Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.11.2008, 13:37   #1
ekselansmustafa
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ekselansmustafa Şuan ekselansmustafa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 22.03.2009 09:35

Tecrübe Puanı: 0 ekselansmustafa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Böse KULYUSUF KÖYÜ

MERKEZE BAĞLI OLUP İSMİ HİÇ DEĞİŞMEMİŞ OLAN BU KÖY HAKKINDA NİYE YORUM HİÇ YAPILMAMIŞ YAZIK BENİM FAZLA BİLGİM YOK İLGİLİLERDEN BİLGİLENDİRME YAPMALARINI RİCA EDİYORUM. BEN MEMİŞ GİLDEN MEMDUHUN TORUNU MEHMETİN OĞLU MUSTAFA KAYMAKÇI YIM. HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER
ekselansmustafa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 19:13   #2
y.a.k.u.p
Yeni Yiğido
NO AVATAR

y.a.k.u.p Şuan y.a.k.u.p isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.03.2009 21:31

Tecrübe Puanı: 0 y.a.k.u.p FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: KULYUSUF KÖYÜ

köyümüz tahminen 300 yıl önce kurulmuştur.çakır hoca, yani çakır yusuf köyümüzün ilk kurucusudur.oğlu köse ömer, köse ömerin oğlu, veysel çavuş köyümüzün sınırlarını geniştiren yaylayı köyümüz namına tapusunu alandır.tekrar veysel çavuştan sonra yaylamızı elimizden almak için dava açmışlardır.köyümüz 60 yıl davayı kazanmak için uğraşmıştır ve kazanmıştır.köyümüz yaylayı kazanmak için bir şehit varmiştir.o şehitimizde menduh kaymakcıdır.yaylamız şuanda garip garip kimesiz durmaktadır inşallah bu yaz yaylamızı şenlendireceyiz.köy pikniğini yaylada yapacağız büyüklerimiz böyle düşünüyor.benim bilgilerim bu kadar ben eyüpün alinin torunu ahmetin oğlu yakup yeterim.hepinize saygılar ve sevgilerimle..............
y.a.k.u.p isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.03.2009, 21:21   #3
y.a.k.u.p
Yeni Yiğido
NO AVATAR

y.a.k.u.p Şuan y.a.k.u.p isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.03.2009 21:31

Tecrübe Puanı: 0 y.a.k.u.p FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: KULYUSUF KÖYÜ

BİR KULYUSUF DESTANI veKULYUSUFUN KURULUŞ ŞEKLİ
1453 yılından sonra yani istabulun fetinden sonra türklerin akın akın anadoluya yerleştikten sonra 1634 yıllarında 3 kardeş Bursadan anadoluya yürür.isimleri : 1 ali çakıroğlu 2 ömer çakıroğlu 3 yusuf çakıroğlu ve namı değer çakır hoca bu kardeşlerin büyük ali çakıroğlu kayseri sarıkıza yerleşir ve soyu orada devam etmektedır.ömer çakıroğlu sivas kangal çetin kaya diyarında yurt kurar şuandada ömer beyın yurdu olarak geçer soyu devam etmektedır.yusuf çakıroğlu sivas merkezezan dere ye yerlesır yanı bıldığımız EZELTERE.bır zaman ezelterede yasar 2 oğlu olur birisi köse ömer diğeri köse alı sonra ezeltereyi bir çobana bırakır o dağını tasını yaylasını ovasını sevdığım kulyusufa yerlesır ve kulyusufu kurar.ilk evler olarak bildiğimiz eyüp tas şükrü yeter mustafa yeter bekır coşkunun evlerının yerıdır.yusuf çakır hocanın oğulları köse alı ve köse ömer soyları şu sekıl devam etmektedır.köse alı soyu şöyledir:kara ibrahim gil derler yanı lakabında hata yoksa kara mıtat gıl gödek emmı gıl eyüp ağa gil çavus gil sarı battal battal gıl derler katip gıl çuğa yurtlu hacı musa gıl köse alının dığer cocukları yenı köyde telon alı ve hallo gazı bunlar köse alının soyunu devam ettırırler.inşallah mahşere kadar bu soy sürer.köse ömerin soyuda söyle sürer:köse ömerın 5 tane oğlu olur.1 veysel çavuş 2 hacı hayır 3 cüre mustafa 4 feyzullah yanı fezık 5 eyüp yanı kel eyüp. hacı hayırın soyu femde devam eder.cüre mustafanın soyu yenı köyde devam eder.veysel çavusun 3 oğlu olur1 dede pehlivan yanı ismi veli.2 alı cavus.3 mıstık.mıstığın bır oğlu olur rasım parlar soyu devam eder alı cavusun 2 oğlu olur birisi mehmet alı değeri hacı ismail namı değer culübağ .cülübağın 2 tane oğlu olur biri şemsettin parlar değeri kadır parlar.mehmet alının 2 tane oğlu olur biri dursun parlar değeri duran parlar soyu devam eder .dede pehlivan 6 oğlu olur biri veysel birisi ahmet namı değer koca ahmet birisi bekır namı değer teke bekır birisi hacı mehmet namı değer dık bıyık birisi feyzullah nemı değer fezıl .ayrıca veysel cavusun 3 tane kız cocukğu olur .bır tanesını kardesı fezığın oğlu bekıre verır.diğer kızını kardesı kel eyüpün oğlu molla abdurahmana verır öbür kızını armutlu köyunden kızıl hacı delı oğlan kör apo bunların babasına verır.Kel eyüpbün soyuda şöyle devam eder:kel eyüpün 2 oğlu olur.biri molla abdurahman değeri hüseyin çavuş.hüseyin cavusun oğlu şükrü yeter dir.molla abdurahmanın oğlu ömer ve alı yeterdır.veysel çavusun öz torunu suanda hayattadır ismide elif kale dır .fezık yanı feyzullahın soyuda şöyledır.3 oğlu olur biri bekır diğeri dik osman ötekıde mıstıkdır.mıstığın soyundan devam edenler mevlüt mustafa özen samı coskundur.bekırın soyundan devam edenler bekır coskun, dik osmanın soyundan devam edenler paşa dede gil yanı apıl onbası ve diğerleridir.
BUNU YAZAN DEĞERLEYEN TOPLAYAN ALİ YETERIN OĞLU AHMET YETERDİR...
BU NESILI ALLAH KIYAMETE KADAR BAHTIYAR VE CENNETLIK EĞLESIN
y.a.k.u.p isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)