Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Başkan'dan Büyükşehir Çağrısı
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 23.08.2014, 11:53   #24
Dağcı
Tecrübeli Yiğido

Dağcı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dağcı Şuan Dağcı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.08.2014 12:23

Tecrübe Puanı: 705 Dağcı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Başkan'dan Büyükşehir Çağrısı

Arkadaşlar;

Gaziantep’te 4 adet organize sanayi bölgesi içerisinde toplam olarak 120.000 kişi istihdam edilmektedir.(1) Bu rakam Sivas merkez nüfusunun yaklaşık %40’ına tekabül etmektedir. Sivas OSB’de üretim halindeki fabrikalarda yaklaşık 6.428 kişi istihdam edilmektedir.(2)
İnsanlar eğitim, sağlık, terör ve ekonomik nedenlerle göç eder diye düşünüyorum. (Bende Üniversiteyi bitirdim, askerlik dönüşü iş bulamadığım için İstanbul’a geldim.) Şehrimizde terör yok. Eğitim ve sağlık konularında da yeterli sayılabilir. Sivas’ın en büyük sıkıntısı işsizlik yani ekonomik sıkıntılar olduğu aşikardır. İnsanlar para kazandıkları takdirde memleketlerini terk etmek zorunda kalmazlar diye düşünüyorum.

NELER YAPILABİLİR;
• Yatırımların daha cazip hale gelebilmesi için Sivas’ın 4. Bölge’den 5. Bölgeye alınması, (Özellikle Sivas’ın temsilcileri olan Milletvekillerinin, STK’ların, Sivaslı Siyasilerin ve Sivas’lı bürokratların bu işlere sahip çıkmaları gerekmektedir. Mevcut milletvekillerimizin TBMM’deki performanslarına bakınca bu durum pek iç açıcı görülmüyor!)
• Sivas’ta Mermer madeninin ciddi bir potansiyeli var. Mermer üreticisi firmaların hammadde ihracı yerine mamul madde üretimine teşvik edilmeleri, hem ekonomik açıdan hem de istihdam açısından katma değer sağlayacaktır.
• Açık hava müzesi olan Sivas’ımızın Turizm konusunda çok ciddi yatırımlara ihtiyacı vardır. Turistik tesislerde turizm konusunda eğitim almış nitelikli elemanlar istihdam edilmesinin önü açılmalıdır. Örn: Safranbolu ilçesindeki İncekaya Kanyonu üzerine yapılan 11 metre uzunluğundaki cam terası 9 ayda yaklaşık 100 bin kişi ziyaret etti.(3) Sadece Divriği Ulu camii ve Kangal Balıklı Kaplıcalar bile tek başına Sivas iline yeterli gelecek bir potansiyel barındırmaktadır.
• Tarım ve Hayvancılıkta çok büyük potansiyelimiz var iken maalesef köylerimiz boşalmıştır. İnsanlar büyük şehirlerde asgari ücretle çalışmaya razı ama kendi köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşmamaktadır. Bu konu’da özelilkle köylülerin sıkıntıların giderilmesi ve yeterli destek sağlanması gerekmektedir. (Sadece tüketmekle olmuyor, birilerinin de üretmesi lazım)
• KOBİ’lere gerçek anlamda profesyonel destek ve eğitimlerin sağlanması,
• Üretim yapmak isteyen firmalara gerçekten destek verilmesi,

Ekonominin öncüsü pozisyonunda olan kurumlardaki insanlar rabbena hep bana mantığını terk etmelidir.

Bir de bizim insanımız bir ehli keyf. Bu insanları çalışmaya nasıl motive ederiz ona kafa yormamız lazım.

Hepinize saygılar sunarım.

Kaynaklar:
(1) [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
(2) [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
(3) [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]...
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Dağcı'e Teşekkür Ediyor...