Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Köşe Yazıları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Köşe Yazıları Köşe Yazarlarının Yazıları

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 05.11.2009, 19:59   #1
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 18:16

Tecrübe Puanı: 799 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt
Standart SİVAS'TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Sivas Postası Gazetesi SERİNCE başlıklı köşemde köşe yazımdır.

SİVAS’TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı Cumhuriyet, Kültür, Sanat, Şairler, Yazarlar ve Ozanlar diyarı Sivas’ta Cumhuriyet Bayramının 86.Yılını onurla kutladık. Cumhuriyet kentinde Cumhuriyet Bayramını kutlamak bence çok anlamlıdır, özeldir ve güzeldir diye
düşünüyorum.

29 Ekim 2009 günü sabahı yeni bir güne çok farklı heyecanla uyandım. Çocukluğumda her Cumhuriyet Bayramında nasıl heyecanlı isem aynı heyecan vardı yüreğimde. Milli duygularımın yoğunluğu ile yağmura aldırmadım ve heyecanla bayrama gittim, bayramı coşku ile izledim. Havanın soğuk ve yağmurlu olması, çocukların yağmurda ıslandığını görmek üzdü beni. Bayram töreninde dakikalarca bazı yarışmalarda ödül kazananların ödül töreni oldukça uzun idi. O yağmurda çocuklar ıslandığı halde merasimle ödül töreni yapıldı. Oysa protokolden bir kişi bütün öğrencilerin ödüllerini verebilirdi. Ödül vermek üzere davet edilen her bir protokolün oraya ödül verip gelmesi zaman kaybettirdi bence. Yağmur altındaki çocuklar neden düşünülmedi. Bir an önce töreni başlatmak gerekirdi.

Bayramı izlerken meydandaki kaldırımlara baktığımda derin bir of dedim. Doğrusu ağlamak geldi içimden. Hey gidi hey çocukluğumdaki bayramlar nerede dedim. Kaldırımlar ne yazık ki boş idi çok az kişi bayrama gelmişti. Bundan yıllar önce Sivas’ımızda o kaldırımlar bayrama gelen halk ile dolar taşardı. Adım atılacak yer olmazdı. Hatta çok iyi hatırlıyorum, İstasyon caddesinde şu an kesilen yok edilen, o güzelim ağaçların tepesine gençler çıkıp bayramı coşku ile izlerlerdi. Büyük küçük herkes ellerinde Bayraklar bayram törenine gelirlerdi. Hükümet meydanına yakın olan evlerin balkonları Bayraklar ile donatılırdı ve ev sahipleri meydanı yakından görmek için balkonlarında misafir ağırlardı. Çocukluğumda bir gün bir tanıdıklardan birisinin balkonunda misafir olmuştuk, meydandaki töreni yüksekten göreceğim diye dünyalar benim olmuştu hiç unutamam.

Çocukluğumda Sivas’taki tüm esnafların vitrini Bayraklar ile donatılırdı. Hatta faytonlarda bile bayrak olurdu. Bezazlar çarşısında rahmetlik babam esnaftı ve çok iyi hatırlıyorum burada Bayrak olmayan dükkân asla olmazdı. Sivas’ın hemen hemen tüm her yeri, çarşısı Bayraklar ile donatılırdı. Şimdi ise evimizin balkonuna dahi Bayrak asmıyoruz yazık. Çarşıda, işyerlerinde ne yazık ki her yerde Şanlı Türk Bayrağımızı göremedim üzüldüm doğrusu.

Ne oldu milli duygularımıza, neden meydanlar ıssız ve suskun, neden anneler, babalar, nineler, dedeler yavrusunu elinden tutup eline Bayrağımızı verip Milli Bayramlara gelmiyorlar neden? Elbette gelenler vardı ama çok daha fazla olmalıydı diyorum. Çünkü Cumhuriyet Bayramının özelliği Sivas’ta çok ayrıdır ve her Cumhuriyet Bayramı Sivas’ta çok daha fazla coşku ile kutlanmalıdır diye düşünüyorum.

Dileğim önümüzdeki yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 87.Yıldönümü Ülkemizde ve Sivas’ımızda çok daha coşku ile kutlanır, kaldırımlarımız, Hükümet meydanımız değerli Sivas halkımız ile dolup taşar inşallah. diyorum. Temennim budur.

CUMHURİYET’İMİZİN 86.YILI KUTLU OLSUN.NİCE YILLARA..

SABİHA SERİN

ATAM İZİNDEYİZ

Bu vatan hepimizin kolay elde etmedik
Bir karış toprak için binlerce şehit verdik
Canını siper etti yiğit gazilerimiz
Savundu Ülkesini düşmana yenilmedik

Kurtuluş Savaşında yavruları sırtında
Kağnısını çekerek mermiler kollarında
Cepheye yetiştiren yüce analarımız
Kurtardı vatanını, asla yenik düşmedik

Ata’mızın armağanı has Cumhuriyet`i
Demokrasi, Devrimleri, ille Laikliği
Bizlere bıraktığı bütün kazanımlara
Sahip çıkar koruruz kimseye eğilmedik

Türk Ulusu sadıktır Ata’mın izindeyiz
Şanlı Bayrağımızı gururla seyrederiz
Ülkümüz Cumhuriyet onurla yaşatırız
Hepimiz tek yüreğiz birleştik, bölünmedik

Türk Gençliği çalışın vatan size emanet
Atatürk’ün çizdiği ilkeleri takip et
Gelecek sizlerindir hedefini büyük seç
Ülkeni sev, gurur duy, biz sizlere güvendik

SABİHA SERİN
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.11.2009, 20:15   #2
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5446 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick
Standart Cevap: SİVAS'TA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Alt 05.11.2009, 20:18   #3
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1267 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Bu tadı kaçıran sebepleri sorgulamak daha doğru?
Alt 05.11.2009, 20:40   #4
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1412 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

O tadı kaçıran sebeblere rağmen meydanları doldurmak gerekirdi diye düşünüyorum...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.11.2009, 20:51   #5
LaEdri
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1267 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Alıntı:
YILDIRIM Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
O tadı kaçıran sebeblere rağmen meydanları doldurmak gerekirdi diye düşünüyorum...
Senin gibi düşünenler o meydanı doldurmaya yetmedi Metin?
O sebepların yanısıra,her sene kutlamaların birbirin tıpkıbasımı olması da önemli bir sebep.Herkes kutlamalarda neyin olacağını biliyor?İnsanların ilgisini çekecek bir şeyler yapmalı.belediyenin çöp arabalarını,Özbalsan'ın arabalarını,iki tane de askeri kamyon geçirmek insanlara cazip gelmiyor artık.Halk oyunları görülmeye değerdi ama.
Alt 06.11.2009, 07:31   #6
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Alıntı:
Ötüken Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Senin gibi düşünenler o meydanı doldurmaya yetmedi Metin?
O sebepların yanısıra,her sene kutlamaların birbirin tıpkıbasımı olması da önemli bir sebep.Herkes kutlamalarda neyin olacağını biliyor?İnsanların ilgisini çekecek bir şeyler yapmalı.belediyenin çöp arabalarını,Özbalsan'ın arabalarını,iki tane de askeri kamyon geçirmek insanlara cazip gelmiyor artık.Halk oyunları görülmeye değerdi ama.
hocam bunlar dikkatimi çekti gerçekten geçiş konvoyuna katılıyorlarmı.
Alt 06.11.2009, 12:00   #7
LaEdri
Usta Yiğido

Alıntı:
Salim58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
hocam bunlar dikkatimi çekti gerçekten geçiş konvoyuna katılıyorlarmı.
Tabi ki de geçtiİnanmayan seneye törenlere gelsin.Zaten her sene aynı..
Alt 06.11.2009, 12:03   #8
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Alıntı:
Ötüken Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Tabi ki de geçtiİnanmayan seneye törenlere gelsin.Zaten her sene aynı..
inanmamazlık yapmadım hocam sadece tuhaf geldi onun için sordum.
hiçte iyi birşey değil tabi.
Alt 05.11.2009, 21:32   #9
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1412 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Seneye doldurun meydanları da hocam belki bi değişiklik olur harfiyat kamyunu falan geçer farklı bişey olur...
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.11.2009, 21:58   #10
LaEdri
Usta Yiğido

Alıntı:
YILDIRIM Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Seneye doldurun meydanları da hocam belki bi değişiklik olur harfiyat kamyunu falan geçer farklı bişey olur...
Biz zaten meydandayız kardeş..
Seneye Sivasspor geçecek törende..Bülent Uygun'a gazi madalyası takıp askeri araç üzerinden halkı selamlattıracağım...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)