PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Arif Coşkun
07.03.2009, 13:09
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

İlk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlayan 8 Mart, 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı.

Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programında Türkiye de etkilenmiş, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapılmıştır. 1980 askeri darbesinden sonra dört yıl anılmadı 8 Mart. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya başlandı.

Kadınlar 80'li yıllarda 8 Mart'ı izinli yürüyüş ve şenliklerle kutlayamamışlarsa da, küçük gruplar mütevazi kutlamalarını sürdürdüler. 90'lı yıllarda kadın kuruluşlarının sayı ve çeşitliliğinin artması ile beraber 8 Mart daha geniş bir katılımla kutlanılır oldu.

Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için pazar günü Kadıköy'de miting düzenliyorlar. Ancak onun öncesinde kadına yönelik şiddet, kadınlık halleri, kadın emeği gibi pek çok konu çeşitli etkinliklerle ele alınıyor.

Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimizin görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

barikat58
07.03.2009, 13:19
8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun site ablaları ve kardeşleri!!!

8 mart sizin olsun diğer 364 gün bizim :D

yiğidoturan
07.03.2009, 13:25
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe İthaf.

Bam telinde asılı kalmış kadınlar,
Dokunmaları özlüyordu.
Bir yetim kalmaya görsün istençleri,
İnadına gül kokuyordu.

Sırat köprüsü kalınlığındaki yol,
Aşklarına yol oluyordu.
Tül incesi kadar narin yürekleri,
Arka bahçede ağlıyordu.

Törelere yazılı emirler yemin,
Kurşunlarla siliniyordu.
Maviydi kelebeklerinin renkleri,
Durmadan rengi soluyordu.

Martın sekizi aldatıcı güneşte,
Sanki neyi ısıtıyordu?
Anaydı kara toprağın çocukları,
Anasız kıraç oluyordu.

Kürsülerde sözler kadına giderken,
Kargalar dahil gülüyordu.
Oyunlarda maskeli sahneleri,
Kadınlaramı yazıyordu?

Bu gün duymamış olsun kadınlarımız.
Başlar zaten dik duruyordu.
Yazgılarından silinecek kaderi,
Adalettede silinsin istiyordu.

Gülden ışık

goramaz
07.03.2009, 13:26
almayım canım kalsın....

yiğidoturan
07.03.2009, 13:27
8 Mart dünya kadınlar günü kutlu olsun

inşallah sadece 8 mart da kalmaz

ÖnceVatan_58
07.03.2009, 15:17
8 mart emekçi kadınlar günü kutlu olsun...Emeğe saygı duymayan ve hemcinslerini umursamayan ve bugünü üzerine alınmayanlar hariç...

Arif Coşkun
07.03.2009, 15:37
8 mart emekçi kadınlar günü kutlu olsun...Emeğe saygı duymayan ve hemcinslerini umursamayan ve bugünü üzerine alınmayanlar hariç...

Bir bayan olarak bu yakışırdı tşk. ler

Arif Coşkun
08.03.2009, 10:28
8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun site ablaları ve kardeşleri!!!

8 mart sizin olsun diğer 364 gün bizim :D

Tebrikler barikat58 :)
Güne özel bir topic açtım nedense bayan arkadaşlarımız fazla bir ilgi göstermiyor ;)

tatli-dilli
08.03.2009, 11:10
tüm bayanlarin dünya kadinlar günü kutlu olsun...

ogeday3358
08.03.2009, 11:23
gardaslar ............., bacilarin,............, ebelerin, ........ yingelerin, kadinlarin dunya kadinlar gunu kutlu olsun...

seva
08.03.2009, 11:54
Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü en kalbi duygularımla kutlarım, kadınlar bizlerin herşeyidir hayat onlarla anlamlıdır tüm kadınlarımıza saygı ve sevgfilerimle her gün onların günü olsun inşallah

sandalli
08.03.2009, 14:26
Dünya kadinlar gününü kutlarim. Tüm kadinlarin insanca yasadigi bir dünya diliyorum. Cennetin bile ayaklari altinda oldugu annelerin sahsinda tüm kadinlara saygilarimi sunuyor ve tüm annelerin ellerinden öpüyorum. Böyle hassas bir konuyla sitemizi renklendirdigi cinin ArifCoskun`a tesekkür ediyorum. Yüregine saglik üstadim.

asud-e
08.03.2009, 14:37
Dünya emekçi Kadınlar günü kutlu olsun. Yalnız burda dikkatimi çeken şu oldu. Bayanların daha fazla ilgi duymasını beklerdim bu konuya ama yine erkekler daha fazla yazmış :) Uyanın artık bayanlar sesinizi bir şekilde duyurun...

HaZaN
09.03.2009, 08:20

Tüm kadınlarımızın 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlu olsun.

sibelYILMAZ
09.03.2009, 08:40
Teşekkürler abicim bizleri unutmadığın için :) Tüm kadınların ablalarım kardeşlerim büyük küçük herkesin kadınlar günü kutlu olsun........

abircan
09.03.2009, 09:10
erkeğide kadınıda doğurup hayata getiren , herşeyimiz olan analarımızın , eşlerimizin, kızkardeşlerimizin bu anlamlı gününü kutlarım, çalışan tüm kadınlarımızın , horlanmadan eşit işe eşit ücret, eşit sosyal haklar, tüm çalışan annelere kreş imkanı, ücretsiz ana çocuk sağlığı hizmeti, tüm okumak isteyen genç kızlarımıza okul yurt maddi imkan sağlandığı, çalışan tüm kadınlarımıza sendikal özgürlük ve temsil hakkı tanındığı bir dünya özlemiyle 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUM buna değer veren erkeklerinde bu anlayışlarını tebrik ediyorum

atlantis
09.03.2009, 12:36
gardaslar tum garilarin, bacilarin, koca garilarin, ebelerin, evde galmis yingelerin, kadinlarin dunya kadinlar gunu kutlu olsun...

herkese merhaba.arkadaşlar kusura bakmayın.
bu arkadaşımızın(egeday 3358)kadınlar günü mesajı çok aşağılayıcı ve çirkin geldi bana.neden böyle yazma gereği duydu bilmiyorum.unuttuğu birşey var hatırlatıyım
egeday,belki şaka olarak gördüğün bu konu bazı emekci kadınlar için önemli olabilir.türkiyede bunun lafta kaldığının en güzel örneğini verdiniz.sizin gibi anne,bacı,nine nedemek bilmiyorsunuz.hala türkiyede tarlada doğum yapan kadınlarımız var.okula gönderilmeyen,13yaşında satılan kızlarımız var.tecavüze uğrayıp küçük yaşta ve tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda bırakılan kardeşlerimiz var.siz bunları dalgaya alacak kadar cahil ve duyarsızsınız.
unutmayınki size can veren,kan veren buyaşa getiren EMEKCİ BİR ANNENİN EVLADISINIZ.

ogeday3358
09.03.2009, 19:35
herkese merhaba.arkadaşlar kusura bakmayın.
bu arkadaşımızın(egeday 3358)kadınlar günü mesajı çok aşağılayıcı ve çirkin geldi bana.neden böyle yazma gereği duydu bilmiyorum.unuttuğu birşey var hatırlatıyım
egeday,belki şaka olarak gördüğün bu konu bazı emekci kadınlar için önemli olabilir.türkiyede bunun lafta kaldığının en güzel örneğini verdiniz.sizin gibi anne,bacı,nine nedemek bilmiyorsunuz.hala türkiyede tarlada doğum yapan kadınlarımız var.okula gönderilmeyen,13yaşında satılan kızlarımız var.tecavüze uğrayıp küçük yaşta ve tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda bırakılan kardeşlerimiz var.siz bunları dalgaya alacak kadar cahil ve duyarsızsınız.
unutmayınki size can veren,kan veren buyaşa getiren EMEKCİ BİR ANNENİN EVLADISINIZ.

kardes kadinlar neden sadece 8 martta akla geliyor.?
neden kocalar sadece kadinlarina 8 martta daha ilimli yaklasiyor?
neden tum tv kanallari kadin haklarini sadece 8 martta savunuyor?
neden 8 mart diyip dunyayi ayaga kaldiricaniza neden kadinlara deger vermeyenleri indirmiyorsunuz?

benim icin hergun kadinlar gunu... hergun anneler gunu... hergun sevgililer gunu...

benim gecenki yazimda esprituel yaklasmamin sebebi bu sitemimdi...
birdahaki 8 mart dunya kadinlar gununde gorusmek uzere...
sevgilerimle ogeday

atlantis
09.03.2009, 20:13
neden 8 mart diyip dunyayi ayaga kaldiricaniza neden kadinlara deger vermeyenleri indirmiyorsunuz?

benim icin hergun kadinlar gunu... hergun anneler gunu... hergun sevgililer gunu...

sevgilerimle ogeday

merhaba.
siz benim tepkimi yanlış anlıyorsunuz.burada evli ve eşi tarafından sadece birgün için hatırlanan kadın değil sorun.
tabiki ben gereken yerlere bukonudaki uyarılarımı yapmaktayım.sizlerin tepkiniz buşekilde dalga gecerek olması normalmi.
ülkemizde zaten laf olsun diye kutlanan birgün.
nezaman gerekli çözümler sunuldu.hangi kadın şiddet ve eziyetten kurtarılıp,güzel bir hayata başlatıldı.
töre cinayetleri sonmu buldu.
cinsel istismara uğrayan çocuklarımızı,katillerden koruyabildikmi.
bunun gibi binlerce kadın ve aile sorunları varken hala neden bahsedilir bilmem.
benim için nezaman bunlar biter,işte ozaman kadınlar günü kutlanır.
kadınlara ait olmayan bir yaşamı türkiyede kutlanmak nekadar saçma.
sizi yanlış anlamış olabilirim kusura bakmayın.tepki yolunuz doğru değil çünkü.
sizde beni görmek yada cevap vermek zorunda değilsiniz.boşuna bir sene beklemeyin.hoşcakalın

kronik
09.03.2009, 23:18

ayten58
10.03.2009, 01:40
bir bayan olarak hemcinslerim adına mesaj atan arkadaşlarıma
çok teşekkür ederim yüreğinize sağlık
ayrıca ogeday arkadaşada yazdığı mesajdan dolyı kutluyorum bizi güzel temsil etmiş sağolsun
çok kibardı duygulandım

Arif Coşkun
10.03.2009, 09:14

sevgilerimle ogeday

Değerli ogeday arkadaşım,
Bu konuda sana katılamayacağım çünkü, esprituel yaklaştım diyorsun ancak kullandığın kelimeler karşı cinsi alaydan çok biraz aşağılayacı gibi.
Size göre günler yapılmayacaksa hiç bir kutlamaya gerek yok o halde, bayramlara, özel günlere yılbaşlarına hiç gerek yok gibi bir mantık çıkıyor ortaya. Bazı günler abartılı gelebilir ama bu farklı bir şey, bir kazanım, bir birleşme dayanaışma günü. Birbirine karıştırmamak gerek.

atlantis
10.03.2009, 09:24
SLM arkadaşlar
arif çokun kardeşim,tepkimde haklı olduğuma sevindim.benmi yanlış yorumladım diye düşünmüştüm.ama arkadaş farklı kelimeler kullanmış,sevgiyle kalın.

Sabiha Serin
10.03.2009, 10:10
Saygıdeğer Arif gardaşım

Böyle güzel bir yazınızı okumakta geciktiğim için kendimi şu an affetmiyorum.

Sizin o ince ruhlu güzel duyarlı ve engin yüreğinizi ayakta alkışlıyorum.

Tüm kadınlar adına gönül dolusu teşekkür ederim. Sağolunuz.

Selam ve saygılarımla...