Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Diğer Konular (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Hikayeler/Kıssadan Hisseler (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=13768)

fratt 17.10.2007 10:02

Hikayeler/Kıssadan Hisseler

> >>>Çok samimi iki dost ve arkadaşlardı. Fakat bir
> >>>tanesi çok kurnaz atılgan ve hareketli, diğeri
> >>>ise çok saf, dürüst ve sessizdi. Bir gün kurnaz
> >>>olan arkadaş , diğer arkadaşın yanına giderek
> >>>işlerinin bozulduğunu söyler ve kendisinden para
> >>>ister. Samimi dostu onu hiç kırmaz ve elindeki
> >>>bütün parayı arkadaşına verir. Arkadaşı bu parayla
> >>>işlerini düzeltir. Bir süre sonra kurnaz olan
> >>>yine arkadaşının yanına gider ve arkadaşının
> >>>evlenmek üzere olduğu nişanlısını çok beğendiğini
> >>>ve kendisine vermesini ister. Arkadaşı çok şaşırır,
> >>>ne diyeceğini bilemez.Fakat aralarında o kadar
> >>>kuvvetli
>bir sevgi vardır ki arkadaşına hayır
> >>>diyemez, nişanlısını arkadaşına verir.
> >>>
> >>>Zaman içinde Saf olanın işleri bozulur ve birden
> >>>arkadaşı aklına gelir ben ona sıkıştığında iyilik
> >>>yapmıştım diyerek arkadaşının iş yerine gider ve
> >>>kendisine çalışması için iş vermesini ister.
> >>>Arkadaşı ona iş vermez. Bizimki pişmanlık ve
> >>>üzüntü içinde geri döner ama yinede arkadaşına
> >>>kızamaz. Bir gün sokakta dolaşırken yanına hasta
> >>>ve yaşlı bir adam yaklaşır. Fakir olduğu için
> >>>ilaç alamadığını söyler. Bizimki yaşlı adamcağıza
> >>>acır, istediği ilaçları alır ve adamcağıza verir.
> >>>Kısa bir süre sonra yaşlı adamın öldüğünü duyar.
> >>>Yaşlı adam çok zengindir ve bütün mirasını
>kendisine
> >>>bırakmıştır.
> >>>
> >>>
> >>>Saf adam artık zengindir. Biraz da sevdiği dostuna
> >>>olan kırgınlığıyla dostunun iş yerinin karşısında
> >>>bir ev alır ve oraya yerleşir. Bir gün evinin
> >>>kapısını dilenci bir kadın çalar. Yaşlı kadın çok
> >>>aç olduğunu, kendisine yemek vermesini ister.
> >>>Bizim saf hiç düşünmeden kadını içeri alır karnını
> >>>doyurur, Kimsesi olmadığını öğrendiği kadına;
> >>>Kendisinin de yanlız olduğunu söyler ve bu evde
> >>>birlikte yaşıyalım sen evin işlerini ve yemekleri
> >>>yaparsın der, yaşlı kadın hiç düşünmeden kabul eder.
> >>>Bir süre sonra yaşlı kadın bizimkine, kendine
> >>>uygun bir kız bulup evlenmesini söyler. Bizimki
> >>>böyle bir kızı nasıl bulacağını, kendisinin
>tanıdığı
> >>>olmadığını söyler.Yaşlı kadın ona uygun bir kız
> >>>tanıdığını ve kendisiyle görüştürebileceğini söyler.
> >>>Görüşmeler sonucunda evlenmeye karar verilir ve düğün
> >>>davetiyeleri basılır. Bizimkisi kırgın olduğu halde
> >>>çok samimi dostunu yinede unutamamıştır. Biraz da
> >>>geldiği konumu görmesi açısından samimi arkadaşına
> >>>da davetiye gönderir.
> >>>
> >>>
> >>>Düğün günü gelir çatar. Saf adam düğün salonunda bir
> >>>şeyler söylemek isteğiyle mikrafonu alır ve başlar
> >>>yaşadıklarını anlatmaya; Eskiden çok sevdiğim bir
> >>>dostum vardı. Bir gün işleri bozulunca benden borç
> >>>para istedi elimdeki bütün parayı verdim. Evlenmek
> >>>üzere olduğum nişanlımı çok beğendiğini söyleyerek
> >>>benden
>istedi. Çok üzülerek onu da kendisine verdim.
> >>>Çünkü biz gerçek dosttuk onun üzülmesini istemedim.
> >>>işlerim bozulduğunda onun fabrikasına gittim ve çalışmak
> >>>için kendisinden iş istedim. Bana iş vermedi. çok üzüldüm,
> >>>ama yinede arkadaşıma kızmıyorum .çünkü biz gerçek dosttuk.
> >>>
> >>>
> >>>Bu konuşma üzerine kurnaz olan arkadaşı daha fazla
> >>>dayanamaz mikrofonu eline alır ve başlar konuşmaya;
> >>>Benim de bir zamanlar çok sevdiğim bir dostum vardı.
> >>>İşlerim bozulduğunda kendisinden para istedim, bütün
> >>>parasını bana verdi. Sonra ondan nişanlısını istedim,
> >>>üzülerek nişanlısını da verdi. Nişanlısını istememin
> >>>nedeni o kadının arkadaşıma layık olmamasıydı
> >>>(Hayat kadınıydı) Kendisi çok saf olduğu için
>arkadaşımı
> >>>o kadından bu şekilde kurtardım.İşleri bozulduğunda gelip
> >>>benden iş istedi, Arkadaşımı kendi emrimde çalıştıramazdım,
> >>>o yüzden iş vermedim. Günün birinde karşılaştığı yaşlı
> >>>adam benim babamdı. Babam ölmek üzereydi, onu arkadaşımın
> >>>yanına ben gönderdim ve mirasını ona ben bıraktırdım.
> >>>Evine gelen dilenci kadın benim annemdi.Ona bakıp iyi
> >>>yaşamasını sağlamak için gönderdim. Şu anda evlenmekte
> >>>olduğu kız de benim kız kardeşim. Onu arkadaşımla evlenmesine
> >>>ben ikna ettim. Değerli misafirler, işte biz böyle dostuz.

sivasspor_gürün 17.10.2007 10:04

--->: GERÇEK DOST

evet böyle dosduz ben bunu bir türkü evinde dinlemişdim iki yıl önce harika birşey demişdim ve bunu sizin sayenizde bidaha okuyup o anı yaşadık. teşekkürler.

altuntas58 17.10.2007 20:42

-->: GERÇEK DOST

çok güzel bir hikaye kısadan hisseler ben şahsen çok beğendim bu güzel konular neden ilgi görmez hayret ediyorum sırdan konularla ilgileniyoruz böyle ibret verici konular pek ilgimizi cekmiyor niyeyse????????????????
sizi tebrik ederim böyle güzel ve anlamlı konuları bizlerle paylaştığın için çok sağol

arikarinkuchi 17.10.2007 20:49

slm
eline sağlık çok güzel hikayeler
bys

Sweetgirl 17.10.2007 20:52

[CENTER] [B][I][COLOR="magenta"]bizimle bu güzel hikayeyi paylasdigin icin tsk ederim

devamini bekleriz[/COLOR][/I][/B][/CENTER]

fratt 18.10.2007 09:15

--->: -->: GERÇEK DOST

[QUOTE=altuntas58;217413]çok güzel bir hikaye kısadan hisseler ben şahsen çok beğendim bu güzel konular neden ilgi görmez hayret ediyorum sırdan konularla ilgileniyoruz böyle ibret verici konular pek ilgimizi cekmiyor niyeyse????????????????
sizi tebrik ederim böyle güzel ve anlamlı konuları bizlerle paylaştığın için çok sağol[/QUOTE]

[B]zamane gençlerinin ilgisini çekmiyor sanırım böyle konular. yaş biraz ilerleyince hayatın pembeliği koyulaşmaya başlayınca anlıyor insan. yaşanmışlıkların ve ya yaşanabileceklerin değerini. sayfılar[/B]

[QUOTE=Sweetgirl;217417][CENTER] [B][I][COLOR="magenta"]bizimle bu güzel hikayeyi paylasdigin icin tsk ederim

devamini bekleriz[/COLOR][/I][/B][/CENTER][/QUOTE]

[B]burda olmaktan ve birşeyler paylaşmaktan ben de mutluyum. her ne kadar imzam yanlış anlaşılsada ben şu yaptığım paylaşımlar açısından öyle söylemiştim. :D herşeye rağmen[/B]

affet58 18.10.2007 11:18

ben bunu dinlemiştim ve çok hoşuma gitmişti tekrar duymak çok güsel. insanın içinde bişiler kıpırdıyo gerçek dostlarını arayıp onlarla mutlu olmak istiyo. elinize ve yüreginize saglık...

orhanakbulut_58 18.10.2007 12:03

TŞK FRATT ABİ YAPMIŞIN YİNE KİTABIN ORTASINDAN PAYLAŞIM İÇİN TŞK

altuntas58 18.10.2007 18:27

-->: --->: -->: GERÇEK DOST

[QUOTE=fratt;217457][B]zamane gençlerinin ilgisini çekmiyor sanırım böyle konular. yaş biraz ilerleyince hayatın pembeliği koyulaşmaya başlayınca anlıyor insan. yaşanmışlıkların ve ya yaşanabileceklerin değerini. sayfılar[/B]

[B]burda olmaktan ve birşeyler paylaşmaktan ben de mutluyum. her ne kadar imzam yanlış anlaşılsada ben şu yaptığım paylaşımlar açısından öyle söylemiştim. :D herşeye rağmen[/B][/QUOTE]

Bende sizin gibi bir dostla her türlü fikir alış verişi yapmaktan mutluluk duyuyorum yazılarınızı ibret ve heyecanla okuyorum imzanızı kim ve niye yanlış anlıyor gayet nizami bir imza her şeye kafanı yorma

Sweetgirl 27.10.2007 23:30

Hikayeler

[B][I][COLOR="magenta"]Tartışmayla gelen telefon sorusu: [COLOR="black"]Kadından evliya olmaz mı?[/COLOR]

Evliyalık tartışan eşlerden olmaz; bilakis anlaşan eşlerden olur. Eşlerin birisini evliyalık seviyesine çıkmaya yardım edecek olan da eşidir. Eşler arasında sevgi arttıkça anlayışta artacaktır...
Telefonun öbür ucundan gelen seste bir heyecan vardı. Sebebini sormaya gerek kalmadan hanımefendi anlattı: ‘Beyimle tartışmamızda bana, Kadından evliya olmaz, sizde bir hayır olsaydı erkekler gibi sizden de evliya çıkardı.’ diyor. Gerçekten de kadından evliya olmaz mı? Tereddüt etmeden cevap verdim:

- Ne münasebet! Elbette kadından da evliya olur. Hatta kadından evliya, erkeğe nispetle daha kolay ve tez olur. Çünkü erkek evin geçimini sağlarken çeşitli günahlarla, haramlarla yüz yüze gelebilir. Ama hanım için böyle bir risk söz konusu olmaz. Bu yüzden kadın gayret ederse erkekten önce evliya olabilir. İsterseniz bir örnek vereyim de kadından nasıl evliya olurmuş, görün.

Heyecanlanan hanımefendi, beyimi de çağırayım, o da dinlesin kadın evliyayı.. dedi. Az sonra bey de gelmiş olacak ki, dinliyoruz, dediler. Ben de başladım kadın evliyanın örnek bir davranışını anlatmaya:

- Evliya hanımların ablası sayılan Râbia-i Adeviyye’nin evine bir gece hırsız girer. Bakar ki, yaşlı Râbia namazda. Ondan istifade ile evin her tarafını araştırır; ama eline bir şey geçmez. Çünkü Rabia’nın evinde gerçekten de hırsıza yarayacak dünya malı yoktur. Bu sırada namazını bitiren Rabia Hanım, eli boş dönecek olan hırsıza seslenir:

- Ey Allah’ın ihtiyaçlı kulu! der, kusuruma bakma, sana yarayacak eşyam yoktur. Seni büsbütün eli boş göndermemek için diyorum ki: Ne olur, kapının arkasındaki ibrikten bir abdest alıp iki rekat namaz kıl da, büsbütün eli boş dönme Rabia’nın evinden!.. İhlasla söylenen bu sözden etkilenen hırsız hemen oracıkta abdest alır, namaza durur ve secdeye kapanır.

İşte o sırada ellerini açıp dua eden Rabia:

- Ya Rabbi der, ben verecek bir şey bulamayıp senin kapına gönderdim. Hiç olmazsa senin kapından boş dönmesin bu ihtiyaç sahibi.. O sırada pırıl pırıl gözyaşı dökmeye başlayan hırsızdan tövbe istiğfar sesleri yükselir. Bunu gören Rabia sızlanır:

- Ey Rabb’im, bu ihtiyaç sahibi senin kapına ilk defa geldi, hemen kabul ettin, ama ben bunca senedir kapındayım; kabul edildiğimi hâlâ bilemiyorum. Bu sırada kulağına gelen ses şöyle fısıldar:

- Üzülme Rabia üzülme, onu da senin hatırın için kabul ettik! …

Ben bunları anlatırken telefonun ucundaki hanımla beyden tartışma sesleri gelmeye başladı:

-Nasıl, hanımdan evliya olmaz diyordun, olur muymuş? Bak, hocam nasıl anlatıyor kadın evliyayı?.. Bey buna hemen cevap verdi:

- Öyle hanımdan elbette evliya olur, ama sizin gibilerinden olmaz. Baksana, Rabia’nın evine hırsız girmiş de alacak bir şey bulamamış. Senin evine hırsız girse sandıktaki zinetlerini şöyle bir güzel toparlayıp götürse senin halin nice olur?

- Allah korusun. Ağzına hayra aç, o nasıl söz öyle?

- Hocam görüyorsun ya? Ben yine haklıyım. Bizimkinin evinde eşya olarak neler yok ki? Hele zinetlerin sayısını ancak kendi biliyor… Hanımın buna cevabı gecikmedi:

- Hocam bakma sen buna. O zinetlerin tümünü de kendisi aldı, hiçbiri benim paramla alınmış değildir. Zaten benim param da yoktur. Zinetlerimin zekatını dahi her sene hesap edip kendisi veriyor. Onun dünyalığı benden fazladır. Ben bu fakir halimle evliya olamazsam o nasıl olacak bunca dünyalığıyla?

Burada ben araya girdim.

-Anlayabildiğim kadarıyla, karı-koca olarak ikiniz de eşit hale gelmişsiniz!

- Evliyalıkta mı eşit hale gelmişiz? Tövbeler olsun, hanım benimle evliyalıkta eşit hale gelemez..

- Hayır! Evliyalıkta değil, evliyalıktan uzaklıkta eşit hale gelmişisiniz. Çünkü evliyalık, tartışan eşlerde değil anlaşan eşlerde akla gelebilir. Siz ne zaman tartışmayı bırakır da anlaşmaya yönelirseniz işte o zaman evliya adaylığında eşit hale gelebilirsiniz... Siz bu noktayı bir düşünün.

- Peki hocam, unutmayacağımız bir konuşma oldu. İkimizi de hem aydınlattınız, hem de nazik bir şekilde uyardınız. Gerçekten de evliyalık, tartışan ailelerde değil anlaşan ailelerde akla gelebilir. Biz tartışan eş olmayı bırakıp anlaşan eş olmaya bakmalıyız. Teşekkür ederiz.

Ne dersiniz bu telefon tartışmasına? Neresi takdir, neresi tashih edilmeli?

Yazan: AHMED ŞAHİN[/COLOR][/I][/B]

WEZ Format +2. ?uan Saat: 11:56.