PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Güzel Bir Yaz Gıdası: Dondurma.. !!

HaZaN
26.06.2009, 12:26
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

Bu sıcak yaz günlerinde bir külâh dondurmanın yerini tutan bir gıda var mıdır? Dondurma önemli bir gıda… O, harika bir tatlı olarak yenebileceği gibi, aynı zamanda iyi bir ikindi kahvaltısı bile olabilir.

Tarihe bakıldığında Çinliler, Mısırlılar ve Araplar’ın kar, buz ve baldan oluşan dondurmalar hazırladıkları görülür. Fakat o, ilk olarak 1565’te Floransa’da (İtalya) bir sarayda yapılmıştır. Bu faydalı yiyeceğe, soylu ve soğuk bu güzele “buzlar kraliçesi” bile demişler.

Dondurma, daha sonra 1846’da Amerika’da elle çalışan makinelerle yapılmaya başlamış. Bundan sonra gelişen teknolojiye göre ambalajlı dondurma üreten fabrikalar kurulmuş. Her ne kadar hijyenik açıdan ambalajlı dondurmalar tavsiye edilse de, taze sütten usûlüne uygun olarak sağlıklı îmalathânelerde yapılan dondurmalar ilk tercihimiz olmalı!..

Bir de dondurma alırken “gerçek dondurma” almalıyız, ekonomik olsun diye soğutulmuş nişastalı kremaları dondurma diye almayalım. Ayrıca önümüze gelen her açık dondurmacıdan da, dondurma yeme yanlışına düşmeyelim.

Dondurma; süt, yumurta ve şekerle hazırlanabildiği gibi salep kullanılarak yapılanları da vardır. Çeşidine göre meyve, çikolata, kuru yemiş ilave edilebilir. İyi bir dondurmanın içinde küçük buz tanecikleri olmamalıdır.

Dondurmanın Faydaları
Dondurmanın 100 gramı, 100-250 kalorilik enerji verir. Günlük protein ihtiyacının da % 10’unu karşılar. En az kalori veren dondurma, limonlu dondurmadır. Taze sütlü dondurma, mide ülseri veya gastriti olanlar için ideal bir devadır. Öyle ki, mide asitini hemen giderir. Dondurma yerken beraberinde su veya meyve suyu içmek de faydalıdır. İştahsız çocuklar için dondurma, hem iştah açıcı, hem de besleyicidir.

Dondurma konusunu bir ikaz ile bitirelim:
Dondurma yerken ağır ağır, ağızda eriterek yemeliyiz. Çünkü damak ve diş sinirlerinin âniden soğuması, boğaz ağrısından baş ağrısına kadar varan rahatsızlıklara yol açmaktadır. Dondurma yedikten sonra da ağızlarımızı mutlaka çalkalamalıyız!

alıntı

Salim58
26.06.2009, 12:42
teşekkürler ellerine sağlık dondurmayı sevmiyorum ama ikram etmeyi severim

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

Kardelencicegi
27.06.2009, 18:51
teşekkürler ellerine sağlık dondurmayı sevmiyorum ama ikram etmeyi severim

Dondurmayi ben severim siz bana ikarm edin tsk.:D
Cok nefis gözüküyor. danimarkanin dondurmasida cok güzel.

Salim58
28.06.2009, 06:49

buyrun afiyet olsun..........

Kardelencicegi
28.06.2009, 17:08
TSK ederim. Bende size DANISH Dondurmasi ikram edeyim.

Salim58
28.06.2009, 17:39