PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kendi inancınızdan başka birisi ile evlenirmisiniz ?

...Kangallı...
04.02.2009, 10:23
Arkadaşlar Kendi inancınızdan başka birisi ile evlenirmisiniz ?

Mesela ; Alevi, sunni, hristiyan, musevi, laz, çerkez, vs vs gibi.

abircan
04.02.2009, 10:27
kesinlikle , :) çünkü evliyim bile hehe
yeterki tencere kapak durumu olsun , sen anlaştıktan sonra gerisi hikaye

Arif Coşkun
04.02.2009, 10:33
Bende evliyim fakat,
Ben insanların, farklılıklarına , ırkına, soyuna değil karşımdaki kişinin gerçekten insanmı değilmi kişiliğine bakarım. Bu tür kisvelere girmiş nice insanlıktan çıkmış kişiler gördüm. Karşıma benim ruhuma, yapıma dünya görüşüme uygun biri çıksaydı kabul edebilirdim diye düşünüyorum.

.

...Kangallı...
04.02.2009, 10:39
Benim için İNSAN olması yeterli :) dini, dili, ırkı, ne olursa olsun, ALLAH onu bana layık gördüyse, alnıma yazıdıysa, beğenmemek, benim haddimemi ? :)

sibelYILMAZ
04.02.2009, 11:29
çelişkili bir konu ..... benim içinde dili ırkı önemli değil insan gibi insan olsun ahlaklı olsun tabi ama Müslüman olmayan bir insanla evlenmem Allahım müslüman olmayan Allahı hakikatı güzel islamı bilmeyen insanlarla karşılaştırmasın beni ve bütün benim gibi düşünenleri.......

Dilsad Hatun
04.02.2009, 11:44
çelişkili bir konu ..... benim içinde dili ırkı önemli değil insan gibi insan olsun ahlaklı olsun tabi ama Müslüman olmayan bir insanla evlenmem Allahım müslüman olmayan Allahı hakikatı güzel islamı bilmeyen insanlarla karşılaştırmasın beni ve bütün benim gibi düşünenleri.......

Amin. Bende kesinlikle evlenmem dusuncelerine katiliyorum yuregine saglik. . .

LaEdri
04.02.2009, 11:51
Çerkez,Laz,Kürt,Türk olması mühim değil ama benle aynı inancı paylaşıyor olması önemli..
Bu onu küçük gördüğümden asla ve asla değil ancak pek çok konuda ortak noktayı bulmanın zor olacağını düşünüyorum..Evliliğin saıhhati için istemem!

seva
04.02.2009, 18:47
ben evlenirim ama din değişikliği olacaksa ben değiştirmem benim için değiştirecekse değiştirir. :D:D:D

0o0_KaLeLİ_0o0
04.02.2009, 20:22
önemli olana insan olması ve mutlu olmak neden olmasın:)

sivassporlukiz
04.02.2009, 20:26
Müslüman olmayan kisiyle evlnenmem.eger olurda benim icin dinini degistirirse ozaman neden olmasin.Çerkez,Laz,Kürt,Türk olmasi önemli degil.Adam gibi adam olsun.ve tabikide Müslüman...

tatli-dilli
05.02.2009, 20:33
hic bir zaman büyük konusmak istemem,
su an öyle bir durum yok ama öyle bir durum olursa da zaten bunu o zaman karar verilir,
lakin ben ayni dinden olmasindan yanayim,
bayramlarda seyranlarda ayni heyecani yasamak paylasmak isterim,
rabbim ne veriyor ise hayirlisini versin,
karsindaki insan sana deger veriyor ise,
seni seviyor sayiyor ise de bu yeter de artar da...

Merkez_Alperen
05.02.2009, 20:40
asla evlenmem ve karşıyım inancından farklı biriyle evlenilmesine.. böyle bir anketin açılmış olması bile çok önemli mevzuların unutulduğunun ap açık göstergesidirr..Allah ıslah eylesin

tatli-dilli
05.02.2009, 20:45
asla evlenmem ve karşıyım inancından farklı biriyle evlenilmesine.. böyle bir anketin açılmış olması bile çok önemli mevzuların unutulduğunun ap açık göstergesidirr..Allah ıslah eylesin

arkadasim nicin böyle düsünüyorsun?
böyle bir basligin acilmasi insanlarin ar damarinin catlamis olmasi anlamina gelmezki,
baska biri ile evlenmek dinini degistirmek anlamina gelmez,
bir cok kez sahit oldum türklerle evlenen bay ve bayanlarin müslüman olmasina,
insanlari kurtarmak kötü bisey degil.
herkes secimlerinde özgürdür,
ben dedigim gibi baska dinden birine biri ile evliligi düsünemem sanirim (hristiyan ve yahudilerden bahsediyorum),
ama biz türklerden olan ve farkli mesheblere bagli olanlari da bilemicem,
ya bunlar cok ince mevzular...

...Kangallı...
05.02.2009, 20:57

Allah neden ve kimi hangi sebepten ıslah etsin :) ? Islah edilecek bir durum yok, gayet normal bir durum. Çok önemli konuların unutulması derken, unutmayın bizim Allah'ımız varsa diğer vatandaşlarında Tanrı'sı var, sonuç aynı değilmi ? :)

besyo_cu
05.02.2009, 21:14
Tabiki evlenirim hakkımızda hayırlısı neyse o olsun. Dili , Dini , ırkı ne olursa olsun insan olsun içinde allah korkusu olsun yeter...

goramaz
05.02.2009, 21:23
''olmaz'' diyen arkadaşlar siz Allah'ın emrine inanmıyor musunuz?

...Kangallı...
05.02.2009, 21:25
Eğer milyarlarca insanın içinden benim evleneceğim insan karşıma çıkmışsa demekki Allah onu benim alnıma yazmıştır. O layık gördükten sonra beğenmemek yada istememek kimsenin haddine değil.

goramaz
05.02.2009, 21:29
çok doğru evlilik Allah'ın emir aleminin işlerindendir. bu aleme akıl sır ermez.

Merkez_Alperen
05.02.2009, 21:30
ben;bir müslümanla bir hristiyanın veya yahudinin evlenmesine karşı değilim.Müslümanla evlenen kişinin dinini değiştirmemesine karışıyım..bundan önceki mesajımda onu demeye çalıştım.Benim almanyadaki kuzenimde bir almanla evlendi alman müslümanlığı tercih etti evlendikten sonra..
bilmem anlatabildimmi.

arikarinkuchi
05.02.2009, 21:58
inancı aynı olsun yeter :)
bnde çerkezim :)

ofgurleyuk78
05.02.2009, 22:49
Bütün dinlerde Allah inancı vardır. Allaha inanan kişinin dili, dini, inancı ne olursa olsun. Yeterki insan olasun. Adam evladı olsun. Yurt dışında yabancılarla evlenen hemşerilerimiz var. Bizim kızlarımızdan, erkeklerimizden daha iyi ve hayırlı olan bir sürü yabancı var. Ben bekar olsaydım önümede fırsat gelse evlenebilirdim...

Kibrisli
06.02.2009, 00:09
Allah neden ve kimi hangi sebepten ıslah etsin :) ? Islah edilecek bir durum yok, gayet normal bir durum. Çok önemli konuların unutulması derken, unutmayın bizim Allah'ımız varsa diğer vatandaşlarında Tanrı'sı var, sonuç aynı değilmi ? :)

Çok haklısın gardaş... Ama konu ile alakasız birşey söyleyeceğim.... Diğer vatandaşların Tanrı'sı var derken, Tanrı Allah'ın Türkçesidir onu unutmamak gerek. Öztürkçe olan bir kelimedir. Sadece bir açıklık getirmek istedim...

Saygılar...

love_me_58
06.02.2009, 00:20
insan ayrımı yapmam önemli olan adam gibi olsun. yoksa uyum olmazsa tabiki evlilikde yürümez

...Kangallı...
06.02.2009, 01:05
Çok haklısın gardaş... Ama konu ile alakasız birşey söyleyeceğim.... Diğer vatandaşların Tanrı'sı var derken, Tanrı Allah'ın Türkçesidir onu unutmamak gerek. Öztürkçe olan bir kelimedir. Sadece bir açıklık getirmek istedim...

Saygılar...

Aynı şeyi demeye çalıştım bende zaten, adı ne kadar değiştirilirse değiştirilsin Allah Allah 'tır, haşa haşa değişmezki. 99 adı var o yüce nin, ne diyilirse diyilsin, o O ' dur.

sivaslıgenç
06.02.2009, 01:46
Evlenmem diyorum ama ilerde olurya karşıma gerçekten çok sevecegim ciddi düşünebiliceğim bir kişi çıkarsa o zaman bu konuyu tekrar gözden geçirebilirim.

seva
06.02.2009, 08:52
Bütün dinlerde Allah inancı vardır. Allaha inanan kişinin dili, dini, inancı ne olursa olsun. Yeterki insan olasun. Adam evladı olsun. Yurt dışında yabancılarla evlenen hemşerilerimiz var. Bizim kızlarımızdan, erkeklerimizden daha iyi ve hayırlı olan bir sürü yabancı var. Ben bekar olsaydım önümede fırsat gelse evlenebilirdim...

Yabacı kızlar bizim kızlardan daha hayırlı diyorsun kimin kime hayırlı olacağını Allah karşılaştırıyor zaten

fatoş_yvz
06.02.2009, 09:14
biLmem ben kaRaRsızLardaNım benım içiN sorun oLmaz kım oLursa oLsn ama tabıkı aıLem içiN öNemLi özeLLkLe müsLüman oLması başka biR iNaNç imkaNsız oLurdu herhaLde herkes içiN hayırLısı önceLikLe......

...Kangallı...
07.02.2009, 20:51
Bir ablamızın dediği bir söz ;

Yeterki o güzel Rabbim OL DESİN, onun önünde dağlar taşlar yürür.

O benim alnıma yazmışsa, beğenmemem, almamam, benim haddimemi.

Alemin rızkını veren, yeterki alın yazımı bana göstersin, herşeye eyvallah derim.

Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Merkez_Alperen
07.02.2009, 20:59

Saygılar...

Bende Hollandalı bir bilim adamının yaptığı bir araştırmayı paylaşmak istiyorum..

Hollandalı bilim adamı ve psikolog Vander Hoven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin sırrını bulduğunu açıkladı. Prof. Hoven'in hastalar üzerindeki araştırmasının sonucu ise şöyle..

Hollandalı bir psikolog olan Vander Hoven Kur’an okumanın ve ALLAH kelimesini tekrar etmenin hastalar ve sağlıklı insanlar üzerindeki etkilerini bulduğunu açıkladı.

Hollandalı profesör üç yıldan beri bir çok hasta üzerinde araştırma ve çalışmasını yaparak yeni buluşuna ulaştığını söyledi.

Hastalarından bazılarının Müslüman olmadığını, bazılarının da Arapça bilmediğini belirten Hoven hastalarına ALLAH kelimesini öğrettiğini söyledi.

Alınan sonucun çok mükemmel olduğunu, özellikle depresyon ve tansiyon hastalarında çok daha iyi sonuçlar verdiğini belirtti.

Profesör Haven ALLAH kelimesini oluşturan harflerin psikolojik hastaların üzerindeki etkilerini açıkladı.

-ALLAH kelimesinin ilk harfi olan –A- harfi solunum sisteminden direk çıkıyor ve nefes almayı düzenliyor.

- Damaktan söylenen –L- harfi ise, (Arapçada çıkarıldığı şekilde) dil hafifçe damağın üst kısmına dokunuyor ve çene kısa bir duraklamayla birlikte aynı işlem tekrarlanıyor.(İki –L- harfi olduğu için) Bu işlem nefes alıp vermeyi rahatlatıyor

- Son harf olan –H- harfi çıkartılırken akciğer ve kalp arasında bir ilişki oluşuyor ve işlem sonucunda kalp atışları düzeliyor.

Bu araştırmayı yapan Hollandalı profesör Müslüman değil, fakat İslam ilimlerine ilgi duyan ve Kur’an-ı Kerim’in sırlarını araştıran bir psikolog.

figen-58
08.02.2009, 01:32
asla allah ğöstermesin işlam dininden olmayan biriyle
asla????EVLEMMEM ASLA????

HaKaaN
08.02.2009, 01:34
asla allah ğöstermesin işlam dininden olmayan biriyle
asla????EVLEMMEM ASLA????

figen.ilk.defa.sana.katiliyoru m.....

figen-58
08.02.2009, 01:39
figen.ilk.defa.sana.katiliyoru m.....

neden ilk defa sizle karşılaşmadık
hiç forum paylaşmadıkki

HaKaaN
08.02.2009, 01:41
musluman.bir.erkek.bir.hristiy an.ve.yahut.yahudi.her.ne.dind e.olursa.olsun.bir.bayanla.evn ebilir.fakat.musluman.bir.baya n.bir.hristiyanla.ve.yahut.yah udi.ile.evlenemez..diye.duymuş tum.....gercekciligini.bilmiyo rum.arastirmak.lazim....

HaKaaN
08.02.2009, 01:42
neden ilk defa sizle karşılaşmadık
hiç forum paylaşmadıkki

hatırlamadıgına.sevindim.bir.a ra.tartişmiştik..unuttuguna.se vindim.şimdi.bende.unuttum...s ayende...

almina_58
08.02.2009, 03:25
Ben de evlenmem arkadaşlar, ancak evlenene de saygı duyarım.Ayrıca burada inanç farklılığı derken mezhep farklılığı değil din farklılığından söz ediliyor sanırım...

...Kangallı...
08.02.2009, 11:11
Ben de evlenmem arkadaşlar, ancak evlenene de saygı duyarım.Ayrıca burada inanç farklılığı derken mezhep farklılığı değil din farklılığından söz ediliyor sanırım...

Mezhepte olabilir, dinde olabilir.

gezgin_58
08.02.2009, 14:39
bu dunyada ask varsa kadın varsa benım ıcın dını mesebı onemlı ben evlenırım
not. zencıler harıc

madımak_58
10.02.2009, 01:38
aşkın,sevginin dili,dini,ırkı olmaz.ama ben hep dua ederim,olacaksa benim görüşümden,inancımdan biri olsun diye...
asla evlenmem demek,büyük konuşmak demek bence.kimin kime aşık olacağı belli olmaz...

neyse ki kendi görüşümden biriyle beraberim,bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum ve mutluyum ;)

...Kangallı...
10.02.2009, 21:52
aşkın,sevginin dili,dini,ırkı olmaz.ama ben hep dua ederim,olacaksa benim görüşümden,inancımdan biri olsun diye...
asla evlenmem demek,büyük konuşmak demek bence.kimin kime aşık olacağı belli olmaz...

neyse ki kendi görüşümden biriyle beraberim,bu yüzden kendimi şanslı hissediyorum ve mutluyum ;)

O zaman ALLAH ayırmasın diyelim :)

Kardelencicegi
11.02.2009, 12:06

Bende hem fikirim. Evli olmama ragmen. ...
Kendi inancimdan baska birisi ile evlenmezdim.[/QUOTE

Cley
11.02.2009, 12:52
Benim için de ırkı önemli değil ama dini önemlidir. Farklı dinden olan birisi ile evlenmem.

gezgin_58
11.02.2009, 14:44
ben sevıyorsam ve asıkam evlenırım bende dın ırk mıllet ayrımı yok

...Kangallı...
11.02.2009, 22:56
Diyen ne güzel demiş
:)
Yaradılanı severiz yaradan dan ötürü ( YUNUS EMRE )

kadir0911
11.02.2009, 23:02
Ben Bir Sünni olarak Alevi kizi ile evlenmek istiyorum ama imkansiz vermiyorlar.....

yerliturkuaz
11.02.2009, 23:06
İnsanlar birbirleri ile anlaştıktan sonra önemli değil bence zaten sevgi herşeyin üstesinden geliyor...

...Kangallı...
11.02.2009, 23:07
Ben Bir Sünni olarak Alevi kizi ile evlenmek istiyorum ama imkansiz vermiyorlar.....

Sebep ne imiş, belirttilermi ?

kadir0911
11.02.2009, 23:27
.............................. .................

kadir0911
11.02.2009, 23:27
Sebep ne imiş, belirttilermi ?

tahmin edebilirsin herhalde..?!

sevgim 58
12.02.2009, 00:32
eger evelecegin kizi baska dini olursa büyük konusmak gibi olmasin evlenmem .....
cükü ask bittktiken sonra hersey daha kötü olur cikar pembe gözlükler hersey sorun olur zamanla .......hem ne gerkek var insan sadece ask icin degil evliklikte birazda mantik olmazi gerk ......

madımak_58
12.02.2009, 00:50

sebep bence yaş.bu yaşta ne evlenmesi,bekleyin hele biraz :)

nejmi58
12.02.2009, 01:24
Ilk basta bizim ne düsündügümüz degil, dinimizin bu konuda ne dedigi önemli.
Acaba evlenmek caizmi??
Bende tam olarak bilmiyorum ama sanki evlenecegimiz kisinin ehli kitap olmasi lazim diye duymustum.
Ehli Kitap; mesela Hiristiyan ve Yahudiler, yani Allah-u teala tarafindan vahiylerle Kitab indirilenler (Incil, tevrat, zebur).
Burada yeni bir soru ortaya cikiyor, acaba günümüzdeki hiristiyan ve yahudilere ehli kitab denilirmi???

Benim sahsi fikrime gelince; eger dinimiz caiz diyorsa!!!!; ki bu sadece izindir mecburiyet olmadigindan:-) evlenmem herhalde. cünkü evlenecegim kisi cocuklarimi heryönden egitecegi icin, o riski (dini egitim) alamazdim herhalde, bu demek degildir illa egitemez.

Herneyse benim sahsi fikrim budur.... begenen alir :-)

kadir0911
31.03.2009, 16:48
sebep bence yaş.bu yaşta ne evlenmesi,bekleyin hele biraz :)

bakacaz bekliyoruz iste....:(

...Gül...
17.03.2010, 11:36
Eğer çiftler birbirlerinin inançlarına saygı duyarlarsa sorun çıkacağını sanmıyorum.Ben evlenirim.