PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kürt Diye Bir Millet yok :)))

sandalli
27.10.2009, 14:34
MHP'li vekilin bu sözleri çok tartışılır...Seçim bölgesi Mersin'de gezi ve incelemelerde bulunan Milletvekili Akif Akkuş, Tarsus İlçesi'ndeki bir yerel gazeteyi ziyaretinde Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Coğrafya Profesörü olan Akif Akkuş, 1984'de başlayan PKK olaylarıyla ilgili çalışmalar yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:"Kürtlük, Kürtçe, doğu insanı, güneydoğu insanı hakkında ve bütün bunlardan vardığım kanaat şu; Türkiye'de tarihi kökeni olan bir Kürt topluluğu yok. Ama bugün bir vaka, bugün 'Ben Kürdüm' diye Kürtçe konuştuğunu söyleyen insanlar var.
Biz bakıyoruz şimdi, Kürtçe dedikleri kırmanço şivesini kullananlara bakıyorsunuz. 8 bin küsur kelimenin olduğu bir dil, ancak bu dilin içerisinde 2 bin kadar Türkçe, 2 bin kadar Arapça, 2 bin kadar Farsça ve Osmanlıca kelimeler var. Kökeni belli olmayan kelimeler de var. Şimdi buna dayanarak, bu ana dilde eğitim adı altında yeni bir dil üretmeye çalışıyorlar" dedi.
'ŞİVAN'IN KÜRTÇESİNİ KÜRTLER ANLAMADI'
Kürt türkücü Şivan'ın Almanya konserinde Kürtçe konuştuğunu ancak bundan kimsenin bir şey anlamadığını öne süren Akkuş şöyle devam etti:"Şivan mı neyse o çıkıyor, Almanya'daki Kürt topluğuna Kürtçe konuşuyor. Fakat kimse hiçbir şey anlamıyor. Dönüp tekrar Türkçe konuşuyor. Yani şunu demek istiyorum. Kürtçe diye bir dil yok.
Dil bir milletin önemli öğelerinden biridir. Hatta en önemli öğelerinden birisidir. Eğer siz bir dilin varlığını ispatlarsanız, o dil bir millete mal olur. O zaman millet de var demektir. Ama belirttiğim gibi tarihi kayıtlarda Kürt milleti yok. Kürt denilen bir grup var. Şimdi bir milletin içinde başka bir milletin ilk çağda yaşaması mümkün değil, yok ederler birbirlerini, ya da başka sınırlarda yaşarlar. O zaman iki ayrı milletin bir arada iç içe yaşaması mümkün değil."

(Alinti)

Not. Bu konuya herkes yorum yapabilir, kisisel sinirlama yoktur.

LaEdri
27.10.2009, 14:46
Konu biraz kirli sanki abi temizliğe ihtiyaç var..:)

8 bin kelimelik dil demiş de Türkçe'mizin ilk sözlüğü olan Divan-ı Lügat-it Türk'de 8000 civarı Türkçe kelime var.İngilizce'de 800.000 kelime varken, Türkçe'de 95.000 kelime vardır.O halde bir İngiliz'in Türkçe'yi dilden saymamasını da doğal karşılamak lazım.

sandalli
27.10.2009, 14:49
Dilimize farsça, arapça ve avrupa dillerinden girmiş kelimeleri çıkardığımız zaman ancak tarzanca konuşuruz. :D

sandalli
27.10.2009, 18:10
Ülkemizde huzur ve güven ortamı oluşmasını istemeyenler ayırım yapanlardır. Bir milletvekili çıkıp milletimizin bir parçası hakkında ve konuştukları dil hakkında böyle yorumlar yaparsa bence bölücülük yapmıştır. Kürtleri asimile edip onları türkleştirmek yerine, onların kürt olduklarını, dillerinin farklı olduğunu kabul edip kardeşçe yaşamanın yollarını aramalıyız.

goramaz
27.10.2009, 18:13
Ülkemizde huzur ve güven ortamı oluşmasını istemeyenler ayırım yapanlardır. Bir milletvekili çıkıp milletimizin bir parçası hakkında ve konuştukları dil hakkında böyle yorumlar yaparsa bence bölücülük yapmıştır. Kürtleri asimile edip onları türkleştirmek yerine, onların kürt olduklarını, dillerinin farklı olduğunu kabul edip kardeşçe yaşamanın yollarını aramalıyız.

misal: Ahmet TÜRK..adam silme pkk lı soyadı Türk.. hey Allah'ım...

albina58
27.10.2009, 18:40
Bu konu bayağı sıktı.

Dağda senelerce eşkiyalık yapıp,eroin ticareti yapıp,şimdi imralıdan aldığım talimatla yurda giriş yapıyorum denilince,hükümet tarafından ayaklarına anlaşılmış bir saatte seyyar çadır içinde savcılar gönderiliyor,üstüne üstlük olmaması gereken bir hakim inde oraya gitmesi abesle iştigal anlamakta zorluk çekilir konudur.
Senelerce dilini konuşan,kendi adetleri ölçüsünde kız alıp veren,yaşam ve kültürü olan ama en nihayetinde bir devlet içinde bir çatı altında yaşamak ayrı,ayrı bir devlet kurmak için biryerlerden talimatla kuklalık yapmak çok ayrıdır.

Yani dağdaki pkk lı kesim ile ülkem içinde kendi yaşamını şekillendirmiş ben kürdüm ama bu devletin anayasal kanunları ölçüsünde yaşayacağım demesini ayrıştırmamız gerekmektedir.

Haftalarca tellaklık yaparak ilk önce kürt açılımı,sonra demokratik açılım,şimdilerde bile o zaman ilk adını koyanlar ne diyeceğini bilemeden aptallaşmış şekilde suskunluk içindeler.

Ya sonunda vatana ihaneti görenler işi oluruna bıraktılar,yada senelerce aynı mantıkta giden aklı evveller,biz ilk adımı attık ortamın gazıda düşdü ne olsa bu halk unutkandır,geçenlerde türban dedik unutuldu,dün sivil anayasa dedik unutuldu,kısa dönem siyaset için bulunmaz nimettir.Ne olacak bu devletin bölünmez bütünlüğü,anayasanın degiştirilmez ve degiştirilmesi teklif edilmez maddeleri teklif edilsede bişe olmaz zaten devlet olarak dokunulmazlığımız olsada olur olmasada olur.

Dilsad Hatun
27.10.2009, 22:41
Bu konu bayağı sıktı.

Dağda senelerce eşkiyalık yapıp,eroin ticareti yapıp,şimdi imralıdan aldığım talimatla yurda giriş yapıyorum denilince,hükümet tarafından ayaklarına anlaşılmış bir saatte seyyar çadır içinde savcılar gönderiliyor,üstüne üstlük olmaması gereken bir hakim inde oraya gitmesi abesle iştigal anlamakta zorluk çekilir konudur.
Senelerce dilini konuşan,kendi adetleri ölçüsünde kız alıp veren,yaşam ve kültürü olan ama en nihayetinde bir devlet içinde bir çatı altında yaşamak ayrı,ayrı bir devlet kurmak için biryerlerden talimatla kuklalık yapmak çok ayrıdır.

Yani dağdaki pkk lı kesim ile ülkem içinde kendi yaşamını şekillendirmiş ben kürdüm ama bu devletin anayasal kanunları ölçüsünde yaşayacağım demesini ayrıştırmamız gerekmektedir.

Haftalarca tellaklık yaparak ilk önce kürt açılımı,sonra demokratik açılım,şimdilerde bile o zaman ilk adını koyanlar ne diyeceğini bilemeden aptallaşmış şekilde suskunluk içindeler.

Ya sonunda vatana ihaneti görenler işi oluruna bıraktılar,yada senelerce aynı mantıkta giden aklı evveller,biz ilk adımı attık ortamın gazıda düşdü ne olsa bu halk unutkandır,geçenlerde türban dedik unutuldu,dün sivil anayasa dedik unutuldu,kısa dönem siyaset için bulunmaz nimettir.Ne olacak bu devletin bölünmez bütünlüğü,anayasanın degiştirilmez ve degiştirilmesi teklif edilmez maddeleri teklif edilsede bişe olmaz zaten devlet olarak dokunulmazlığımız olsada olur olmasada olur.

Hele sukur asil bir Sivasli cikti . Allah razi olsun .

Kardelencicegi
28.10.2009, 10:52

Kurban olsun o Soy adina Cakal soyu.
Pkk la isimiz yok deyip, dagadan inan pkklilara karsilama töreni yapan iki yüzlü Alcak.:mad::mad::mad::mad:

Kürtler var gün gibi ortada. Yoktuda bunlar son dönemde mantar gibi mi türediler. :)
Icinde, ermeni & yezidi olanda cok ve bir coguda pkk, li olarak kendini gösteriyor.
Soysuzlar. Kürtlerin iyiside var vatanina bizim kadar bagli olani.
Onlara sözüm yok.

Kim iyisi kim kötüsü anlayamadim gitti kürtleri.........

Kürtler üstün bir ırk mı? ( Ben Hiç Zannetmiyorum)

(...)Yani Batı'da birileri çıkıp, "Töre cinayetleri Türk sorunudur" dediği zaman kimse çıkıp ırkçılıktır demiyor. Kürt sorunu deyince kıyamet kopuyor.

Niye...

Yoksa Kürtlerle ilgili bir "üstün ırk" faraziyesi var da biz bilmiyoruz.

Gerçek acıtıcıdır.

Kimse kusura bakmasın, Kürtleri inciteceğim diye, bu sorunun sosyolojik olarak adını koymaktan vazgeçmem. 25 yıllık gazetecilik hayatım bana bu kadar cesur olmayı, meydan okumayı öğretti.

Bütün meslektaşlarıma da aynı cesaret ve cüreti tavsiye ederim.

Yazar tartışmaya sosyolojik olarak devam ediyor. Belge ve bilgi istiyor iddialarının yanlış olduğuna karşı tarafa şu çağrıyı yapıyor:

(...)Madem bizim teşhisimize "ırkçı" diyorsunuz oturup siz teşhis koyun.

Elinizde töre cinayetlerinin mağdurları, kurbanları ve failleri hakkında, bizi haksız çıkaracak sosyolojik veriler varsa, getirin tartışalım.

Yoksa, bu ırkçı lafı çok ağır kaçtı.

O etiketi sırtımdan çıkarıp, sizin alnınıza yapıştırsam, ben ne kadar haklı olursam, siz de ancak o kadar haklı olabilirsiniz.

İşte Özkök cephesinden salvolar özetle böyle. Gelelim Özkök'e 'ırkçı' diyen Ruşen Çakır'a.. [Linkleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız...] diyen soran Çakır'a göre Özkök tezlerini çarpıtma üzerinden şekilendiriyor:

(...)Bu özel girişten sonra ana tartışmamıza gelirsek; özkök tezlerini bir çarpıtma üzerinde şekillendiriyor. Şöyle ki kimse "Kürtlerin böyle bir sorunu olamaz" demiyor. Denilen "bu türden sorunlar, insanların etnik, kavmi aidiyetleriyle açıklanamaz"dır.
Bu bağlamda ne ABD'de Siyah veya Hispaniklerin, Avrupa'da Müslüman göçmenlerin suç oranlarının yüksekliği; ne onca yıl geçmesine rağmen Türk göçmen işçilerinin uyum sorunu çekmeleri onların etnik aidaiyetleriyle açıklanamaz.
Avrupa'da bu tür açıklama yapmaya çalışanlara "yeni ırkçı", "yabancı düşmanı" veya "neo-nazi" diyorlar. Bizdeyse Uluengin ve özkök gibi, Batı kültürünü çok iyi bir şekilde özümsemiş olduklan varsayılan kişiler, "paradigma kırma, efsane çökertme ve put kırma" adına aynada kendilerine bakacaklarına her türden melanetin ardında bu ülkenin yoksul ve yoksunlarının genlerini arıyorlar.
özkök yazısında benim gibilerin Uluengin'i ünç ettiğini yazmış. Bundan büyük bir iftira olamaz. O bu ülkenin (herhalde diğer ülkelerde yaşayanlar da dahildir) Kürtlerini, "suçun şahsiliği" evrensel ilkesini çiğneyerek linç etmeye kalkacak ve masum bulunacak.
Buna karşılık "yaptığınız yanlış" diye uyaranlar "linçci" olarak damgalanacak. Dün NTVdeki çağrımı tekrarlıyorum, özkök ya da Uluengin söz konusu şu üç yazıyı Batılı (veya Türkiyeli) saygın bazı sosyal bilimcilere okutup görüşlerini sorsunlar, bakalım ne tür yorumlarla karşılaşacaklar.

Ertuğrul Özkök'ün Yazısı:

Not:
Nedense insanoglu bir türlü kurt ve pkk'yi ayirt edemiyor.
met de stelling kürtler ezelden beri ihanet etmekte ben ik niet mee eens.

O zamanlar pekaka yoktu, hem biz o kadar ayirt ettik de ne oldu..

iyiside var kötüsüde, fakat pekk da kürttür buda bi gerçek.

abdulvahid
28.10.2009, 11:09
Nedenler,nasıllar,niçindir bitmez,
Birşeyi inkara "yok "demek yetmez!

Red ve tehcir bu MHPlinin ruhuna işlemiş demek ki.
Fikir babaları da "Kart Kurt Oldu Kürt" diyerek aynı yol açmıştı.

Yoksa siz hala türkleştirmediklerimizden misiniz?
Öyleyse:
"Raus"

Kardelencicegi
28.10.2009, 11:46
Cevap: Kürtler üstün bir ırk mı? ( Ben Hiç Zannetmiyorum)

Kürtler Millet değildir. Neden mi ?
Millet olabilmek için ilk önce genlerinin belli bir soya dayanması lazım lakin kürtlerin kökenleri Arap ve Farisilere dayanmaktadır...Yani Araplar ile Farslar'ın (İranlılar) karışmasıyla meydana gelmişlerdir..Şu an dünya yüzeyinde yaşayan insanların %80 'lik bir bölümü ''MELEZ'' dir..Yani başka ırklarla karışmışlardır.. Dünya üzerinde şu an ; Yerli kabililer dışındaki bütün Kuzey ve Güney Amerika,Avustralya Avrupa ve Afrika'nın tamamı melezdir yani Irki özelliklerini kaybetmiş başka milletlerle karışmışlardır...
Irki özelliklerini kaybetmeyenler %20'lik bölüm ise Türkler,Çinliler,Japonlar,Hint liler,Arap Yarımadası olarak gösterilmektedir..
Hepiniz Kavimler Göçünü az çok biliyorsunuzdur..Hun Türkleri'nin Batı'ya göç ederken önüne gelen kavimleri yerinden oynatması ve bu milletlerin birbirleriyle karışması sonucu bugünkü Avrupadaki Almanlar,Fransızlar,İngilizler vs... gibi melez Avrupa milletleri ortaya çıkmıştır.

2. 'si ise kürtlerin dilleri.... Aslında kullandıkları dil değildir anlamsız ifadelerden oluşur..Çünkü konuştukları bu anlamsız dilin tarihçiler ve dil bilimciler tarafından kabul görülmemesinin sebebini ise şöyle açıklayabilirim ;
Bir dilin, “dil” olarak nitelenebilmesi için “dilsel yeterlilikleri” taşıması gerekiyor. Burada kürtçenin bir dil sayılamayacağını ortaya koymak, “kürtlerin varlığını inkar etmek” veya onların değer yargılarını yermek amacını değil; kürtçenin bilimsel gerçekliklere göre bugün ne durumda olduğunu gösterebilmek amacını taşımaktadır. Araştırmalar, kürtçenin gerçek anlamda bir dil olmadığını ortaya koymakta ve onun ne kadar düzensiz ve temelsiz bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Şimdi kürtçenin niye bir dil sayılmaması gerektiğini açıklamaya çalışacağım:

Öncelikle şunu belirtmek gerekir: Diller, toplumların gereksinimleri sonucunda doğal olarak ortaya çıkar. Yani kişiler tek tek bir dil yapmak için uğraşmazlar, dil kendi düzenliliği içerisinde kendi yapısını oluşturur. Bugüne kadar soyları ve dilleri üzerinde pek çok tartışmaların yaşandığı kürtler, henüz bir ulus veya toplum olamamışlardır. Sürekli yaşadıkları çevrelerdeki büyük devletlerin çatısı altında yaşayan kürtler, bir toplum olamadıkları için bir dil de oluşturamamışlardır. Yani kürtçe, bir dilin dil olarak kabul edilebilmesi için tarihsel süreç içerisinde aralarında ortak bir geçmiş bulunan insanlardan oluşan bir “toplum” tarafından oluşturulma niteliğinden mahrumdur.
Bir dil; fiil grupları ve sözcük kuralları denilen terimler içerir.Mesela çekimli eylem vs... gibi ..Lakin kürtlerin konustukları ve adına kürtçe dedikleri anlamsız iletişim aracında bu gibi kurallar yoktur..

Kulladıkları kelimelerin %75'i Arapça'dan %25'i ise Farsça'dan alınmış adınada Kırmançi denilmiştir................... ...

Alinti.

goramaz
28.10.2009, 12:26
Hele sukur asil bir Sivasli cikti . Allah razi olsun .

Asalet patentini de mi elinizde bulunduruyorsunuz da haberimiz mi yok

bu başlığın açılış amacına göre yorum gelmedi.. şu sorunun cevabını verirseniz sevinirim: kürtler asimile edildi mi edilmedi mi? yok bizimle aynı haklara sahipmiş ,yok işsiz oldukarı için dağa çıkıyorlarmmış biz de işsizmişiz biz niye çıkmıyormuşuz..pkk nın oluşumu bu kadar basit mi yani?kaç yıllık sorunun sebebi bu kadar basitti de niye çözülemedi..

ofgurleyuk78
28.10.2009, 14:04

Benim anlamadığım kürtleri asimile edip ne yaptık acaba. Dillerini konuşuyorlar, dinlerini yaşıyorlar. Bizimle eşit her hakka sahipler. Yiyip içip kuduruyorlar. En önemlisi bizim ödediğimiz vergilerin çoğuda onlara gidiyor. Halen çoğunluğu pkk diyorlar, apo diyorlar.

sandalli
28.10.2009, 14:35
Ben birçok insan tanıdım, kürt olduğunu, alevi olduğunu gizlerler. Neden gizlediklerini biliyor musunuz? Yıllarca yapılan baskı ve dışlanmanın korkusuyla inançlarını ya da ırklarını gizlerler. Burada şahsen gördügüm yorumlar bunu doğrular nitelikte. Kürtler it gibidir diye yazan arkadaş kime nasıl hakaret ettiğini bilmeden, kimseyi kücümsemeden mi yazıyor? Eşeğe kürtsün demişler, eşek küsüp 40 gün saman yememiş diyen vatandaş ne amaçla bunu söylüyor. Bence olay su; iğneyi kendine, cilavdızı başkasına batıracaksın.

Dilsad Hatun
28.10.2009, 17:09
Nedenler,nasıllar,niçindir bitmez,
Birşeyi inkara "yok "demek yetmez!

Red ve tehcir bu MHPlinin ruhuna işlemiş demek ki.
Fikir babaları da "Kart Kurt Oldu Kürt" diyerek aynı yol açmıştı.

Yoksa siz hala türkleştirmediklerimizden misiniz?
Öyleyse:
"Raus"

Fikir babalari derken ? Ismini soyleyinde ona gore size cevap yazicam . Ya sabir.

LaEdri
28.10.2009, 17:42
İlleti,milleti yohhhhhhhhhhhhhhhhh
:)

abdulvahid
28.10.2009, 20:09
san kardelencicegi,
Alıntı gerçekleri yazmıyor.
Bakın burada bilimsel bir araştırma var:
Dil var mı yok mu,o zaman anlaşılacak!
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

Klimasuyu
28.10.2009, 20:21

Her zaman söylerim burayada yazmışımdır büyük ihtimalle. O soyad O şahısa yakışmıyor..!

O adamın bölücü başından bir farkı yok..!

Gelelim kürt ırkına,

Bu adamların soyu ne..? Ermeni mi..? Arap mı..? Belli değil ...
Vardıysa böyle bir ırk tarih boyunca neden kendi ülkelerini devletlerini kuramamışlar..? Geçmişte kürt devleti var mı..?

Cley
28.10.2009, 20:24
Her zaman söylerim burayada yazmışımdır büyük ihtimalle O soyad O şahısa yakışmıyor..!

O adamın bölücü başından bir farkı yok..!

Metin ihtimali mi var bunun. Kesinlikle yakışmıyor desene desenee :)

Klimasuyu
28.10.2009, 20:30
Nokta koymadığım için yanlış anlaşılmış, düzeltim Cley..:)

sandalli
28.10.2009, 20:30
Tarihte birçok kürt devleti kurulmuştur ama senin okuduğun tarih kitaplarında bundan bahsedilmemiştir. Bir çok şey gibi bu da gizlenmiştir. Mesela Selahaddini Eyyubi tarafindan kurulan Eyyubi Devleti bunlardan biridir.

Klimasuyu
28.10.2009, 20:34
Selahaddini Eyyubi tarafindan kurulan Eyyubi Devleti'ni şu dakikadan itibaren büyük bir titizlikle araştırmaya koyuluyorum Hasan abi..:)

Klimasuyu
28.10.2009, 20:37
Konu biraz kirli sanki abi temizliğe ihtiyaç var..:)

8 bin kelimelik dil demiş de Türkçe'mizin ilk sözlüğü olan Divan-ı Lügat-it Türk'de 8000 civarı Türkçe kelime var. .

7500 Hocam..:)

sandalli
28.10.2009, 20:38
Selahaddini Eyyubi tarafindan kurulan Eyyubi Devleti'ni şu dakikadan itibaren büyük bir titizlikle araştırmaya koyuluyorum Hasan abi..:)

Kolay gelsin Metin, mac baslamadan bir sonuca ulas. :D. Unutma ki Istanbul`u dar edecegiz bu hafta. :)

LaEdri
28.10.2009, 20:45
7500 Hocam..:)

O civarda işte.
Ve o kelimelerin çoğunu bugün anlayabilmemiz mümkün değil.
Bizimki nasıl dil o zaman?

sandalli
28.10.2009, 20:48
Dil dediniz de, hic dil corbasi yediniz mi? Harika bir lezzet, kürtler bu corbayi cok güzel yapiyorlar. :)

1 bütün dana dili
8 su bardagi su
1 su bardagina yakin yogurt
2 tepeleme corba kasigi un
1 yumurtanin sarisi
tuz

sarimsak, sirke

afiyet olsun.

Klimasuyu
28.10.2009, 20:50
Kolay gelsin Metin, mac baslamadan bir sonuca ulas. :D. Unutma ki Istanbul`u dar edecegiz bu hafta. :)

Hasan abi

Eyyubiler Devleti ünlü kumandan ve siyaset adamı Selâhaddin Eyyûbî tarafından, Suriye, Filistin, Mısır ve Yemen’de kurulan devlet.Hânedânın kurucusu olan Selâhaddin Eyyubî, Hazbanî kabilesine mensuptu. Ancak bu aile, uzun yıllar Türkler arasında bulunmuş ve tam manâsıyla TÜRKLEŞMİŞTİ!

Kaynak:[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ogspot.com

sandalli
28.10.2009, 20:53
Hasan abi

Eyyubiler Devleti ünlü kumandan ve siyaset adamı Selâhaddin Eyyûbî tarafından, Suriye, Filistin, Mısır ve Yemen’de kurulan devlet.Hânedânın kurucusu olan Selâhaddin Eyyubî, Hazbanî kabilesine mensuptu. Ancak bu aile, uzun yıllar Türkler arasında bulunmuş ve tam manâsıyla TÜRKLEŞMİŞTİ!

Kaynak:[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ogspot.com

TÜRKLEŞMİŞ ne demek? Biraz acarsan sevinirim, demek ki taa o zamandan asimile edermisiz. :)

Klimasuyu
28.10.2009, 20:55
kürtler bu corbayi cok güzel yapiyorlar. :)

Kürtlerinde güzel birşey yaptığını duymak çok güzel..:)
Demekki vatana ihanet planlarından başlarını kaldırıp arada da olsa başka işlerle meşgul oluyorlar, onuda boş zamanlarında hobi olarak yapmışlardır..:)

Klimasuyu
28.10.2009, 20:58
TÜRKLEŞMİŞ ne demek? Biraz acarsan sevinirim, demek ki taa o zamandan asimile edermisiz. :)

Yani Eyyubiler Devleti kürt devleti değil Hasan abi...

sandalli
28.10.2009, 21:00
Evet tarihciler tarafindan türklestirilmis bir devlet.

albina58
28.10.2009, 21:47
Konuda haksız olanların mütamadiyen yaptıkları;
Süleyman demirel sıkışdığında veya cevap veremediğinde,babaannesinin genç kızlığını anlatması veya spor proğramı sunan bir yorumcunun veya türkiye nin 1 numaralı hokkabazı-cambazı mehmet ali birand gibi daraldığında önemli bir konuyu magazinleştirmesi gibi burdada konumuz magazinleşmiş.

sandalli
29.10.2009, 15:04
Bu konuda haksiz olanlar bu ülke de yasayan bir toplumu, bir kültürü inkar edenlerdir. Insanlarin rasist düsüncelerden aridirilmaya calisildigi bir zamanda kardesce ve esit yasamak yerine asagilama ve inkar etme politikasi güdenleri anlamiyorum. Baris icin atilan her türlü hamleyi, acilimi sonuna kadar destekliyorum. Hatalar olabilir ama hic birsey yapmamaktan birseyler yapmak daha iyidir.

ayten58
29.10.2009, 17:41
ben desteklemiyorum kardeşim şöyle bir derinden düşünürseniz bana hak verirsiniz ben açılımı destekleyimde o kadar şehidin kanını nereye koyum ha onların kanını çiğneyip o insanlık dışı mahlukların gözünün içine bakarak allah korusun elmi sıkışıyım asla ve kat,a elime yazık .

sandalli
29.10.2009, 17:56
Siz el sıkışmayın ama o sıkışanlar sıkışıyor.

ayten58
29.10.2009, 18:03
allah kahretsin onların iki salak evlat yetiştirdi askerdende muaf tuttu canı yanmadıki evlat acısı görmediği için ona kolay tabii el sıkışır eteğine sıcak kavurga konmadı allah sorar inşallah oda yaşar evlat acısı o zaman anlar ama iş işten geçer şu resmide kaldırın pisliklerin başının sitede ne işi var be kardeşim kurban olayım kaldırın şu laneti sandallı kardeşim yalvarırım kaldırın bu gün bizim özel günümüz moralimizi bozmayın yav.

Ertugrul
29.10.2009, 18:04
Halt etmiş MHP'li vekil Kürt Milleti vardır ve yüzyıllardır Mezopotamya da yaşamaktadır ve 1000 yıldan fazladır Din birliği sebebi ilede Türk milletiyle kardeşçe aynı tarihi paylaşmıştır. Millet olmak için ayrı bir devlet olmaya hiç gerek yoktur, aynı kültürü, aynı duyguları, gelenek ve görenekleri paylaşıyorsanız milletsinizdir. 1800'lü yıllara kadar Kürt kökenli bir isyan olmamıştır. Zayıflayan Osmanlıya karşı gemenlik mücadelesi ötesine geçmeyen bu isyanlarda bir ırk temelinden çok siyasi güç paylaşımı sorunu vardır.

Kürtler ve Türkleri birleştiren ortak tarih, ortak şuur ve en önemlisi İslamdır. Kardeşliğin temelinde din duygusu ve bilgisi vardır. Terörü ve terörün sebeplerini bu ortak temellerin sarsılmasında aramak gerekir. DTP yöneticilerinin siyasi görüşleride bunu açıkça belli etmektedir. Shp ile seçim işbirliği günlerini araştırmak ve Ahmet Türk'ün Deniz Baykal ile rakı içmeyi özlediğini belirten sözlerini unutmamak gerekir. Güneydoğu bölgemiz bir zamanlar medreseleri ile ünlü bir ilim yuvası iken son yıllarda terörün ve cehaletin yuvası oldu. Sonuçları gösterip sebepleri unutturmak isteyenlere karşı uyanık olmalıyız.

barikat58
29.10.2009, 18:47
Kürt diye bir millet var.

Klimasuyu
29.10.2009, 19:12
Kürt diye bir millet olmaz olsaydı..!

GuNaY
29.10.2009, 22:01
Konuyla biraz alakalı bir yazı buldum paylaşmak istedim :)

Benim için insanların Türk veya başka bir ırktan olması hiç önemli değil, bazı arkadaşların hoşuna gidebileceğini düşündüğüm için paylaşıyorum.

Tüm dünya aslında Türk

Geçen hafta bir konferans vermek üzere Türkiye'ye gelen Amerikalı araştırmacı yazar Gene D. Matlock, 'Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz' adlı kitabında da yer verdiği ilginç iddialarıyla 'Tüm dünyanın kökeninin aslında Türkler olduğu' tezini yeniden alevlendiriyor. AKŞAM PAZAR'a konuşan Matlock, kitabında din, dil, tarih ve kültür odaklı pek çok kaynak aracılığıyla tezine çarpıcı kanıtlar da sunuyor.

Kadim Türkler, tüm insanların ataları olabilir mi? Maya ve Azteklerden Kızılderililere, Ruslardan Hintlilere, Araplardan İngiliz, İtalyan ve Kuzey Avrupalılara hepsinin kökenlerinin Türk olduğu söylense inanır mısınız? Peki, acaba Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. Muhammet ve Buda da Türk müydü? Tüm dinler Kadim Türklerin Tengri dininden mi türedi?
Bunlar kafa karıştıran ama bir o kadar da merak uyandıran, cevaplaması zor sorular. Ancak bir araştırmacı bu soruların hepsine 'evet' cevabını veriyor. Ve iddiasının doğruluğuna dair kanıtları da 'Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz' adlı kitabında önümüze sunuyor. İşin ilginç yanı, bu tezin sahibi Türk değil, bir Amerikalı: Gene D. Matlock.
Temmuz ayında Hermes Yayınları tarafından Türkçe olarak basılan 'Ey Dünya İnsanları Hepiniz Türksünüz / Kayıp Bir Uygarlığın Sırları Dünyayı Nasıl Değiştirebilir' adlı kitabında Gene D. Matlock ilk insanların Türklerle başlayıp daha sonra dünyaya dağıldığını, ilk konuşulan dilin Türkçe olduğunu, bilimin, felsefe ve dinin yine Türklerden doğduğunu söylüyor. 65 yıldır Meksika'da yaşayan ve hem Hıristiyanlığın kökenleri hem de Meksika'daki Amerikan yerlilerinin kökenleri üzerine uzun yıllar boyunca araştırmalar yapan Matlock'un dini kitaplar, mitolojiler, kültür, gelenekler ve özellikle de dil biliminin ışığında elde ettiği ipuçlarını birleştirerek sunduğu kanıtlar da hayli şaşırtıcı. 81 yaşındaki Matlock ile bir konferans vermek için geldiği İstanbul'da buluştuk ve çarpıcı iddiası üzerine konuştuk.

- Dünyadaki tüm insanların Türklerden geldiğini söylüyorsunuz. Sizi bu konuda bir araştırma yapmaya yönelten şey neydi?
Yıllar önce İsraillilerin Filistinlilere yaptığı kötü muamele sebebiyle çok üzülmüştüm ve bu insanların bir türlü paylaşamadığı kutsal toprakların tarihi ve buradaki dinlerin kökenleri üzerine araştırmalar yapmaya başladım. Bu araştırmalarımı bir yandan da yazıyordum. Araştırma ilerledikçe her şey beni önce Hindistan'a, daha da derinleştiğindeyse Hindistan'ın kuzeyine götürdü. Elimi neye atsam önünde sonunda her şeyin kaynağı olarak karşıma Türkler ve coğrafya olarak da Türkiye ve Orta Asya çıkıyordu. Zira dikkatle incelediğimde Eski Ahit (Kitab-ı Mukaddes'in ilk bölümünü oluşturan, Tevrat ve Zebur'u da kapsayan 39 kitap) ve İncil'de İsrail'den bahsedilmediğini gördüm. Kutsal kitaplarda bahsedilenler aslında Türkiye ile bağdaşıyordu. Nuh'un Gemisi efsanesi, Büyük Tufan... hepsinin kökeni Türkiye ve Türklere dayanıyordu. Bu da bana şunu gösteriyordu: İnsanlığın başladığı yer Türkiye idi. Biz insanlar tüm uygarlığın atası olarak Sümer, Yunanistan, Mısır ve Çin'i görmeye yanlış bir şekilde şartlanmışız.

İNSANLIK TÜRKİYE'DEN BAŞLADI
- Peki, nasıl oluyor da Türkler tüm insanlığın atası oluyor?
Birkaç bin yıl önce Kuzey Kutup bölgesinde bir cennette, bolluk içinde yaşayan ileri derecede uygarlaşmış bir halk vardı... Dünyadaki bütün dinler hangi ulusa ait olursa olsun insanlığın beş kökensel ırkı olduğunu söyler. Bu beş ırka Kurus, Krishti ya da Krishtaya deniliyordu. Yaşadıkları yere ise Yahudilikte ve Hıristiyanlıkta Aden denir. Hindular buraya Uttura Kuru adını verir. Eski Yunan tarihçileri ve mitolojisi ise buraya Hiperborea olarak göndermede bulunur. Tibetli Budistlar ise Khedar Hand (Tanrı Şiva'nın ülkesi) ve Şambala der. Aynı zamanda buraya Tanrı Şiva'nın toprakları anlamında Sivariya ve Sibirya da denmektedir. Yeni ilk insanların yaşadığı cennet bahçesi Sibirya bozkırlarıdır. Buradaki ilk insan olan Adem (İngilizcedeki yazılışıyla Adam) Türk dilinde 'insanoğlu' anlamında kullanılır. Nitekim buradaki yüksek zeka ve uygarlığa sahip ari ırk (aryan) Türk'tür. Türkler'in kendilerinden Kıpçaklar, Kurular ya da Aryanlar diye bahsetmesi de bunun kanıtıdır. Ancak pek çok farklı din ve mitolojide geçtiği üzere bu insanlar lanetlenip bir doğal felaket yaşar, dünya ekseninde meydana gelen ani bir sapma ile yaşadıkları yer donmuş, büyük seller olmuştur. Şimdi adına Türkler dediğimiz Kurular güneye, Orta Asya'ya kaçmak zorunda kalmıştır. Bu anlatılan Büyük Tufan'dı. Nuh ve insanlığın soyunu devam ettiren oğulları da işte bu kökenden geldi; yani Türk'tü. Nuh'un gemisinin karaya oturduğu Ararat Dağı'nın Türkiye'deki Ağrı Dağı olduğu inancı da bunu kanıtlıyor. Böylece Türk soyundan gelen insanlık Türkiye'ye ve aşağıya Mezopotamya ve Hindistan'a dağıldı. Dolayısıyla Sümerler, Hititler, Iraklılar, Kürtler, Hintliler, Mısırlılar hepsi aslında Türk'tü. Kuzey Kutbu'ndan aşağı inerek Kuzey Avrupa'ya İsveç, Finlandiya, İngiltere'ye ve tüm dünyaya yayıldılar. Bugün herkes kendi neslinin izlerini Türklere dek sürebilir.

- Buna kanıt olarak neleri gösterebiliyorsunuz?
Dünyanın her köşesinde kullanılan dilden inançlara ve tanrı isimlerine kadar her şeyin dil olarak aynı kökenden geldiğini görebilirsiniz. Bu tüm dinlerin, dillerin de tek bir kaynaktan çıktığını gösteriyor: Türklerden! İngiltere'den, Finlandiya'ya insan isimlerinden yer isimlerine Türkçe kökenli kelimelere rastlayabilirsiniz. Finlandiya'da Kırkpınar diye bir yer var! Urdu dilinde binlerce Türkçe kelime var. Hintlilerin Kutsal Kitabı Mahabharata aslında Türklerin tarihlerini anlatıyor. Yunanlıların büyük tanrısı Zeus'un ismi de Türkçe. Kudüs, İsa gibi kelimelerin kökeni de aslında Türkçe ve dahası bu bahsedilen yerler de aslında İsrail'de değil Türkiye'de; İsa da bu topraklarda yaşadı. Öte yandan yakın tarihte Keltlerin (İrlandalılar, Galiler, İskoçyalılar) DNA'sı incelendi ve Altay'dan geldikleri kanıtlandı. Vikingler, Finikeliler ve İtalya'nın Roma İmparatorluğu'ndan yıllar önce burada yaşayan ve Roma'nın kurucuları sayılan yerli halkı Etrüskler de Türk'tür. Estrüskler'in DNA'larının Türklerinkiyle yüzde 97 aynı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

- Amerika'daki Kızılderililerin de Türk olduğu sıkça dile getirilen bir iddiadır....
Evet, Kızılderililer Türk'tür, bunu kendileri de söyler. Kültür ve geleneklerindeki benzerlik aşikar. Özellikle Amerika'da Türk soyundan geldiğini söyleyen Meluncanlar'dan olan Cherokee'ler Türkiye ile bugün çok yakın ilişkiler içindedir.

- Bu iddialarınızı dünyanın pek çok yerinde dile getiriyorsunuz. Peki, nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Önceleri herkes bana gülmüştü ama şimdi durum değişiyor. Amerikanın yerli halkları, Kızılderililer, Meksikalılar bu teze çok pozitif tepki veriyor. Çoğu kabul de ediyor. Ancak ABD'deki Amerikalıların veya İngilizlerin pek hoşuna gitmiyor.

- Dünya bunu kabul etse ne olur sizce?
Hepimizin kardeş olduğuna inanmak insanlığın sahip olduğu tüm sorunlar ve huzursuzluk çözüme ulaşır. Dünya daha iyi bir yer olur.

Amerika'yı İspanyollar değil, Türkler keşfetti
'Amerİka kıtasındaki pek çok yer ismi aslında Türkçe kökenli. Meksika'daki Teotihuacan kalıntıları aslında Türkçe olan Tea (tanrı)+ Tiwa (Bir Türk boyu olan Tuvaların bugün bir cumhuriyeti de vardır) + Han (krallık anlamına gelen Türkçe kelime) kelimelerinden türemiştir. Peru'daki Karal kalıntılarındaki piramitler Mısır'dakilerden daha eskidir ve Türkçe'de 'hükümdar' anlamına gelen kral kelimesinden türemiştir. Meksika'da bugün de Türkçe kökenli birçok kelime kullanılıyor. Örneğin dağ/tepelere Meksika'da tepek deniliyor; Atatepek, Çapultepek isminde şehirler bulunuyor. Havasu diye bir yer bile var. İspanyollar Meksika'ya ilk geldiklerinde Aztek'lere hangi tanrıya inandıklarını sorduğunda onlar 'İnana' cevabını vermişti. Bu Antik Sümer'de de bir tanrıçanın adı. Yani Sümerler ile Aztekler aradaki onca mesafeye, okyanusa rağmen aynı adlı tanrıya inanıyor. Dahası Meksikalılar da Hintliler de Türkleri aynı kelimeyle 'Karaskus' diye adlandırıyordu. Demek ki Amerika'yı İspanyollar değil, önce Türkler keşfetmişti. Sonuçta bunlar gibi sayısız örnek şunu gösteriyor: Dünyanın her köşesindeki bütün uygarlıklar Orta Asya'dan geçmiş ve her yerde ortak olarak karşımıza çıkan din, dil, kültür ve inanışları buradan tüm dünyaya taşımıştır.'

MİNE AKVERDİ

qio
29.10.2009, 22:34
Günay çok güzel bir yazı tşkler paylaşımın için , hatta bu röpörtaj üzerinde çok güzel bir tartışma olabilir.

kronik
29.10.2009, 22:43
hepimiz kardeşmişiz
bu öfke ne diye?:D

seva
30.10.2009, 01:30
Tartışarak öfkeleniyoruz yeter artık bırakın büyüklerimiz bildiklerini yapsınlar siz oturduğunuz yerde tartışıyorsunuz gidin siz bişeyler önerinde siz kurtarın PKK dan Allah Allah bildiğinizdende değil laf olsun torba dolsun :)))

Klimasuyu
30.10.2009, 01:33
Tmm. Seva geldiyse kürtler haklıdır ...:)

seva
30.10.2009, 01:41
Tmm. Seva geldiyse kürtler haklıdır ...:)

Yalnızca PKK yı Destekleyen Kürtler haklı değil...

ismail 58
30.10.2009, 01:42
o destekledi bu destekledi
ben onu bunu bilmem her kim destekliyorsa ALLAH belasını versin.
helak olsunlar.

ayten58
30.10.2009, 02:10
amiin ismail kardeşim çok teşekkür ediyorum allah razı olsun vallahi
destekleyenlerde kendileri zaten de tabii bizdende yani türklerdende vardır içlerinde üç beş kendini bilmez mesela tayyep başta işte desteklemese ne diye açılım yapmaya kalkıyor o çapulcularla

goramaz
31.10.2009, 20:36
abla destekleyenler kendini bilmez mi oldu şimdi..Pkk yı değil Kürtleri kazanmak zorundayız

seva
14.11.2009, 10:04
amiin ismail kardeşim çok teşekkür ediyorum allah razı olsun vallahi
destekleyenlerde kendileri zaten de tabii bizdende yani türklerdende vardır içlerinde üç beş kendini bilmez mesela tayyep başta işte desteklemese ne diye açılım yapmaya kalkıyor o çapulcularla

Orda dur abla Yanlış koskoca Türkiye Cumhuriyetinin Başkanı bunu bilmen gerek yakışmıyor.

Urumçi
14.11.2009, 10:45
evet kürtleri kazanmak konusunda mütabık herkes ama sorun şu kürt milleti diye millet çıkartırsan türk milletinin karşısına bölünürsün. Niye mi çok basit iki millet birbirleri üzerinde sosyolojik ve psikolojik gerçekliklerle çekişmek, çekişirken menfaatleri için her şeyi yapmak zorundadır.

Ülkede iki milletli yapı oluşturulmaması gerekliliği açısından tek milletinde Türk Milleti olduğu ve bu milleti türkmen etnik kimliği, kürt etnik kimliği, çerkez etnik kimliği vs bakılmaksızın tüm türkiye'nin vatandaşlarının oluşturduğu unutulmamalı.

Ve etnik kimlikler kaşınarak etnik millet haline dönüştürülmemeli... o zaman bizi Müslümanlığın bağlayacağına güvenilmemeli, bkz: İngiliz güdümüyle bize karşı savaşan müslüman kardeşlerimiz araplar... Onlar hala bizim kardeşlerimiz ama onlar sayesinde müslüman dünyanın kaybettiği ne? Ortadoğu. Sadece biz kaybetmedik yani... Yani yarın birgün kürt kökenlileri kürt milleti yaparsan dini inanç ortaklığımız bile başarılı olamayacak...

goramaz
14.11.2009, 11:38
evet kürtleri kazanmak konusunda mütabık herkes ama sorun şu kürt milleti diye millet çıkartırsan türk milletinin karşısına bölünürsün. Niye mi çok basit iki millet birbirleri üzerinde sosyolojik ve psikolojik gerçekliklerle çekişmek, çekişirken menfaatleri için her şeyi yapmak zorundadır.

Ülkede iki milletli yapı oluşturulmaması gerekliliği açısından tek milletinde Türk Milleti olduğu ve bu milleti türkmen etnik kimliği, kürt etnik kimliği, çerkez etnik kimliği vs bakılmaksızın tüm türkiye'nin vatandaşlarının oluşturduğu unutulmamalı.

Ve etnik kimlikler kaşınarak etnik millet haline dönüştürülmemeli... o zaman bizi Müslümanlığın bağlayacağına güvenilmemeli, bkz: İngiliz güdümüyle bize karşı savaşan müslüman kardeşlerimiz araplar... Onlar hala bizim kardeşlerimiz ama onlar sayesinde müslüman dünyanın kaybettiği ne? Ortadoğu. Sadece biz kaybetmedik yani... Yani yarın birgün kürt kökenlileri kürt milleti yaparsan dini inanç ortaklığımız bile başarılı olamayacak...

insanların kim tarafından etnik kimliklerine göre bölündüğünü hep beraber görüyoruz umrumçi...kimseyi etnik kimliklerine göre ayırmak gibi ucuz çözümlerin peşinde de değiliz..yazdıklarınız herkesin malumu zaten..

müslüan arapların konusu ise ayrı bir tartışma konusu..

Urumçi
15.11.2009, 10:52
insanların kim tarafından etnik kimliklerine göre bölündüğünü hep beraber görüyoruz umrumçi...kimseyi etnik kimliklerine göre ayırmak gibi ucuz çözümlerin peşinde de değiliz..yazdıklarınız herkesin malumu zaten..

müslüan arapların konusu ise ayrı bir tartışma konusu..

insanların etnik kökeni olacaktır her zaman sevgili goramaz,
insanlar etnik kimlikleriyle birlikte milli kimliklerini de koruması gerekir. Şimdi sen Türk Milletinin antiparantezi Kürt Milleti çıkarırsan milletler arası çatışma ortamına zemin hazırlarsın. Peki kürtleri etnik kimliklerinden uzaklaştıracak asimile programı uygularsan buna da karşıyız, ancak uygulanmak isteseydi 1.dünya savaşı sonrası ve 2. dünya savaşı şartlarında pek bi ala uygulanırdı. Ancak dikkatle bakınız Kürt kökenli insanların 1930ların ortalarından 1960 siyasal oluşumlara kadar bir sorunları olmamış, 1930'lu yıllardan öncesi ayaklanmalar İslami içerik kullanılarak yapılmış, 60 çatışmalarında siyasi, 70'li yıllarda etnik siyasi bir marksist materyalist din düşmanı bir hareket olarak karşımıza da çıkar. Peki etnik kimliği son zamanlarda kim bu kadar okşuyor...

Sevgili Goramaz, bu ülkeyi Müslüman Müslüman'ın kardeşidir prensibiyle ayakta tutmaya çalışıyoruz esasında zaten, ancak sadece Müslümanlığın da kafi olmadığını malesef tarih bize öğretti. Üstelik Müslüman Arap dünyasının liderleri Amerika uşaklığı zikrederken...

Neyse Sevgili Goramaz, Türk Kimliği, İslamiyet'le yoğrulmuş bir kimliktir. Bütün dünya bilir ki Türk Milleti Müslümandır. Yani ben dışarı bir ülkeye gittiğim zaman Müslüman'ım demeden Türk'üm dediğim vakit, eğer aksi değilse Müslüman olduğumu belirtmeye luzüm yoktur zaten karşımdaki adam bilir. Haa Türk demek, saf bir ırk demek değildir, içtimai millettir. Yani kökeni ne olursa olsun, dili ne olursa olsun, mezhebi ne olursa olsun insanların vatandaşlık bağı ile kabul görüldüğü bir millet farikasıdır... Yani mezhepsel çatışmalarında karşılığında duracak bir bütünleştiricidir. Yarın birgün Türkiye'de kimliksel çözünme ve çatışma başarılı olursa, mezhepsel ayrılıklar söz konusu edilecektir ve bu ayrıştırma çatışmaları perçinleyici olacaktır. Tüm bir Türkiye güçlü bir Türkiye'dir. Batı bunu biliyor o yüzden senelerdir bizi içeride sağ/sol, alevi/sunni, türk/kürt diye bölmeye çalışıyor... Türklük herkesin dahil olduğu bir millet ismidir, soy değil. İslam alevi ile sunninin inancıdır, mezhebi değil. İşte bu yüzden Türk-İslam ülküsüne aidiyetimiz var.. Şimdi bu etnik kimliklerin böyle milletleştirilmesi Türkiye'yi ayrıştıracak en yegane unsur... Tarih bunu gösteriyor üstelik Abdülhamit Han döneminde demokrasi demokrasi diyenler götürmedi mi bu ülkeyi bölünmeye... Irak'a da demokrasi götürüldü, ama doğru ya oraya götürelecek Demokrasiye zaten bu hükümet yandaş idi. Baykal iki acıklı konuştu da yardımdan vazgeçtik... Gazeteler yazdı çizdi hatta bugün kürt açılımını savunan gazeteler, bu memleket için hayırlı olmaz idi, girmemiz gerek idi falan diye... neyse bop a hiç girmeyim uzadı gene...

MİKAİLOGLU
28.11.2009, 02:28
ÇÖPÜN ÜSTÜNE ATSAN BUNLARI, ÇÖPLÜK AGLAR ÜSTÜMDE PİSLİK VAR DİYE...

betüs58
28.11.2009, 02:39
kürt diye bi millet yokmusmus?????????mus muuu???tzzzzzzzzzzz:D:D:D

Sivaslisandy-58
28.11.2009, 05:39
evet böyle bir millet yoktur
bizlerin geldigi soydan gelenle diger milletle birlesmelerinden dolayi kirmadir
köküne aslina inildiginde kelimelerindende yani konustuklari dilden anlasilacaktir

malesefki onlar oyuna gelip yenik düseceklerdir.
yine bizim gibi bir asil millete muhtac olacaklardir.

Dilsad Hatun
05.12.2009, 23:46
kürt diye bi millet yokmusmus?????????mus muuu???tzzzzzzzzzzz:D:D:D

Var olmazmi , sürü gibiler masaAllah. Türkiye'nin Nufus artisini onlara borclu olacagimiz zamanlar Yakin .
Hadi Türkiye'deki gençler Tin'lamiyoda , alamanyadakilere nolduysa ögrenmisler bir Tzzzzz . :) Kendinize Gelin .!

Sivaslisandy-58
06.12.2009, 06:50
YA BEKLIYORUMKI TARIHLE ILGIELNEN ARKADASLARIM YAZSINLAR DIYE!?AMA YAZMIYORLAR!?
BIR KERE KÜRT DEMEK NEDIR BILENINIZ VARMI!?KAR YIGINI YADA TAZE KAR YADA KAR BIRIKINTISI DEMEK!
O BÖLGE SOGUK VE KARLI BIR BÖLGE OLDUGU ICINDE ORADAN GELENLERE ZAMANLA VERILEN BIR ADDIR.
KONUSTUKLARI DIL ISE LEHCELERI KARISMIS TÜRKCEDIR YANI ONLARINDA KÖKÜ TÜRKLER BOYUNDANDIR.
OSMANLIDA BILE ORTALIGI KARISTIRMAK ISTEDILER BU KÜRT KELIMESINDEN DOLAYI.
OSMANLIYI DAGITTILAR SIMDIDE YETMEDI HALADA UGRASIYORLAR ORADAKI HALKIMIZDA NE OLUGUNU BIR ANLASA!?
BU SACMALIKLARA BIR SON VERIRLER DIYORUM AMA KÖR OLAN GÖZLER NE ZAMAN GÖRÜR BILIRSINIZDIR SANIRIM!?

bilgin_58
21.01.2010, 14:41
'Posta' Gazetesinin Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in yazısı:
BİR TÜRK OLARAK KÜRTLERE SORUYORUM

Bir TÜRK olarak Kürtlere soruyorum; ''Kürtler bu ülkeye ne vermiştir ?'' Kürtlerin, Türkiye'ye bugüne kadar ne katkıları olmuştur ? Sosyal, bilimsel ve sanatsal anlamda yaşamımıza neler katmışlardır ?

Kendilerini etnik kökenlerini ön plana çıkararak tanımlayan ve kendilerine verilmiş en büyük hak olan ''BU GÜZEL ÜLKENİN, TÜRKİYE'NİN VATANDAŞI OLMAK HAKKINI'' bir kenara iterek, etnik köken üzerinden ırkçılık yapmayı tercih eden bu kitle, bu ülkeye ne vermiştir ve bu sapkın anlayışla ne verebilir ?

Kürtlere soruyorum; neden terör sizde, beşik kertmesi sizde, kız çocuklarını başlık parası adetiyle adeta bir eşya gibi alıp-satmak adeti sizde, her türlü yasadışı işin altından çoğunlukla Kürtler çıkmakta, kapkaç sizde, gasp sizde, ''NAMUS CİNAYETLERİ'' sizde, kaçakçılık sizde, uyuşturucu ticareti sizde, bu ülkenin vatandaşı olmayı sindirememek hastalığı sizde, vur-kır-gasp et anlayışı sizde, ÖZELEŞTİRİ yapmamak sizde, nedensiz aşağılık kompleksi sizde, başına kuş pislese devleti ve diğer insanları suçlamak sizde, herşeyi devletten beklemek sizde, asimile edildiği yalanını söyleyip, 21. yüzyıl Türkiyesi'nde tek kelime Türkçe bilmeyen milyonlarca insan sizde, emperyalist devletlerin size sahte bir mazi yapıştırması neticesinde Anadolu'da hiçbir zaman varolmayan, sözde gasp edilmiş hayali bir anavatanınız olduğu yalanını yaymak yine sizde.

Bu ülkeye hiçbir şey vermeden, kaba kuvvet ve vandalizmle, terör ile toprak gasp etmeye çalışma ahlaksızlığı sizde, diyaloğu ve insani ilişkileri es geçip, yakıp yıkarak bu ülkeyi bölmeye çalışmak sizde, Avrupa'ya gidip Türkiye Cumhuriyeti ve onun şanlı ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında her türlü asılsız yalanları söylemek, bana işkence yaptılar, baskı yaptılar, dilimizi konuşamıyoruz, fırsat eşitliği yok gibi mesnetsiz yalanları söyleyerek siyasi mülteci statüsüyle o Avrupa ülkelerine kapağı atmak, bir parazit gibi yaşayıp oralarda da suç işlemek sizde, sizlerde....

Avrupa'da Türkiye'yi şikayet etmek sözkonusu olunca ''ben Kürdüm'' demek, ama cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile Avrupa ülkelerinden herhangi birinde suçüstü yakalandığınızda ''ben Türküm'' demek üçkağıtçılığı sizde, çapulcu terör örgütüne her türlü desteği verip, demokrasi ve insan haklarından bahsetmek, ''şiddeti kınıyorum'' demek sizde, bu yalanları söyleyip bizleri de enayi zannedip, aptal yerine koymaya çalışmak terbiyesizliğ i ve alçaklığı sizde, bu ülkede yaşayan onlarca farklı etnik kökenden milyonlarca insan, etnik kökenleriyle ilgili en ufak bir sıkıntı çekmezken, özgürce siyaset yapabilirken, milletvekili ve hatta Başbakan bile olabilirken, verdiğimiz Kurtuluş Savaşı mücadelesi sonucu elde edilmiş Cumhuriyetimizin kazanımlarını içlerine sindiremeyen sömürgeci, etnik soykırımcı, emperyalist devletlerin maşası ve tetikçisi olmak düzenbazlığı NEDEN hep sizde ?

Lütfen bu sorulara yanıt verin, tabii verebilirseniz. ..

Bu memlekete bugüne kadar ne verdiniz de, ne istiyorsunuz ?

Eğitim diyorsunuz; öğretmen öldüren terör örgütünün katillerini ve elebaşını lider, siyasi irade kabul ediyorsunuz.

Dilimizi konuşamıyoruz diyorsunuz; o halde bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli kentlerinde açılmış ''Kürtçe Kursları'' sözde dil öğrenmeye susamış sizlerin ilgisizliği sonucunda neden kapandı ?

Siyasi platformda temsil hakkı diyorsunuz; siyasetinizi etnik ırkçılığa ve bölücülüğe dayalı söylemler, eylemler ve politikalar üzerine kuruyorsunuz.

Yarattığınız terörden 30 bin insan can veriyor... En ufak bir özeleştiri, en ufak bir günah çıkarma yapmıyorsunuz.

Sizlerin canı can da, bu ülkeyi ve içinde yaşayan masum insanları terörden korumak için hayatını hiçe sayıp şehit olan ana kuzularının, evlatlarımızın canı patlıcan mı?

İstanbul'da sokaktaki vatandaşlara saldırmak, molotof kokteyli atmak, otobüs yakmak, polise ve sade vatandaşlara, kadınlara, ufacık çocuklara ''kaldırım taşları'' atıp kafalarını yarmak neyin protestosu? Hangi köhne düşüncenin, hangi barbar anlayışın dışavurumu?

Bugüne kadar hangi ''Kürt kökenli'' Türk vatandaşına; hop! sen Kürtsün şu şehre giremezsin, şu işi yapamazsın, şu mesleği icra edemezsin denmiş veya denmekte?

Bu ülkenin en çok para kazanan insanları çoğunlukla Kürt kökenli şarkıcılar, eğlence yeri sahipleri, işadamları, ticaret erbabı, turistik otel sahipleri, eğlence dünyasında; tv'de, gazinolarda iş yapan isimler (İbrahim Tatlıses, Özcan Deniz, Ceylan, Yılmaz Erdoğan vs.) değil mi?

Hani ne oldu ''fırsat eşitsizliği yalanınıza?'' İşin doğrusu, sizin sorununuz bu ülkeyi terör ile, vurarak, kırarak bölmek! Bir oldu-bitti yaratarak bu güzelim memleketi parçalamaktır. Bu kadar basit. Şu çıplak gerçeği artık ilkokula giden küçücük çocuklar bile anlayabilmektedirler.

''KÜRT'' kökenli vatandaşlarımız, eğer bunca kan ve gözyaşı dökülmesine sebep olan bu BÖLÜCÜ IRKÇI TERÖRİSTLERİ hala destekliyorlarsa, KUSURU DEVLETTE DEĞİL, KENDİLERİNDE ARAMALIDIRLAR!

Meydanlarda eller hep zafer işareti, ellerde 30 bin insanımızın katili kanlı terör örgütü PKK'nın afişleri, terörist başı Apo'nun posterleri, yakarız-yıkarız tehditleri ve herkesin malumu ülkemizdeki büyük kentlerde meydana gelen şu terör olayları...

Çapulcu terör örgütünün hazırladığı ''Şemdinli fiyaskosundan' ' sonra, ellerine para vererek sokaklara salıp polisimize, güvenlik güçlerimize, halkımıza taş ve molotof kokteyli attırdığı küçücük çocuklar...

Çocuğunu terör örgütünün militan olarak kullanmasına müsade ediyorsan, bu kaos ve terör yöntemlerinden medet umuyorsan ve bu yolla bu ülkeyi böleriz, sözde ülkemizi de kurarız diye düşünüyorsan, canın yandığında veya meydanlara saldığın, yak-yık-kır-dök evladım dediğin çocuğunu kendi ellerinle ateşe attığında da bunu devlete fatura edemezsin.

Hak isteyen, hukuk isteyen önce bu ülkenin bütünlüğüne, bu ülkenin insanlarına, toplum kurallarına SAYGI gösterecek. Ülkesine katkıda bulunacak. İNSAN gibi davranacak, yakmayacak, yıkmayacak.

Kısacası; TERÖRİST ile arasındaki farkı yine bizzat KENDİSİ ortaya koyacak. Bu ülkenin güzel insanlarını kendisine inandıracak.

Kürt toplumu yüzyıllardır kendisini sömüren, geri bıraktıran, kulun kula kulluk ettiği ''FEODAL DÜZEN'' denen ilkel sistemden ne zaman vazgeçecek? Ne zaman HANIM FERTLERİNE gereken ''ÖZGÜRLÜĞÜ'' teslim edecek? Ve neden ülkede en yüksek kadın intiharları Batman'da? Neden aile içi şiddet sorununda ve TÖRE CİNAYETİ denen illette ekseriyetle Kürt kökenli insanların yaşadığı iller başı çekmekte? Büyük şehirlerde kapkaç ve bu tür illegal suçları işleyip, elde edilen yasadışı geliri Terör örgütüne aktarma suçu neden hep Kürt kökenli çocuk ve gençlerde görülmekte? Neden, neden, neden?

Kürdüm diyen sizler, acaba bu KUSURLARINIZI hallettiniz mi ki, TÜRKLERİ pervasızca eleştiriyorsunuz? Size yer, yaşam hakkı, hak-hukuk vermekten başka ne yapmış bu ülkenin vatandaşları?

HAKAN ÇELİK

s.spor
21.01.2010, 17:29
Ama belirttiğim gibi tarihi kayıtlarda Kürt milleti yok. Kürt denilen bir grup var. Şimdi bir milletin içinde başka bir milletin ilk çağda yaşaması mümkün değil, yok ederler birbirlerini, ya da başka sınırlarda yaşarlar. O zaman iki ayrı milletin bir arada iç içe yaşaması mümkün değil."

(Alinti)

Geri zekalımı bu adam Osmanlıyıdamı bilmiyor iki millet bir arada yaşamazmış. Yazık ülkemeki böyle adamlar milletvekili olabiiyor.

Bu konuda yapılan yorumlar sorumsuzca ve bilgisizce. Yukardaki faşizan ifadelere katılmıyor ve ırkçılık yapan herkesi lanetliyorum.!

Meraküm
21.01.2010, 17:59
Kürt Diye Millet Yok Türklerin başka bir boyudur

sandalli
21.01.2010, 18:28
Geri zekalımı bu adam Osmanlıyıdamı bilmiyor iki millet bir arada yaşamazmış. Yazık ülkemeki böyle adamlar milletvekili olabiiyor.

Bu konuda yapılan yorumlar sorumsuzca ve bilgisizce. Yukardaki faşizan ifadelere katılmıyor ve ırkçılık yapan herkesi lanetliyorum.!

Ben de sizin gibi aklı başında, sağduyulu yorum yapanları kutluyorum, inkar eden ırkçıları da kınıyorum.

bilal kose
21.01.2010, 18:41
tarihe baktigin zaman devlet olarak yoklar belli zamanlarda ortaya cikmislar sonucta kurtler diye topluluk var veya millet diyelim onlarin millet olmalari bu topraklar uzerinde hak idda etmeleri hainlikten baska birsey degildir saygiyla gelen edeple karsilanir gelmezlerse neyle karsilasacaklarini herkes bilir bu milleti ben onlari nasil inkar etmiyorsam onlarda turkiye cumuriyetine bagli kardesce yasamayi bilmeleri gerekir

Meraküm
21.01.2010, 19:31
Kürtleri İnceleyelim Dil diyorlarda bir kere ortak dilleri yok ayrıca içinda farsca,türkçe,arapça kelimeler var ama ağırlığı farsça yani bölgeden etkilenmişler.

Arkadaşlar Fitnenin içindeyiz İki kardeşi ayırıyorlar Aslında biz çanakkalede aynı siperlerde beraberce savaştık Kürt Sorunu var diyorlar Kürtleri ayrı gözteriyorlar Bu millet bin senedir bu topraklarda beraber yaşamış hatta kardeşi aynı ırktan ama farklı boydan Bir kere fitne çıktınmı O fitneye uyan çok oluyor bir de kürt sorunu var diyenler Atasına Şehitlerine İHANET etmiştir

Urumçi
22.01.2010, 15:37

Osmanlıda da müslüman millet tektir. Yani avrupada Müslüman olan Osmanlı tebasına Türk denir, Osmanlı içerisinde de Müslim olarak sıfatlandırılır. Lakin Osmanlı'nın çöküş ve yıkılış dönemine baktığımız zaman bu Müslim topluluk bir arada kalma teyammülünü kaybetmiş, daha sonra da Müslim topluluk bazı kışkırtmalarla içeride savaşmıştır. Bunun ilk örneği balkanlardaki durumdur, daha sonra daha büyük bir örnek çıkıyor karşımıza arapların hıristiyan ingilizlerin yanında ve adına Osmanlı'ya karşı savaşmaları... Ondan sonra T.C'de İngiliz eksenli dini içerikli kışkırtmalara ve Fransız eksenli aşiret kışkırtmalarına rastlıyoruz.

Malesef Osmanlı'ya bakınca farklılaşmanın kışkırmaya ve kışkırtmaya gebe olduğunu görüyoruz. Hem Osmanlı'nın dağılma ve yıkılma sürecide bunu destekliyor...

Ayrıca faşizmin ne demek olduğunu bilmeden kullanmanız da yersiz, milletlerin çatışma prensibi sosyolojinin bir bulgusu, tarihin bir evrakıdır ki buna en güzel örnek Osmanlı olarak gösterilebilir, farklı kimlik anlayışında olanların iç isyanları ve kolaylıkla kışkırması, Müslüman'ın Müslüman'a karşı hıristiyan yanında yer alması ve savaşması vesaire vesaire vesaire. Sosyoloji burada içtimai millete dem vuruyor, bizim milletimizde zaten bir ırk milleti değil içtimai millettir ki 1920'li yıllara kadar anadolu ve balkanlardaki müslüman kitleye Avrupa kendi diliyle Türk demiştir... Burada diğer tartışmalara gerek kalmadan herhangi farklı bir topluluğu milletleştirmenin, o milletleşmiş kitlenin hak istemelerine ve neticesinde bu hakları neticesinde savaşım vereceklerine ve esas ırkçılığın bu savaşım neticesinde oluşan ayrışmayla başlayacağına vurgu yapıyoruz. Yoksa ırkçılık nedir mesela Nazilerin sırf alman soyundan değil diye yahudileri yakmaları bu ırkçılıktır. Ama etnik kökeni ne olursa olsun bir bireyi kendi milletinin ferdi sayıp kabullenmek ise tüm dünyada kabul görmüş hümanizma ve millet tabirinin gerekliliğidir. Biz böyle yapınca bizi ırkçı sayan Avrupa, neden aynısını kendisi de yapmakta? Tüm dünyada, tüm çağdaş ve medeni sayılacak devletlerde tek millet prensibi var ve her vatandaşın tek bir milletin ferdi sayıldığı ilkesi var. Aksinin avrupa baskısıyla uygulandığı yugoslavya bugün 5 parça mesela, aynısını bize yapmaktalar ki şu durumu destekleyen vatandaşların hiç tarih perspektifi ve dünya hakkında bilgisi yokmuş kanısına kapılıyorum...

Allah yar ve yardımcımız olsun...

Cley
22.01.2010, 16:21
Ben de ırkçılık yapan herkesi lanetliyorum.

s.spor
22.01.2010, 17:35
Osmanlıda da müslüman millet tektir. Yani avrupada Müslüman olan Osmanlı tebasına Türk denir, Osmanlı içerisinde de Müslim olarak sıfatlandırılır. Lakin Osmanlı'nın çöküş ve yıkılış dönemine baktığımız zaman bu Müslim topluluk bir arada kalma teyammülünü kaybetmiş, daha sonra da Müslim topluluk bazı kışkırtmalarla içeride savaşmıştır. Bunun ilk örneği balkanlardaki durumdur, daha sonra daha büyük bir örnek çıkıyor karşımıza arapların hıristiyan ingilizlerin yanında ve adına Osmanlı'ya karşı savaşmaları... Ondan sonra T.C'de İngiliz eksenli dini içerikli kışkırtmalara ve Fransız eksenli aşiret kışkırtmalarına rastlıyoruz.

Malesef Osmanlı'ya bakınca farklılaşmanın kışkırmaya ve kışkırtmaya gebe olduğunu görüyoruz. Hem Osmanlı'nın dağılma ve yıkılma sürecide bunu destekliyor...

Ayrıca faşizmin ne demek olduğunu bilmeden kullanmanız da yersiz, milletlerin çatışma prensibi sosyolojinin bir bulgusu, tarihin bir evrakıdır ki buna en güzel örnek Osmanlı olarak gösterilebilir, farklı kimlik anlayışında olanların iç isyanları ve kolaylıkla kışkırması, Müslüman'ın Müslüman'a karşı hıristiyan yanında yer alması ve savaşması vesaire vesaire vesaire. Sosyoloji burada içtimai millete dem vuruyor, bizim milletimizde zaten bir ırk milleti değil içtimai millettir ki 1920'li yıllara kadar anadolu ve balkanlardaki müslüman kitleye Avrupa kendi diliyle Türk demiştir... Burada diğer tartışmalara gerek kalmadan herhangi farklı bir topluluğu milletleştirmenin, o milletleşmiş kitlenin hak istemelerine ve neticesinde bu hakları neticesinde savaşım vereceklerine ve esas ırkçılığın bu savaşım neticesinde oluşan ayrışmayla başlayacağına vurgu yapıyoruz. Yoksa ırkçılık nedir mesela Nazilerin sırf alman soyundan değil diye yahudileri yakmaları bu ırkçılıktır. Ama etnik kökeni ne olursa olsun bir bireyi kendi milletinin ferdi sayıp kabullenmek ise tüm dünyada kabul görmüş hümanizma ve millet tabirinin gerekliliğidir. Biz böyle yapınca bizi ırkçı sayan Avrupa, neden aynısını kendisi de yapmakta? Tüm dünyada, tüm çağdaş ve medeni sayılacak devletlerde tek millet prensibi var ve her vatandaşın tek bir milletin ferdi sayıldığı ilkesi var. Aksinin avrupa baskısıyla uygulandığı yugoslavya bugün 5 parça mesela, aynısını bize yapmaktalar ki şu durumu destekleyen vatandaşların hiç tarih perspektifi ve dünya hakkında bilgisi yokmuş kanısına kapılıyorum...

Orada bir topluluk var ister ayrı bir millet olsun ister Türklerin bir kolu olsun. Biz o insanların kendilerini ait hissettikleri kimliği yok saymaya kalkışırsak buna karşı terör bir tepki olarak doğar. PKK kesinlikle kürtleri temsil etmez PKK nın yaptıklarını kürtlere verip öfkemizi onlara yönlendirmememiz gerekir. Yoksa kürtlere pkk ya destek vermekten başka yol bırakmayız.

Kürt kelimesini aşşağılayıcı bir biçimde kullanan herkes benim gözümde faşisttir. Bu aşşağılayıcı tarzın altındaki temel sebep asırlardır bize empoze edilen Türk yücedir Türk büyüktür Türk bilmem nedir türünden sloganların sebep olduğu Irksal kibir vardır.

Şunu belirtmek isterimki Türk olmak bir insanı asla faziletli yapmaz. Fazilet kişinin kendi yaşantısının bir sonucu olarak kendisinde olan yada olmayan bir şeydir. Yoksa genetik anlamda insandan insana geçen bir yücelik ululuk yoktur.

Yazıkki aynı secdeye başımızı koyduğumuz insanları öteki olarak görmeye başlamışız. İki tarafta kendi özeleştirisini yapmadıkça bu meselenin çözülmesi mümkün değildir.

pkk meselesinde biz ne kaybettik???
İlk önce insan kaybettik ki bunların arasında haliyle kürtlerde var
Ekonomik kayıplarımız oldu bunu en derinden hisseden ise kürtler olmuştur

Şimdi kim diyebilirki pkk sorunu sadece Bu ülkede yaşayan ırklardan sadece biri olan Türk ırkının sorunu? Bu tüm ülkeyi etkileyen ve en çokta bölge insanını etkileyen bir ortak sorun. Bu sorunun iki toplumun çatışması şekline farkında olmadan çevirenler, karşı tarafı toptan aşağılayıcı uslup kullananlardır.

Türküm ama bundan gurur duymuyorum. Ben elimde olmadan Türk olmuşum bundan niye gurur duyum niye yeriniyim? Her türlü pisliği yap ondan sonra türk olman seni yüce bir insan yapsın yok öyle birşey!

Urumçi
30.01.2010, 16:31
Sevgili s.spor Türkiye'de Kürt kavramı ne zamandır hakaret olmaya başladı bilir misiniz?
Türkiye'de Kürt kavramına hakaret 70'li yıllarda Kürtçü Sol fraksiyonların çıkmasıyla, ondan öncesi "dış mihraklı" aşiret isyanlarının Kürt kökenli vatandaşlarımıza mal edilmesiyle, ondan önce cemaat nitelikli ve aşiret liderlerinin sırf feodal bütünlüklerini muhafaza etmesi gayesiyle tetiklediği isyanların çıkmasıyla, son olarakta 70li yıllardaki Kürtçü Fraksiyonların PKK'yı oluşturmasıyla ve bizim bütün bu oluşumları Kürt etnik kökenine mal etmemizle ortaya çıktı. Bundan bir kaç sene evvela kimse komşusunun, esnafının, arkadaşının etnik kökenine bakmıyordu. Ne zaman PKK sorununu tüm kürt kökenli vatandaşlarımıza mal eden bir zihniyen "Kürt Açılımı" başlattı o zaman insanların etnik kimliklerini sorgular olduk...

Yani bu aşağılanmanın sosyolojik ve psikolojik sebeplerini doğuran bir açılım var ortada ve bizden onu desteklememiz isteniyor. Toplumlardaki farklılıkları öne çıkartmanın her zaman toplumsal çatışmaya yol açacağını Balkanlarda ve Arap Yarımadasında çok iyi gördük. Görmediysek dünya tarihine bakarsak Güney ve Kuzey İrlanda arasında gördük, Afrika Devletlerinde gördük, Yugoslavya'da, Sırbistan'da gördük. Bunlara yol açan tüm sebepler farklılaştırmayı öne çıkarma, ve kökenlerin üzerinde tepki oluşturacak siyaset izleme politikasıydı ki bugün görüldüğü üzre "Kürt Açılımı" denen bu projede aynı yolda ilerlemekte mesela.

Neyse gel gelelim bir mevzuya Kürt diye bir millet var mıdır? Hayır yoktur, en azından bu topraklarda... K. Irak'ta oluşturuldu ve Kuzeyin ve merkezin yönetimini ele geçirdiler Amerika İcazetiyle. Ama bu ülkede hala etnik bir köken olarak durmaktaki zaten hukuki ve sosyolojik açıdan "Kürt Milleti" oldukları gün ya bölünmüşüzdür ya da iç şavaş çıkmıştır demektir. Bu ülkede farklılaşma ve çatışma ortamının oluşmaması için tek millet prensibi ele alınır, sadece bu ülkede değil dünyanın tüm ülkelerinde. Bu temel prensibi almayan ülkeler de vardır mesela Çin ve Rusya gibi. Bunların sistemlerine ve politikalarına baktığın zaman istidab, ezici güçlerini kullanma ve farklı kimlikleri sömürme politikası güttüklerini apaçık bir şekliyle görürsünüz. Bir milletin bir millet üzerinde çekişme politikasına ve hissine kapılmaması için o milletin diğer milleti kendi milletinden sayması gerekir der sosyoloji ve psikoloji de bunu birey inisiyatifli temel psikolojiyle temellendirir.

Neyse konuyu uzatmayalım eğer bu ülkede Kürt kökenli vatandaşlar, devletin vatandaşlık bağı olan Türk olarak sayılmasaydı o zaman bu ülke ırkçı derdim. Ama bakıyorum ırkçı denilen bize mesela Kürtlerin kendilerini bu ülkenin vatandaşı saymaları, dolayısıyla Türk vatandaşı saymaları için eliminden geleni yapıyoruz. Oysa aksine kendilerini kürt kimliğiyle bir sadece bir etnik unsur olarak tasnifleyip birbirimizi ayrıştırmamız sonra da bir çekişmeye girmemiz gerekiyormuş. O zaman italyan milliyetçisi (Faşizm'in kavramını bilmek) sayılmazmışız demekki.

Hayır şu mevzubahis duruma muktedir bir türlü olamadım Osmanlı'da mesela genel itibariyle üç millet var idi. Bir gayri-müslimler, iki müslüman olan anadolu nufusu ki bunlar kökenine bakılmaksın Türk olarak tasnifleniyordu ister Osmanlı raptı zaptları isterse Avrupa kaynakları tarafından. Hatta 1925'e kadar çok muhterem İngilizler ve Fransızlar Türkler ile Kürtlerin ikisininde Turani olduğunu savunuyorlardı tarih kürsülerinde... Neyse konuyu dallandırıp budaklandırmayalım. Ha üçüncü millet teşekkülüne erişmiş kitle ise Müslüman Araplar idi. Osmanlı genel olarak bu üç millet şeklinde temalanmış idi. Bir de balkanlarda daha ufak millet toplulukları var idi. Neyse bakıyorum bugünkü Türkiye haritasına Arap Milletinin yaşadığı yerlerde başka başka ülkeler, Gayri Müslimlerin yaşadığı çoğrafyada da öyle, Türk diye tabir edilen bir bölge kalmış erimizde şimdi de ondan iki millet çıkacak ortaya Türk ve Kürt diye, ne olacak sonra dersiniz? Türkiye'nin çok güçlü olamadığıda aşikar yani gerileme döneminde ,ki şuanda Türkiye 100 yıl sonra gerileme dönemi olarak adlandırılacak bir dönemin içerisinde, neyse işte Osmanlı'da olan ayrışma ve bölünmeyi bu ülke yaşayacak, yakın tarihimizde kendi tarihimizde gördüğümüz bir şeyin aynısının başımıza gelmesi için o kadar çok uğraşmaktayızki şuanda ama "cahil"lik yapıp yaftalama ve ajitasyonlardan öteye gidemiyoruz hala malesef. O yüzden ben de Türklüğümde övünmüyorum, Türk Milleti'nin bu kadar şuursuz, tarihi ve ilmi fıkrattan yoksun olduğunu gördükçe sadece üzülüyorum...

sandalli
30.01.2010, 16:48
[QUOTE=Urumçi;517639]Neyse gel gelelim bir mevzuya Kürt diye bir millet var mıdır? Hayır yoktur, en azından bu topraklarda.....QUOTE]

Inkar edip o insanlari millet saymamak fasistliktir. Üzüldüm sizin adiniza.

OSMAN ECE
30.01.2010, 17:12
sevgili kardeşlerim şu kürtlük türklük alevilik lazlık çerkezlik
tartışmalarını bırakın bir yana bunu defalarca yazdım yine
yazıyorum hiç çanakkale şehitliğine gittinizmi
ne olur gidin bir o dedelerimizin mezar taşlarını bir okuyun
bu vatanı kimler kurtarmış kimler mücadele etmiş bakın bu günkü
tartıştığınız insanların hepsi orda göğüs göğüse çarpışmış şimdi gururla sırt sırta yatıyorlar
başka bir şey demiyorum

Urumçi
31.01.2010, 05:56
[QUOTE=Urumçi;517639]Neyse gel gelelim bir mevzuya Kürt diye bir millet var mıdır? Hayır yoktur, en azından bu topraklarda.....QUOTE]

Inkar edip o insanlari millet saymamak fasistliktir. Üzüldüm sizin adiniza.

Sevgili sandallı siz millet tabiri nedir biliyor musunuz?
Faşistlik tabirini ister ekonomik devlet sistemi olarak, ister düşünce olarak biliyor musunuz?

Yazımın bir kısmından bir alıntı yaparak bana bi ithamda bulunuyorsunuz tekrar tekrar yazsamda anlamayacaksınız, millet denilen milli olgu milli değerler etrafında kurulmuş devletin tebasına denir, Bizimkine de Türk Milleti denmektedir. Aksine yukarıda da daha önceleri de atıfta bulunduğum gibi ayrışma ve çatışma ortamı doğar. Bu ülkede Kürt Milleti yoktur, zira bu ülkede Kürt kökenli Türk vatandaşları vardır ki, ben kendi milletimin sınırları içine bir kökeni dahil ederken ırkçı ya da sizin anlamını bilmediğiniz aptalca tabiriyle faşist oluyor isem ne yazık bana, zira ırkçılık ya da faşistlik bir etnik kimliği devletin milli kimliğinden ayırmak ve milletten dışlamaktır. Kimliğin içinde kabul eden ülkelere de tüm dünyada hümanist, demokratik, özgürlükçü yakıştırmaları yapılırken nedense bizim ülkemizde bazı satılmış ve sözde aydın görünümlü karanlıklar "taraf"ından ırkçılık hatta yanlış ve saçma sapan faşistlik tabiri yaftalanır, dünyası düşünceden uzak ve kendisine moda olarak sunulanı alan ahmaklarda bunu yer, yediğiyle kalmaz bu düşüncenin yandaşlığını yaparken ona buna şu ya da bu şekilde ithamlarda bulunarak, düşüncesinin önüne ket vurma gayesiyle kendi dillendirdiği yanlış manasıyla "faşistlik yapar"...

Eğer ben tüm dünyada "en demokratik" sayılan ve "hümanist" olarak gösterilen ister sosyolojik olsun, ister "dini" olsun bir millet tabirine inanıyor ve bunun neticesinde başkalarını dışlamak, ayrıştırmak yerine onları kendi milletimin su götürmez bir ferdi olarak görüyor ve buna rağmen "faşist" olarak suçlanıyorsam, bunu söyleyenleri anca "Allah"a havale edebilirim.

İyi dileklerimi sunar, esenlikler dilerim sandalli. Yazılarımı tamamıyla okuyup en azından bir şeyler biliyorsanız bunları uzun uzadıya yazarsanız okunur ve sevinirim aksi halde cımbızla laf çekip ufak cümlelerle bilip bilmeden anca ithamlarda bulunursanız bu da sizin bilgi seviyenizi ortaya dökmekten başka bir sonuca varmaz. Biliyorum ağır bir yazı oldu ancak bana "faşist" gibi bir hakerette bulunana az bile olduğu kanısındayım...

sandalli
31.01.2010, 08:52
Millet olmak bir devletin olması anlamına gelmez aynı dili konuşan, aynı ırktan olan, aynı inancı taşıyan topluluklar bir millettir, millet kelimesi sadece bir toprak bütünlügü içinde yaşan topluluk demek değildir, aynı inancı taşıyan kişiler de millet kavramı içindedir, aslında müslüman bir arap benim milletimdir. Ne yazık ki milliyetçi akımlarla bu kavram değişmiştir. Kürt milletini inkar etmek, ya da kendi milletini başka milletlerden üstün görmek ırkçılıktır. Örnek vereyim, "Bir türk dünyaya bedeldir" sözü ırkçılıktır. Bir türkün dünyaya bedel olmadığını en iyi siz bilirsiniz. Ben Almanya´da yaşıyorum ve ırkçılığın acısını bizzat hisseden biri olarak, hem teori hem de partikte faşistliği çok iyi biliyorum. Bir dili, bir ırkı, bir milleti kabul etmemek bizden olmayan bir ırkı zorla bizdensiniz diye asimile etmeye çalışmak ırkçılıktır. Ağır cümleler kurmanız haksız olduğunuzun göstergesidir.
Bana bir türkün dünyaya bedel olduğu sözünün ırkçılık olmadığını açıklayabilir misiniz?
Saygımla

asi-yürek58
31.01.2010, 15:56
bence türkuyede boyle bi sorun yok asirlardir tük ve kürtler bi arada yaşadik bu ülkeyi kurt türk birlikte kurmadikmi çanakalede sirt sirta yatmiyorlarmi neden ayrimcilik yapiyorlar şimdi kimin ekmegine yag calmaya ugraşiyorlar anlamiyorum

Urumçi
31.01.2010, 22:32
Millet olmak bir devletin olması anlamına gelmez aynı dili konuşan, aynı ırktan olan, aynı inancı taşıyan topluluklar bir millettir, millet kelimesi sadece bir toprak bütünlügü içinde yaşan topluluk demek değildir, aynı inancı taşıyan kişiler de millet kavramı içindedir, aslında müslüman bir arap benim milletimdir. Ne yazık ki milliyetçi akımlarla bu kavram değişmiştir. Kürt milletini inkar etmek, ya da kendi milletini başka milletlerden üstün görmek ırkçılıktır. Örnek vereyim, "Bir türk dünyaya bedeldir" sözü ırkçılıktır. Bir türkün dünyaya bedel olmadığını en iyi siz bilirsiniz. Ben Almanya´da yaşıyorum ve ırkçılığın acısını bizzat hisseden biri olarak, hem teori hem de partikte faşistliği çok iyi biliyorum. Bir dili, bir ırkı, bir milleti kabul etmemek bizden olmayan bir ırkı zorla bizdensiniz diye asimile etmeye çalışmak ırkçılıktır. Ağır cümleler kurmanız haksız olduğunuzun göstergesidir.
Bana bir türkün dünyaya bedel olduğu sözünün ırkçılık olmadığını açıklayabilir misiniz?
Saygımla

Sevgili sandalli faşizmin daha kelime tabirini bilmeden herkese yaftalamanız saçma olmuyor mu, hatta faşizm bir hakaret ihtiva etmiyor mu?

Sevgili sandalli siz milletin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Milletin iki unsuru vardır objektif unsurları, subjektif unsurları olmak üzere. Almanya gibi "Irkçı"lıktan kurtulamamış ülkeler ve hatta "Fransa" dahi objektif unsura bakarak kendi milletinin tanımını şu şekilde şekillendirir:
- Irk
- Din
- Dil

İşte bu objektifliğe göre insanları tasniflemek ise ister dinen ister hukuken ve sosyolojik açıdan ırkçılık olur ki bunu şu günlerde bu şekilde tasnifleyenler milliyetçiler mi yoksa bir kökeni şu objektif unsurlar arasındaki (esasında dil ve ırk konusunda antropolojik açıdan ve bilimsel açıdan Kürt kökeninin Türk-Fars-Ermeni-Arap karışımı oldukları ispatlıdır, din açısından da aynı kökendir ama bunları bile bilemeden şekillenen bir durum görüyoruz) sakatlıklara rağmen tasnifleyen, neticesinde devlet sınırları içerisinde ırkçılığı yapan ve yapılmasına olanak sağlayan şu ayrıştırıcı "açılım"lar yapanlar mı?

Aksi halde bizim ülkemizin millet tabiri şu üç "subjektif" millet tabirine göre şekillenmiştir ve bu dünyanın en çağdaş ve ırkçı olmayan ülkeleriyle aynı prensiptir:
- Ortak bir tarihi geçmiş
- Birlikte yaşama isteği
- Ortak bir kültür.

Senelerce biz bağırıyoruz milleti kan, mezhep, soyla bağdaştırmak mümkün değildir diye, ancak şu da bir gerçektir ki bunlar kültürün oluşmasına etki eden faktörlerdir ve dolaylı olarak milleti oluştururken katkıları bulunur. Lakin milleti sadece kan, soy, mezhep düşüncesine yani objektif manada ırkçılık yapacak şeraite indirgemeye çalışılmaması için temel prensipler her zaman subjektif unsurlardır ki, bu bize "demokrasi" ihraç eden ülkelerde bile bu derece hümanizmal değildir ;)

Neyse "müslüman bir arap benim milletimdir" derken millet tanımı yapmıyor, ümmet tanımı yapıyorsun daha buna bile aklı şiyar değilsin ya neyse anlatmaya devam edeyim.

Şimdi siz gene demogoji babına "bir Türk dünyaya bedeldir" lafını ırkçı olarak buluyorsunuz. Bende diyorum ki ben zaten "Kürt kökenli" vatandaşlarımı Türk olarak görüyorum yani ırkçılık yapmıyorum içtimai(bütünleştirici) ve farklılıkların farklı uygulamalara tabi olmayı engelleyen bir düşüncenin içerisindeyim, devlet politikası olarakta bu böyle idi vakti zamanında... O yüzden "Bir Türk dünyaya bedeldir" lafını söylerken ben Kürt kökenli vatandaşlarımı dışlamıyorum, zira onları kendi milletimin bir Ferdi olarak görüyor ve tasnifliyorum...

Neyse Peki hatırlatıyım ben size Türk Milleti tabirinin kapsadıklarını:
- Toplumun genel inancı (yani İslamiyet oluyor bu) ekseninde şekillenmiş bir sosyolojik topluluk.
- Aynı toprakları paylaşan, kökeni ne olursa olsun bu coğrafi bölgede yaşayan her fert
- Herhangi bir ayrımcılık ve dışlanma olmaması için ya da bir kuvvet oluşturacak konjonktürel farklılıkların ortaya çıkıp ister egemenlik, isterse kuvvet çekişmesi yaşanılmaması amacıyla bu Ülke topraklarındaki "tüm" bireylerin ortak toplumunun bilinçlenmiş hali ki, şu üç unsura sahip olmayana linguistik açıdan "halk" denir.
- 1000 yılda ya da aşkın sürede Anadolu ve civarı topraklarda harmanlanmış, oluşmuş hatta İslamiyet'e koruyucu bir kalkan olmuş, bununla yetinmemiş muhafaza ve müdafasının yanına İslamiyet'i yayma ve yüceltme olgusuyla tetiklenmiş bir kitle mekanizması...

Şimdi siz bizden Almanya gibi olmamızı istiyorsunuz, toplumu Alman ve Alman olmayanlar diye ayırıp, Almanların Alman olmayanlara yönelik "psikolojik" bir şekilde tetiklenmelerinin aynını yaşamamızı istiyorsunuz ne vahim. Siz aynı şekilde bir etnik köken sorgulaması ve gene sosyolojik ve psikolojik açıdan alışveriş ve münasebetlerin bu etnik ayrımlara, farklılıklara göre şekillenmesine mahal verecek bir ayrışma ve kimlik farklılığı siyaseti yürütmemizi istiyorsunuz. Bizse kökeni ne olursa olsun farklı kökenleri bir arada toplama, farklılıkları ön plana çıkartmadan yani bu hegomanik şeraiti bizzati şeriatımızla yani hukukumuzla ortaya çıkarmadan, üstelik herkesi bir görerek kendimizden görerek yaşamanın haklılığına inanıyoruz. Kökeni ne olursa olsun aynı şartlarda ve kökenine bakılmadan alışverişin devam etmesi gayesini güdüyoruz, işsizlik sorunu varsa serbest bir şekilde Anadolu'nun her yerinde ekmeğini araması hakkına ket vuracak farklılaşmalardan uzak durulmasını istiyoruz, hatta biz Güneydoğu'daki feodal sömürü sistemi olan aşiret sorununu dile getirip, toprak reformu istiyoruz. Doğu'ya yatırım yapılmasını istiyoruz (Doğu'daki şeker fabrikalarını kapatarak, gübreyi özelleştirip çiftçinen toprağını ekmesini zorlaştırarak, tütüncüyü öldürerek siyaset yürütmemiz gerekiyormuş burada galiba), hatta doğu'ya ister ekonomik (Örneğin GAP), ister eğitim açısından (Örneğin YİBO) tarzı yatırımlar yapıldığında bunların daha iyi işlemesini, daha iyi hizmet ve iş imkanı sunmasını, daha iyi eğitim vermesini amaçlıyoruz(Bunu o dönemde engelleyen PKK'dır), toplumsal tedirginlik, tepkileşme ve farklıllaşma neticesinde kutuplaşmayı sağlayacak "açılım"lara karşı duruyoruz, PKK ile Kürt Kökenini ısrarla bir araya koymayıp PKK'yı Kürt kökenine mal edenlerin "Kürt Açılımı"na karşı çıkıyoruz, kısacası bu topraklarda insanların etnik kökenlerine göre tasniflendirilmesi neticesine varan, varmayı geçtim o şekilde tasniflendiren ırkçı bir açılıma ve politikaya, düşünceye karşı duruyoruz ama yanlış tabiriyle "faşist" olarak faşistçe suçlanıyoruz, aksini yapıp ülkeyi etnik manada bölen icraatları yapanlar demokrat diye tanımlayarak mukafatlandırıyoruz...

Biraz da beyin egzersizi yapalım,
Seksen evveliyatı marksist-materyalist fraksiyonları tetikleyen ve destekleyen sözde "aydınlar",

Seksen ihtilalinde Evren ve yandaşlarını alkışlayan ılımlı islamcı yazarlar(İslam'ın ılımlısını nasıl oluyorsa) - ki bugün askeriyeye saldırıyorlar bunlar türlü e
palavralarla ve yandaş medya gücüyle, daha vahimi seksen ihtilalini alkışlarken en birinci destekçisi olurken bugün seksen ihtilalini sırf askere saldırmak için yerenler hesabını soranlar neyse-,

Emperyalist, dış mihraklı, paraya tapan kapital sermayenin oluşturduğu medya babaları ile onların son dönemde yarattığı "Liboş" yazarlar,

Hatta 89-94 senesi içinde SHP yani yeni adıyla CHP'nin marksist zihniyetini temsil eden Erdal İNÖNÜ ve yandaşlarının hazırladığı yol haritası,

Türkiye'nin hiç bir zaman iyiliğini istemeyecek kapitalist, sömürücü ve hatta İslamiyet düşmanı ülkelerin sözcüleri, devlet adamları, devlet başkanları ile Barzani-Talabani-Peşmerge NASIL OLUYORDA BU TABİRİ CAİZSE YIKICI PROJENİN ETRAFINDA HEMFİKİR BİR ŞEKİLDE BULUŞUP, MUTABIK OLABİLİYORLAR?

Bu zihniyetin konsensüse vardığı bir konuda Seksen öncesi Müslümanlığa sıkılan, marksist-materyalist kurşunlara Cuma Namazı çıkışlarında, ya da okullarında ya da sokaklarda göğüs geren Türk Gençliğine saldırmalarıda mı bir hayret edilesi durum değil acaba!...

Neyse daha fazla uzatmadan sevgilerimi belirtir Allah'ın yanınızda ve yardımcı olmasını temenni ederim. Esenlikler...

sandalli
31.01.2010, 22:59
Millet arapça kökenli bir kelime olup ümmet kelimesinden türemiştir, milletle vatandaş arasında ki farkı iyi ayırtetmek gerekir, arapça bilgisi olmayanların türkçe düşünerek bunu çözebilmeleri zordur tabii. Kelimenin aslına bakarsak afrikalı bir müslünman benim ( ben türküm) milletimden sayılırken, müslüman olmayan bir türk benim milletim değildir. Yani burada ki ince çizgi vatandaşlık ve millet arasında ki farktır.
Bir türk dünyaya bedeldir derken kürtleri de türk sayıyorsunuz, peki aynı cümleyi kullanırken rumları, ermenileri, yahudileri ve diğer azınlıkları da mı türk sayıyorsunuz? Yoksa bu gruba sadece kürtleri mi dahil ediyorsunuz? Almanlar der ki " für die Deutschen" anlamı almanlar için, bu faşist bir terimdir, almanya ve almanları diğer milletlerin önüne geçirdiği düşünülerek faşist bir terim olarak kabul edilir, bence bundan bin kat daha ağır olan, bir türkün bütün dünyadan üstün olduğunu söyleyen kelime daha fazla ırkçıdır.
Sizin türk kabul ettiğiniz kürtler, türk değiliz diyorlar ki değiller. Neden onları oldukları gibi kabul etmiyorsunuz? Aslında konu çok uzun ama ne yazık ki benim çok zamanım yok. Başka zaman devam ederim.
Saygımla

Urumçi
31.01.2010, 23:52
Ben işin neresindeyim, siz neresindesiniz...

Millet, ümmet kelimesiyle aynı manaya çıkmıyordur ki arapçada bile böyle değildir. Evet ümmet'ten türemiştir ancak ümmet sadece dini baz alan bir topluluktur, hatta mezhebi bile kapsar hali de tartışmaya açıktır. Millet tabirinin manası da önemli değildir esasında Türkçe konuştuğumuza göre buna bizim yüklediğimiz mana önemlidir ki biz hars'ı (eski arapça) yani kültürü temel alan bir tanımlama etrafında toplarız. Aynı eksende zaten TDK arapça aslından ve bizim yüklediğimiz manayı baz alarak şu şekilde açıklıyor milleti:

"Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus."

Ayrıca küttap'dan türemiş katip ile küttap aynı manadadır demek gibi bir şey sizinkisi de, hatta aynı kökten türeyen mektep de aynı manaya gelir gibisine bir sonuç çıkıyor...

Neyse gel gelelim Lozan'da Azınlık diye tanımlananlara. Kimler bunlar peki: Rumlar ve Ermeniler. Yahudilerle bir ihtilaf durumu olmadığı için azınlık sayılmamış olabilir o günlerde. Neyse şimdi şu şekilde şekillendirelim Rum Azınlığının, Ermeni Azınlığının, Yahudi azınlığının bu ülke vatandaşlığından sıyrılıp kendi devletlerine gitme hakkı haizdir. Azınlık kelimesi ayrımı yaparken buna göre şekillenir. Ermenilerin Ermenistan, Rumların Yunanistan, Yahudilerinde daha sonra 1. Dünya Savaşı sonrası bize karşı savaşan Müslüman Arap Kardeşlerimiz tarafından ingilizlere peşkeş çekilmiş ve ingilizlerinde yahudilere peşkeş çektiği bir ülkeleri vardır. Ve bu azınlığı teşekkül eden kitleler "iltica" yapmadan anayurtlarının vatandaşlığına geçebilme statüsü tanınan bir uluslararası hukuk kuralına tabidirler. Onun dışında Türk vatandaşlığı dolayısıyla, Türk Milleti'nin yararlanacağı her türlü imkan ve imtiyazdan faydalanabilirler ki azınlık tabiri bu ülkede bundan ötesine tekabül edemez. Ama malesef mesela bu ülkede vatikan benzeri bir ortodoks ekümeniklik iddiasını barındıran bir Heybeliada Ruhban Okulu sorunu vardır ki, Türk eğitim sisteminden tamamıyla bağımsız olması amaçlanan bu "ekümenik" vatikan'a imkan sağlamaya çalışanda ne vahimdir ki Ümmetçi bir anlayışa sahip, demokrasiyi istedikleri zaman araç olarak gören ve ayrıştırıcı projenin mimarı siyasi iktidar tarafından teşvik edilir. Türk vatandaşlığı tabiri sosyal, çalışma, eğitim ve sağlık haklarından eşit derece faydalanabilmeyi ihtiva eden bir tabirdir. Bir noktada da ayrışmayı ve neticesinde doğacak kutuplaşmayı engelleyecek bir millet şuuru oluşturma gayretidir. Bu Milleti oluşturan genel kültürü ve genel kimliği dışlamak aynı zamanda genel inanışı yani Müslümanlığı da dışlamaya benzer ki zaten bunu yapmak Müslümanlığı dışlamaktır...

Neyse siz demin objektif millet tabirini baz alıyordunuz kan, ırk vesaire diye. Şimdi öyle bir cümle kullanmışsınız ki "Kürtler Türk olmadıklarını söylüyorlar ki değiller" demişsiniz. Bunun eğer millet tabirinin objektif unsurlarına kanaat getirmeniz vasıtasıyla inceleyecek olursak, dilleri hakkında daha önce buraya yazı yazdım mı bilmiyorum ama yaşadıkları çoğrafyaya göre Öz Türkçe, Farsça, Ermenice, Süryanice, Arapça ihtiva eden bir dil. 8500 kelimelik sözlüklerinde ki yazarı fransızdır kelimelerin 3000 den fazlası Türkçe, Cümle yapıları Türkçe ile özdeş - ki Türkçe bilmeyen bir toplumun cümle yapılarına müdahale edecek bir dil asimilesinden bahsedilemez - 2000 den fazlası Farsça, 1000'e yakını Arapça, Süryanice ve Ermenice. Menşaesi bilinmeyen sadece 300 kelimeleri var o sözlükte. Yani sizin anladığınız manada millet tanımında dil kıstasını eledik. Şimdi bakalım ırka, siz bilmezsiniz tabii Yavuz Sultan Selim Kürt'e bela okumuş dersiniz, demekki Kürt varmış dersiniz. Peki bakalım Yavuz dönemi Osmanlı belgelerine Kürt, Kürdü Nizam, Kurmanç vs. diye adlandırılan Aşiretlerin ve toplulukların karşısında "TÜRKMEN", "TÜRKMEN BOYU", "TÜRKMEN AŞİRETİ" diye şerh düşülmüş... Ki zate Kürt, Kurmanç vs. Türkçe kelimelerdir. Ki daha detaylı olarak açayım:

KÜRT:Kar yığını, çığ, bir çeşit kayın ağacı, ayva ağacı
KÜRÜD:Merih gezeğen, süpürge otu
KÜRT:Kalın kar yığını (Kazak lehçesi)
KÜRTİK:Yeni yağmış kar (Kazak ve Tarançi lehçesi) çığ (Sor Lehçesi)
KÖRT:Kar yığını, saçak, kar yığıntısı (Çuvaş, Kazan, Tatar lehçesi)
KÖRTÜK:Kar denizi veya kar çölü (Uygur lehçesi), kar yığın
KÜRTKÜ: Kar yığını (Karakırgız lehçesi)
KÜRTÇÜK:Kar yığını (Yakut ve Çeremis lehçesi)
KURMAN(Ç): Gedelgeç, yay konan kap, yaylık (Oğuz ve Kıpçak Lehçeleri)

Ayrıca hatırlatırım 1925'li yıllara kadar, sonraları Kürt İsyanlarını kullanacak ve bugün bize demokrasi ihraç edecek ülkeler Tarih, antropoloji ve Sosyoloji kürsülerinde bilim adamları vasıtasıyla Türk ve Kürt'ü iki Turani millet, yani aynı köken olarak tasniflemiş hatta Anadolu topraklarındaki her müslüman'a Türk demiştir... Türk, Kürt ayırt etmeden. 1925'den yani güçsüz bir Türkiye, güçsüz bir Müslüman çoğrafyası için bu kimlik farkını kullanmaya başladıklarından beridir iki ayrı millet olarak lanse etmektelerdir ki, bu lanse ediş o günlerden 50 yıl sonra ürününü vermeye başlamıştır. Çünkü çok iyi bilinir Şeyh Sait isyanı yöresel kışkırtma neticesinde oluşmuş dini içerilki isyandır ve bunu bırakıp Kürt kökenine mal etmek saçma ve yanlıştır. Zira o isyanın içinde etkin bir şekilde yer almış sizin Türk diye ayırdıklarınız kitle azımsanamayacak kadar azdır. Mesela Dersim İsyanı, ki bu kısmı din objesi kullanılmış bir aşiret isyanıdır ki baş kışkırtıcıları, destekçileri imtiyazlarını kaybetmemeyi gaye edinen aşiret reisleridir. Ne vahimdir ki bugün doğunun en büyük aşiret reislerinden biri DTP başkanı PKK yardakçısı Ahmet Türk ve DTPlilerin büyük bir kısmı yanında AKP'li milletvekilleri. Acaba kendi feodal sistemlerine ket vuracak bir açılım neden istesinler diye sorasım geliyor ya neyse.
Gelelim efendiler dine. Sanırım din'de hiçbir farkımız yok. Şimdi soruyorum size nasıl ayrı bir toplum oluyor eğer objektif millet açısından ırkı, dili, dini yani sizin zihniyetinizi baza alırsak? Benim millet tabirini hars ile ele alışımda da zaten farklılık olmadığı ortada...

Gel gelelim sizin ajitenize, yani demogojinize. "Bir Türk Dünyaya Bedeldir" lafı resmi devlet siyaseti değildir, halkın dinamiklerini canlı tutmak ve kültürünü özümsemesini, günümüz savaş şekillerinden en önde geleni olan psikolojik harbin toplum üzerinde eziklik yaratmasını engellemek açısından önemli tabirlerden biridir ki ben kürt kökenini de daha önce yukarıda sosyolojik açıdan izah ettiğim gibi Türk Milleti'nin içerisinde ele alıyorsam, zaten millet tabirini oluşturmakta dinin de, dilin de ayrı tutulmadığı harsı esas alıyorsam ve onlarda zaten bu vesileyle mantıksal açıdan Türk Toplumundan ayrılmıyorlarsa, üstelik ben vatandaşlık bağımın ve hissi bağın tehemmüm ettiği vaziyette her vatandaşımı kendimden sayıyorsam ayrımcılık, sizin tabirinizle "faşistlik" ki italyan ırkçılığı demektir faşizmin türkçe kelime karşılığı, bu sebeple acayip yanlıştır ya neyse işte öyleyse ortada yok demektir. Zaten Türk temel politikası "Devletler ve Milletlerarası eşitliği" baz alıyorsa dış siyasette dış siyasete yönelik bir ırkçı durumdan da bahsetmek mümkün olmaz.

Aynı zamanda şu noktada türk şeriatını yani töresini de hatırlamak gerekir. Türk adetine göre Ezilen bütün milletleri korumak kollamak bir Türk'ün asli görevidir ki aksi halde Töresini yitirmiş olur yani hiç olur. Aynı şekilde Kaşgarlı Mahmut'un 1000 sene evvela Araplara Türkçe öğretme amacı güden Divan-ü Lugat-üt'Türk'te başka bir töresini şu şekilde belirtir:"Türk'ün ok'undan, kılıçından aman dilenmek isteyen dilini öğrensin. Çünkü Türk kendi dilini konuşan herkesi kendinden sayar!" diyerek Türklüğü ırkçı, soy-kan bağlamına hiç bir zaman sokmamıştır, sadece kendi dilini konuşmasını yeterli görmüştür yani diğer milletleri hakir görme iddiasını direk Türklük Töresi reddeder ki sonraları bu töre İslam'ın güzel faziletleriyle süslenir, gelişir daha da güzelleşir. Türk'ün töresini, İslam'ın şeriatından ayırmak artık imkansız hal almıştır ki şu noktada esas İslamsa Türk tabiri İslamiyetle o kadar karışmıştırki bu tabire sığınmak dine sığınmakla şu noktada eş düşer. Ben her zamanki gibi size Seyyid Ahmet Arvasi Hoca'nın (ne enteresan ki kendisi de Doğu Kökenlidir aynı "Daha Müslüman, Daha Türk, Daha Muasır" Diyen Ziya Gökalp gibi) Türk-İslam Ülküsünü zamanınız olduğu bir ara okumanızı tavsiye ederim.

Şu da dil hakkında bir araştırma zaman ayırıp bunu da okuyabilirsiniz, en kısa haliyle:

Aksi halde size izah etmek o kadar zor bir hali aldı ki zira görüyorum sadece laf cambazlığına varan seçmece demogojiler yapıyorsunuz bazen bir cümleyi çekip bazen onu bile yapmayıp. Zira ben sizin o yüksek bilgilerinizi benim yazınıma uzun uzadıya bir açıklama ve muhalif olunan her noktayı açıklama, açıklarken tarihi, sosyolojiyi, psikolojiyi, siyaset bilmini, dil bilmini, antropolojiyi vesaire kanıt olarak kullanan bir yazıyla tadmak isterdim. Zira vaktiniz yokmuş, şu halde vaktiniz olduğu bir zaman gene demogojik retoriklere sığınarak belki de yazdıklarımı bütün olarak bakamadan muhalif olabilirsiniz..

Allahaısmarladık...

ayten58
05.03.2010, 00:57
amaaaaaaaan ne bir birinizi kırıyorsunuz yahu değermi bence değmez türk türktür kürtte kürttür bu bu kadar basit değilmi yani öküz kesip kürt adını değiştirelimmi kapatın artık şu konuyu beee.

bilgin_58
05.03.2010, 13:34
Yılmaz Özdil'den tabiki...
Cümleten hayırlı açılımlar
Yunan açılımı yaptık.
Bankalar gitti.
Kıbrıs açılımı yaptık.
Rum AB'ye girdi.
Irak açılımı yaptık.
Çuval geçirdiler.
Arap açılımı yaptık.
İETT garajı gitti.
Lübnan açılımı yaptık.
Telekom gitti.
İngiliz açılımı yaptık.
Telsim gitti.
Gürcistan açılımı yaptık.
Rusya işgal etti.
Rus açılımı yaptık.
Boru döşediler.
İran açılımı yaptık.
Bi boru da ordan döşediler.
İtalyan açılımı yaptık.
Boruları onlar döşedi.
Çin açılımı yaptık.
Hızlı treni döşüyorlar.
Filistin açılımı yaptık.
Gazze'yi yerle bir ettiler.
İsrail açılımı yaptık.
Limanlar gitti.
Hindistan açılımı yaptık.
Bomba'y patladı.
Fransız açılımı yaptık. Çimento fabrikaları gitti.
Soykırım kanunu geldi.
Afrika açılımı yaptık.
Sudanlı soykırımcı geldi.
Afganistan açılımı yaptık.
Eli verdik, kolu istiyorlar.
Almanya açılımı yaptık.
Çifte vatandaşlık gitti.
AB açılımı yaptık.
Giremeyeceğimiz kesinleşti.
Obama açılımı yaptık.
Ermeni kapısı gitti.
Ermeni açılımı yaptık.
Azerilerle papaz olduk.
İsviçre açılımı yaptık.
Adamlar minareyi yasakladı.
Meksika açılımı yaptık.
Hepimiz gribiz.
Kürt açılımı yaptık.
Kürt partisi kapatıldı.
Vatandaş olarak rica ediyorum...
Gözünüzü seveyim açılım maçılım yapmayın artık, kurban olam yani.

(alıntı)

MUTLU İTİK
05.03.2010, 14:44
kürt diye bir ırk vardır ama millet değillerdir tarihlerine bakın sürekli başka ülkelerin gölgesinde parazit gibi yaşamışlardır ve ihanetin en çok görüldüğü kabiledir bunlar içlerinde asimile olmuş yaşadığı hayatını sürdürdüğü toprakları gerçekten kabullennip ayrıcalık gözetmeyenleri vardır tabi bunlarla omuz omuza savaştık işte.Diğer kalan kesim ise sürekli yaşadıkları bölgelerde gaflet ve delalet içinde bulunmuşlardır. Sürekli dış kuvvetlerin güçlerini arkalarına alıp eziliyoruz bahanesi ile ayaklanmalarla terörist girişimlerle yıldırmaya çalışmaları izledikleri politikalarıdır.Böylesine hain bir topluluk bu kadar başımıza bela olmasının sebebi sadece siyasilerimizin şahsi menfaatlerini gözetmelerinden kaynaklanmıştır.

edebiyatisyen
05.03.2010, 14:48
Dilimize farsça, arapça ve avrupa dillerinden girmiş kelimeleri çıkardığımız zaman ancak tarzanca konuşuruz. :D
Kardeş Türkçenin gücünü bilmiyorsun bari sus.