelikle ben beyefendi değilim.
2. side bu da sizin düşünceniz.ben çevremde çok gördüm.bi kararda duramayıp,kapanıp açılan.ya da evden kapalı çıkıp,gideceği yerde başını açan.hatta ailesinin baskısıyla kapanan...
insanın içinde olacak kapanmak.dinde zorlama yoktur diyoruz.nerde kaldı...
ben bunları sizin için söylemiyorum.bazen o kadar kaptırıyorki kendilerini insanlar,gerçekleri göremiyorlar.

pardon heralde hanımefendi diyecektim:)

Bak yine genelleme yapmışsın sen toplumun bütününü 80 küsür vilayeti tek tek gezdin mi de gelip burada genelleme yapıyorsun.O zaman ben de birkaç açık insan hakkında gördüklerimi söyleyeyim iyi olur mu peki sence?

moonlight_58
18.07.2008, 13:05
Bu ülkede başı açık kardeşlerimizin olduğu kadar kapalı kardeşlerimizin de söz hakkı olmalı doğru olan da bu eğer demokratik bir ülkeysek.Konuyu saçma sapan yerlere çekip saptırmayalım...

madımak_58
18.07.2008, 13:10
pardon heralde hanımefendi diyecektim:)

Bak yine genelleme yapmışsın sen toplumun bütününü 80 küsür vilayeti tek tek gezdin mi de gelip burada genelleme yapıyorsun...

turizmciyim.her kesimden insan gördüm,tanıdım...
ayrıca alıntı yaptığınız yazıyı iyi okuyarak cevap verin.ben çevremdekilerden bahsettim ve sizin için söylemiyorum dedim.
kapalı kardeşlerimizin yeterince söz hakkı oluyor zaten.başımızda onların başbakanı var.sanki yıllardır ezilen onlarmış gibi konuşuyorsunuz.bize söz hakkı gelince de...

yorum yok...

konunu saptırıldığı da yok ayrıca.biz konu açtığımız zaman konu kapatılıyorsa,nerede konuşacağız,tartışacağız biz?

_DuMaN_58
18.07.2008, 13:12
Siz konu açtığınız zaman konu kapatılıyorsa bilin ki bir nedeni var. Kuralları okuyunuz.

Böyle sakince güzel cümleler kurarak istediğiniz kadar tartısabilirsiniz. Kolay gelsin.

madımak_58
18.07.2008, 13:16
Siz konu açtığınız zaman konu kapatılıyorsa bilin ki bir nedeni var. Kuralları okuyunuz.

Böyle sakince güzel cümleler kurarak istediğiniz kadar tartısabilirsiniz. Kolay gelsin.

teşekkürler ama bazıları insanda sabır bırakmıyor.ister istemez sakin ve duyarsız kalamıyorsunuz...

benim istediğimde bu zaten,sakin sakin tartışmak.hakaret etmeden,incitmeden ve seviyeli.umarım başarılı oluruz...

saygılarımla...

moonlight_58
18.07.2008, 13:22
turizmciyim.her kesimden insan gördüm,tanıdım...
ayrıca alıntı yaptığınız yazıyı iyi okuyarak cevap verin.ben çevremdekilerden bahsettim ve sizin için söylemiyorum dedim.
kapalı kardeşlerimizin yeterince söz hakkı oluyor zaten.başımızda onların başbakanı var.sanki yıllardır ezilen onlarmış gibi konuşuyorsunuz.bize söz hakkı gelince de...

yorum yok...

konunu saptırıldığı da yok ayrıca.biz konu açtığımız zaman konu kapatılıyorsa,nerede konuşacağız,tartışacağız biz?

Turizmci olman toplumun geneli hakkında yorum yapman anlamına gelmez,her çeşit insan görmen toplumun geneli hakkında yorum yapma anlamına yine gelmez bu bir.İkincisi sen kendi ağzınla söylüyorsun ben çevremdekilerden bahsettim diyorsun buradan bakıp genelleme yapmış oluyorsun yani.Üçüncüsü evet yıllarca kapalı kardeşlerimiz ezilmekte eğitim hakları ellerinden alınmakta okuyamamaktadırlar,peki açık kardeşlerimiz öyle mi?Konu bildiğim kadarıyla şort giymiş arkadaşlarlara ödül töreninde ödül verilmekte ancak başörtülü arkadaşa böyle bir hak verilmemekte.Bu da başlı başına bir ezilmişlik değil mi:) Ama sizler konuyu nereden açmışsınız küçük kızlar zorla kapattırlıyormuş.Peki konununun bununla ne alakası var.O zaman başlığı neden koyuyorlar.Herkes istediği gibi yorum yapsın o zaman.Eğer bu konu hakkında varsa bir sıkıntın açarsın yeni bir konu.

madımak_58
18.07.2008, 13:34
Turizmci olman toplumun geneli hakkında yorum yapman anlamına gelmez,her çeşit insan görmen toplumun geneli hakkında yorum yapma anlamına yine gelmez bu bir.İkincisi sen kendi ağzınla söylüyorsun ben çevremdekilerden bahsettim diyorsun buradan bakıp genelleme yapmış oluyorsun yani.Üçüncüsü evet yıllarca kapalı kardeşlerimiz ezilmekte eğitim hakları ellerinden alınmakta okuyamamaktadırlar,peki açık kardeşlerimiz öyle mi?Konu bildiğim kadarıyla şort giymiş arkadaşlarlara ödül töreninde ödül verilmekte ancak başörtülü arkadaşa böyle bir hak verilmemekte.Bu da başlı başına bir ezilmişlik değil mi:) Ama sizler konuyu nereden açmışsınız küçük kızlar zorla kapattırlıyormuş.Peki konununun bununla ne alakası var.O zaman başlığı neden koyuyorlar.Herkes istediği gibi yorum yapsın o zaman.Eğer bu konu hakkında varsa bir sıkıntın açarsın bir konu.

siz buna ezilmişlik mi diyorsunuz yani :)
kısa etek giyiyor diye sokak ortasında bacağına kezzap dökülen genç kızlarımız için ne demeli.genelleme yapacak çok şey var aslında ama bunların lafını etmeye gerek yok...
şimdi bu gençlerin eğitim hakları ellerinden mi alındı? nasıl yani.aileden gelen birşey olsa gerek bu dediğiniz.okula göndermeyip,Kuran kursuna gitmeleri normal mi sizce? cahil insan ezilir.bizlerin anne babaları lise mezunu değil,üniversite mezunu değil,ortaokul bile değil.ama onlar bunun bilincindeyse okutur,devletine yararlı bir insan yetiştirirler.çok mu gerekli bu devlete imam?
her sokakta 3-5 tane cami.olurda bu kadar olmaz.bu kapalılık oranı son yıllarda daha çok arttı.bunu nedeni insanların imana gelmesi mi???

moonlight_58
18.07.2008, 13:44
siz buna ezilmişlik mi diyorsunuz yani :)
kısa etek giyiyor diye sokak ortasında bacağına kezzap dökülen genç kızlarımız için ne demeli.genelleme yapacak çok şey var aslında ama bunların lafını etmeye gerek yok...
şimdi bu gençlerin eğitim hakları ellerinden mi alındı? nasıl yani.aileden gelen birşey olsa gerek bu dediğiniz.okula göndermeyip,Kuran kursuna gitmeleri normal mi sizce? cahil insan ezilir.bizlerin anne babaları lise mezunu değil,üniversite mezunu değil,ortaokul bile değil.ama onlar bunun bilincindeyse okutur,devletine yararlı bir insan yetiştirirler.çok mu gerekli bu devlete imam?
her sokakta 3-5 tane cami.olurda bu kadar olmaz.bu kapalılık oranı son yıllarda daha çok arttı.bunu nedeni insanların imana gelmesi mi???

Açıklara göre kapalılar eğitim kurumlarında okuyamıyorlar hatta bu kurumların kapısına dahi alınmıyorlar bu kapalı kardeşlerimizin ezilmişliği değil de nedir peki?Madem siz örnek verdiniz o zmaan ben de birkaç tane vereyim?Okulda normalde kapalı olan kız öğrencilere öyle bir uygulama yapılıyor ki bazı üniversiterlerde özellikle kapalı olduklarını bildikleri için bazı hocalar yüzünden derslerde kalıyorlar.Bazı yerlerde de sırf kapalı oldukları için bazı hastanelerde bazı doktorlar tarafından muayene olamıyorlar başları zorla açtırılmak isteniyor peki buna da bir yorumunuz olacak mı?Hem camilerin fazla olması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor.Biz tarihimiz boyunca sürekli camiler kervansaraylar yapmamış mıyız?

madımak_58
18.07.2008, 13:54
Açıklara göre kapalılar eğitim kurumlarında okuyamıyorlar hatta bu kurumların kapısına dahi alınmıyorlar bu kapalı kardeşlerimizin ezilmişliği değil de nedir peki?Madem siz örnek verdiniz o zmaan ben de birkaç tane vereyim?Okulda normalde kapalı olan kız öğrencilere öyle bir uygulama yapılıyor ki bazı üniversiterlerde özellikle kapalı olduklarını bildikleri için bazı hocalar yüzünden derslerde kalıyorlar.Bazı yerlerde de sırf kapalı oldukları için bazı hastanelerde bazı doktorlar tarafından muayene olamıyorlar başları zorla açtırılmak isteniyor peki buna da bir yorumunuz olacak mı?Hem camilerin fazla olması sizi neden bu kadar rahatsız ediyor.Biz tarihimiz boyunca sürekli camiler kervansaraylar yapmamış mıyız?

önceden böyle sorunlar olmuyordu ama.öğrenciler öğrenci gibi gidiyorlardı okula.kapanan dışarda yine kapalıydı.ne değiştide şimdi ısrarla üniversitelere kapalı girmek istiyorlar...
tarihimiz boyunca yapılmış zaten.bir apartmanın çatısında minarenin ne işi var? eğitimsizlikten yakınıyorsunuz.bir semte 10 larca camii mi yapılması sevap,1 tane okul yapılıp,geleceğe başarılı iş adamları,iş kadınları yetişmesini sağlamak mı?

sonbahar5803
18.07.2008, 13:56
bu ne demektir böyle,yeni üyeyi muhattab olarak almıyorum mu!

biz burda herkesi insan görüp,taraflı olmanın önüne geçmeye çalışıyoruz,yazılan cevaba bak.sonrada diyorsunuz ki,kavga çıkarmaya mı geldiniz...
sizden böyle cevaplar gelirse,bizde bunu alttan alamayız,kusura bakmayın...

Bunun sizinle hiç ilgisi yok, daha birbirimizi tanımıyoruz.

Lafım, her şeyi ti'ye alan, ciddi cevaplar yazmasını bilmeyenlere.

Yeni üye, eski üye hiç aklıma bile gelmez.
Temcit pilavı gibi hep aynı konuların ısıtılmasından sıkıldık. Yeni üyeler bizi memnun eder. En azından farklı yorum ve bakış açısı görürüz.

Selametle.

moonlight_58
18.07.2008, 14:04
önceden böyle sorunlar olmuyordu ama.öğrenciler öğrenci gibi gidiyorlardı okula.kapanan dışarda yine kapalıydı.ne değiştide şimdi ısrarla üniversitelere kapalı girmek istiyorlar...
tarihimiz boyunca yapılmış zaten.bir apartmanın çatısında minarenin ne işi var? eğitimsizlikten yakınıyorsunuz.bir semte 10 larca camii mi yapılması sevap,1 tane okul yapılıp,geleceğe başarılı iş adamları,iş kadınları yetişmesini sağlamak mı?

Evet önceden böyle sorunlar olmuyordu doğru.Çünkü halkımız hakkını aramasını bilmiyordu, ezildiğinin farkında değildi.Şimdi bu bilinç uyandı.Artık açık kardeşlerimizin hakları olduğu kadar bu hak kapalı kardeşlerimizin de olmalı ve olacak da.Ayrıca tarihimiz boyunca camiler yapıldı ama bu bir gelenektir ne yani Osmanlı zamanında da binlerce cami vardı ama Osmanlı dünyaya hükmetmiş bir imparatorluktu.

madımak_58
18.07.2008, 14:12
Evet önceden böyle sorunlar olmuyordu doğru.Çünkü halkımız hakkını aramasını bilmiyordu, ezildiğinin farkında değildi.Şimdi bu bilinç uyandı.Artık açık kardeşlerimizin hakları olduğu kadar bu hak kapalı kardeşlerimizin de olmalı ve olacak da.Ayrıca tarihimiz boyunca camiler yapıldı ama bu bir gelenektir ne yani Osmanlı zamanında da binlerce cami vardı ama Osmanlı dünyaya hükmetmiş bir imparatorluktu.

siz soruma cevap verin.her köşe başında bir camii olması mı gurur verici,okumuş insanlar yetiştirmek mi?
açık olanların içinde sünnisi de var,aleviside.peki bu zamana kadar alevilerin hakkı yenmemiş midir? son yıllarda alevilik tanınmaya başlamışdır.aleviler kimliklerini saklayarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.çünkü en çok zulmü aleviler görmüşlerdir.diyorsunuz ki kız öğrenci kapalı diye hakkı yenmiş.alevi olan bir çok gençse katledilmiş,öldürülmüşlerdir.h angisi ezilmişlik?

ABDULLAH DUMAN
18.07.2008, 14:30

eskiden tesettür yokmuydu senin tarihten haberin yok anlaşıldı

abircan
18.07.2008, 14:37

doğru abdullah yok hakketen arkadaş rahibe kıyafeti olduğunu bilmiyor,
aslında daha eskisi varda çok tartışılacak bir konu girmeye değmez şimdi yanlış anlaşılır, aynı evde cariyeyle hanımı ayırd etmek için cariyeler giyermiş ki o zamanlar üstü açık gezildiğinide bilmiyor cahalll işte :)

moonlight_58
18.07.2008, 14:38
siz soruma cevap verin.her köşe başında bir camii olması mı gurur verici,okumuş insanlar yetiştirmek mi?
açık olanların içinde sünnisi de var,aleviside.peki bu zamana kadar alevilerin hakkı yenmemiş midir? son yıllarda alevilik tanınmaya başlamışdır.aleviler kimliklerini saklayarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.çünkü en çok zulmü aleviler görmüşlerdir.diyorsunuz ki kız öğrenci kapalı diye hakkı yenmiş.alevi olan bir çok gençse katledilmiş,öldürülmüşlerdir.h angisi ezilmişlik?

Ben sana cevap vermek zorunda değilim ona kalırsa ben de sana kaç defa soru sordum cevabımı alamadım eğer cevap verme gibi bir durumum olursa bu yorumlarımda saklıdır oradan çıkartırsın cevabı.Şimdi burda biz çıkıp aleviliği mi tartışalım,senin amacın o mu?Nerden nereye getirdin sonunda konuyu.Sanıyorum ki birazdan yine madımak olayına gelecek konu.Of be bu kadar da olmaz ki kardeşim siz ne istiyorsunuz önce onu söyleyin bize.Madımak olaylarını kimse tasvip etmiyor.O olaylarda hayatını kaybeden alevi kardeşlerimize allah tan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum.Ancak sürekli bu konuyu deşmenin kime ne faydası var.3 gün sonra da bu olayın intikamı için yapıldığı iddia edilen başbağlar katliamı oldu.Peki bunun üzerinden bizler bunu aleviler yaptı aleviliği kötüleyelim şöyle böyle yapalım diye birşey çıktı mı ortaya yok.Ancak sizler napıyorsunuz hala olmaz işlerle uğraşıyorsunuz ve tepki bulunca da o tepki verenleri alevi düşmanı ilan ediyorsunuz böyle saçmalık olur mu peki?

ErdalGüler
18.07.2008, 14:38

Kuran-ı kerim de örtünme açıkça ayetlerde belirtilmiştir. Aile baskısına getirmeyin bence. Bu Allah korkusu... Çünkü Kuran da geçen bir ayete karşı gelmek Allah Teala'nın emir ve yasaklarına uymamaktır. Bunun için önce neyin ne olduğunu öğrenmek gerek. Ben müslümansam ve Allaha Kurana inanıyorsam işime geldiği gibi yorumlama hakkına sahip değilim. Örtünmek islamın açık emirlerindendir. Yapmayan kendisi bilir ve Allahın emrine karşı gelmiş olur. Örtünen kişi ise aile korkusundan değil Allah korkusundan yapar. Bunu sakın unutmayın...

amet_58
18.07.2008, 14:39

kardeş bak sadece okumuş insan olmak yeterli değil yanında dinini bilen birisi olmanda önemli..senin dediğin gibi olsaydı amerika ve israile bak teknolojinin geldiği en son noktadalar ama amerika ırakta istailde filistinde insanları katlediyorlar okumuş luk bumu okumanın yanında insanın kendi dinini bilip gereklerinide yerine getirmesi lazım deilmi.bu arada her köşe başında cami var demişsin burası nufusunun büyük çoğunluğu müslüman olan bir ülke normaldir.hatta sana birde örnek vereyim bugün cuma namazına gittim ve içerde yer olmadığı için yaklaşık 60 kişi dışarda namaz kıldık demekki her köşe başı yetersiz..

Alibaba58
18.07.2008, 15:52
Burası Türkiye henüz anlayamıyorlar kardeşim. Ben şimdi bişeyler yazıcam ama acayip tahrik oluyorlar neyse kalsın bu ülkeyi gerenler kim belli oluyor.

CEYLAN-58
18.07.2008, 16:48
Neden bu konu bu kadar uzuyor ki hani türkiye laik bir ülkeydi her vatandaşın hak ve hürriyetleri vardı herkes özgürdü hani

eyupk
18.07.2008, 18:16

Sözünüze dikkat ederseniz iyi olur güzel kardeşim. Tabikide sadece Allahın emrine uymak başörtüsüyle olmuyor. Ama bu sözlerinizle Kurandaki başörtüsünü yok sayıyormuşsunuz gibime geliyor. Bu arada herkesede aile zoru ile kapanmış diyemezsiniz ne biliyorsun aile zoruyla kapandını. Başörtüsü Allahın emridir. Onu inkar edemezsiniz. Sözlerinize dikkat edin.

eyupk
18.07.2008, 18:23

Neden alevi kardeşlerimiz işlerine gelen şeyleri inkar ediyorlar. Kurandaki başörtüsünü, 5 vakiti inkar edersiniz, ramazan orucunu inkar edersinz tutmazsınız. Peki sadece neden bunları siz söylüyorsunuz da şii ve sünni kardeşlerimiz söylemiyor. Bana cevap ver güzel kardeşim. Ben biliyorum neden olduğunu hemde çok iyi biliyorum. Birde sizden dinliyelim dedim. Bu arada birde Hz.Ali efendimizin resmini koyuyorsun o resmi değiştirin diyorum o sözlerle o resmi taşımanız size yakışmıyor. Neyse Allaha emanet olun.

58memo
18.07.2008, 18:25
Böylesi kişilerin kafasını kıracan, En sinir olduğum şeylerden bırtanesi. Bunların amacı ne oluo simdi, kuran-kerımde başörtü takacaksin ve sayre şeyler yazıyosa olacakdır. kardeş buna antalya eğitim müdürlügü sınır koyamaz hakkı yoktur. Allahtan korksun, o müdürse ondan dahada bın kere mılyonlarca kere büyük vardır. Ama bunlarin imanından süphe edıyorum. allah akıl fikir versin.

eyupk
18.07.2008, 18:50

madımak_58 kardeşim senin amacın bu sözlerle müslümanlar arasında fesat çıkartmak. Resmen fesat çıkartmak. Allahın ayetlerini inkar ediyorsun. Sen nasıl müslümansın. Ya sen tarihi okumamışsın ya da inkar ediyorsun doğru oku. Alevileri işte böyle kandırdılar. Hep yalan fesat karıştırdılar alevilerin içine bektaşi dedeleri malesef bunları yapan. Halende alevileri uyutuyorlar. Haşa kur'an değiştirildi diyorlar. Yüce Allah Kur'an'ı Keriminde şöyle buyurmuyor mu:

"Zikr'i (Kur'an'ı) biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız."
el-Hicr / 9

Ve başörtüsü ile ilgili ayeti kerimeyi sunmak iştiyorum

Mümin kadınlara da söyle:
Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar;
namus ve iffetlerini esirgesinler.
Görünen kısımları müstesna olmak üzere,
zinetlerini teshir etmesinler.
Baş örtülerini,
yakalarınızın üzerine (kadar) örtsünler.

[ Nur Suresi -31]

Artık bu ayetleride inkar ediyorsanız yazıklar olsun diyorum. Allaha emanet olun. Kuran değiştirilmemiştir değişmiycekte.

Pusula_58
18.07.2008, 19:33
madımak_58 kardeşim senin amacın bu sözlerle müslümanlar arasında fesat çıkartmak. Resmen fesat çıkartmak. Allahın ayetlerini inkar ediyorsun. Sen nasıl müslümansın. Ya sen tarihi okumamışsın ya da inkar ediyorsun doğru oku. Alevileri işte böyle kandırdılar. Hep yalan fesat karıştırdılar alevilerin içine bektaşi dedeleri malesef bunları yapan. Halende alevileri uyutuyorlar. Haşa kur'an değiştirildi diyorlar. Yüce Allah Kur'an'ı Keriminde şöyle buyurmuyor mu:

el-Hicr / 9

Baş örtülerini,

[ Nur Suresi -31]

Artık bu ayetleride inkar ediyorsanız yazıklar olsun diyorum. Allaha emanet olun. Kuran değiştirilmemiştir değişmiycekte.
Herkes olaya kendi penceresinden bakıyor ve kendi düşüncesine göre yorumluyor,
Herkes bir şey söylüyor,yazıyor birde aşağıdaki yazıyı okumanızı isterim.

Kitabın adı : Evrensel Çağrı

KUR'AN MEÂLİ

Hazırlayan : Mustafa SAĞ

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

(Yüksek İslam Enstitüsü Mezunu)

Bilimsel Araştırma Analisti

ISBN: 975-98565-1-4

Nisan 2006 İstanbul

Baskı Cilt: Özener Matbaası

Davutpaşa Cad. Kale İş Merkezi No: 201-204 Topkapı

Tel : 0212 481 97 88

Dağıtım-Pazarlama : Final Pazarlama

Göztepe Mah. Tarhan Sok No: 2 Mahmutbey-Bağcılar

İstanbul

Tel : 0212 445 80 00

Mustafa Sağ'ın Kitabının 372nci sayfasından aynen aktarıyorum:

Nur Suresi 30 ve 31nci Ayetler

30.'Ey Muhammed! Erdemli erkeklere söyle, kadınlarla bir aradayken, gözleriyle kadınları rahatsız edecek şekilde davranmasınlar/bakmasınlar ve kişiliklerini edeplerini korusunlar. Bu onlar için daha temiz bir davranıştır. Elbette Allah yaptıklarından haberdardır.'

31.'Ey Muhammed! Erdemli kadınlara da söyle, erkeklerle bir aradayken, gözleriyle erkekleri rahatsız edecek şekilde davranmasınlar/bakmasınlar, kişiliklerini edeplerini korusunlar ve doğal olması gereken yerler dışında, göğüslerinin üzerini örtüleriyle kapatsınlar. Ziynetlerini göstermesinler/Başkalarını cinsel tacize yol açacak ve tahrik edecek davranışlardan sakınsınlar. Ancak kocaları,babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetçiler, kadın hizmetçiler ve kadınların cinsel yerlerini henüz anlamayan çocukların yanlarında, istedikleri gibi giyinip davranmalarında bir sakınca yoktur. Bunların dışındakilerin yanında, cinsel tacize yol açacak, tahrik edici yerlerini açıp, dikkat çekici davranışlarda bulunmasınlar/ ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar, -erkek, kadın-hepiniz Allah'a yöneliniz ki, mutlu olabilesiniz.'

Mustafa Sağ'ın Bu ayetlerle ilgili olarak kitabının 373 ncü sayfasında yer alan açıklayıcı

417 no.lu dip notu da aynen şöyle:

' 24:31 Bu surenin 11nci ayetinde açıklanan, Peygamberimizin eşine iğrenç iftirayı yapan çetenin uzantılarının uydurdukları, çelişkili rivayetlerden hareketle, Kur'an öncesi cahiliye Arap toplumunun kadına bakış açısını, Kur'andaki örtünme ile ilgili ayetlere de yansıtmışlar ve o bakış açısı doğrultusunda ve erkekler lehine yorumlamışlardır. Kur'an'ın mantığı ve bu surenin bütünlüğü içinde baktığımızda, kadınlarla erkeklerin toplum yaşamında yan yana olmak zorunda olduklarını, böyle bir çalışma ortamında, birbirlerine karşı davranışlarında olsun, giyimlerinde olsun ölçülü olmaları, dostane olmaları, aşırıya kaçmamaları öğütleniyor.Zaten, aile ve akrabalar arasında bir kısıtlamanın olmayıp, özgürce hareket edebileceklerini aynı ayetin devamı açıklıyor.

Kaldıki Kur'an ayetinde 'baş örtüsü' diye bir kelime geçmemektedir. Buna rağmen, tüm Kur'an tefsirlerinde ve çevirilerinde Kur'an ayeti 'baş örtüsü' olarak çevrilmiştir. Halbuki ayette geçen 'HIMAR' kelimesi 'baş örtmek' anlamına değil, sadece'örtmek' anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir şey örtülecek ise, o şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, baş örtüsü dendiği zaman da 'örtmek' 'hımar' kelimesinin yanına 'baş' 're's' kelimesinin 'hımarü-re's' şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki 'hımar' 'örtü' kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime 'cuyub' kelimesidir ki 'yaka' veya 'göğüs' anlamına gelir. Çünkü, aynı kelime 'cuyub' bir başka ayette (28/32) Hz. Musa'nın 'göğsüne/koynuna elini soktuğu' şeklinde geçer. Yani 'cuyub' kelimesi, 'hımar' örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman,'bihumûrihinne ala cuyubihinne' başını örtmek değil,'göğsünün üzerini örtmek' anlamına gelmektedir.

Geleneksel tüm yorumcular, Kur'an ayetini bilimsel bir bakışla değil de,birbirlerini taklit edip, 'Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler' diyerek, 'felyedr****' fiillini de 'örtsünler' diye tercüme etmişlerdir. Bu geleneksel yorumcular 'DaReBe' kökünden gelen bu kelimeyi burada ' Baş örtülerini . örtsünler' derken bir başka yerde aynı 'DaRaBe' kelimesini 'Kadınları DÖVÜN' (Bak.4/34) diye çevirmişlerdir. Özetle, Kur'an'ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan baş örtüsü, Kur'an'ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.'

+++++++++++++++++

AYETTE 'BAŞ' KELİMESİ GEÇMEDİĞİ BİR YANA, 'SAÇ' KELİMESİ HİÇ GEÇMEMEKTE, 'SAÇLARINIZI GÖSTERMEYİNİZ' DİYE BİR ANLATIM DA BULUNMAMAKTADIR.

can99
18.07.2008, 20:06
arkadaşlar anayasaya bağlımıyız??

bağlıyız demi.

ozaman ne diyor devlet dairelerinde başörtüsü yasak neden uyulmuyorda cıkıp cıkıp provakatörlük yapılıyor peki.

burdaki bazı arkadasları provakatörlükle suclamıslar ögrencinin annesinin yaptıgı provakatörlük olmuyor.

cami konusunada gelmiş konu bir arkadas bugün okadar doluyduki disarda kaldi insanlar diyor her köse basina bir cami yetmiyor demis

ne hikmetse bulundugum yer cami kaynıyor imamlar cemaat cekmek icin promosyon yapma pesinde camide cemaat yok orda varmış demek.

bırde 10 yasındaki cocugun kafasını kapatıyorlar denmiş ne 10 yaşı kardeşim 5-6 yaşlarındaki cocukların kafasını kapamıslar sen neden bahsediyorsun :)

ve ayrıca bunun kendi iradesi oldugunu savunmuslar 5 yasındaki cocugun iradesi.

sandalli
18.07.2008, 20:32
isteyen istedigi gibi yasamali, devletin icinde ki dinsiz tabaka Allah in emrini yerine getirenleri zor duruma düsürüyorlar, Almanya da bize saygi duyulurken, askerlik yaptigimiz, sehitler verdigimiz vatanimizda dini vecibelerimizi yapmamiz engelleniyor, hemde azinlikta olanlar tarafindan, baslarin kapanmasinin kime ne zarari var anlayamiyorum, bir yerlerini göstermek normal karsilanirken, bu vatan icin sehit düsenin bacisinin basörtüsü kafasindan aliniyor, yaziklar olsun. Bu tür olaylarla ugrasana kadar egitim seviyenizi yükseltin. Almanya da liseyi bitiren bir genc üc tane lisan konusuyor, simdi cogunuz üniversite mezunusunuz yada üniversite okuyorsunuz, kac lisan konusabiliyorsunuz, % 80 i ikinci bir dili konusamiyor belkide, birakin basörtüsünüde egitim seviyenizi gelistiriniz, belki böylesi vatan ve millet icin daha hayirli olur. Hem sizin icin de hic fena olmaz.

can99
18.07.2008, 20:35
isteyen istedigi gibi yasamali, devletin icinde ki dinsiz tabaka Allah in emrini yerine getirenleri zor duruma düsürüyorlar, Almanya da bize saygi duyulurken, askerlik yaptigimiz, sehitler verdigimiz vatanimizda dini vecibelerimizi yapmamiz engelleniyor, hemde azinlikta olanlar tarafindan, baslarin kapanmasinin kime ne zarari var anlayamiyorum, bir yerlerini göstermek normal karsilanirken, bu vatan icin sehit düsenin bacisinin basörtüsü kafasindan aliniyor, yaziklar olsun. Bu tür olaylarla ugrasana kadar egitim seviyenizi yükseltin. Almanya da liseyi bitiren bir genc üc tane lisan konusuyor, simdi cogunuz üniversite mezunusunuz yada üniversite okuyorsunuz, kac lisan konusabiliyorsunuz, % 80 i ikinci bir dili konusamiyor belkide, birakin basörtüsünüde egitim seviyenizi gelistiriniz, belki böylesi vatan ve millet icin daha hayirli olur. Hem sizin icin de hic fena olmaz.

dinsiz tabakamı???

azınlıkmı???*

sen müslümanmısın kardeş???

neyin azınlıgı bu

bu durum nezamandan beri var kim engellemis

aspasya58
18.07.2008, 20:37
yıllar önce sivasta benzer bir olay yaşanmıştı,meslektaşlarımdan biri mezun olduğu okulunun töreninden arkadaşının başörtüsünü kürsüde çıkarmaya çalışmıştı...başörtülüyle örtüsüzü düşman edenler utansın, yıllar geçti aradan ama çifte standart beyinler hiç değişmedi

Deniz5835
18.07.2008, 20:38
dinimiz kolaylık dini din sömürüsüyle kapatıyorlar insanları sonrada biz mağdur olduk

yokya sen zorla bebeni sonra mağdur olduk de yasak varsa uyulacak her konuda
ya kim hangiinsan özgürlüğünü kısıtlaya bilirde kendini tesettüre ve burkaya sarar
sonra biz mağdur olduk
her inan kendi inancına göre yaşayacak fakat zorlama olmadan

biz aleviler hep deriz yolumuz hak muhammed ali yolu
dinimiz kolaylık dini iran misali yaşam deyil

sandalli
18.07.2008, 20:40
dinsiz tabakamı???

azınlıkmı???*

sen müslümanmısın kardeş???

neyin azınlıgı bu

bu durum nezamandan beri var kim engellemis

evet dinsiz tabaka, inanmayan yada islerine öyle gelenler..
azinlik evet; halkin büyük bölümü müslüman ve basörtüsüne karsi degil,
Elhamdülillah MÜSLÜMANIM.
Burada ki azinlik irk anlamainda degil, iman düsünce anlaminda,
bu durum uzun süredir var.

Bir soru da benden sana; kac Lisan biliyorsun sen?

sandalli
18.07.2008, 20:43
dinimiz kolaylık dini din sömürüsüyle kapatıyorlar insanları sonrada biz mağdur olduk

yokya sen zorla bebeni sonra mağdur olduk de yasak varsa uyulacak her konuda
ya kim hangiinsan özgürlüğünü kısıtlaya bilirde kendini tesettüre ve burkaya sarar
sonra biz mağdur olduk
her inan kendi inancına göre yaşayacak fakat zorlama olmadan

biz aleviler hep deriz yolumuz hak muhammed ali yolu
dinimiz kolaylık dini iran misali yaşam deyil

Su yasakci zihniyetten kurtulamadiginiz sürece daha AB kapisinda cok beklersiniz, belki giremezsiniz ama o ugurda ölürsünüz.

can99
18.07.2008, 20:43
evet dinsiz tabaka, inanmayan yada islerine öyle gelenler..
azinlik evet; halkin büyük bölümü müslüman ve basörtüsüne karsi degil,
Elhamdülillah MÜSLÜMANIM.
Burada ki azinlik irk anlamainda degil, iman düsünce anlaminda,
bu durum uzun süredir var.

Bir soru da benden sana; kac Lisan biliyorsun sen?

dinsiz tabaka diyince bi an müslüman degilsiniz sandım cünkü dinsiz tabaka dediginiz türkiyede yasayan türkler sanırım yanılıyormuyum siz türk degilsiniz sandım.

bana degilde o ögrencinin annesine sorulsa keske kac lisan biliyormus.

ben türkçemizi biliyorum ingilizceyi de geliştirme çabası içerisindeyim.

hayırdır neyi ölçüyorsunuz

kusura bakmayın bi 3. dil söyleyemiycem

can99
18.07.2008, 20:45
Su yasakci zihniyetten kurtulamadiginiz sürece daha AB kapisinda cok beklersiniz, belki giremezsiniz ama o ugurda ölürsünüz.

yasakcı zihniyet he yasalara karşı çıkarız oldu.

bu ülkede işcinin grev yapma hakkı elinden alınmış siz yasaları cignemektenmi bahsediyosunuz.

baska bi konuda olsa ergenekondan beter ederler böyle dediniz diye ama :) iş türban olunca dokunmazlar bu dönemde

aspasya58
18.07.2008, 20:53
tekirdağda iki lezbiyen düğün yaptı çünkü özgürler(miş)
örtüm benim için kıymetli inandığım bu ,özgürlük mü senin inancın sana benimkide bana kalsın lütfen,, bu kadar saygıyı her insan hak eder çok değil istediğim

Deniz5835
18.07.2008, 20:54

hoppp arkadaş arasıra fireen bas ortadaki pedal firen

kim neyin uğrunda ölürmüş

ATATÜRK'e demişler avrupa birliğine girermisin diye avrupa bize gelsin demiş

kim neyin uğrunda ölürmüş açarmısın?

sandalli
18.07.2008, 20:55
dinsiz tabaka diyince bi an müslüman degilsiniz sandım cünkü dinsiz tabaka dediginiz türkiyede yasayan türkler sanırım yanılıyormuyum siz türk degilsiniz sandım.

bana degilde o ögrencinin annesine sorulsa keske kac lisan biliyormus.

ben türkçemizi biliyorum ingilizceyi de geliştirme çabası içerisindeyim.

hayırdır neyi ölçüyorsunuz

kusura bakmayın bi 3. dil söyleyemiycem

Ben asil sorgulanmasi gereken konunun iscinin hakki, ezilen halkin ( inanci, irki,ne olursa olsun) HAKLARI, yillarca okuduktan sonra hayatta kullanamadigimiz bilgilerin, bu insanlari diplomali cahil yapan egitim sisteminin, insanlarin cebinde ki parasini, sofrasinda ki katigini cesitli vergilerle elinden alan sistemin olduguna inaniyorum. Basörtüsü takintisindan kurtulmak gerek, isteyen takar, istemeyen takmaz saygi duymak lazim. O basörtülü ögrencide lisan bilmiyorsa bu basörtüsünün sucu degil, bize yillarca bos seyler ögretenlerin sucu.

madımak_58
18.07.2008, 20:56

el-Hicr / 9

Baş örtülerini,

[ Nur Suresi -31]

dünyada Kuran'ın tefsirsiz tek açıklamasını yapan ilahiyatçı Yaşar Nuri Öztürktür.Nur suresinde ise başörtüsü kelimesi yoktur.
nisa suresinde vücud hatların belli olmayacak şekilde örtün diyor.siz başörtüsünü nerden çıkarıyorsunuz? Kuran değiştirildi diye bir söz duydunuz mu bizden.Kuranda yazan herşeyi kabul ediyoruz.

sandalli
18.07.2008, 20:59
hoppp arkadaş arasıra fireen bas ortadaki pedal firen

kim neyin uğrunda ölürmüş

ATATÜRK'e demişler avrupa birliğine girermisin diye avrupa bize gelsin demiş

kim neyin uğrunda ölürmüş açarmısın?

Muasir medeniyet seviyesini de Atatürk demisti, üstelik bunu bizim hedefimiz olarak göstermisti, o bakimdam AB dedim. Yanilmiyorsam muasir medeniyet seviyesi AB olsa gerek, Hindistan yada Afganistan degil galiba. AB Atatürkün vefatindan yillar sonra kurulmus bir birliktir, Atatürk bu sözü söylemis olamaz. Kaynak gösterirseniz sevinirim.

can99
18.07.2008, 21:00
Ben asil sorgulanmasi gereken konunun iscinin hakki, ezilen halkin ( inanci, irki,ne olursa olsun) HAKLARI, yillarca okuduktan sonra hayatta kullanamadigimiz bilgilerin, bu insanlari diplomali cahil yapan egitim sisteminin, insanlarin cebinde ki parasini, sofrasinda ki katigini cesitli vergilerle elinden alan sistemin olduguna inaniyorum. Basörtüsü takintisindan kurtulmak gerek, isteyen takar, istemeyen takmaz saygi duymak lazim. O basörtülü ögrencide lisan bilmiyorsa bu basörtüsünün sucu degil, bize yillarca bos seyler ögretenlerin sucu.

o demeye geliyorki bunca zaman sorun yoktu gül gibi yaşıyorduk

akp hükümeti geldi türbanı devlet dairelerinde serbest bırakan yasayı cıkarsın zaten böyle bi inadımız vardı içimizde bu hükümetten bunu zorlada olsa yapmasını isteyelim.

ve bu neticede gelisen olaylar parti kapatmaya kadar gitti ve ülkenin baska derdi kalmadı birde hükümetteki partiyi kapatmayla ugrasmak zorunda kaldık ülke ekonomik kriz geciriyor.

ha illada olacak bu bugün akp hükümeti veya yerine kurulucak parti bunu yapsın.

daha sonra gelende inat degilmi desin yasayı tekrar degistirsin bumudur istenilen peki??

bunca zaman sorunsuz işleyen sistemi bozmak isteniyor

Deniz5835
18.07.2008, 21:01
öyle bir hükümet varki başımızda sözde özgürlükçü

arkadaşlar uyanın artık nedir bu fanatizm

birlkte yaşamsa birlikte yaşamalı ve birlikte sivasın adını temizlememiz gerekirken neler yazıyorsunuz

--------------------------------------------------------------------------------

Bunlarınki tamamen kışkırtma 50 bin kişi katılmışmış çoğu dışardan gelmiş dışardaki kişinin ne işi var olaylar olduğundada hep dışardan gelmedilermi kendi içlerinde hesaplaşma vardı buluşma mekanı olarakta Madımak'ı seçtiler uzlaşma olmayınca birbirlerine girdiler silahla ölenler oluncada olayı örtbas etmek için oteli ateşe verdiler sonrada kalk Şehit'de ne güzel ya ne zamandan beri karanlık işlerle uğraşanların adı Şehit oldu Aydınmış Sevsinler öyle aydını Aydın görmesek bize aydın diye yutturacaklar Bence Aydın değil Karanlık.

fertelliyim adılı üyenin seviyesizce yazmış olduğu yazıdan alıntı yaptım

komplo teorisine bakarmısınız dünya televizyondan seyretti şu yazılana bakın
nasıl bir olacak sivas halkı nasıl silecek bu lekeyi sivas halkı yazı yazarken birazdaha dikkatli yazalım zarar hep memleketimize

Deniz5835
18.07.2008, 21:11
yumrukluyorum duvarları
yumrukluyorum kara gecenin bedenini ellerim kan içinde
nehirler taşmış yanaklarımdan
otuz yedi can
otuz yedi gül çatlamış susuzluktan sivas'ın içinde
nasıl uyku tutar gözlerimi
döne döne semaha duranlar tutuştu önce
sonra türküler
sonra şiir çığlıksız düştü türkülerin yanıbaşına

sivas... sivas..
yiğitlik midir emanet cana kıymak
yiğitlik midir bir tutam ışığı kör bıçakla koparıp karanlığa kurban etmek

söyle hangi kitapta vardır elleri kollları bağlı yakmak
var mıdır kardelen akında bir avuç inciyi ateşe tutmak lo...
böyle garip düştüğüme bakma
böyle mahsun durduğuma
varsın ateşin suskunlukla beslensin
benim de yüreğim gençliğini almış yanına yürür başı dik
senin de dağların var sivas, senin de dağların
dağlarında şahanların "

madımak_58
18.07.2008, 21:14

hz. ayşe çölden gelirken değerli kolyesini düşürüyor ve göğsünün açıldığını görüp,kolyesini düşürdüğünü öyle farkediyor.kolyesini ararken peygamber efendimiz ve askerlerinin uzaklaştığını görüyor.yanına bir atlı geliyor.ona durumu açıklıyor ve atlı hz.ayşe yi peygamber efendimizin topluluğuna yetiştirmeye çalışıyor.bunu gören müslüman topluluğu hz. ayşenin bu adamla beraber olduğunu düşünüyor.bunun üzerine bir ayet geliyor.bayanlarımızın göğüs kısımlarının kapanması için...

ilk müslümanlık arap ülkesinde ortaya çıkmıştır.havanın sıcak olmasından dolayı,bunu çözüm olarak görmüşlerdir.

sandalli
18.07.2008, 21:15
Bu konuda size hicbir normal insan haksiz demez, haklisiniz yapanlari asla affetmem, sizinle beraberim ama basörtüsüne de el uzatilmasin, müslüman mahallesinde salyangoz satilmaz.

Deniz5835
18.07.2008, 21:20
Bu konuda size hicbir normal insan haksiz demez, haklisiniz yapanlari asla affetmem, sizinle beraberim ama basörtüsüne de el uzatilmasin, müslüman mahallesinde salyangoz satilmaz.

can bizde müslüman mahalleside salyangoz satmaya çılışmıyoruz

sadece burası bizimse biz sahip çıkmalıyız diyoruz sivasın adı lekeden kurtulsun

teşekkürler

bana nerelisin diyorlar sivaslıyım diyorum yakanlardan mı yanan lardanmı bıktım bir olalım ortak yolu bulalım can lar can diyorum alınma bugün arkadaşın biri can denilmesine bile tepki verdide

can99
18.07.2008, 21:24

eyvallah sandalli. ama bu yazilanlar ve daha fazlasi burada yazilmis ama ses cikaran olmamis kardesim sen ne diyorsun biz sivasin adini aydinliga kavusturmaya calisiyoruz sen karanliga gömmeye calisiyorsun nesin sen necisin diyip karsi cikmamis.

diger konu basörtüsüne el uzatilmasin.

kimse el uzatmadi aslinda yapilan bikac yorumdan o insanları provakatörlükle suclayınca arkadaslar konular buraya gelmis.

sivas madimakla ilgili konular bayatlamıs kabul ediliyor bu konuda bayatlamıs.

yasakmı suanda yasak neden hala ısrar edılıyor hep aynı manzaralar olusuyor ozaman.

iste orda yapılan o annenın yaptıgı provakatörlük.

bugun yasak yarın serbest olur onada uyulur.

sandalli
18.07.2008, 21:25
can bizde müslüman mahalleside salyangoz satmaya çılışmıyoruz

sadece burası bizimse biz sahip çıkmalıyız diyoruz sivasın adı lekeden kurtulsun

teşekkürler

bana nerelisin diyorlar sivaslıyım diyorum yakanlardan mı yanan lardanmı bıktım bir olalım ortak yolu bulalım can lar can diyorum alınma bugün arkadaşın biri can denilmesine bile tepki verdide

Hakli söze ne denir, tabii ki evet denir, ben tesekkür ederim, yasanilan kötü bir olay bütün sivasa maledilemez, olaya en az sizin kadar bizde üzüldük. Bir daha yasanmamasi icin herkes sorumlu davranmali.

can99
18.07.2008, 21:27
ben şu an sivastayım. Sivasımın dediğiniz gibi bir kara lekesi yok. asla da olmadı. kara lekesi var diyenler Sivası geri bırakmak isteyenlerdir. Sivas ta hayat gayet güzel Sivas gayet iyi gelişiyor, 1993 ün adı bile anılmıyor artık. Sivas 2023 e odaklanmış durumda. Sivasın her tarafı şantiye olmuş. Siz istediğiniz kadar Sivası kötülemeye çalışın Sivasın umrunda değil artık. ne derseniz deyin artık Sivasın önünü kimse tutamaz tutmaya çalışan sel misali sele kapılır gider. boşa kürek çekmiş olursunuz.

sivasin adini kötülemeye bizmi calısıyoruz burda peki o manayamı geliyor.

yoksa madimakta 50.000 kisi isimli konuya yazılan cirkin yorumlarmı?

Deniz5835
18.07.2008, 21:29
ben şu an sivastayım. Sivasımın dediğiniz gibi bir kara lekesi yok. asla da olmadı. kara lekesi var diyenler Sivası geri bırakmak isteyenlerdir. Sivas ta hayat gayet güzel Sivas gayet iyi gelişiyor, 1993 ün adı bile anılmıyor artık. Sivas 2023 e odaklanmış durumda. Sivasın her tarafı şantiye olmuş. Siz istediğiniz kadar Sivası kötülemeye çalışın Sivasın umrunda değil artık. ne derseniz deyin artık Sivasın önünü kimse tutamaz tutmaya çalışan sel misali sele kapılır gider. boşa kürek çekmiş olursunuz.

vallah can acıyan yarama su serptin diyelim

ama sen hala nerdesin biz yanan insanlardan bahsediyoruz

bir insanlık ayıbı nasıl nasıl göz ardı edilir diye onu konuşuyorduk hoş konu

değişti ama
yönetim kitlemmeden bizde yazalım dedik

Deniz5835
18.07.2008, 21:31
Hakli söze ne denir, tabii ki evet denir, ben tesekkür ederim, yasanilan kötü bir olay bütün sivasa maledilemez, olaya en az sizin kadar bizde üzüldük. Bir daha yasanmamasi icin herkes sorumlu davranmali.

ennihayet güzel bir can bulduk sanırım

can kurban sana işte sorunda o kimse kimseyi dışlamasın bu bir insanlık ayıbıdır

unutmayın önce insan

yolumuz hak muhammad ali yolu

sonsuzadek

amet_58
18.07.2008, 21:34
yumrukluyorum duvarları
yumrukluyorum kara gecenin bedenini ellerim kan içinde
nehirler taşmış yanaklarımdan
otuz yedi can
otuz yedi gül çatlamış susuzluktan sivas'ın içinde
nasıl uyku tutar gözlerimi
döne döne semaha duranlar tutuştu önce
sonra türküler
sonra şiir çığlıksız düştü türkülerin yanıbaşına

sivas... sivas..
yiğitlik midir emanet cana kıymak
yiğitlik midir bir tutam ışığı kör bıçakla koparıp karanlığa kurban etmek

söyle hangi kitapta vardır elleri kollları bağlı yakmak
var mıdır kardelen akında bir avuç inciyi ateşe tutmak lo...
böyle garip düştüğüme bakma
böyle mahsun durduğuma
varsın ateşin suskunlukla beslensin
benim de yüreğim gençliğini almış yanına yürür başı dik
senin de dağların var sivas, senin de dağların
dağlarında şahanların "

kardeşim bundan sonraki bir yorumunda sivas ın adı lekeden kurtulsun diosun bundan bir kaç dakika önce yazdığın yorum burada...ne yazdığından haberin varmı ne yapmaya çalışıyorsunuz...

can99
18.07.2008, 21:34
sivas kara lekesinden kurtulmalıdır diye kim yazıyorsa sözüm onlaradır. Sivasın hiç bir zaman kara lekesi olmamıştır. provakatörlerin yaptığı sivasa mal edilemez. kim ediyorsa onun sivaslılığını sorgulamak lazım.

dediğim gibi sivastayım ve sivas gayet güzel her taraf şantiye halinde ve kalkınma potasına girmiş insanlar gayet huzurlu ve mutlu. sivasın 2 temmuz gibi bir sorunu yok artık.

anlasıldı lafın bana.

ben sivas kara lekesinden kurtulmalıdır derim provakatörde olurum herseyde olurum.

ama madımakla ilgili konuya onca cirkin mesajı yazan hatta ilk aklıma gelen bidaha olsa gene yakarız gibi kendi kendilerini yaktılar gibi mesaj yazanlar bise yapmamıs oluyo demi provakatörlük olmuyo.

kara leke olmadıgını farzedelim bir sivaslının kendi kendilerini yaktılar ve gene olsa gene yakarız demesi baslı basına bi kara lekedir.

ben kurtulmalıdır diyince provakatör ilan ediyorsunuz

yönetimden bi arkadas görsee aa buna provakatör demisler banlayalım gibi bi fikre kapılır valla

madımak_58
18.07.2008, 21:35
ennihayet güzel bir can bulduk sanırım

can kurban sana işte sorunda o kimse kimseyi dışlamasın bu bir insanlık ayıbıdır

unutmayın önce insan

yolumuz hak muhammad ali yolu

sonsuzadek

abi sandal köyü bize yakindir.çok geçeriz ordan.yakın olduğundandır belkide.gerçekten böyle düşünceleri görmek,düzgün cevaplar almak güzel birşey.

saygılarımızla...

sandalli
18.07.2008, 21:36
insanlara artniyetli yaklasmazsak, saplatilari bir kenara birakirsak hayat hepimiz icin daha güzel olacak, bence insanlar birbirlerine hosgörülü yaklasirsa asilmayacak sorun yoktur.

Deniz5835
18.07.2008, 21:37
kardeşim bundan sonraki bir yorumunda sivas ın adı lekeden kurtulsun diosun bundan bir kaç dakika önce yazdığın yorum burada...ne yazdığından haberin varmı ne yapmaya çalışıyorsunuz...

sevgili can ben o şiiri madımak anısına yazdım alındıysan

silelim nedersin?

sandalli
18.07.2008, 21:37
abi sandal köyü bize yakindir.çok geçeriz ordan.yakın olduğundandır belkide.gerçekten böyle düşünceleri görmek,düzgün cevaplar almak güzel birşey.

saygılarımızla...

nerelisiniz siz?
.............................. ...............

can99
18.07.2008, 21:39
onların düşünceleri de doğru değil ama onları öyle yorumlar yapmaya zorlamayın. sivas kara lekeden kurtulmalıdır diye konuya başlarsan sonuçta laflar oraya varır. sivasın kara lekesi yoktur ve kimsede kendi kendini yakmamıştır provakatörler yakmıştır. bunu kabullenebiliyormusun.

yani o laflaridami bizler söylettik toplanan kalabalıga icerlenip kendi kendilerine yazmıs arkadaslar biz söyletmedik emin olabilirsin

madımak_58
18.07.2008, 21:40
nerelisiniz siz?
.............................. ...............

kamanlıyım.................... .

sandalli
18.07.2008, 21:40
yakan kim olursa olsun lanetlenmeli, kardesim bile olsa hosgörmem, ama ben gercek suclularin bulunduguna inanmiyorum.

sandalli
18.07.2008, 21:43
kamanlıyım.................... .

ha kaman ha sandal ne fark var arada, sizin köyde de var basörtülü, o zaman neden karsi cikmali? Saygilarimla topragim.

eyupk
18.07.2008, 21:44

KUR'AN MEÂLİ

Nisan 2006 İstanbul

İstanbul

30.'Ey Muhammed! Erdemli erkeklere söyle, kadınlarla bir aradayken, gözleriyle kadınları rahatsız edecek şekilde davranmasınlar/bakmasınlar ve kişiliklerini edeplerini korusunlar. Bu onlar için daha temiz bir davranıştır. Elbette Allah yaptıklarından haberdardır.'

31.'Ey Muhammed! Erdemli kadınlara da söyle, erkeklerle bir aradayken, gözleriyle erkekleri rahatsız edecek şekilde davranmasınlar/bakmasınlar, kişiliklerini edeplerini korusunlar ve doğal olması gereken yerler dışında, göğüslerinin üzerini örtüleriyle kapatsınlar. Ziynetlerini göstermesinler/Başkalarını cinsel tacize yol açacak ve tahrik edecek davranışlardan sakınsınlar. Ancak kocaları,babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, diğer kadınlar, cinsel iktidara sahip olmayan erkek hizmetçiler, kadın hizmetçiler ve kadınların cinsel yerlerini henüz anlamayan çocukların yanlarında, istedikleri gibi giyinip davranmalarında bir sakınca yoktur. Bunların dışındakilerin yanında, cinsel tacize yol açacak, tahrik edici yerlerini açıp, dikkat çekici davranışlarda bulunmasınlar/ ayaklarını yere vurmasınlar. Ey inananlar, -erkek, kadın-hepiniz Allah'a yöneliniz ki, mutlu olabilesiniz.'

Mustafa Sağ'ın Bu ayetlerle ilgili olarak kitabının 373 ncü sayfasında yer alan açıklayıcı

' 24:31 Bu surenin 11nci ayetinde açıklanan, Peygamberimizin eşine iğrenç iftirayı yapan çetenin uzantılarının uydurdukları, çelişkili rivayetlerden hareketle, Kur'an öncesi cahiliye Arap toplumunun kadına bakış açısını, Kur'andaki örtünme ile ilgili ayetlere de yansıtmışlar ve o bakış açısı doğrultusunda ve erkekler lehine yorumlamışlardır. Kur'an'ın mantığı ve bu surenin bütünlüğü içinde baktığımızda, kadınlarla erkeklerin toplum yaşamında yan yana olmak zorunda olduklarını, böyle bir çalışma ortamında, birbirlerine karşı davranışlarında olsun, giyimlerinde olsun ölçülü olmaları, dostane olmaları, aşırıya kaçmamaları öğütleniyor.Zaten, aile ve akrabalar arasında bir kısıtlamanın olmayıp, özgürce hareket edebileceklerini aynı ayetin devamı açıklıyor.

Kaldıki Kur'an ayetinde 'baş örtüsü' diye bir kelime geçmemektedir. Buna rağmen, tüm Kur'an tefsirlerinde ve çevirilerinde Kur'an ayeti 'baş örtüsü' olarak çevrilmiştir. Halbuki ayette geçen 'HIMAR' kelimesi 'baş örtmek' anlamına değil, sadece'örtmek' anlamına gelmektedir. Eğer herhangi bir şey örtülecek ise, o şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi, baş örtüsü dendiği zaman da 'örtmek' 'hımar' kelimesinin yanına 'baş' 're's' kelimesinin 'hımarü-re's' şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki 'hımar' 'örtü' kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime 'cuyub' kelimesidir ki 'yaka' veya 'göğüs' anlamına gelir. Çünkü, aynı kelime 'cuyub' bir başka ayette (28/32) Hz. Musa'nın 'göğsüne/koynuna elini soktuğu' şeklinde geçer. Yani 'cuyub' kelimesi, 'hımar' örtmek kelimesi ile kullanıldığı zaman,'bihumûrihinne ala cuyubihinne' başını örtmek değil,'göğsünün üzerini örtmek' anlamına gelmektedir.

Geleneksel tüm yorumcular, Kur'an ayetini bilimsel bir bakışla değil de,birbirlerini taklit edip, 'Baş örtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler' diyerek, 'felyedr****' fiillini de 'örtsünler' diye tercüme etmişlerdir. Bu geleneksel yorumcular 'DaReBe' kökünden gelen bu kelimeyi burada ' Baş örtülerini . örtsünler' derken bir başka yerde aynı 'DaRaBe' kelimesini 'Kadınları DÖVÜN' (Bak.4/34) diye çevirmişlerdir. Özetle, Kur'an'ın orijinal ayeti tüm açıklığı ile ortadayken, elverişli bir siyasal kullanım malzemesi olarak, sürekli gündemde tutulan baş örtüsü, Kur'an'ın değil, geleneklerin, kişisel görüşlerin dinleştirilmesinden kaynaklanmaktadır.'

+++++++++++++++++

AYETTE 'BAŞ' KELİMESİ GEÇMEDİĞİ BİR YANA, 'SAÇ' KELİMESİ HİÇ GEÇMEMEKTE, 'SAÇLARINIZI GÖSTERMEYİNİZ' DİYE BİR ANLATIM DA BULUNMAMAKTADIR.

Bu alevi kardeşlerimiz Kuranı kendilerine göre ne güzelde yorumluyorlar. Kur'andaki 5 vakiti inkar ediyorlar, ramazan orucunu inkar ediyorlar, şimdide başörtüsünü inkar ediyorlar daha nice şeyleri inkar ediyorlar. İşlerine gelmiyor tabiki. Halbuki nerdeyse çoğu şii ve sünni alimler başörtüsü ayetinin Kuranda geçtiği konusunda birlikler. Siz neyden bahşediyorsunuz güzel kardeşlerim. Kendinize göre Kur'an'ı yorumlamayı bırakın. Kuran değiştirilmemiştir değişmiycekte. Allaha emanet olun. Vesselam.

amet_58
18.07.2008, 21:45
sevgili can ben o şiiri madımak anısına yazdım alındıysan

silelim nedersin?

ozaman kendi yazdıklarınla çelişiyorsun kardeşim..diyorsun bir mesajında sivası kara lekeden kurtaralım diğer mesajında mertlik bumu sivas..katılıyorum sivasın adını kara lekeden kurtaralım çünki biliyoruzki sivasta yılardır alevi sünni hepberaber yaşadık ve halada yaşıyoruzbi sorun yok olamazda o gün neden böyle bir olay oldu düşünelim bir bunları yapanlar sivaslı değildi çünki olay tamamiyle provakasyon..birde mesajına alınmadım kardeşim sadece iki yorumunda çelişki vardı onu belirttim..bence yazarken daha dikkatli olalım

can99
18.07.2008, 21:47
ozaman kendi yazdıklarınla çelişiyorsun kardeşim..diyorsun bir mesajında sivası kara lekeden kurtaralım diğer mesajında mertlik bumu sivas..katılıyorum sivasın adını kara lekeden kurtaralım çünki biliyoruzki sivasta yılardır alevi sünni hepberaber yaşadık ve halada yaşıyoruzbi sorun yok olamazda o gün neden böyle bir olay oldu düşünelim bir bunları yapanlar sivaslı değildi çünki olay tamamiyle provakasyon..birde mesajına alınmadım kardeşim sadece iki yorumunda çelişki vardı onu belirttim..bence yazarken daha dikkatli olalım

ahmet kardeş simdi sende dedinya evet sivasin adini kara lekeden kurtaralim provakasyonlukla suclanabilirsin hee haberin olsun .

bende aynen öyle dedim diye ben suclu oldum ondan hatirlattim sanada

madımak_58
18.07.2008, 21:48
Bu alevi kardeşlerimiz Kuranı kendilerine göre ne güzelde yorumluyorlar. Kur'andaki 5 vakiti inkar ediyorlar, ramazan orucunu inkar ediyorlar, şimdide başörtüsünü inkar ediyorlar daha nice şeyleri inkar ediyorlar. İşlerine gelmiyor tabiki. Halbuki nerdeyse çoğu şii ve sünni alimler başörtüsü ayetinin Kuranda geçtiği konusunda birlikler. Siz neyden bahşediyorsunuz güzel kardeşlerim. Kendinize göre Kur'an'ı yorumlamayı bırakın. Kuran değiştirilmemiştir değişmiycekte. Allaha emanet olun. Vesselam.

inkar ettiğimiz şeyi kanıtlayın bakalım,namaz vakitlerini,orucu nerden çıkardınız!!!

Deniz5835
18.07.2008, 21:52
Bu alevi kardeşlerimiz Kuranı kendilerine göre ne güzelde yorumluyorlar. Kur'andaki 5 vakiti inkar ediyorlar, ramazan orucunu inkar ediyorlar,

kuranın neresinde vakit yazıyor biraz açarsanız bizde birazdaha seviniriz
kuranı inkar etmiyor hatta ve hatta sonuna kadar savunucusuyuz

inanç da vakit olmaz
kaynak olarak verebilirseniz seviniriz

kolaylık dininde zorlama olmaz
askerlikmi bu nöbet saati gibi olmaz can

tabi kuranı nasıl okuduğunuza bağlı

madımak_58
18.07.2008, 21:53
ha kaman ha sandal ne fark var arada, sizin köyde de var basörtülü, o zaman neden karsi cikmali? Saygilarimla topragim.

tabii ki bişey farketmiyor.önemli olan insanlık...
şurda 1 ay kaldı.ordan geçeceğiz yine :)

sandalli
18.07.2008, 21:54
kardeşim doğru söylüyorsun. gerçek suçlular bulunmadı. sivaslı hemşerilerimiz zan altında bırakılmaya çalışılıyor. provakatörlerin suçu sivasa ve sivaslıya mal edilemez. ben bunu demeye çalışıyorum.

hiç kimse bir cana kıyamaz. cana kıyanlar sivas ve sivaslı değil provakatörlerdir.
Berat kardes sana katiliyorum, konuyu sizin dediginiz boyutta ele almak lazim, Madimak otelini yakanlari sivasli olarak degil madimak otelini yakanlar diye ele almak lazim, yakan yada yakanlar kim olursa olsun asla hosgörü yok. Ben Sivasliyim olayla ilgim yok, simdi bendemi sucluyum, yani iyi ayirmak lazim.

eyupk
18.07.2008, 21:55
Kanıtlayalım. Mesela şu cem tvdeki Ali Rıza Uğurlu dedeniz. Adam resmen 5 vakiti inkar ediyor. Namazın şekli şemali yoktur diyor. Ramazan orucu bizim oruç değil diyor bizim oruç Muharrem ayıdır diyor. Sadece Ali Rıza Uğurlu mu diyor. Benim ailemde alevi. Alevi arkadaşlarımda var onlarda öyle diyor. Kaynaklarınızda öyle diyor. Daha neyi kanıtlıyalım sana.

madımak_58
18.07.2008, 21:55
namazı ve orucu Kuran ı Kerim emretmiştir. şekilcilik diye alay ettiğiniz ibadetlerimizi Kuran emrediyor.

her söylediğimiz şeyi yanlış anlayan sizsiniz.alay ettiğimiz bişey yok.Kuran bizimde kitabımız.demiyoruz ki biz kabul etmiyoruz kitabı da içindekileride.bu sadece sizin kafanızda kurduğunuz birşey...

can99
18.07.2008, 21:57
Berat kardes sana katiliyorum, konuyu sizin dediginiz boyutta ele almak lazim, Madimak otelini yakanlari sivasli olarak degil madimak otelini yakanlar diye ele almak lazim, yakan yada yakanlar kim olursa olsun asla hosgörü yok. Ben Sivasliyim olayla ilgim yok, simdi bendemi sucluyum, yani iyi ayirmak lazim.

dogru diyorsun sandalli.

ama burda bizlere tepki gösterilip cevap hakkı verilmezken bir sivaslının burda cıkıp gene olsa gene yakarız veya kendi kendilerini yaktılar veya veya veya.... daha bi sürü iğrenç yorum yazmalari madimagi yakanlar olmaktan cikarip sivasi göz önüne getiriyor.

ama buna burda tepki gösteren olmuyor keske bu duyarlı mesajlarınızı o konudada dile getirebilseydiniz.

madımak_58
18.07.2008, 21:58

biz kesinlikle sizleri suçlamıyoruz.sadece sarfedilen sözler çok üzücüydü.bunu belirtmek istedik...

amet_58
18.07.2008, 22:07
biz kesinlikle sizleri suçlamıyoruz.sadece sarfedilen sözler çok üzücüydü.bunu belirtmek istedik...

peki kardeşim güzel demişsin biz sizleri suçlamıyoruz yani sivaslıları ozaman bir başlık açabilirmisiniz madımak_58 olarak çıkan olaylarda sivasımızın adı kullanılarak provakasyon yapılmıştır diye madem provakasyon olduğunu biliyoruz neden dönüp dolaşıp aynı yerlere geliyor söz biraz bilinçli biraz duyarlı olalım sivas hepimizin

can99
18.07.2008, 22:09
peki kardeşim güzel demişsin biz sizleri suçlamıyoruz yani sivaslıları ozaman bir başlık açabilirmisiniz madımak_58 olarak çıkan olaylarda sivasımızın adı kullanılarak provakasyon yapılmıştır diye madem provakasyon olduğunu biliyoruz neden dönüp dolaşıp aynı yerlere geliyor söz biraz bilinçli biraz duyarlı olalım sivas hepimizin

peki ozaman bir konu acılsın ve sivas şehitlerimizi herkes saygıyla ansın burda.

zaten anıyoruz diycekseniz hiç inandırıcı olmaz cünkü burda bu sitede madımak la ilgili acılmıs konuya cevap verenlerde sivasliydi yani igrenc cevaplardan bahsediyorum ve herkes tebrik etmis o arkadaslari ve kimse birsey dememisti.

eyupk
18.07.2008, 22:10
Şimdi güzel kardeşlerim. Sadece alevi kardeşlerime söylemiyorum. Şii, sünni, ve alevi bütün müslüman kardeşlerimiz. Bu tartışma çok uzadı. Aslında tartışmamız bile yanlış. Irak'a bakın, Filistine bakın, daha nice müslüman ülkeleri kan ağlıyor. Şimdi el ele verip birlik olma zamanı bu tartışmalar birşey kazandırmaz bize. Görüyorsunuz Irakta ne namus bıraktılar nede adalet. Şimdi birlik zamanı kardeşlerim. Birbirimize laf atmakla birşey elde edemeyiz. Herkes helalleşsin şimdi kardeşleriyle. Allah bizleri Hz.Muhammedin (s.a.v) ve pak Ehl-ibeytin yolundan ayırttırmasın. Eğer bir kardeşimi kırmışsam ondan özür diliyorum. Hakkını helal etsin. Ben hep müslümanların birlik olmalarını iştemişimdir iştiyorumda. Ama bazı kardeşlerimiz bunu iştemiyorlar halen fesat fitne sokmak iştiyorlar müslümanların arasına. Şimdi herkes kardeşlerinden helallik alsın. Kardeşlerim hakkınızı helal edin sizleri kırdıysam. Birbirimize laf atmakla birşey elde edemeyiz. Şimdi birlik olup kafirlere karşı durma zamanıdır. Allah yar ve yardımcınız olsun. Allaha emanet olun. Hayırlı geceler.

sandalli
18.07.2008, 22:10
Bu olaya destek verenler olduguna inanmak zor, normal bir insan buna destek veremez, olay aninda orada bulunanlarin bir cogu neden orada oldugunu bile bilmiyordu belki, zaten problemde burada, insanlari tahrik edenler, olaylari bu boyuta tasiyanlar ve en önemliside oteli atese verenler sorgulanmali, bulunmali, teshir edilmeli ama olayi sadece Sivasa ve sivasliya mal etmemeli, gercek suclu kim olursa olsun cezasini cekmeli, buna sadece aleviler degil sünnilerde destek vermeli, hic kimse icin gocunacak bir durum yok, olayin desteklenecek yanida yok. Alevi kardeslerden bir ricam da alevi olayanlardan bahsederken ikide bir yobaz yakistirmasi yaparak insanlari tahrik etmemeliyiz, eger onlara yobaz diye seslenirseniz onlarinda farkli tepkiler koymasini anlamaniz gerekir. Hosgörü icinde tartismali, o zaman bir oluruz.

madımak_58
18.07.2008, 22:12
herkesin düşüncesi kendine değil midir arkadaşlarım.televizyonlarda herkes kendi kafasına göre yorum yapıyor.tek kitabımız var ama yorumuna gelince herkes kendi içinde çelişiyor.aleviyiz diye kafir gözüyle bakılıyor.şunu da belirteyim,dini kanalları sevmiyorum.cem tv yide alevilerin dini kanalı olarak görüyorum.onu da izlemiyorum.yeterince açık konuştuğumu düşünüyorum.bana genelleme yaptığımı söylemişti bikaç arkadaş,burda sizde genelleme yapıyorsunuz...

can99
18.07.2008, 22:13
Bu olaya destek verenler olduguna inanmak zor, normal bir insan buna destek veremez, olay aninda orada bulunanlarin bir cogu neden orada oldugunu bile bilmiyordu belki, zaten problemde burada, insanlari tahrik edenler, olaylari bu boyuta tasiyanlar ve en önemliside oteli atese verenler sorgulanmali, bulunmali, teshir edilmeli ama olayi sadece Sivasa ve sivasliya mal etmemeli, gercek suclu kim olursa olsun cezasini cekmeli, buna sadece aleviler degil sünnilerde destek vermeli, hic kimse icin gocunacak bir durum yok, olayin desteklenecek yanida yok. Alevi kardeslerden bir ricam da alevi olayanlardan bahsederken ikide bir yobaz yakistirmasi yaparak insanlari tahrik etmemeliyiz, eger onlara yobaz diye seslenirseniz onlarinda farkli tepkiler koymasini anlamaniz gerekir. Hosgörü icinde tartismali, o zaman bir oluruz.

yobaz kelimesi kesinlikle alevi olmayanlara degildir zaten.

madımak olayını tiye alıp iğrençlik ötesi cevaplar yazan destekleyen kisileredir yobaz lafı. kime ayıp olurki bundan öte yobazlık zaten olmazki

eyupk
18.07.2008, 22:15
sandalli, madımak_58, can99, berat.demir ve bütün kardeşlerimiz. Tamam kapatın helallesin birbirinizle bu tartışma bitmez birbirimize laf atmakla birşey elde edemeyiz. Müslümanlar kardeştir. Hadi güzel kardeşlerim helalleşin. Hz.Muhammedi ve Ehl-i Beyti örnek alın helalleşin.

sandalli
18.07.2008, 22:16
Hz.Muhammed (S.A.V.): " ümmetimin ihtilafinda hayir vardir." buyurmustur. Insanlarin algilamalari elbette farkli olur, önemli olan sekil degil niyettir. Niyetler bozuk olmasin.

sandalli
18.07.2008, 22:18
Arkadaslar hakkinizi helal edin, eger benim bir hakkim varsa hepinize helal olsun. Saygi ve Selamlar. Eyupk kardes sanada ayrica tesekkürler.

amet_58
18.07.2008, 22:18
peki ozaman bir konu acılsın ve sivas şehitlerimizi herkes saygıyla ansın burda.

zaten anıyoruz diycekseniz hiç inandırıcı olmaz cünkü burda bu sitede madımak la ilgili acılmıs konuya cevap verenlerde sivasliydi yani igrenc cevaplardan bahsediyorum ve herkes tebrik etmis o arkadaslari ve kimse birsey dememisti.

iyide kardeşim tek taraflı bakmayalım ozaman açılan başlıklara ve yorumlara bakalım sivas katliamı,yobazlar vs vs yazılanlar bunlar.. ölen arkadaşları analım demişisin yakamıza resim asıp elimize pankart alıp gezerek anılmaz onlar için en makbule geçecek olan mezarları başında yasin okumak..madem kuranı kerimide biliyoruz nasıl anmamız gerektiğinide bilmemiz lazım..yanlış bişey söylediysem uyarabilirsin

yakamozz
18.07.2008, 22:21
Moonlight-58 arkadaşımızın da dediği gibi konu durmuş durmuş yine madımak olaylarına gelmiş.Ya arkadaşlar sizin derdiniz ne anlayabilir miyim.Sakın bana biz madımak olaylarında ölen kardeşlerimiz için onlara olan saygımızı göstermeye çalışıyoruz demeyin.Adamın biri gelmiş sivaslılar için yaratık ve yobaz lafını kullanmış şu an burda yorum yazan bazı kişiler de ona bu yorumu yaptığı için altına teşekkür koymuş.Bu mu sizin ölenleri anma anlayışınız.İnsanlara laf atarak mı siz ölenleri anıyorsunuz.

can99
18.07.2008, 22:23
iyide kardeşim tek taraflı bakmayalım ozaman açılan başlıklara ve yorumlara bakalım sivas katliamı,yobazlar vs vs yazılanlar bunlar.. ölen arkadaşları analım demişisin yakamıza resim asıp elimize pankart alıp gezerek anılmaz onlar için en makbule geçecek olan mezarları başında yasin okumak..madem kuranı kerimide biliyoruz nasıl anmamız gerektiğinide bilmemiz lazım..yanlış bişey söylediysem uyarabilirsin

yanlış kısım ne söylim ellerde pankartlar vs anılmaz demissin.

bunun sebebi madımagın müze olmasının istenmesidir.

insanlık dışı bir olayın yaşandıgı onca insanın gerisi hic önemli degil kimisi demiste aydınmıs aydın görmesek yutturucaklar felan aydın olmalarını gectim insan dan bahsediyorum o yüzden onca insanın feci bi şekilde katledildigi yerin müze olmasını istemek yanlış bişeymi peki bende sana bunu soruyorum.

bu yüznden binlerce insan her yıl orda bu sekilde toplanıyor ve sivas halkı bundan rahatsızlık duyuyor(muş) rahatsızlık duyan bazı arkadaslarda burda iğrenclik ötesi mesajlar yazıyor.

sorun işte bu arkadaşım yanlış yazdıgım bi yerde varsa sen beni uyar

can99
18.07.2008, 22:24
Moonlight-58 arkadaşımızın da dediği gibi konu durmuş durmuş yine madımak olaylarına gelmiş.Ya arkadaşlar sizin derdiniz ne anlayabilir miyim.Sakın bana biz madımak olaylarında ölen kardeşlerimiz için onlara olan saygımızı göstermeye çalışıyoruz demeyin.Adamın biri gelmiş sivaslılar için yaratık ve yobaz lafını kullanmış şu an burda yorum yazan bazı kişiler de ona bu yorumu yaptığı için altına teşekkür koymuş.Bu mu sizin ölenleri anma anlayışınız.İnsanlara laf atarak mı siz ölenleri anıyorsunuz.

ya yakamoz allah aşkına surda medeni medeni konusup anlasmaya çalısıyoruz sende bu sekilde katılabilirsin sen böyle gelip agrasif agrasif satasıır gibi mesajlar yazarsan asıl konu cıgırından cıkar

çiğdem kaya
18.07.2008, 22:28

bılımsellıkten ne kadar uzak.dın alımı gıbı yazmısınızda dayanagı yok.allahın emırlerıne uymak ne ıle oluyor onuda yazsaydınız.bakın kuranda acıkca bıldırılen ortunmeye gereksız bır moda akımı yakıstırması yapmıssınız.kuranın bır harfını reddeden dınden cıkar allah korusun.dıkkatlı olun lutfen ...
hem eskıden ergenekon da yoktu malumunuz basortusunu bahane edıp sorun halıne getırıp huzur bozmak ıcın kullananda onlar

amet_58
18.07.2008, 22:31
[QUOTE=can99;288456]yanlış kısım ne söylim ellerde pankartlar vs anılmaz demissin.

insanlık dışı bir olayın yaşandıgı onca insanın gerisi hic önemli degil kimisi demiste aydınmıs aydın görmesek yutturucaklar felan aydın olmalarını gectim insan dan bahsediyorum o yüzden onca insanın feci bi şekilde katledildigi yerin müze olmasını istemek yanlış bişeymi peki bende sana bunu soruyorum.

bu yüznden binlerce insan her yıl orda bu sekilde toplanıyor ve sivas halkı bundan rahatsızlık duyuyor(muş) rahatsızlık duyan bazı arkadaslarda burda iğrenclik ötesi mesajlar yazıyor.

sorun işte bu arkadaşım yanlış yazdıgım bi yerde varsa sen beni uyar[/QUOTE

Müze sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır.

Müzelerde bulunan nesnelere ait bilgiler müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak açıklanır. Müzeyi gezen ziyaretçilerin müzedeki eserler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır.

Müzeler ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar. Bilim, sanat, folklor ve antika eşyalar gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunabileceği gibi doğa, etnografya ve havacılık gibi sadece tek bir konuyu içeren eserleri de sergileyebilirler.

bak kardeşim müzenin tanımı ve faaliyetleri burada madımak ile bağdaştıramıyorum ben madımağın müze olması imkansız kardeş

yakamozz
18.07.2008, 22:31
ya yakamoz allah aşkına surda medeni medeni konusup anlasmaya çalısıyoruz sende bu sekilde katılabilirsin sen böyle gelip agrasif agrasif satasıır gibi mesajlar yazarsan asıl konu cıgırından cıkar

Ne sataşacam arkadaşım adam gelmiş buraya fetva veriyor olur olmaz işler yapıyor cevap verince de sataştı oluyor.İyi valla.Dinimizi bilmeyenler lütfen dinimiz hakkında yorum yapmasınlar...

sandalli
18.07.2008, 22:32
Müslümani, Yahudisi, Hiristiyani, Dinlisi, Dinsizi, Türkü, Kürdü, Almani kisacasi bütün insanligin bu cirkin olayi kinamasi lazim, olayin savunulacak bir yönü yok, ben olayi kiniyorum ve bu olaya karisanlari, tahrik edenleri, uzaktan yakindan az yada cok ilgisi olanlari lanetliyorum. Ama olayin Sivasa veya Sivasliya maledilmesine de karsiyim.

can99
18.07.2008, 22:33
[QUOTE=can99;288456]yanlış kısım ne söylim ellerde pankartlar vs anılmaz demissin.

sorun işte bu arkadaşım yanlış yazdıgım bi yerde varsa sen beni uyar[/QUOTE

Müze sanat ve bilim eserlerinin veya sanat ve bilime yarayan nesnelerin saklandığı, halka gösterilmek için sergilendiği yer veya yapılardır.

Müzeler, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerini sergilemek, tarihin eski dönemlerinde yaşamış toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem günümüzü hem de geleceği aydınlatmak, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş kurumlardır.

Müzelerde bulunan nesnelere ait bilgiler müze içinde ve dışında yazılı ve sözlü olarak açıklanır. Müzeyi gezen ziyaretçilerin müzedeki eserler hakkında detaylı bilgi edinmeleri sağlanır.

Müzeler ülkelerin kültürel değerlerinin oluşmasına önemli katkılarda bulunurlar. Bilim, sanat, folklor ve antika eşyalar gibi çeşitli konulardaki eserleri bir arada sunabileceği gibi doğa, etnografya ve havacılık gibi sadece tek bir konuyu içeren eserleri de sergileyebilirler.

bak kardeşim müzenin tanımı ve faaliyetleri burada madımak ile bağdaştıramıyorum ben madımağın müze olması imkansız kardeş

almanlar müzenin tanımını bilmiyor yani

şölingen kentinde katledilen türklerin anısına o bina müze yapıldı ve bir anıt dikildi.

eyupk
18.07.2008, 22:36
Konu nerden nereye geldi kardeşlerim :) bitmez laf atmalar tartışmalar bitmez. Allah ıslah etsin.

can99
18.07.2008, 22:37
Konu nerden nereye geldi kardeşlerim :) bitmez laf atmalar tartışmalar bitmez. Allah ıslah etsin.

malesef ama malesefki konu buraya geldi bikere

yakamozz
18.07.2008, 22:43
Yarın yine aynı konuları açacak mısınız ona göre haberimiz olsun hazırlıklı gelelim yani:)

can99
18.07.2008, 22:44
Yarın yine aynı konuları açacak mısınız ona göre haberimiz olsun hazırlıklı gelelim yani:)

sen herzaman hazırlıklı ol mantıklı cevaplar vermeye;)

yakamozz
18.07.2008, 22:46
sen herzaman hazırlıklı ol mantıklı cevaplar vermeye;)

Biz her zaman burdayız canını sıkma can mantıklı cevaplarımız da her zaman hazır ama tabi anlayana ne demişler anlayana davul zurna saz anlamayana sivri sinek az;)

kasparix
19.07.2008, 00:40
SÖZLÜ KAYNAKALRI İLE DEĞİL DE BİZE YAZILI KAYNAKALRINI SUNSUNLAR.PEYGAMBERİN SOYUNDAN OLUPDA ABDEST ALMAYI BİLMEMEK NE KADAR DOĞRUDUR BİLEMİYORUM MESELA.YADA BİR ELİN PARMAKLARI KADAR NAMAZ KILMAYANLAR OLABİLİR Mİ BEN BİLMİYORUM İŞDE BUYURSUN YAZSINLAR.HZ ALİRA MU DEMİŞ CAMİLERE GİRMEYİN NAMAZ DA KILMAYIN YAZMIŞLARSA NEREDE KİM YAZMIŞ BİLMİYORUZ AYDINLATSINLAR İŞDE BİZİ ..EVET KAFASINA GÖRE YORUMLAR VAR DİO BU DEVİRDE HAKLI AMA ONUN SORUNU KİME NEDEN NASIL GÜVENECEĞİNİ BİLMEMEKDE ..BAK BİZE GERİCİ DERLER ALLAH RAZI OLSUN BU TEKNOLOJİ SAYESİNDE İLMİN KAYNAĞINA KADAR İNE BİLİYOR DOĞRUYU BULABİLİORUZ TEK TARAFLI DEĞİL BİR MESELEYİ ÇOK TARAFI İLE ARAŞDIRP DOĞRUYA KAVUSABILMEK SİZİN ZEKA VE İSTEK SEVİYENİZE DE BAĞLI....BU TOPLUM KURDUN TURKUN NEYE İNANDIĞINI NASIL YASADIĞINI BİLİO AMA ALEVİ KESİM MALESEF HEP SİİNDİRİLMİŞLİĞİNDE ETKİSİYLE NE KENDİNİ TAM İFADE EDEBİLME CESARTİNİ KENDİLERİNDE BULABİLİOR BULSA BİLE DÜŞKÜN İLAN EDİLİOLAR BİLEMİORUM LAİKLİĞİN KALESİYZ DİOLAR BUDA LAİKLİKLE NASIL BAĞDSIO ,,,İSLAMDA DÜŞKÜNLÜK DİE BİŞE YOKDUR MESELA...NEYSE..BİZ İSTİYORUZ KARDESİM ÖNCE TANIMLAYIN KENDİNİZİ BİZ SUYUZ BUYUZ BUNA MENSUBUZ BÖLE YASARIZ..HA BUNLAR SOSYAL MESELELER GERÇİ DAHASI LAİKLİĞE AYKIRI OLUR...BU İŞİ TOPLUMCA ÇÖZECEĞİZ YANİ...MESELA ALEVİLER HALA İSTANBULDA BİR ARADA YIĞIN ŞEKLDE OTURURLAR BUDA ONLARIN HALE BİZİM MADIMAKÇI ZİHNİYET GİBİ DÜŞÜNCELRİN BÖLECE YENİ NESİLEDE AŞILANMASI ANLAMINA GELİO ...YANİ BİZ SİZE ASİMİLE OLUN DEMİORUZ.AMA GİDİN DİĞER TOPLUMLARLA DA KAYNAŞIN ..MESELE SUNNİ TÜM AKRABALARIM ALEVİLERİN KOMSULUĞUNUN ÇOK HARİKA OLDUĞUNU BU KONUDA KİMSEYE DEĞİŞMEYİZ DERELR YANİ....KABİLE GİBİ BİR ARADA YASAMALARINN KÖY GELENEĞİNİN DAHASI O DÜŞÜNCENİNNDE DEVAMI OLDUĞU İÇİN PEK UYGUN OLDUĞUNU SANMIYORUM ...HAKLISINIZ ÇÜNKİ BU DEVLET VE MİLLET HAKSIZCA SİZE ASİMİLE POLİTİKASI İZLEDİ KABUL EDİYORUM..AMA ARTIK BU DÖNMDE POLİTİK ZİHNİYET YOK Kİ DEVAM ETTRMEK YANLIŞ BENCE...SUNNİ NE ALEVİ YA SUNNİLERDEN NE GÜRÜZLER ALEMDARLAR ÇIKDI YANİ ...EĞER ALEVİLİK HZ ALİ ALLAHIN ARSLANI HAYDARI KERRARI SEVMEK İSE BİZ EN KOYU ALEVİ OLURUZ..ANCAK ALEVİLİĞİ KİMSE BİLMİO...LÜTFEN EN EHLİ DEDELER AÇIKLASIN BİZE,, SİYASETE BULŞMIŞ ÖDÜKLER DEĞİL BU İŞİN GÖNÜL ADAMLARI ÇIKSIN KONUSSUN YAZSINLAR OKUYALIM YAVV..TÜRKLÜK KÜRTLÜK ALEVİLİK SUNNİLİK BEDENDİR İSLAMİYET RUHUMUZDUR ..RUHSUZ BEDEN CESETTİR..İSLAMİYET IŞIĞI İLE AYDINLANALIM VE AYDINLATALIM KARANLIKDA KALAN SAYFALARI İNŞ...

kasparix
19.07.2008, 00:45
KSRA BAKMAYIN YA KONU BAŞLIĞINI OKUMADAN SON YORUMLARI OKUYUP YAZDIM YA BU KONU BU MECRAAY NASIL GELMİŞ ANLAMADIM YA HAKKETEN ÖZÜR YA ....

YA İŞDE KOYA ÖÇ ALDI BAŞÖRTÜDEN SAYIN İL ME MÜDÜRÜ SANIRIM..YA İŞDE BU ZİHNİYETLE NERYE KADAR...KARDESİM LAYİKLİĞİ KİMSE KAFASINA GÖRE YORUMLAYAMAZ BU ÜLKEDE..SANKİ ÜNİVDE KAPISINDAN ÇEVRİLMİŞ...YAZIKLAR OLSUN YA AYZIKLAR....

ErdalGüler
19.07.2008, 07:50

KUR'AN MEÂLİ

Nisan 2006 İstanbul

İstanbul

+++++++++++++++++

Yıllarca o çok büyük alimler ve peygamberimiz yanlış bilmiş demekki töbe töbe... Bunlar Allaha nasıl hesap verecek bilmiyorum ve alıntı yaptığım bir yazıyı aynen aktarıyorum...

İslam alimlerine işi bırakan bu kişi Mustafa Sağ ismini kaç kez İslam literatüründe ki alimler içerisinde görmüştür..

Şuan reformistlikle suçlanan ve geleneğe aykırı savları olan recep ihsan Eliaçık ta bizim için İslam alimidir ve Hımar tanımını o şöyle yapmaktadır;

1- HİMAR

Bu kavram doğrudan kadınların "başlarını" örtmeleri ile ilgilidir.

"Mümin kadınlara da söyle, bakışlarını sakınsınlar, ırzlarını ve namuslarını korusunlar. Görünmesi zarurî olan yerler dışında cinsel cazibelerini sergilemek için açılıp saçılmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar." (Nur; 24/31)

Bu tür ayetlerin o günkü Medine'de yaşanan "yürürlükteki duruma" cevap olarak geldiği unutulmamalıdır.

Demek ki o günkü toplumda; 1- Bakışlarını sakınmayan, 2- Irz ve namuslarını korumayan,3- Görünmesi zarurî olan yerler dışındaki yerlerini de cinsel cazibelerini sergilemek için açıp saçan, 4- Başörtülerini yakalarının üzerine salmayan bir takım kadınlar vardır. Ayet "mümin" kadınlara bunlar gibi olmamaları çağrısında bulunuyor.

İlk üçü anlaşılabilir olduğu için dördüncüsünden başlayalım.

Ayette "başörtülerini" diye çevirdiğimiz "humuruhinne" kelimesi HAMR kökünden gelir ve tam anlamıyla "başörtüsü" manasına gelir.

Kelimenin kökünü biraz deşersek;
HAMR: Sözlükte " Örtmek, kapamak, mayalamak" demektir. Örtünmek, örtmek, kapanmak (ihtimâr), karışmak, alışmak (muhâmere), mayalamak, örtmek (tahmîr), mayalanmak, örtünmek, kapanmak (tahammür), başı döndürüp karıştıran, aklı örten, şarap, içki (hamr), baş döndüreni satan, şarapçı (hammâr), başı döndürme, aklı örtme yeri, şaraphane (hammâre), şarap rengi, koyu kırmızı (hamriyyun), hamurun içine örtülüp karışan, maya (hamîra), mayalı, örtülü, kapalı (mahammer), örtülmüş, mayalı, mayhoş, sarhoş (mahmur), içkinin verdiği baş ağrısı (humâr), başı beyaz koyun (muhammera mine'ş-şiyâh), başörtüsü, yemeni, eşarp (himâr) kelimeleri bu köktendir…

Görüldüğü gibi ayette geçen başörtüsü (hımâr) kelimesinin en önemli özelliği "baş" ile ilgili olmasıdır. Nitekim bu ayetler başı açıklığın yaygın olduğu bir topluma inmiş değildir. O günkü toplumda değil kadınlar erkekler bile, kimisi sıcaktan, kimisi Arap örfünden zaten başlarını bir şekilde örtmektedirler. Yani erkek kadın hemen hiç kimse "başı açık" dolaşmamaktadır. Sarık, kaftan, tül, renkli bez vs. başlarına bir şeyler dolayıp sararak veya alarak dışarı çıkmaktadırlar. On bin nüfuslu Medine'de yaşayan Yahudiler, Evs ve Haçreçliler, Muhacirler vs. dışarıdan bakıldığında üstlerinde "baş"larında bir takım örtüler olan insanlardır. Fakat özellikle kadınlarda bu örtü, örtünmek amacıyla değil, daha da çekici ve egzotik olmak amacıyla, "az aç-az kapa" tarzında olmaktadır.

Peki, öyleyse ayet ne demektedir?

Dikkat edilirse "Başörtüsü takın, başınızı örtün" denmiyor da "Başınıza aldığınız o örtüleri boyunlarınıza, omuzlarınızdan aşağıya da salın" deniyor. Bunun sebebi, o dönem kadınlarının başörtülerini arkadan bağlayarak, omuzlarını ve göğüslerine kadar boyunlarını açıkta bırakmalarıydı. Böyle daha çekici olacaklarını düşünüyor olmalılar…

Buradan "Başörtüsü değil, boyun örtüsü emrediliyor" diye bir sonuç çıkarmak, işi yokuşa sürmek ve anlamamak için diretmekten başka bir şey değildir.
Çünkü Kuran'ın çoğu emri zaten böyledir. Yani ayetler çoğunlukla "yürürlükteki durum" üzerine gelir ve onu düzene sokar.

Örneğin, "Cuma namazı kılın" demez de, "Zaten kılmakta olduğunuz o cuma namazı var ya, işte onun için çağrıldığınızda alışverişi bırakın" der.
Yine örneğin, "Namaz (salât) diye bir şey icat edin, kurban (nahr) diye bir uygulama başlatın" demez de, "O yapılmakta olan namaz (salat), kesilmekte olan kurban (nahr) var ya, işte onu siz Allah için yapın" der.
Yine örneğin, "Dörde kadar evlenin" demez de, "O onar, on beşer evlenip de geçindirmek için yetimin malına el uzatmaya kalktığınız eşleriniz var ya, işte onları dörde, üçe, ikiye, hatta bire indirerek evlenin, yetimlere haksızlık yapmaktan korkuyorsanız böylesi daha iyidir" der.

Demek ki bu tür ayetler yürürlükteki duruma müdahale etmek, yanlış taraflarını düzeltmek, ıslahat yapmak amacıyla gelmektedir. Düzelttiği şekliyle de kalıcı emre dönüştürmektedir.

Başörtüsünün de böyle olduğunu düşünürsek, denmek istenen; "O zaten takmakta olduğunuz başörtüleriniz var ya, işte onları aşağıya doğru da salın, başınıza toplayıp da boynunuzu, omuzunuzu, göğsünüzü, sırtınızı açıkta bırakmayın" demek olur…

İlginçtir, kadınların o günkü giyim tarzı bugün Fransızca'dan Türkçe'ye geçen "dekolte" kelimesi ile aynı manayı çağrıştırmaktadır.
Çünkü dekolte Fransızca'da boynu açıkta bırakan giysi (decollete) demek. Bu sözcüğün kökü Latince'de boyun (col, collum) kelimesinden geliyor. Türkçe'ye de geçen, boyunda taşınan (koli), boyna sarılan (kaşkol), boyuna takılan (kolye) kelimeleri de bu kökten…

Anlaşılan o günkü kadınlar saçlarını arkadan bağlayacak şekilde başörtüsü ile örtüyorlar, omuzlarını, göğüslerine kadar boyun kısımlarını gayet "dekolte" bir kıyafetle açıkta bırakıyorlardı. Bugünün tabirleri ile "derin göğüs ve sırt dekoltesi" ile dolaşıyorlardı. İşte ayette bu tarz örtünmenin bir anlamının olmadığı beyan ediliyor. "Örtünecekseniz doğru dürüst örtünün. O başlarınıza taktığınız başörtüsünü sırt ve göğüs dekoltenizi tamamlayan bir aksesuar olarak değil, örtünmenin mantıkî sonucu olarak iyice aşağıya salın, boynunuzu, göğsünüzü, sırtınızı örtecek şekilde yakalarınızın üzerinden salın ki örtünmüş olasınız…" denmek isteniyor.

can99
19.07.2008, 12:10
SÖZLÜ KAYNAKALRI İLE DEĞİL DE BİZE YAZILI KAYNAKALRINI SUNSUNLAR.PEYGAMBERİN SOYUNDAN OLUPDA ABDEST ALMAYI BİLMEMEK NE KADAR DOĞRUDUR BİLEMİYORUM MESELA.YADA BİR ELİN PARMAKLARI KADAR NAMAZ KILMAYANLAR OLABİLİR Mİ BEN BİLMİYORUM İŞDE BUYURSUN YAZSINLAR.HZ ALİRA MU DEMİŞ CAMİLERE GİRMEYİN NAMAZ DA KILMAYIN YAZMIŞLARSA NEREDE KİM YAZMIŞ BİLMİYORUZ AYDINLATSINLAR İŞDE BİZİ ..EVET KAFASINA GÖRE YORUMLAR VAR DİO BU DEVİRDE HAKLI AMA ONUN SORUNU KİME NEDEN NASIL GÜVENECEĞİNİ BİLMEMEKDE ..BAK BİZE GERİCİ DERLER ALLAH RAZI OLSUN BU TEKNOLOJİ SAYESİNDE İLMİN KAYNAĞINA KADAR İNE BİLİYOR DOĞRUYU BULABİLİORUZ TEK TARAFLI DEĞİL BİR MESELEYİ ÇOK TARAFI İLE ARAŞDIRP DOĞRUYA KAVUSABILMEK SİZİN ZEKA VE İSTEK SEVİYENİZE DE BAĞLI....BU TOPLUM KURDUN TURKUN NEYE İNANDIĞINI NASIL YASADIĞINI BİLİO AMA ALEVİ KESİM MALESEF HEP SİİNDİRİLMİŞLİĞİNDE ETKİSİYLE NE KENDİNİ TAM İFADE EDEBİLME CESARTİNİ KENDİLERİNDE BULABİLİOR BULSA BİLE DÜŞKÜN İLAN EDİLİOLAR BİLEMİORUM LAİKLİĞİN KALESİYZ DİOLAR BUDA LAİKLİKLE NASIL BAĞDSIO ,,,İSLAMDA DÜŞKÜNLÜK DİE BİŞE YOKDUR MESELA...NEYSE..BİZ İSTİYORUZ KARDESİM ÖNCE TANIMLAYIN KENDİNİZİ BİZ SUYUZ BUYUZ BUNA MENSUBUZ BÖLE YASARIZ..HA BUNLAR SOSYAL MESELELER GERÇİ DAHASI LAİKLİĞE AYKIRI OLUR...BU İŞİ TOPLUMCA ÇÖZECEĞİZ YANİ...MESELA ALEVİLER HALA İSTANBULDA BİR ARADA YIĞIN ŞEKLDE OTURURLAR BUDA ONLARIN HALE BİZİM MADIMAKÇI ZİHNİYET GİBİ DÜŞÜNCELRİN BÖLECE YENİ NESİLEDE AŞILANMASI ANLAMINA GELİO ...YANİ BİZ SİZE ASİMİLE OLUN DEMİORUZ.AMA GİDİN DİĞER TOPLUMLARLA DA KAYNAŞIN ..MESELE SUNNİ TÜM AKRABALARIM ALEVİLERİN KOMSULUĞUNUN ÇOK HARİKA OLDUĞUNU BU KONUDA KİMSEYE DEĞİŞMEYİZ DERELR YANİ....KABİLE GİBİ BİR ARADA YASAMALARINN KÖY GELENEĞİNİN DAHASI O DÜŞÜNCENİNNDE DEVAMI OLDUĞU İÇİN PEK UYGUN OLDUĞUNU SANMIYORUM ...HAKLISINIZ ÇÜNKİ BU DEVLET VE MİLLET HAKSIZCA SİZE ASİMİLE POLİTİKASI İZLEDİ KABUL EDİYORUM..AMA ARTIK BU DÖNMDE POLİTİK ZİHNİYET YOK Kİ DEVAM ETTRMEK YANLIŞ BENCE...SUNNİ NE ALEVİ YA SUNNİLERDEN NE GÜRÜZLER ALEMDARLAR ÇIKDI YANİ ...EĞER ALEVİLİK HZ ALİ ALLAHIN ARSLANI HAYDARI KERRARI SEVMEK İSE BİZ EN KOYU ALEVİ OLURUZ..ANCAK ALEVİLİĞİ KİMSE BİLMİO...LÜTFEN EN EHLİ DEDELER AÇIKLASIN BİZE,, SİYASETE BULŞMIŞ ÖDÜKLER DEĞİL BU İŞİN GÖNÜL ADAMLARI ÇIKSIN KONUSSUN YAZSINLAR OKUYALIM YAVV..TÜRKLÜK KÜRTLÜK ALEVİLİK SUNNİLİK BEDENDİR İSLAMİYET RUHUMUZDUR ..RUHSUZ BEDEN CESETTİR..İSLAMİYET IŞIĞI İLE AYDINLANALIM VE AYDINLATALIM KARANLIKDA KALAN SAYFALARI İNŞ...

bir sonraki mesajında özür dilemişsiniz gerçi ama bagıra bagıra burda aleviligi tanımlamaya alevi yasantısını anlatmaya calısmıssınız zaten.

ne desek bos siz kendinizce yazmıssınız zaten.

dikkatimi dürtükleyen bişe var :)

aleviler bir arada yıgın seklinde oturuyorlar demissin işte ben buna gülerim :D

nerden çıkardın böyle birşeyi allah aşkına.

sana bişe söylimmi benim hiç alevi komşum yok şuanda. gerisini sen hesap et

madımak_58
19.07.2008, 12:31
bir sonraki mesajında özür dilemişsiniz gerçi ama bagıra bagıra burda aleviligi tanımlamaya alevi yasantısını anlatmaya calısmıssınız zaten.

ne desek bos siz kendinizce yazmıssınız zaten.

dikkatimi dürtükleyen bişe var :)

aleviler bir arada yıgın seklinde oturuyorlar demissin işte ben buna gülerim :D

nerden çıkardın böyle birşeyi allah aşkına.

sana bişe söylimmi benim hiç alevi komşum yok şuanda. gerisini sen hesap et

benimde hiç alevi komşum yok...
tamam,genel olarak diyelim.peki sadece alevilermi bir arada yaşıyor?

gok_ahmet
19.07.2008, 12:42
çok saçma birşey bunların yaptıklarıda

kasparix
19.07.2008, 13:02
sizinle iddialaşmaya gerek yok gazi mahllesi ve istanbulun bir çok semtinde en azından mahallerinde toplu yasarlar sözde kurtarılmş bölgeler kötü bişe değil bu bizde yasıyoruz ancak bu köylü zihniyetinin bağnazca şehirde devam etmesi anlamınada geldiinden o anlamda dedim ama kıtlar anlamamış....dikkat edin o zaman sizi de düşkün ilan etmesinler...bölücü yıkıcı ayrşdırıcı hesap sorma zihniyetinizle tartşma olmaz yanlız burda milleti galeyan öfkelerini bir derece daha artırırsınız..biz sizi tanımıyoruz tanıtın kendinizi o zman kardesim orda daha açık yürekli şeylerde yazdım onlara da değinn madem okumusunz....sizinde bi dini birde milli kimlik sorununuz var önce onları aşın.....

can99
19.07.2008, 13:06
sizinle iddialaşmaya gerek yok gazi mahllesi ve istanbulun bir çok semtinde en azından mahallerinde toplu yasarlar sözde kurtarılmş bölgeler kötü bişe değil bu bizde yasıyoruz ancak bu köylü zihniyetinin bağnazca şehirde devam etmesi anlamınada geldiinden o anlamda dedim ama kıtlar anlamamış....dikkat edin o zaman sizi de düşkün ilan etmesinler...bölücü yıkıcı ayrşdırıcı hesap sorma zihniyetinizle tartşma olmaz yanlız burda milleti galeyan öfkelerini bir derece daha artırırsınız..biz sizi tanımıyoruz tanıtın kendinizi o zman kardesim orda daha açık yürekli şeylerde yazdım onlara da değinn madem okumusunz....sizinde bi dini birde milli kimlik sorununuz var önce onları aşın.....

arkadasım sen bikere üslubunu adabını takın düzgün konus surda sizli bizli konusuyoruz sen agzını bozma yoluna gidiyorsun burda kıt felan .

asıl kıt anlamayan insanı kıskırtan senin gibi yazı yazanlar burda gel ahkam kes anca adam gibi konusma nedirr bilme.

bak bende biraz kabalastım simdi demi anlamıssındır tarzımdan

madımak_58
19.07.2008, 13:14

diğer yazdıklarınıza sözümüz olsa,onlar içinde bişeyler yazardık.biz düzgün konuşmaya çalışıyoruz,verilen cevaplar hep aynı.ezme çabasındasınız.o kadar basit değil ama... zamanla tanıyacaksınız zaten.gazi mahallesi deyince aklınıza alevilerin toplu yaşadığı yer geliyor.peki size fatih,bağcılar,güngören,güneşt epe,yavuzselim desek ne gelir aklınıza! biz burda kesinlikle tartışma ortamı yaratmaya gelmedik.bunu her seferinde belirtmek zorunda bırakıyorsunuz ve sizde bunu göz ardı ediyorsunuz.kimse kimsenin düşüncesine katılmak zorunda değil.en azından saygılı olmak gerek...

kasparix
19.07.2008, 13:27
kardeşim bu ülke yavuz sultan selimin kanuninin fatih sultan mehmedin GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRKÜN emaniti türk islam medeniyetidir.türklüğün destanını müslümanlıkla yazmış necip bir milletin evlatlarıyız biz... koçum yarşma fatihde yasayan entellerin adreslerinide söylerim sana orda cam cerceve inmi kaldırımlar sökülmüyo devletine polisine saldırılmıo..tmm carsamba gibi mahllerden bnde rahtsızım varsa millletin şikayeti muhtarı polisi sikyti dinler görevini yapar ama edepsizlik etmez orann insanları cam cerceve inmez pi.sloganlar atılmaz...sizde dini ve milli kimlik bunalımı var önce onları aşın kendinizi tanmlayın öyle türk islam torunlarının karsına çıkın ...saygı hakedene gösderilir...burda sadece tartısırız sızınle...ama edeplice..

madımak_58
19.07.2008, 13:31
edeplice mi? güldürmeyin beni :):):) farkımız bu işte...

yakamozz
19.07.2008, 13:34
diğer yazdıklarınıza sözümüz olsa,onlar içinde bişeyler yazardık.biz düzgün konuşmaya çalışıyoruz,verilen cevaplar hep aynı.ezme çabasındasınız.o kadar basit değil ama... zamanla tanıyacaksınız zaten.gazi mahallesi deyince aklınıza alevilerin toplu yaşadığı yer geliyor.peki size fatih,bağcılar,güngören,güneşt epe,yavuzselim desek ne gelir aklınıza! biz burda kesinlikle tartışma ortamı yaratmaya gelmedik.bunu her seferinde belirtmek zorunda bırakıyorsunuz ve sizde bunu göz ardı ediyorsunuz.kimse kimsenin düşüncesine katılmak zorunda değil.en azından saygılı olmak gerek...

Hımm arkadaşım şu an çok güzel konuşuyorsun da nedense uygulamaya geçince pek başarılı olamıyorsun.Bilinmezlik diye birisi 16 temmuzda bir konu açmış ve sivaslılar için yobaz ve yaratık lafını kullanmış konu silinmeden önce senin altına teşekkür koyduğunu gördüm.Yani bu ne demek oluyor ben senin düşüncelerine katılıyorum.Eğer sen zaten farklı düşünsen ayrı bir yorum yapar görüşünü bildirirsin ve eleştirirsin o kişiyi.Ama yok böyle birşey.Daha sonra geliyorsun buraya yok bizim amacımız öyle değil de şöyle bırak ya kime ne anlatmaya çalışıyorsun senin amacını bilmeyen mi var ne sandın bizi keriz mi?(Bu arada anlattığım konunun bir bölümü silinmiştir arkadaşlar bakmak isteyenler forumdan serbest konulardan girsinler site yönetimine başlığı altında bilinmezlik adlı bir üyenin yaptığı yoruma baksınlar ne demek istediklerim o zaman daha iyi anlaşılır)

yakamozz
19.07.2008, 13:34

evet haklısın biz sizden çok farklıyız orası kesin:)

havacı
19.07.2008, 13:35

rahatsızmı oldunuz nedense biz hiç bir kılık kıyafetten rahatsız olmuyoruz siz neden rahattsız oluyorsunuz size ne 9 . 10 yaşlarındaki çocuktan onların babaları onlara bakmakla yükümlüyse onların nasıl yetişecegindende sorumludurlar biz herkesin düşüncesine saygılıyız sizlerde saygılı olun lütfen biz plajlarda boy bösterenlere saygılıysak sizlerde türbanlıya saygılı olun küfen hekesin fikri kendine lütfen bu konuları bir meselegibi tartışmayalım LÜFEN AMA........... AYRICA SİZİN MESAJLARINIZIN SİLİNMESİNEDE KARŞIYIM

havacı
19.07.2008, 13:38
MADIMAK 58

BİZİM EDEBİMİZ BU RAHATSIZ OLMAYALIM SİZİN EDEBİNİZDE BUYMUŞ İŞTE

madımak_58
19.07.2008, 13:46

sizin edebinizi henüz görmedik.ben bize karşı yapılan yorumlardan bahsediyorum...

kasparix
19.07.2008, 13:46
SAPINA KADAR TÜRK MİLLİYETÇİSİYİZ yeni dalga muallak gündelik anlamda ulusalcısınız yalçın küçük gibi da doğru söylemek gerekirse
İSLAMİYETİ din kabul etmişiz namazla camii ile taçlandırıyoruz,,,hangi dine mensupsunuz daha onu bile cesurca söyliyemiyosunuz camiler bizim ibadet hanemiz değil cem evlerimiz var türkü söz semahlar ibadetimizdir deme cesareti bile bulamadınız bunları konusun diye burda size tehammül edilio fırsat verilio aha özgürsünüz kardesim yazın din kültürü derslerini neden istemiyosunuz camilere neden gitmez bu kardeslerimiz namaz kılarlar mı azınlık olmak mı isterler cem evlerine dinayetten pay ayrılsın vergilerimiz camilere gitmesin .......yazın anlatın işde fırsat gelmiş iki ödük millete demokrasi dersi vario ya gidin işinizle sözde davaalrınızla uğrasın yada tanıtın kendinizi tanıyalım....bize sileri abdestsiz namazsız uzak durun diye tanıtttılar sizi hep kardesim onlar bizim büyüklerimizin cahilliği tamm kabul ediyoruz ...ha tabi bak bu meseller özgürlük kısıtlar ancak yani aydınlatılsın konusulsun diye söyledim yoksa sapına kadaar laik ülkeyiz ..herkes hür ama türk islam toplumu diyede büyük bi gerçek var karsınızda..biz vardır benm lügatımda siz dersem sizi alevi sunni diyede ayırmam karsımdaki 75 milyon tc vatandası olarak siz derim ...yüreklice tartısalım işde bizim farkımız bu değil mi...

madımak_58
19.07.2008, 13:51
SAPINA KADAR TÜRK MİLLİYETÇİSİYİZ yeni dalga muallak gündelik anlamda ulusalcısınız yalçın küçük gibi da doğru söylemek gerekirse
İSLAMİYETİ din kabul etmişiz namazla camii ile taçlandırıyoruz,,,hangi dine mensupsunuz daha onu bile cesurca söyliyemiyosunuz camiler bizim ibadet hanemiz değil cem evlerimiz var türkü söz semahlar ibadetimizdir deme cesareti bile bulamadınız bunları konusun diye burda size tehammül edilio fırsat verilio aha özgürsünüz kardesim yazın din kültürü derslerini neden istemiyosunuz camilere neden gitmez bu kardeslerimiz namaz kılarlar mı azınlık olmak mı isterler cem evlerine dinayetten pay ayrılsın vergilerimiz camilere gitmesin .......yazın anlatın işde fırsat gelmiş iki ödük millete demokrasi dersi vario ya gidin işinizle sözde davaalrınızla uğrasın yada tanıtın kendinizi tanıyalım....bize sileri abdestsiz namazsız uzak durun diye tanıtttılar sizi hep kardesim onlar bizim büyüklerimizin cahilliği tamm kabul ediyoruz ...ha tabi bak bu meseller özgürlük kısıtlar ancak yani aydınlatılsın konusulsun diye söyledim yoksa sapına kadaar laik ülkeyiz ..herkes hür ama türk islam toplumu diyede büyük bi gerçek var karsınızda..biz vardır benm lügatımda siz dersem sizi alevi sunni diyede ayırmam karsımdaki 75 milyon tc vatandası olarak siz derim ...yüreklice tartısalım işde bizim farkımız bu değil mi...

bize hiç bi şekilde soru gelmedi.durup dururkende aleviliği tanıtmaya gerk yok.sorunuzu sorarsınız cevabını veririz.yoksa deniyorki burda aleviliği mi tartışmaya geldiniz.her şekilde çelişkiye düşüyorsunuz yani...yoksa bizde isteriz hakkımızda yanlış bilinen doğruları elimizden geldiği kadar anlatmayı...

yakamozz
19.07.2008, 13:52

sizin edebinizi henüz görmedik.ben bize karşı yapılan yorumlardan bahsediyorum...

Hala zeytin yağı gibi üste çıkmaya çalışıyor kafayı yiyecem ya sen ne yaptın da bizden saygı bekliyorsun?Ne yaptığını açıkladım biraz önce o yüzden saygı bekliyorsan hiç bekleme.Adam yüzümüze tükürecek biz de yarabbi şükür diyecez.Olurrr....

kasparix
19.07.2008, 14:01
kardeşim senin burda amacın taciz ,,zekii ve akıllı olduğunu ikna metodlarını da uygulacak bi zemin olduğunu sanma burda herkes akil adam burda..söylüyorum bir daha yazılarımı kes yapşdır yapma...oku anladığınla yaz... zemini sen gibiler bozuyo ben ilk uyarıyı yaptım sen tacizinden vaz geçmedin ve aklınca zevk almayada devam ediyosun...burda her havkırana kemik yok okadar güzel söz arasından boş ve anlamsız olanı seçiyosun çünki hep alışmısınız türklük ve islamdanda ole alıntı yapıosunuz ....demokrasi biizm 2 bin yıldır geleneğimiz laiklikde tuğrul beyimizden kalm tamm mı geçip bize hepimiz ermeniciyiz ağzıylada konusup demokrasi ahkamı da kesmeyin ..

havacı
19.07.2008, 14:01

İŞTE BU KADAR SİZ BİZİM EDEBİMİZDEN ANLAMIYORSUNUZ
FAKAT BİZ SİZİN EDEBİNİZE SAYGI GÖSTERİYORUZ TEKRAR EDİYORUM HERKES BİRBİRİMİZİN EDEBİNE SAYGILI OLALIM LÜTFEN

yakamozz
19.07.2008, 14:11
bize hiç bi şekilde soru gelmedi.durup dururkende aleviliği tanıtmaya gerk yok.sorunuzu sorarsınız cevabını veririz.yoksa deniyorki burda aleviliği mi tartışmaya geldiniz.her şekilde çelişkiye düşüyorsunuz yani...yoksa bizde isteriz hakkımızda yanlış
bilinen doğruları elimizden geldiği kadar anlatmayı...

madımak 58 adlı üyeden alıntı

Kimin çelişkiye düştüğü belli aleviler hakkında bilinen yanlışları düzeltmeye çalışıyorum demişsin burada fetva vermişsin ne çelişki değil mi?

kasparix
19.07.2008, 14:22
sen senin inançlarına göre orda aklınca cvp lamaya mı kalkmısın ne neye inandığınızıda bilmediğimden bişe diyemiyorum..mdmk 58
bizim inançlarımız yazılı kaynaklarımızda neyin ne olduğu açık ve kesin.
bizi değil hale diyorum kendi kimliklerinizi belirleyin dini ve milli kimliğinizi bizler yüzyıllardır aslı bozulmamış türk islam geleneğinin devamıyız..islamda 14 asır evvlkı gibi canlı özlüdür türklüğümüz bile islamla dünyaya hükmetmişdir...cihat anlayışı tam da türkler içinmiş...cihat türklükle birleşmiş dünyaya hükmetmişiz...özümüz mayamız bu bizim bu devirde de ilimle fenle maneviyatla hükmedeceğiz inş...kimlik bunalımında olanlarda globelleşen dnyada bataklıklarda misyoner ve bir çok faaliyetlerin ağında küçük balık misali kaybolup gidecekdir ki vay onların haline ....

can99
19.07.2008, 14:52
Hımm arkadaşım şu an çok güzel konuşuyorsun da nedense uygulamaya geçince pek başarılı olamıyorsun.Bilinmezlik diye birisi 16 temmuzda bir konu açmış ve sivaslılar için yobaz ve yaratık lafını kullanmış konu silinmeden önce senin altına teşekkür koyduğunu gördüm.Yani bu ne demek oluyor ben senin düşüncelerine katılıyorum.Eğer sen zaten farklı düşünsen ayrı bir yorum yapar görüşünü bildirirsin ve eleştirirsin o kişiyi.Ama yok böyle birşey.Daha sonra geliyorsun buraya yok bizim amacımız öyle değil de şöyle bırak ya kime ne anlatmaya çalışıyorsun senin amacını bilmeyen mi var ne sandın bizi keriz mi?(Bu arada anlattığım konunun bir bölümü silinmiştir arkadaşlar bakmak isteyenler forumdan serbest konulardan girsinler site yönetimine başlığı altında bilinmezlik adlı bir üyenin yaptığı yoruma baksınlar ne demek istediklerim o zaman daha iyi anlaşılır)

sahsına demiyorum ama bu konuda arada bir dogru konusmaya calısan ama madımak katliamı icin gene olsa gene yakarız veya onlar kendi kendilerini yaktılar diyerek kücücük bi beyne sahip olanların yazısının altına tesekkür konduruluyo buda aynı sey olsa gerek

can99
19.07.2008, 14:56
kardeşim senin burda amacın taciz ,,zekii ve akıllı olduğunu ikna metodlarını da uygulacak bi zemin olduğunu sanma burda herkes akil adam burda..söylüyorum bir daha yazılarımı kes yapşdır yapma...oku anladığınla yaz... zemini sen gibiler bozuyo ben ilk uyarıyı yaptım sen tacizinden vaz geçmedin ve aklınca zevk almayada devam ediyosun...burda her havkırana kemik yok okadar güzel söz arasından boş ve anlamsız olanı seçiyosun çünki hep alışmısınız türklük ve islamdanda ole alıntı yapıosunuz ....demokrasi biizm 2 bin yıldır geleneğimiz laiklikde tuğrul beyimizden kalm tamm mı geçip bize hepimiz ermeniciyiz ağzıylada konusup demokrasi ahkamı da kesmeyin ..

ya kardeş imla kurallarına biraz uysan valla ne iyi olur.

devrik cümle kuruyorsun ayrıca hiç anlaşılmıyorsun.

bu nedenle kızıyorsun heralde böyle sinirli sinirli yazıyorsun.
;)

sandalli
19.07.2008, 15:16
konu nerelere gelmis, oysa ben bir ortak noktada bulusabilecegimizi düsünmüstüm, ben sünniyim ama madimak olayina karisan, destek veren, kiskirtan, olayi bu boyutlara getiren ve insanlari ( görüsleri ne olursa olsun) kiniyor ve lanetliyorum, diger arkadaslarda benim gibi düsünüyor sanirim, ama olayin sivaslilara maledilmesini kabullenemiyorum, olayin sivaslilara fatura edilmesi dogru degil.

can99
19.07.2008, 15:23
konu nerelere gelmis, oysa ben bir ortak noktada bulusabilecegimizi düsünmüstüm, ben sünniyim ama madimak olayina karisan, destek veren, kiskirtan, olayi bu boyutlara getiren ve insanlari ( görüsleri ne olursa olsun) kiniyor ve lanetliyorum, diger arkadaslarda benim gibi düsünüyor sanirim, ama olayin sivaslilara maledilmesini kabullenemiyorum, olayin sivaslilara fatura edilmesi dogru degil.

arkadaşım güzel diyorsun hoş diyorsunda madımakta katledilen onca insanın arkasından alay ederek tiye alarak konusanlara adeta destek verenlere yobaz denmesine neden kızıyorsunuz

siz destek vermiyorsunuz güzelde diyorsunuz ama destek verenlerin bir sivaslı olması sivasin adını karalıyor işte bunu anlamalıyız.ve böylelerine pirim vermemeliyiz ama bakıyorumda kimse tepki vermemiş o şahıslara birkaç kişi hariç.

konuyu da buralardan siz kimsinizki nesinizki diye soranlar var hala.

neysek neyiz kimsek kimiz neyi ispatlamak gibi bi zorunlulugumuz var bizim.

hala bunları tartısıcaksak işimiz var zaten.

bir deniyorki alevi kardeslerimiz komsularımız var yok söyle iyiler yok böyle iyiler bir yandanda siz kimsiniz nesiniz nasıl yasıyorsunuz diyenler var çelişkiye bakarmısın.

halaaaa ve halaaa soru işaretimi bu .

sandalli
19.07.2008, 15:27
arkadaşım güzel diyorsun hoş diyorsunda madımakta katledilen onca insanın arkasından alay ederek tiye alarak konusanlara adeta destek verenlere yobaz denmesine neden kızıyorsunuz

siz destek vermiyorsunuz güzelde diyorsunuz ama destek verenlerin bir sivaslı olması sivasin adını karalıyor işte bunu anlamalıyız.ve böylelerine pirim vermemeliyiz ama bakıyorumda kimse tepki vermemiş o şahıslara birkaç kişi hariç.

konuyu da buralardan siz kimsinizki nesinizki diye soranlar var hala.

neysek neyiz kimsek kimiz neyi ispatlamak gibi bi zorunlulugumuz var bizim.

hala bunları tartısıcaksak işimiz var zaten.

bir deniyorki alevi kardeslerimiz komsularımız var yok söyle iyiler yok böyle iyiler bir yandanda siz kimsiniz nesiniz nasıl yasıyorsunuz diyenler var çelişkiye bakarmısın.

halaaaa ve halaaa soru işaretimi bu .

bu olaydan aci duymayanin birak müslümanligindan insanligindan süphe duyarim. Ates düstügü yeri yakar derler, demek ki gercekmis.

can99
19.07.2008, 15:28
bu olaydan aci duymayanin birak müslümanligindan insanligindan süphe duyarim. Ates düstügü yeri yakar derler, demek ki gercekmis.

malesef aci duymayi birakin alay edebilicek kadar insanlıgı olmayanlar var aramızda

Deniz5835
19.07.2008, 15:33

eyvallah can

böyle düşünceye can kurban fakat hala bunu yapmayanlar var
dünyadaki endeğerli varlık insan oğludur
ozaman ordaolanlarda insanlık suçudur herkim destekliyorsa insan olamaz

bak güzel kardeşim nasıl anlaştık işte bu bizimde beklediğiz bu gibi söylemler

tabi uygulamadada olmalı sadece söylemde olmaz

sevgilerimle

havacı
19.07.2008, 15:39
ne kadar güzel düşünüyorsunuz işte böyle tartışalım fakat kimsenin giyimiyle kuşamıyla edebiyle ahlakıyla uraşmayalım bırakalım herkes özgürce yaşasın

sandalli
19.07.2008, 15:44
eyvallah can

böyle düşünceye can kurban fakat hala bunu yapmayanlar var
dünyadaki endeğerli varlık insan oğludur
ozaman ordaolanlarda insanlık suçudur herkim destekliyorsa insan olamaz

bak güzel kardeşim nasıl anlaştık işte bu bizimde beklediğiz bu gibi söylemler

tabi uygulamadada olmalı sadece söylemde olmaz

sevgilerimle
suclu ve sucsuzun iyi ayirtedilmesi ve suclular varsa kesinlikle cezalandirilmalari ve sucsuz insanlarin da suclu gibi gösterilmemesi gerekir. Orada can veren insanlarinda aileleri vardi, olayi ben, benim basima gelse nasil davranirdim diye yorumlamaya calisiyorum, hicbir sebep insanlarin öldürülmesini gerektirmez hele yakilarak asla. Üstelik ölenler bizim insanimiz, amerikanin isgalcileri degil ki, öldürenleri destekleyenler varsa...... söyleyecek söz bulamiyorum.

can99
ne kadar güzel düşünüyorsunuz işte böyle tartışalım fakat kimsenin giyimiyle kuşamıyla edebiyle ahlakıyla uraşmayalım bırakalım herkes özgürce yaşasın

hep böyle düşünüyoruzda araya girip ortalıgı karıstırma pesinde eglence pesinde olan arkadaslar var malesef.hala siz kimsinizki diyor.

Deniz5835

evet haklısın özgürce yaşamak istiyoruz bizde

başka bir art niyetimiz yok olamazda ve herkes birbirinin değerlerine saygılı olmalı yapılan insanlık suçunu savunmamalı herkim insanlık suçu işliyorsa cezasını çekmeli toplum olarak tepki vermeliyizki birlikte yaşayabilelim
demi ?

havacı
19.07.2008, 15:53
yarası olan gocunur bak ben gocunmuyorum

Abdurrahman 58
19.07.2008, 15:54

gardaş ne kardeşi dion şu dengesizlere etme gözünü yiyim.
bunlar Atatürk'ün omuzuna çıkıp millete taş atmaktan başka bşi bilmiyolar.tamamen robot olmuş bunlar.bu aralar fazla giremiyorum siteye iyice töremişler!ama temizleriz sorun değil...
biri kayıplara karıştı bunlarıda hallederiz...
BENİM RAHAT ETMEDİĞİM YERDE KİMSE ISTRAHAT EDEMEZ!!!

madımak_58
19.07.2008, 15:57
saygısızca kelimeler kullanmamaya çalışıyoruz,yine de yanlış anlaşılıyoruz.gereksiz yere tartışılıyor ve sürekli aynı yönde.ilerleme katedilmiyor.artık cevap yazarken diyorum ki yine kim sataşacak acaba yazdıklarımdan sonra.ya biz anlatamıyoruz,ya da siz anlamıyor veya anlamaya çalışmıyorsunuz...

can99
19.07.2008, 15:58
bunlar Atatürk'ün omuzuna çıkıp millete taş atmaktan başka bşi bilmiyolar.tamamen robot olmuş bunlar.bu aralar fazla giremiyorum siteye iyice töremişler!ama temizleriz sorun değil...

sen nesin be neyi temizliyosun??

işte senin gibi kendini bilmezler yüzünden tartışılıyor.

okuyup öğrenme yolunda degilsin anlaşma yönünde değilsin.

sen varya sen hayatta hep kaybedersin

Deniz5835
19.07.2008, 15:59

iki yazı arasında ve insanlık arasındaki farka bakarmısınız

suclu ve sucsuzun iyi ayirtedilmesi ve suclular varsa kesinlikle cezalandirilmalari ve sucsuz insanlarin da suclu gibi gösterilmemesi gerekir. Orada can veren insanlarinda aileleri vardi, olayi ben, benim basima gelse nasil davranirdim diye yorumlamaya calisiyorum, hicbir sebep insanlarin öldürülmesini gerektirmez hele yakilarak asla. Üstelik ölenler bizim insanimiz, amerikanin isgalcileri degil ki, öldürenleri destekleyenler varsa...... söyleyecek söz bulamiyorum.

Deniz5835
19.07.2008, 16:01

kimi neyi nasıl hallediyorsun açarmısın biraz ?

Abdurrahman 58
19.07.2008, 16:02
sen nesin be neyi temizliyosun??

işte senin gibi kendini bilmezler yüzünden tartışılıyor.

okuyup öğrenme yolunda degilsin anlaşma yönünde değilsin.

sen varya sen hayatta hep kaybedersin

kendini bilmez sensin.zamanla tanırsın sende beni...!başka sözden anlamıyor bazılarınız.
merak etme çok şükür RABBİME kaybetmedim hayatta...
İSLAMIN 5 ŞARTINI YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM.
VE HAMD OLSUNKİ RABBİM YARDIMINI EKSİK ETMİYOR.

can99
19.07.2008, 16:05
kendini bilmez sensin.zamanla tanırsın sende beni...!başka sözden anlamıyor bazılarınız.
merak etme çok şükür RABBİME kaybetmedim hayatta...
İSLAMIN 5 ŞARTINI YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM.
VE HAMD OLSUNKİ RABBİM YARDIMINI EKSİK ETMİYOR.

senin derdin belli işte gelim fitne sokim konuya işi başka boyutlara çevirim.

gelir gelmez yazdıgın seye bak sende konu hakkındaki görüsünü veya konudaki gidisata göre biseler yazardın

sandalli
19.07.2008, 16:06
bir hadis-serifte Hz.Muhammed (S.A.V.) söyle buyurur:
" gercekten iman etmedikce cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikce de gercekten iman etmis sayilmazsiniz."
bizim problemimizde bu, biz birbirmizi sevmiyoruz üstelik sevgi bir yana kücük düsürüyor ve asagiliyoruz, sonrada bu tür olaylar oluncada neden oldugunu bile sorgulayamiyoruz, bizde eksik olan sevgi, bizim gibi düsünmeyenlere yada inanmayanlara art niyetli yaklasim, onlari toplumdan dislama cabasi hatta asagilamaya kadar varan olaylar bitmedikce ve insanlar birbirine saygi göstermedikce bu tür olaylarin yasanmasi her zaman mümkündür. herseyin basi sevgidir.

sonbahar5803
19.07.2008, 16:10

Kardeş, ayıp ediyorsun.

Ben seni tanırım, dini yönüne güvenirim.

Daha önce başkalarıyla sorun yaşadığın için herkese önyargılı yaklaşma bence.

Abdurrahman 58
19.07.2008, 16:11
kimi neyi nasıl hallediyorsun açarmısın biraz ?

öncelikle bu kadar sert bir giriş yaptığım için üzgünüm onu belirteyim.
ben bu tür konulara yorum yapmamaya karar vermiştim ama okuduğum yorumlardan bi tanesi bu kararımı değiştirdi.
bir üyemiz Türban hakkında fetva vermeye kalkışmış...
tabiki herkesin ibadeti kendinedir.Allah(c.c) ile kul arasına kimse karışamaz.
o yorumu yapan arkadaşa söylüyorum.bugüne kadar Kuran-ı kerim'i açıp bir ayetini okumuşmu?okumadıysa o ayetlerin bir harfinin bile yanlış kullanılması halinde insanın en büyük günahları alacağından haberi yokmu?
benim zoruma giden bu.ya bu dini bütün şartları ile yaşa etrafına yay.yaşayamıyosanda bilmediğin bi konu hakkında yorum yapma!
benim anlatmak istediğim bu.

madımak_58
19.07.2008, 16:11
bir hadis-serifte Hz.Muhammed (S.A.V.) söyle buyurur:
" gercekten iman etmedikce cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikce de gercekten iman etmis sayilmazsiniz."
bizim problemimizde bu, biz birbirmizi sevmiyoruz üstelik sevgi bir yana kücük düsürüyor ve asagiliyoruz, sonrada bu tür olaylar oluncada neden oldugunu bile sorgulayamiyoruz, bizde eksik olan sevgi, bizim gibi düsünmeyenlere yada inanmayanlara art niyetli yaklasim, onlari toplumdan dislama cabasi hatta asagilamaya kadar varan olaylar bitmedikce ve insanlar birbirine saygi göstermedikce bu tür olaylarin yasanmasi her zaman mümkündür. herseyin basi sevgidir.

ne mutlu size ki haklı ve haksız yönleri güzel cümlelerle eleştirmeyi biliyorsunuz.bunu başaramayanlar var.
yüreğinize sağlık.gönülden teşekkür ediyorum size...

sandalli
19.07.2008, 16:14
Almanya da bir yeni kanun cikti, hic kimse inancindan, renginden, irkindan, geldigi ülkeden veya milletten, dis görünüsünden dolayi asagilanamaz bütün insanlar her zaman her yerde esittir, bu carsida, iste, devlet dairesinde, yolda her yerde gecerlidir, eger bu ihlal edilirse, ihlal eden kisi cezalandirilir, ayrica hakaret ettigi kisiye para ödemek zorundadir. Almanya da ki irkciligin önüne gecmesi beklenen bir kanun bu. Bence bizim de acilen böyle bir kanuna ihtiyacimiz var.

madımak_58
19.07.2008, 16:15
öncelikle bu kadar sert bir giriş yaptığım için üzgünüm onu belirteyim.
ben bu tür konulara yorum yapmamaya karar vermiştim ama okuduğum yorumlardan bi tanesi bu kararımı değiştirdi.
bir üyemiz Türban hakkında fetva vermeye kalkışmış...
tabiki herkesin ibadeti kendinedir.Allah(c.c) ile kul arasına kimse karışamaz.
o yorumu yapan arkadaşa söylüyorum.bugüne kadar Kuran-ı kerim'i açıp bir ayetini okumuşmu?okumadıysa o ayetlerin bir harfinin bile yanlış kullanılması halinde insanın en büyük günahları alacağından haberi yokmu?
benim zoruma giden bu.ya bu dini bütün şartları ile yaşa etrafına yay.yaşayamıyosanda bilmediğin bi konu hakkında yorum yapma!
benim anlatmak istediğim bu.

ne fetva vermiş o üye? sanıyorsunuz ki aleviler Kuran okumaz.benim ablam imam hatip mezunu!!!

Abdurrahman 58
19.07.2008, 16:18
ne fetva vermiş o üye? sanıyorsunuz ki aleviler Kuran okumaz.benim ablam imam hatip mezunu!!!

ben aleviler kuran okumaz diye birşey söyledimmi?hayır
ben öyle aleviler gördüm 5 vakit namazını kılıyor ibadetini eksiksiz yapıyor.
bence anlayamamışsın yorumu iyi oku.

sandalli
19.07.2008, 16:22
biz sandallilar yildizelinde kamanliyla oturur yemek yeriz, cay icer, okey oynariz sonrada sarilarak ayriliriz, aramizda bir fark yoktur, isin ibadet kismi ayri bir olaydir, Kur`an`i bilenler amellerin niyetlere göre oldugunu, sekil olarak bir öneminin olmadigini bilirler. Madimak 58 kardesimde bunu bilir.

madımak_58
19.07.2008, 16:27
bilirim tabii.amcamı tanımayan yok orda.herkesle selamlaşır,konuşur.ayrımcılık yoktur,olamazda...

_DuMaN_58
19.07.2008, 16:49
Sözcüklerinizi biraz daha dikkatli kullanın lütfen. Seviyeyi aşanlarınız var. Yazdıklarınızı birkez daha okuduktan sonra gönderin.

Seviyeyi koruyun Lütfen...

altuntas58
19.07.2008, 17:19
Malesef Türkiyenin bir çok yerinde cifte standart uygulanıyor utanc verici bir durum insanları dini inancıyla yargılamaya son verimeli

58memo
19.07.2008, 17:54
Konu nerden neriye geldi. Konunun çerçevesinde duralım.

Deniz5835
19.07.2008, 18:01
Ne demiş Pir Sultan Abdal

Ben de şu dünyaya geldim giderim
Kalsın benim davam divana kalsın
Muhammet Ali'dir benim vekilim
Kalsın benim davam divana kalsın

yani üç günlük düyada yaşıyoruz hala birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz arkadaşlar bu dünyada yanlız yaşamıyoruz hepimizin başka inançtan arkadaşları var
yanyana geldiğimizde nasıl anlaşabiliyoruz fakat klavye başında ahkam kesmekte üstümüze yok
saygı çerçevesinde iyi paylaşımlar

mesala benim eşim sünni ramazanda oruç tutar ben karışa bilirmiyim onun inancıdır herkesin değerleri vardır saygı duymak gerekir

eyupk
19.07.2008, 19:17
Halen konuyu uzatmaya çalışan kişiler var aramızda. Sen madımak_58, can99 siz kendinizi ne sanıyorsunuz sizin amacınız çoktan belli fesat çıkartmak. Allah ıslah etsin sizi. Konuyu uzatıp duruyorsunuz. Fesat çıkartmak amacınız fesat. :mad: madem burası size göre değil sizi tutan yok. Allaha emanet olun.

kasparix
19.07.2008, 19:44
yok kardeşim öyle dememek gerekir ...belli onlarda bir şeylerin düzelmesini istiyor ancak hep kendi doğruları ile yola çıkıyorlar...arkadasım bu memlekette laiksen dinsiz alevi isende bir nevi laik müslümansan gerici türksen faşist kürtsen bölücü bunlardan birini dersen bu yaftaları yersin..direk itham edilirsin...kürt kardeslerimizle dini çatı altında birleşebiliyoruz alevi kardeşlerimizle milli mi dini mi işde bulamıyoruz bir çatı bir laiklik kalıo buda sadece birbirimizi ismen tanımaya olanak sağlıyo kaynaşamıyoruz yani ...öncelikle ben alevilerin bir kimlik bunalımı tasıdığını düşünüyorum ..bu benm düşüncem karalama olarak anlaşılmasın işde türk alevilerle milli menfaatler cephesnde birleşiosun dini alanda bu birlikdelikde olmuyo olamıyo bu neden olamıyo cevabını bulmak lazım ...mesela bir de bakıyoruz bu gün ergenekona koşulsuz sartsız desdek çıkan alevi derneklerinide hiç anlamış değilim...devlette dengeler eşitlenince kendilerini bu zihniyetle devam ederlerse çok daha yanlız hissedecekler...arkalarına sığındıkları zihniyet ne hürriyeti verdi 80 yıldır sıze alevi can kardeşlerim ..hiç bir şey ...ona değilde buna tabii olun diye yönlendrme yapma ya çalşmıorum sadece doğruları görmekdense inatınızda devam etmeyi tercih ediyosunuz...inş bizlerin sen gibilerlede birleşeceği ortak noktaları olduğunu dile getiriyor sizden de bu konuda çözüm önerileri bekliyoruz...cümleten saygılarla...

papatya58
19.07.2008, 20:18
yok kardeşim öyle dememek gerekir ...belli onlarda bir şeylerin düzelmesini istiyor ancak hep kendi doğruları ile yola çıkıyorlar...arkadasım bu memlekette laiksen dinsiz alevi isende bir nevi laik müslümansan gerici türksen faşist kürtsen bölücü bunlardan birini dersen bu yaftaları yersin..direk itham edilirsin...kürt kardeslerimizle dini çatı altında birleşebiliyoruz alevi kardeşlerimizle milli mi dini mi işde bulamıyoruz bir çatı bir laiklik kalıo buda sadece birbirimizi ismen tanımaya olanak sağlıyo kaynaşamıyoruz yani ...öncelikle ben alevilerin bir kimlik bunalımı tasıdığını düşünüyorum ..bu benm düşüncem karalama olarak anlaşılmasın işde türk alevilerle milli menfaatler cephesnde birleşiosun dini alanda bu birlikdelikde olmuyo olamıyo bu neden olamıyo cevabını bulmak lazım ...mesela bir de bakıyoruz bu gün ergenekona koşulsuz sartsız desdek çıkan alevi derneklerinide hiç anlamış değilim...devlette dengeler eşitlenince kendilerini bu zihniyetle devam ederlerse çok daha yanlız hissedecekler...arkalarına sığındıkları zihniyet ne hürriyeti verdi 80 yıldır sıze alevi can kardeşlerim ..hiç bir şey ...ona değilde buna tabii olun diye yönlendrme yapma ya çalşmıorum sadece doğruları görmekdense inatınızda devam etmeyi tercih ediyosunuz...inş bizlerin sen gibilerlede birleşeceği ortak noktaları olduğunu dile getiriyor sizden de bu konuda çözüm önerileri bekliyoruz...cümleten saygılarla...

Dinsiz Alevi ve bu aleviler kimlik bunalımında ???

Birincisi Aleviler Dinsiz Değildir !!!! (( Laf bilmiyorsan sus adam sansınlar demişler bu karalama değilde nedir??? ))
İnsan yakmak ve yakarız demek dinsizliktir inançsızlıktır Allah ı tanımamak şirk koşmaktır Çünkü veren Allah ancak alır canı insan yakan can alan ne bu dünyada ne öbür dünyada Rabbinden nasip alamaz !!!
Bize dini sizmi öğreticeksiniz ..:mad:
Alevilik islamın içindedir alevilik Hz.Ali nin yolunda felsefesinden gitmektir Hz.Ali kimdir peygamberin nesidir ? Peki senin peygamberin kimdir ?? Taptığın nedir ?? Alevilik bir yaşam biçimi önceinsan diyen bir felsefedir aşk_ı muhabette le yola düşkünlüktür bu yol kıldan ince kılıçtan keskindir her zat bu yolu süremez ..
^^Ya Allah Ya Muhammet Ya Ali deriz ^^
Sizin inanmadığınız bu inancı dışladığınız dinsiz dediğiniz bu yolu süremezsiniz zaten size nasip olmamış ki insanlık :mad:!!!

can99
19.07.2008, 22:37
Halen konuyu uzatmaya çalışan kişiler var aramızda. Sen madımak_58, can99 siz kendinizi ne sanıyorsunuz sizin amacınız çoktan belli fesat çıkartmak. Allah ıslah etsin sizi. Konuyu uzatıp duruyorsunuz. Fesat çıkartmak amacınız fesat. :mad: madem burası size göre değil sizi tutan yok. Allaha emanet olun.

sen ne diyosun ya dön bi bak oku bakalım uzlasmaya calısıyoruz tam orta yol buluyoruz güzel güzel derdimizi anlatıyoruz derdini dinliyoruz ordan birisi cıkıp dengesiz bi sekilde giris yapıyor ve agzına geleni sayıyor ve biz burda ortalık karıstırıcı oluyoruz.

suanda senın yaptıgında o dengesiz giris yapan arkadasınkı gıbı olmus pat diye girmis bilip bilmeden yazmıssın.

ya sen ve senın gıbıler neden konu cercevesınde veya konunun gıdısatını ınceleyerek yorumlarını yazmazda ona buna satasır anlayamıyorum.

ortalıgı karıstırıp tartısmayı büyütmek icinmi acaba.

sonrada zaten bizim sitemiz dersiniz karsı tarafı banlatmaya calısırsınız

can99
19.07.2008, 22:40

neye çözüm bekliyosun arkadasım sen allah askına

yazına giriste neler demissin daha neyın cözümü bu

kasparix
19.07.2008, 22:47
bakın aarkadslar sizi gayet ii anlıya biliyorum ..sol bir gelenekden geliosnuz büyüklerinize nasip olmayan iktidar gibi değerlerimize de hep aynı şeklde kendi aksettrmeye çalşdığınız doğrularınızca muhalif kalıosunuz... orada bir karartma yaptın bravo sen vallahi empati sempati duyguların kararmış okuduğunu anlamakdan aciz kalmaya baslamısın bi dikkatli oku...laik isen dinsiz ,,,alevi isende laiklerle aynı kefeye konursun bu memlekette demişim virgülü koymasam bile anlamanı beklerdim...

kasparix
19.07.2008, 22:57
EY EHLİ İNSAF HERKES OKUSUN İNSAF BE ....EĞER ÖYLE İSEN BU YAFTALARI YERSİNİZ DEDİM...YA BU NEYA SİZLE Mİ UĞRAŞCAZ ADAMIN KAFASINI ASHABINI BOZUYOSUNUZ YA ...BU DEVLET PKK DHKPC HİZBULLAH ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE UĞRASDIĞI YETMEZMİŞ GİBİ BİR BU AYRI ETNİSİTELERLE Mİ UĞRASCAZ ATAM SANA KIZIYORUM BU SORUNLARI NEDEN ZAMANINDA BİTİRMEDİN KÖKDEN BİTİRSEYDİN ÇÖZSE Bİ SEN ÇÖZERDİN...BU DEVLETİN ADI TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİDİR...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DEYİP KURTULCAN....YOK ERMENİ SORUNU YOK KÜRT SORUNU YOK ALEVİ SORUNU YOK ÇERKEZ LAZ TATAR ABAZA SORUNU .İŞSİZLİK EĞİTİM SAĞLIK EKONOMİ SORUNLARINI HEP BU ZİHNİYETLERİN YÜZÜNDEN İHMAL EDER OLDULAR..ASIL GERİCİ ASIL BAĞNAZ BUNLAR YAA..DEVLET BU VATAN BU MİLLET BU YA SEV YADA TERKET!!!!ALIN GİDİN İSVİÇREYE ÜNLÜSÜ DÜŞMÜŞ PİYANOCUNUZ GİBİ...

can99
19.07.2008, 23:03
allahım insanlara akıl fikir ihsan eyle.

aminnnnn

eyupk
19.07.2008, 23:06
sen ne diyosun ya dön bi bak oku bakalım uzlasmaya calısıyoruz tam orta yol buluyoruz güzel güzel derdimizi anlatıyoruz derdini dinliyoruz ordan birisi cıkıp dengesiz bi sekilde giris yapıyor ve agzına geleni sayıyor ve biz burda ortalık karıstırıcı oluyoruz.

suanda senın yaptıgında o dengesiz giris yapan arkadasınkı gıbı olmus pat diye girmis bilip bilmeden yazmıssın.

ya sen ve senın gıbıler neden konu cercevesınde veya konunun gıdısatını ınceleyerek yorumlarını yazmazda ona buna satasır anlayamıyorum.

ortalıgı karıstırıp tartısmayı büyütmek icinmi acaba.

sonrada zaten bizim sitemiz dersiniz karsı tarafı banlatmaya calısırsınız

Bizim sataştığımız yok güzel kardeşim yazılardan belli kimlerin sataştığı. Halen konuyu evirip çevirip biryerlere getirmeniz moralimi bozuyor o kadar resmen fesat çıkartmak iştiyorsunuz. Kapansın bu konu uzatmanın ne alemi var. Birbirimize laf atıcamıza birlik olsağız ne güzel olur. Ama sizin gibi insanlar oldukça biraz zor. Allaha emanet olun. Müslümanların birlik olması dileğiyle.

yakamozz
19.07.2008, 23:09
Hz Ali nin bir sözü vardır sözünün orjinalini bilmiyorum ama açıklaması şöyle:Cahillerle girdiğim tüm tatışmaları kaybetmişimdir.O yüzden arkadaşlar bunları kendi başlarına bırakın:) kendileri çalsın kendileri oynasınlar...

can99
19.07.2008, 23:09
Bizim sataştığımız yok güzel kardeşim yazılardan belli kimlerin sataştığı. Halen konuyu evirip çevirip biryerlere getirmeniz moralimi bozuyor o kadar resmen fesat çıkartmak iştiyorsunuz. Kapansın bu konu uzatmanın ne alemi var. Birbirimize laf atıcamıza birlik olsağız ne güzel olur. Ama sizin gibi insanlar oldukça biraz zor. Allaha emanet olun. Müslümanların birlik olması dileğiyle.

allah ıslah etsin demek istedin sanırım gene ama hadi neyse bu sekilde icinden geldigini düsünim:)

can99
19.07.2008, 23:11
Hz Ali nin bir sözü vardır sözünün orjinalini bilmiyorum ama açıklaması şöyle:Cahillerle girdiğim tüm tatışmaları kaybetmişimdir.O yüzden arkadaşlar bunları kendi başlarına bırakın:) kendileri çalsın kendileri oynasınlar...

bak kırk yılın bası güzel bi laf ettin saçma sapan şeyleri önümüze sunmayın biz kendi kendimize takılırız.

sonrada neden birbirimizi anlayamıyoruz deme ama.

anlamak icin bi caban yok cünkü. anlasmayalım istiyorsun

yakamozz
19.07.2008, 23:15
bak kırk yılın bası güzel bi laf ettin saçma sapan şeyleri önümüze sunmayın biz kendi kendimize takılırız.

sonrada neden birbirimizi anlayamıyoruz deme ama.

anlamak icin bi caban yok cünkü. anlasmayalım istiyorsun

Öncelikle ilk kez seninle aynı yorumu paylaştığım için çok sevinçliyim saol varol:) bilsem seni bu kadar sevinireceğimi daha önce söylerdim kusura bakma bilemedim:)Birbirimizi anlayamıyoruz evet doğru söylüyorsun çabalamamak lazım çünkü bizim konuşmalarımız ve bilgilerimiz ışığında saçmalamaktan öteye geçemiyorsunuz:) ayrıca sizin ne anlattığınız veya ne anlatmak istediğiniz ise hiç belli değil...

can99
19.07.2008, 23:19
Öncelikle ilk kez seninle aynı yorumu paylaştığım için çok sevinçliyim saol varol:) bilsem seni bu kadar sevinireceğimi daha önce söylerdim kusura bakma bilemedim:)Birbirimizi anlayamıyoruz evet doğru söylüyorsun çabalamamak lazım çünkü bizim konuşmalarımız ve bilgilerimiz ışığında saçmalamaktan öteye geçemiyorsunuz:) ayrıca sizin ne anlattığınız veya ne anlatmak istediğiniz ise hiç belli değil...

hımmm saçmalıyoruz haklısın ya çok haklısın :)

yazın siz biz alıntı yapıp cevaplarız ama sonra cevap vermeyin bize orda kalsın ozaman:D;)

yakamozz
19.07.2008, 23:23
hımmm saçmalıyoruz haklısın ya çok haklısın :)

yazın siz biz alıntı yapıp cevaplarız ama sonra cevap vermeyin bize orda kalsın ozaman:D;)

valla tam da kendi düşüncelerimi aktarmışsın.Bak doğru yolu öğrenmişsin ne mutlu sana.Saçmaladığını bile kabul etmişsin bravo sana bu büyük bir erdem:)

can99
19.07.2008, 23:24
valla tam da kendi düşüncelerimi aktarmışsın.Bak doğru yolu öğrenmişsin ne mutlu sana:)

devam etsinmi bu tatlı atışma ne diyosun ;)

kasparix
19.07.2008, 23:25
yakamoz kardeş seni tebrik ederim sonunda arkadaslarla ortak bi nokda yakaladın...şimdi iiyi mi?

yakamozz
19.07.2008, 23:27
devam etsinmi bu tatlı atışma ne diyosun ;)

bilmem misafir sensin senin kararın daha önemli ne dersin;)

madımak_58
19.07.2008, 23:28
yeni üyeleri misafir olarak mı görüyorsunuz.biz kalıcıyız arkadaş :D

can99
19.07.2008, 23:29
yakamoz kardeş seni tebrik ederim hizaya sokdun sonunda sunları...

evet biliyorum daha önce 2-3 sefer daha söylemiştin :)

mesajını degistirmissin bu arada ya neyse :D

yakamozz
19.07.2008, 23:30
yeni üyeleri misafir olarak mı görüyorsunuz.biz kalıcıyız arkadaş :D

sana cevap vermedim arkadaş:)....

madımak_58
19.07.2008, 23:30
ayrıca şunlar???
kimsenin kimseyi hizaya soktuğu yok.bu konuşmalar ancak tekrar başa döndürür!

can99
19.07.2008, 23:31
bilmem misafir sensin senin kararın daha önemli ne dersin;)

misafirmi. kim misafir hani;)............

yakamozz
19.07.2008, 23:32
kasparix bu arkadaşlar sevgi istiyor çiçek gibi onlara sevgiyle yaklaş onları çiçek gibi gör yoksa ısırırlar:)

madımak_58
19.07.2008, 23:33
sana cevap vermedim arkadaş:)....

kopyala yapıştır yapmayınız arkadaş.onu ancak biz yaparız.yani istediğimizi kopyalar,istediğimize yapıştırır,cevabımızı veririz.yoksa karışıyor.

yakamozz
19.07.2008, 23:36
madımak madımak oy madımak yaw böyle bir şarkı vardı dimi pardon içimden geldi,yorumumuza dönelim biz:)yok yaw karışmaz niye karışsın sizler zeki insanlarsınız bilirsiniz hangilerinin kendi yorumlarınız olduğunu dimi:)

can99
19.07.2008, 23:36
kasparix bu arkadaşlar sevgi istiyor çiçek gibi onlara sevgiyle yaklaş onları çiçek gibi gör yoksa ısırırlar:)

iyi dedin kabalıgın bi alemi yok

yakamozz
19.07.2008, 23:39
iyi dedin kabalıgın bi alemi yok

yazılarda galiba anlama sorunun var ben burada kalabalıktan bahsetmedim ki:)

madımak_58
19.07.2008, 23:39
işte bende onu diyorum.birine cevap yazıyoruz alıntı yapmadan,diğeri alınıyo.ona cevap veriyoruz,yeni biri.ne yapalım,ancak öyle anlıyorsunuz sevgi çiçekleri :) ne güzel anlaşıyoz yaaaaa[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] :)

can99
19.07.2008, 23:41
yazılarda galiba anlama sorunun var ben burada kalabalıktan bahsetmedim ki:)

kalabalık degil kabalık kabalık :D

yakamozz
19.07.2008, 23:43
kalabalık degil kabalık kabalık :D

can kusura bakma yaw insanlık hali işte dediğin gibi kaba olmamak lazım dimi yoksa ısırırsınız:)

kasparix
19.07.2008, 23:44
yav gardasım vallah biz kimseyi öcü bücü gibi görmüyoruz dışlamıyoz ..sıramızı odamızı paylaşıyoz onlarla...ancak arkasında durdukları düşünceler 80 yıldır onları sığ ve çorak bir arka bahçe gibi bırakdı..seçimden seçime hatrlandılar ...ne partilerde üst makamlara getirdiler nede iş ve imtiyaz verilip gerekli konuma getirildiler..onlarda bizler gibi gariban bırakıldı neden çünki onlarda dava insanı gayet ii biliyorum sevdimi karsılıksız severler ve bizede olduğu gibi kullananlar çok olur...biz aramızda hala inanç değer kavgası yapıyoruz ya kardeim önce bunları aşalım...ya en basitinden müzk piyasasında bile sesine ağzına edebine hayasına güvendiğim bu geleneğin insanları layık olduğu konuma getirilmiyo...neden çünki edepli haylı bi duruşları var ...bizler sizlerin sazından sesinden yöremizin türküsünü sivasın yollarını dinledik işttik allah razı olsun...ortak nokdamız çok ama sığlaşınca göremiyoruz..bedenlerimiz farklı olabilir ama ruhumuz ozumuz bizim islam olmalı...aynı vatanın evlatları olduğumuuz unutulmamalı...devlete isyan etmemliyiz ya isdeklerimizide bir düşünelim ya bu devlet kaç farklı etnik köknden olşmakda herkes bi istemeye başlasa bu gemi batar fransız ihtilinn osmanlıyı sarması gibi olur allah muhafaza yav...

can99
19.07.2008, 23:44
can kusura bakma yaw insanlık hali işte dediğin gibi kaba olmamak lazım dimi yoksa ısırırsınız:)

verdigimiz cevaplar ısırılmak gibi geliyor demek hımmmm:rolleyes:

yakamozz
19.07.2008, 23:47
yoo tam tersine cevap bile veremiyorsunuz ki, ısırıyorsunuz çünkü saçmalıyorsunuz bu da bizi kötü etkiliyor ister istemez şu an benim size yaptığım gibi:)

yakamozz
19.07.2008, 23:49
kasparix arkadaşım bu arkadaşlar ilimden fenden anlamıyorlar bırak istedikleri dilden konuşalım biraz belki bundan anlarlar;)

can99
19.07.2008, 23:50
yav gardasım vallah biz kimseyi öcü bücü gibi görmüyoruz dışlamıyoz ..sıramızı odamızı paylaşıyoz onlarla...ancak arkasında durdukları düşünceler 80 yıldır onları sığ ve çorak bir arka bahçe gibi bırakdı..seçimden seçime hatrlandılar ...ne partilerde üst makamlara getirdiler nede iş ve imtiyaz verilip gerekli konuma getirildiler..onlarda bizler gibi gariban bırakıldı neden çünki onlarda dava insanı gayet ii biliyorum sevdimi karsılıksız severler ve bizede olduğu gibi kullananlar çok olur...biz aramızda hala inanç değer kavgası yapıyoruz ya kardeim önce bunları aşalım...ya en basitinden müzk piyasasında bile sesine ağzına edebine hayasına güvendiğim bu geleneğin insanları layık olduğu konuma getirilmiyo...neden çünki edepli haylı bi duruşları var ...bizler sizlerin sazından sesinden yöremizin türküsünü sivasın yollarını dinledik işttik allah razı olsun...ortak nokdamız çok ama sığlaşınca göremiyoruz..bedenlerimiz farklı olabilir ama ruhumuz ozumuz bizim islam olmalı...aynı vatanın evlatları olduğumuuz unutulmamalı...devlete isyan etmemliyiz ya isdeklerimizide bir düşünelim ya bu devlet kaç farklı etnik köknden olşmakda herkes bi istemeye başlasa bu gemi batar fransız ihtilinn osmanlıyı sarması gibi olur allah muhafaza yav...

bak busefer güzel baslamıssın sonu eh iste eh iste dememdeki sebep üslubun kaba olmaması.

bu devlet kac farklı etnik kökenden geliyo demissin.kaçtane saymadım ama alevilikte var demi sünnilik gibi bunu kabul etmek cokmu zor geliyor size.

aynı vatanın evladıyız özümüz islam siz sünni köken biz alevi köken bunuda mı göremiyorsunuz.

kimseye inanc konusunda siz neden böylesiniz neden söylesiniz deme hakkınız yok.

inancımızı kücümseme hakkınız yokk.

bunlar olmadıgı sürece zaten bu konuları tartısmaya gerek kalmıycak.

kacgündür burda bu konuda konusmamıs olucaktık actıgınız oyun konularıdna yazıcaktık belkide bizler

kasparix
19.07.2008, 23:51
aklıma güzel bi olay geldi ha bunlar yavuzuda sevmez ama hani yavuzla birinin bi diyaloğu var ya herkes yediğinden ikram eder....ne diyelim artık kan soy sop derlerdi de bukadar isabetli olacağını tahmin edemezdim....

can99
19.07.2008, 23:51
kasparix arkadaşım bu arkadaşlar ilimden fenden anlamıyorlar bırak istedikleri dilden konuşalım biraz belki bundan anlarlar;)

bak iste sen gel gene fesat sok iste kasparix arada sıradada olsa güzel yazılar yazabılıyor ama senden göremedim malesef sen anca sataşmaya calıs laf dokundurmaya calıs

madımak_58
19.07.2008, 23:54
özümüz islam zaten.ama islam,şeriat demek değildir,olamazda.ama o gemi çoktan su almaya başladı.

yakamozz
19.07.2008, 23:55
bak busefer güzel baslamıssın sonu eh iste eh iste dememdeki sebep üslubun kaba olmaması.

bu devlet kac farklı etnik kökenden geliyo demissin.kaçtane saymadım ama alevilikte var demi sünnilik gibi bunu kabul etmek cokmu zor geliyor size.

aynı vatanın evladıyız özümüz islam siz sünni köken biz alevi köken bunuda mı göremiyorsunuz.

kimseye inanc konusunda siz neden böylesiniz neden söylesiniz deme hakkınız yok.

inancımızı kücümseme hakkınız yokk.

bunlar olmadıgı sürece zaten bu konuları tartısmaya gerek kalmıycak.

kacgündür burda bu konuda konusmamıs olucaktık actıgınız oyun konularıdna yazıcaktık belkide bizler

Sizi zorla bu konuda konuşturanlar mı var yaw kim oyun konularından mahrum ediyor sizi acaba konunun başlığı ne acaba alevilik mi?Konunun başlığına bak konuştuğunuz şeylere bak ayıp yaw ayıp olmaz ki bu kadar da kasparix arkadaşım bırak da arkadaşlar oyun konularına dalsınlar:)

yakamozz
19.07.2008, 23:56
bak iste sen gel gene fesat sok iste kasparix arada sıradada olsa güzel yazılar yazabılıyor ama senden göremedim malesef sen anca sataşmaya calıs laf dokundurmaya calıs

fesat mı töbe valla anladığınız dil yaw farklı birşey değil:)

yakamozz
19.07.2008, 23:57
arkadaşlar sizle sabaha kadar yazışalım yaw çok hoşuma gitti bu sohbet var mısınız:)

can99
20.07.2008, 00:01
yakamoz kusura bakma bu laf atmalarına cevap vermiycem daha adam gibi konu hakkında veya konunun gidisatı hakkında yorum yapıcaksan yap yapmıycaksan buyur sen oyun konularına hadi gülüm.;)

yakamozz
yok demeyin sakın bak darılım:)....

madımak_58
yakamozz kardeş,bırakta kasparix düşüncelerini yazsın.ikide bir zorlayıp durma.en azından boş şeyler yazmıyor...

yakamozz
20.07.2008, 00:03
yakamoz kusura bakma bu laf atmalarına cevap vermiycem daha adam gibi konu hakkında veya konunun gidisatı hakkında yorum yapıcaksan yap yapmıycaksan buyur sen oyun konularına hadi gülüm.;)

neden kardeşim ama her lafa cevap yazıyorsun ama neden benimkilere cevap yazmıyorsun bak darılım sonra demedi deme ama sizin yaptığınız yorumlar daha çekici geliyor bana:)

abircan
20.07.2008, 00:04
yavuz bir gecede 40 bin aleviyi kesmiştir, hatırlattığın güzel oldu değilmi için rahatladımı,
asırlardır aynı sıkıntı , bir gider bin geliriz , bunu unutmayın, yakmak ile kesmek ile kırmak ile bitmeyiz
bu allahın emri, aleviler olmasa bu ülkede türk diye bişey kalmazdı, gericiliğin bağnazlığın dipsiz kuyularında boğuluyor olacaktınız, yatın kalkın alevilere dua edin, hala insanlık aleminde türkün bir hatırı varsa alevinin katkısı sonsuzdur, alevilere sahip çıkın saygı duyun hatır kazanın biraz adam olursunuz çocuklar yobazlığın alemi yok
iyi geceler sivasın gece kuşları

yakamozz
20.07.2008, 00:04
yakamozz kardeş,bırakta kasparix düşüncelerini yazsın.ikide bir zorlayıp durma.en azından boş şeyler yazmıyor...

napıyım kardeş sizlere baka baka alışkanlık olmuş biz de boş şeyler yazar olduk:)

kasparix
20.07.2008, 00:05
mesela kardeşler alevi sunniler arasında kız alıp verme konusunda büyük sıkıntılar var bu sıkıntıları konusursak bence meseleler aydınlığa kavusur....hatta bunu yuzunden sivasda kötü olaylar da yasanmışdı...bukar mı farklıyız biz bir birimizden ...ha bu arada da yöneticilere söyliyelim konunun adını bızım ıçin değişsinler yav..

abircan
20.07.2008, 00:09
mesela kardeşler alevi sunniler arasında kız alıp verme konusunda büyük sıkıntılar var bu sıkıntıları konusursak bence meseleler aydınlığa kavusur....hatta bunu yuzunden sivasda kötü olaylar da yasanmışdı...bukar mı farklıyız biz bir birimizden ...ha bu arada da yöneticilere söyliyelim konunun adını bızım ıçin değişsinler yav..

adam olana sorun yok benim eşimde sünni
aile adam olunca herşey yolunda gider çok şükür, bir adam adam olursa dini , mezhebi önemli değil, onlar insan olanlar arasında anlayışla hoşgörüyle sevgiyle yürüyecek şeylerdir

kasparix
20.07.2008, 00:10
ya lütfen eskimiş abircan zihniyeti bizi yem olarak görme sen siyasi ezikliklerle konusyon bırak bız burda günümüz cumhuriyetinin taze kanları konussun tartışsın sen de geç izle bakıym bizim demokrasi sınavımızı...hadi kolay gelsin...

yakamozz
20.07.2008, 00:11
adam olana sorun yok benim eşimde sünni
aile adam olunca herşey yolunda gider çok şükür, bir adam adam olursa dini , mezhebi önemli değil, onlar insan olanlar arasında anlayışla hoşgörüyle sevgiyle yürüyecek şeylerdir

evt abircan abi çok doğru söylüyorsun herşeyden önce adam olmak lazım;)

madımak_58
20.07.2008, 00:11
bencede yaawww :)
neyse en azından düzeliyor galiba... aleviler kız verme konusunda katı kurallıdır.bu sünnilerdede var.ama şu var ki,alevilere gelen sünni kıza hiç bir baskı uygulanmaz,ama sünniye giden alevi bir kız baskı olduğu sürece rahat edemez.bu şekilde evlenip geri dönen çok kız olmuştur...

yakamozz
20.07.2008, 00:13
bencede yaawww :)
neyse en azından düzeliyor galiba... aleviler kız verme konusunda katı kurallıdır.bu sünnilerdede var.ama şu var ki,alevilere gelen sünni kıza hiç bir baskı uygulanmaz,ama sünniye giden alevi bir kız baskı olduğu sürece rahat edemez.bu şekilde evlenip geri dönen çok kız olmuştur...

hımm aileden sorumlu devlet bakanının akrabası mıydınız siz:)

can99
20.07.2008, 00:14
hımm aileden sorumlu devlet bakanının akrabası mıydınız siz:)

al işte cevaba bak

ya senin işin gücün yokmu kardeş git uyu allah aşkına sen

çok boşsun

yakamozz
20.07.2008, 00:15
al işte cevaba bak

ya senin işin gücün yokmu kardeş git uyu allah aşkına sen

çok boşsun

neden yaw niye zoruna gidiyor ki size benzemeye çalışıyorum işte başka türlü anlaşamayız ama:)

can99
20.07.2008, 00:18
boş beleş insanlara cevap vermemek adına ve sinirlenmemek adına çıkıyorum kardeş buyur lagaluga yap dur burda.

yakamozz
20.07.2008, 00:21
boş beleş insanlara cevap vermemek adına ve sinirlenmemek adına çıkıyorum kardeş buyur lagaluga yap dur burda.

Tamam kardeş güle güle beni kendine benzettiğin için de çok saol başka türlü anlaşamazdık zaten:)

pusat.alemdar58
20.07.2008, 00:27
zulüm düzeni elbette yıkılacaktır...başörtülü hanım kardeşimize yapılan bu ve buna benzer haksızlıklar, bu düzenin çöküşünü hızlandırmaktadır...görüyoruzk i islami temellerden yoksun bu zihniyet milletimize hakkını verememiştir...bu muhterem milletimiz kendi öz inancına dayanan yeni bir sistemi kurmaya kadirdir inşaallah...HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU

kasparix
20.07.2008, 00:32
diyorum kardesimişde bir sunni gız sevmiş alevi arkadasımı babası vermedi çünki eski toprak yani anlıcan abdestsiz namazsız bilio ya köylerde öledir işde gız kaçdı sonrada sonu malum işde cinayet...bu bence madımak olayından daha vahım bı olay ..madımağın temlinedki zihniyet burda yatıyo işde...neden vurur kı sevmiş gidio..sunnılerde su düşünce var aleviye giden sankı dınını bırakıp gidio ...sunuda itiraf etmek lazım namaz kılan sunni değrlere bağlı kızın kesinlikle alevilerle uyumu zordur..biz gız verdik çünki bilioruz...aileler laık olmaz zamanla onlarla laık bi aile olurlarsa gül gibi geçinirler eğer olmazsa boşanma ile sonuçlanır....sunnı evlendii zaman tavız vermek zorunda kalıo eğer dini bütünse alevi evlenirse sunni ile rızası ıle gelmişdir ve kabul etmişdir artık sunnı geleneği o şeklde yasaamaya alşdırır kendini ancak sunnı kız ısrar ederse gelenklerle de çatısacağı için sorun oluo genelde sanırım...bende bu açıdan bakdım..sunnı giderse laık yasamı kabul edip giderse anca mutlu olur ha birde her ikiside aleviliği ve sunnılığı özü itibariyle çok zor ama layıkıyla anlamışsa namazıda kılar cemede giderler ...bu onların sorunu...olur olmalıda yani....

pusat.alemdar58
20.07.2008, 00:47
ayrıca görüyoruzki burda bazı alevi kardeşlerimiz, ayrılık çıkarmaya çalışıyorlar...bu oyunlara uymayın çok aziz ve muhterem kardeşlerim, dış mihrakların oyununa gelmeyin...zira biz 1000 yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşamıyormuyuz! o halde sorun nedir...siz oyunuzu gider milli ve manevi değerlerimize düşman olan partilere veriyorsunuz, şüphesizki onlar sizi kullanıyorlar,yoksa sizi sevdiklerinden değil ha,bak bu sözümüzü iyi dinleyin! ,uyanın artık yaww uyanın!!!

pusat.alemdar58
20.07.2008, 00:59
müslümanın ibadet yeri de genel manada camidir, ayrıca temiz olan heryerde müslümana mescittir..bunun dışında öyle cem eviymiş bilmem ne eviymiş gibi yerlerde anca saz çalıp türkü söylenilir:) zaten öyle yapıyosunuz...bu nası ibadet şekli yaw ALLAH aşkına, bir müslümanın böyle ibadet şekli yoktur...ha diyorsanızki biz böyle yapıyoruz, o halde inancınızı gözden geçirmekte fayda vardır...çünki islam inancında böyle şey olmaaaazzzz!

yakamozz
20.07.2008, 01:00
Arkadaşlar seviyeyi zaten başlıkla alakası olmayan yorumlar yaparak düşürmüşsünüz.Sizin yaptığınız yorumlara da ancak sizin anladığınız şekilde cevap vermek en doğrusu olurdu ki ben de onu yaptım.SAYGILARIMLA....

pusat.alemdar58
20.07.2008, 01:05
Arkadaşlar seviyeyi zaten başlıkla alakası olmayan yorumlar yaparak düşürmüşsünüz.Sizin yaptığınız yorumlara da ancak sizin anladığınız şekilde cevap vermek en doğrusu olurdu ki ben de onu yaptım.SAYGILARIMLA....
evet ben şimdi konuya baktım ve de yorumlarla konunun ne alakası olduğunu anlayamadım ama daldık işte biz de konuya bi yerinden...umarım alakalı olmuştur yorumlarım

madımak_58
20.07.2008, 11:04
müslümanın ibadet yeri de genel manada camidir, ayrıca temiz olan heryerde müslümana mescittir..bunun dışında öyle cem eviymiş bilmem ne eviymiş gibi yerlerde anca saz çalıp türkü söylenilir:) zaten öyle yapıyosunuz...bu nası ibadet şekli yaw ALLAH aşkına, bir müslümanın böyle ibadet şekli yoktur...ha diyorsanızki biz böyle yapıyoruz, o halde inancınızı gözden geçirmekte fayda vardır...çünki islam inancında böyle şey olmaaaazzzz!

bu nasıl bir saygıdır! sonra da bizden saygı bekliyorsunuz! kaç kere cem evine gidip yapılanları izlediniz.kulaktan dolma bilgilerle ancak cahilliğinizi göstermiş olursunuz.ibadet şekil olarak farklıdır ama sonuçta aynı şey için,Allah aşkına ibadet yapılır.Dualar Arapça okunmazda Türkçe okunur.anlamını bilende okuyor bilmeyende.ama orda en azından Türkçesi okunuyor ve herkes anlıyor.

alıntı yaptım,kusura bakmayın,ve cevabım sizedir.çıkarın at gözlüğünüde diğer mezhepler hakkındada biraz bilgi sahibi olun...

moon
20.07.2008, 11:24
bu nasıl bir saygıdır! sonra da bizden saygı bekliyorsunuz! kaç kere cem evine gidip yapılanları izlediniz.kulaktan dolma bilgilerle ancak cahilliğinizi göstermiş olursunuz.ibadet şekil olarak farklıdır ama sonuçta aynı şey için,Allah aşkına ibadet yapılır.Dualar Arapça okunmazda Türkçe okunur.anlamını bilende okuyor bilmeyende.ama orda en azından Türkçesi okunuyor ve herkes anlıyor.

alıntı yaptım,kusura bakmayın,ve cevabım sizedir.çıkarın at gözlüğünüde diğer mezhepler hakkındada biraz bilgi sahibi olun...

hıristiyanlarda Allah için ibadet yaptıklarını zannediyorlar
Yahudilerde Allah için ibadet yaptıklarını zannediyorlar
Oysa bunların yaptıkları ibadet Allah katında ibadet olarak kabul edilmiyor bizim inancımıza göre.

5 vakit namaz Kuran ı Kerimde açıkça emredilmiştir. Peygamberimiz de bizzat nasıl kılınacağını göstermiştir. Namaz dinimizin direği olarak kabul edilmektedir.
her müslüman da bunu böyle kabul eder. 1.5 milyarlık İslam alemi 5 vakit namaz kılar, ramazan orucu tutar. 1.5 milyar insan İslamı yanlış yorumluyo da 7 - 8 milyon alevi kesimi mi İslamı doğru yorumluyo. Geçin bu ayakları kardeşim geçin...

Bizler de dualarımızı türkçe yapıyoruz. Sure okumak ayrı dua ayrıdır. Sureleri Arapça okuyoruz çünkü her milletten müslüman var. mesela bir japon müslüman arapça okunan ezanı anlar ve namaz vaktinin geldiğni anlar ve camiye gider ama ezan türkçe okunsa onun ezan olduğunu nasıl anlayacak. ezan dünyanın her tarafında aynı dilde okunuyor ve bütün müslümanlar ezan olduğunu anlıyor.

madımak_58
20.07.2008, 11:42
namaz kılınırken okunan tüm dualar,sureler cem evlerinde de okunur.peki o zaman,sadece müslümanlar mı cennetlik? bu kadar da katı olmayın derim.neyin ne olduğunu Allahtan başka kimse bilemez! dininin gerklerini yerine getirip,ne yolsuzluklar yapan,ne sahte insanlar,ne sapıklar var.bunlarda mı cennetlik?

58 memo
20.07.2008, 12:01

laflarına ve sözlerine dikkat et
Sivaslı bir insan hemşehrileri hakkında böyle saygısız ve seviyesizce konuşmaz
ortalığı daha çok karıştırma
herkes burda orta yolu bulmaya çalışırken ortalığı daha çok germe...

gürün_güzeli
20.07.2008, 12:13
laflarına ve sözlerine dikkat et
Sivaslı bir insan hemşehrileri hakkında böyle saygısız ve seviyesizce konuşmaz
ortalığı daha çok karıştırma
herkes burda orta yolu bulmaya çalışırken ortalığı daha çok germe...

o ne yapacağını çok iyi bilir 58 memo bey siz karışmayınız.....bir bildiği var ki öyle söylemiştir serkan boş yere konuşmaz..hem o yaparım dediyse yapar...bu kadar basit uzatmanın anlamı yok...

Deniz5835
20.07.2008, 12:18
o ne yapacağını çok iyi bilir 58 memo bey siz karışmayınız.....bir bildiği var ki öyle söylemiştir serkan boş yere konuşmaz..hem o yaparım dediyse yapar...bu kadar basit uzatmanın anlamı yok...

fazla mafya filmi seyretme bence racon kesmeye başladın sanırım

sokak ağzı konuşma bende başlarım soka ağzına

madımak_58
20.07.2008, 12:24
işleri güçleri racon zaten.kaç tanesi şurda adam akıllı cevaplar verdi.belki 2 ya da 3 kişi.benim rahat etmediğim yerde kimse istirahat edemez ha :) işin içinden çıkamayınca kaba kuvvetler...

anti-yobaz
20.07.2008, 12:27
işin içinden çıkamayınca kaba kuvvetler...

Yüzyılların politikası değil mi.. Böyle yaşıyorlar işte!

gürün_güzeli
20.07.2008, 12:30
fazla mafya filmi seyretme bence racon kesmeye başladın sanırım

sokak ağzı konuşma bende başlarım soka ağzına

ha ha ha............................ ........................:D:D

anti-yobaz
20.07.2008, 12:33
ha ha ha............................ ........................:D:D
Sen ne komik ne cahil bi şeysin! Söylemiyeyim diyorum ama böyle bişey bildiğin yok, yazılanların tek cümlesini okuyup, senin kafadan olduğuna inandığın bi kaç kişinin yorumlarını destekleyip duruyorsun.Bütün topiclerde böylesin, kendine ait bi fikrin yok, çok komiksin!

gürün_güzeli
20.07.2008, 12:35
Sen ne komik ne cahil bi şeysin! Söylemiyeyim diyorum ama böyle bişey bildiğin yok, yazılanların tek cümlesini okuyup, senin kafadan olduğuna inandığın bi kaç kişinin yorumlarını destekleyip duruyorsun.Bütün topiclerde böylesin, kendine ait bi fikrin yok, çok komiksin!

ha ha ha............................ .............:D:D

kasparix
20.07.2008, 12:35
BENDE ANTI YOBAZ SAVAR ...ÇOK BİŞMİŞ İLERİ GERİ ZEKALI USLUBUNU BOZDURMA BURDA MILLETIN...

anti-yobaz
20.07.2008, 12:37
Yok Yok sen olsan olsan Gürün Güzeli koruyucusu olursun, e böyle bi zeka güzelliği korunmaya değer. Seviyeniz o kadar düşük ki insan sizinle kendi seviyesinde konuşamıyor. N'apalım böyle düşürmek lazım işte!