PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜRKİYE'DE KADININ ADI VAR'MI ?

Sabiha Serin
08.03.2009, 04:06
Köşe yazım

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

TÜRKİYE’DE KADININ ADI VAR MI?

Dünyadaki tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlar, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Kadınlarımızın bu anlamlı günü sadece 8 Mart ile sınırlandırılmasın. Her gün kadın hakları, kadın sorunlarının giderilmesi için çalışılması, çözüm arayışları bulunması temennimdir. Kadınlarımız hep gülsün ve mutlu olsun.

Türkiye’de 8 milyon kadın okuma-yazma bilmiyor. Anne olmak için ülkemizde yılda 2 bin 500 kadın yaşamını yitiriyor. Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor. Türk kadını Ülkesinde hak ettiği değeri görmüyor, korunmuyor ve yasal hakları yeteri kadar savunulmuyor. Kırsal yörelerimizdeki kadınlarımıza yeterli eğitim verilmiyor, aydınlatılmıyor, kadınlarımız halen psikolojik, fiziksel şiddet ve taciz görüyor.

“Günümüzde uluslararası insan hakları belgelerinde her insanın eşit ve özgür doğduğu, herkesin insan haklarına ve temel özgürlüklerine hiçbir ayrım gözetilmeksizin fırsat eşitliği çerçevesinde sahip olduğu ve cinsiyete dayalı ayrımcılığın kabul edilemezliği ilkeleri benimsendi”

Deniliyor ama hani nerde, halen kadınlarımız ikinci sınıf vatandaş görülüyor.

Kadınlara yönelik fiziki şiddet ve psikolojik baskı devam ediyor.

Toplumun yüzde 50'sini oluşturan kadınlarımız TBMM ye giderek orada kadınları temsil etmeyi başarabilirlerse o zaman kadın sorunları daha kolay ve çabuk aşılacaktır.. Kadın sorunlarının çözümü her zaman karşı cinse bırakıldığı sürece ne yazık ki sonuç alınamaz diye düşünüyorum. Kadın her zaman aşını, eşini, işini, yavrusunu, evini ocağını ihmal etmiyor ama bütün bu hizmetleri esnasında da eşinden, yavrusundan da destek alması gerekmektedir. Ama ne yazık ki kadınlarımız cefakârdır, fedakârdır. Her yük onun omuzlarındadır.9 ay yavrusunu karnında taşır, ılgıt ılgıt emzirir, büyütür, hayata kazandırır. Ancak tüm bu süreçte eşinden, işyerinden, çevresinden acaba ne denli destek görmüştür. Aile bireylerinin paylaşma, dayanışma sevgi ve saygı dolu bir paylaşımı aile yuvasının daha mutlu ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

O halde bence en önemlisi erkek ve bayan egemenliği zihniyetini bırakıp eşitlik anlayışı içinde olunmalı. Her iki cinste insanca yaşamalı, hem ailede hem de toplumda bir şeye karar verileceği zaman cinsiyet ayırımı yapılmadan her iki tarafa da sorulmalıdır. İşte o zaman insan olduğumuzu fark ederiz. Eğer insan haklarına inanıyorsak o zaman bunu içselleştirirsek, her şeyin kadına da sorulduğunu görürsek o zaman kadın kadın olduğunu anlar. Aksi halde psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalan kadın üretken ve mutlu olamaz.

Sevgi ve saygının yaşamımızda vazgeçilmez etken olduğuna inanır ve uygularsak o zaman daha mutlu aileler ve mutlu, başarılı bir kuşak oluşur.

Kadınlarımız tarihteki kahraman Türk Kadınlarımızı örnek alıp ülkesi için çok çalışmalıdır. Çok okuyup, eğitime ağırlık verilirse, kadın emeğinin ve gücünün üstünlüğü kanıtlanırsa her türlü zorluk aşılabilir. O zaman toplumun kadınlara saçı uzun aklı kısa, sen kadınsın sus, kadın milletinin sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin, eksik etek, kadındır o ne anlar. v.s gibi haksız ve anlamsız, yanlış görüşler yok edilebilir yada azaltılabilir.

Ülkemizin her alanda hizmete ihtiyacı vardır. Kadınlarımız artık eğitimli ve güçlüdür. Desteklenip teşvik edildiği sürece her türlü hizmetin üstesinden gelecek kadar zekidir. O halde kadın, erkek, çoluk çocuk demeden, ayırım yapmadan Vatanımız, Toprağımız için, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği için birlik beraberlik içerisinde tek yumruk olmalıyız diye düşünüyorum.

Ne yazık ki yaşadığımız 21.yüzyılda

TÜRKİYE'DE KADININ ADI HALEN YOK.

Atamızın izinde, onun ilkelerini savunan, yaşatan ve koruyan, Ülkesine, Bayrağına, Toprağına sadık bir toplum olup, sevgi ve saygının ilke edinildiği, kadın erkek ayırımının yapılmadığı,hoşgörü,,sevgi ve barış dolu bir ülkede sonsuza kadar eğitimin önemini benimseyen, çalışkan ve üreten ,başarı dolu,sağlıklı bir yaşamı soluyan mutlu, yüzü gülen, el ele, birlik ve beraberlik içerisinde toplum olmamız dileğimdir.

Kadınlarımız her zaman mutlu olmaya, değer verilmeye layıktır. Yüzleri soldurulmayıp bir gül gibi sonsuza kadar demet demet çiçek açtırılmalıdır. İşte o zaman o anaların yavruları da daha mutlu ve başarılı olur, ülkemizi daha üretken ve çalışkan genç kuşaklarımıza gönül rahatlığı ile emanet ederiz diye düşünüyorum.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk her zaman Türk Kadınını üstün görmüştür ve “Şuna kani olmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” demiştir.

Saygılarımla

SABİHA SERİN
Şair Araştırmacı Yazar
SİVAS

sandalli
09.03.2009, 23:45
Öncelikle bu güzel yaziyi kutluyorum. Sadece Türkiye de degil dünya`nin bir cok ülkesinde kadinin adi yok. Burada suclu olanda sadece erkekler degil, kadinlar da en az onlar kadar suclu. Zorla evlendirmeler, yada benzeri durumlar ne yazik ki hala yasanmaktatir. Bunu sadece kirsal kesimlerde degil modern toplumlarda da görebiliriz.
Umarim bu durum bir an önce düzelir. Bu güzel yaziyi ibret alarak okudum, tebriklerimi sunuyorum duyarli insan, yüreginize, emeginize saglik. Bizlerle paylastiginiz icin ayrica tesekkürlerimi sunarim. Saygimla...

kronik
10.03.2009, 00:12
kadın haklarıymış....nerde ben göremıyorum.....

senede bır gün ..okumuş üst bır yere gelmiş...bır kac kadın cıkıp tv de ....konusuyor.....
okuduk yazdık kendı ayaklarımız üzerındeyız dıye....evet örnek vermek adına yada model adına hoş olabılır....
ama sanılıyor ki....her kadın öyle....hiç problem yok....yasalardan kanunlardan bahsedılıyor...
eskıye görede düzenlenmeler yapılmışta olabilir....ama bunu hangı kadın biliyor kiiii..........
acaba ...köylere ucra yerler gidipte ordaki kadınları görüyorlarmı........
nasıl yasıyorlar....ne ezıyetler cekıyorlar....biliyorlar....
sadece bir günde konusulup bitiyor....neyi degiştiriyorlarsa artık....
kadın günüymüş pehhhhhhhh.....

hala okutulmayan kızlar var....günah sayılıyor...
kücücük yaslarda bırkac koyuna inege yada tarlaya satılan ..kızlar var....
kendınden oldukca büyük kişilerle evlendiriliyor....yada kuma olarak nikahsız yaşıyorlar....
egitimleri ellerinden alınıyor...bazı yerlerde kadınlar sadece işci gözüyle bakılıyor...
hatta kac cocugun var dendiginde kız cocuklarını saymıyorlar....
insan yerine bıle konmuyorlar....cok yazık ve cok üzülüyorum....
kendi cocukken cocuk doguranlar...dayak yiyenler...satılanlar atılanlar....
yaşamak için bile bır nedenı olmayanlar var.....
ACABA BU KADINLARI GÖRÜYORLARMI...BU KADINLARIN HAKLARI NERDE....
MADDELER YASALAR KANUNLAR...UYGULANMAYAN KAGIT ÜZERİNDE KALAN BIR SÜRÜ SEY....

bizler büyük sehırlerde yasıyoruz....bunun nımetlerınede yasıyoruz ...
en azından kendı adıma söyleyım...aılemın görüşlerı yada yasantısı...oldukca medenı...
ve rahatız...hakkımızı araya bılırız....
ama o kadınlar..ne yapıcak....bazen kendımı onların yerıne koyuyorum ve şükredüyorum....hemde cok...

süslenıp tv ye cıkıpta...hakkımız söyle yada böyle demesınler

sandalli
10.03.2009, 00:14
kadın haklarıymış....nerde ben göremıyorum.....

senede bır gün ..okumuş üst bır yere gelmiş...bır kac kadın cıkıp tv de ....konusuyor.....
okuduk yazdık kendı ayaklarımız üzerındeyız dıye....evet örnek vermek adına yada model adına hoş olabılır....
ama sanılıyor ki....her kadın öyle....hiç problem yok....yasalardan kanunlardan bahsedılıyor...
eskıye görede düzenlenmeler yapılmışta olabilir....ama bunu hangı kadın biliyor kiiii..........
acaba ...köylere ucra yerler gidipte ordaki kadınları görüyorlarmı........
nasıl yasıyorlar....ne ezıyetler cekıyorlar....biliyorlar....
sadece bir günde konusulup bitiyor....neyi degiştiriyorlarsa artık....
kadın günüymüş pehhhhhhhh.....

hala okutulmayan kızlar var....günah sayılıyor...
kücücük yaslarda bırkac koyuna inege yada tarlaya satılan ..kızlar var....
kendınden oldukca büyük kişilerle evlendiriliyor....yada kuma olarak nikahsız yaşıyorlar....
egitimleri ellerinden alınıyor...bazı yerlerde kadınlar sadece işci gözüyle bakılıyor...
hatta kac cocugun var dendiginde kız cocuklarını saymıyorlar....
insan yerine bıle konmuyorlar....cok yazık ve cok üzülüyorum....
kendi cocukken cocuk doguranlar...dayak yiyenler...satılanlar atılanlar....
yaşamak için bile bır nedenı olmayanlar var.....
ACABA BU KADINLARI GÖRÜYORLARMI...BU KADINLARIN HAKLARI NERDE....
MADDELER YASALAR KANUNLAR...UYGULANMAYAN KAGIT ÜZERİNDE KALAN BIR SÜRÜ SEY....

bizler büyük sehırlerde yasıyoruz....bunun nımetlerınede yasıyoruz ...
en azından kendı adıma söyleyım...aılemın görüşlerı yada yasantısı...oldukca medenı...
ve rahatız...hakkımızı araya bılırız....
ama o kadınlar..ne yapıcak....bazen kendımı onların yerıne koyuyorum ve şükredüyorum....hemde cok...

süslenıp tv ye cıkıpta...hakkımız söyle yada böyle demesınler

Iyi de bize ne kiziyorsun, bizim sucumuz ne. ;)
Gercekten cok haklisin, tepkine katiliyor ve seni destekliyorum, yüregine saglik.

seva
10.03.2009, 01:37
Iyi de bize ne kiziyorsun, bizim sucumuz ne. ;)
Gercekten cok haklisin, tepkine katiliyor ve seni destekliyorum, yüregine saglik.

bunların tek suçlusu erkekler :D:D:D

ayten58
10.03.2009, 03:15
evet sevacım haklısın ir kadını vezirde edn erkek rezilde edn erkektir
bende o madurlardan maalesef biriyim
üzerime kumada geldi bebğim kucağımda kapıyada kondum ilk eşim tarafından
dayakta yedim
kumardandançektim ikinci eşim tarafından açda kaldım sedefli olduğum için işde veren olmadı bunlar hep erkeklerin yüzünden
onun için oğlum bile olsa erkeklere güvenim kalmadı
daha ne diyim

altuntas58
10.03.2009, 11:28
Atatürk, Cumhuriyet' in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923 'de şöyle demiştir:

"Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir."

Atatürk, çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini belirlemiştir. Atatürk' ün Türk kadınına beslediği sevgi ve saygı, Kurtuluş Savaşı' ndaki gözlemleri ile iyice perçinleşmiştir. 1923 yılında Konya' da yaptığı bir konuşmada, bu hissiyatını büyük bir içtenlikle dile getirir.

"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim, diyemez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakar, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."

barikat58
10.03.2009, 11:29
bunların tek suçlusu erkekler :D:D:D

o sizlere göre öyle :D biz masumuz :D

barikat58
10.03.2009, 11:32
evet sevacım haklısın ir kadını vezirde edn erkek rezilde edn erkektir
bende o madurlardan maalesef biriyim
üzerime kumada geldi bebğim kucağımda kapıyada kondum ilk eşim tarafından
dayakta yedim
kumardandançektim ikinci eşim tarafından açda kaldım sedefli olduğum için işde veren olmadı bunlar hep erkeklerin yüzünden
onun için oğlum bile olsa erkeklere güvenim kalmadı
daha ne diyim

herkes sizin yaşadıgınız bu üzücü olayları yaşamıyor.o sizin evlendiginiz kişiyle alakalı bi durum.bir erkegi vezirde yapan rezilde yapan kadındır diye biliyordum o sözü!

sibelYILMAZ
10.03.2009, 11:37
kadın;
emekçi,
işçi,
anne,
kardeş,
yar,
yardımcı,
vefakar,
bir gül,
vefalı,
vefasız,
bir kadın herşey aslında onu herşey yapanda ve hiçbir şey yapanda gene biziz ... sadece erkek ler değil hepimiz.... Rabbim erkek kadın hepimize hakkıyla birbirimizin değerini anlamayı nasip etsin....
SEVGİ VARSA HERŞEY ÇÖZÜLÜR...
Sabiha Serin ablacım konu içinde ayrıyetten teşekkürler......