Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 19.09.2008, 20:13   #28
sinantoksoy58
Yeni Yiğido

sinantoksoy58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sinantoksoy58 Şuan sinantoksoy58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.12.2011 20:18

Tecrübe Puanı: 0 sinantoksoy58 FAZLA SÖZE GEREK YOKsinantoksoy58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: KANGAL-Bektaş

KÖYÜN İSMİ

Hacı Bektaş Veli’ye ait olduğu düşünülen bu mezar, Bektaş Köyü camiinin güneyinde yer almaktadır. Mezar kare şeklinde olup taşlarla çevrilidir. Mezarın baş tarafında büyük bir taş dikilidir. Hacı Bektaş Velî diye isimlendirilen bu şahsın burada hangi tarihte yaşadığı ve ne zaman öldüğü bilinmemektedir.

Bölge insanına göre Bektaş Köyü ismini bu yatırdan almıştır. Sünnî bir köydür. O çevredeki Alevî inanca sahip köyler bu yatırın Hacı Bektaş Veli’ye ait olduğunu belirtirken, Sünnî köyler bu mezarın Hacı Bektaş Velî’ye ait olmadığı ancak başka bir evliya mezarı olduğu görüşündedirler. Bir kısım köylülere göre Hacı Bektaş Velî bu köyde bir zamanlar çobanlık yapmıştır. Ancak daha sağlığında burayı terketmiş ve bu bölgede ölmemiştir. Bir kısım köylüler de Hacı Bektaş Velî’nin tekrar köye döndüğünü ve mezarın ona ait olduğunu söyleyerek Alevî köylülerin görüşlarini desteklemektedir.

Görülüyorki bu yatırın Hacı Bektaş Velî olup olmadığında bazı ihtilaflar söz konusudur. Ancak burada yatan şahıs ister Hacı Bektaş Veli olsun ister başka bir zat olsun, burası o bölgede yaşayan insanlar nazarında önemli ve kutsal bir mekandır.

Bektaş köyünde Hacı Bektaş Veli ile ilgili şu menkıbe oldukça yaygındır: Yukarıda işaret edildiği üzere Hacı Bektaş Veli, köyün ineklerini güdermiş. Sürünün içerisinde dul bir kadının da ineği bulunuyormuş, ancak bu ineğin sütü her gün azalmaya başlamış. Sütün azalmasına sinirlenen kadın her gün ineği sağarken dövermiş. Günlerden bir gün kadının ineği eve gelmez. Çobanın evine gelir ve şöyle der: “Sen nasıl çobansın, hem ineğimi sağıyorsun hem de kaybediyorsun. Şneğim bulunmaz ise bunun sorumlusu sensin.” Hemen ineği aramaya çıkan çoban, ineği otlarken bulur ve hemen inekle konuşmaya başlar. “Ey inek niçin evine gitmedin? Neden burada otluyorsun? Bana niçin söz getirdin?” der. Şnek dile gelerek: “Ey çoban; sen bir kez azar işittin. Ben bu söz ve hakareti her gün duyuyorum. Üstelik dayak yiyorum. Benim yüzümden bari bugün sana laf gelmesin düşüncesiyle sütümün olması için biraz daha otlanmak istedim” der. Şnek ile Hacı Bektaş Veli arasındaki bu konuşmayı civardan geçen bir kısım insanlar duyarlar ve şaşkın bir şekilde “Allah-Allah ne günlere kaldık, demek ki adam kafayı üşüttü. Şnekle konuşuyor” derler. Kısa zaman içerisinde bu olay bütün köylüler tarafından duyulur. Köyün çocukları Bektaş Veli’yi taşlayarak köyden kovarlar. Ayrılmak zorunda kalan Bektaş Velî köylülere: “ Köyünüz yokluk görmesin ama ölülerinizin sağ tarafı kara olsun” diyerek veda eder.

Anlatıldığına göre, o günden bu zamana kadar, Bektaş köyünün cenazelerinin sağ tarafında kara bir leke oluşmaktadır.[43]Bu sebeple bölge insanı bu yatırı özellikle aşağıda sıraladığımız nedenler olmak üzere zaman zaman ziyaret etmektedirler.

1. Hacı Bektaş Veli’nin mezarından bir miktar toprak alınarak eve bolluk ve bereket gelsin ve kem gözlerden korunsun amacıyla evin kilerine ve dış kapının eşiğine serpilir.

2. Çocuğu olmayan kadınlar bu yatırın mezarına giderek oradan aldıkları bir miktar toprağı Bakır Baba’nın suyu ile ıslattıktan sonra onunla yedi gün banyo yaparlar.

3. Yağmur duası için gelindiği gibi uykuda ağlayan ve korkan çocuklar için de buraya gelinerek dua ve niyazda bulunarak arzu ve istekler dile getirilir.
sinantoksoy58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla