PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seher vakti medeniyeti

mansur58
30.10.2010, 12:59
Seher vakti medeniyeti

Seher vakti; taze bir güneşin dönyayı aydınlatmaya hazırlandığı, acısıyla, tatlısıyla, ölümüyle, doğumuyla, düğünüyle, bayramıyla ve yaşanmamışlıkların yaşanacagı yeni bir güne ilk adımlarımızı atmaya uyandıgımız zaman dilimidir. Yeni gün için dünden kalan hesaplarımız, planlarımız ve umutlarımız vardır. Bir de Yaratıcı’nın hesapladığı bizim hesaplayamadığımız ve adını süpriz koyduğumuz davetsiz gelişmelere de muhatap oluruz. Günün ilk ışıklarında işimize gitmek üzere yola çıktıgımızda, pekte düşünmeyiz fırıncının, bakkalın, manavın, kasabın, ayakkabıcının, manıfaturacının, doktorun, eczacının, tamircinin... günlük yevmiyemizden hisse almak için bizi beklediklerini. Sadece, eve helalinden rızık götürmenin onurlu düşüncesi bunları düşünmektem bizi alıkoyar. Kısacası böyle bir telaşın, koşuşturmanın başlangıcıdır seher vakti.

Sabahı kurtaran günü kurtarmış olur. Çünkü seher vakti bereket vaktidir. Rızıkların dağıtıldığı, yatakta olanların değil ayakta olanların bu rızıklardan fazlasıyla nasiplendiği anlardır

Tarihten bu tarafa, her zaman kazananlar, bu başlangıcı en iyi değerlendirenler olmuştur.
Özellikle İslam medeniyetinin bir diğer adı da seher vakti medeniyetidir. Müslümanın üzerine güneş doğmaz düsturyla hareket ederek; müslümanlar güneş doğmadan güne dua, ibadet ve niyazla başlamanın bereketiyle muhteşem bir medeniyet kurarak insanlığa sayısız hizmetler götürmenin şanını yaşamışlardır. Bu ruh ve imanla Cömert Nil, Yeşil Tuna kıyılarına ulşılmış, Endülüs çiçek çiçek açmış, şimdinin mağrur Avrupa’sının orta çağ karanlıklarından kurtulması için de rönesans gibi büyük bir devrimi yapmasının önünü açmıştır.

Ne zamana kadar ? Seher vakti medeniyeti olma özelliğini bir kuşluk vakti medeniyeti olan hıristiyan alemine devredinceye kadar. Bu özellikler yer değiştirmeye başladıktan sonra sosyolojik olaylar boşluk kabul etmeyeceğne göre yavaş yavaş müslümanlar da eski çağ Avrupa sının terkettiği alışkanlklarına dogru ilerlemeye başlamışlardır.

Bu gün geri kalmışlığımızın, köhnemişliğimizin nedenlerini bir şark kurnazlığıyla kendi dışımızda aramak ve başka ülkelere yüklemek yerine dönüp aynaya bakarak gerçeklerle yüzleşmemiz lazımdır. Bir mirascı çömertliğiyle tarumar ettiğimiz medeniyetimizi nasıl
gözden çıkardığımızın da hesabını vererek.

İslam seher vakti medeniyetidir. Ancak biz müslümanlar ise böyle bir medeniyetin mirasyedi varisleriyiz Dolayısıyla ne yazıkki İslam alemi kuşluk vakti medeniyetinin esiri olduğu bir cğrafya haline düşmüştür. İslam alemi seher vakti uyurken, batı alemi ayakta.

Bir baksana: gökler uyanık, yer uyanıktır;
Dünya uyanıkken uyumak maskaralıktır!
M.Akif

Kalın saglıcakla

altuntas58
30.10.2010, 13:43
Seher vakti medeniyeti konulu yazınızı çok beğendim emeğinize salık

mansur58
30.10.2010, 13:52

Teşekkür ederim sayın abim eksik olmayın.

goramaz
30.10.2010, 14:12
Mansur58 çok teşekkürler.

Çok anlamlı bir yazı. Seher vakti Yüce Yaradanın has aşıklarının buluşma vaktidir.Alem yavaş yavaş uyanır kuşlar zikre başlar gece melekleri görevlerini gündüz meleklerine devrerken bütün melekut seher vakti, aşkını haykıranlara şahitlik eder.O ne yüce şahitliktir.

Sultan Murat da seherde habibinden ayrı kaldığı bir gecenin sabahında

Bu dünya fanidir sakın aldanma
mağrur olup taca tahta güvenme
yedi iklim benim deyip aldanma
uyan ey gözlerim gafletten uyan

diyerek ,seher vaktinde uyanık kalmanın heyecanına bütün sahip olduğu mülkü feda edecek kadar hislidir. Dediğiniz gibi biz seher vakti sultanlarının mirasyedileriyiz.

mansur58
30.10.2010, 20:54
Ben teşekkür ederim kardeşim eksik olmayın.

Evet seher vaktinin özümüzde yankılanan çağrışımı
bir başkadır. Seher vakti denilince ta derinlerimizde
yankı bulur.

Yatma sherde,
uğrarsın derde,
söyle her yerde,
Ehamdülillah

OSMAN ECE
30.10.2010, 21:51
seher vakti açarsan kapını
hep nurlandırır allah yapını
ahiret için verir senin tapunu
uyma ey nefsim gafletten uyan

AŞIK SEFİL
30.10.2010, 22:01
seher vakti ezan okunur
namesi yüreğime dokunur
erken kalkan günahta sakınır
uyan ey nefsim gafletten uyan

mansur58
30.10.2010, 22:12
Çobanlar örüm yayar sehere yakın,
Siz o zaman koyunun sütüne bakın,
O saatte abdest al silahın takın,
Uyuma ha eynefsim gafletten sakın.

altuntas58
30.10.2010, 22:17
Seher vakti, duâ ve istigfârların kabûl olduğu zamandır (Seher vakti Allahü teâlâ buyurur ki: İstigfâr eden yok mu, onu magfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duâsını kabûl edeyim.)

OSMAN ECE
30.10.2010, 22:22
seherde kalkanın nasibi bol olur
ahirete giderken aydın yol olur
rabbinin yanında mutlu kul olur
uyan ey nefsim gafletten uyan

mansur58
30.10.2010, 22:32
Seher vakti, duâ ve istigfârların kabûl olduğu zamandır (Seher vakti Allahü teâlâ buyurur ki: İstigfâr eden yok mu, onu magfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duâsını kabûl edeyim.)

Allah razı olsun abim

O ne güzel Rabb ki biz yaramazlık eder kusur günah işleriz O affeder. Biz bazan naz makamında oluruz O nazımızı çeker. Bazan asi oluruz tekrar O na döndüğümüzde kullar gibi nedenler niçinler sormadan şefkatle huzuruna kabul eder.

Ey Rabbimiz kulluk edemedik kapına geldik,
günahlar işledik hatalar yaptık lutfuna geldik,
pişman olduk tevbe ettik affına geldik,
bizleri eli boş dönenlerden eyleme Ya Rabbi.

altuntas58
30.10.2010, 23:09
Allahü teâlâ iyileri, sâlihleri överken, (Onlar seher vaktinde istigfâr eder) buyuruyor. (Zâriyat 18) Ya'kûb aleyhisselâm oğullarına, (Sizin için yakında [seher vakti] Rabbime istigfâr edeceğim) dedi. (Yûsüf 98) Âl-i İmrân sûresinin 17. âyetinde, sabredenler, sâdıklar, namaz kılanlar, zekât verenler ve seher vakitlerinde istigfâr edenler övülmektedir.

aysima58
31.10.2010, 00:34

altuntaş abi güldürdün beni aynı yazıyı namaz bölümünede yazmışın denetleme müdürü gibi alemsin be abi allah seni bizlerden yani bu siteden eksik etmesin.

bu arada teşekkür ederim aşık kardeşim yazınız güzel allah razı olsun ama uyan kimki şimdi bende dahil erken kalkanı hiç görmedim daha.

altuntas58
31.10.2010, 08:17
altuntaş abi güldürdün beni aynı yazıyı namaz bölümünede yazmışın denetleme müdürü gibi alemsin be abi allah seni bizlerden yani bu siteden eksik etmesin.

bu arada teşekkür ederim aşık kardeşim yazınız güzel allah razı olsun ama uyan kimki şimdi bende dahil erken kalkanı hiç görmedim daha.

Lütfen herkes işine baksın kim neyi nasıl yazar kendisi bilir herkes yazdığından sorumludur sizi asla ilgilendirmez size tavsiyem kimsenin yazdığına karışmamanızdır

Kardelencicegi
31.10.2010, 08:27
: sabahın,seherin bereketi...sabah erken kalkmak ne kadarda önemliymiş

Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

"(Bu nimetler) Sabreden, doğru olan, huzurunda boyun büken, infak eden ve
seher vaktinde Allah'tan bağış dileyenler (içindir)" (Al-i İmran; 17)

Görüldüğü gibi, seher vaktinde Allah-u Zülcelal'e yalvararak tevbe istiğfar eden kimseleri,
Allah-u Zülcelal bu ayet-i kerimede methetmiştir Daha sonra seher vaktinde istiğfarda
bulunan kimselerin, güzel bir amel işlediklerini beyan etmiştir.

Hz Peygamber ((SAV)) şöyle buyurmuştur:

"Allah-u Teala, her gecenin üçte biri kalınca rahmeti ile dünya semasına iner ve şöyle
buyurur: Mülkün sahibi benim Dua eden kim ise, onun duasını kabul edeyim Kim benden
bir şey isterse, ona vereyim Kim benden bağışlanmayı isterse, onu bağışlayayım"
(Buhari, Müslim)

İnsan, Allah-u Zülcelal'in rahmetine muhtaç olarak, geceleri hiç olmazsa uykusundan az
bir miktar feda ederek Allah-u Zülcelal'e en azından iki rekat namaz kılarsa, bu fedakarlığa
bakarak Allah-u Zülcelal de: "Kulum, diğer insanlar uykudayken, uykusunu bölüp bana
ibadet yaptı" diyerek, o kulunu af ve mağfiret edebilir Yeter ki insan onun affına müşteri
olsun

Geçmiş evliyaların yaşantılarına baktığımız zaman, ömürleri boyunca seher vakitlerini
ibadetle geçirdiklerini görürüz Nitekim Şakik-i Belhi şöyle demiştir:
"Kabrimin aydınlık olmasını istedim, onu seher vaktinde namaz kılmakta buldum"

Onun için her insan her ne kadar onlar gibi yapamıyorsa da, denizden bir damla da olsa
hiç olmazsa onlara mutabaat yapmaya gayret göstermesi gerekir Anlatıldığına göre,
Allah-u Zülcelal Davud (AS) şöyle vahyetmiştir: "Ey Davud! Akşamın karanlığı yayılınca
yatıp sabaha kadar uyuyan kimse, beni sevdiğine dair iddiasında yalancıdır"

Rivayet edildiğine göre, Hz Peygamber ((SAV))'in yanında gece uyanmadan sabahlayan
birinden bahsettiler Bunun üzerine Hz Peygamber ((SAV)):

"Şeytan onun kulağına bevl etmiştir" (Buhari, Müslim, Nesai) buyurdu

Gece ibadeti, ahirette çok büyük mükafatları kazanmaya vesiledir Bütün bunlardan sonra,
insan gece uykusundan fedakarlık yaparak korku ve ümit içerisinde Allah-u Zülcelal'e
yalvarmalıdır İnsan nasıl ki bir yolculuğa çıkarken hazırlık yapıyorsa, kıyamet yolculuğunda
da gece ibadeti gibi kendisine faydalı olacak esbablara sarılmalıdır Allah-u Zülcelal başka
bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

"Yaptıklarına karşılık olarak, onlar için nice aydınlatıcı nimetler saklandığını hiç kimse
bilemez" (Secde; 17)

Selametle......

Alinti

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

goramaz
31.10.2010, 09:45
Dinimizin ilk namazı da gece namazıdır.Beş vakit namaz emredilmeden önce peygamberimizn sevgili eşi Hz. Hatice'yle kıldığı namazdır.Emredilmemiştir ama faziletli bir namazdır.