Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - Baharözü köyü (Aşık feryadı )
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 08.08.2010, 17:28   #5
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 13:02

Tecrübe Puanı: 554 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Baharözü köyü (Aşık feryadı )

Sivas halk ozanlarımızdan Baharözü Köyünden Aşık feryadı vardı.Feryadından dağlar inlerdi.Yoksulluğun pençesine kapılmış bir toprak adamı idi.Kırmızı yüzlü elmacık kemikleri çıkık orta boyda mahsun bakışlı bir halk ozanımız dı. Sivasta ticaret yaptığım yıllarda elime bir şiir kitabı geçti. Duygu yüklü dizeleri bende iz bırakmış olacakki aşığı görmek ve tanımak istedim.(sağlığında kıymetini bilmediğimiz insanları sonradan mum yakıp arıyoruz).Yıl 1979 Halk ozanlarına merakımdan olacak ki köylüleriyle haber gönderdim adresimi verdim .Köylüleri söylemiş olacak ki geldi beni buldu. Orta boylu kırmızı yüzlü elmacık kemıkleri çıkık kıyafeti düzgün olmayan mahsun bakışlı bir toprak adamı idi .Saygı gösterdim oturdu hal hatır ettik. Çay söyledim içti sıgara almadı konuşturmak için guygusal yönlerini harekete geçirdim anlatmaya başladı. çok perişan olduğunu feleğin çemberinin içinde dönüp durduğunu söyledi. Toprakla uğraşıyormuş verimsiz bir tarlanın esiri oldum dedi. Yoklukla savaşa girdiğini çalışanının olmadığı söyledi. Sivas milli eğitimin yardımı ile bir kitap bastırdığını bundan üç beş krş aldığından bahsetti. Duygu ve düşüncelerini gönülden dinledim . Gereken ilgi ve alakayı gösterdim ve aşığı memnun ettim ayrıldık . Birkaç gün sonra bana beş kıta lık bir dörtlük şiir hazırlamış onu getirdi. Kıtaların sonu Mehmet beyim diye bağlanmış . Bu Şiir i arşivimde saklarım. Baharözü köyünden Aşık feryadının yeni basılmış bir eserinin olup olmsdığını bilmiyorum. Aşıklık gelenegini devam ettirecek soyundan gelen birinin olup olmadığını da bilmiyorum. Arşivimdeki kayıtlara göre Aşık feryadı 12 ekim 1914 yılında doğmuş. Anasız ve babasız yetişmiş çobanlık ve hızmetçilik yapmış ve yoklukla uzun yıllar mücadele etmiş .11- Ekim 1987 yılında doğum yeri olan Baharözü köyünde vefat etmiş. 1996 yılında Sivas belediyesi tarafından mezarı yaptırılmış.Allah Rahmet etsin. (Hakkında bilgisi olan varmı) bilgilerinize arzolunur. Ağaoğulları ( Bu Dünyadan bir Aşık Feryadı geçti.) Türk edebiyatına mal olmuş halk ozanlarımız kaderine terk edilmiş birer kişi olarak bilinmektedirler. Aşk söyletmiş dert ağlatmış Bülbül güle gül bülbüle aşık olmuş Bir sevda uğruna duygu yüklü sözlerini şiirleriyle dile getirmişler. Varlikla yokluğun açlıkla tokluğun arasında gidip gelmişler. Neticede bu fani dünyadan göçüp gitmişler. Eserleri ve adları tarihe mal olmuş. Bunlar Türk halk edebiyatının temel taşlarını oluşturmaktadırlar . Dolaysıyla gelecek nesillere zemin hazırlamışlar. Sivas ozanlar diyarı yiğitler yatağı dır aşığa Bağdat sorulmaz dağları aşar gider. Sivas folklöründe Aşıklık geleneğini tanıtan ve bu gelenekleri her yıl sergileyen şenlikler düzenleyen Ahmet kutsi Tecerin Sivas ta göreve başlaması ile gündeme gelmiştir. Türk şiir gelenegini ve aşıklık gelenegini ilk defa Sivasta sergilemiştir. Nice Aşıklar geçti Sivas tan Ağaoğulları 8/8/2010 .
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 13 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...