PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜM KÖY MERAKLA KONUŞACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR


gürün_güzeli
24.07.2008, 08:24
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])


23 yıldır inadına konuşmuyor
7 yaşından itibaren ailesi ve yakınlarıyla konuşmamaya başladı. Düğününde bile evet yanıtını yazılı olarak verdi. İşte Tek'in ilginç susma öyküsü...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köyde oturan ve bugün 30 yaşında olan Suat Tek, bisiklet almadıkları için küstüğü ailesi ve yakınlarıyla 23 yıldır konuşmuyor.

Edinilen bilgiye göre, bin 800 nüfuslu köyde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Rıdvan-Medine Tek çiftinin 3 çocuğundan biri olan Suat Tek, 7 yaşından itibaren ailesi ve yakınlarıyla konuşmamaya başladı.

İlköğretimini köyündeki okulunda tamamlayan, buradaki öğretmen ve arkadaşlarıyla konuşarak iletişim kuran Suat Tek, evine döndüğünde yine suskunluğa gömüldü.

İlkokulun ardından Mustafakemalpaşa Endüstri Meslek Lisesine giden ve burada da hem öğretmenleri hem de arkadaşlarıyla konuşan Suat Tek, onun dışında ailesi, yakınları ve köy sakinleriyle konuşmama inadını sürdürdü.

Tekirdağ'da askerliğini yaptığı sırada da çevresiyle konuşarak iletişim sağlayan Suat Tek'in ağzını, vatani görevini tamamlayıp, köyüne döndüğünde yine adeta bıçak açmadı.

İÇİMDEN GELMİYOR

Suat Tek, bu süre içinde ailesi, yakınları ve köy sakinleriyle yazarak iletişim sağladı.

Suat Tek, neden konuşmadığına yönelik soruya, ''Konuşmamamın hiç nedeni yok. İçimden gelmiyor. Bilmiyorum'' yanıtını verdi.

''Suskunluğunu devam ettirecek misin'' yönündeki soru üzerine de Tek, ''Böyle iyi. Konuşmak istemiyorum. Hayır'' dedi.

Memurun ''Eş olarak kabul ediyor musun'' sorusuna, yazıyla ''evet'' yanıtını vererek evlendiği Azerbaycanlı eşinden boşanan Tek, boşanma işlemlerinin yürütüldüğü mahkemede de yine yazarak derdiğini anlattığını belirtti.

Suat Tek'in dedesi Veysel Zeybel de gencin 7 yaşından bu yana kendileriyle konuşmadığını söyledi.

Bu durumdan büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Zeybel, şöyle konuştu:

''Torunum 7 yaşındayken babasından bisiklet istedi. Babası, maddi durumundan dolayı alamayacağını söyledi. Bu olaydan sonra küstüğünü sanıyoruz. Gerçi babası bir süre sonra konuşsun diye bisiklet aldı. Ancak yine hiç konuşmadı.

İlkokula giderken özellikle bir gün takip ettim. Okulda arkadaşlarıyla konuştuğunu gördüm. Ama eve gelince yine sustu. Bizlerle hiç konuşmadı. Asker arkadaşlarıyla da irtibat kurduk ve Suat'ın orada konuştuğunu öğrendik. 2006 yılında Azerbaycan'dan bir kızla evlendirdik. Onunla da konuşmamış.''

KONUŞMASI İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPIYORUM

Veysel Zeybel, torununun fiziki ve ruhsal açıdan hiçbir eksikliği olmadığını belirterek, ''Konuşması için elimden geleni yapıyorum, ama bir türlü başaramıyorum. Bugüne kadar birçok doktora gittik. Durumun psikoljik olduğunu söylediler. Bir türlü soruna çözüm bulamadık'' diye konuştu.

Rıdvan Tek ise oğlunun bu tutumundan dolayı son derece üzgün olduklarını, ancak yapacak hiçbir şeylerinin bulunmadığını söyledi.

Konuşması için oğlunun dedesiyle beraber kaldığını ifade eden Tek, ''Her türlü yolu denedik, ama oğlumuzu bizimle konuşmasını sağlayamadık'' dedi.

TÜM KÖY MERAKLA KONUŞACAĞI GÜNÜ BEKLİYOR

Köylülerden Hasan Demir de Suat Tek'in askere gittiğinde konuştuğunu öğrendiklerinde büyük mutluluk yaşadıklarını, askerlik dönüşünde köyde de konuşacağını sandıklarını belirtti.

Ancak gencin vatani görevini tamamlayıp köye dönüşünde kendileriyle iletişim kurmak için yeniden kaleme ve kağıda sarıldığını ifade eden Demir, ''Tüm köy Suat'ın konuşacağı günü merakla bekliyoruz. Neden böyle yapıyor, bilemiyoruz'' diye konuştu.

haythuyt
24.07.2008, 08:28
ALLAH BASLARA VERMESIN YAW.
KOTU BIR DURM

gürün_güzeli
24.07.2008, 08:29
bencede....................... ........

ABDULLAH DUMAN
24.07.2008, 08:58
EVET DÜN HABERLERDE GÖRMÜŞTÜM ASKERDE KONUŞMUŞ KÖYDE KONUŞMUYO KONUŞMADIĞI İÇİN KARISI TARAFINDAN TERK EDİLMİŞ Bİ BİSİKLET İÇİN BÖYLE YAPILIRMI YAW

seva
26.07.2008, 12:06
üzmeye değer mi bu kadar yıl :D