PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ŞEHRİMİZDE NASIL GİYİNMELİYİZKİ DİKKAT ÇEKMEYELİM....

seten65
05.06.2009, 13:46
ARKADAŞLAR BU KANUYU NEDEN AÇTIM BEN KIZ ANNESİYİM VE KIZIM GAYET MUTAVAZİ BİRİ HERGENÇ GİBİDE GİYİMİNE ÖNEM VEREN KENDİNE VE KARŞISINDAKİNE SAYGI DUYAN BİRİ.KAPALI DEGİL FAKAT BAŞINI KAPATIP ÇOK DAR GİYEN VE BİRTON MAKYAJ YAPAN DİKKAT ÇEKEN BİRİDE DEGİL AMA BEN DÜN RAHATSIZ OLDUM İNSANLARIN BAKIŞLARINDAN BİR ANNE OLARAK ASLA DİKKAT ÇEKECEK GİBİ GİYİNMEDİGİ HALDE İNSANLARIN BAKIŞLARI BENİ VE ÇOCUGUMU RAHATSIZ ETTİ.BENDE SORUYORUM TÜM KERDEŞLERİMİZE NASIL GİYİNMELİYİZKİ SİVASTA RAHAT GEZELİM.BU ARADA ÇOCUGUM SADECE GÜZEL BİR ELBİSE GİYMİŞTİ AÇIKTA DEGİLDİ RAHATSIZLIGIMDA BU YÖNDEN OLDU İŞTE EGER ÇOK AÇIK GİYİNMİŞ OLSAYDI BU KANUYU BURAYA TAŞIMAZDIM.HEPİNİZE SAYGILAR SEVGİLER ARKADAŞLAR...

Salim58
05.06.2009, 13:54
sizin gibi düşünen annelerin ellerinden öpmek lazım toplum olarak islamın gerçeğine inmedikten sonra bi gibi karşılaşmalar malesef herzaman oluyor bizler nezaman gerçek islamiyeti yaşamaya başlarsak o zaman düzeliriz

Kibrisli
05.06.2009, 13:56
Hanımefendi açıkcası sizin kızınızdan ya da giyiminden kaynaklanmıyor bazı konularda beyinlerdeki darlığı açmak gerek.

seten65
05.06.2009, 13:59
TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM AMA BİR ANNE OLARAK ÇOK ÜZÜLDÜM VE KIRILDIM.ÇÜNKÜ DİKKAT ÇEKECEK HİÇBİRŞEY YOKTU FAKAT İNANIN BAZI KADINLARIMIZ BİR ERKEK KADAR BAKIŞIYLA İNSANLARI RAHATSIZ EDEBİLİYORLAR.DÜŞÜNDÜM ACABA SİVASIMIZDA NASIL GİYİNMELİYİZKİ HİÇBİR ŞEKİLDE RAHATSIZ OLMAYALIM BAKIŞLARDAN ÇÜNKÜ BU BAKIŞLAR HEP KÖTÜYDÜ BUDA BENİ ÇOK ÜZDÜ VE İNCİTTİ...

heartache58
05.06.2009, 14:07
" KAPALI DEGİL FAKAT BAŞINI KAPATIP ÇOK DAR GİYEN VE BİRTON MAKYAJ YAPAN DİKKAT ÇEKEN BİRİDE DEGİL" demişsiniz,bnde kapalıyım fakat dikkat cektiğimi düşünmüyorum,yada insanların yuzune bakmadıgımdan farkedemiyorum..;)

Kibrisli
05.06.2009, 14:11
İstediğiniz gibi giyineceksiniz kimsede karışamayacak efendim... Sivas kültürü ile aslında bunlara açık bir kent fakat son 20 yıldır neler oluyor anlayamıyorum ve bende üzülüyorum fakat üniversite, devlet tiyatrosu vs. gibi sosyal faaliyetlerin yoğun olduğu kurumlar bunu aşmayı sağlayacaktır. Ancak sizlerde o bakışlardan çekinmeden üzerine gitmeniz gerekli... Kimse kimsenin edep komiseri değildir, kimse kimseyi giyiminden ötürü yadırgayamaz, herkes sokakta, yolda, çarşıda, pazarda, otobüste istediği gibi giyinebilir sonuçta herkes nasıl giyineceğinin bilincindedir tıpkı sizin ve kızınız gibi... Aynı sorunları ben de yaşadım, geçmişte şehir dışından arkadaşlarım geldiğinde onları gezdirirken aynı bakışlara maruz kaldık mahalle baskısı bu olsa gerek...

" KAPALI DEGİL FAKAT BAŞINI KAPATIP ÇOK DAR GİYEN VE BİRTON MAKYAJ YAPAN DİKKAT ÇEKEN BİRİDE DEGİL" demişsiniz,bnde kapalıyım fakat dikkat cektiğimi düşünmüyorum,yada insanların yuzune bakmadıgımdan farkedemiyorum..;)

Sanırım yanlış anlamışsınız ben bu cümleyi biraz farklı anladım... Hanımefendinin kızı kızı kapalı değil, birde bunun yanında başları kapalı olup ama daracık kotlar giyip bir ton makyajla gezenler var onlarda örtülü olmasına rağmen başı açık ama sade giyinen kızlardan daha çok dikkat çekiyor demiş ki bence çok haklı... siz o tür örtülü kızlardan değilseniz üstünüze alınmayınız...

heartache58
05.06.2009, 14:28
Sanırım yanlış anlamışsınız ben bu cümleyi biraz farklı anladım... Hanımefendinin kızı kızı kapalı değil, birde bunun yanında başları kapalı olup ama daracık kotlar giyip bir ton makyajla gezenler var onlarda örtülü olmasına rağmen başı açık ama sade giyinen kızlardan daha çok dikkat çekiyor demiş ki bence çok haklı... siz o tür örtülü kızlardan değilseniz üstünüze alınmayınız...

hayır dogru anladım..kapalıyım hafif makyajda yapıyorum,pantolonda giyiyorum ama dikkat cekmıyorum.. her boyle giyinen dikkat cekıyor anlamına gelmez bu.

Kibrisli
05.06.2009, 14:46
Tabii ki öyle, dikkat çekmeyecek kadar makyaj yapmak, pantolon giymek tabii ki dikkat çekmez ama ben bu aralar o kadar çok görüyorum ki hani başörtüsü takmadan öyle giyinse dikkat çekmez ama başını örtmüş üstünde daracık giysiler, bit ton makyaj yüzünde, garip geldiği için dikkat çekiyorlar...

Konumuzda sakın başörtüsü konusuna gelmesin:) Çıkılamıyor sonra:)

heartache58
05.06.2009, 14:54
Tabii ki öyle, dikkat çekmeyecek kadar makyaj yapmak, pantolon giymek tabii ki dikkat çekmez ama ben bu aralar o kadar çok görüyorum ki hani başörtüsü takmadan öyle giyinse dikkat çekmez ama başını örtmüş üstünde daracık giysiler, bit ton makyaj yüzünde, garip geldiği için dikkat çekiyorlar...

Konumuzda sakın başörtüsü konusuna gelmesin:) Çıkılamıyor sonra:)
kesinlikle konu basortusu konusuna gelmesin :) ama bnce milletin baskıslarını umursamamak lazım ya (cunku bn kapalıyım ama dikkat cekmemek için carsaf giymek zorunda değilm), herseyden önce zaten kişilik önemli,kişilik sağlamsa eger kimse kimseye laf edemez sırf giyimi yüzünden...

seten65
05.06.2009, 15:24
LÜTFEN KONUYU FARKLI YERLERE GETİRMEYELİM...BENDE BAŞÖRTÜLÜYÜM VE BUNDAN HERZAMANDA GURUR DUYAN BİRİYİM KONUMUZ BAŞÖRTÜSÜ DEGİL BEN SADECE ÖRNEK GÖSTERDİM,AMA KONUMUZ İNSANLARIN DAR GÖRÜŞLERİDİR YOKSA HİÇBİR ZAMAN KAPALI İNSAN AÇIK İNSAN DİYE AYIRT ETMEM ETMEDİMDE.İŞTE BENİM İSYANIMDA BUNA.LÜTFEN KONUYU BAŞÖRTÜSÜNE GETİRMEYELİM ZATEN YETERİNCE BU KONUYU KENDİLERİNCE YORAN ONAYLAYAN İNSANLARIMIZ VAR...

heartache58
05.06.2009, 15:29
LÜTFEN KONUYU FARKLI YERLERE GETİRMEYELİM...BENDE BAŞÖRTÜLÜYÜM VE BUNDAN HERZAMANDA GURUR DUYAN BİRİYİM KONUMUZ BAŞÖRTÜSÜ DEGİL BEN SADECE ÖRNEK GÖSTERDİM,AMA KONUMUZ İNSANLARIN DAR GÖRÜŞLERİDİR YOKSA HİÇBİR ZAMAN KAPALI İNSAN AÇIK İNSAN DİYE AYIRT ETMEM ETMEDİMDE.İŞTE BENİM İSYANIMDA BUNA.LÜTFEN KONUYU BAŞÖRTÜSÜNE GETİRMEYELİM ZATEN YETERİNCE BU KONUYU KENDİLERİNCE YORAN ONAYLAYAN İNSANLARIMIZ VAR...

getirmeden kapattık bile..ama sizin bir cümleniz vardı ordan acıldı zaten basortu konusu...

LaEdri
05.06.2009, 15:44
Hanımefendi siz bu konuda fazla hassas davranmışınız herhalde..
Çarşıda,pazarda her yerde açık,çok açık,kapalı çok kapalı bir sürü bayan geziniyor.Galiba siz hassas düşünmüşsünüz..:)

Siyahnur
05.06.2009, 15:56
ARKADAŞLAR BU KANUYU NEDEN AÇTIM BEN KIZ ANNESİYİM VE KIZIM GAYET MUTAVAZİ BİRİ HERGENÇ GİBİDE GİYİMİNE ÖNEM VEREN KENDİNE VE KARŞISINDAKİNE SAYGI DUYAN BİRİ.KAPALI DEGİL FAKAT BAŞINI KAPATIP ÇOK DAR GİYEN VE BİRTON MAKYAJ YAPAN DİKKAT ÇEKEN BİRİDE DEGİL AMA BEN DÜN RAHATSIZ OLDUM İNSANLARIN BAKIŞLARINDAN BİR ANNE OLARAK ASLA DİKKAT ÇEKECEK GİBİ GİYİNMEDİGİ HALDE İNSANLARIN BAKIŞLARI BENİ VE ÇOCUGUMU RAHATSIZ ETTİ.BENDE SORUYORUM TÜM KERDEŞLERİMİZE NASIL GİYİNMELİYİZKİ SİVASTA RAHAT GEZELİM.BU ARADA ÇOCUGUM SADECE GÜZEL BİR ELBİSE GİYMİŞTİ AÇIKTA DEGİLDİ RAHATSIZLIGIMDA BU YÖNDEN OLDU İŞTE EGER ÇOK AÇIK GİYİNMİŞ OLSAYDI BU KANUYU BURAYA TAŞIMAZDIM.HEPİNİZE SAYGILAR SEVGİLER ARKADAŞLAR...

Sivas da nedense böyle,rahat yürümek zor...
ne giyerseniz giyin...:rolleyes:
bi kere dikkatimi cekmisti,, mini etekli , sarisin dikkat cekici bi kac kiz gecerken kimse dönüp bakmazken,mütevazi giyimli yanimdaki kardeslerim rahatsiz ediliyordu...
Söylenecek cok sey var aslinda...
Sivasda bugz ettigim tek sey...

ErdalGüler
05.06.2009, 16:00
Şimdi öncelikle şöyle birşey var ki sokakta veya yolda giderken insanların birbirine bakması aslında normal olarak doğaldır. Ancak bu bakışlar art niyetli ise işte ozaman bunu anlamak bazen kolay bazende zordur, işte ozaman bence ilk önce kendimize bakmalıyız. Acaba ben bu bakışları neden üzerime çekiyorum diye öz eleştiri yapılmalıdır. Öyleki bazı kızlar öyle kıyafetler giyiyorlarki insanların kendilerine bakmasını istiyorlar. Yani bazen insanın acıyası geliyor öyle kızlara, paraları yokta bir top kumaş alamamışlarda elbiseleri eksik kalmış diye... Şimdi bu durumda olan bir toplumsal düzende böyle yapan insanlar yüzünden toplum artık bir yozlaşmanın eşiğine gelmiş durumda, bu serbestlik ve başıboşluk toplumu sürekli geriye götürüyor. Burada asıl anlamamız gereken konu şu ki islamı anlamak ve islamca yaşamak aslında bütün sorunları çözüyor, çünkü islamda kadın; cinsel bir obje olarak algılanmaması için Allah'ın koyduğu kanunlarla korunmaktadır. Bu korunmanın temelide örtünmeden geçmektedir.

Sorunuza gelince, bu sadece Sivasa özgü bir durum değildir. Tüm Türkiyede aynı şeyler yaşanmaktadır. Burada asıl sorun Ailelerden gelen bir toplumsal bozulmadan kaynaklanmaktadır. Çünkü Ataerkil aileler parçalanmış ve küçük çekirdek ailler oluşmuştur. Bu sebeple otoriter ve saygıya dayalı aileler ortadan kalkmıştır. Bunun sonucunda toplumdaki serbestlik ve başıboşluk bu gibi olayları artık normal bir olaymış gibi göstermektedir. Bize düşen en öneli şey; evlatlarımızı İslam şuuru ile bilinçlendirip saygı ve sevgi sınırlarını göstermek ve bunu her alanda uygulamasını öğretmektir.

FatihCan
05.06.2009, 16:18
belkide kızınız dikkat çekecek kadar güzeldir.... çuvalda giyse bakan insanlar olabilirmi... ?

pusatoğlan
05.06.2009, 16:21
Bu yorum benimde aklımdan geçmedi değil:)

suzii
05.06.2009, 16:21
ister açık ol ister kapalı ama her şeyin bir sınırı olduğunu da untma...
sevgili annemiz bence bu sizden çok insanların bakışından kaynaklanıyor.istanbul gibi yerlerde yaşayanlar o zaman sokağa hiç çıkmasın bence sivasın aşması gereken önemli bir problemi bu inşallah en kısa zamanda aşarız bu problemi

Kibrisli
05.06.2009, 20:10
Aslında yorumlar yapılırken birşeyi gözden kaçırıyoruz kız kardeşimize bakanlar erkekler değil kadınlar.... :) Bu çok daha kötü birşey...

izmirliyigido
05.06.2009, 20:25
Sivas'ımızda nasıl giyinmeli kimse bakmasın biliyormusunuz? Benimde yetişkin kız çocuğum var. Aynı sorunları yaşayanlardanım. Kızlarımız kendilerini bildikten sonra, bizlerde aile olarak onlara edebi, kuralı öğrettikten sonra bırakınız efendim kim nasıl bakarsa baksın. O bakanlar önce kendilerine baksınlar, kendi evlatları varsa kendi çocuklarına nasıl bakılacağını düşünsünler. Siz rahat olun, Sivas tekrar 20 yıl önceki medeni haline gelecektir yavaş yavaş. Bu da sosyal oluşumlar, üniversite ve ufku açık insanlarla olacaktır.

HaZaN
05.06.2009, 21:49
Bu Sivas'a ait bir özellik değil ki her yerde aynıdır ama benim anlamadığım o kadar açık saçık da dğil ve fazla makyajı da yok diyorsunz; o kadar açık ve aşırı derecede makyaj yapanlar varki kimseler dönüp bakmıyor ama neden bu kadar dikkat çekti ve sizin anlatmanıza göre aşırı derecede de rahatsız olmuşsunuz,

Bende İstanbulda yaşayan kapalı ve çalışan bir bayanım ve 19 Yıldır çalışmama rağmen hiçbir aksilikle karşılaşmamışım önüme bakarım sağı solu gözetlemem ve kimin bana baktığını da görmem , siz hep etrafa mı baktınız ki o kadar rahatsız edici bakışları gördünüz açıkcası benim kafamda soru işareti oluştu yada arkadaşların dediği gib aşırı derecede güzel o zaman çarşaflamı çıkması gerekecek bu insanın , açıkcası çok ilginç şaşırmadım desem yalan .

Aslında yorumlar yapılırken birşeyi gözden kaçırıyoruz kız kardeşimize bakanlar erkekler değil kadınlar.... :) Bu çok daha kötü birşey...

O zaman kıskanıyorlarıdr da o yüzden bakıyorlardır neden bakacak yoksa bayanlar :)

ayten58
06.06.2009, 01:11
buna bir yorum yapamıycam nedeni ise bu sitede çoğumuz kız annesi yada babasıyız bu gibi olaylar hepimizin başına gelen şeyler bu istanbuldada sivastada her hangi bir ildede olağan şeyler üç kızda benim var benimde geliyor bazen başıma bunu bu kaar büyütmeye hiç gerek yok bence bir annenin en doğal yapabileceği sağına soluna bakmadan kimseyle muhatap olmadan yoluna gitmesidir ben olsam öyle yapardımbgözdür erkekde bayanda olsa bakar gözünü kapatıp yürüycek hali yok belkide karşıdan geliyor çarpmayım diye önüne bakıyor olabilir yani ne var bunda arabistana gitmiyoruzki giyimimize kapalı tutalım ben nasıl istersem öyle giyinirim kızlarımda kimsede karışamaz burası türkiye herkes hürdür ve birdir burda takmayın ablacım kafaya

Ayşegül1967
06.09.2009, 23:07
kapalı açık giyinmekle bi alakası olduğunu sanmıyorum dikkat çekmenin...arkadaşında dediği gibi kızınız güzelse çuvalda giyse bakarlar...birde gayet mutevazi kapalı giyinilsede elbise çok hoştur yada rengi güzeldir böylede dikkat çekebilir...

Abdurrahman 58
06.09.2009, 23:37
İstediğiniz gibi giyineceksiniz kimsede karışamayacak efendim... Sivas kültürü ile aslında bunlara açık bir kent fakat son 20 yıldır neler oluyor anlayamıyorum ve bende üzülüyorum fakat üniversite, devlet tiyatrosu vs. gibi sosyal faaliyetlerin yoğun olduğu kurumlar bunu aşmayı sağlayacaktır. Ancak sizlerde o bakışlardan çekinmeden üzerine gitmeniz gerekli... Kimse kimsenin edep komiseri değildir, kimse kimseyi giyiminden ötürü yadırgayamaz, herkes sokakta, yolda, çarşıda, pazarda, otobüste istediği gibi giyinebilir sonuçta herkes nasıl giyineceğinin bilincindedir tıpkı sizin ve kızınız gibi... Aynı sorunları ben de yaşadım, geçmişte şehir dışından arkadaşlarım geldiğinde onları gezdirirken aynı bakışlara maruz kaldık mahalle baskısı bu olsa gerek...

Sizin lügatinize göre Sivaslı MEDENİ değildir.

Bence Sivaslı asla MEDENİ olmayacaktır.
ÇÜNKÜ O İŞİ HAYVANLAR LAYIKIYLA YAPIYOR !

HATIRLAYIN MEHMET AKİF ÜSTADI NE DİYORDU???

KARAMELLL58
07.09.2009, 00:18
ya bunun güzellikle bir alakası yok heryerde taş devrinde kalma insanlar var süslü kızları kadınları görünce böylee gözlerini dikip bakıyolar ya bide laf atıyolarryaa pis pis laflar ya onların kızları bacıları anneleri yokmu yaa insan tek başına yürüyemiyo bunu bizzat yaşayan biri olarak bu konuda çok sıkıntılıyım insanlarımız biraz gelişmeliii kendilerini aşmalılar

Ayşegül1967
07.09.2009, 00:33
aynı şeyler bazılarına kızlarına yapılınca aslan kesilirler kardeşim..mevzu elin kızı olunca sorun olmaz onlar için.

LaEdri
07.09.2009, 12:25
Mağara adamları her yerde var ..Kendi kızı,kardeşi varken gidip sokaktakilere laf atan,"O da açık giyinmesin" diyebilen hanzolar her yerde var maalesef..İsteyen istediği gibi giyinsin,eğer açık giyinenleri yadırgayacaksak dışlayacaksak başörtüsü yasakçılarından ne farkım kalacak?

Cley
07.09.2009, 12:31
Yazın ince açık renk elbiseler , kışın ise koyu renkli kalın giysiler giyilmelidir.Tercihen atkı bere eldiven bot giyilebilir :D

sivaslı fd
07.09.2009, 12:43
Ne yaparsanız yapın, ne giyerseniz giyin o bakışlar mutlaka biyerde olmazsa biyerde üzerinize dikilecek ablacım. Önemli olan sizin düşünceleriniz ve davranışlarınız. Eğer siz elinizden geleni yapıyor, dikkat çekmeyecek şekilde giyinip hiçbir kötülük düşünmeden edepli bir şekilde yolunuzda yürüyorsanız ve hala bakanlar varsa o onların sorunu ve ayıbıdır, siz içinizi ferah tutun ve öyle insanların moralinizi bozmasına izin vermeyin...

altuntas58
07.09.2009, 18:28
Her şeyin başı edep başka söze gerek varmı???

seten65
11.09.2009, 01:19
Sagolun kardeşlerim Allah hepinizden razı olsun tabiki edep ve haya çok önemli nasıl aslımız ve neslimiz önemliyse.bizler edep ve haya içerisinde büyütüldük ve büyütüyoruz.Benim istedigim o anki ruh haliyle biraz saygıydı insanlarımızdan sanırım biraz huysuz bir anneyim o an bunuda sizlerle paylaştım olumlu olumsuz yazan tüm kardeşlerime tşk ederim.Saygı ve Selamlar.

Klimasuyu
11.09.2009, 01:41
Herkes kendisine yakışanı giysin, bizi bağlamaz kimin ne giydiği...
Herkes kendi aile fertlerinden sorumludur...

nas_sina
11.09.2009, 02:20
Herkes kendisine yakışanı giysin, bizi bağlamaz kimin ne giydiği...
Herkes kendi aile fertlerinden sorumludur...

aynen katılıyorum ya öle dikkat çekmeyelim diye kasmaya gerek yok

qio
11.09.2009, 02:21
edepli giyinelim , özendirelim..