Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 27.05.2009, 17:39   #18
titizyiğido
Usta Yiğido

titizyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

titizyiğido Şuan titizyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2012 23:55

Tecrübe Puanı: 711 titizyiğido BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK
Standart Cevap: Osmanlı İmp. Çüküş Süreci...

Alıntı:
yerliturkuaz Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Yavuz Sultan Selim Osmanlı İmp. onun zamanında bir çok yeri feth etti kıtadan kıtaya hüküm sürdü bir çok yer kazandı. Benim gözümde Osman'lının en büyük padişahıydı taki bir kaç zamana kadar. İlk önce inanmamıştım fakat araştırdım sonra söylenenlerin işittiklerimin doğru olduğunu gördüm. Neydi peki bu?

Yavuz Sultan Selim Anadolu'da bulunan bir çok Aleviyi bugünkü İran Suriye Irak Azerbeycan gibi Anadolu'dan uzak yerlere sürmüştür. Bir çok aile yerinden yurdundan olmuştur. Neden böyle bir olaya kalkıştığını neden böyle birşey yaptığını anlamış değilim...

Benim burada bir tezim var ne kadar doğru ne kadar yanlış onu bilemem. Yeniçeri ocağında birçok alevi vardı bu olaydan sonra yeniçeri ocağında bulunanlarda bu sürgünle beraber gitmişlerdir. Yeniçeri ocağı gidenlerle beraber takviyeler olmuştur fakat bu olayla beraber yeniçeri ocağının düzeni bozulmuştur. Bozulmaya doğru sürüklenmiştir. Osmanlı Devletinin çöküş süreçlerinden biriside yeniçeri ocağının bozulmasıdır. Yani bu olay Osmanlı'nın çöküş sürecini hazırlamıştır...

Arkadaşlar bu konuyu ben uzunca bir araştırmadan sonra hazırladım. Kesinlikle alevi sünni atışması veya başka bir neden için yazmadım bunu belirteyim...
vay be.....koskoca osmanlı bu yüzden çökmüş he........vay canına...........bir yaşıma daha girdim.........gardaş hem araştırdım diyosun hem tezim var diyosun karar ver araştırdınmı yoksa tamamen senin tezinmi.......