PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PEYGAMBERİMİZİN YASAKLADIGI İSİMLER

barikat58
05.03.2009, 23:13
SANEM (senem)
Put,cok guzel kadin.Peygamberimiz in yasaklamis oldugu isimlerdendir.
SAMED :[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]'in isimlerini tek basina isim olarak kullanilmasini yasaklamistir.
Samed yerine Abdussamed seklinde kullanilabilir yalnizca(Abdulkerim,Abdulkadir ,Abdurrahim vs)

Allahu Tealanin en sevdigi ve Peygamberimizin tavsiye ettigi isimler (Abdullah ve Abdurrahman'dir)

SUVEYDA: Kalbin ortasinda var kabul edilen siyah nokta.Tohumun ortasinda bulunan tanecik
Kalpteki gizli günah.Isim olarak kullanilmasi uygun degildir.

Peygamberimiz(s.a.v) anlami guzel olmayan,cehennemi cagristiran isimleri de yasaklamistir.

ASIYE:Asi olan karsi gelen ,itaatsiz

ALEV:Cehennemi cagristiran bu ve benzeri isimleri de yasaklamistir.orneg in; ates,kirmizi,sari ,alev

Ayrica ;dikkat ceken kirmizi ,sari ve bunlara benzer renkte kiyafet giyilmesini de yasaklamistir.

ABDULESED-Arslanin kulu .Peygamberimizin yasakladigi bir isimdir.

KEZBAN Yalanci

Bir hadis-i Serifte :

"Sizler kiyâmet günü kendinizin ve babalarinizin adlari ile cagirilirsiniz. Öyle ise cocuklariniza güzel isimler veriniz."buyurmuslardir. (Hadîs-i serîf-Ibn-i mace)

HaZaN
06.03.2009, 00:07
Yeni nesil isimler çok farklı kıyamet günü ortada kalacaklar :(( KEZBAN Yalancı olduğunu ilk kez duydum.

Kuran-ı Kerimde geçen güzel güzel isimlerimiz varken uyduruk isimlere ne gerek var.

Merkez_Alperen
06.03.2009, 00:33
Çok faydalı bir paylaşım.Allah razı olsun barikat.

ogeday3358
06.03.2009, 02:59
barikat58 gardas paylasimin icin tesekkurler bizi aydinlattin...

sibelYILMAZ
06.03.2009, 08:48
kezbanı bende bilmiyordum.... Rabbimin izniyle çocuklarımıza güzel isimler koyarız inşallah...
birde günümüze baktığımızda o kadar renkli ve çeşitli kıyafetler varki biran dudağımı ısırdım yani Rabbim günahlarımızı affeylesin ve peygamber efendimize (s.a.v) yaraşır bir ümmet eylesin inşallah.......

barikat58
18.08.2009, 15:29
Peygamberimizin isimlerle alakalı hadisi konu içerisinde mevcut.

seva
19.08.2009, 14:30
pek çok kişi bu isimler koyuyor hatta kulanılıyor o zaman değiştirilmesi gerekiyor...

ayten58
19.08.2009, 14:40
gerçekten çok güzel bir paylaşım
teşekkür ederim kardeşim şükür ben isim sınavını vermişim sanıyorum .

ömer yalcin
19.08.2009, 14:50
Barikat kardesim sen Allah senden razi olsun,
gecen hafta arkadasin oglu oldu ismini samed koymustu,az önce telde aradim ve söyledim,bebegin kimligi daha cikmamis,oda isimini degistirecegini söyledi
senden Allah binlerce kez razi olsun

MİKAİLOGLU
10.11.2009, 18:39
PAYLAŞIM İÇİN SAGOL.ÖGRENMEK AYIB DEGİL.

OSMAN ECE
10.11.2009, 19:15
barikat 58 kardeşim çok güzel şeyler paylaşmışınız teşekkür ederim
bir şey gözünüzden kaçmış yalancı kezban deyil kezzap mısır dilindede keddap

barikat58
10.11.2009, 21:19
Kezban arapçada yalancı manasına gelir...Birde bir çok alıntı yaptığımız farsçada geçen kedban'dır ki o ev hanımı manasına gelir....
Kezban Kur'an-ı kerimde Rahman suresinde tükezziban olarak defalarca geçmektedir.Kitabımızda geçen isimleri çocuklarına vermek ister insanlarımız ve kezbanda geçer ama mana olarak kötü olduğu için peygamberimiz yasaklamıştır.Birde peygamberimiz bu hususta direk ashabına nasihatler etmiştir bu yüzden bu konuda yanlış biliyorsunuz o değil bu değil demeyelim....