Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - 2014 Sivas Belediye Seçimi;Adaylar-Projeler
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 03.11.2013, 15:16   #25
İsmail Özçelik
Usta Yiğido

İsmail Özçelik - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İsmail Özçelik Şuan İsmail Özçelik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.04.2015 17:17

Tecrübe Puanı: 631 İsmail Özçelik FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: 2014 Sivas Belediye Seçimi;Adaylar-Projeler

Türkiye'de maalesef objektif olma problemi var. Ya bir insanın her şeyini beğeniyoruz ya da hiç bir şeyi. Belediye için bu olayı proje bazlı düşünecek olursak herhangi bir başkanın ne her yaptığı doğru ne de yanlış. Sami Aydın ve Doğan Ürgüp olarak olaya bakacak olursak.

1. Kent Meydanı Düzenlemesi
Her ne kadar proje tarihi alan içerisinde yer alsa da projeyi uygulayan belediyedir. Sami Aydın döneminde şehrimize yapılan önemli bir projedir. Proje de benim beğenmediğim nokta ise hala 3 medresenin de çay ocağı olarak kullanılması. Allah dükkan sahiplerine, Vakıflara, Kültür ve turizm Bakanlığına ve Sivas halkına vicdan nasip etsin desem çok mu olur bilmiyorum ama o eserlerin bir tanesini biz tekrar yapamayız. Tarihe saygı duymamız lazım. 3 tane müzemiz olsa fena mı olur? Her geçişimde vicdanım sızlıyor çay ocaklarını görünce.

2. Paşafabrikası
Osman Seçilmiş döneminde temizlenen ve halkın kullanımına açılan alan Sami Aydın'ın uyguladığı proje ile önem kazandı ve güzelleşti. Doğan Bey'de bunu devam ettirdi. İstikrar önemlidir. Ancak bir işe sıfırdan başlamak ile olanı devam etmek arasındaki fark unutulmamalı.

3. Aksu Projesi
Üstü kapatılsın denilen yere dönemin Sivas'ı için hayal olan bir proje yaptı. Bence baya da güzel oldu, şehrin ufku açıldı. 2 etap yapıldı ve büyük alanlardı. Doğan Ürgüp ise 3. etabı yaptı ki suyun geldiği ve geçtiği ilk 2 etap daha önce hazırdı dolayısıyla Sami Aydın'dan daha az masrafla yaptı.

4. Caddeler
Sami Aydın ve Doğan Ürgüp her iki başkanda caddeler yaptı. Eksikleri olmasına rağmen eskisinden iyi oldular. Muhsin Yazıcıoğlu 3x3 yapılabilirdi, belediyenin kendi hazırladığı imar planında da o derece geniş ama muhtemelen uğraşmak istemeyip günü kurtarmak adına 2x2 yapıldı.

5. Bölge Parkları
Her 2 başkanda bu konuda çalıştılar bunu inkar edemem ancak parklar daha yeşil ve ağaçları bol olabilir.

6. Pünzürük Deresi Islahı
Bölge insanının en büyük sorunuydu, Sami Bey tarafından ıslah edildi ve üzerine Saklıbahçe yapıldı.

7. Tek tip mezarlık
Sami Bey döneminde başlayan, Doğan Ürgüp döneminde aksatılmadan devam eden güzel bir proje.

8. Arıtma Tesisleri
Sami Bey su arıtma tesisi ve baraj suyunu şehre verme işini, Doğan Bey'de katı atık ve tıbbi atık tesislerini yaptılar. Emeklerine sağlık.

9. Otobüs Düzenlemesi ve Raylı Sistem
Sami Bey'in tek tip otobüs fikri güzel ancak sistem bence hatalı uygulandı. Önce kooperatif mantığından çıkılmalı, şirketleşilmeliydi. Daha sonra yeni tip otobüsler şehrin ihtiyacına göre belirlenen yeni hatlarda çalışarak uyumlu bir geçiş süreci olmalıydı. Bunu Doğan Bey'de başaramadı ancak gelecek dönem bakacaklarını söyledi.
Raylı sistem açıklamasında da Doğan Ürgüp yanılıyor. Öncelikle raylı sistem için nüfus değil yolcu kriteri vardır ve Sivas'ta bu kriteri karşılayan birkaç hat mevcut.

10. Bankalar Caddesi yayalaştırması
Sami Bey tarafından yapılan güzel bir uygulama. Eski hali berbattı. Doğan Bey döneminde yayalaştırma çalışması olmadı.

11. Hanımlar Kültür Merkezi
Sami Aydın döneminde başlatılan çalışmaya, Doğan Bey Hanımeli Çarşısı ve Fidan Yazıcıoğlu Hanımlar Kültür Merkezi yaparak destek oldu. Farklı ve güzel bir düşünce yaygınlaşarak ve büyüyerek devam etmeli.

12. Gıda Bankası ve Hayat Ağacı Derneği
2005 yılında kurulmuş ve bir çok ödül almış projedir. Sami Bey kurulmasına vesile olmuştur.

13. Turkuaz Projesi
Sanayinin kaldırılmasını destekliyorum. Sanayinin kaldırıldığı yer ise son derece yanlış ve Başkanın bana bu konuda verdiği cevap ise son derece düşündürücü.
Ben eski Sivas, tarihi Sivas ya da ne derseniz artık orası ve oraya yakın kesime yüksek kat yapılmasına karşıyım. Şehre yüksek kat yapılsın ama yeri burası değil. Projeyi bundan dolayı yanlış buluyorum

14. Otogar Projesi
Bana göre yeri yanlış ama başkan 20 yıl sonra taşınacağını söylüyor tekrar. Sivas'ın otogar yapacak parası çok demek ki ne yapalım.

15. Kurt Deresi Parkı
Doğan Ürgüp'ün beğendiğim bir projesi. Eğer Doğan Bey seçimi kaybederse gelecek olan kişi mutlaka devam etmeli

16. Altyapı
Her 2 başkan döneminde de önemli yatırımlar oldu ama bu konuda aklımda kalan Doğan Bey döneminde "Siz görmüyorsunz ama çalışıyoruz" bilboardlarıydı.

17. Tarihi eser ve türbe restorasyonları
Bu konuda Doğan Bey'i tebrik ediyorum. Her ne kadar Behrampaşa'da başarılı olamasalar da şu an için konakları ve türbeleri restore etmesi güzel bir çalışma.

18. Muhsin Yazıcıoğlu Spor Tesisleri
Doğan Bey'in güzel çalışmasından biri daha belediye eliyle yapılan güzel bir spor tesisi.

19. Hayvan Barınağı
Sami Bey döneminde başlayan ancak küçük olan, Doğan Bey döneminde Orta Anadolunun en büyüğü haline getirilen tesis Sivas için gerekliydi.

20. Şehir Trafiği
2 Başkanında sınıfta kaldığı konu. Çözemediler bu sorunu ve tek dönemde de çözerim diyen varsa inanmayın.

Şahsi fikrim ise Sami Aydın yeni projeler açıklamadı henüz. Ama küçük projeler olacağını sanmam. En azından geçmiş dönemden tecrübeli olarak daha fazlasını yapması gerektiğinin farkındadır.

Doğan Ürgüp ise yavaş yavaş projelerini açıklamaya başladı. Dikkat ettiğim nokta Başkan yapamayacağını açıklamak istemiyor. Bundan dolayı bence hedefler nispeten küçük.

Burhanettin Kuru ise bir TV kanalında güzel şeyler açıklamış ama İl başkanlığı döneminde yapmayıp şimdi neden gündeme getirdi diyeceğim projeleri var. Mesela Kuzey Çevre yolu il başkanı iken daha kolay yaptırabilirdi ama yapılmadı, neden şimdi gündeme geliyor o belediyenin işi değil ki Karayollarının işi? Ve Doğan Bey'de imarını zaten hazırlamıştı onun, bahanesi ne merak ediyorum Burhanettin Bey'in?
İsmail Özçelik isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı İsmail Özçelik'e Teşekkür Ediyor...