PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürk'ten Can Dündar'a Mektup...

Arif Coşkun
14.11.2008, 22:39
Şu sıralarda internette, mail gruplarında imzasız bir şiir dolaşıyor.
Şiir, Atatürk'ün ağzından, “Mustafa” filmiyle eleştirilerin hedefi olan Can Dündar’a yazılmış.

Kimin yazdığı belli olmayan “Utandım Çocuk” şiirini sizlerle paylaşıyoruz:“Utandım çocuk

Beni anlatan bir film yapmışsın .
Kızgınım, utanç içindeyim.
Sana değildir kızgınlığım. Filmdeki Mustafa'dan da utanmış değilim.
Başaramamışım, bundandır utancım.

Komutam altında, bu vatan için kanını akıtan Türk askerlerinden utandım.
"Özgürlük" demiştim, benim karakterimdir. .
"Bilim" demiştim, tek yol göstericidir.

Sen, "Karanlıktan korkardı" demişsin benim için.
Korkardım evet. Bu ulusu boğmak isteyen karanlıklardan çok korktum.
Ama insaf be çocuk, korkup da kaçmadım ya.
Söküp atmadım mı o karanlığı bu ülkenin üzerinden?

Diktatör demişsin bir de. Hiç okumadın mı çocuk?
Nerde benim nesilleri emanet ettiğim öğretmenler?
Anlatmadılar mı sana?

Başkomutan olarak cepheden cepheye koşarken ve bütün kararları tek başıma alabilecekken neden bir meclis kurdum ben çocuk? Böyle diktatör olur mu?
Ah be çocuğum.
Neden, nasıl düşman ettiler seni bana?
Baktım aşktan, sevgiden, aileden bahseden güzel şeyler yazmışsın bugüne kadar.

Belli ki,çalışkansın, zekisin. Kara cüppeleri ile milletin ümüğüne çökmüş olan yobazları çok iyi anlarım da çocuk, seni anlayamıyorum.

Onlar zaten hiç sevmedi beni. Yüzyıllardır süren iktidarlarını çekip almıştım ellerinden.

Sevmeyecekler beni elbette..
Peki sen çocuk, sen neden kol kola girdin bu kara kalplilerle?
Dedim ya, sana değil kızgınlığım.
Başaramamışım.

Anlatamamışım demek ki özgürlüğün kıymetini, bağımsız bir ulusun, onurlu özgür bireyi olmanın ne büyük bir nimet olduğunu.
Yazık olmuş, onca vatan evladının kanına, onca ananın göz yaşına. Veremem ki şimdi hesabı, ne o gencecik bedenlere, ne de gözü yaşlı analara.
"Bu muydu uğruna bizi ölüme gönderdiğin vatan?" derlerse,
"Bu nesiller miydi,ölen evlatlarımızın kanıyla kurduğun ülkeyi emanet ettiğin?"

diye sorarlarsa ne derim ben onlara be çocuk?

Olmadı be çocuk...

Olmadı.

albina58
14.11.2008, 23:00
Arif abi;
Bu güzel çalışmayı bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.
Atatürk'ü manen anlamak gerek,ne olduğunu değil ne yaptığını anlamak gerek,nasıl bir imparatorluk aldı,nasıl bir vatan kurulmasına vesile oldu.Ne şartlarda kimlerle,bir denge unsuru olmaya çalıştı.
Offf of,anlatacak o kadar çok konu var ama,kafaları yormayalım.
Atatürk sevimeye bilinir,sevmeye bilirsiniz ama ne yaptığını ne yapmak istediğini bir daha kendi hür kafamızla inceleyip,kendimizce bir yorum yapmakda fayda vardır.

kronik
14.11.2008, 23:11
film hakkındaki yapılan yorumlar genel olarak çok da iç açıcı olmadığından filme giderek prim yaptırmak istemiyorum bakalım daha neler olacak ilerleyen günlerde filmi merakda etmiyor değilim aslında ....

SONOSMANLI58
15.11.2008, 00:16
KADRINI BILMEK HIKMET ISIDIR.KADRINI BILENLERE SELAM OLSUN.MEKANIN CENNET OLSUN ATAM."

SONOSMANLI58
15.11.2008, 01:22
ATAM

YÜCE ATAM BAK SEN KURDUGUN YURDA
GERÇEKLER YALANI BOGMUYOR ATAM
SOYGUN VURGUN RÜSVET TORPIL HERYERDE
BIR TÜRLÜ ADALET DOGMUYOR ATAM

SEN GIDELI BU DEVLETIN BASINDAN
ADALET MILLETI ATTI DÖSÜNDEN
BIR NESIL GELDIKI SORMA PESINDEN
BIRTEK GÖZÜMÜZÜ OYMUYOR ATAM

HELE GÖRKI BASIMIZDAKI ÜSTLER
HAINLERI SALAR BASINI BESLER
YUKARDAN DUYULUR HEP ÇATLAK SESLER
HANGI KABA KOYSAN SIGMIYOR ATAM

SEN IYI TANIRSIN NENE HATUNU
NASIL SAVUNMUSTU VATAN SATHINI
BASINA TAÇ YAPAN ELIN ITINI
ONU HASTANEYE KOYMUYOR ATAM

SENDEN ÖGRENMISTI SILAH TUTMAYI
TUTUPTA DÜSMANA KURSUN ATMAYI
ISTE BUNLAR O KAHRAMAN FATMAYI
BAS ÖRTÜLÜ DIYE SEVMIYOR ATAM

YETMIS SENE SONRA BAKSAN YURDUNA
ÇIFTE STANDARTLAR ARDI ARDINA
MILLET DÜSMÜS SATEN KENDI DERDINE
ARTIK RAHMET BILE YAGMIYOR ATAM

GERICI DIYORLAR NAMAZ KILANA
ÇOK SAYGI DUYUYORLAR SATIP ÇALANA
OTUZ BESBIN MASUM CANI ALANA
SEBEBI BILINMEZ KIYMIYORLAR ATAM

DEDIM BENIM ATAM YÜCE INSANDI
ÇAKALA SIRTLANA KARSI ARSLANDI
HALKCI MILLIYETÇI EHLI ISLAMDI
NE DESEN NAFILE DUYMUYORLAR ATAM

ÇOK AYDINLIK OLACAKMIS YARINLAR
LÜZUMSUZ ISLERDEN ÇIKAR SORUNLAR
LAIKLIGI ELLI KISI YORUMLAR
HIÇ BIRI BIRINE UYMUYOR ATAM

SENIN IPIN ILE KALKIP YATANA
SIRF ÇIKARI IÇIN IPIN TUTANA
SENI BU MILLETE YOZ ANLATANA
ASIK HASAN BOYUN EGMIYOR ATAM

besyo_cu
15.11.2008, 02:38
Uğur Dündar'ın Arena'daki bu haftaki konuğu “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman oldu. "Mustafa Kemal Atatürk alkolik miydi, yalnız mı öldü, devrimleri intikam için mi yaptı, diktatör müydü, acımasız mıydı, din düşmanı mıydı, milli mücadele emrini Mustafa Kemal’e Vahdettin mi verdi?" sorularının yanıtını verdi.

"Atatürk'ün içkisini miçkisini anlatmaya kalkan insanlara ben dedikoducu kadın gözüyle bakıyorum. Ivır zıvır bunlar, Atatürk’ün insan yanı falan değil." diyerek 'Mustafa' filmini çeken Can Dündar'ı kızdıracak açıklamalar yaptı:

Turgut Özakman Büyük Önder Atatürk hakkındaki tüm gerçekleri belgeleriyle açıkladı. Atatürk’ü en iyi bilen İsim Turgut Özakman’a göre asılsız iddiaların asıl nedeni cehalet…

Özakman’ın konuşmalarından satır başları;

“Şimdi bakınız Atatürk annesiyle, babasıyla, çocukluğuyla, diniyle ilgili, sonra işte Çanakkale ile ilgili, Suriye cephesiyle ilgili, Cumhurbaşkanlığıyla ilgili, komutanlığıyla ilgili pek çok yalan var. Fakat bu yalanın binlerce sahibi yok. Bu yalanın 5 – 10 sahibi var. Bunlar 5-10 kişiler. Bunların hangi yanda oldukları belli. Sağda da var solda da var. Ama sağdakiler daha çoğunlukta. Bunların bazıları azimli, sonsuza kadar bu duyguyu götürüyorlar. Mesela solda biri vardı, isim söylemek istemiyorum. Arada bir Atatürk’ün lehine laf ediyor. Heralde diyorum ıslah oluyor. Çünkü sanıyorum ki tarih okumaya başladı.”

Ben üç yıldır Anadolu'yu dolaşıyorum, herkese yalvarıyorum, ne olur tarihinize çalışın. O zaman hem milletimizin büyüklüğünü görürüz. Hem zaaflarımızı da öğreniriz tarihten. Ve Atatürk’ün etrafında birleşiriz. Çünkü onun çizdiği kurtuluş yolundan başka kurtuluş yolu yok.

ATATÜRK YALNIZ MI ÖLDÜ?

Akman böyle bir konunun söz konusu bile olamayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Tabii o yalnızlık kendi dehasından ötürü, bazı düşüncelerin üstünlüğünü ifade ediyorsa ona bir şey diyemem ama yalnız olması söz konu değil, milletiyle beraberdi.”

Akman Mustafa Kemal’in yalnız olmadığını şu örnekle anlattı; “Ben Atatürk’ün öldüğü zaman ilkokul üçüncü sınıftaydım. Bizim müdürümüz vardı Şükrü Bey. Yani ağlamak ne! Adamın, gözünün dolduğu hayal bile edilemezdi. O kadar sert, barut gibi biriydi. Bir 10 Kasım sabahı bizim sınafa bir bomba gibi düştü, hüngür hüngür ağlayarak ‘Atatürk’ü kaybettik.’ diye. Bizim sınıftaki öğretmenle bayılacak gibi oldu. Okul birbirine girdi. Benim bile bildiğim Bütün bir Bakırköy Atatürk’ün sağlık durumuyla candan ilgileniyordu. Ölümünden sonraki filmler, fotoğraflar, Atatürk’ün ne kadar sevildiğini ortaya koyuyor.”

ATATÜRK DİKTATÖR MÜYDÜ?

Dündar: Atatürk diktatör müydü? Yani o dönemin Hitler’i Musonlini’siyle benzer bir yanı var mıydı?

Özakman: Hiç alakası yok. Özellikle o ikisi Atatürk'ün özel hayatında alay mevzu. Muhtemelen Hitler’den ürküyor, korkuyor da yani bulaşmaktan çok uzak duruyor. Hem yurt içinde hem yurt dışında barışta olan insanın onlarla aynı paralelde olması söz konusu olamaz! Bizim en büyük eksikliğimiz, yakın tarihimizi bilmemek. Tarihimizi bilseydik Atatürk’ü de bilirdik. Keşke diktatör olsaydı da toprak reformunu geçirseydi. Toprak reformu yapılmadan köylü çiftçi yapılmaz. Köylü çiftçi olmadığı sürece de sandıktan ortaçağ çıkar.

Dündar: Belki o zaman bu Güneydoğu’da yaşadığımız sıkıntılar. Terör örgütü belası ortaya çıkmazdı değil mi?

Özakman: Tabiî ki olmazdı. Evi, barkı geçinebileceği kadar arazisi olan insanın devletiyle bir sorunu olamaz.

ATATÜRK DİN DÜŞMANI MIYDI?

Dündar: Bazı çevrelerin Mustafa Kemal’e yakıştırmak istediği din düşmanlığı kavramı tamamen maksatlı değil mi?

Özakman: Şimdi padişahlık gidiyor, hilafet gidiyor. Bundan nemalanan insanlar var tabii ki. Rejime karşı, Atatürk’e karşı tavır alabilirler. Ama bunların büyük bir çoğunluğu, bunlardan biri de Bakırköy’de yaşıyordu. Giderek baktılar ki Cumhuriyet çok önemli bir şey… O zaman o Atatürk karşıtları, kuşkularını bir kenara bırakarak. Atatürk’ün yanında yer aldılar.

ATATÜRK ALKOLİK MİYDİ?

Biz şimdi dahisi çok olan bir millet değiliz. O yüzden bir dahiyi yorumlamayı da bilmiyoruz. Yani Batılı bir dahinin içkisi miçkisi konuşulur mu? Gülerler adama, ayıplarlar! Yani Wagner’in özel hayatı anlatılamayacak kadar çirkinliklerle doluydu, ama wagner’in besteciliği konuşulur başka şeyler konuşulmaz.

CAN DÜNDAR'A DEDİKODUCU GÖNDERMESİ

"Atatürk’ün insan olarak birkaç zaafı olabilir. Mesela Latife Hanım'la evlenmesi bence bir zaaftı. Ama insanlar zaaflarıyla da büyür. Ama ne bileyim böyle içkisini miçkisini anlatmaya kalkan insanlara ben dedikoducu kadın gözüyle bakıyorum. Ivır zıvır bunlar, Atatürk’ün insan yanı falan değil."

MİLLİ MÜCADELE GÖREVİNİ VAHDETTİN Mİ VERDİ?

Dündar: Sultan Vahdettin, Atatürk’ü milli mücadele için görevlendirmiş. 40 bin altın vermiş. Ve Anadolu’yu diyar diyar dolaşmış milli mücadele böyle gerçekleştirilmiş? Bu doğru mu Sayın Özakman?

Özakman: Şimdi, Vahdettin padişah… Vahdettin böyle zor bir dönemi, göğüsleyecek şekilde yetişmiş biri değil. Onun bu büyük talihsizliği, Osmanlı devletinin de talihsizliği… Böyle bir kültürü yok. Ama bütün kurtuluşu önce Allah’a sonra İngilizlere mediun olacağınızı bütün politikanızı böyle götürürseniz sonunda siz emparyalistlerin kuklası olursunuz ve milli mücadele karşısında yer alırsınız. Tabi Atatürk ve arkadaşlarının idam edilmesini onaylarsınanız millet ayağa kalkar! Yani çok ciddi bir din savaşı yaşanıyor bir taraftan da.

Bunun özeti şudur; Mustafa Kemal ve arkadaşları padişahın emrine aykırı olarak silahlandılar. Asileri tabii ki yok etmemiz gerekirdi. Bunu biz yapamıyoruz.

ATATÜRK ARKADAŞLARINI SATTI MI?

Dündar: Atatürk bir devrimci, devrimler kolay olmuyor. Son zamnalarda yüksek sesle dile getirilen iddialaradan biri de Atatürk’ün dostlarını satan bir kişiliğe sahip olduğu şeklinde. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özakman: Bunlar da yeni yalanlar… Atatürk hiçbir arkadaşını satmamıştır! Atatürk’ün bazı arkadaşları Atatürk’ü satmıştır. Daha doğrusu Türkiye’nin kurtuluiunu satmışlardır. Kötü niyetle mi? Hayır… Ufukları çok dardı. Yani Latin alfabesine geçileceği söylendiği zaman Kazım Karabekir olmaz diyordu. Alt üst oluruz diyordu ama hiçbir şey de olmadı.

Karabekir, Fevzi Çakmak’a diyor ki; ‘Biz Anadolu’ya ilk geçmiş olanlar sen ve İsmet de dahil, biz bir konsey olalım, her şeyi bize danışın’ Cumhuriyet böyle olur mu? Tabi söz konusu olmuyor. Yaklaşımları bu, çok hizmetleri geçmiş namuslu dürüst askerler ama Atatürk’ün sade asker dediği insanlar. Çok az kitap okumuşlar. Bir yerde Atatürk’ün devrimlerinin arkasında yer almışlar.

ÖZAKMAN’IN GÖZÜYLE ‘İNSAN’ ATATÜRK

Uğur Dündar, Turgut Özakman’ın bakış açısıyla asıl insan olan Atatürk’ün nasıl olduğunu sorunca, Özakman, kendi gözünden gördüğü Atatürk’ü anlattı.

İşte Turgut Azakman’ın gözüyle Atatürk,

“Çok vefalı, çok terbiyeli, kadınlara karşı son derece saygılı, Çapkınsa da istese bile o dönemde çapkınlık yapabilir mi? Ama cumhurbaşkanı olduktan sonra bir takım hanımefendiler Atatürk’e aygın baygın baktılarsa o da bunu reddetmemiş olabilir. Bana sorarsa bu da helaldir.”
Dündar: Askeri yönüyle, devlet adamı yönüyle nasıldı Atatürk?

Özakman: Çok ciddi bir askerdi, vazifede kimseyi affetmiyor. Özel hayatında biraz muzip, biraz şakacı. Bunu da bilin. Yani çok gülen, rahat keyifli bir adamdı. Hoyrat sözcüğü Atatürk için söz konusu bile olamaz. Tavla oynar, iskambil oynar, bilardoya merakı var. Her medeni insan gibi doğayı insanları seviyor. Köpeği var… Küçük çocuklara çok büyük sevgisi var. Atı bir hastalığa yakalanıyor. Atını öldürecekler. ‘Durun öldürmeyin, ben bir vedalaşayım’ diyor. Gözleri dolarak atıyla vedalaşıyor.

TARİHİNİZE İYİ ÇALIŞIN ÇAĞRISI

Özakman son sözlerinde Türk halkına seslendi; “Ne olur tarihinize iyi çalışın, kulaktan dolma sözlere inanmayın. O zaman devletimizin milletimizin büyüklüğünü anlayacaksınız.”

kronik
15.11.2008, 08:10
15 Kasım 2008 04:45
29 Ekim'de vizyona giren ve son zamanlarda sürekli tartışılan Can Dündar'ın 'Mustafa' filmi, bu kez trajikomik bir habere konu oldu.

Korsan DVD satıcıları; Atatürk'e olan 'saygılarından' ötürü bu filmin korsanını satmayacaklarını açıkladı.
Gişe rekorları kıran filmlere göz diken korsancılar bu kez şaşırttı. 'Ata'ya ayıp olur' düşüncesiyle Mustafa filminin korsan baskılarını üretmediler.
Korsan CD üreticileri, gişe rekorları kıran filmlere göz dikiyor. Bu nedenle talep görülmeyen filmlere asla dokunmuyorlar. Yapımcılar için büyük tehlike arz eden korsan film üreticileri için, Can Dündar'ın "Mustafa" adlı belgesel filmi bir istisna teşkil ediyor. Kısa süre önce gösterime girmesine rağmen 800 bin izleyiciye ulaşarak gişe rekorları kıran Mustafa filminin korsanları üretilmedi. Bunun nedeni ise oldukça şaşırtıcı. Çünkü korsancılar "Atamıza ayıp olur" düşüncesişyle "Mustafa" filminin korsan baskılarının üretilmemesi yönünde karar aldı. Bu karar tepkilere neden olan filmi, korsancılar tarafından göz ardı edilen ilk eser yaptı.
takvim

tatli-dilli
15.11.2008, 12:25
sayet filim isvicreye gelirse seve seve gidecegim,
ben genel olarak Can Dündari cok sever cok taktir ederim,
bugün tv de izledim epey bir elestiri var ama ben güzel bir yapim oldugunu düsünüyorum,
atatürkü anlamak hele hele onu yasatmak cok zor,
en azindan denemis ama basarili ama basarisiz.

Arif Coşkun
15.11.2008, 12:43
sayet filim isvicreye gelirse seve seve gidecegim,
ben genel olarak Can Dündari cok sever cok taktir ederim,
bugün tv de izledim epey bir elestiri var ama ben güzel bir yapim oldugunu düsünüyorum,
atatürkü anlamak hele hele onu yasatmak cok zor,
en azindan denemis ama basarili ama basarisiz.

Bende her ne kadar izlemek ve görmek istemiyorum desemde, fakat görmekte fayda var, çünkü yapılanı görmek gerek. Sanıyorum bu film belkide beklenenden daha çok ilgi ve seyirci çekecek bir bakımada reklam özelliği olmuş olacak,
Ünlü Ozanalardan Şemsi Yanstıman'ın bir sözü vardı; "Türkü Anlamak İçin Türkü Dinlemek Gerek"
Atatürk'üde anlamak için de onu okumak gerek, Atatürkü anlamak onun ne yiyip ne içtiği değildir, onu anlamak çağdaş fikirlerini benimsemek onun emanetine sahip çıkarak göstermeliyiz.

tatli-dilli
15.11.2008, 12:45
kesinlikle katiliyorum size arif abi, cok dogru bir noktaya degindiniz keske bizlerde ufacik bir nebze olsa onun fikirlerinden isik alip uygulayabilsek...

ama genel olarak türklerde bir huy var hemen meyve veren agac taslanir,
ya bukadar elestirmek yerine, madem bukadar cok biliyordunuzda nicin siz yapmadiniz dimi bir de atatürk filimi yada herhangi birsy.

sanirim can dündarin siradaki yapitlarindan biri de mehmet akif ersoy, ve saidi nursi imis kendisi öyle demisti bir röportajinda...

seva
15.11.2008, 16:51
M.KEMAL ATATÜRK'boşuna emanet etmemiş CUMHURİYETİ'mizi bekçisi olarak gençlere

Arif Coşkun
16.11.2008, 09:12
M.KEMAL ATATÜRK'boşuna emanet etmemiş CUMHURİYETİ'mizi bekçisi olarak gençlere

Amacımız gayemiz de gençlerin ona sahip çıkması koruması zaten
Bakalım Can Dündar'ın mektuba bir cevabı olacakmı.

seva
16.11.2008, 10:54
Amacımız gayemiz de gençlerin ona sahip çıkması koruması zaten
Bakalım Can Dündar'ın mektuba bir cevabı olacakmı.

ve sahip çıkacak gençler yetiştirmek...

Divriği_Mursal
16.11.2008, 11:04
Böyle güzel bir paylaşımda bulunduğunuz için teşekkürler...

kronik
16.11.2008, 11:57
Sayın Can Dundar,

Ben Bilkent Universitesi Bilgisayar Muhendisliği bolumunde yuksek lisans
yapmakta olan bir oğrenciyim.

Ataturk ille ilgili yaptığınız belgeseli uzulerek soyluyorum hic
beğenmedim. Ozetle belgeselde rahatsiz oldugum konular şunlar:

Oncelikle, Vahdettin'in Ataturku bilinci olarak vatani kurtarmasi icin
Samsun'a gonderdiği konusundaki iddia halen tartışılan,temelsiz ve acık
soyleyim Fethullah taraftarları ve Osmanli sevdalilari tarafindan sIklikla
dile getirilen bir goruştur. Boyle bir konuya belgeselinizin son derece
taraflı yaklaşması kanimca cok uzucudur. Bilakis Vahdettin Ataturk icin
tutuklama ve idam karari cıkartılmasına on ayak olmuş biridir.

Ikinci olarak, Mustafa Kemal'i Ataturk yapan ve en buyuk savaşlardan biri
Canakkale savaşına son derece az yer verilirken, Ataturk'un ozel hayatina,
ozellikle Madame Corinne'e yazdiği mektuplara gereksiz derecede cok yer
verilmistir.

Belgeselinizde Ataturk'un yuksek idealleri ve amaclari etrafinda
sekillenmek yerine, Ataturk'un aldigi - ve kanimca alinmasi Cumhuriyetimiz
icin hayati zorunluluk teskil eden - kimi kararları Ataturk'un kişiliğine
zarar verecek şekilde kullanmanız kabul edilemez. Ozellikle Ataturk'un
Ankara Meclisinin acılması sırasında takiyye yaptiğini ima eder şekildeki
aciklamalariniz, Ataturk’un Lenin kozunu oynadiğini dile getirirken
ustune vura vura “musluman ve komunist yoldaşlarım” şeklinde
ifadelerin gectiği gazete kupurlerine ozellikle yer vermeniz, uslup
acisindan cok uzucudur ve kullandiginiz ifadeler de Ataturk'umuzu dinsiz
bir komunist gibi gostermektedir. Bu olaylar ile ilgili gercekler,
maksatlar ve yontemler ayirt edilebilir şekilde ve duzgun bir uslup ile
sunulabilirdi ama siz bundan gordugum kadariyla kacinmissiniz.

Ataturk'un not defterindeki, kendisinin iktidara gelmesi halinde bir darbe
ile ve zorla sistemi baştan aşagıya değiştirecegi konusundaki ifadelerin
pek cok kere vurgulanmiş olmasi,Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının
liderleri ve silah arkadasları nı idama gondermiş olması ya da onları
bastırmış olması, Mussolini'nin ressamina bir portresini yaptırmıs
olmasına ve ressamin yorumlarina ozellikle yer verilmesi ve Avrupada kimi
gazeteler tarafından bir diktator olarak nitelendirilmesine ozellikle yer
verilmis olması bence Ataturk'un kişiliğine hakarettir. Yine ayni
donemdeki gazeteler Ataturk'un dunya tarihinde bin yilda bir gorulen bir
dahi oldugunu beyan etmektedir. Ve sizin calismaniz, Ataturk'un butun
dunyanin kabul ettigi bir dahi ve gercek bir lider oldugunu adeta saklamak
ister bicimde secilmis gazete kupurleriyle doludur. Bunlar Ataturkumuzu
sanki bir diktator gibi gostermektedir! Si ze soruyorum sayin Dundar siz
Şeriatla ve Faşizmle yonetilen bir ulkede Cumhuriyeti getirmeyi başaran,
kadınları sosyal hayata katan, nerdeyse hic okuma yazma bilmeyen bir halkı
10 sene gibi kısa bir surede okuma yazma bilir hale getiren kac tane
diktator gordunuz? Medeniyet icin gerekli yol ve yordamları lutfen
diktatorlukle karistirmayiniz. Siz Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasının
irticai faliyetlerinden bahsettiniz mi? Kubilay olayindan ve Ataturke
gonlunu vermis diger kemalistlerden bahsettiniz mi? Gercekten bir
diktatorluk ve faşizm ornegi gormek istiyorsaniz lutfen bir İran'a bakin
bir Misir'a bakin, Afganistan'a, Pakistan'a bakin. Ve hatta hatta
ozellikle AKP iktidariyla birlikte son donem Turkiye'sine bakin.

Hele hele Turkiyemizde Ergenekon gibi eşi kara carşaflı ve kendisi imam
hatipli olan ve adı yolsuzluklara bulaşmış bir savcının yonettiği bir dava
varken, Ataturkcu dusunce derneginin uyeleri, profesorler, emekli
komutanlar, Cumhuriyet gazetesi yazarlari, Cumhuriyet mitinglerini
organize edenler, Cumhuriyetle yaşit olan insanlar ve halkin
bilinclenmesine gercekten yardım eden insanlar haklarindaki suclama bile
netlik kazanmadan ve onlara bildirilmeden tutuklanirken, ceza evlerinde
olume terkedilirken ve DARBECILIKLE suclanirken, sizin cikip da Ataturk'e
DARBECI demeniz igrenc ve acıklı bir benzetme olsa gerek!

Turkiye'nin her gun PKK teroru yuzunden sehit verdigi gunumuzde, ulke ic
savaşın ve bolunmenin eşiğine gelmişken, o kadar sacmalıkla doldurdugunuz
belgeselinizin arasında sanki cok gerek varmiş gibi 'Ataturk de Kurtlere
Ozerklik verilmesi ile ilgili konusmustu' gibi ifadeler kullaniyor olmaniz
yangina benzinle gitmek demek degil de nedir sayin Dundar? Sizin
belgeseliniz vizyona girdigi sırada farkındamısınız ki mecliste DTPliler
guzelim ulkemi 25 parcaya bolebilmek icin uğraşmaktaydı?

Ataturk'un gunde bir şişe raki bitiren, sarhoş ve yalniz bir adam olarak
nitelenmiş olması ve devletin onemli meselelerinin tartisildigi ve
Cumhuriyetin coşkusunun yaşandığı Ataturk'un sofrasinin bayagi ve sıkıcı
olarak gosterilmesi de ayrı bir konu...

Sayin Sureyya Ciliv'in ve Turkcell'in sponsorlugunuzu yapmaktan vazgecmiş
olmasına şaşmamak gerek. Zaten bu karar bile nasil bir manzara ile
karşilaşacagimizi işin en başindan haber vermişti. Zaten size olsa olsa
'Bizim Universitemizde Ataturku bile eleştirebilirsiniz' diyen vakıf
universiteleri sponsor olabilirdi ve oldu.

Sonuc olarak ben bu belgeseli izledikten sonra sizi gercekten cok
ayipladim. Siz benim eskiden tanidiğim Can Dundar olmaktan cıkmışsınız. Bu
yapim kanimca sadece iki maksatla yapilmiş olabilir diye dusunuyorum. Ya
siz Cumhuriyet'in ve Kemalizm'in ilkelerine ters dusup
fethullahcilarin,yobazların ve boluculerin ekmegine yag surer bir hale
geldiniz ya da entellektuel anlamda Turkiye'de vatan sevdasini, Ataturk
sevdasini yitirmis kimi sanatcilar ve yazarlar gibi doğru bilinen ve kabul
edilen degerlere radikal ve uygunsuz bir şekilde ters duşuyor olmanin
sanat olduğunu dusunmeye başladiniz. Şahsen ben Turkiyenin ikinci bir
Orhan Pamuk'a ihtiyacı olduğunu duşunmuyorum.

Şayet size Ataturk'umuze diktator diyen O Avrupadan ya da O Amerikadan
birkac ay icinde 'Mustafa' dan oturu oduller yağmaya başlarsa lutfen bu
dediklerimi hatirlayiniz ve ozellikle Şevket Sureyya Aydemir'in 'Tek
Adam''ini Ataturk';un 'Nutuk''unu tekrar ve bu sefer anlayarak
okuyunuz ve Mustafa;ya Ataturk demeyi ogreniniz!

Vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim,

****************************** ****************************** ****************************** ********************

Sarhoş.

Kafayı bulunca ağlayan...

Hoyrat.

Soğuk.

Kalpsiz.

Çevresine eziyet eden...

İtiraz edeni asan...

Arkadaşlarını satan...

Goygoycuların dolduruşuna gelen...

Milletten bihaber.

Hatta milleti küçümseyen...

Alay eden.

Hesabını kitabını bilmeyen...

Batı hayranı.

Sefa düşkünü.

O balo senin...

Bu balo benim, gezen.

Zampara.

Cephede bile karı-kız düşünen...

Savaşmadığı için sıkılan...

Ordu varken, çete kurmaya kalkan...

Devrimleri intikam için yapan...

Dinsiz.

Kendi heykellerini diktiren...

Megaloman.

Bencil.

Günde 3 paket sigara içen.

Usul usul intihar eden...

Psikolojik bunalımda...

Yalnız.

Çaresiz.

Basiretsiz.

Zavallı bir adam.

*

Mustafa’daki Mustafa bu.

*

Anafartalar 1 saniye.

İşgal 2 saniye.

Tası tarağı toplayıp kaçmak için, sığır sürüsünün çıkardığı toz bulutundan bile tırsan... Sığır sürüsüyle düşman ordusunu ayırt etmekten aciz biri... Başkomutanlık meydan muharebesi desen... Taktiğini falan başkasından araklamış zaten.

*

Hak edilmiş bence Oscar...

En azından Nobel.
yılmaz özdil/ hürriyet...

ofgurleyuk78
16.11.2008, 14:17
Mustafa hiç yalnız olur mu?
Yanında Kemal'i
Başında Gazi
Sonra Mareşal'i
En sonunda da ATATÜRK isimlerini ona önce öğretmeni sonra yüce Türk milleti
armağan etmedi mi?

Siz bu milleti hiç ama hiç anlamamışsınız

Mustafa'ymış
Siz öyle sanın
Bizim için o her zaman
Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
Sonsuza kadarda öyle kalacak

Sevgili Atam sen yalnız değilsin.. Günümüzde Atatürk'çüler yalnız.

ofgurleyuk78
16.11.2008, 14:26
Bir Ortaokul öğrencisinin Duvar Gazetesine yazdığı yazı.....

“Bu ülkede yasayan her insanin bağımsızlığını ve demokrasisini borçlu olduğu insan:

ATATÜRK...
Gençliğinde kot pantolon giyememiş. Sevgilisinin elinden tutup hâsılat
rekorları kiran bir sinema filmine gidememiş...
Padişah ona Trablusgarp Cephesi'nde görev verdiğinde, lüks uçak şirketinin,
first class koltuğunda viskisini yudumlayarak görev yerine gidememiş...
Halkına bağımsızlık fikrini anlatabilmek için kortej eşliğinde Mercedes'lerle gezememiş Anadolu'yu.. .
Kurtuluş hareketini başlatmak için 19 Mayıs'ta Samsun'a ayak basan ayağında
spor ayakkabısı ya da kovboy çizmesi yokmuş...
Kazandığı her savaştan sonra savaş sahasına fırlayıp moral veren mini etekli ponpon kızlar da yokmuş...
Tarih kitaplarına bakılırsa, Yunanlıları İzmir'den denize döktükten sonra timsah yürüyüşü de yapmamışlar...
Ülkesinde yapacağı devrimleri, unutmamak için not alacağı bir cep bilgisayarı olmadığı gibi, kendisine suikast girişiminde bulunacakları nı da cep telefonundan öğrenememiş!
Atatürk için üzülüyorum.

Dağ gibi adam, bir radyo programına faks çekemeden, İsmet Pasa için Safiye Ayla'dan bir istek parçası isteyemeden gitti.
Lozan Zaferi'nden sonra veya Cumhuriyet'in ilanından sonra arabaya atlayıp sabahlara kadar korna çalıp, elinde bayraklarla sokaklarda tur atamadı.
Evinin balkonuna çıkıp, bir şarjör mermiyi havaya sıkamadı.
Atatürk'e acıyorum...
Sen kalk, dört kadınla evlenebileceğ in bir dönemde dünyaya gel, sonra değerini bilmeyip tek kadınla evlilik sistemini getir. Aaaah, ah...
Çılgın diskolara gitmek, sabahlara kadar içip, içip rock yapmak, babasının mersedesini alıp söyle bir Emirgan turu çekmek dururken...
Bunları yapmadı Atatürk...
Keyif çatmadı...
Tüm hayatini ülkesinin kurtuluşuna ve uygarlaşmasına harcadı...
İşte onun için büyük adamdı Atatürk.

Her fırsat elinde vardı.

O ise sadece bu milletin bağımsızlığını istedi.
BÜTÜN SUÇU 2 KADEH RAKI IÇMEKTI O KADAR...”

Yorumu sizlere bırakıyorum. Bazı yetkililerden korktuğu için, böyle bir yazıyı çoğu yazarlar bile yazamıyor.

Arif Coşkun
18.11.2008, 11:47
Bir Ortaokul öğrencisinin Duvar Gazetesine yazdığı yazı.....

“Bu ülkede yasayan her insanin bağımsızlığını ve demokrasisini borçlu olduğu insan:

ATATÜRK...
Gençliğinde kot pantolon giyememiş. Sevgilisinin elinden tutup hâsılat
rekorları kiran bir sinema filmine gidememiş...
Padişah ona Trablusgarp Cephesi'nde görev verdiğinde, lüks uçak şirketinin,
first class koltuğunda viskisini yudumlayarak görev yerine gidememiş...
Halkına bağımsızlık fikrini anlatabilmek için kortej eşliğinde Mercedes'lerle gezememiş Anadolu'yu.. .
Kurtuluş hareketini başlatmak için 19 Mayıs'ta Samsun'a ayak basan ayağında
spor ayakkabısı ya da kovboy çizmesi yokmuş...
Kazandığı her savaştan sonra savaş sahasına fırlayıp moral veren mini etekli ponpon kızlar da yokmuş...
Tarih kitaplarına bakılırsa, Yunanlıları İzmir'den denize döktükten sonra timsah yürüyüşü de yapmamışlar...
Ülkesinde yapacağı devrimleri, unutmamak için not alacağı bir cep bilgisayarı olmadığı gibi, kendisine suikast girişiminde bulunacakları nı da cep telefonundan öğrenememiş!
Atatürk için üzülüyorum.

Dağ gibi adam, bir radyo programına faks çekemeden, İsmet Pasa için Safiye Ayla'dan bir istek parçası isteyemeden gitti.
Lozan Zaferi'nden sonra veya Cumhuriyet'in ilanından sonra arabaya atlayıp sabahlara kadar korna çalıp, elinde bayraklarla sokaklarda tur atamadı.
Evinin balkonuna çıkıp, bir şarjör mermiyi havaya sıkamadı.
Atatürk'e acıyorum...
Sen kalk, dört kadınla evlenebileceğ in bir dönemde dünyaya gel, sonra değerini bilmeyip tek kadınla evlilik sistemini getir. Aaaah, ah...
Çılgın diskolara gitmek, sabahlara kadar içip, içip rock yapmak, babasının mersedesini alıp söyle bir Emirgan turu çekmek dururken...
Bunları yapmadı Atatürk...
Keyif çatmadı...
Tüm hayatini ülkesinin kurtuluşuna ve uygarlaşmasına harcadı...
İşte onun için büyük adamdı Atatürk.

Her fırsat elinde vardı.

O ise sadece bu milletin bağımsızlığını istedi.
BÜTÜN SUÇU 2 KADEH RAKI IÇMEKTI O KADAR...”

Yorumu sizlere bırakıyorum. Bazı yetkililerden korktuğu için, böyle bir yazıyı çoğu yazarlar bile yazamıyor.

Çok güzeldi paylaşımınız için tşk. ler

OSMAN ECE
13.07.2010, 21:00
ATAM

YÜCE ATAM BAK SEN KURDUGUN YURDA
GERÇEKLER YALANI BOGMUYOR ATAM
SOYGUN VURGUN RÜSVET TORPIL HERYERDE
BIR TÜRLÜ ADALET DOGMUYOR ATAM

SEN GIDELI BU DEVLETIN BASINDAN
ADALET MILLETI ATTI DÖSÜNDEN
BIR NESIL GELDIKI SORMA PESINDEN
BIRTEK GÖZÜMÜZÜ OYMUYOR ATAM

HELE GÖRKI BASIMIZDAKI ÜSTLER
HAINLERI SALAR BASINI BESLER
YUKARDAN DUYULUR HEP ÇATLAK SESLER
HANGI KABA KOYSAN SIGMIYOR ATAM

SEN IYI TANIRSIN NENE HATUNU
NASIL SAVUNMUSTU VATAN SATHINI
BASINA TAÇ YAPAN ELIN ITINI
ONU HASTANEYE KOYMUYOR ATAM

SENDEN ÖGRENMISTI SILAH TUTMAYI
TUTUPTA DÜSMANA KURSUN ATMAYI
ISTE BUNLAR O KAHRAMAN FATMAYI
BAS ÖRTÜLÜ DIYE SEVMIYOR ATAM

YETMIS SENE SONRA BAKSAN YURDUNA
ÇIFTE STANDARTLAR ARDI ARDINA
MILLET DÜSMÜS SATEN KENDI DERDINE
ARTIK RAHMET BILE YAGMIYOR ATAM

GERICI DIYORLAR NAMAZ KILANA
ÇOK SAYGI DUYUYORLAR SATIP ÇALANA
OTUZ BESBIN MASUM CANI ALANA
SEBEBI BILINMEZ KIYMIYORLAR ATAM

DEDIM BENIM ATAM YÜCE INSANDI
ÇAKALA SIRTLANA KARSI ARSLANDI
HALKCI MILLIYETÇI EHLI ISLAMDI
NE DESEN NAFILE DUYMUYORLAR ATAM

ÇOK AYDINLIK OLACAKMIS YARINLAR
LÜZUMSUZ ISLERDEN ÇIKAR SORUNLAR
LAIKLIGI ELLI KISI YORUMLAR
HIÇ BIRI BIRINE UYMUYOR ATAM

SENIN IPIN ILE KALKIP YATANA
SIRF ÇIKARI IÇIN IPIN TUTANA
SENI BU MILLETE YOZ ANLATANA
ASIK HASAN BOYUN EGMIYOR ATAM

yürekten tebrik ederim aşık hasanı ata sevgisi dolu yüreğine güçlü kalemine sağlık aşık diyari babadan saygılar

murat tugrul
19.07.2010, 19:29
Bence Atatürk layık oldugu yere hiç bir zaman konamadı halkla kaynaştırılmadı
Atatürkçü ve yobaz deyimine ben anlam bulamıyorum toplumu ikiye bölmekten başka hiç bir işe yaramiyor.
Ya atatürkçüsün yada yobaz böyle birşey olabilirmi
ben kendi adıma atatürkçüde degilim yobazda degilim
Ama atatürkü gerçekten seviyorum sözde degil
Bu vatanı kurtarmış komutan bugün sözlerine baktıgınızda ne kadar ileri görüşlü
oldugunu görüyor ve hayran kalıyorsunuz
Atatürk köylü milletin efendisidir demiş.şimdi kendini atatürkçü zannedenler köylüye gerici yobaz diyor hatta adam yerine koymuyorlar.
İnsanlar bilmeliler bizim insanımız atatürkü seviyor .zorla sevdirmeye gerek yok

goramaz
21.07.2010, 07:26
Bence Atatürk layık oldugu yere hiç bir zaman konamadı halkla kaynaştırılmadı
Atatürkçü ve yobaz deyimine ben anlam bulamıyorum toplumu ikiye bölmekten başka hiç bir işe yaramiyor.
Ya atatürkçüsün yada yobaz böyle birşey olabilirmi
ben kendi adıma atatürkçüde degilim yobazda degilim
Ama atatürkü gerçekten seviyorum sözde degil
Bu vatanı kurtarmış komutan bugün sözlerine baktıgınızda ne kadar ileri görüşlü
oldugunu görüyor ve hayran kalıyorsunuz
Atatürk köylü milletin efendisidir demiş.şimdi kendini atatürkçü zannedenler köylüye gerici yobaz diyor hatta adam yerine koymuyorlar.
İnsanlar bilmeliler bizim insanımız atatürkü seviyor .zorla sevdirmeye gerek yok

bu söylediklerinize katılıyorum . Ancak şunu da eklemek isterim ki ''yobaz'' kavramı sadece dinde aşırı gidenler için kullanılmıyor. yobaz hangi fikirden olursa olsun kendi görüşünden farklı bir görüşün doğruluğunu kabul etmeyen insandır.
bu bakımdan , Atatürk'çü olup da silme yobaz insanlar da var.

Onlar Atatürk'ü sadece kendilerinin sevdiğini düşünüp, insanların dış görüşüne bakarak ya da siyasi görüşüne bakarak karşısındaki Atatürk düşmanı olarak görebilir , görmek isteyebilirler.

Atatürk'çü yobazlar gelişmenin ve değişmenin önüne Atatürk ismini kullarak set vurabilirler.

Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi Atatürk'ü kendi dar düşünce kalıplarına hapsedip, kendileri gibi olmayanları ötekileştirerek bu ülkenin insanlarını bütünleştirmek yerine ayrıştırırlar. Malesef bu yobazlıklıarına bağnazlıklarına da Atatürk ü alet ederler.

ÖnceVatan_58
21.07.2010, 09:01
bu söylediklerinize katılıyorum . Ancak şunu da eklemek isterim ki ''yobaz'' kavramı sadece dinde aşırı gidenler için kullanılmıyor. yobaz hangi fikirden olursa olsun kendi görüşünden farklı bir görüşün doğruluğunu kabul etmeyen insandır.
bu bakımdan , Atatürk'çü olup da silme yobaz insanlar da var.

Onlar Atatürk'ü sadece kendilerinin sevdiğini düşünüp, insanların dış görüşüne bakarak ya da siyasi görüşüne bakarak karşısındaki Atatürk düşmanı olarak görebilir , görmek isteyebilirler.

Atatürk'çü yobazlar gelişmenin ve değişmenin önüne Atatürk ismini kullarak set vurabilirler.

Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi Atatürk'ü kendi dar düşünce kalıplarına hapsedip, kendileri gibi olmayanları ötekileştirerek bu ülkenin insanlarını bütünleştirmek yerine ayrıştırırlar. Malesef bu yobazlıklıarına bağnazlıklarına da Atatürk ü alet ederler.

Yobaz kelimesinin tanımını herkes kendince yorumlamış.

YOBAZ: Kaba, saba, uyumsuz, bildiğinden şaşmayan, sabit fikirli, saldırgan yeri geldiğinde linçe kalkışan, gerekirse insan bile yakan çağ dışı bunlara gerici akım yani yobaz ifadesi kullanılıyor.
Bende sizin Atatürk'çülerde yobazdır kelimesine katılmıyorum, siyahla, beyaz kadar zıttır. Atatürk'çüden yobaz olmaz, çünkü Atatürk ilkeleriyle bir ilericidir, devrimcidir, büyük aydındır, yön vericidir değişimcidir. Atatürkçülük fendir, bilimdir, sanattır onun için bunlara yobaz ifadesi kesinlikle yakışmaz, ancak onu istismar edip aşağılamak küçük düşürmek isteyen zümrelerdir yobaz.
Hangi Atatürk'çüler nerde toplanmış hangi yeri kaba kuvvetle basmış, insanları yakmaya kalkmış gösterin ben sizin görüşünüze saygı duyayım.
Murat arkadaşımada şunu diyeyim, yobaz olmadığın belli oluyor ama Atatürkçüyüm demektende çekinme, çünkü Atatürk bu ulusun bir ışığıydı, yol göstereniydi Cumhuriyetin kurucusuydu, bunda çekinecek birşey yok arkadaşım seviyorum demek yetmez gönül rahatığıyla Atatürkçüyüm diyebilrisin.
Saygılar.

ŞAHBEY
21.07.2010, 15:26
malesef şu kadrcık yerde bile yobazlar görüyorum kim niye insan yaksın ne alaka bunun adıda yobazlık olsun olaylara kelimeleri bağlamayalım karedşim bu nasıl bir anlayış yuh yani

filografozan
21.07.2010, 15:39
Türkçe - Türkçe sözlük yobaz anlamı

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] Türkçe anlamı:
yobaz; dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse).
bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).
kaba saba, inceliksiz (kimse).

önce vatan-58 kardeş,kelimeleri incelikle ve kırıcı olmadan kullanırsak,saygın bir tartışma ortamı oluşur.
neticede herkesin fikirleri farklı olabilir.
önyargı ve suçlama yakışıksız oluyor.
herkes aynı fikirde olsa zaten forumlar,tartışma platformları oluşmasına gerek kalmaz.
yobazlık sadece dinde değil,her fikirde olabilir.fikri yobazlık ta iyi bir şey değildir.
insanların hepsi aynı yerden bakmak zorunda değil;kimse dört dörtlük değil.herkesin penceresine karşı daha saygılı olmamız gerekmiyormu SİVASLILAR PLATFORMUNDA ....

artı;ATATÜRK ve ATATÜRKÇÜLÜK arasında çok büyük farklar var.
helede zamanımızda neredeyse birbirine zıt hale geldi.
atatürke karşı en büyük istismarlar hep ATATÜRKÇÜ GEÇİNENLERden geliyor.
samimi olanlar ayrı...

ÖnceVatan_58
21.07.2010, 15:46
Türkçe - Türkçe sözlük yobaz anlamı

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] Türkçe anlamı:
yobaz; dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse).
bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).
kaba saba, inceliksiz (kimse).

önce vatan-58 kardeş,kelimeleri incelikle ve kırıcı olmadan kullanırsak,saygın bir tartışma ortamı oluşur.
neticede herkesin fikirleri farklı olabilir.
önyargı ve suçlama yakışıksız oluyor.
herkes aynı fikirde olsa zaten forumlar,tartışma platformları oluşmasına gerek kalmaz.
yobazlık sadece dinde değil,her fikirde olabilir.fikri yobazlık ta iyi bir şey değildir.
insanların hepsi aynı yerden bakmak zorunda değil;kimse dört dörtlük değil.herkesin penceresine karşı daha saygılı olmamız gerekmiyormu SİVASLILAR PLATFORMUNDA ....

artı;ATATÜRK ve ATATÜRKÇÜLÜK arasında çok büyük farklar var.
helede zamanımızda neredeyse birbirine zıt hale geldi.
atatürke karşı en büyük istismarlar hep ATATÜRKÇÜ GEÇİNENLERden geliyor.
samimi olanlar ayrı...

Burada karşılıklı fikirlere hoşgörü saygılı olunması yönünde en çok çaba gösterenlerden birisyim hangi konuda ne sizi bu kadar rahatsız etti anlayamadım, aynı konuda mutabık olduğumuzu sanıyordum yani dayatma şiddet ve zorbalığa karşı biri olarak.

filografozan
21.07.2010, 15:57
Atatürkçülük fendir, bilimdir, sanattır onun için bunlara yobaz ifadesi kesinlikle yakışmaz, ancak onu istismar edip aşağılamak küçük düşürmek isteyen zümrelerdir yobaz.
Hangi Atatürk'çüler nerde toplanmış hangi yeri kaba kuvvetle basmış, insanları yakmaya kalkmış gösterin ben sizin görüşünüze saygı duyayım

yukardaki ifadelerinize katılmıyorum.rahatsızlığım burda.yani bir adım ilerisi dayatmaya baskıya giriyor.
üslubumuzu daha iyi kullanabiliriz.
her insan bir dünya,bir kainat.dolayısıyla aynı fikir üzerinde mutabık kalabilmemiz hepimiz açısından gayet doğal.
ATATÜRK fendir,bilimdir,sanattır...vs. ...olabilir kimse itiraz etmez.
ama ATATÜRKÇÜLÜK çerçevesinde çok farklı işlevler barındırabiliyor.
siz kendi çevrenizde görmeyebilirsiniz ama herkes bir olmaz.
çürük elma misali...

ZULÜM KİMDEN GELİRSE GELSİN,
KİME KARŞI OLURSA OLSUN,
ZALİME KARŞI,MAZLUMDAN YANAYIM.
bu çerçevede herkesle mutabık olurum.
saygılar kardeşim...

ÖnceVatan_58
21.07.2010, 16:16
Atatürkçülük fendir, bilimdir, sanattır onun için bunlara yobaz ifadesi kesinlikle yakışmaz, ancak onu istismar edip aşağılamak küçük düşürmek isteyen zümrelerdir yobaz.
Hangi Atatürk'çüler nerde toplanmış hangi yeri kaba kuvvetle basmış, insanları yakmaya kalkmış gösterin ben sizin görüşünüze saygı duyayım

yukardaki ifadelerinize katılmıyorum.rahatsızlığım burda.yani bir adım ilerisi dayatmaya baskıya giriyor.
üslubumuzu daha iyi kullanabiliriz.
her insan bir dünya,bir kainat.dolayısıyla aynı fikir üzerinde mutabık kalabilmemiz hepimiz açısından gayet doğal.
ATATÜRK fendir,bilimdir,sanattır...vs. ...olabilir kimse itiraz etmez.
ama ATATÜRKÇÜLÜK çerçevesinde çok farklı işlevler barındırabiliyor.
siz kendi çevrenizde görmeyebilirsiniz ama herkes bir olmaz.
çürük elma misali...

ZULÜM KİMDEN GELİRSE GELSİN,
KİME KARŞI OLURSA OLSUN,
ZALİME KARŞI,MAZLUMDAN YANAYIM.
bu çerçevede herkesle mutabık olurum.
saygılar kardeşim...

Değerli filografozan ben de senle aynı fikirdeyim bunda bir şey yok , benim asıl söylemek istediğim şu, hayatımızın her alanında istismarlık, zorbalık, kötüye kullanma vardır, bu farketmez bunu Atatürkçüsüde yapar, dinine çok bağlı biride. Öyle yapmakla ne Atatürkçülük biter ne de dinizime karşı bir sorumluluğumuz.Bunda hemfikiriz. benim asıl karşı olduğum şey Atatürk 'e karşı bilinçli yada bilinçsiz şekilde yürütülen istismarcılıktır.
Her fikire saygılıyımdır, herkes aynı düşünecek diye bir kural zaten olamaz, yoksa burada medeni şekilde tartışıyor olamazdık zaten,
Bendende saygılar

filografozan
21.07.2010, 16:22
Değerli filografozan ben de senle aynı fikirdeyim bunda bir şey yok , benim asıl söylemek istediğim şu, hayatımızın her alanında istismarlık, zorbalık, kötüye kullanma vardır, bu farketmez bunu Atatürkçüsüde yapar, dinine çok bağlı biride. Öyle yapmakla ne Atatürkçülük biter ne de dinizime karşı bir sorumluluğumuz.Bunda hemfikiriz. benim asıl karşı olduğum şey Atatürk 'e karşı bilinçli yada bilinçsiz şekilde yürütülen istismarcılıktır.
Her fikire saygılıyımdır, herkes aynı düşünecek diye bir kural zaten olamaz, yoksa burada medeni şekilde tartışıyor olamazdık zaten,
Bendende saygılar

sağol kardeşim;şimdi tüm yorumlar aynı kapıya çıktı;
istismarın her türüne karşıyız.fanatikçe bir tutumla iyiyi-kötüyü aynı kefeye koyamayız.
ben şuna çok şahit oluyorumki;ATATÜRK ü,atatürkçülük maskesiyle istismar edenler oldukça fazla.bunada en başta ben,sen,o farketmiyor hepimiz karşıyız.
saygılar...

murat tugrul
21.07.2010, 18:53

YOBAZ: Kaba, saba, uyumsuz, bildiğinden şaşmayan, sabit fikirli, saldırgan yeri geldiğinde linçe kalkışan, gerekirse insan bile yakan çağ dışı bunlara gerici akım yani yobaz ifadesi kullanılıyor.
Bende sizin Atatürk'çülerde yobazdır kelimesine katılmıyorum, siyahla, beyaz kadar zıttır. Atatürk'çüden yobaz olmaz, çünkü Atatürk ilkeleriyle bir ilericidir, devrimcidir, büyük aydındır, yön vericidir değişimcidir. Atatürkçülük fendir, bilimdir, sanattır onun için bunlara yobaz ifadesi kesinlikle yakışmaz, ancak onu istismar edip aşağılamak küçük düşürmek isteyen zümrelerdir yobaz.
Hangi Atatürk'çüler nerde toplanmış hangi yeri kaba kuvvetle basmış, insanları yakmaya kalkmış gösterin ben sizin görüşünüze saygı duyayım.
Murat arkadaşımada şunu diyeyim, yobaz olmadığın belli oluyor ama Atatürkçüyüm demektende çekinme, çünkü Atatürk bu ulusun bir ışığıydı, yol göstereniydi Cumhuriyetin kurucusuydu, bunda çekinecek birşey yok arkadaşım seviyorum demek yetmez gönül rahatığıyla Atatürkçüyüm diyebilrisin.
Saygılar.

Zannediyorum yanlış anladınız beni
yobaz kelimesini zaten kabul etmiyorum konuşmaya bile gerek yok
Atatürkçü degilim derkende!!!
Atatürkçülük adında bir kalıp oluşturmuşlar ve herkesi bu kalıba sokmaya çalışıyorlar. Ben bu kalıba girmem diyorum.
Atatürkün yanlışları zaafları yokmuydu.tabiki vardı çünkü o insandı bizim gibi
Ama ben bunların hiç birini görmüyorum.Benim gördügüm param parça olmuş
paylaştırılmış yıkılıp yakılmış imparatorlugun küllerinden yaşadıgımız cennet vatanı kurması bu zaten atatürkü sevmek için tek başına yeterli
Dahası :
Bize gösterdigi çok ama çok önemsedigim fikirleri biz bu yolda ilerleseydik
emin olun bu gün süper güçtük. Bizler atatürkün açtıgı çıgırda yürümedik
Atatürkçülük derken kimse ilimden bilimden bahsetmiyor.
İstikbal göklerdedir sözünü benmi söyledim.Neden bu güne kadar hiç türk uçagı yapılmadı
Atatürk bütün ideallerimi bırakın size benzemeyenleri dışlayınmı demiş.
Bugün hala atatürk zamanında yapılan demir yolunu kullanıyoruz.Neden
Neden hiç otomobil üretemedik.Yüksek ögretim görmüş insan sayımız neden az
Ben atatürkçülüge burdan bakıyorum.Milli şef döneminde temeli atılan atatürk tekelciline degil

Arif Coşkun
21.07.2010, 19:07
Zannediyorum yanlış anladınız beni
yobaz kelimesini zaten kabul etmiyorum konuşmaya bile gerek yok
Atatürkçü degilim derkende!!!
Atatürkçülük adında bir kalıp oluşturmuşlar ve herkesi bu kalıba sokmaya çalışıyorlar. Ben bu kalıba girmem diyorum.
Atatürkün yanlışları zaafları yokmuydu.tabiki vardı çünkü o insandı bizim gibi
Ama ben bunların hiç birini görmüyorum.Benim gördügüm param parça olmuş
paylaştırılmış yıkılıp yakılmış imparatorlugun küllerinden yaşadıgımız cennet vatanı kurması bu zaten atatürkü sevmek için tek başına yeterli
Dahası :
Bize gösterdigi çok ama çok önemsedigim fikirleri biz bu yolda ilerleseydik
emin olun bu gün süper güçtük. Bizler atatürkün açtıgı çıgırda yürümedik
Atatürkçülük derken kimse ilimden bilimden bahsetmiyor.
İstikbal göklerdedir sözünü benmi söyledim.Neden bu güne kadar hiç türk uçagı yapılmadı
Atatürk bütün ideallerimi bırakın size benzemeyenleri dışlayınmı demiş.
Bugün hala atatürk zamanında yapılan demir yolunu kullanıyoruz.Neden
Neden hiç otomobil üretemedik.Yüksek ögretim görmüş insan sayımız neden az
Ben atatürkçülüge burdan bakıyorum.Milli şef döneminde temeli atılan atatürk tekelciline degil

Murat Bey bu yazınızın altına bir imzada benden olabilirmi. Konuyu özetlemişsin.

Kendi bile ta o zaman bu sözleri söylemiş gerçektende öyle değilmi. Onun fikirleri keşke yaşatılabilseydi sahip çıkılabilseydi.

‎"Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir."

M.K.Atatürk...

sandalli
21.07.2010, 19:10
Bir insan bir inanca asiri derecede bagli ise yobazdir deniyor. Ben bir müslümanim ve Allah ve Rasul´ünden gelen herseyi yorumsuz kabul ederim, elestirmem, elestirilmesini hos görmem. Sizin tabirinize göre yobazim.
Bir atatürkcü; Atatürk´ü elestirmez, onun fikirlerinin yanlis olabilecegini aklina bile getirmez, elestirenlere kanunlarin verdigi güvenle hakaretler yagdirir ve moderndir, akilcidir, fencidir, vs.
Allah´in emrini yasamak isteyene yobaz diyen acaba nedir? Cevabini kendisi bulsun.
Allah herseyi bilen ve görendir, O´nun üstünde baska bir güc var midir?
O hâkimdir, O yaratan ve öldürendir, siz hala Allah´in yarattigi bir kulu daha yücelere koyun, vazgecin su tek adamliktan.
Atatürk bu ülkenin kurucusudur, bunu kimse inkar edemez ama Atatürk´ü Allah yaratmistir, bu hassas noktayi unutmayin. O da kuldu.
Inanclarindan dolayi bir müslümana yobaz denilmesini kabullenmem, kabullenirsem kula kul olurum.

Allah´im yalniz sana kulluk eder ve yalniz senden yardim dileriz.

goramaz
21.07.2010, 23:03

Saygılar.

Önce Vatan size cevap verecektim ama sonraki yazılan mesajlar da cevaplar zaten verilmiş. Artı 27 numaralı sizin kendi yorumunuzda da benim söylediklerimi zaten siz özetlemişsiniz.Ve kendi kendinize benim adıma cevap vermişsiniz .
Ben de herkes gibi kavramlarının anlamlarına sözlüklerden ansiklopedilerden bakıyorum. Malesef kelimelerin hangi dilden ve hangi kökenden geldiğini kestirececek kadar güçlü sezgilerim yok. .
Şunu da belirteyim . Burda kimse insanları yakanları savunmadı.Hangi fikirden olursa olsun başkasının fikrini doğru kabul etmeyen ''yobaz''dır. Atatürkçü düşünce sistemi dinamiktir evet. Ancak şekle takılıp da dinamik bir sistemi statükoya çeviren Atatürkçüler yok mu?

bu arada görüşüme saygı duyup duymamanız beni değil sizi ilgilendirir. Ben kimse bana saygı duysun diye yazmıyorum. Bunlar benim görüşümdür. Saygı duymazsanız en fazla küfredersiniz aşağılayabilirsiniz. Bunu da kendinize yakıştırabiliyorsanız bişey diyemem.

ÖnceVatan_58
22.07.2010, 17:19
Önce Vatan size cevap verecektim ama sonraki yazılan mesajlar da cevaplar zaten verilmiş. Artı 27 numaralı sizin kendi yorumunuzda da benim söylediklerimi zaten siz özetlemişsiniz.Ve kendi kendinize benim adıma cevap vermişsiniz .
Ben de herkes gibi kavramlarının anlamlarına sözlüklerden ansiklopedilerden bakıyorum. Malesef kelimelerin hangi dilden ve hangi kökenden geldiğini kestirececek kadar güçlü sezgilerim yok. .
Şunu da belirteyim . Burda kimse insanları yakanları savunmadı.Hangi fikirden olursa olsun başkasının fikrini doğru kabul etmeyen ''yobaz''dır. Atatürkçü düşünce sistemi dinamiktir evet. Ancak şekle takılıp da dinamik bir sistemi statükoya çeviren Atatürkçüler yok mu?

bu arada görüşüme saygı duyup duymamanız beni değil sizi ilgilendirir. Ben kimse bana saygı duysun diye yazmıyorum. Bunlar benim görüşümdür. Saygı duymazsanız en fazla küfredersiniz aşağılayabilirsiniz. Bunu da kendinize yakıştırabiliyorsanız bişey diyemem.

Efendim medeni gelişmiş toplumlarda hoşgörü, karşı fikre saygı, eşit haklar oransal olarak daha fazladır dayatmacı bir yapıya yer verilmez. Bende sizin gibi tam demokratik bir toplum özlemcisiyim, bir takım kişiler mağdur diye sırf onlarla ilgilenipte diğer taraftakileri es geçme taraftarı asla değilim, olacaksa tam olmalı. Yobaz yobazdır hangi cinsten hangi görüşten olursa olsun saydığım nitelikleri taşıyorsa benim nazarımda aynıdır.Onun farklı şeylere sarılması onun olmadığı anlamına gelmez.
Bu sözünüze bir mana bir anlam veremedim, sadece bir örnek saydım bu konuda örnek verirseniz fikrinize saygı duyar bende sizin gibi düşünürüm demiştim, fakat son satırlarınıza yine katılmıyorum küfür, aşağılama kendini bilmez kişilerin gelişmemiş insanların işidir diye düşünüyorum. Cevabımız her zaman saygı çerçevesi içerisinde olmalı diyorum.

murat tugrul
22.07.2010, 17:38
Bu tartışmada niyet önemli ben kutuplaşmaktan ziyade ortada bir sorun var bölünmüşlük var .Hepimizin ortak noktada bulunmasında fayda var diye düşünüyorum.
Biz neden Atatürkçüler ve irticacılar veya gericiler olarak ayrıldık
Mesela irtica nedir.Bugüne kadar olmuşmu olmadıysa neden olmayan konu bu kadar irdeleniyor.tehdit olarak görülüyor.Laikligin tanımı nedir.Nerde başlar nerde biter.önce bu soruları kendimize soralım derim Eskiden soguk savaş döneminde herkes birbirini tehdit olarak görüyordu devlet ve milletlerde ciddi paronaya olmuştu.Rusya ve amerikan kutuplaşması dünyayı bölmeye yetti
şimdi bence aynı paronaya bizde kimse kimse için tehdit degil bu ülkede tek tehdit var oda terör top yekün hepimizin bu konuda acil bir şeyler yapıp ortadan kaldırması lazım
diger ayrışmalar beyhude ciddiye almıyorum ben
Biz bu vatanı sagcısıyla solcusuyla alevisi kürdü türkü hep beraber kurduk burda hepimizin yaşamaya hakkı var. Birbirimizi kısıtlamadan fişlemeden damgalamadan agız tadıyla yaşayalım derim hepimize fazla fazla yeter

goramaz
22.07.2010, 22:38
Efendim medeni gelişmiş toplumlarda hoşgörü, karşı fikre saygı, eşit haklar oransal olarak daha fazladır dayatmacı bir yapıya yer verilmez. Bende sizin gibi tam demokratik bir toplum özlemcisiyim, bir takım kişiler mağdur diye sırf onlarla ilgilenipte diğer taraftakileri es geçme taraftarı asla değilim, olacaksa tam olmalı. Yobaz yobazdır hangi cinsten hangi görüşten olursa olsun saydığım nitelikleri taşıyorsa benim nazarımda aynıdır.Onun farklı şeylere sarılması onun olmadığı anlamına gelmez.
Bu sözünüze bir mana bir anlam veremedim, sadece bir örnek saydım bu konuda örnek verirseniz fikrinize saygı duyar bende sizin gibi düşünürüm demiştim, fakat son satırlarınıza yine katılmıyorum küfür, aşağılama kendini bilmez kişilerin gelişmemiş insanların işidir diye düşünüyorum. Cevabımız her zaman saygı çerçevesi içerisinde olmalı diyorum.

mesela ''başörtülüler yeterince düşünemez çünkü kafaları güneş ışığı görmedği için yeterli beyin gelişim olmamıştır'2 diyen bir milletvekili bence yobazdır.

bu ülkede bazı kadınların giydiği kıyafeti alıp herbiri bir köşesinden yırtarak eylem yapanlar yobazdır.

meclisin seçtiği cumhurbaşkanına karşı eline Atatrük posterleri alıp da ''ordu göreve '' diye bağıranları saymıyorum bile. Bilmem bunlar size örnek olur mu?

bu arada her görüşten her ideolojiden yobaz olur.

ismail 58
22.07.2010, 22:47
Bugünler de bu tartışmalar neden ivme kazandı,

sebep olarak herkesin bir kestirmesi vardır elbette.

asıl anlamadıgım neden herkes birden fırsat bu fırsat diyerek vurun abalıya misali karşılıklı atışmaya ve gerginliğe sürüklendi, meşhur deyimi kulsansam yerimidir bilmiyorum da ''düğmeye biri mi bastı''

ÖnceVatan_58
23.07.2010, 09:31
mesela ''başörtülüler yeterince düşünemez çünkü kafaları güneş ışığı görmedği için yeterli beyin gelişim olmamıştır'2 diyen bir milletvekili bence yobazdır.

bu ülkede bazı kadınların giydiği kıyafeti alıp herbiri bir köşesinden yırtarak eylem yapanlar yobazdır.

meclisin seçtiği cumhurbaşkanına karşı eline Atatrük posterleri alıp da ''ordu göreve '' diye bağıranları saymıyorum bile. Bilmem bunlar size örnek olur mu?

bu arada her görüşten her ideolojiden yobaz olur.

Her zaman peşin hükümlülüğü sevmem ancak, o elbiseyi yırtanlar yobazdan öte birer provakatörlerdir, kim olursa olsun o sözü eden milletvekilide keza öyledir, bunlar toplumun gerilimini artırmak tavşana kaç tazıya tut mantığıdır.
Bakın bu ülke ne çekiyorsa hep dini, milli duyguları siyasi çikarları uğruna alet edenlerden çekiyor, baş örtüsü meseleside bu ülke üzerinde din istismarlarının kullandığı bir siyasi çıkardan başka bir şey değildir ki bugün o iş için mücadele edenlerin nerelere geldiğini hep birlikte görüyoruz.Altlarında 200 binlik jiplerle tur atıyorlar. Konuyu siz açtınız bende yazayım. Asıl suçlu bu ülkede böyle bir sorun yokken 1994'lü yıllardan sonra bunu ükenin birinci derece sorunuymuş gibi gösterip cumaları cami önünde sarıklı, cübbeli, şalvarlı,çember sakallıların tahrikleriyle halkı galyana getirmek isteyenlerdir.
Ne oldu bu gösterilere nerede o toplananlar? 2003 yılıyla birlikte bıçak keser gibi kesildi, yoksa emzik verildide seslerimi kesildi? Ama o çocuk yine ağlatılacaktır zamanı geldiğinde fırsat beklenmektedir.

Bu ülke çelişkiler ülkesidir, bu ülke gariplikler ülkesidir, bu ülkenin en yüksek makamında ülkesini aihm'e şikayet etmiş bir kişi oturmaktadır. Bu ülkeyi mahkemenin suç odağı saydığı bir parti yönetmektedir. Boşverin siz yobaz kim tartışmasını kimse ben yobazım demez zaten ama yaptığı hal ve haraket kimlerin yobaz olduğunu zaten ortaya koymaktadır.

Eğer Atatürk ilkelerini benimsemek ilerletmek.
Eğer Layık demokratik T.C. devletini korumak sahiplenmek
Eğer hem müslümanım hem Türküm demek,
Eğer din tüccarlarına,istismarcılarına karşı çıkmak sizin nazarınızda yobazlıksa evet bana diyebilirsiniz bir sakınca görmüyorum.

goramaz
23.07.2010, 12:04
Her zaman peşin hükümlülüğü sevmem ancak, o elbiseyi yırtanlar yobazdan öte birer provakatörlerdir, kim olursa olsun o sözü eden milletvekilide keza öyledir, bunlar toplumun gerilimini artırmak tavşana kaç tazıya tut mantığıdır.
Bakın bu ülke ne çekiyorsa hep dini, milli duyguları siyasi çikarları uğruna alet edenlerden çekiyor, baş örtüsü meseleside bu ülke üzerinde din istismarlarının kullandığı bir siyasi çıkardan başka bir şey değildir ki bugün o iş için mücadele edenlerin nerelere geldiğini hep birlikte görüyoruz.Altlarında 200 binlik jiplerle tur atıyorlar. Konuyu siz açtınız bende yazayım. Asıl suçlu bu ülkede böyle bir sorun yokken 1994'lü yıllardan sonra bunu ükenin birinci derece sorunuymuş gibi gösterip cumaları cami önünde sarıklı, cübbeli, şalvarlı,çember sakallıların tahrikleriyle halkı galyana getirmek isteyenlerdir.
Ne oldu bu gösterilere nerede o toplananlar? 2003 yılıyla birlikte bıçak keser gibi kesildi, yoksa emzik verildide seslerimi kesildi? Ama o çocuk yine ağlatılacaktır zamanı geldiğinde fırsat beklenmektedir.

Bu ülke çelişkiler ülkesidir, bu ülke gariplikler ülkesidir, bu ülkenin en yüksek makamında ülkesini aihm'e şikayet etmiş bir kişi oturmaktadır. Bu ülkeyi mahkemenin suç odağı saydığı bir parti yönetmektedir. Boşverin siz yobaz kim tartışmasını kimse ben yobazım demez zaten ama yaptığı hal ve haraket kimlerin yobaz olduğunu zaten ortaya koymaktadır.

Eğer din tüccarlarına,istismarcılarına karşı çıkmak sizin nazarınızda yobazlıksa evet bana diyebilirsiniz bir sakınca görmüyorum.

Son paragrafınıza kadar ben her cümlenize katılıyordum. Orada bir husus var o yıllarda eylemleri ve neden şimdi olmadığını başka bir konuda yine tartışmıştık.

Bakın siz daha önceki bir mesajınızda şöyle demiştiniz: Atatürkçü düşünce sistemiyle yobazlık bağdaşmaz. ben de buna istinaden dedim ki : hangi görüşten olursa olsun kendi ideolojilerine körükörüne bağlı olup başka bir düşünceye yaşam hakkı vermeyen yobazdır. Yobaz kelimesiyle eş anlamlı kelimeler: Bağnaz , mutaassıp .
Siz şöyle yazmışsınız:
Eğer din tüccarlarına,istismarcılarına karşı çıkmak sizin nazarınızda yobazlıksa evet bana diyebilirsiniz bir sakınca görmüyorum

Bakın benim söylediklerimden bu anlam asla çıkmaz.Yaptığı her türlü hak gasbına Atatürk'ü alet edenler yobazdır dedim. Tıpkı Türklüğü alet edenler gibi, tıpkı İslamı alet edenler gibi...vs vs vs.

murat tugrul
23.07.2010, 19:52
Bu tartışma daha çok su götürür. Çunkü anayasa bile çözümsüz kalıyor.
Herkes tutturmuş laikmisin degilmisin.Laiklik din ve devlet işlerinin bir birinden ayrılmasıdır.Yani kişiler laik olamaz devlet laik olur,toplumda buna uyar, tabiiki uymak için anlaşılır ve net olması lazım.Herkesin zannettigi gibi laiklik atatürkün getirdigi birşey degildir
Atatürkün hazırlattıgı 1920 anayasasında laiklik yoktu ne zamana kadar atatürkün hastalanıp ölüm döşegine düşmesine kadar.Milli şefimiz laiklik maddesini anayasaya o zaman eklemiştir ancak tarifini yapmadan sınırlarını çizmeden neden peki çünkü istedigi gibi yorumlayabilmek için bugün içinden çıkamadıgımız konunun özeti bu laiklik lastik gibi nereye çeksen oraya geliyor.Laikligin anayasaya girişi 1937 olmasına ragmen bu güne kadar uygulanamamıştır.