Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 20.06.2016, 09:29   #4
cebe
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

cebe Şuan cebe isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.08.2016 14:36

Tecrübe Puanı: 582 cebe FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: FASO FİSO TARİH (Münafıkların Yazdıkları)

Türk” sözcüğünün yazıldığı günden günümüze serüveni

Her isyan, bir yeni tarih yazımına başlangıçtır.
Her “yeni” tarih yazımı, bir isyan hazırlığıdır.

Türk” sözcüğünün tarihte ilk yazıldığı yer, İ.S.730’larda Çinli yazıcılara yazdırılan Orhun Anıtları’dır. Bu yazıtlar hiçbir mimari, estetik özelliği olmayan ve kolay işlenebilen kireç taşlarıdır. Yani fiziksel ve estetik bakımdan “ abide” özelliği taşımazlar, ancak tarihte kendilerini “Türk” olarak adlandıran bir kavmin olduğunu gösteren, yani “ Türk” sözcüğünün ilk kez yazıldığı tarihsel kanıtlar oldukları için “ abide : anıt” olarak kabul edilmişlerdir.

ORHUN ABİDELERİ

• On Ok oğlum Türgiş kağanından Makaraç mühürdar, Oğuz Bilge mühürdar geldi. Kırgız kağanından Tarduşİnançu Çor geldi. Türbe yapıcı, resim yapan, kitâbe taşı yapıcısı olarak Çin kağanının yeğeni Çang general geldi.

•Kül Tigin koyun yılında on yedinci günde uçtu (Öldü, Cebe). Dokuzuncu ay, yirmi yedinci günde yas töreni tertip ettik. Türbesini, resimini, kitâbe taşını maymun yılında yedinci ay, yirmi yedinci günde hep bitirdik. Kül Tigin kendisi kırk yedi yaşında bulut çöktürdü ... Bunca resimciyi Tuygut vali getirdi.

•aç, fakir milleti hep toplattım. Fakir milleti zengin kıldım. Az milleti çok kıldım. Yoksa, bu sözümde yalan var mı? Türk beyleri, milleti, bunu işitin! Türk milletini toplayıp il tutacağını burda vurdum.

Her ne sözüm varsa ebedî taşa vurdum. Ona bakarak bilin. Şimdiki Türk milleti, beyleri, bu zamanda itaat eden beyler olarak mı yanılacaksınız? Ben ebedî taş yontturdum .... Çin kağanından resimci getirdim, resimlettim. Benim sözümü kırmadı.

Çin kağanının maiyetindeki resimciyi gönderdi. Ona bambaşka türbe yaptırdım. İçine dışına bambaşka resim vurdurdum: Taş yontturdum. Gönüldeki sözümü vurdurdum... On Ok oğluna, yabancına kadar bunu görüp bilin. Ebedî taş yontturdum ... İl ise, şöyle daha erişilir yerde ise, işte öyle erişilir yerde ebedî taş yontturdum, yazdırdım. Onu görüp öyle bilin.
•••
Bilge Kagan anıtı İ.S 735 yılında yazılmıştır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Keops Piramidi, Khufu Piramidi ya da Büyük Piramit; günümüzde Mısır’ın başkenti Kahire'nin bir parçası olan Gize’yi çevreleyen antik “Gize mezar kenti”nde bulunan üç anıtsal piramitten en eski ve en büyük olanıdır. Vikipedi
Adres: Al Haram, Giza Governorate, Mısır
Yükseklik: 139 m
Açılış tarihi: MÖ 2540
Yapım başlangıç tarihi: MÖ 2560
Mimarlar: Keops, İmhotep, Hemiunu

( Keops abidesinin yapımından tam 1805 yıl sonra Bilge Kagan kitabesi yazılmıştır)

Yapım başlangıç tarihi:İ.Ö.: 447
Açılış Tarihi: İ.Ö. 432

Partenon, Athena'nın tapınağıdır, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol'ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan'dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Vikipedi

Celsus Kütüphanesi, İzmir, Selçuk'a bağlı Efes'te bulunan bir kütüphane kalıntısı. Roma döneminde 110-135 yılları arasında inşa edilen kütüphane iki katlıdır. Zamanında 14.000 kadar kitaba evsahipliği yaptığı düşünülmektedir. Vikipedi
cebe isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla