Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Hertelden (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Atatürk'ü sevmemek suç mu? (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=18676)

seva 20.06.2008 18:43

Atatürk'ü sevmemek suç mu?

Atatürk'ü sevmemek suç mu?

İfade özgürlüğü temel bir insan hakkı olup, ideolojilere kurban edilemez. Tarihsel bir kişilik olan Atatürk hakkında ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı açık olan bir beyan nedeniyle kişilerin suçlanması insan haklarına aykırıdır.

10–6–2008 tarihinde Kanal 1'deki programda Fatih Altaylı'nın "Atatürk'ü seviyor musun?" şeklindeki sorusuna Nuray Bezirgan "Atatürk'ü sevmeme hakkı var mı? Başıma bir iş gelmeyecekse ben sevmiyorum" yanıtını vermişti.

İstanbul Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Fatih Altay'lının sunduğu Teke Tek programında "Humeyni'yi seviyorum, Mustafa Kemal'i sevmiyorum" dediği iddia edilen Nuray Bezirgan ve Kevser Çakır hakkında soruşturma başlattığı belirtilmiştir.

Nuray Canan Bezirgan hakaret içermeyen bir ifade ile sevmeme hakkı var ise Atatürk'ü sevmediğini beyan etmiştir. Yargı darbelerinin yaşandığı ve bunun çekinmeden savunusunun yapıldığı bir ülke'de maalesef kişilerin sevmeme hakkı da yoktur.

İnsan hakları kavramı insan onuru ve şerefi ile bağdaşmayacak tüm dayatmaları kimden gelirse ve kime karşı yapılırsa reddetmeyi ifade eder. Bu kavrama göre en büyük zillet başkasının istediği şekilde yaşamak zorunda bırakılmasıdır.

Başörtüsü yasağının tartışıldığı bir program sonrasında aslında tam da sorunun temelini gösteren yaşam ve düşünce dayatması yapılmıştır. Başörtülü bayanların toplumsal hayattan dışlanma çabasından sonra düşünce özgürlüklerinin de imha edilme çabalarını üzüntü ile izliyor, hukuka ve ahlaka aykırı davranıldığını belirtiyoruz.

MAZLUMDER olarak,

—Atatürk'ün tarihsel bir kişilik olarak değerlendirilmesi gerektiği,

—İnsan hakları bağlamında Atatürk'ü sevmek veya sevmemek yönündeki beyanların ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığını,

—Kimsenin görüşü nedeniyle suçlanmaması gerektiğini belirtiriz.

MAZLUMDER Genel Başkan

Ömer Faruk GERGERLİOĞLU

--

MAZLUMDER KOCAELİ ŞUBESİ
Tepecik Mah. Yavuz Sok. Afyonoğlu Kardeşler İş Hanı Kat: 4
e-mail: [email]mazlumderkocaeli@gmail.com[/email]
Tel: 0262 322 16 29

kocak58 20.06.2008 19:34

--->: Atatürk'ü sevmemek suç mu?

evet suç

onun yaptıkarını göza ardı etmek büyük suç
atatürk olmasa belki o şuan da hangi ecnebinin cocuğu olacaktı

onun sevmeye kalktığ kişiler ise vatan birliğinden yana olmayıp kuva-i milliye ye köstek olmuşlardır

özgürlükler kısıtlanmak için vardır

hiçbir özgürlük sınırsız değildir.

haythuyt 20.06.2008 19:39

tabi suç.
bize yaptıklarına karsı nankorluk deılmi sevmemek

LaEdri 20.06.2008 19:43

-->: Atatürk'ü sevmemek suç mu?

[B]atatürkü şahsen severim ama başkasının sevip sevmemesine de karışamam...[/B]

blueblue 20.06.2008 19:47

Atatürk'ü sevmek suç olursa o zaman gerçekten Atatürk'ü sevmeyenler Atatürk'ü sevmiyorum diyemezler bu sefer sahte Atatürkçüler türer,şu an olduğu gibi...

yiğidoturan 20.06.2008 21:44

BİLMEM PROGRAMI SEYRETTİNİZMİ İNSANLARIN DİKKATİNDEN KAÇAN BİRŞEY VARDI O BAYANDA BU SÖZÜ TEKRARLAMADI BEN BUGÜNKİ ATATÜRKÇÜLERİN ARKASINA SAKLANDIĞI ATATÜRK'Ü SEVMİYORUM DİYE BİR İFADE KULLANDI AMA KİMSE BU SÖZÜ GAİLE ALMADI

EVET BEN ATATÜRKÜ SEVİYORUM

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

İŞTE BUNUN İÇİN

titizyiğido 20.06.2008 21:55

sadece sevmemek değil ufacık bi eleştiri bile suç

sonbahar5803 20.06.2008 22:14

[B][COLOR="DarkOrchid"]
Kimse kimseyi sevmek zorunda değil, sevmiyorum demek de suç olmamalı.

Başka hiç bir ülke yokki liderini zorla, yasalarla sevdiriyor.

Atatürk olmasa şu olmazdı, bu olmazdı. Ezberlenmiş klişe laflar.

Evet çok şey yaptı, ona minnettarız. Ama sevmemek suç mu diye tartışılacağına, neden sevmeyenler var diye sorgulamak lazım.[/COLOR][/B]

[QUOTE=yiğidoturan;275474]BİLMEM PROGRAMI SEYRETTİNİZMİ İNSANLARIN DİKKATİNDEN KAÇAN BİRŞEY VARDI O BAYANDA BU SÖZÜ TEKRARLAMADI [COLOR="Red"]BEN BUGÜNKİ ATATÜRKÇÜLERİN ARKASINA SAKLANDIĞI ATATÜRK'Ü SEVMİYORUM[/COLOR] DİYE BİR İFADE KULLANDI AMA KİMSE BU SÖZÜ GAİLE ALMADI [/QUOTE]

[B][COLOR="darkorchid"]Aslında bu herşeyi anlatıyor.

Seviyorum diyenler ne kadar seviyor.

Sevgi gerçekten kalplerinde mi, yoksa sadece dilde mi kalıyor?

Bunlar da ortada, anlatmaya gerek yok!

Ben seviyor muyum? Evet, elbette seviyorum. Ama dinimizin izin verdiği ölçülerde...

Tapmıyorum, evimi resimleriyle donatmıyorum, büstünün önünde sahte gözyaşları dökmüyorum.

Anıtkabire gidip kendi halkımı ona şikayet etmiyorum. ;)

Bazılarının nasılki İslam dininin gereğini yerine getirenleri sevmeme hakkı varsa;
hatta daha da ileri gidip İslam'ı sevmeme hakkı varsa,

başkalarının da Atatürk'ü sevmeme hakkı kadar doğal bir şey olamaz değil mi?[/COLOR]

[COLOR="Red"]Rabbiniz olmasa siz var olamazdınız.[/COLOR]

[COLOR="darkorchid"]O'ndan daha çok sevilmeyi hakeden olabilir mi?[/COLOR][/B]

moon 21.06.2008 02:25

Atatürk tamam bu ülke için inanılması güç işler başarmış çok büyük emek harcamış bu ülke için yaptıklarına minnettarız ama Atatürk ü sevmemek suç olursa işte orada dur derim haşa da Atatürk peygamber mi onu sevmek suç olsun.Böyle bir düşünce ancak bağnaz düşüncedir.Hiç kimse kusura bakmasın bu ülke de ifade özgürlüğü varsa seven de sevmeyen de bunu açıkça söylemelidir gizleyerek değil.Arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum, sevmek suç olursa o zaman gerçekten sevmeyenler nasıl ortaya çıkacak...

Pusula_58 21.06.2008 08:48

Atatürk'ü sevmemek suç değil elbetteki,sevmeyebilirsiniz normaldir.
Ancak onun kurduğu Türkiye Cummhuriyeti ve onun ilkelerine ve anaysal düzenine karşı olmak suçtur.
Kanunlardada "sevmiyorum". sözcüğüne dair hiç bir yaptırım ceza ugulaması diye bir madde olduğunu sanmıyorum.Hakarete küfüre ve saldırıya karşı korunmaktadır.E buda böyle bir Ataya ayrıcalık olsun artık,bunu haketmiyormu.?
Tüm dünya kabul etmiş böyle bir insanın bin yılda bir ancak gelebileceğini ,Allahın Türk ulusuna bir armağanıdır Mustafa Kemal Atatürk kıymetini değerini bilene.
O kız oraya propoganda amaçlı çıkmıştır,asıl amacı Ulu Önderi Türk halkının gözünde değerini düşürmeye yöneliktir,ve mesajını vermiştir.Masum bir kızın oraya çıkıp o cümleleri sarfedeceğini düşünemiyorum,arkasında gizli güçlerin olduğunu ve o cesareti oradan aldığını tahmin ediyorum.Atatürk'ü sevmeyen
biri çıkıpta 70 milyon karşısında bunu söyleme cesareti bulamaz!!!
Bunu Türk halkı iyi anlayıp kendi vijdan mahkemesinde yargılayıp kararını verip mahkum edecektir zaten.
Yaşasın TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve Musafa KEMAL ATATÜRK
Kahrolsun ona kin besleyenler ve onun düşmanları,
Büyük insan Mustafa Kemal ATATÜRK'Ü çok seviyor ve onun ülküsünden asla şaşılmayacaktır.Buna kimsenin gücü yetmeyecektir.!!!O bir güneş gibidir akşam batar sabah yeniden doğar. Atatürk düşmanları kindarları bunu iyi bile iyi anlaya!!!

WEZ Format +2. ?uan Saat: 08:31.