PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Örgü örmek bunamayı geciktiriyor

HaZaN
16.04.2009, 08:58
ABD’de yapılan bir araştırma, örgü örmek, kitap okumak gibi hobilerin bunamayı geciktirebileceğini ortaya koydu. Televizyon seyretmek ise hafıza kaybına neden oluyor...

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

ANKARA - BBC’nin internet sitesindeki habere göre Minnesota’daki Mayo Clinic hastanesinden araştırmacılar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini, ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza kaybı gibi sorunlar yarattığını belirledi.
Haberin devamı

Araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Araştırmada ayrıca günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, ekran karşısında daha fazla oturanlardan yüzde 50 oranında daha az hafıza kaybına uğradığı sonucuna varıldı.

Alzheimer Derneği yetkilisi Sarah Day ise gelecek 10 yılda bir milyon insanın bunama yaşayacağını, dolayısıyla bunamayı önlemenin yollarını bulmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti. Day, “Beyninize egzersiz yaptırmak için yap-boz yapmak, bulmaca çözmek, hatta yeni bir dil öğrenmek eğlenceli olabilir” diye konuştu.

deniz kızı
16.04.2009, 09:05
ben bi türlü beceremiyorum şu örgü yü yaaaa. başka elişlerine yeteneğim var ama örgü yapamıyorum bi türlü

sivasli.esen
16.04.2009, 09:06
pek de güzel yaparım annem sagolsun :D

deniz kızı
16.04.2009, 09:08
pek de güzel yaparım annem sagolsun :D

bunu nisbet yapmak olarak kabul ediyorum:D:D:D:D

sivasli.esen
16.04.2009, 09:14
gercekler acıdır napıyım :D

HaZaN
16.04.2009, 09:15
Övünmek gibi olmasın ama bende çok severim ve o kadar istkle yaparım ki o saatler nasıl geçer farkında bile olmam, ve insanı çok dinlendiriyor biraz parmaklarım ağrır ama :)

sivasli.esen
16.04.2009, 09:20
bizi alan yaşadı desene hazan :D

deniz kızı
16.04.2009, 09:22

benim yeteneklerim yemek pasta takı tasarım dantel üzerine evde kalır mıyım?:D:D:D

Kardelencicegi
16.04.2009, 09:23
Bende biraz örerim.
Gercekten insani dinlendiriyor. :)

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

sivasli.esen
16.04.2009, 09:27
benim yeteneklerim yemek pasta takı tasarım dantel üzerine evde kalır mıyım?:D:D:D

ohhh ohhh daha ne olsun yaa sende azcıkda bana ögret şu pasta yapmasını :D

HaZaN
16.04.2009, 10:01

Beni aldılar da; seni alanda kesin yaşar :)

deniz kızı
16.04.2009, 10:03
ohhh ohhh daha ne olsun yaa sende azcıkda bana ögret şu pasta yapmasını :D

tabi ki güzelim bize gel hem yapalım hem yiyelim:D:D:D

HaZaN
16.04.2009, 10:03

Pasta, yemek onları yaparım ama takı tasarımından hiç anlamam deniz kızı asıl seni alan yaşadı her şey tamam :)

deniz kızı
16.04.2009, 10:05
Pasta, yemek onları yaparım ama takı tasarımından hiç anlamam deniz kızı asıl seni alan yaşadı her şey tamam :)
yok yaa ne alan var ne de talip yeteneklerimi kendim için kullanıyorum :D:D

HaZaN
16.04.2009, 10:16
yok yaa ne alan var ne de talip yeteneklerimi kendim için kullanıyorum :D:D

Belki de bundan sonra kısmetin açılacak :D:D

sibelYILMAZ
16.04.2009, 10:32
oh oh bensiz muhabbet demek :D bende severim örgü örmeyi ama pek vakit olmuyor :):)

deniz kızı
16.04.2009, 10:46
Belki de bundan sonra kısmetin açılacak :D:D

aman yok daha erken ben memnunum:D:D:D:D

HaZaN
16.04.2009, 10:59
oh oh bensiz muhabbet demek :D bende severim örgü örmeyi ama pek vakit olmuyor :):)

Sensiz muhabbetin tadı bile olmuyor Sibel bacım gözlerimiz yollarda kaldı az da olsa örgü boş zaman buldukça çok iyi geliyor insana bayanlar tavsiye ederim.

deniz kızı
16.04.2009, 11:00
benim de öğrenmem lazım artık o zaman şu örgüyü. annem bu işin ustası ama bende iş yok of of of