Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Güzel Sözler
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 09.02.2013, 10:07   #7381
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 06:48

Tecrübe Puanı: 681 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Güzel Sözler

Alıntı:
nene-hatun Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bilimsellik ne alaka böyle bir vurgu var mı? Yazardan özür dilemek gerekir denince sadece dörtlüğün yazarını yazdım.
Ben sadece bilimsel değeri olan deyişlere önem veririm. Dörtlüğün yazarı belirtildiği için bilimsel olamayacağını vurguladım.

Alıntı:
Hahahaha çok komiksiniz cidden. Sizin ananız babanız onların anası babası vs vs vs sizin soyunuzu oluşturur. Bunun şoven bir yaklaşımla alakası yoktur.
Soyumla(kökenimle) değil fikirlerimle kendimi kanıtlamayı tercih ederim. Soyla övünmek, nasıl bakılırsa bakılsın şoven yaklaşımdır.

Alıntı:
Soyun eğitimle eş anlamlı olduğunu söyleyen kim? Siz okuduklarınızı anladığınızdan emin misiniz?
Asıl anlamayan sizsiniz. Dörtlükte soyun üstünlük olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Anlamazlıktan gelmenize rağmen yine de;

"Soy" deyiminin ırkla, türle, cinsle alakalı olduğunu anlamanız sevindirici. Soyu, ırkı, cinsi, türü öven her fikre karşıyım. Zira tür, ırk hakkında fikirler ırkçı ve şoven fikirlerdir. Hitler sonrası pek rağbet görmüyor.

Kahkaha atıp, "komiksiniz" gibi polemiğe açık tartışmalara girmeyeceğim. Tahriklere kapalıyım. Burada değineceklerim sadece kavramların anlamı ve fikirler.

Alıntı:
Asaletin bunlarla ilgisi olmadığını söyleyenler hayata sadece maddiyat üzerinden yorum getirenlerdir. Yani asaletin sadece parayla, zenginlikle mümkün olacağını sananlardır. Oysa ki bilgi , kültür ve bunlarla kazanılan edep, ahlak , davranış biçimleri ve hayata bakış açıları insanların asaletini belirler.
Anlaşılmamış. Asaletin anlamını tekrarlamalıyım anlaşılan. Asillik, soyluluk. İnsanların hiç birisi diğer bir insana karşı asillik ve soyluluk taslayamaz. Bunlar ortaçağ düşünceleri. Ortaçağda asiller, soylular olarak adlandırılan sınıfa karşın, Entellektüeller, köylüler, yoksullar, köleler sınıfı vardı. Asaletlilik, asillik, soyluluk devrimlerle kaldırıldı.

Önceki iletimde söyledim. Bilgi ve kültür insanı diğer sınıflardan farklılaştırmaz. Yani asil ve soylu yapmaz. Aksine herkesten mütevazi ve alçak gönüllü yapar. Nitekim entellektüel insanlar bilgili oldukları halde, bir şey bilmediklerini ifade ederler. Asilim ve soyluyum havalarına girmezler.

Benim nazarımda da asaletlilik, asillik, soyluluk değil kültürlü olmak önemlidir. Asillik, asalet, soyluluk eşittir kültürlü olmak değildir.

Alıntı:
Burada mirastan söz edilmiyor. Burada anlatılmak istenen eğitimli ailelerin yetiştireceği çocukların diğerlerinden çok daha farklı olacağıdır. Zira dede eğitimliyse yetiştireceği çocuk farklı olacak ,babadan aldığı ve kendi eğitimi ile üzerine kattığı bilgi ve kültürle dünyaya daha geniş pencereden bakacaktır.Kendi babasının eksiklerini tamamlayarak hayata devam edecektir. Keza onun yetiştirdiği çocuk atalarından gelen bilgi ve kültür birikiminin üzerine kendi eğitimi ile katacağı artılarla daha da gelişecektir. Yani hikayede dediği gibi gerçek entellektüellik oluşacaktır.
Bu çağda insanların artık hikayelerle bilinç kazanacağını düşünmek yanlıştır. Bilimsel kaynaklardan yararlanmalı. Ata, dede, baba eğitimci değildir. Böyle bir üniversiteden mezun olmayı salık vermek ise tam bir ortaçağ kafasıdır. Kaldı ki gelişmiş ülkelerde ebeveynler çocuk eğitimi için bilimsel eğitim almaktadırlar.

Alıntı:
Asalet ve entellektüellik aynı zamanda yerinde ve doğru bilgilerle ve zamanında tartışmayı bilmeyi de gerektirir.
Hala asalet ve entellektüelliği eş anlamlı gösteriyorsunuz. Eğer öyle olsaydı sözlüklerde eş anlamlı olduğu belirtilirdi. Yok böyle bir şey. TDK ve diğer sözlükleri inceleyin.

Asaletin birinci karşılığı soyluluk. Soy'un etimolojik kökeni ise tür, cins, ırk tır. Entellektüelliğin anlamı ise bilgi donanımlı insandır.

Alıntı:
Zira edebiyat ve şiir daha doğrusu sanatın kendi kuralları vardır. Şiir de mecazlar yapılır, tecahül-i arifler yapılır istiareler yapılır. Bunları bilmeden söylenen sözcükleri alıpta, soy gibi bu şoven yaklaşım demek bu konularda yeterince bilgi sahibi olmadığınızı gösterir. Sosyal olaylar ve sanat 2+2= 4 tarzında değerlendirilemezler. Bu sanatın mantığına terstir. Aksine sanatta 2+2 5 te olabilir 8 de. Sosyal olaylarda ise çevresindeki etmenleri düşünmeden 2+2=4 mantığı ile hareket ederseniz yanlışa gitmeniz kaçınılmazdır. Tıpkı serbest kıyafet olayında yaptığınız gibi.
Konunun çarpıtılmasına izin vermeyeceğim. Sosyal olaylara da sanata ta pozitif bakmak gerekir. Zira her ikisi de doğa olgularıdır. Pozitif bakış ise bilimsel bakıştır.

Herkes herkese "bilgi sahibi değilsiniz" diyebilir. Bunun hiç bir önemi yoktur. Kıyafet serbestisinde yine aynı fikirde(özgür olmalı) olduğumu söylemiş ancak yönetimin başka maksatlar için kullandığından belli bir süre ertelenmesi gerektiğini söylemiştim. Başkasının özgürlük sınırı hariç, her hangi bir özgürlüğe müdahaleyi kabullenemem. Konu dışı iletileri konuya dahil etmenin anlamı yok. Okunanı anlamak ta bir yetenektir.

Alıntı:
Mevlanayı bilen insan ,"ne olursan ol gel " diyen birinin şoven yaklaşımlarda bulunmayacağını ,asaleti zenginlik ve şan şöhrette aramayacağını bilir. Her türlü maddi ve dünyevi değerleri bir kenara itip tanrıyı arama peşine düşmüş ünlü bir tasavvufçumuzdur.
Mevlananın "ne olursan ol gel" deyişi kendi gurubunun inancına davettir. Bilmiyorsunuz. Net'te onlarca yazı var bu konuda. "Gel" demeyen hiç bir ideolog veya siyasetçi yoktur. İnsanlar kendi yolunu her yönlü bilgilenerek özgür iradeleri ile belirlemelidir.
Alıntı:
Herhalde lisedeki -tabi gitmişseniz-edebiyat hocalarınız bu yorumlarınızdan sonra , ölmüşlerse mezarlarında ters dönmüşlerdir.
Ne o, şimdi de tahsil yarışına mı başladık?

Benim tahsilim hiç kimseyi ilgilendirmez. Tahsilimin kendime yeteceğini umuyorum.

Not: Hırslı tartışmalardan kaçınmışımdır. Bu tartışmada hırslı tavır sezdiğimden devam etmeyeceğim. Zira tecrübem polimiğe gideceğini söylüyor. Ama bu, zaman zaman ezber fikirlere kısa ve öz olarak müdahale etmeyeceğim anlamına da gelmez.

İyi duygularımla..