PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bizlere İslam ı anlatanlara bakar mısınız lütfen.


halukgta
29.08.2012, 17:58
Cuma namazına gittiğimde, hutbede görevli hatip, öyle bir hadis örneği verdi ve topluma bunu önerdi ki, duyduğumda içinde yaşadığımız İslam ın, bizleri getirdiği noktayı çok daha iyi anladım. Bakın hutbede topluma verdiği hadis örneğinde, neler anlatılıyor.

(Kim ki Cuma günü bana 80 Salâvat getirirse, o kimsenin 80 senelik günahları affolunur.

Kim ki Cuma günü bana 100 salâvat getirirse, o kimsenin 100 senelik günahları affolunur.)

Hatırlatırım bunu söyleyenler, eğitimsiz, bilinçsiz insanlar değil. Diyanetin kontrolünde, bir camide vaaz vermeye yetkili bir kişinin söyledikleridir. Doğrusu söyleyecek söz bulamıyorum. Allah a ve elçisine, söylemediği sözleri söylemiş gibi gösterenlerin cezasını bilmeyenlere, Kur’an ı dikkatle okumalarını öneririm.

Cuma namazı toplantı namazıdır. Rabbin kadın, erkek diye ayırmadan tüm iman edenlerin, işi gücü bırakıp gitmesini istediği, önemsediği bu toplantı namazında ki asıl amaç, halkın Kur’an a davet edilerek bilgilendirilmesi, toplum arasında sosyal birliktelik sağlanmasıdır.

Peki, bunlar mı yapılıyor günümüzde, yoksa Allah ın hiç bahsetmediği, hatta Kur’an öğretisine tamamen ters, düşüncelere mi yönlendiriliyor toplum? Tabi kadınlarımızın, bu namazdan mahrum bırakılmasının acısını, toplum olarak çektiğimizi de unutmayalım. Onun içindir ki sosyal bir toplum olamadık, böyle devam ederse olmamızda mümkün değil. Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.


Kur’an ı anlayarak bir kez okuyan bir insan bile, bu sözleri peygamberimizin asla söylemeyeceğini anlar. Peki, onca dini eğitimden geçmiş ve devletin kontrolündeki bir camide, bu sözler nasıl söylenir?

Hatırlayınız peygamberimiz bir hadisinde bizleri nasıl uyarmıştı.

(Her kim ki, ben söylemediğim halde bu sözü peygamber söyledi dese, BUYURSUN KENDİNİ CEHENNEMDEKİ YERİNE HAZIRLASIN.)

Şimdi Kur’an ı tekrar düşünelim. Peygamberimiz bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahye dilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim demiyor muydu? Rabbinden sana vah yedilene uy, hakkında emin olmadığın bilginin ardına düşme, herkes yaptıklarının karşılığını mutlaka bulacaktır, sakın bizim söylemediklerimizi, bunlarda Allah katındadır deme ilave etme, Kur’an ın ipine sarılın, sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim, hakkında hiçbir delil indirmediği bir şeyi, Allah hakkında bilmediğimiz şeyleri söylememizi haram kılıyorum ayetlerini bizlere tebliğ eden Allah ın resulü, yukarıdaki sözü söylemiş olabilir mi?


İslam âlemi dinini inancını, Kur’an merkezli yaşamadığı sürece, Allah ın hışmından da asla kurtulamayacağını bilmelidir. Bizler Allah ın rehberini anlaşılması zor ilan ederek, beşerin rehberi ile Kur’an ı anlamaya devam ettiğimiz sürece, Allah ın bizlere nasıl bir yol çizdiğini, bizlerden neler istediğini, öğrenmemizde mümkün olmayacaktır.


Bizler bu ve buna benzer hataları, o kadar çok yapıyoruz ki, bu hataları yapmakla, yüzlerce Rabbin ayetini görmezden geldiğimizin, üstünü örttüğümüzün farkında bile değiliz.


Hâlbuki Allah, siz Kur’an ın bir kısmına inanıp, bir kısmına inanmıyor musunuz diyerek, bizleri uyarmış, dikkatimizi çekmiştir. Belki günümüzde inanmıyorum diyen yok, ama dinimizi yaşarken, atalarımızdan gelen hurafe inançları, rivayetleri yaşamak adına, Allah ın apaçık ayetlerini görmezden gelmekle de, gerçek iman etmemiş sayıldığımızın, artık farkına varmalıyız.


Bizler Kur’an da her hükmün olmadığını, Kur’an ın özet bilgiler içerdiğini söyleyerek, Kur’an dışından öyle bir inancın ardı sıra gidiyoruz ki, böylece Kur’an ne yazık ki devre dışı bırakılıyor. Kur’an ı rehber alan bir Müslüman, yukarıda örneği verilen hadisin, doğru olmayacağını çok açık bilir. Çünkü peygamberimizin yalnız Kur’an a uyduğunu bahseden, o kadar çok ayet var ki? İşte peygamberimizde bu tehlikeyi gördüğü, bildiği için bizleri uyarmış ve bir hadisinde, benim sözüm olup olmadığını anlamak için KUR’AN İLE KARŞILAŞTIRINIZ demiştir.


Bakın Allah, Kur’an ı yeterli görmeyen, cahiliye dönemi toplumunu nasıl uyarıyor. Sizce o devrin cahiliye toplumundan, bugün bizlerin farkı var mı?


Araf 185: Allah'ın göklerdeki ve yerdeki mülkiyet ve tasarrufuna, Allah'ın yaratmış olduğu herhangi bir şeye ve ecellerinin gerçekten yaklaşmış olması ihtimaline hiç bakmadılar mı? Artık bu Kur'ân'dan sonra başka hangi söze inanacaklar.


Ankebut 51: Kendilerine okunan kitabı, sana indirmiş olmamız onlara yetmedi mi? Şüphesiz bunda inanan bir kavim için, bir rahmet ve bir öğüt vardır.


O günkü toplum, atalarından rivayetler yoluyla gelen inançlarından vazgeçmek istemedikleri için, Allah da bu toplumu bakın ne kadar açık ve net uyararak, bu Kur’an dan başka hangi söze inanacaklar, sizlere indirdiğimiz Kur’an yetmiyor mu diyor. Hala bu ayetlerden ders almayıp, Kur’an da her şey yoktur, özet bilgiler vardır. İslam ı doğru öğrenmek ve yaşamak için mezheplerin öğretisi olan, fıkıh kitaplarından yararlanmalıyız diyenlere, bu ayetleri tekrar düşünmeye davet ediyorum.


Bizler bu ayetlere gözlerimizi yumarak, görmezden gelerek, o kadar büyük bir günahın içinde dinimizi yaşıyor ki, farkında bile değiliz. Bu ayetlerin o günkü topluma indirildiğini, bugün bizleri bağlamadığını söyleyenlere, ne diyebiliriz ki? Allah ın uyardığı gibi, Kur’an ın bir kısmına inanıp, bir kısmına iman etmemek bu olsa gerek. Çünkü yüzlerce ayetinin de nesih edilip, hükmünün kalktığına inananlara, sanırım bunları anlatmak çok zor olsa gerek. İşlediğimiz günahları kolayca affettirmenin peşinden gittiğimiz içinde, nefsimizin etkisiyle, büyük yanılgıların ardı sıra gidiyoruz.

Günahlarımızı affettirmek için, Allaha dua edip, yaptığımız yanlışların bağışlanması için, hayırda ve barışta yarışmak yerine, işin nasılda kolayına kaçıp, günahlarımızı affettirme yolunu seçiyoruz. Öyle yağma yok, ne yaptıysak onun karşılığını mutlaka göreceğiz. Allah bağışlanmayacak büyük günahlardan, bizleri korusun inşallah.

Bakın ayetlerin bir kısmını görmezden gelip, hala atalarının rivayetlerini Kur’an ile karşılaştırmadan peşi sıra gidenleri, nasıl uyarıyor Rabbim.

Zühruf 36: Kim Rahman'ın Zikri'ni görmezlikten gelip ondan uzaklaşırsa biz ona bir şeytanı musallat ederiz de o ona can yoldaşı olur.


Allah hükmünü çok açık vermiş ve uyarmıştır bizleri. Kur’an ı anlamaya çalışıp düşünen, aklını kullanan, imtihanında geçer notunu kesinlikle alacaktır.


Kur’an bir nurdur. Onu anlayarak okuyanın, gönül gözlerinin açılacağını söylüyorsa Allah, bu kitap ta hiçbir eksik bırakmadığının da hükmünü veriyorsa, gelin siz birilerinin sözlerine değil, Rahmanın sözlerinin ardı sıra gidiniz.

İşin kolayına kaçmak yerine, zoru başararak gerçek kurtuluşa erelim. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyorsa, kurtuluşumuz sizce yalnız Kur’an da değil midir?

Dilerim Rabbimden, işlediğimiz günahlarımızı affettirmek adına, yaptığımız dualar Rabbimiz katında kabul görür. Yine dilerim cümlemiz, günahlarımızın bağışlanması adına, hayırda ve barışta yarışan, Allah ın halis kullarından oluruz.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

AĞAOĞULLARI
29.08.2012, 23:29
SİTEYİ GEZERKEN BİR YAZI DİZİSİ DİKKATIMI ÇEKTİ . VAKTİMDE MÜSAİT OLDUĞU İÇİN İKİ SATIR YAZMAK ZAHMETİNE KATLANDIM. KONULARIN GENELİNİ İNCELİYORUM İSTİSNALAR HARİÇ GENELİ DİN AĞIRLİKLI. DİN BİR MİLLETİN İNANCIDIR, DOLAYSIYLA BİREYİN İNANCIDIR. İNANÇ SATILMAZ,BASKI VE TAZYIK YAPILAMAZ. DİN KİMSENIN TEKELİNDE GEĞİLDIR KİŞİNİN RUHUNDA VAR OLAN İNANCIDIR.

GENEL ANLAMDA BAKILDIĞINDA 7 DEN 70 E HERKEZ DİN ADAMI İLİM ADAMI OLMUŞ YÖREMİZDE. EĞİTİMLİ OLSUN EĞİTİMSİZ OLSUN FETVA VERECEK YETKİYE SAHIPMIŞ GİBİ BİR TAVIR İÇİNDE . CUMADAKİ KONUŞMAYA ATIFTA BULUNMAK İSTİYORUM VAİZE YETKİLİ BİR HOCA BUNU SÖYLERSE YETKİSİZ NE SÖYLEMEZ. BİLENDE VAİZ OLMUŞ BİLMEYENDE

BİR TATIL BELDESİNDE 30-35 YAŞLARINDA BİR HEMŞEHRİM 5-10 KİŞİN BULUNDUĞU TOPLANTIDA DİYORKİ ; BÜTÜN KAİNATTA BULUNAN GAYRİMÜSLÜM İNSANLAR CEHENNEME GİDECEK SADECE MÜSLÜMAN OLANLAR CENNETE GİDECEK. CENNETİ RABBİMİZ MÜSLÜMAN TOPLUMU İÇİN YARATTI DER ORADA BULUNANLARIN BİRÇOĞU BUNA GÜLER. BU KİŞİ KENDİNİ BUNA İNANDIRMIŞ.

BU KİŞİ KUR AN OKUMAZ OKUSADA ANLAMAZ HAC TAVAFINI YAPMIŞ OLMASINA RAĞMEN SINKAF KELİMELER KULLANIYOR ARA ARA. AKLIMA ŞÖYLE BİR KONU GELDI BU KİŞİ İÇAZET VE DİNİ KONULARI KİMDEN ALİYOR CAMİLERDEKİ HOCALARDAN MI ALIYOR? KULAKTAN DOLMA ANLATILANLARDAN MI ALIYOR BU BİLGİLERİN KAYNAGI YOK. BAHSİ GEÇEN HUTBEDEKİ HOCA BÖYLE ANLATIRSA HER İNSAN DIN ADAMI OLUR.

BU GÜNKÜ DİN ADAMLARI KİMİN CENNETE KİMİN CEHENNEME GİDECEĞİNİ BİLİYOR. BU MANTIK DIŞI BİR BİLGİLENDİRMEDİR. KENDİLERİ YANILDIKLARI GİBİ GENEL TOPLUMU DA YANILTIYORLAR. BUNUN ANLAMI ŞU OLSA GEREK HER TÜRLÜ İNSANLIK VE İSLAMIYET DIŞI KÖTÜLÜKLERİ YAP SONRA ALLAHA DUALARLA AFFETTİR.

HARAM YE ,KUL HAKKI YE ,GASP ET ,HISIZLIK YAP, ÇINAYET İŞLE, ORTAĞINA HİLE YAP,HELALINDAN BAŞKA KADINLA İLİŞKİ KUR ,ORTAK OLDUĞUN KARDEŞİNE HİLE YAP BUNLARI MİLYONLARCA ÇOĞALTALIM SONRADA ALLAHTAN AF DİLE GÜNAHLARINI AFFETTİR. NE YÜZLE VARACAKSIN YANINA .

İNSAN BEŞER KUL DÜŞER BİR KAZA YAPIYORSUN BİR KİŞİYİ ÖLDÜRÜYORSUN . DAVACI DAVASINDAN VAZ GEÇİYOR AMME DAVASI DÜŞMÜYOR. DEVLET DAVASINDAN VAZ GEÇMİYOR. HAKKINI GASP EDEN KİŞİYE HAKKINI HELAL ETSEN DAHİ RABBİMİZ BU HAKKI SENDEN SORACAKTIR. BİZ BUNUN HESABINI VERECEĞİZ ALLAH AFFETMEZ. HATIRA BINAEN FETVA VERİLİYOR ÇOK YANLIŞ.

DİNİ VE İLMİ BİLGİSİ OLAYAN HERKES ÜLEMA OLMUŞ. GERÇEK DÜNYAYA GİTMİŞ VE TEKRAR GELMİŞ ORANIN AHVALİ GİDİŞATINI YAŞAM TARZINI GÖRMÜŞ TEKRAR BU YALAN DÜNYAYA GELMİŞ. BU NASIL YANLIŞTIR BİLİNMEZ.

MİLLETLER İÇİN İKİ TANE YASA VAR BİR ALLAHIN GÖNDERDİĞİ DİN VE İNANCINA GÖRE BAĞLI OLDUĞUN KİTAP BU BİZİM İÇİN KUR ANI KERİMDİR. İBADET MEKANINDA CAMİİDİR. İKİNCİSİ TOPLUMUN SEVK VE İDARESİNİ ŞEKİLLENDİREN YASALARDIR. BUNLARIN HER İKİSİNEDE SADIK KALMAK ZORUNDAYIZ İNANCIMIZA GÖRE BAĞLI OLDUĞUMUZ YASAYA GÖRE.

GELELİM BAĞLI OLDUĞUMUZ YASAYA . VERGİLERİMİZ TAM VERİYORMUYUZ, YASALARA UYUM SAĞLIYORMUYUZ?. GEREKLİ OLAN DİNİ VE İNSANİ GÖREVLERİMİZİ TAM YERİNE GETİRİYOMUYUZ. DÜŞÜNELİM BİR VİCDANİ MUHAKEME YAPALIM KENDİMİZİ DÜZELTELİM. CENAZE NAMAZINDA HAKKIMI HELAL EDİYORUM DEMEKLE HAK HELAL OLMAZ BU ALLAHA KALMIŞTIR NİYET BİZDEN AF ONDANDIR. EĞER O HUTBEDEKİ HOCANIN DEDİĞİ OLSA HER İNSAN CENNETE GİDER PEKİ CEHENNEM KİMİN İÇİN VAR OLMUŞ BURAYA O KİŞİNİN DEDİĞİ GİBİ GAYRİMÜSLÜMLER Mİ GİDECEK BUNU ALLAHTAN BAŞKA KİMSE BİLMEZ. YORUMU OKUYUCULARIMA BIRAKIYORUM SAYGILARIMLA. 29/8/2012

halukgta
30.08.2012, 09:55
Zaman ayırıp, bu güzel düşüncelerinizi yazdığınız için, size teşekkür ederim.

Rabbim cümlemizi Allah ın yolundan ayırmasın. Yine dilerim, onun halis kullarından oluruz.

Saygılarımla

AĞAOĞULLARI
30.08.2012, 10:27
İLK YAZIDAN BİR ALINTI:" KİMKİ CUMA GÜNÜ BANA 80 SALAVAT GETİRİRSE O KİMSENİN 80 YILLIK GÜNAHLARI AFFOLUR"

"KİMKİ CUMA GÜNÜ BANA 100 SALAVAT GETİRİRSE O KIMSENİN 100 SENELİK GÜNAHLARI AFFOLUR". ( 100 YAŞONDA OLAN KAÇ KİŞİ VAR)

CUMA GÜNÜ HUTBEDE GÖREVLİ HATİP VAİZ YETKİSİ OLAN HOCA BUNLARI CEMAATA DEVAMLI ANLATIYORSA O BÖLGEDE GÜNAHI OLAN KİMSE KALMAZ HERKESE CENNET YOLU AÇILIR. BÖYLE OLMAKLA BERABER CEHENNEM BOŞ KALIR.

BÖYLE BİR UYGULAMA HAKİM OLURSA GAYRİMÜSLÜMLERDE 80-100 SALAVAT GETİRİR ONLARDA CENNETE GİDER. KOLAY BİR UYGULAMA İŞTE GÜNÜMÜZDEKİ İSLAMİ İNANÇTAN BİR ÖRNEK TİR.

AVRUPALILAR, AMERİKALILAR BİLİM VE TEKNOLOJİDE ÇAĞ ATLARKEN ; BİZİM GİBİ ÜLKELERE TEKNOLOJİ SATARKEN BİZLER NERELERDEN BAHSEDİYORUZ. BU ÜLKELER YENİ DÜNYALAR ARAYIŞI İÇİNDELER , BİZLER NERELERDEYİZ.

GÜNAH AFFETTİRMEK BU KADAR KOLAYSA CEHENNEMİN KAPILARI KAPANIR. BUNLAR MANTIKDIŞI KONUŞMALAR HERŞEY ALLAHIN TAKDİRİNDEDİR.

bozkurt06
31.08.2012, 13:13
yazı oldukça ilgimi çekti haklısınız yazdıklarınız da herkes hoca olmuş akıl veriyor. bunlar sizlerin camilerde duyduklarınız bunların birde kadın boyutu var, kadın sohbetçileri var onlar daha bir aşmış durumda. bir kaç tanesine katıldım ben diyor eğer kocanız içki içip sizi dövüyorsa karşı gelmeyin sabredin bu sabır sizi cennete götürecek.
diyor kız çocuklarınızı okutmayın direk cehenneme gidersiniz.
ve şunu şöyle yapma yahudiler yapıyor bunu böyle yapma gavurlar yapıyor muhabbetleri var şaşırıp kalıyorum sanki bunların evinde elektronik eşya yok direk gayrimüslimler yapıyor.

Allah'ım sen bizi doğru yolundan şaşırma yarabbim.

AĞAOĞULLARI
31.08.2012, 15:55
BOZKURTO6 İLGİNİZE BİLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.
TÜRKİYEDE DİNİ YOZLAŞTIRDILAR.7 DEN 7O E HERKES ÜLEMA OLMUŞ BU GİBİ İNSANLARIN SOHBETLERİNE İTİBAR EDİLMEZ.SOHBETİNİ DİNLEDİĞİN KİŞİ BİLGİ AŞILAMALI ONDAN İSTİFADE EDİLMELİ."ARİF İLE SOHBET ETMEK LALİ MERCAN İNCİDİR,CAHİL İLE SOHBET ETMEK DAİMA CAN İNCİTİR." DERLER

GEREK ERKEK BOYUTU GEREK KADIN BOYUTUNDA ANLATILANLARIN HİÇ B İRİ DOĞRU DEĞİLDİR YALANDIR. BUNLARI ANLATANLAR BİR ÇEVRE OLUŞTURARAK MENFAAT SAĞLAMAKTIR ANA TEMA BUDUR. CAHİL KESİMİN BEYNİNİ YIKIYORLAR FAKAT ÇOK YAZIK OLUYOR BU BİLİNMELİ.

BUGÜNKÜ ORTAMDA NEREDSEYSE CENNETİN VE CEHENNEMİN ANAHTARINI SATMAYA ÇALIŞIYORLAR . BİR ÖLÜM OLALARINDA DAVACI DAVASINDAN VAZ GEÇSE DAHİ AMME DAVASI DEVAM EDİYOR DEVLET VAZ GEÇMİYOR. BİRİ KUL HAKKI YEMİŞ HAKKINI YEDİĞİ KİŞİYE HAKKINI HELAL ET DİYOR BU HELAL OLURMU?.

İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ DÜRÜST İNSAN YOKMU ÇOK VAR .BİZLERDE O İNSANLARIN YÜZÜ GÖZÜ HÜRMETİNE YAŞIYORUZ. AK DENİZİN BİR TATİL BELDESİNDE 25O TL LİK GÖZLÜĞÜMÜ DUŞTA UNUTTUM BURAYA BİR ÇOK INSAN GİRİP ÇIKAR ALIP RAFA KOYMUŞLAR ORADAN ALDIM ; BİRİ ALABLİRDİ. CEP TELEFONUMU SAHİLDE ŞELZONKTA UNUTMUŞUM GİREN ÇIKAN SAYISIZ AYNI YERDE BULDUM.

BU GİBİ OLAYLAR İNSANI MUTLU EDİYOR KENDİNİ EMİN ELLERDE HISSEDİYOR .GENELİMİZ BÖYLE OLMALIYIZ.İŞTE İSLAMIN İÇAPLARINDAN BİRİ BUDUR. BİRÇOK ÇİRKİNLİKLERİN YANINDA YAŞAM ŞEKİLLERİ VE İSLAMİ İNANÇ DOĞRULUĞU DA MEVCUTTUR. DOĞRULUK HAK KAPISIDIR DERLER B UGÜNKÜ ORTAMDA BU KAPIYI BULAMIYORUZ.HERŞEY PARA İLE DEĞERLENDİRİLİYOR .

BUĞÜN DİN KULLANILIYOR DİN VE İNANAÇ ALLAHLA KUL ARASINDADIR BUNUN ARASINA KİMSE GİREMEZ.İNANCIMDAN DOLAYI BUNU YAPIYORUM DİYENİN ARASINA KIMSE GİREMEZ. İBADETTE BASKI VE TAZYİK ,ZORLAMA OLAMAZ. İSTEYEN İSTEDİĞİ İBADET ŞEKLİNE GÖRE İBADETİNİ YAPAR. YUKARIDA BAHSETTİĞİM GİBİ ADAM DERKİ "CENNET MÜSLÜMANLAR İÇİN GAYRİ MÜSLÜMLER GİREMEZ" DER. 8O-1OO SALAVATLA CENETE GİRİLİYORSA GÜNAHLAR AFFOLUYORSA BUNU KERKES YAPAR O ZAMAN CEHENNEMİN GÖREVİ NE .

BUTÜR YAZILARA PEK YORUM YAZAN YOK ,OKUYANDA YOK. BU TOPLUMUN GENELİNİ İÇİNE ALAN HEPİMİZİN İÇİNDE OLDUĞU BİR KONUDUR. GÜNAH İŞLEMEYELİM Kİ SONRADAN AFFETTİRMEK İÇİN BOŞA MÜCADELE VERMEYELİM KUL HAKKI YEMEYELİM KUSTURURLAR. 31/8/2O12

bozkurt06
01.09.2012, 09:01
olanları gördüklerimi yazdım sayın ağaoğulları.
bunlara çok itibar ediyorlar demekki belli bir kesiminde işine geliyor anlattıkları.