Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar

Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar (http://www.sivaslilar.net/forum/index.php)
-   Kadınca (http://www.sivaslilar.net/forum/forumdisplay.php?f=257)
-   -   görücü usulü ile evlenmeyi onaylıyormusunuz (http://www.sivaslilar.net/forum/showthread.php?t=18704)

köyüm 21.06.2008 16:27

görücü usulü ile evlenmeyi onaylıyormusunuz

evet görücü usulü evlenip çok mutlu olanlar var onlar müstesna ama bence isteyerek severek evlenen gençler daha mutlu oluyor ....

Fatihmd 21.06.2008 16:31

--->: görücü usulü ile evlenmeyi onaylıyormusunuz

[QUOTE=köyüm;275794]evet görücü usulü evlenip çok mutlu olanlar var onlar müstesna ama bence isteyerek severek evlenen gençler daha mutlu oluyor ....[/QUOTE]

Görücü usulu artık değişti eskiden kız - erkek düğüne kadar birbirlerini görmezmiş. Şimdi ise görüştürülüyorlar ve iki tarafta olumlu yaklaşırsa kız isteniyor vs.

Şimdi istatistiklere bakılınca uzun süre flört edip evlenen çiftlerde boşanma oranları çok yüksek.

HaYLaZ 21.06.2008 16:34

[B]Görücü Usülü Genelde Eskiden Yapılırdı.. ( Su Anda Azda Olsa Yaapılıyor )
Ama Genelde Bosanma Oranları Flört Edip Ewlenenlere Göre Daha Az..
Paylasım icin Tesekkürler..[/B]

sonbahar5803 21.06.2008 16:37

Yanılıyorsunuz aslında. İstatistiklere bakıldığında en fazla boşanmalar konuşarak evlenenlerde oluyor. Demekki nasıl evlilik yaptığın önemli değil, nasıl seçim yaptığın önemli...

Bana soracak olursanız görücü usulü diyorum. Hem dini inanışım hem de ailevi yaşam tarzım bunu öğretti bana.

Başkalarının yaşam tarzı, tercihleri beni kesinlikle ilgilendirmez. Kimse yanlış anlamasın, ben kendimde gezip-tozma olayını yanlış buluyorum.

Sonuçta flört diye nitelendirilen şey, zinaya teşvik ettiğinden dinimizce günah. Bu boyutu beni ilgilendiriyor.

Görücü usulü dediğimizde karşı tarafı hiç görmeden, konuşmadan, sadece ailenin isteğiyle olan evlilik diye değerlendirmek yanlış. Onun da uygun şekli var.

Evlatların rızası olmalı birkere...

kasparix 21.06.2008 17:02

Anlamıorum görücü usulu evlenme neden yanlış anlaşılıo ya gidiosun görüosun anlasırsanız evleniosunuz söz nişsan düğün süreci gibi epey bi süre oluo neden milletimiz bu olayı anlıamıo ok tanımadan etmeden evleniolar sonra pişman oluolar yok kardesim öle bişe o benm deemin zamanndaymış gidio gösderiolar 2 gün sonra düğün oluyo şimdi öylemi Allah için sivasda gözünüzü seviym o eskidenmiş yani görücü usulünün o yönü,,,,herkes severek evlenmio oda var önmli olan sevginin üzerine kurulduğu saç ayakları .karsılıklı sabır anlayış ve tehammül ...DUA EDERSİNİZ KARDESİM RABBİM BİZİ SEV VE BİR BİRİMİZE SEVDİR SEVMEYE VE SEVİLMEYE LAYIK GÖR BİZ ÇILGINLAR GİBİ İSTEDİK DE O VERMEDİ Mİ .bir de bize verilen hayatın gayesi olarak değilde o amaca götürecek bir araç olarak görelim inş..yoksa kocam bni sevmio kıskandrmalıyım cart ...bunlar insanları basitleşdirr kanaatimce ....aile de kim daha dindarsa ilmi melekeleri daah öndeise o ona tabii olur ..gerisi gelir inş Allahdan layıkıyla isteyi bildiğimiz ölçüde inş....birde küçük sosyolojik bi tespt yakın cevrelerinden evlenen insanların akrabalık ilişkerinden tutunda örf adet gelenek ve göreneklerin devamlılığı kutsi değrler konusnda yani konusunda uzak çevreden farklı kültürden evlennlere nazaran daha ileri bi bu ilşkilerin olduğunu gördüm tabiiki farklı kültürden kafamıza uyan insanlarlada gönül hayat birlikteliği kurabiliriz inş ancak ben biziim yörenin düğün isteklerini anlyor değilim eywallah ama çok lüzümsuz gibi görünen yönleride var gösderiş düğünleri olmamalı....çeyizler bi kamyon masallah ancak en çok üzüldüğüm nokda çeyizlere konulan kur an ların süs eşyası olark algılanması.....o gelinler evlernden o sasalı çeyizlerle değil bnce o kuranın güzel ahlakları ile çıkmalılar her ikiside olsun farketmez.....

sivaslıgenç 21.06.2008 17:40

Yok görücü usulü evlenmem şahsen başkasına güzel gelen huyu güzel gelen ,bana gelmeyebilir.Karşıyım yani.

!~+4upn| q!y4rI 21.06.2008 19:16

[B]aileler daha medeni ise nden olmasın yani sağlıklı kararlar verebilen.. erkeğe baktıklarında kızlarını gözü önünde bulundurarak haa bu bunun huyuna uyuor şu şunun huyuna uyuyor....[/B]

FatihCan 21.06.2008 19:25

[B]Valla yapılan yorumlarıççç ve özellikle tecrüblei abilerimiz ve ablalarızdan bekliyorumm.... çünkü bu konuda benim için tam bir muamma[/B]

gürün_güzeli 21.06.2008 22:04

hayırlısı neyse o olsun :D :D :D :D :D Allah büyük seçimimizde de o yardımcı olur...

sivaslı_gız 21.06.2008 22:06

yaşasın feminizm:D:D:D!!!!
şaka bi yana sadece izdivaçta deil herşeyde aile görüşü şarrt önemli

WEZ Format +2. ?uan Saat: 15:48.