Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar - Tekil Mesaj Gösterimi - ULAŞ-Tecer
Konu: ULAŞ-Tecer
Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 25.02.2010, 21:21   #4
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 557 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ULAŞ-Tecer

Ulaş ın tarihi hakkında bir çok kaynaklarda yeterince bilgi ve belge var. Ben 1955-56 yıllarından kısa da olsa bilgi vermeyi yeğledim. Çünkü aklımın erdiği
çocukluk yıllarımın ilk okul son sınıf devrelerim burada geçti. Oyıllarda ulaş küçük bir nahye idi. Günümüzde olduğu gibi Tecerde ilk okul yoktu Bizler köyde toplanan ilkokul çağı çocuklar sabah ulaşa gider akşam tecere dönerdik. Kışın
kurt ulutan soğuklarda o yollara revan olurduk. Yokluklu yıllardı yollarda rastladığız arabalara el kakdırırdık acıyan sürücüler bizi ulaş a kadar alırdı. İki yıl
ilkokul hayatım burada geçti
Ulaş ın ekonomik ve kültürel yapısı istenilen yüzeye ulaşmamıştı.Dar gelirli ailelerin yoğun olduğu bir köydü. Burada Ermeni, alevi, sünni toplumlar yaşamak ta idi. Bir birleriyle hoş geçinen tatlı komşuluk münasebetlerinin sürdüğü yıllardı.
Hiç bir şekilde ayrım yapılmazdı. Birbirlerine bağlı sadık insanlar topluluğu vardı.
Karakolu vardı, Camii vardı,İlk okulu ve meslek okulu vardı. Ögretmen lojmanları vardı. Tren istasyonu köyün içinden gecer Sivas malatya demir yolu ve Sivas
malatya karayolu köyün içinden gecerdi. Ayrıca tecer ırmağı köyü ikiye ayırır. Ulaşta Müslüm toplumunun çoğunluğunu Kars muhacirleri teşkil ederdi. Devlet
üretme çiftliği tarım ve hayvancılıkla bölge halkına önder olmuştu. Çok büyük
geniş bir alana yayılmış bir gölü vardı. İçme suyu şebekesi yoktu halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktı. Kahvehanesi, Bakkalı,Berberi,manavı,ve bir tanede manufatura dükkanı bulunmakta idi. Tarım kredi kooparatifi bulunmakta idi.Sosyal ve kültürel yönden gelişmemiş olmasına rağmen çevre köylerin alış veriş merkezi konumunda idi. Yolların kavşak noktasında bulunmasından dolayı
merkezi bir yer olma özelliğine sahipti. Ulaş ın geçmişe dayalı tarihi çok eskilere
uzanır bundan bahsetmeyeceğim gördüğüm ve yaşadığım yılları konu aldım. Yeşillik alanı çok azdı.Şiddetli kışların hüküm sürdüğü bir bölgedir. Düz arazi yapısına sahiptir. Ulaş düğünleri çok şen olurdu farklı oyunlar sergilenirdi. Damat ve gelin adetleri damat kaçırma geleneği,çeşitli halk oyunları yapılırdı. O günler çok güzel ve mutlu yıllardı o yılları şimdi arıyorum. Ulaş ın tozlu yollarında bir çok hatıralarım var. Çocukluk anılarım var. Yokluk yıllarımız olmasına rağmen yinede çok mutluyduk ulaş tecer bizim köyümüz dü .Hayat dolu cıvıl cıvıl yaşantısına aşina olduğum ulaş ve tecer köylerim .Ulaş günümüzde benim ilçem oldu. Ben önce tecerliyim sonra ulaşlıyım Saygılar
AĞAOGULLARI 25/02/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...