PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AŞIK KUL GAZİ'Yİ KAYBETTİK

Sabiha Serin
04.12.2008, 07:00
SİVASLI HALK ŞAİRİMİZ AŞIK KUL GAZİYİ KAYBETTİK

CUMHURİYET,KÜLTÜR,SANAT VE OZANLAR DİYARIMIZDAN DEĞERLİ
BİR ŞAİRİMİZİ DAHA KAYBETTİK…. NUR İÇİNDE YATSIN….
''Aşık Kul Gazi'' olarak bilinen 74 yaşındaki halk ozanı Gazi Kurt, vefat etti.Alınan bilgiye göre, çeşitli rahatsızlıkları bulunan halk ozanı Gazi Kurt, Yenişehir Mahallesi'ndeki evinde hayatını kaybetti. ''Aşık Kul Gazi'' olarak bilinen Kurt'un cenazesi, Ulu Camisi'nde kılınan namazın ardından Yukarı Tekke Mezarlığı'nda toprağa verildi.

-AŞIK KUL GAZİ-
Şarkışla ilçesine bağlı Tuzla köyünde 1934'te doğan ve asıl adı Gazi Kurt olan Aşık Kul Gazi'nin 300'ü aşkın eseri bulunuyor.1987 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı, 255 aşığın katıldığı Halk Şairleri Eser Yarışması'nda dereceye giren Kul Gazi'nin şiirleri, Bakanlıkça ''Rüzgarda Kekik'' adlı kitapta yayınlandı.Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde hakkında 4 lisans tezi ve 1 de yüksek lisans tezi yapılan Kul Gazi, yurdun birçok yerindeki aşıklar şenliğine katılarak ödüllendirildi.Aşık Kul Gazi, 8 Aralık l992'de İsveç'te açılan Uluslararası Kültür Yarışması'nda şiir dalında ''Birleşelim'' adlı eseriyle dereceye girerek ödül aldı. Kul Gazi'nin ''Birleşelim'' adlı şiirinde şu dizeler yer alıyor.''İnsanlık ufkunda gelin barışak/Cehaleti yenmek için yarışak
İlim İrfan hedefine erişek/Manevi Sermaye talan olmasın Canla başla bu gayeyi güdelim/Kutsal varlıklara hürmet edelim
Birleşelim bir dirliğe gidelim/Benliğimiz elden alan olmasın
Düşkünü yoksulu bütün açları/Korumak gerekir hep muhtaçlar
Okşanmalı yetimlerin saçları/Sevgisiz şefkatsiz kalan olmasın'' Bir öğretmene aşık olan ve onun için şiirler söyleyen Kul Gazi'nin ''Sarı Çiçek'' isimli kitabı da bulunuyor
SİVASLI AŞIK KUL GAZİ'YE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ

SAĞLAM BİR DİL, GÜÇLÜ BİR SANAT USTALIĞI, SAYGIN BİR MESLEK ERBABI OLARAK; BARIŞ SEVGİ DOSTLUK TEMALARIYLA İNSANIMIZI, VATANIMIZI VE GELECEĞİMİZİ İLGİLENDİREN HER KONUYU ANADOLU KİLİMİ GİBİ İLMİK İLMİK İŞLEYEREK ŞİİRLEŞTİREN DESTANLAŞTIRAN AĞITLAŞTIRAN VE GÜZELLEŞTİREN SİVASLI AŞIK KUL GAZİ ARAMIZDAN AYRILARAK EBEDİ ALEME GÖÇ ETMİŞTİR.

SİVASLI AŞIK KUL GAZİ'YE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ.MEKANI CENNET OLSUN.SİVASLI AŞIK OZAN ŞAİR ŞİİR YORUMCUSU VE ŞİİR DOSTLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ŞİİR USTASI MESLEKTAŞLARIMIZA,BÜTÜN SEVENLERİNE SABIR DİLİYORUM.

SABİHA SERİN
ŞAİR ARAŞTIRMACI YAZAR-- SİVAS

sibelYILMAZ
04.12.2008, 07:16
Allah rahmet eylesin,nur içinde yaatsın inşallah....

hamitgüneyli
04.12.2008, 07:19
öncelikle değerli şairimize allah dan rahmet dilerim yakınlarınada baş sağlığı diliyorum nedense değerli varlık larımızı kaybettikten sonra anı yoruz sabiha hanım sizlerede teşekkür ediyorum çalışmalarınız sivas içinde çok önemli geleceğimiz çocuklarımız sivas sevdalılarını sizin araştırmalarınızda bulacaktır başarılarınızın devamını diliyorum

HaZaN
04.12.2008, 08:02
ALLAH (cc) rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalanlarada yüce mevlam sabırlar versin.

fevzireiscoşkun
04.12.2008, 08:15
şairimize ALLAHDAN RAHMET DİLİYORUM yakınlarınada başsağlığı diliyorum

abircan
04.12.2008, 09:53
allah rahmet eylesin, şairler kenti bir şairini daha kaybetmiş, bir yıldızımız daha kaymış gökten,

harikaufuk
04.12.2008, 09:58
başımız sağolsun.mekanı cennet olsun.

SivasLady
04.12.2008, 10:27
Allah rahmet eylesin
ailsesinede sabir versin

Arif Coşkun
04.12.2008, 10:43
Bir çınar daha devrildi, kuşkusuz ki ölüm acıdır, bir değerin bir varlığın son bulması yürekleri burkar hüzünlü anlar yaşatır.
Ozanımıza Allahtan rahmet ve yakınlarına sabırlar dilerim.

seva
04.12.2008, 13:08
Ozanımıza Allahtan rahmet ve yakınlarına sabırlar dilerim.

Mekanı cennet olsun..