Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - SİVAS 2012 YATIRIM ROTASI
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 02.01.2012, 23:03   #9
BOUN
Usta Yiğido

BOUN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

BOUN Şuan BOUN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.12.2014 22:40

Tecrübe Puanı: 763 BOUN isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: SİVAS 2012 YATIRIM ROTASI

Ekonomik zenginlik olmadan sosyal, kültürel zenginlik olmuyor, estetik anlayış gelişmiyor, refah seviyesi artmıyor, eğitim seviyesi yerinde sayıyor. Herşeyin temelinde ekonomik gelişmişlik var. Hatta ekonomik gelişmişlik olmadan manevi gelişim bile olmuyor. Efendimiz (sav) 'Fakirklik küfre yakındır.' buyurmuşlar.

Anadolunun sosyal, kültürel kalkınmışlığı sağlamış, eğitim düzeyi yüksek insanların yaşadığı, sanat faaliyetlerinin yoğun olduğu şehirlerine bakar mısınız? Ne gördünüz? Hepsinin ortak özelliği nedir? Elbette zengin olmaları, yani üretiyor olmaları, yani sanayilerinin olması, dolayısıyla ticaretin de gelişmiş olması. Kayseri, Gaziantep, Denizli, Bursa, Konya, Eskişehir vs bu şehirlerin gücü organize sanayilerinden geliyor. Zenginlik sanat üretiyor, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlere destek veriyor, refahı artırıyor. Refahı artan insanlar hayat standartlarını daha da yükseltmek için çalışıyor. Kalkınma oluyor efendim kısacası.

Bu açıdan Sivas'ın 2012, 2013, 2014 ... 2112 yatırım rotaları çizilirken en çok önem vereceğim ve ilk bakacağım veri OSB ile ilgili bu şehir ne yapmış? Kaç yatırım çekmiş, kaç yeni yatırım var? Ne üretmiş, neyi satmış?

Bu açıdan bakınca Sivas'ın Cumhuriyet'in yüzüncü yılı olan 2023'te Türkiye'nin en gelişmiş ilk 10 ili arasına girme iddiası varsa bunu destekleyebilmek için her yıl bu şehirde organize sanayi bölgelerinde ortalama 25-30 civarında (en azından orta ölçekli) sanayi yatırımı yapılması gerekir. Bu şehirde bu işin ciddiyetini anlayıp buna yönelik çalışma yapan bir 'ileri gelenler' kadrosu var mı dersiniz? Sanmıyorum açıkcası. Ekonominin, üretkenliğin ve zenginliğin önemini anlayabilmiş, bu ufka sahip sadece bir TSO başkanı var diye görüyorum. Darısı diğerlerinin başına, ne diyelim!?