Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 08.04.2008, 02:42   #10
albina58
Usta Yiğido

albina58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

albina58 Şuan albina58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.08.2016 20:40

Tecrübe Puanı: 756 albina58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart --->: PİYASALAR TEPKİLİ

Kayseri'de 6 bin işçi çıkarıldı!
Yataş Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Öztaşkın, Organize Sanayi Bölgesi'nde 6 bin kişinin işten çıkarıldığını söyledi.
Üretim maliyetlerinin arttığını ve sanayici alehine gelişmelerin sürdüğünü vurgulayan Nuri Öztaşkın "Geçtiğimiz günlerde Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 bin kişi işten çıkarıldı. Emek yoğun sektörlere daha dikkatle yaklaşılmalı. Önem verilmeli" diye konuştu.

Üretim otobanı ucuz piyasaya gidiyor
Üretimin artık bir otoban olduğunu ve hep ucuz piyasayara gittiğini dile getiren Nuri Öztaşkın, "Batı Avrupa mobilya üretimini Polonya’ya kaydırdı ama şimdi orada işçi bulamıyorlar; hepsi diğer Avrupa ülkelerine gitmiş. Maliyetler de Avrupa’yla aynı oldu. Türkiye Avrupa’nın yeni üretim partneri olabilir. Beyaz eşya, otomotivden sonra mobilya da ihracatta öne çıkabilir. Yakınlık ve hız avantajlarımızı kullanmalıyız" dedi.

Krizlerin bize yansıması olumlu
Krizlerin ev mobilya ve dekorasyon sektörlerine olumlu yansıdığını belirten Nuri Öztaşkın, "Kriz olunca insanlar dışarı çıkmak istemiyor. Evde vakit geçirdiği için evini güzelleştirmeye odaklanıyor. Konut projelerinin artması da mobilya ve ev tekstili sektörlerine olumlu yansıyor" dedi.

İngiltere Kraliçesi’nin yatakçısıyla ortaklık
Yataş, İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve Prens Charles’a yatak satan Fransız Cauval Industries ile Kasım 2005’te ortak Valya Mobilya’yı kurmuştu. Oturma grubu ve kanepe alanında yapılan yüzde 50-50 ortaklıkta yeni şirketin merkezi olarak Kayseri seçilmişti. Batı Avrupa’da üretim yapmakta sıkıntı çeken Cuaval, Çin’e gitmek yerine Türkiye’de üretim yapmayı tercih etmişti.

A.A.