Tekil Mesaj Gösterimi
Alt 09.02.2010, 23:18   #8
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 13:02

Tecrübe Puanı: 554 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS HAKKINDA BİLGİLER

Sivas a her gittiğim yıl da çok farklı yenilikler görüyorum. bu da bana Sivas ın gelişmekte olduğunu gösteriyor. 1950 li yılların Sivası kalmamış. Her gelen yenilik bir eskisini yok eder.Yok olanlarda silinip kaybolmaz onlarda tarih sayfalarına geçer. Her şey olduğu gibi kalsa tarih denilen kayıt yazılmaz. İşte tarih böyle başlar ve devam eder. Sivasta çıkan bir çok yayın var bunların geneli Sivasın eski tarihiyle ilgilidir. Bu günkü yetişen genç nesil bunlara pek önem vermiyor. Oku
maya meraklı olmadıklarını tahmin ediyorum. Sivas ta geçmişle ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Kışlık sinemalardan Tan ,Yalçın, Omay, Ordu evi ve DDY fab sinemaları vardı. Yazlık sinemalardan Ersin,Selçuk, Nur, Yalçın, sinemaları vardı. Parklarından Muammer beyin ,Ethem beyin, Cıbıllar parkı ,Paşa fab parkı vardı.
Değirmenlerden ağadeğirmeni, akdeğirmen vardı.Çok eski konakları vardı bezirci mahallesinde eski ermeni konakları vardı. Eski mağaza sahiplerinden Erişenler,
çitiller, Avunduklar,Koraltanlar, Hasekiler,Çiniler, Güvenallar,mağazaları vardı. Hamamları ise genelde faaliyetini sürdürüyor bunlarda çok eski tarihi hamamlardı.
sözü geçen kabadayılardan Selahattin,Pulurlu hafız,Yadigar vardı. Tarihi camilerin çoğunluğu günümüze kadar gelmiş. Eski çeşmelerinden Sivasta valilik yapmış Süleyman Sami kepeneğin yaptırdığı çeşme duruyor. Kepenek suyu olarak bilinir. Eski hayvan pazarı vardı,Saman pazarı ,Buğday pazarı vardı. Mezarlıklardan kadı burhanettin mezarlığı,Halfelik,garipler, Yukaritekke mezarlığı vardı. Nakliyecilerden kara kemal, Arif, Çorçil İzzet. Bizim gençlik yillarımız da
Sivas üç rahmi den sorulur derlerdi.Sarraf rahmi,Çeltekli Rahmi,Belediye reisi
Rahmi olarak bilinirdi. Bunlar çok kısa aklımda kalanlar. Bir çok detayı içine alan yayına hazır Sivasla ilgili bir kitap yazdım"Tarih ve Kültür yönüyle Sivas ili"Bu da Sivas a olan ilgim ve merakımdan kaynaklanıyor. Çocukluğum,gençlik yıllarım,ve ticari hayatımın bir kısmı adına aşina olduğum bu şehirde geçti. Her yıl Sivas a giderim geçmişte kalan hatıralarımı yad ederim. Orada geçen hatıralarım zihnime çivi ile çakılmıştir. Bizlerde unutulduk.Anlattıklarımızın hepsi tarih oldu bunları yazılı kayıtlarda okuyup hatırlıyoruz. Eski Sanat enstitüsü ve Öğretmen okulu,İmamhatip okulu farklı isimler almışlar Demir orta okulu yok olmuş. Bizim zamanımızın Sivas halayları,oyunları ve Davulcuları ,Kılarnet çalan meşhur dayı Zom zom.Bunlar düğünlerin çalgı duayenleri idi. Zurnacı , davulcu poşa kahramanlar vardı .Sivas için yazılacak çok şey var ama zaman yok. "İlim
irfanlarıyla Medreseler diyarı,Çifte minarelerle Selçuklu diyarı.Gurbette yaşayanlar memleketlerinin özlemini çok çekerler.Çünkü orada yaşanmiş hatıraları var. Bestelenmiş bir şarkının sözleri şöyle başlar.Gurbet o kadar acı ki
ne varsa içimde hepsi bana yabancı der. Ayrılık Ateşten bir ok. Ölüm ile ayrılığı
tartmişlar elli dirhem ağır gelmiş ayrılık .Güzel Sivasımızı sevelim sevdirelim
Saygılar Ağaoğulları.9/2/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla