Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 27.10.2007, 23:30   #10
Sweetgirl
Usta Yiğido

Sweetgirl - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sweetgirl Şuan Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.05.2015 23:50

Tecrübe Puanı: 1035 Sweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz seinSweetgirl kann auf vieles stolz sein
Standart Hikayeler

Tartışmayla gelen telefon sorusu: Kadından evliya olmaz mı?

Evliyalık tartışan eşlerden olmaz; bilakis anlaşan eşlerden olur. Eşlerin birisini evliyalık seviyesine çıkmaya yardım edecek olan da eşidir. Eşler arasında sevgi arttıkça anlayışta artacaktır...
Telefonun öbür ucundan gelen seste bir heyecan vardı. Sebebini sormaya gerek kalmadan hanımefendi anlattı: ‘Beyimle tartışmamızda bana, Kadından evliya olmaz, sizde bir hayır olsaydı erkekler gibi sizden de evliya çıkardı.’ diyor. Gerçekten de kadından evliya olmaz mı? Tereddüt etmeden cevap verdim:

- Ne münasebet! Elbette kadından da evliya olur. Hatta kadından evliya, erkeğe nispetle daha kolay ve tez olur. Çünkü erkek evin geçimini sağlarken çeşitli günahlarla, haramlarla yüz yüze gelebilir. Ama hanım için böyle bir risk söz konusu olmaz. Bu yüzden kadın gayret ederse erkekten önce evliya olabilir. İsterseniz bir örnek vereyim de kadından nasıl evliya olurmuş, görün.

Heyecanlanan hanımefendi, beyimi de çağırayım, o da dinlesin kadın evliyayı.. dedi. Az sonra bey de gelmiş olacak ki, dinliyoruz, dediler. Ben de başladım kadın evliyanın örnek bir davranışını anlatmaya:

- Evliya hanımların ablası sayılan Râbia-i Adeviyye’nin evine bir gece hırsız girer. Bakar ki, yaşlı Râbia namazda. Ondan istifade ile evin her tarafını araştırır; ama eline bir şey geçmez. Çünkü Rabia’nın evinde gerçekten de hırsıza yarayacak dünya malı yoktur. Bu sırada namazını bitiren Rabia Hanım, eli boş dönecek olan hırsıza seslenir:

- Ey Allah’ın ihtiyaçlı kulu! der, kusuruma bakma, sana yarayacak eşyam yoktur. Seni büsbütün eli boş göndermemek için diyorum ki: Ne olur, kapının arkasındaki ibrikten bir abdest alıp iki rekat namaz kıl da, büsbütün eli boş dönme Rabia’nın evinden!.. İhlasla söylenen bu sözden etkilenen hırsız hemen oracıkta abdest alır, namaza durur ve secdeye kapanır.

İşte o sırada ellerini açıp dua eden Rabia:

- Ya Rabbi der, ben verecek bir şey bulamayıp senin kapına gönderdim. Hiç olmazsa senin kapından boş dönmesin bu ihtiyaç sahibi.. O sırada pırıl pırıl gözyaşı dökmeye başlayan hırsızdan tövbe istiğfar sesleri yükselir. Bunu gören Rabia sızlanır:

- Ey Rabb’im, bu ihtiyaç sahibi senin kapına ilk defa geldi, hemen kabul ettin, ama ben bunca senedir kapındayım; kabul edildiğimi hâlâ bilemiyorum. Bu sırada kulağına gelen ses şöyle fısıldar:

- Üzülme Rabia üzülme, onu da senin hatırın için kabul ettik! …

Ben bunları anlatırken telefonun ucundaki hanımla beyden tartışma sesleri gelmeye başladı:

-Nasıl, hanımdan evliya olmaz diyordun, olur muymuş? Bak, hocam nasıl anlatıyor kadın evliyayı?.. Bey buna hemen cevap verdi:

- Öyle hanımdan elbette evliya olur, ama sizin gibilerinden olmaz. Baksana, Rabia’nın evine hırsız girmiş de alacak bir şey bulamamış. Senin evine hırsız girse sandıktaki zinetlerini şöyle bir güzel toparlayıp götürse senin halin nice olur?

- Allah korusun. Ağzına hayra aç, o nasıl söz öyle?

- Hocam görüyorsun ya? Ben yine haklıyım. Bizimkinin evinde eşya olarak neler yok ki? Hele zinetlerin sayısını ancak kendi biliyor… Hanımın buna cevabı gecikmedi:

- Hocam bakma sen buna. O zinetlerin tümünü de kendisi aldı, hiçbiri benim paramla alınmış değildir. Zaten benim param da yoktur. Zinetlerimin zekatını dahi her sene hesap edip kendisi veriyor. Onun dünyalığı benden fazladır. Ben bu fakir halimle evliya olamazsam o nasıl olacak bunca dünyalığıyla?

Burada ben araya girdim.

-Anlayabildiğim kadarıyla, karı-koca olarak ikiniz de eşit hale gelmişsiniz!

- Evliyalıkta mı eşit hale gelmişiz? Tövbeler olsun, hanım benimle evliyalıkta eşit hale gelemez..

- Hayır! Evliyalıkta değil, evliyalıktan uzaklıkta eşit hale gelmişisiniz. Çünkü evliyalık, tartışan eşlerde değil anlaşan eşlerde akla gelebilir. Siz ne zaman tartışmayı bırakır da anlaşmaya yönelirseniz işte o zaman evliya adaylığında eşit hale gelebilirsiniz... Siz bu noktayı bir düşünün.

- Peki hocam, unutmayacağımız bir konuşma oldu. İkimizi de hem aydınlattınız, hem de nazik bir şekilde uyardınız. Gerçekten de evliyalık, tartışan ailelerde değil anlaşan ailelerde akla gelebilir. Biz tartışan eş olmayı bırakıp anlaşan eş olmaya bakmalıyız. Teşekkür ederiz.

Ne dersiniz bu telefon tartışmasına? Neresi takdir, neresi tashih edilmeli?

Yazan: AHMED ŞAHİN

Konu Sweetgirl tarafından (27.10.2007 Saat 23:32 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
Sweetgirl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla