Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Gemerek (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=128)
-   -   Gemerek- Eğerci (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=12516)

kral06 28.05.2007 14:42

Gemerek- Eğerci

Eğerci kasabası adını eski zamanlarda eğer ustalığı yapan eğerci babadan almaktadır eğerci ustası eğercibabanın ilk yerleşim yeri eğerci kasabasıdır. Kasbanın güneyinde tekmen köyü vardır kuzeyinde akçaşar köyü ve sızır kasabası bulunmaktadır kasabada bir ilköğretim okulu bir lise vardır herikiside eğitim öğretime ara vermeden devam etmektedirler.Kasabda sağlık ocağı ve ptt de bulunmaktadır perşembe günleri emtia pazarı kasaba meydanına kurulur kasabanın içerisinden geçen göksu nehri kasabaya ayrı bir güzellik katmaktadır yeşillikler içerisinde kırmızı kiremitli bir anadolu yerleşiminin tipik bir örneğidir EĞERCİ kasabası. Kasabaya ait iki tane de internet sitesi bulunmaktadır bunlar:
[url]www.yesilegerci.com[/url] ve [url]www.egercibaba.net[/url]

kral06 28.05.2007 14:44

--->: Gemerek- Eğerci

umarım kasabamı beğenirsiniz daha sonra ayrıntılı bir yazı ile daha geniş tanıtım yapacağım

simsek 30.06.2007 01:49

Gemerek agcasar koyunden
egerci kasabasina selamlar

thing58012 04.07.2007 18:29

Eğerci Kasabası'nın ismiyle ilgili diğer bir rivayet ise şöyledir: Eskiden Eğerci Kasabası'nın bulunduğu yerde bir evliya yaşarmış.Yoldan gelip geçenlere "eğer şöyle yaparsan.. eğer böyle gidersen..." gibi insanlara tavsiyede bulunarak yol gösterirmiş. Zamanla insanlara buraya "Eğer"ci Baba ya akıl danışmaya gelmeye başlamışlar ve Bugün Sivas'ın en yeşil beldesi olan Yeşil Eğerci'nin adı konmuştur.

thing58012 04.07.2007 18:32

Bu arada Sn Kral06 sanırım sizde Eğerci'lisiniz. Kim olduğunuzu bilmiyorum ama sizinle tanışmak istiyorum. Bana [email]thing58012@hotmail.com[/email] adresinden ulaşabilirsniz.

thing58012 04.07.2007 18:34

Ayrıca Eğerci Kasabası'nın Bahçelievler, Göksu ve Karşıyaka olmak üzere 3 tane mahallesi vardır.

thing58012 04.07.2007 18:40

Kasabanın genel olarak ekonomisini şeker pancarı ve hububat ekimi nin yanı sıra hayvancılık oluşturmaktadır.Kasaba ilçe merkezine 20 km uzaklıktadır ve hergün düzenli olarak ilçeye, Pazartesi günleri Sivas'a ve pazar günleri hariç hergün Kayseri'ye ulaşım vardır.

sivaslisukru 16.11.2007 23:04

slm arkadaslar ben kayseriden sukru cetinkaya egerciliyim hepinizi sazgiyla selamliyorum

ersoy_34 20.04.2008 00:37

arkadaşlar köyünüzün resimlerini atın bizlerde görelim tanıyalım

seva 18.10.2008 19:46

Eğerci, Sivas ilinin Gemerek ilçesine bağlı 5 beldeden biri. Beldede tarım ve büyükbaş hayvancılık gelişmiştir. Belediye başkanı Ali Deveci'dir.

WEZ Format +2. ?uan Saat: 21:18.