Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Dünya ve Türkiye'den Haberler (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=202)
-   -   12 Eylül'de sandık başına. (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=35110)

Salim58 13.05.2010 15:08

12 Eylül'de sandık başına.

[url=http://resimzade.com/Show.html?i=20633&token=15558][img]http://resimzade.com/Show.html?i=20633&token=15558[/img][/url]

[B]YSK Anayasa Değişikliği için gidilmesi planlanan referandum hakkında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapıldı. Açıklamada YSK'nın referandum tarihini 12 Eylül olarak belirlediği belirtildi. Referandum 120 gün sonra yapılacak.[/B]

YSK 60 güne göre karar verseydi referandum 18 Temmuz'da yapılacaktı. YSK 120 güne göre karar verdi ve 12 Eylül'de referandum yapılmasını kararlaştırdı.

[B]ÖNCEKİ HÜKÜM GEÇERLİ [/B]

YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, referandum tarihini 12 Eylül olarak belirlemelerinin nedenini de şu sözlerle anlattı:

''60 gün içinde referandumun yapılacağı öngörülmüş. Anayasa değişikliklerinin halk oyuna sunulması hakkındaki kanun Seçim kanunları kapsamında olduğundan referandum süresi değişiklikten önceki hüküm itibariyle 120 gün olarak tespitine ve seçimlerin 12 Eylül Pazar günü yapılmasına karar verildi.''

[B]ÖZYÜREK: İYİ TARİH [/B]

CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, YSK'nın kararının yerinde olduğunu belirterek, ''12 Eylül iyi tarih'' dedi.

[B]CHP: 120 GÜNDE ISRARCIYDI [/B]

AK Parti kesin bir dille referandumun 18 Temmuz'da yapılacağı görüşünü dile getiriyordu. CHP'nin referandum süresinin 120 gün olduğuna ilişkin itirazına karşı çıkıyordu.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek konuyla ilgili olarak, ''Bizim kanaatimiz, 60 günü takip eden ilk pazar günü bu referandumun yapılmasıdır. Yasa çıkmıştır, yürürlüktedir. Dolayısıyla, eğer haberlerdeki ihtimal gerçekleşirse Yüksek Seçim Kurulu kısa süre içerisinde konuyu karara bağlayacaktır. Dolayısıyla biz temmuzun ikinci haftası gibi bir yerde bu referandumun yapılmasında fayda görürüz, çünkü bu işin uzatılmasında da ülke yararı yoktur. Neticede Parlamento iradesini ortaya koymuştur. Konuyu milletimize de bir defa sormak gerekmektedir. Zaten çıkan sonuç da bunu göstermektedir. Millet ne karar verirse doğru karar verir. Bugüne kadar da o kararlar hep isabetli oldu.'' diye konuşmuştu.

(Doğan Haber Ajansı)

_DuMaN_58 13.05.2010 15:20

Cevap: 12 Eylül'de sandık başına.

[B]Sonuç Belli gerçi refarandumun ama neyse.[/B]

doğan bulut58 13.05.2010 15:26

güzel bir demokratik uygulama dilerim hayırlısı neyse o olur

Cley 13.05.2010 15:30

[B]Türkiye Tarihinde yerini alacak bir 12 Eylül'e de biz şahit olalım. Herşey Türkiye İçin...[/B]

Salim58 13.05.2010 16:00

[B]12 Eylül'ün yıldönümünde referandumun yapılması iktidar ve muhalefetin saçim sürecinde kullanacağı bir tarih olacak.

Büyük acıların yaşandığı binlerce insanın öncesinde ve sonrasında hayatını kaybettiği 12 Eylül'ün açtığı yaralar unutulacak gibi değil.[/B]

[COLOR="Sienna"][FONT="Arial Black"]TAM 5. GÜNDE ONAYLADI[/FONT][/COLOR]

[COLOR="Black"][FONT="Arial"]Gül'ün yasayı 15 gün elinde tutma hakkı var. Bu süre içinde onaylayabilme ya da hükümete iade etme hakkı bulunuyor. Gül 12 Mayıs Çarşamba günü onayladı. Yani 5. günde imzayı attı. İşte Gül'ün ince taktiği de burada gizli. Gül zaten yasayı elinde bekletmeyeceğini söylemişti.

Eğer 13 Mayıs'ta imzalanmış olsaydı 120 günlük yasal süre 13 Eylül'de son bulmuş olacak ve referandum tarihi de 19 Eylül'de yapılacaktı. Gül yasayı onaylarken 120 günlük süreyi de hesaplaması kuvvetle muhtemel. Çünkü kendisi de bir 12 Eylül mağduru aynı zamanda.[/FONT][/COLOR]

LaEdri 13.05.2010 17:01

Birileri çıkacak "çoğunluk halifelik isterse ,halifelik mi olacak" diye klişeleşmiş bahanelerini söyleyecek.Çoğunluk her zaman haklı değildir diyecek!Artık bazı şeylerin sonu geliyor şükür!

burak5866 13.05.2010 17:21

sonuçlar kabul oalcak çünkü herkes akp ne isterse onu kabul edecek doğal olarakta kabul olacak bence.

Arif Coşkun 13.05.2010 17:26

Şayet Anayasa Mahkemesinden dönmez de, kabul gördüğünde göreceksiniz.

Ülkemizde ne işsizlik kalacak, ne açlık kalacak ne yoksul kalacak nede yolsuzluk kalacak. Herşey çözülecek. Çünkü bunları engelliyodu eski anayasa. Şimdiden o günleri sabırsızlıkla bekleyelim.

Kardelencicegi 14.05.2010 00:37

[B][I][COLOR="DarkRed"]BENDE BASBAKANLIK SECIMI VAR SANMISTIM. :D EVET HERSEYIN HJAYIRLISI OLSUN TÜRKIYE´MIZ ICIN & HALKIMIZ ICIN.

[URL=http://img227.imageshack.us/i/83944062ga3.gif/][IMG]http://img227.imageshack.us/img227/4800/83944062ga3.gif[/IMG][/URL][/COLOR][/I][/B]

tatli_fare 20.05.2010 23:31

Bu anayasa degisikligi halkoylamasindan gecer, kabul gorurse Turkiye'de cok buyuk bir guc kaymasi yasanacak.

Eger anayasa referandumdan gecerse kan ve catismalardan beslenen, halktan kopuk, herkesi dusman goren kavgaci militarist zihniyet tamamen gucunu kaybetmekle karsi karsiya kalacak.

Teror olaylari da zaten bu yuzden artmaktadir.

Salim58 08.07.2010 09:18

[url=http://resimzade.com/Show.html?i=21799&token=15325][img]http://resimzade.com/Show.html?i=21799&token=15325[/img][/url]

[B]Anayasa paketine kısmi iptal kararı[/B]

[B][I]Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP'nin Anayasa Paketi'yle ilgili iptal kararını bugünh görüştü. Büyük bir gizlilikle yürütülen görüşme sonrası karar çıktı ve mahkeme sürpriz biçimde kararı akşam saatlerinde açıkladı.[/I][/B]

Saat 20'de açıklanacağı duyurulan karar, yarım saatlik bir geçikme sonrası kamuoyuna duyruldu. Kameraların karşısına çıkan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, paketin tamamının iptali yönündeki başvurunun oy çokluğuyla reddedildiğinin ancak bazı maddelerindeki ibarelerin iptal edildiğini açıkladı.

[B]CUMHURBAŞKANI'NA MÜDAHALE[/B]

Kararla birlikte Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya üye seçimi konusundaki havuz daraltıldı.

[B]YÜKSEK YARGININ DEDİĞİ OLDU[/B]

Anayasa Mahkemesi ve HSYK'ya üye seçimlerinde farklı alanlardan üye seçilebileceği yönündeki madde de iptal edilerek sadece hukukçular arasında seçilmesi karara bağlandı.
Kılıç, Anayasa'nın bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkındaki Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi 111 milletvekilinin yaptığı başvurunun, bugün Anayasa Mahkemesi tarafından saat 09.30'da başladığı görüşme ve müzakerelerin 9,5 saatlik bir maratondan sonra karara bağladıklarını bildirdi

[B]Kılıç, alınan kararlarla ilgili şu açıklamayı yaptı:[/B]

“Başvuran davacıların, bu Anayasa paketinin tamamının şekil yönünden iptali konusundaki iddialarının tamamı reddedilmiştir. Ancak, Anayasa paketinin, anayasamızın 4. maddesinde ön görülen teklif edilemezlik yasağı kapsamında olduğu iddia edilen 8., 14., 16., 19., 22., 26. maddelerinin incelenmesine oy çokluğuyla karar verilmiş ve yapılan denetim sonunda kanunun 16. maddesiyle Anayasa Mahkemesi'nin yapısına ilişkin Anayasa'nın 146. Maddesinde yapılan değişikliğin 4. fıkrasında Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Sayıştay, Yükseköğretim Kurulu ve Baro Başkanlarının Anayasa Mahkemesi'ni gönderecekleri üyeler için yapacakları seçimlerde,her üyenin bu seçimlerde kullanacağı oyda, her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin, tırnak içinde ifade ediyorum burayı, her üyenin yani fıkrada iptal edilen bölümü söylüyorum; 'Her üyenin ancak bir aday için oy kullanabileceğine ilişkin' bu ibare iptal

Yine kanunun 22. maddesi ile Anayasa'nın 159. maddesine yapılan düzenlemenin 3. fıkrasında yer alan 'Sayın Cumhurbaşkanı'nın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na atayacağı üyelerin iktisat ve siyasal bilim dallarıyla, üst kademe yöneticilerinden olacağına ilişkin ibare, yine bu 3. fıkradaki yine tırnak içinde söylüyorum; 'iktisat ve siyasal bilim dallarıyla', yine tırnak içinde, 'üst kademe yöneticileri' bu ibareler iptal edilmiştir. Yani geriye kalan hukuk dallarındaki öğretim üyeleri ile avukatlar arasında seçim mümkün halde devam edecektir.

Yine ayrıca Danıştay, Yargıtay, Adalet Akademisi ile adli ve idari yargı hakim ve savcılarının hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na üye seçiminde ancak bir aday için oy kullanabileceklerine ilişkin ibare de iptal edilmiştir. Ve bu ibarelerin, yine tırnak içinde ifade ettiğim, 'ancak bir aday için oy kullanabileceklerine ilişkin' ibarelerin bu esas maddelerin dışında, geçici maddelerde de yansımaları var. oralarda da geçici maddelerde bu ibareler yer alıyordu. O maddeler içinden de , geçici maddeler içinde de bu ibareler çekilip alınmıştır, iptal edilmiştir.

Yürürlüğün durdurulmasına ilişkin istem oy birliğiyle reddedilmiştir. Kurulumuzun aldığı sonuçlar bunlardır: bu sonuçların ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

[url]http://www.internethaber.com/anayasa-paketine-kismi-iptal-karari-268982h.htm[/url]

ÖnceVatan_58 08.07.2010 09:29

Bu AKP mi? Yoksa diğerlerimi? Refarandumu olacaktır. AKP yine mağdur rolüne bürünecektir, bakın neler yapacaktıkta bırakmadılar diyecektir. 8 yılda işsizliği azaltmak adına yoksulluğu bitirmek adına hırsızlığı soygunları bitirmek adına ne engel olduysa bunlara ? Bu mağdur rolünü bu sefer bu halk yutarmı yutmazmı bilemem ama artık halk gerçekleri görmeli, ben hayır çıkacağını düşünüyor yada tahmin ediyorum.

sandalli 08.07.2010 09:35

Yargi Türkiye´de yasma yolunu kapamistir, Türkiye´de mahkeme adi altinda yüce milletin iradesi engellenmistir. Bundan sonra meclis kanun cikaramaz, kayitsiz sartsiz milletinidr denilen hakimiyet mahkemenin eline gecmistir. Millete yaptiramadiklarini mahkeme yoluyla yaptiriyorlar. Utanc verici bir durum, AB üyeligine neden alinmadigimizi bir kez daha anladim.

ÖnceVatan_58 08.07.2010 09:47

Ne güzel ben ne dersem o doğrudur mantığı AYM "Lehte karar verirse cici Anayasa, aleyhte verirse Kahrolasıca " mantığı.
Lehte yada Aleyhte herkes verilen karara saygılı olmak durumunda, vatandaşlık görevi budur bence.

LaEdri 08.07.2010 10:13

CHP eğer bu ülkenin partisiyse ben bu ülkeden olmamaya razıyım.Zaten ikisi kanka oldu.Milleti eşşek yerine koymaktır bu,CHp bu ülkeye en ufak bir şey veremedi,ülkenin kamburu başka bir şey değil.

Salim58 08.07.2010 10:34

[I][B]Mahkemenin verdiği kararı ne hükümet beğendi nede CHP.

Kılıçtaroğlu umudunu halka bağladı, Referandum'da hayır diyeceğiz ( Hayırda Hayır Vardır Diyor )[/B][/I]

sandalli 08.07.2010 10:35

[QUOTE=ÖnceVatan_58;563764]Ne güzel ben ne dersem o doğrudur mantığı AYM "Lehte karar verirse cici Anayasa, aleyhte verirse Kahrolasıca " mantığı.
Lehte yada Aleyhte herkes verilen karara saygılı olmak durumunda, vatandaşlık görevi budur bence.[/QUOTE]

Zorbaliga saygim yok benim.

ÖnceVatan_58 08.07.2010 10:45

[QUOTE=sandalli;563772]Zorbaliga saygim yok benim.[/QUOTE]

Asıl zorbalığı nasıl göremezsiniz, her kurumla kavgalı bir hükümet ben ne dersem o olsun diyor, karşı çıkanı mahkemede olsa suçlu ilan ediyor. Anamızı ağlattın diyeni al ananı git lan diyen bir kişimi saygın. Lütfen yapmayın.

Devletin en yüksek kurumu 11 kişi özgür oy kullanılarak alınıyor bu kararlar. Elbetteki birilerini memnun etmez birilerini memnun eder. Herkesin istediği gibi bir sonuç çıkması imkansız zaten. Onun için bu tür şeyler normaldir. Sizide çok iyi anlıyorum.

LaEdri 08.07.2010 10:55

Anayasa mahkemesi de deişir merak etmeyin.Bu devran tersine dönecek!Cumhurbaşkanlığı için "son kalemiz düştü" yorumunu yapanalrı daha büyük üzüntüler bekliyor ..

sandalli 08.07.2010 10:56

Hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindi hani, mahkeme ele gecirmis hakimiyeti. Bunu bari inkar etmeyin.:D

LaEdri 08.07.2010 11:01

Ana (muhalafet+yasa mahkemesi)..Ortak parantez...

ÖnceVatan_58 08.07.2010 11:04

[QUOTE=sandalli;563777]Hakimiyet kayitsiz sartsiz milletindi hani, mahkeme ele gecirmis hakimiyeti. Bunu bari inkar etmeyin.:D[/QUOTE]

O mahkeme oraya süs olsun diye konmadı Türkiye Cumhuriyeti Laik Sistemi korusun diye elbetteki. AKP nin iradesi tüm halkın iradesi gibi gösteremezsiniz.
Hani kimlerle anlaştı kendi kendilerine düğün bayram edip,sağ gösterip soldan çakarak açıkçası paçayı kurtarma yasasını geçirmek istemektir bu. Ama ne olursa olsun bundan kaçamazlar zamanı geldiğinde er geç hesabını vereceklerdir. Türkiye sahipsiz her isteyen her istediğini yapar diye bir kural kanunda yokki.

LaEdri 08.07.2010 11:07

Anayasa mahkemesi de bu anti-halk duruşundan sıyrılıp halkçı tarafa geçince ne diyeceksiniz merak etmiyorum,O zaman da Anayasa mahkemesi süs değil diyecek misiniz göreceğiz?Şimdi hep CHP lehine,yani ülke zararına karar veriyor ama bu devran dönünce AYM hakkındaki düşüncelerinizi göreceğiz..;)

sandalli 08.07.2010 11:13

[QUOTE=ÖnceVatan_58;563782]O mahkeme oraya süs olsun diye konmadı Türkiye Cumhuriyeti Laik Sistemi korusun diye elbetteki. AKP nin iradesi tüm halkın iradesi gibi gösteremezsiniz.
Hani kimlerle anlaştı kendi kendilerine düğün bayram edip,sağ gösterip soldan çakarak açıkçası paçayı kurtarma yasasını geçirmek istemektir bu. [B][I]Ama ne olursa olsun bundan kaçamazlar zamanı geldiğinde er geç hesabını vereceklerdir.[/I][/B] Türkiye sahipsiz her isteyen her istediğini yapar diye bir kural kanunda yokki.[/QUOTE]

Rahmetli Adnan Menderes´i astilar, sayin basbakani da asarlar, aliskinlar nasil olsa. Onu mu demek istiyorsunuz?

ÖnceVatan_58 08.07.2010 11:15

[QUOTE=LaEdri;563783]Anayasa mahkemesi de bu anti-halk duruşundan sıyrılıp halkçı tarafa geçince ne diyeceksiniz merak etmiyorum,O zaman da Anayasa mahkemesi süs değil diyecek misiniz göreceğiz?Şimdi hep CHP lehine,yani ülke zararına karar veriyor ama bu devran dönünce AYM hakkındaki düşüncelerinizi göreceğiz..;)[/QUOTE]

O sizin gibilerin hüsnü kuruntusu olsa gerek. T.C Tüm kurumlarıyla sistemiyle ayaktadır ve Atatürk ilkelerine bağlı kalarak devam edecektir, aksini düşünen her zaman yanılıcaktır, Çünkü bu ülke Atatürk'e çok şey borçlu fefasızlık gösterenler olsada onun sevenleri her zaman daha çok olacaktır.

LaEdri 08.07.2010 11:18

Dur yav TC'yi yıkan yok..:D
Keşke sizlerde su-i zan yapacağınıza hüsnü kuruntu yapsanız.
TC tüm kurumlarıyla üzerindeki parazitlerden bir bir kurtumaktadır.Önümüzdeki yıllarda cuntacılara,darbecilere rağmen çok daha güçlü bir TC doğacaktır.

ÖnceVatan_58 08.07.2010 11:35

[QUOTE=LaEdri;563788]Dur yav TC'yi yıkan yok..:D
Keşke sizlerde su-i zan yapacağınıza hüsnü kuruntu yapsanız.
TC tüm kurumlarıyla üzerindeki parazitlerden bir bir kurtumaktadır.Önümüzdeki yıllarda cuntacılara,darbecilere rağmen çok daha güçlü bir TC doğacaktır.[/QUOTE]

Bunu hiç içtenlikle dediğinizi sanmıyorum
Ben kimse hakkında asılsız konuşmuyorum, "Görünen köy klavuz istemez" demiş atalarımız.
Asıl bu ülke sinsi bir şekilde içten içe parazit gibi kemirerek T.C.'ni çökertmeye yeltenenleri ayıkladığında işte o zaman o dediğin olacaktır. Hayali senaryolarla muhtelif iddialarla ses çıkaranları içeri tıkmak, ne kadar doğruysa adalet ergeç yerini bulacaktır hiç kuşkunuz olmasın, bu telaş bu acelelik bitmişliğin bir ifadesidir. Bunlar seçimlerden sonra yapılsa yeni iradeyle yapılsa kime ne zararı vardı?

Salim58 08.07.2010 12:40

[url=http://resimzade.com/Show.html?i=21808&token=12917][img]http://resimzade.com/Show.html?i=21808&token=12917[/img][/url]

[I][B]MHP lideri Devlet Bahçeli kısmi iptal kararı veren Anayasa Mahkemesi'ne tepki gösterdi. Bahçeli, "Siyasi ve şahsi ikbal hesaplarıyla Anayasa değişikliği zorlamasına girişen AKP’nin siyasi ve ahlaki meşruiyeti ne kadar tartışmaya açıksa, Anayasa Mahkemesi’nin son kararı da hukuki açıdan o kadar tartışmalıdır" dedi.[/B][/I]

Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa’da belirlenen çerçevenin dışına çıkarak Anayasa değişikliklerinin özüne ve esasına girip yetkisini aşan siyasi bir karar verdiğini savunan Bahçeli'de referandumda "Hayır" oyu için çalışacaklarını duyurdu.

[B]BAŞBAKAN MAĞDUR EDEBİYATI YAPAMAYACAK[/B]

Mahkemenin açıklamasını yetkisini aşmak olarak görse de Bahçeli kısmi iptali olumlu buldu. Bahçeli, "Çok maskeli siyaset yapan Başbakan Erdoğan bu durumda sahte mağduriyet rolü oynamayacak, mazlum maskesi takarak milli iradeyi bir kere daha dolandıramayacaktır" dedi.

Bahçeli Anayasa Mahkemesinin kararına yönelik yazılı bir açıklama yaptı.
Bahçeli'nin açıklamasından satır başları şöyle:

[B]YARGI YETKİ GASPI YAPTI[/B]

Yürütmenin siyasi ve ahlaki meşruiyet sınırlarını ayaklar altına alması da, Anayasal yargının yetki gaspı yapması da doğal değildir, anlaşılabilir ve kabul edilebilir değildir. Başbakan Erdoğan ve AKP’nin Anayasa değişikliği konusundaki amaçları; sekiz yıla yaklaşan AKP’nin yıkım, soygun ve vurgun döneminin hesabını adalet önünde vermekten kurtulmak ve etnik bölücülüğün emellerine sahip çıkan Başbakan’ın “PKK açılımı”nı ilerletmek için Anayasal alt yapıyı hazırlamaktır.

[B]SEÇİM PROVASI OLACAK[/B]

- Milliyetçi Hareket Partisi Başbakan’ın bu gizli niyet ve emellerini referandum sürecinde bütün çıplaklığıyla teşhir edecektir.
12 Eylül 2010 referandumunda Türk milleti sandık başında;
AKP’nin sekiz yıla yaklaşan yıkım ve tahribat döneminin,
İşsizliğin ve yoksulluğun,
Terörle mücadelenin bilinçli olarak zaafa uğratılmasının,
Etnik bölücülüğün önü açılarak PKK’nın siyasallaştırılmasının,
Habur rezaletinin,
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinin yıkılması ve milli birliğimizin temellerine dinamit konulmasının ve
AKP kadrolarının boğazlarına kadar içine battığı yolsuzluk; vurgun, soygun ve talanın hesabını soracaktır.

[B]KISMİ İPTAL MAĞDURİYETE İZİN VERMEYECEK[/B]

- Anayasa Mahkemesi’nin hukuken şaibeli son kararının referandum sürecini sekteye uğratmayarak bu tarihi hesaplaşmayı etkilememesi bu bakımdan hayırlı olmuştur. Çok maskeli siyaset yapan Başbakan Erdoğan bu durumda sahte mağduriyet rolü oynamayacak, mazlum maskesi takarak milli iradeyi bir kere daha dolandıramayacaktır.

[B]HAYIR SONUCU İKTİDARI DÜŞÜRECEK[/B]

12 Eylül 2010 referandumunda Başbakan ve AKP’nin emellerine geçit verilmemesi erken seçimin yolunu açacak ve Türkiye’ye büyük kötülükler yapan bu inançsız kadrolardan demokratik yollarla kurtulunmasının son aşamasına girilecektir.

Referandumda hayır sonucu çıkması AKP’nin seçim sandığı yoluyla tasfiyesini hızlandıracak, Türkiye’de yeni ve aydınlık bir dönem başlayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin tüm kadroları bugünden itibaren Türk milletini aydınlatmak için topyekun bir seferberlik ve AKP’nin gizli emellerine hayır kampanyası başlatmaktadır.

[url]http://www.internethaber.com/devlet-bahcelinin-referandum-karari-269224h.htm?interstitial=true[/url]

ÖnceVatan_58 08.07.2010 13:36

[QUOTE=sandalli;563786]Rahmetli Adnan Menderes´i astilar, sayin basbakani da asarlar, aliskinlar nasil olsa. Onu mu demek istiyorsunuz?[/QUOTE]

Hesap derken hukuk çerçevesinde elbetteki suçlular varsa cezasını çeker. O dönem ki bakış ve yargı sisteminin üzerinden çok zaman geçti. Sadece o değil Deniz Gezmiş ve arkadaşları da sırf ABD karşıtı oldukları için astırıldılar. O suçta uzmanlara göre şuanki verilecek ceza 2 yılı geçmez.
Amacımız şiddet kavga değil değişen dünyamızda barışçıl bir olgu oluşturabilmek hiç kimse asılmasın hiç kimse vatana ihanet etmesin. Barış kardeşlik içerisnde toplumumuz yaşasın, hiç kimseyi ötekileştirmeyelim.

Konumuzla örtüştüğü için bir köşe yazarının yorumu paylaşmak istedim.

AKP’den af hazırlığı
Anayasa Mahkemesi kararını verdi. Durum çok net değil ama AKP çok güvendiği anketlere bakacak ve erken seçime gidip gitmeyeceğini düşünecek.

Görünen manzaraya göre AKP’nin birinci parti olsa bile tek başına iktidar olma olasılığı özellikle Yüce Mahkeme’nin kararından sonra daha da azaldı. Çünkü bu karar “orta yol” bulma ihtiyacından kaynaklansa da sonuçta AKP’nin yenilgisi bir anlamda. Üstelik şimdi öyle bir durum doğdu ki referandum için güçlü bir kampanya yapamayacak. “Demokrasiye müdahale” deyip 27 Nisan bildirisi gibi konuyu istismar edemeyecek.

Ankara’ya gidip geldikçe, (biliyorsunuz her Cuma günü Ankara’da oluyorum. Beyaz TV’de tartışma programına katılıyorum) siyasi çevrelerle de temas olanağı buluyorum. Ankara artık tamamen seçime kilitlenmiş.

AKP seçime gidecek gitmesine de “tek başına iktidarı kaybetmesi” halinde “hesap sorulması” olasılığının da güçlü olduğunu biliyor. Anayasa Mahkemesi kararından sonra konunun daha da ciddileşeceği büyük bir olasılık. İşte bu nedenle bazı hukukçuların çok gizli biçimde “bir genel af tasarısı” üzerinde çalışmaya başladığı konuşuluyor.

Konuyu bana aktaran bir siyasetçi “AKP bir af kanunu çıkartmadan seçime gitmez, gidemez. Çünkü tek başına iktidar olamaması halinde açılacak davalarla ve özellikle Yüce Divan’la baş edebilmesi çok zor” dedi.

Aynı siyasetçi AKP’nin 1999’daki “Rahşan Affı”nı hatırlatır nitelikte bir af çıkartmak zorunda olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Genel af konusunda sıkıntı terör suçları ve özellikle İmralı’daki kişinin durumuyla ilgili. Yapılacak en küçük hata sonucu, eşitlik gereği İmralı’dakinin de bundan yararlanma ihtimali ortaya çıkar. Bu nedenle AKP özellikle mali suçların üzerine gidecektir.”

Bu siyasetçinin, AKP kulislerinden aldığı bilgilere göre anlattıklarının özeti şu: “Seçimlere kısa bir zaman kala AKP parlamento çoğunluğuna dayanarak, seçim sonrası kendilerine yönelecek hangi suçlamalar olacaksa bunlarla ilgili af çıkartacak. Bu konu seçimlere çok az zaman kalacağı için kamuoyunda gereği gibi tartışılamayacak. AKP seçimi kaybetse bile, yeni iktidarlar, hesap sormak adına dava açsalar da bunlar af kapsamına gireceği için fazla bir hükmü olamayacak.”

Can Ataklı - VATAN

LaEdri 08.07.2010 21:57

[QUOTE=ÖnceVatan_58;563792]Bunu hiç içtenlikle dediğinizi sanmıyorum
Ben kimse hakkında asılsız konuşmuyorum, "Görünen köy klavuz istemez" demiş atalarımız.
Asıl bu ülke sinsi bir şekilde içten içe parazit gibi kemirerek T.C.'ni çökertmeye yeltenenleri ayıkladığında işte o zaman o dediğin olacaktır. Hayali senaryolarla muhtelif iddialarla ses çıkaranları içeri tıkmak, ne kadar doğruysa adalet ergeç yerini bulacaktır hiç kuşkunuz olmasın, bu telaş bu acelelik bitmişliğin bir ifadesidir. Bunlar seçimlerden sonra yapılsa yeni iradeyle yapılsa kime ne zararı vardı?[/QUOTE]

Bu ülkede suçsuz,masum bir başbakan asılmıştır.Sense 3 ay hapis yatanlardan bahsediyorsun.Pehh!:)

Yeni irade diye bir şey yok,5 yıl daha bu irada gelecek,zira görünen köy..;)

abircan 08.07.2010 22:27

hayır da hayır vardır

8 sene önce müslüman mücahiddiler şimdi israil yanlısı müteahhit oldular

hani dokunulmazlıukları kaldıracaklardı erkek adam müslüman adam sözünde durur demekki ne admlar ne müslümanlar bence, israilin kıçından çıkmıyorlar yalandan suni gerilim yaratıp müslüman kamuoyunun sempatisini kazanıyor aklınca ama iki gün geçemeden perde gerisinden özür dileyip üstüne üstlük birde ihale verip ödüllendiriyorlar israil köpeklerine,
kaldırsana dokunulmazlıkları
uygulasana kamu ihale yasasını
artık bunlar gidici gt korkusundan anayasaya neredeyse dokunulmazlık maddeleri ve kanunları koyacaklar yaptıkları işler için, ama hepsi hiç istisnasız hepsi adeletin yüce terazisinden geçemeyecek bu dünyada hepsi yüce divana meclisin önünden otobüs otobüz hemde, sırat köprüsü geçemeyecekelri malum , o kadar masum müslümanın ahını aldılar çünkü, iş yok ama nohut makarna var dediler, dilencili bu ulusa karakter yapmaya çalıştılar tarih bu karayobaz sürüsünden hesap soracaktır elbet, bunlar islam der müslüman der ma hep parapul han hamam peşindeler

hayır der ******** lanet 12 elüle , 12 eylülden bi hayır gelmez 43 yaşıma geldim bir hayır getirdiğini gören yok, milletçe şunlara ve getirecekleri anayasa adı altındaki paçavra metinlere dur diyelim

sonüye 08.07.2010 22:43

Devleti ''efendi'' Milleti ''köle'' olarak görenlerin, HAYIRsızların HAYIR'ına karşı MİLLETİN EFENDİSİ KENDİSİDİR DİYEREK OYUMUZ REFERANDUMDA KOCAMAN BİR ''EVET''

ÖnceVatan_58 09.07.2010 09:11

[QUOTE=sonüye;563891]Devleti ''efendi'' Milleti ''köle'' olarak görenlerin, HAYIRsızların HAYIR'ına karşı MİLLETİN EFENDİSİ KENDİSİDİR DİYEREK OYUMUZ REFERANDUMDA KOCAMAN BİR ''EVET''[/QUOTE]

Bir TV. görevlisi 2007 Refarandumunda sokakta roperdaj yapıyor, yaşlı bir teyzeye rastlıyor şöyle bir soru soruyor,Teyze oyunuz evet mi , hayır mı?
Teyze: "evet" diyor.
Peki neden evet teyze diyor?
Teyze: "Valla evladım bilmem bana evet de dediler bende evet kullanıcam.
Ben şundan eminimki geneli olmasada çoğunluk bu düşüncede içeriğini bilmeden okumadan araştırmadan felan dediyse o doğrudur düşüncesinden çıkan bir sonuç.

Ben bu refarandumdada aynı mantığın olacağı inancındayım, bir kere insan kendine şu soruyu sormalı ben evet yada hayır kullanıyorum ama bunun anlamı ne içeriği ne bunu iyi tespit etmeli.

Şuan mevcut anayasa siyasi diye nitelendiriliyor güya bağımsız yargı olacakmış :) Ya insanın gözüne baka baka bu kadarda yalan bu kadar sinsi bu kadar kandırıkçılık olamaz.
Şuanki yasada AYM'si 11 bağımısız kişiden oluşuyor, ve aldıkları karar kim hangi kurum olursa olsun etki altında kalamdan oyunu kullanıp kararı bağlıyorlar.
Yeni gelecek pakette ise AYM'si 11 den 17 kişiye çıkarılıyor bunun 7 kişinisi AYM'si kendi içinden bağımsız olarak seçiyor geri kalan 10 kişiyi mevcut hükümet seçiyor. Ve verilecek onaylanacak her dava içinde ilk başta Adalaet Bakanlığının iznine bağlıyor.
Ya bunu anlamamak için insanın ne olması gerek bilemiyorum. Asıl siz bağımsız olan yargıyı tutup mevcut hükümetlerin etkisi altına almak istiyorsunuz. Sonra bu sadece AKP için değil yarın iktidar değiştiğinde o zaman da aynı durum söz konusu, kısacası ben bu yasaya AKP yasası ve yargıyı kendi güdümüne alma yasası başka birşey değil. Onun içindirdi azıcık hafızasını zorlayan biraz araştırıp okuyan herkesin buna Kocaman bir HAYIR diyeceğini umuyorum. Herşeyde bir vardır diyerek sizde HAYIR deyiniz.

sandalli 09.07.2010 09:23

Anayasa mahkemesi yasamanin isine karismis, milletin özgür iradesine müdahale etmistir, Darbeci birinin yaptigi anayasayla yasamaya devam mi edelim? Sadece AK Parti düsmanligi icin hayir diyorsunuz sayin ÖV. Her sabah, her seher sizinle tartismak istemiyorum. :)

ÖnceVatan_58 09.07.2010 09:28

[QUOTE=sandalli;563941]Anayasa mahkemesi yasamanin isine karismis, milletin özgür iradesine müdahale etmistir, Darbeci birinin yaptigi anayasayla yasamaya devam mi edelim? Sadece AK Parti düsmanligi icin hayir diyorsunuz sayin ÖV. Her sabah, her seher sizinle tartismak istemiyorum. :)[/QUOTE]

Sayın sandallı hangi özgür irade, her seçimle gelen halkın iradesi deyip Anayasanın temel ilkelerini yıkmaya kalkarsa ne olur bu ülkenin hali? Ne anayasa kalır nede babayasa. Ben AKP karşıtı olduğumdan değil yanlışlara haksızlıklara karşı olduğumdan HAYIR diyorum. Sabah sıkıcı oluyorsa o halde akşamları tartışırız fark edermi:)

sandalli 09.07.2010 09:32

Bu referandumu partizanlik olarak görmeyin, milleti 1982 anayasasinin darbeci anayasasindan kurtarmak olarak görün. O zaman siz de EVET diyeceksiniz. EVET EVET EVET hep evet.

abircan 09.07.2010 09:47

[QUOTE=sandalli;563948]Bu referandumu partizanlik olarak görmeyin, milleti 1982 anayasasinin darbeci anayasasindan kurtarmak olarak görün. O zaman siz de EVET diyeceksiniz. EVET EVET EVET hep evet.[/QUOTE]

madem darbaci anayasaydı da neden hala yökü kaldırmadınız diye sormazlarmı adama !!!, tabi adama , yökü kendi anlayışlarına hizmet eder hale getirince sesi solu kesildi bu faşit yobaz darbeci halk düşmanı bölücülerin , en son örneği giresun üniversitesi rektör seçiminde yaşanıyor, 4 hoca seçime giriyor hemde kendi elleriyle kurup kendi elleriyle rektör yardımcı atadıkları üniversitede bı dört üyeden ikisi badem yandaş medrese kafasına hizmet edecek güya akademik ünvanlı beynini kiraya vermiş hoca bu ikisi bir galiba 4 oy diğeri 2 oy alıyor, diğer iki adayadan rektör yardımcısı galiba 26 oy alıyor biriside 24 oy , bizim çok bilim adamı başkanı hırsızlıktan matuf yök özcan bey en çok oy alanı yok sayıyor ilk üçün ilk ikisine badem hocalarımı yazıp gül gibi geçinip gittikleri gülcumbaya yolluyorlar bunları demokrasi tramvayı bu durağa kadar çalışıyor işi nerede görülüyorsa o durakta demokrasi tramvayı stopluyor, bunları stop düğmesinide start düğmesini kaldırmanın zamanı geldi
gidiciler gidiciler, hayır da hayır var gerçi yandaşları ab evet verin demiş bunlar o kadar batıcı ki batılılar hep arkalarında destekliyor hep arkalarındalar abd ab israil, arkaları sağlamada arkadaşların , zaten anlayışları gereği 2 ileri bir geri giderlerdi şimdi yönleri karıştığından ileri geri neresi bilemiyorlar 2 geri 1 ileri yapıyorlar haberleri yok 80 yıllık cumhuriyeti bu kuş akıllarıyla yıkacaklarını değiştireceklerini sanıyorlar olsa olsa 20 yıla mal olur bu yürüyüşte yurdumun insanımın zararı , demirin hası dövme olanıdır , böyle abd li güllü bademli gelir geçer bu devran

ÖnceVatan_58 09.07.2010 09:52

[QUOTE=sandalli;563948]Bu referandumu partizanlik olarak görmeyin, milleti 1982 anayasasinin darbeci anayasasindan kurtarmak olarak görün. O zaman siz de EVET diyeceksiniz. EVET EVET EVET hep evet.[/QUOTE]

Sayın sandallı 12 eylül faşizan bir anayasa yaptı kabul. Herkesin bildiği gibi o anayasanın gelen mevcut hükümetlerce yüzde 80'e varan çok önemli kısımları AB uyum yasası gereği zaten değiştirildi.

Sayın sandallı size bir sorum olacak ?

8 yıldır iktidarda olan bir hükümetin ne olduda seçimlere bir yıl kala acilen bu anayasa değişikliğine gidiyor? Ve hükümeti engelleyen işini yapmasına mani olan bir neden söylermisin ne yapmak istedide bu mevcut yasa ona engel oldu da değiştirmek sitiyor?

sandalli 09.07.2010 09:58

Neyi degistirmeye kalksalar önlerinde anayasa mahkemesi dayatmasi var, milletin özgür iradesinin önüne gecmis bir mahkeme var, tipki istiklâl mahkemeleri gibi, dayatmaci ve milletten habersiz, Türkiye´de milletin hakimiyeti bir mahkemenin eline gecmistir. 11 kisi sizin hakkinizda istedigi karari veriyor, onlara ragmen kanun yapamazsiniz. Halki hice sayan azinlik istedigini yaptiriyor.

[QUOTE=ÖnceVatan_58;563956]Sayın sandallı 12 eylül faşizan bir anayasa yaptı kabul. Herkesin bildiği gibi o anayasanın gelen mevcut hükümetlerce yüzde 80'e varan çok önemli kısımları AB uyum yasası gereği zaten değiştirildi.

Sayın sandallı size bir sorum olacak ?

8 yıldır iktidarda olan bir hükümetin ne olduda seçimlere bir yıl kala acilen bu anayasa değişikliğine gidiyor? Ve hükümeti engelleyen işini yapmasına mani olan bir neden söylermisin ne yapmak istedide bu mevcut yasa ona engel oldu da değiştirmek sitiyor?[/QUOTE]

Engel cok, darbeciler, anayasa mahkemesi, media ve bunlara körü körüne baglananlar, fikri gelisimi tikali kisiler. TC icin sürekli bir irtica tehlikesi var diyenler, yani iste onlar. :rolleyes:

ÖnceVatan_58 09.07.2010 10:03

[QUOTE=sandalli;563957]Neyi degistirmeye kalksalar önlerinde anayasa mahkemesi dayatmasi var, milletin özgür iradesinin önüne gecmis bir mahkeme var, tipki istiklâl mahkemeleri gibi, dayatmaci ve milletten habersiz, Türkiye´de milletin hakimiyeti bir mahkemenin eline gecmistir. 11 kisi sizin hakkinizda istedigi karari veriyor, onlara ragmen kanun yapamazsiniz. Halki hice sayan azinlik istedigini yaptiriyor.[/QUOTE]

Sayın sandallı sistem öyle kurulmuş, yani iş başına gelen hükümetlerinde bir denetim mekanizması, Halk çoğunluk beni seçti diye ben her istediğimi yapayım olurmu? Basit bir örnek, 100 kişiden 45 kişiyi halk iradesi diyor 45 kişi adına o 55 kişininde istemediği bir şeyi yapıyorsun o o halde o 55 kişi neden dikkate alınmaz.
Hükümette olsa halkın çoğunluk iradeside olsa bir denetim şart, görevi kötüye kullanma diye bir şey var. Elbetteki AYM'side bunun için var Cumhuriyet le yönetiliyoruz farklı bir rejim değilki. Hiç bir şeyi tanımam deyip bir kişi ne derse o olsun, eğer niyet öyleyse bilemem:)

WEZ Format +2. ?uan Saat: 13:05.