Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - ULAŞ-Karasar
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 18.04.2010, 23:14   #29
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 561 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ULAŞ-Karasar

Yenikarahisar köyünün mevkii olarak yeri incelendiğinde çok eskilere dayanan geçmişinin olduğu ortaya çıkıyor. Bu bölge 1703 yıllarında deliktaş derbent ağalığına bağlı ve oranın sınırları içerisinde idi. Geven çiftliği mezrası ve yeni karahısar bölgesinin eski ismi savaş gediği idi.Yenikarahisar da deliktaş derbent ağalarının üç tane konaklarının olduğu osmanlı arşivlerinde ve yakın zamanda yaşlı insanlar tarafından belgelenmektedir. dolaysıyla burada bir köy yok iken bu köy deliktaş derbent ağalarının tasarrufunda idi.Bu bölgenın eski ismi de savaş gediği olarak resmi kayıtlarda sabittir. Bu bölge osmanlı arşiv kayıtlarında hudutları şöyle tespit edilmiştir. Doğusu ağgeçitten gelen nehir (eskikarahisarın altkısmı) Kıble tarafı hacıömer adında adında bir hayırsahibinin yaptırdığı bir köprü. Batısı savaş gediği denilen yenikarahisar,geven çiftliği ve çevre köyler. Kuzeyi kurtkulağı pınarı.Kangala bağlı eski ismi mamaş köyüdür. Kurtkulağı (mamaşköyü deliktaş derbent ağalarının ilk baharda döl aldıkları yayları idi .Bu günkü bölgenin yaşlı insanları buranın tarıhini çok iyi bilirler. Bu bölgenin tamamı deliktaş derbent ağalarının tasarrufunda bulunmakta idi . 1703 yılından 1910 yılına kadar devam etti 1910 yılından sonra bölge jandarmaya teslim edildi. Derbentlikler lavedildi. Deliktaş derbent ağaliğinı konu alan bir çok kitaplar mevcuttur. Osmanlı arşiv belgelerinde kayıtları mevcuttur. Köy sitelerini inceliyorum kaynagı belli olmayan resmi kayıtları bilinmeyen araştırılması yapılmamış kulaktan dolma bilgilerle yakıştırılmış. ISKANLARIN başlamasından sonra ve zamanla bu köy göç almış dikkat edilirse geven çiftliği ile yenikarahisarın arazisi karışıktır. Deliktaş derbenti SALİH AĞA buradaki arazinin bir kısmını göçebe halka vermiş yerleşik düzene geçilmiş. Son yıllarda da yenikarahisarda bulunan deliktaş derbent ağalarına ait olan konakların bir kısmını köylü halka satmışlar bir kısmını da kendilerı sökmüşler. Zaman içerisinde köy taşradan çok göç almış .Kısmen çevre köylerden buraya terleşenler olmuş. Buranın eski ailelerinden Abbas kahyalar olarak bilinen aile bulunmaktadır. 1600-ve daha sonraki yıllarda oymak,aşiret ve cemaatler genelde konar göçer olarak yaşamakta idi . Bu bölgenin genelinde halep Türkmenleri mutatası bulunmaktaidi. Bunların vergi gelirleri İstanbul da üsküdar da bulunan toptaşı mevkiinde bulınan Valide atiksultan vakfında toplanırdı. Bu bölge incelendiğinde iki tane kuvvetli derbent teşkilatı göze çarpar. biri deliktaş derbent ağalığı biride Alacahan derbent ağaliği bu bölgenin tamamı iki derbent teşkilatının uhdesınde idi. Bu konu beni ilgilendirdiği için bir açıklık getirme ihtiyacı duydum. bilgilendirme amaçlı düşünülebilir yenikarahisarın tarihi 1700 yıllarına dayanmaktadır. Bende Deliktaş derbent ağalarının ailesine mensup olduğum için bu konuları çok araştırıyorum. Birçok belge ve bilgiye sahip olduğum için bilgilendirmek amaçlı bu konuya değindim saygılar Ağaoğulları.19/04/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...