PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sanal ortam da karşı cinsle muhatab olmak!!!

seva
30.04.2009, 14:37
biliyorum defalarca açılan bir konu ama bu sefer "chat yapan kızın başına şu geldi aman siz de yapmayın" gibi "kadının sesi" program formatında bir yazı değil...çok daha gerçekçi ve kapsamlı... Çoğumuza çok sert gelecek belki de ama gerçek olan bu.... bir kaç bölümde vereyim inşALLAH
SelametLe

--------------------------------------------------------------------------------

Bayanlar için bir ayet-i kerime meali ve açıklamasını yazıyorum:
" Ey Peygamber Hanımları! Siz kadınlardan herhangi biri gibi
değilsiniz.Eğer (ALLAHh'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı
perde arkasında) sözü yumuşak söylemeyin ki kalbinde hastalık bulunan kimse kötü ümide kapılmasın.Güzel ve münasip sözler söyleyin."

Ayet-i kerime Peygamber Efendimizin üstün zevcelerine hitaben bütün ümmet kadınlarına üstün adabı hatırlatmaktadır, ezvac-ı tahirat,şeref ve iffette imamlar mesabesinde oldukları için muhatab olmuşlardır.

Müslüman bir kadın,kelimeleri köşeletip,adeta erkeği kendine avcı kılacak derecede söyleşmemelidir.

Müslime bir kadının konuşma esnasında sesini inceltip muhatab olan erkeği tahrik etmemesi,sesini değiştirmeksizin tabi olan sesiyle konuşması,ve konuşurken de adaba aykırı lakırdı,laf atma gibi tavırlarda bulunmaması gerekir ki bu,onun iffetinin,mensup olduğu ailesinin şerefinin ta kendisidir.

İcab ettikçe kadın,ALLAHh Azze ve Celle 'nin hoşuna gidebilecek tabii sesiyle konuşabilir,lakin konuşmakta tahrik edici olmaması,yani kalbinde HASTALIK olan yahud psikolojik olarak hemen mağlup olabilecek erkeklerin tahrikine sirayet edilmemesi için ma'ruf söz söylemesi mecburdur.

( kaynak: Müslime genç şuuru,dilara yayınları)

Evet,bu ayet gayet açık..

Eğer bir bayan bir erkekle konuşmak istiyorsa, bu ayeti asla aklından çıkarmasın.

Chat ortamında kişilerin yüz ifadesini görmek mümkün değildir, Bu bir..

ikincisi,eğer evliya değilseniz,karşınızdakinin kalbinin hasta mı sağlam mı olduğunu asla bilemezsiniz ki bu çok önemli.

Karşınızdakiyle 'siz' diye hitabederek konuşsanız,ah ne kadar kibar'diye etkileneblir,'sen' diye konuşsanız 'neden benimle samimi konuşuyor'der.Ne basit bir kelime değil mi,siz ya da sen...

Fakat ne bilebilirsiniz ki karşınızdaki emin bir insan mıdır,kalbi sağlam mıdır,nasıl konuşacaksınız,nasıl hitab edeceksiniz,öyle kelimeler seçmelisiniz ki,ayetin hükmü yerine gelsin.

Hiç tanımadığınız karakterini bilmediğiniz biriyle sanırım doğru kelimeleri seçerek konuşmak zor olsa gerek.

Böylece, chatte bir bayanın bir bayla sohbet etmesi,büyük bi sorumluluk altına girmesi demektir.

Eğer karşısındaki erkek etkilenirse,ola ki tebliğden başka hiçbir şey söylememiş olsun,gene de kalbi hasta ise etkilenebilir,o zaman bunun günahı acaba kimedir?

Bu durumda bayanlara söyleyeceğim şu:
illa chat yaparak tebliğ yapmak istiyorlarsa,bayanlarla konuşsunlar.

Tabii bulabilirlerse...

Deneyenler diyor ki:bayanlar bayanlarla konuşmuyor arkadaş... !

Tabi bu arada,bayan sandığınız biri bayan olmayabilir de.

Tanımadığınız insanların aklında kalbinde ne var bilemezsiniz,dürüstlük ise...peh!

Güldürmeyin beni...Biz insanlarda koskoca bir nefs varken mi??

İkinci bir husus:Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Fiziksel olarak değilse de sanal olarak,ama sonuçta çıkmıştır.

Bunun yorumunu kendiniz yapın hanımlar...

Bırakın bazı sahalarda tebliğ erkeklere kalsın.

Zira dış dünya,sanal da ve reelde,örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Zayıf olan kadın nev'ine göre değil,kayıp gitmek işten bile değil.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi.

Yani bilfiil kadının karşı cinsle muhatab olması,sakıncalı görülmüş ki,sakındırılmış.

Arkadaşlar,kusuruma bakmayın,işin gerçeği bu,biz hanımların chat ortamında verimli bi şekilde tebliğ yapabilme imkanımız yok gibi görünüyor.

En güzeli eğer insanlara ulaşmak,bişeyler anlatmak istiyorsanız,önce kendiniz okuyun öğrenin ve okuduklarınızı önce aile iyalinize,çocuklarınıza aşılayın,sonra da eğer vaktiniz kalıyorsa,incilere yazın,ya da başka mail gruplarına.

Chatte bir saat iki saat harcayarak en fazla iki üç kişiyle konuşursunuz,ama,gruba yazacağınız bir maili yüzlerce kişi okuyabilir.

sibelYILMAZ
30.04.2009, 14:59
Sağolasın ablacım grçekten güzel ve önemli bir konuya değinmişsin kendimi bir kere daha sorguladım ve sorgulayacağım Allah razı olsun ablacım Rabbim onun taktirine ayan olmayacak herşeyden uzak tutsun bizleri inşallah....

deniz kızı
30.04.2009, 15:02
sevacım kusura bakma ama yani bence fazla abarttın bu konuyu. sana biçok konuda destek verdim ama çok uzattın bu konuyu bence farklı yerlere çektin. yani şimdi sende bu site ye takılıyorsun ve her konuda yorumların var seninde muhatabın erkekler yani ne yapmaya çalışıyorsun anlamıyorum paylaşım sitesi olmaktan çıktı burası artık dini ders sitesi oldu. sanki kimse dinini bilmiyor inançsız senden öğrenecek. madem çok sakıncalı din açısından bu sanal ortam sen neden takılıyorsun yaaa. konu nerden nereye geldi. alacağın tepkileride biliyor olmana sevindim . bilişim çağında yaşıyoruz herkes pc kullanıyor.sana göre bu bile günah nerdeyse. bence bu işin günah tarafı varsa o kişinin kendisini bağlar.bu konu hakkında çok ileri gittiğini düşünüyorum. ve asla cevap vermeyeceğim. senin tüm yazılarını okuyorum çoğuna katılıyorum ama bu konuyu çok yanlış yerlere çektin. sen bi yöneticisin bu sitenin fetva vericisi değil.öyle şeyler yazıyorsun ki sanki herkes dinsiz inançsız birşey bilmiyor. kusura bakma bu sefer sana muhalefetim

sibelYILMAZ
30.04.2009, 15:13
sevacım kusura bakma ama yani bence fazla abarttın bu konuyu. sana biçok konuda destek verdim ama çok uzattın bu konuyu bence farklı yerlere çektin. yani şimdi sende bu site ye takılıyorsun ve her konuda yorumların var seninde muhatabın erkekler yani ne yapmaya çalışıyorsun anlamıyorum paylaşım sitesi olmaktan çıktı burası artık dini ders sitesi oldu. sanki kimse dinini bilmiyor inançsız senden öğrenecek. madem çok sakıncalı din açısından bu sanal ortam sen neden takılıyorsun yaaa. konu nerden nereye geldi. alacağın tepkileride biliyor olmana sevindim . bilişim çağında yaşıyoruz herkes pc kullanıyor.sana göre bu bile günah nerdeyse. bence bu işin günah tarafı varsa o kişinin kendisini bağlar.bu konu hakkında çok ileri gittiğini düşünüyorum. ve asla cevap vermeyeceğim. senin tüm yazılarını okuyorum çoğuna katılıyorum ama bu konuyu çok yanlış yerlere çektin. sen bi yöneticisin bu sitenin fetva vericisi değil.öyle şeyler yazıyorsun ki sanki herkes dinsiz inançsız birşey bilmiyor. kusura bakma bu sefer sana muhalefetim

canım bence konuyu sırf üstüne alıp forumla alakalı tarafa çekme çünkü burada genellemeden ve hepimizin düşebileceği hatalardan bahsediyor...birde şöyle bir durum var hiç kimseyle konuşmayalım o zaman, aman kapıya çıkmayalım aman o olmaz aman bu olmaz değil, sadece nefse güzel gelen ama gerçeğe ve imana zarar verecek şeylerden sakınmak gerektiği vurgulanmış biraz...Ben herşeyine tamamen katılmasamda bence düşünmemiz gereken bir konu biraz daha dikkat için....

besyo_cu
30.04.2009, 15:23
Seva senın yazılar ve zihniyet aynı Zekariya Beyaz...

deniz kızı
30.04.2009, 16:45
canım bence konuyu sırf üstüne alıp forumla alakalı tarafa çekme çünkü burada genellemeden ve hepimizin düşebileceği hatalardan bahsediyor...birde şöyle bir durum var hiç kimseyle konuşmayalım o zaman, aman kapıya çıkmayalım aman o olmaz aman bu olmaz değil, sadece nefse güzel gelen ama gerçeğe ve imana zarar verecek şeylerden sakınmak gerektiği vurgulanmış biraz...Ben herşeyine tamamen katılmasamda bence düşünmemiz gereken bir konu biraz daha dikkat için....

tamam o zaman canım ben öfkeli sandım seni konunun çok üstüne gidince. çünkü senin yazıları hep okuyorum beğeniyorum tamamen katılıyor olmana şaşırırdım zaten.

titizyiğido
30.04.2009, 17:55

ben sevanın yazısını destekleyenlerdenim eğer sende destekliyorsan ki destekliyosun eğer sen desteğinde ,sevada yazdıklarında samimiyse bir daha internet alemine takılmamanız gerekiyo...............

tatli-dilli
30.04.2009, 18:00
Ya arkadaslar o zaman ne kadinlar ne de erkekler hic bir sekilde sosyal bir aktivite icersinde yer almamalari gerekiyor,
calismaya da gitmeyelim, ucaga binip seyahat da etmeyelim,
otobüslere de binmeyelim, yolda da yürümeyelim, bir restoranta da gitmeyelim,
is görüsmelerine de gitmeyelim, doktora da vs vs...

Insan kendini bildigi sürece hic bir yerde hic birsey olmaz,
eger karsidaki insan hersey yanlis anlicaksa bu zaten onun sorunudur,
biri seni art niyetli anlamak istiyor ise her sekilde anlar,
sen nekadar dikkat edersen et.

Dogru noktalar olabilir, ama bu devir o zamanlarki devir degil artik.
Ben bu foruma girerek günah isledigimi düsünmüyorum.
Insan kendini bilirse heryerde adabi ile davranmasini bilir.

@ seva
amacim asla tartisma cikarmak degil ama uzun süredir dikkatimi cekiyor,
sürekli bu gibi konulari destekliyor dogruluyorsun,
sana bunlar bukadar mantikli geliyor ise be güzelim neden birakmiyorsunki bu sanal ortami?
simdi sana göre birak ask yasamak konusmak bile sakincali,
iyi de öteki taraftan sanal ortamda ask adli topicte en cokta sen yaziyorsun,
bazen mantigini cözemiyorum kusura bakma...

gönül3458
30.04.2009, 18:01
seva çok haklı bende ayzına sağlık seva senden allah razı olsun sohbete 2 kelıme edıyorsun ardından hemen özel gel yada özelden mjs yazıyorlar veya msn ıstıyorlar ama iyi ama kötü bu yanlızca allah blır ınsanların nıyetını

Kibrisli
30.04.2009, 18:04
Valla ben genel olarak konu hakkında yorum yapmak istemiyorum, zira kişinin kişisel görüşüdür, bizi ilgilendirmez ama şu alttaki bölüme biraz takıldım...

"Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Zira dış dünya,sanal da ve reelde,örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi."

Kadının Cihadı evdedir diye hangi hadis ya da Ayet var bilemiyorum... Kadını zayıf gösteren bir ayet ya da hadis olduğunu zannetmiyorum...

"örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi. " ne demektir??? Kimse kadınları bu kadar küçük göremez, Seva bacım sana değil lafım bu sözler kime aitse ona, yoksa sen onun görüşlerini benimseyip buraya taşıyabilirsin ama ilk olarak bu görüşe ait bir insan Ayet ya da Hadisleri nasıl bu kadar bağnaz olarak yorumlar... Kadınlar güçlüdür, anadır, ülkelerin lokomotifidir... Evden çıkmasının yanlış olduğunu söylemek, iş hayatı hatta pazar da çarşıda bile hayat zorluklarla dolu sen güçsüzsün evde dur demek küçümsemek ayıptır...

Arif Coşkun
30.04.2009, 18:11
İşin aslına bakılrsa bu gavur icatlarına ne elinizi sürüyorsunuz evinize bile sokmayın :D

sibelYILMAZ
30.04.2009, 18:37
Herkesin görüşü kendinedir elbet herşey seviyeli olduğu sürece ve insan kendini bildiği sürece problem yok... Kardeşlerim ben kesinlikle kimseye diyemem ne işin var bu sitede niye yazı yazıyon niye onunla konuşuyon niye bununla konuşuyon bence sınırı ve seviyeyi koruduktan sonra problem yok benim anladığım ve katıldığım nokta bu, ben herkesin görüşüne saygı duyarım tamam ama tanımadığım birinin laubaliliğinden asla haz etmem saygısızlık etmem ve karşılıkta vermem... en basiti üye olduğum günden beri mini sohbette kime selam verdiysem yada kimin selamını aldıysam ardından bir özel mesaj arkadaş olabilirmiyiz işte msn adresim şu garip seviyesiz laflar ben hiçbirini kale alıp tartışmam bile ama gel gelelim rahatsız edici.Kişileri düşüncelerine göre değilde cinsiyetine göre yargılamak niye seva ablanın konusunda katıldığım konu yada anladığım konu bu. Dikkat edin, muhatab olurken seviyenizi koruyun, benim tavrım daima budur ve değişmez... Benim herkese ve herşeye saygım vardır takdir ederim yada etmem ama asla inandığım şeylerden taviz vermem herkese diyecek tek sözüm şu sitede biriyle konuşurken muhatab olurken cinsiyetine göre değilde düşüncelerine göre yargılayın.... Saygılarımla.....

Merkez_Alperen
30.04.2009, 18:41
SÜPER YAZI SEVA! EMEĞİNE SAĞLIK!!!!
............!!!!!!!!!!!!!!!!.. .....................

sibelYILMAZ
30.04.2009, 18:46
ben sevanın yazısını destekleyenlerdenim eğer sende destekliyorsan ki destekliyosun eğer sen desteğinde ,sevada yazdıklarında samimiyse bir daha internet alemine takılmamanız gerekiyo...............

evet destekliyorum ama bence aynı yerden bakmıyoruz olaya çünkü kişi kendini bildiği ve seviyesi koruduğu sürece hiçbir sorun yoktur burada da bundan bahsediliyor....seviyenizi koruyun ve karşınızdakine cinsiyetiyle değilde düşünceleriyle karşılık verin....

besyo_cu
30.04.2009, 18:51
Burası görgü kurallarının ögretildiği bir platforum değil ki hemen hemen bütün üyeler ve yöneticiler kendılerini kanıtlamış , öğrenım görmuş yada kendısini hayat okulu denen en gercek okulda geliştirmiş kişiler.

Kim ne yapıyorsa kendınedir. Başkasınının yaptığı iş o kişiyi sorumlu tutar. Herkes istediği gibi düşünmekde ya yapmakda özgürdür. Sitemizin kemik kadrosu diye adlandıracağımız kişiler zaten kendilerine ait bir değer yarıgısı olan kişiler.Ben fikrimi söylerım başkası kendi fikrini.

Atalarımızın dediği gibi her koyun kendi bacağından asılır...

titizyiğido
30.04.2009, 18:59
evet destekliyorum ama bence aynı yerden bakmıyoruz olaya çünkü kişi kendini bildiği ve seviyesi koruduğu sürece hiçbir sorun yoktur burada da bundan bahsediliyor....seviyenizi koruyun ve karşınızdakine cinsiyetiyle değilde düşünceleriyle karşılık verin....

sinir yapma kardeşim sen benim ne seviyesizliğimi gördün bu sitede.........şu an seviyesizleşen sensin..........cinsiyeti ortaya atan seva destekleyende sensin..........ben kötü bişey söylemedim destekliyosan o zaman bir daha internet alemine girme dedim...........ben senin neden sevayı desteklediğini sorgulamadım ki...........kaldı ki sevayı o yazısından dolayı bende destekliyorum ve tamamına katılıyorum...........bu mesaja cevap yazacaksan lütfen yukarıdaki mesaj gibi olamsın..........seviyeni koru..........

sibelYILMAZ
30.04.2009, 19:10
sinir yapma kardeşim sen benim ne seviyesizliğimi gördün bu sitede.........şu an seviyesizleşen sensin..........cinsiyeti ortaya atan seva destekleyende sensin..........ben kötü bişey söylemedim destekliyosan o zaman bir daha internet alemine girme dedim...........ben senin neden sevayı desteklediğini sorgulamadım ki...........kaldı ki sevayı o yazısından dolayı bende destekliyorum ve tamamına katılıyorum...........bu mesaja cevap yazacaksan lütfen yukarıdaki mesaj gibi olamsın..........seviyeni koru..........

bir yerde hata yapmışım bu konuda affınıza sığınırım seviyenizi koruyun ve karşınızdakini cinsiyetine göre yargılamayın derken sadece sizi değil herkesi kastettim kesinlikle şahsınıza munahasır birşey değil bir cümle hatası olmuş... bu arada katılmadığım ve farklı baktığımız konu da internet meselesi ve foruma cevap yazmak ben seviyemi bildiğim sürece ve karşımdakide koruduğu sürece bence hiçbir sakıncası yok ve eğer rahatsız olursam zaten kesinlikle cevap yazmam ve buraya bir daha girmem bence yanlışınız bizi bu görüşümüzden dolayı internet alemine girmeyeceğimize kanaatkar olma görüşünüz ..... Yaşınıza ve düşüncelerinize saygım var kesinlikle ama görüşümü bildirdiğim bir konuda kesin bir yargıya da maruz kalmak asla istemem...Saygılarımla....

titizyiğido
30.04.2009, 19:43
bir yerde hata yapmışım bu konuda affınıza sığınırım seviyenizi koruyun ve karşınızdakini cinsiyetine göre yargılamayın derken sadece sizi değil herkesi kastettim kesinlikle şahsınıza munahasır birşey değil bir cümle hatası olmuş... bu arada katılmadığım ve farklı baktığımız konu da internet meselesi ve foruma cevap yazmak ben seviyemi bildiğim sürece ve karşımdakide koruduğu sürece bence hiçbir sakıncası yok ve eğer rahatsız olursam zaten kesinlikle cevap yazmam ve buraya bir daha girmem bence yanlışınız bizi bu görüşümüzden dolayı internet alemine girmeyeceğimize kanaatkar olma görüşünüz ..... Yaşınıza ve düşüncelerinize saygım var kesinlikle ama görüşümü bildirdiğim bir konuda kesin bir yargıya da maruz kalmak asla istemem...Saygılarımla....

burada mesajlaşmak yüz yüze konuşmak gibi olmuyo.......bazen hakikaten anlatmak istediğinizi anlatamıyosunuz yada anlatıyosunuz karşınızdaki anlamıyo........şu an bu durum gerçekleşti neyse daha fazla uzatmayalım bu konuyu.............bendende saygılar...............

barikat58
30.04.2009, 21:48
pehhh iyiki bir konu açmış kimi zekeriya beyaz etmiş kimi bilmem ne etmiş hiç yakıştıramıyorum ayıp.konu hoşunuza gitmiyorsa okumazsınız yada yorum yazmazsınız.madem yazacaksan düşüncemi söylerim serbest diyorsan bu yukardaki yazıda düşünce özgürlüğünün bir ürünüdür.

tatli-dilli
30.04.2009, 21:56
barikat sen nasil kendi fikrini yaziyor ve dogru buldugunu destekliyor isen,
bizde kendi fikrimizi yazip ya onayliyoruz ya da onaylamiyoruz,
düsünce özgürlügü diye birsey var,
ben senin görüsüne sende benim görüsüme saygi duymak zorundasin,
ha eger saygi duymam diyorsan da bu senin saygisizligin olur.

altuntas58
30.04.2009, 23:56
Valla ben genel olarak konu hakkında yorum yapmak istemiyorum, zira kişinin kişisel görüşüdür, bizi ilgilendirmez ama şu alttaki bölüme biraz takıldım...

"Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi."

Kadının Cihadı evdedir diye hangi hadis ya da Ayet var bilemiyorum... Kadını zayıf gösteren bir ayet ya da hadis olduğunu zannetmiyorum...

"örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi. " ne demektir??? Kimse kadınları bu kadar küçük göremez, Seva bacım sana değil lafım bu sözler kime aitse ona, yoksa sen onun görüşlerini benimseyip buraya taşıyabilirsin ama ilk olarak bu görüşe ait bir insan Ayet ya da Hadisleri nasıl bu kadar bağnaz olarak yorumlar... Kadınlar güçlüdür, anadır, ülkelerin lokomotifidir... Evden çıkmasının yanlış olduğunu söylemek, iş hayatı hatta pazar da çarşıda bile hayat zorluklarla dolu sen güçsüzsün evde dur demek küçümsemek ayıptır...

Tebrikler kardeşim yazılması gerkenleri gerekenleri yazmışsınız

barikat58
01.05.2009, 08:28
barikat sen nasil kendi fikrini yaziyor ve dogru buldugunu destekliyor isen,
bizde kendi fikrimizi yazip ya onayliyoruz ya da onaylamiyoruz,
düsünce özgürlügü diye birsey var,
ben senin görüsüne sende benim görüsüme saygi duymak zorundasin,
ha eger saygi duymam diyorsan da bu senin saygisizligin olur.

başkalarının görüşüne saygı duymadıgımı nerden anladın

seva
01.05.2009, 09:34

Güzel Bacım Erkeklerle konuşmayın anlamına gelmiyorki Ne kadar meraklısınız karşı cinsle konuşmaya ya :D bende konuşuyorum Abilerim var sınırlı bir şekilde konuşuyoruz bu ilaki erkeklerle konuşmayın anlamına gelmiyorki seviiyeli konuşmayanlara için bu yazı bir ayette
perde arkasında) sözü yumuşak söylemeyin ki kalbinde hastalık bulunan kimse kötü ümide kapılmasın.Güzel ve münasip sözler söyleyin."

münasip sözler söyleyin yani uygun konuşun demek anlamına geliyor dikkat etmedin galiba

paylaşım sitesi olmaktan çıktı burası artık dini ders sitesi oldu.

bacım bu sitede ben dini bölümlerde var dini ders vermiyorum sadece dinimizin bazı kuralarını unutulmamasını yazıyorum..

Herkes Her istediğini yapmakta serbest ama unutmadan serbest

andolsun ki insanı biz yarattık,ona nefsinin ne fısıldadığınıda iyi biliriz.
biz ona şah damarından daha yakınız..
sağ tarafta ve sol tarafta iki alıcı kayıt yapmaktadır..
hiçbirtşey söylemezki onu gözleyen tesbit eden biri bulunmasın..
kaf suresi..16-17-18

yiyvvivvyiy
01.05.2009, 10:19
chat kelimesinin türkçe karşılığı vardır ve onun bunun kelimesini kullanmak o kişinin aciz yahutta köle olduğunun göstergesidir(yani o kelimenin sahipleri bunu böyle kabul ederler)

seva
01.05.2009, 10:34
Ya arkadaslar o zaman ne kadinlar ne de erkekler hic bir sekilde sosyal bir aktivite icersinde yer almamalari gerekiyor,
calismaya da gitmeyelim, ucaga binip seyahat da etmeyelim,
otobüslere de binmeyelim, yolda da yürümeyelim, bir restoranta da gitmeyelim,
is görüsmelerine de gitmeyelim, doktora da vs vs...

Insan kendini bildigi sürece hic bir yerde hic birsey olmaz,
eger karsidaki insan hersey yanlis anlicaksa bu zaten onun sorunudur,
biri seni art niyetli anlamak istiyor ise her sekilde anlar,
sen nekadar dikkat edersen et.

Dogru noktalar olabilir, ama bu devir o zamanlarki devir degil artik.
Ben bu foruma girerek günah isledigimi düsünmüyorum.
Insan kendini bilirse heryerde adabi ile davranmasini bilir.

@ seva
amacim asla tartisma cikarmak degil ama uzun süredir dikkatimi cekiyor,
sürekli bu gibi konulari destekliyor dogruluyorsun,
sana bunlar bukadar mantikli geliyor ise be güzelim neden birakmiyorsunki bu sanal ortami?
simdi sana göre birak ask yasamak konusmak bile sakincali,
iyi de öteki taraftan sanal ortamda ask adli topicte en cokta sen yaziyorsun,
bazen mantigini cözemiyorum kusura bakma...

Konuşmayın anlamında demedim sadece dinimizin getirdiği bazı kuraları unutmayın diyorum sizde Hemen olay yaratıyorsun genelle çekiyorsunuz... yav :D

Arif Coşkun
01.05.2009, 10:38
21. Yüzyılda dünya ne ile uğraşıyor biz ne ile uğraşıyor, tartışıyoruz. Sadece gülüyorum bu duruma...
Ne kadınsız ne erkeksiz bir dünya olabilir, fiziksel konumun dışında asla bir birlerinden üstün bir tarafları yoktur, çünkü ikiside insandır.
Böyle basit şeylerle uğraşmak yerine, ilimle, bilimle gelecekle ilgili neler yapabiliriz ne buluşlar yapabiliriz, adamlar 2022'de balayını ayda geçirmek için şimdiden hazırlık yapıyorlar bizlerin tartıştığı konuya bakın :)

seva
01.05.2009, 11:03
21. Yüzyılda dünya ne ile uğraşıyor biz ne ile uğraşıyor, tartışıyoruz. Sadece gülüyorum bu duruma...
Ne kadınsız ne erkeksiz bir dünya olabilir, fiziksel konumun dışında asla bir birlerinden üstün bir tarafları yoktur, çünkü ikiside insandır.
Böyle basit şeylerle uğraşmak yerine, ilimle, bilimle gelecekle ilgili neler yapabiliriz ne buluşlar yapabiliriz, adamlar 2022'de balayını ayda geçirmek için şimdiden hazırlık yapıyorlar bizlerin tartıştığı konuya bakın :)

Haklısın abicim ama Plan bulmanın alakası yok bu konunun tartışılacak konu ve dünya ne işle uğraştığı bizi ilgilendirmez onların neyle uğraştığını ne sen nede ben biliyoruz.................

planda yaparız geleceğimize bakarız...

Burası görgü kurallarının ögretildiği bir platforum değil ki hemen hemen bütün üyeler ve yöneticiler kendılerini kanıtlamış , öğrenım görmuş yada kendısini hayat okulu denen en gercek okulda geliştirmiş kişiler.

Kim ne yapıyorsa kendınedir. Başkasınının yaptığı iş o kişiyi sorumlu tutar. Herkes istediği gibi düşünmekde ya yapmakda özgürdür. Sitemizin kemik kadrosu diye adlandıracağımız kişiler zaten kendilerine ait bir değer yarıgısı olan kişiler.Ben fikrimi söylerım başkası kendi fikrini.

Atalarımızın dediği gibi her koyun kendi bacağından asılır...

birde ezberlemişler her koyun kendi bacağından asılır
aaa çok güzel. her koyun kendi bacağından asılır diyenlere bir cevabım oldu artık :D oku
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

ogeday3358
01.05.2009, 11:43
seva kardesime hak veriyorum.
dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlar

besyo_cu
01.05.2009, 12:47
birde ezberlemişler her koyun kendi bacağından asılır
aaa çok güzel. her koyun kendi bacağından asılır diyenlere bir cevabım oldu artık :D oku
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

Kıssaden hissedenı okudum biliyordum baya güzeldi.

Peki Seva hanım söylermisiniz acaba burda hangi KOYUNUN kokusu sizleri rahatsız etti....

tatli-dilli
01.05.2009, 12:54
Konuşmayın anlamında demedim sadece dinimizin getirdiği bazı kuraları unutmayın diyorum sizde Hemen olay yaratıyorsun genelle çekiyorsunuz... yav :D

hitap sekline dikkat edilirse sen demekki herseyi dört dörtlük yapiyorsun,
baksana konusmayin demiyorum, unutmayin diyorum, olay yaratiyorsunuz hms ilginc.

sen herseyi yapabiliyorsan sevindim senin adina,
her neyse herkesin kendi düsüncesi de kendinedir.

bir fikir savunduk yazdik diye dinsiz ilan edilecegiz nerdeyse, cok komik ya : ))
kimse kimseyi dogru söyledi diye dokuzuncu köyden felan kovmuyor.
mühim olan insanlarin düsüncelerine saygili olabilmek,
herkesin kendine göre bir mantigi vardir,
bazen insanlar farkli bir noktadan bakinca farkli seyleri de görebilyior.

sivaslihakan
01.05.2009, 13:02

sana göre öyleyse dinle alakali konusulmayacak biligilendirilmeyecek gereksiz konular bunlar,
egerki öyleyse neden yaziyorsun buraya sen ayda balayini yapmaya hazirlan abicim...
öbür dünyaya hic gitmiyecenya.......

bana göre asil cahillik bos islerle ugrasanlardir

besyo_cu
01.05.2009, 13:14
Kıssaden hisselere bir tanede ben yazayım. Seva kardeşim buda benden sana ;

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti. İşveren müteahhidine, çalıştığı konut yapım işinden ayrılmak ve eşi, büyüyen ailesi ile birlikte daha özgür bir yaşam sürmek tasarısından söz etti. Çekle aldığı ücretini elbette özleyecekti. Emekli olmak ihtiyacındaydı, ne var ki.

Müteahhit iyi işçisinin ayrılmasına üzüldü. Ve ondan, kendine bir iyilik olarak, son bir ev daha yapmasını rica etti. Marangoz kabul etti ve ise girişti, ne var ki gönlünün yaptığı iste olmadığını
görmek pek kolaydı.Baştan savma bir işçilik yaptı ve kalitesiz malzeme kullandı. Kendini adamış olduğu mesleğine böyle son vermek ne talihsizlikti! İşini bitirdiğinde, işveren, evi gözden geçirmek için geldi. Dış kapının anahtarını marangoza uzattı. “Bu ev senin” dedi, “sana benden hediye”. Marangoz soka girdi. Ne kadar utanmıştı!

Keşke yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi! O zaman onu böyle yapar mıydı! Bizim için de bu böyledir. Gün be gün kendi hayatımızı kurarız. Çoğu zamanda, yaptığımız işe elimizden gelenden daha azını koyarız. Sonra da, soka girerek, kendi kurduğumuz evde yasayacağımızı anlarız. Eğer tekrar yapabilsek, çok daha farklı yaparız. Ne var ki, geriye dönemeyiz.

Marangoz sizsiniz. Her gün bir çivi çakar, bir tahta koyar ya da bir duvar dikersiniz. “Hayat bir kendin yap tasarımıdır” demiştir biri. Bugün yaptığınız davranış ve seçimler, yarın yaşayacağınız evi kurar.

Öyle ise onu akıllıca kurun.
Alıntıdır...

Kısaca herkes evini yani öbür Dünya (gercek Dünda) daki evini kendisi yapar. Herkesin yaptıgı şeyler kendısini bağlar. Bilmem anlatabildımmi...

barikat58
01.05.2009, 13:28
yaw burda bundan sonra kimse kimseye bişey ögretecek degil.herkes bildigini okur sonucta bir şey cıkmaz ortaya.örnek vererek kıssa anlatarak kimse haklı oldugunu ispatlayamaz.ha bu konuya ilişkin anektodlar peygamberimizin hayatında mevcuttur sahabenin hayatında mevcuttur.oyüzden kalkıp şimdi bişeylerle üstelemek yalnış diye düşünüyorum.boş verin su akar yolunu bulur

seva
01.05.2009, 13:37
Kıssaden hisselere bir tanede ben yazayım. Seva kardeşim buda benden sana ;

Yaşlı bir marangozun emeklilik çağı gelmişti. İşveren müteahhidine, çalıştığı konut yapım işinden ayrılmak ve eşi, büyüyen ailesi ile birlikte daha özgür bir yaşam sürmek tasarısından söz etti. Çekle aldığı ücretini elbette özleyecekti. Emekli olmak ihtiyacındaydı, ne var ki.

Müteahhit iyi işçisinin ayrılmasına üzüldü. Ve ondan, kendine bir iyilik olarak, son bir ev daha yapmasını rica etti. Marangoz kabul etti ve ise girişti, ne var ki gönlünün yaptığı iste olmadığını
görmek pek kolaydı.Baştan savma bir işçilik yaptı ve kalitesiz malzeme kullandı. Kendini adamış olduğu mesleğine böyle son vermek ne talihsizlikti! İşini bitirdiğinde, işveren, evi gözden geçirmek için geldi. Dış kapının anahtarını marangoza uzattı. “Bu ev senin” dedi, “sana benden hediye”. Marangoz soka girdi. Ne kadar utanmıştı!

Keşke yaptığı evin kendi evi olduğunu bilseydi! O zaman onu böyle yapar mıydı! Bizim için de bu böyledir. Gün be gün kendi hayatımızı kurarız. Çoğu zamanda, yaptığımız işe elimizden gelenden daha azını koyarız. Sonra da, soka girerek, kendi kurduğumuz evde yasayacağımızı anlarız. Eğer tekrar yapabilsek, çok daha farklı yaparız. Ne var ki, geriye dönemeyiz.

Marangoz sizsiniz. Her gün bir çivi çakar, bir tahta koyar ya da bir duvar dikersiniz. “Hayat bir kendin yap tasarımıdır” demiştir biri. Bugün yaptığınız davranış ve seçimler, yarın yaşayacağınız evi kurar.

Öyle ise onu akıllıca kurun.
Alıntıdır...

Kısaca herkes evini yani öbür Dünya (gercek Dünda) daki evini kendisi yapar. Herkesin yaptıgı şeyler kendısini bağlar. Bilmem anlatabildımmi...

Tabi bu dünyada Müslümanlığın getirdiği kuralara uyarsa....

besyo_cu
01.05.2009, 13:37
Demekki bunları yapmak günah peki o zaman neden hala yazıyorsunuz bile bile günah a giriyorsunuz.

Bile bile yapılan günahlar daha günah değilmi ?

Bu kadar da kendiniz ile çelişkiye düşmeyin....

seva
01.05.2009, 13:40
Demekki bunları yapmak günah peki o zaman neden hala yazıyorsunuz bile bile günah a giriyorsunuz.

Bile bile yapılan günahlar daha günah değilmi ?

Bu kadar da kendiniz ile çelişkiye düşmeyin....

Yav kardeş ben şimdi ne yazdım yazmayın diye bişey yazdım veya hiç girmeyin diye mi yazdım Allah Allah yaa sizde :D

besyo_cu
01.05.2009, 13:44
biliyorum defalarca açılan bir konu ama bu sefer "chat yapan kızın başına şu geldi aman siz de yapmayın" gibi "kadının sesi" program formatında bir yazı değil...çok daha gerçekçi ve kapsamlı... Çoğumuza çok sert gelecek belki de ama gerçek olan bu.... bir kaç bölümde vereyim inşALLAH
SelametLe

--------------------------------------------------------------------------------

Bayanlar için bir ayet-i kerime meali ve açıklamasını yazıyorum:

Ayet-i kerime Peygamber Efendimizin üstün zevcelerine hitaben bütün ümmet kadınlarına üstün adabı hatırlatmaktadır, ezvac-ı tahirat,şeref ve iffette imamlar mesabesinde oldukları için muhatab olmuşlardır.

Müslüman bir kadın,kelimeleri köşeletip,adeta erkeği kendine avcı kılacak derecede söyleşmemelidir.

Müslime bir kadının konuşma esnasında sesini inceltip muhatab olan erkeği tahrik etmemesi,sesini değiştirmeksizin tabi olan sesiyle konuşması,ve konuşurken de adaba aykırı lakırdı,laf atma gibi tavırlarda bulunmaması gerekir ki bu,onun iffetinin,mensup olduğu ailesinin şerefinin ta kendisidir.

İcab ettikçe kadın,ALLAHh Azze ve Celle 'nin hoşuna gidebilecek tabii sesiyle konuşabilir,lakin konuşmakta tahrik edici olmaması,yani kalbinde HASTALIK olan yahud psikolojik olarak hemen mağlup olabilecek erkeklerin tahrikine sirayet edilmemesi için ma'ruf söz söylemesi mecburdur.

( kaynak: Müslime genç şuuru,dilara yayınları)

Evet,bu ayet gayet açık..

Eğer bir bayan bir erkekle konuşmak istiyorsa, bu ayeti asla aklından çıkarmasın.

Chat ortamında kişilerin yüz ifadesini görmek mümkün değildir, Bu bir..

ikincisi,eğer evliya değilseniz,karşınızdakinin kalbinin hasta mı sağlam mı olduğunu asla bilemezsiniz ki bu çok önemli.

Karşınızdakiyle 'siz' diye hitabederek konuşsanız,ah ne kadar kibar'diye etkileneblir,'sen' diye konuşsanız 'neden benimle samimi konuşuyor'der.Ne basit bir kelime değil mi,siz ya da sen...

Fakat ne bilebilirsiniz ki karşınızdaki emin bir insan mıdır,kalbi sağlam mıdır,nasıl konuşacaksınız,nasıl hitab edeceksiniz,öyle kelimeler seçmelisiniz ki,ayetin hükmü yerine gelsin.

Hiç tanımadığınız karakterini bilmediğiniz biriyle sanırım doğru kelimeleri seçerek konuşmak zor olsa gerek.

Böylece, chatte bir bayanın bir bayla sohbet etmesi,büyük bi sorumluluk altına girmesi demektir.

Eğer karşısındaki erkek etkilenirse,ola ki tebliğden başka hiçbir şey söylememiş olsun,gene de kalbi hasta ise etkilenebilir,o zaman bunun günahı acaba kimedir?

Bu durumda bayanlara söyleyeceğim şu:
illa chat yaparak tebliğ yapmak istiyorlarsa,bayanlarla konuşsunlar.

Tabii bulabilirlerse...

Deneyenler diyor ki:bayanlar bayanlarla konuşmuyor arkadaş... !

Tabi bu arada,bayan sandığınız biri bayan olmayabilir de.

Tanımadığınız insanların aklında kalbinde ne var bilemezsiniz,dürüstlük ise...peh!

Güldürmeyin beni...Biz insanlarda koskoca bir nefs varken mi??

İkinci bir husus:Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Yani bilfiil kadının karşı cinsle muhatab olması,sakıncalı görülmüş ki,sakındırılmış.

Arkadaşlar,kusuruma bakmayın,işin gerçeği bu,biz hanımların chat ortamında verimli bi şekilde tebliğ yapabilme imkanımız yok gibi görünüyor.

En güzeli eğer insanlara ulaşmak,bişeyler anlatmak istiyorsanız,önce kendiniz okuyun öğrenin ve okuduklarınızı önce aile iyalinize,çocuklarınıza aşılayın,sonra da eğer vaktiniz kalıyorsa,incilere yazın,ya da başka mail gruplarına.

Chatte bir saat iki saat harcayarak en fazla iki üç kişiyle konuşursunuz,ama,gruba yazacağınız bir maili yüzlerce kişi okuyabilir.

Kusura bakma ben bu yazıdan onu anladım sanırım buda benım eksikliğim olsa gerek...

seva
01.05.2009, 13:50
Kusura bakma ben bu yazıdan onu anladım sanırım buda benım eksikliğim olsa gerek...

orda hiç yazmayın ve hiç konuşmayın diye hiç internette girmeyin diye yazı gördün mü be arkadaş :D

orda hiç yazmayın ve hiç konuşmayın diye hiç internette girmeyin diye yazı gördün mü be arkadaş :D

Bence siz anlamak istemiyorsunuz açıkça belli...

Arif Coşkun
04.05.2009, 12:06
sana göre öyleyse dinle alakali konusulmayacak biligilendirilmeyecek gereksiz konular bunlar,
egerki öyleyse neden yaziyorsun buraya sen ayda balayini yapmaya hazirlan abicim...
öbür dünyaya hic gitmiyecenya.......

bana göre asil cahillik bos islerle ugrasanlardir

Herşeyin yeri farklı farklı hakan bey, bazı şeyleri önyargılı davranıp işinize geldiği gibi algılamayın ltf. Biribirine karıştırırsanız işin içinden çıkılmaz hal alır.
Öbür dünya içinde çalış, ama bu dünyayı da ihmal etme, ihmal edersen işte böyle 100 yıl geriden takip edersin bazı şeyleri.. Ben o bir dünyaya gitmem demedim, ama sanki sen gitmiş gelmiş gibi konuşuyorsun hakan bey... Gereksiz olarak gördüğün şeylrede yazmak gerekirki sonra gerekli olsun.

seva
04.05.2009, 13:46
Bu dünya hayatı yalnızca bir oyun ve (eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır. Gerçekten ahiret yurdu ise asıl hayat odur. Bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 64)

Dünya üzerindeki herşeyin bir amaç üzerine yaratıldığını unutmayın. Etrafınızda gördüğünüz herşeyin bir varoluş sebebi olduğu kesin bir gerçektir. Herşey gibi sizin ve sizle beraber tüm insanların da yeryüzünde bulunuşunun bir amacı vardır:

O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır. (Mülk Suresi, 2)

Yukarıdaki ayette de görüldüğü gibi Allah insanları denemek için yaşamı yaratmış ve insanları dünyaya geçici olarak yerleştirmiştir. Burada karşımıza çıkan olaylarla bizi denemekte; inkarcıların ortaya çıkması, inananların kötülüklerden arınması ve cennet ahlakına ulaşması için hayatı devam ettirmektedir. Yani dünya sadece Allah´ın hoşnutluğunu kazanabilmeniz için bir sınanma, bir eğitim yeridir.