Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Ramazan Ayı
Konu: Ramazan Ayı
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 10.08.2010, 22:42   #5
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 556 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Ramazanla ilgili paylaşımları burdan yapalım : )

Ramazan ayı cümle islsm alemine hayırlı ve uğurlu olsun. Bu ay günahlardan arınma ve cümle kötülüklerden temizlenme ayıdır. Onbir ayın sultanı olan Ramazan ayında işlemiş olduğumuz günahlardan arınma ve Allahtan af dilemektir.Affetmek onun yüceliğine mahsustur. İster affeder ister etmez. İslamiyet kıldan ince kılıçtan keskın dir.Allah affedicidir diye güvenip kendimizi aldatmayalım .Kul hakkı yemek ,Haksızlık yapmak ,bilerek onbinlerce günah işleyip Allahın affına sığınma olmaz. İslamiyeti kendimize uydurmayalım biz islami kurallara uyalım. İslamiyet günümüz de biraz modernleşiyor gibi.Öyle bir zamana kaldık ki her müminin islami anlayışı kendisine göre farklı yorumluyor. çeşitli konularda görüş ayrılıkları var. Yani islami inanaçlar üzerinde oynanıyor. Değişmez kaideler değiştirilmeye çalışılıyor. İslamın şartının 5 olduğunu bilmeyen yok bu tartışılmaz.Bu 5 şartın vecibelerini kusursuz tam olarak yerine getirirsek kurallara tam olarak uymuş oluruz. İslamın men ettiği şeylerden kaçınmaz isek yaptığıumız tövbeler boşuna olur Cehennemde yanacağımıza inanmak şarttır. Bu arada bir Şairimizin dörtlüğünden bir mısrasını hatırladım derki"Cehennem dediğin bir kuru otağ herkes ateşini kendi götürür" der.
Allah insanları var ederken iradei cüzziyelerini kendilerine vermiş ister doğru yolda kullan ister eğri yolda kullan demiş. Benim yasalarım ve kanunum Kur an bu yolda bana ve benim emirlerime uyacaksın . Bana ınanıyorsan emirlerimi yerine getir der. Bunları bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp .Çeşitli dini yayınlarımız var ,Camiiler de hocalarımız var gerekli bilğiler her zaman her yerde mevcuttur.
Bilindiği gibi bu ay günahlarımızla başbaşa kalıp sorgulanmamızın ayıdır. Zekat fitire vermemizin ayı dır.Bunlarda ihtiyaçlılarına verilmelidir.Kişiye sormuşlar Servetinin zekatını veriyormusun " Devlete vergi veriyorum birde zekat mı vereceğim " demiş. Anlı seçdeye gelmemiş insanlar çevsinin etkisiyle oruç tutuyor fitire veriyormusun dendiğinde "Oruç tutuyorum birde fitire mi vereceğim " diyor. Mevlananın bir sözünden yola çıkalım " Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol " der. Doğruluk dost kapısıdır doğru eğilmez çünkü o çeliktir.Şu çok iyi bilinmelidir İslamiyette Riyakarlık,sahtekarlık ,haksızlık, hilekarlık,heram yemek kesinlikle yasaktır.Yüce Allah bunları affetmese gerektir. Bile bile bir insanın malını canını gasp et sonrada Allaha affet diye dua et ,Allahın senin duana ihyiyacı yok hak yeme . Yukarıda da bahsettiğim gibi Allah insanlara akıl vermiş ,zihin vermiş izan vermiş yol gösrermiş doğruyu biz bulacagız . Amel el haç kavsi den bir alıntı ile konumuzu kapatalım derki "Ok gibi Doğru olsam yabana atarlar beni / Yay gibi eğri olsam elde tutarlar beni /Doğruda aç görmedim eğri de hiç tok /Eğri yay elde kalır menzil alır Doğru ok "der. Her zaman okuyup ibret alacağımız bir söz. Bütün islam aleminin Ramazan Ayını kutlar esenlikler dilerim. 10/8/2010 Ağaoğulları
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 6 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...