PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Madımak Şenliği Düzenlendi

Sivaslilar.Net
07.07.2009, 10:12
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

Sivas'ın Akıncılar ilçesinde, “Geleneksel Yayla Madımak Şenliği'' düzenlendi.

İlçeye 14 kilometre uzaklıktaki 100 haneli Elibüyük köyünde, bu yıl ‘Madımak' adıyla ilk defa düzenlenen şenlikte, köylü kadınlar tarafından yaylalardan toplanıp pişirilen Madımak yemekleri misafirlere ikram edildi.Festivalde yöresel bir lezzet olan madımak yemeğini pişirme yarışması da düzenlendi.

12 kadın yarışmacının katıldığı yarışmada, 11 jüri üyesi pişen madımakların lezzetine göre değerlendirme yaptı. Değerlendirme sonucunda, Akgül Kartal 84 puanla birinci, Vesile Turan 75 puanla ikinci, Hatice Bayar ise 71 puanla üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren Akgül Kartal altınla ödüllendirilirken, diğer yarışmacılara da çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca, yaylalardan madımak toplayan köylü kadınlara çeşitli hediyeler sunuldu. Şenlikle ilgili bilgi veren Elibüyük Köyü Dernek Başkanı İlyas Petek, bundan sonra her yıl temmuzun ilk haftası bu festivali düzenleyeceklerini bildirdi.

Sivas ve çevresinin madımak yemeğiyle ün yaptığını ifade eden Petek, şöyle konuştu:
''Bugüne kadar ne Sivas'ta, ne ilçelerinde Madımak Festivali adı altında hiçbir etkinlik düzenlenmemişti. Biz de dernek olarak yaptığımız araştırmalarda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek bu yıl ikincisi düzenlenen Elibüyük şenliğimizin adını 'Geleneksel Yayla Madımak Şenliği' olarak değiştirdik.'' Köy Muhtarı Mehmet Kartal ise Kelkit Vadisi'nde yetişen madımağın çok beğenildiğini, vadinin ve köylerinin isminin madımakla duyurulmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Çok sayıda davetlinin katıldığı festivalde, yöresel sanatçılar türküler söyledi

titizyiğido
07.07.2009, 10:23
en iyi madımak bizim yıldızelinde olur:)yıldızelinden toplayan birinci olur:)

altuntas58
07.07.2009, 10:23
Sivasımızla özdeşleşen madımak daha büyük kitlelere tanıtmak adına Madımak Şenliği Düzenlenmesi çok sevindirici Sivas köftesi,sivas madımağı gibi bizimle aynı anda anılan değerlerimize sahip cıkmak şart oldu şimdi sıra sivas köftesi festivalinde

Salim58
07.07.2009, 10:24
çok güzel bi uygulama madımak yöremizin vazgeçilmezi emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler aha madımak aklıma düştü ah ah

Dilsad Hatun
07.07.2009, 10:31
Ne güzelll , emegi gecen herkezten Allah razi olsun . Her$eyime hasretim Sivasima , Vatanima , topragima , :(

Madımak oylum oylum
Geliyor (civanda) selvi boylum
Selvi (Civan) boylum gelirse
şen olur benim gönlüm

Oy madımak teke tüke sakalı
Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak kuşkuşu yemlik
Oy madımak

Madımak pişer oldu
Tencerem taşar oldu
Günde yediğim şamarlar
Bir iken beşer oldu

Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak

Madımak biçim de biçim
Ölüyom senin de için
Madımak toplar iken
Başımdan düştü çitim

Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak

Kaynak: Fahri Karaoglan
Yöre: Sivas

Senliklerde bulunmak vardida neyse bizede Gurbet dü$üyor :)

Salim58
07.07.2009, 10:33
Ne güzelll , emegi gecen herkezten Allah razi olsun . Her$eyime hasretim Sivasima , Vatanima , topragima , :(

Madımak oylum oylum
Geliyor (civanda) selvi boylum
Selvi (Civan) boylum gelirse
şen olur benim gönlüm

Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak

Madımak pişer oldu
Tencerem taşar oldu
Günde yediğim şamarlar
Bir iken beşer oldu

Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak

Madımak biçim de biçim
Ölüyom senin de için
Madımak toplar iken
Başımdan düştü çitim

Oy madımak evelik yemlik
Oy madımak

Kaynak: Fahri Karaoglan
Yöre: Sivas

Senliklerde bulunmak vardida neyse bizede Gurbet dü$üyor :)

çok güzel dile getirmişsin kardeşim eskiden bizim köyde bayanlar bunu oynarlardı geçmişi hatırlamak bile çok güzel ellerine sağlık teşekkürler

abircan
08.07.2009, 10:43
aslında 2 temmuzda başlasa daha anlamlı olur festival bence

sabah açtığım konu hangi niyetle ve kim tarafından kapandı öğrenebilirmiyim

H_Turan
08.07.2009, 10:45

2 temmuzda Başlaması doğru değil Anma Gününde festival olurmu.

abircan
08.07.2009, 10:50
2 temmuzda Başlaması doğru değil Anma Gününde festival olurmu.

olur olur memlekette herkes kendine müslüman kendine demokrat olduğundan ve herkes kendi sözünün üstüne söz istemediğinden olur h turan olur yazım bir sitemdir, sabah konu açtım kim ne akılaysa kapamış aklınca koyduğum yerde yok yazılarım

Salim58
08.07.2009, 10:59

bütün festivaller iki temmuzda başlasın istersen ne alakası var bu açıklamanın anlamadım ikinci olay senin konunu kim kaldırdı bilmem ama ben okudum yorum yazmaya bile gerek görmedim yetkililere mesaj atarsan sana bilgi verirler gerçi sen bu konuda bizden daha bilgilisinya akıl vermiş gibi olmayalım

seva
08.07.2009, 19:20
Sivasimizin yöresel yemeklerimizin böyle güzel organizasyonlarda kulanılması çok güzel...